Įsakymas netenka galios 2014-07-01:
Policijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, Įsakymas
Nr. 5-V-448, 2014-05-15, paskelbta TAR 2014-06-05, i. k. 2014-07183
Dėl Lietuvos policijos generalinio komisaro 2005 m. liepos 25 d. įsakymo Nr. 5-V-462 „Dėl Kelių eismo taisyklių administracinių teisės pažeidimų bylų nagrinėjimo instrukcijos patvirtinimo“ pripažinimo netekusiais galios
Suvestinė redakcija nuo 2007-07-01 iki 2014-06-30
Įsakymas paskelbtas: Žin. 2005, Nr. 94-3524, i. k. 10500GKISAK05-V-462
LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIS KOMISARAS
Į S A K Y M A S
DĖL KELIŲ EISMO TAISYKLIŲ ADMINISTRACINIŲ TEISĖS PAŽEIDIMŲ BYLŲ NAGRINĖJIMO INSTRUKCIJOS PATVIRTINIMO
2005 m. liepos 25 d. Nr. 5-V-462
Vilnius
1. Tvirtinu Kelių eismo taisyklių administracinių teisės pažeidimų bylų nagrinėjimo instrukciją (pridedama).
2. Nustatau, kad iki pradės veikti Policijos registruojamų administracinių teisės pažeidimų ir Kelių eismo taisyklių pažeidimų ir eismo įvykių registrai, duomenys apie pažeidimus suvedami į Policijos programinio paketo komponentę „Asmenys“ ir į Vidaus reikalų ministerijos centrinę duomenų bazę „Kelių eismo taisyklių pažeidimai“.
3. Pavedu:
3.2. Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Policijos informacijos valdybai kartu su Valdymo vyriausiąja valdyba pagal poreikį organizuoti mokymus teritorinių policijos įstaigų pareigūnams, atsakingiems už šio įsakymo 2 punkto vykdymą;
3.3. Lietuvos policijos aptarnavimo paslaugų centrui teisės aktų nustatyta tvarka organizuoti šio įsakymo 1 punktu patvirtintos instrukcijos leidinių gamybą bei išdavimą policijos įstaigoms;
3.4. Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Finansų valdybai numatyti reikiamas lėšas leidinių gamybai;
3.5. įsakymo vykdymą kontroliuoti pagal kompetenciją Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Viešosios policijos valdybai, Lietuvos policijos eismo priežiūros tarnybai ir aukštesnės pakopos policijos komisariatams.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5-V-161, 2006-03-15, Žin., 2006, Nr. 31-1095 (2006-03-21), i. k. 10600GKISAK05-V-161
4. Pripažįstu netekusiu galios Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos generalinio komisaro 1999 m. kovo 26 d. įsakymą Nr. 99 „Dėl Kelių policijos patrulinės tarnybos veiklos instrukcijos ir Kelių eismo taisyklių administracinių teisės pažeidimų bylų tvarkymo ir teisės aktų taikymo instrukcijos patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 41-1310).
5. Nurodau įsakymą paskelbti Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos interneto svetainėje.
PATVIRTINTA
Lietuvos policijos generalinio komisaro
2005 m. liepos 25 d. įsakymu Nr. 5-V-462
(Lietuvos policijos generalinio komisaro
2007 m. birželio 4 d. įsakymo Nr. 5-V-375
redakcija)
KELIŲ EISMO TAISYKLIŲ ADMINISTRACINIŲ TEISĖS PAŽEIDIMŲ BYLŲ NAGRINĖJIMO INSTRUKCIJA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Kelių eismo taisyklių administracinių teisės pažeidimų bylų nagrinėjimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksas (toliau – Kodeksas), Lietuvos Respublikos įstatymai dėl administracinių teisės pažeidimų, kiti teisės aktai ir Kelių eismo taisyklių administracinių teisės pažeidimų bylų nagrinėjimo instrukcija (toliau – instrukcija).
2. Šioje instrukcijoje vartojamos sąvokos:
2.1. Administracinis teisės pažeidimas – priešingas teisei, kaltas (tyčinis arba neatsargus) veikimas arba neveikimas, kuriuo kėsinamasi į valstybinę ar viešąją tvarką, nuosavybę, piliečių teises ir laisves, į nustatytą valdymo tvarką, už kurį įstatymai numato administracinę atsakomybę.
2.2. Administracinio teisės pažeidimo protokolas (toliau – protokolas) – procesinis dokumentas, kuriame fiksuojami nustatyti įrodymai bei kitos aplinkybės ir duomenys, reikšmingi nagrinėjant bylą, formuluojamas kaltinimas administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui administracinio teisės pažeidimo padarymu.
2.3. Administracinio teisės pažeidimo byla (toliau – byla) – administracinių procesinių dokumentų apie pažeidimą ir administracinėn atsakomybėn traukiamą asmenį bei jam skirtas poveikio priemones visuma (protokolas, administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens, liudytojų, nukentėjusiųjų paaiškinimai, schemos, nuotraukos, garso ar vaizdo įrašai, eksperto išvados, pareigūnų tarnybiniai pranešimai, nutarimas, dokumentai, susiję su nutarimo vykdymu).
2.4. Bylų teisena – tai įstatymų reglamentuojama procesinė administracinių pažeidimų bylų iškėlimo, jų tyrimo ir nagrinėjimo, nutarimų šiose bylose priėmimo, jų apskundimo ir vykdymo tvarka.
2.5. Diplomatinis (konsulinis) imunitetas – diplomatinio ir konsulinio personalo išskyrimo iš buvimo valstybės jurisdikcijoje principas.
2.6. Medžiaga – bet kokie faktiniai duomenys, reikalingi bylos teisenai pradėti (liudytojų, nukentėjusiųjų, kitų asmenų paaiškinimai, eismo įvykio schema, pareigūno tarnybinis pranešimas ir kt.).
2.7. Matavimo prietaisai – įstatymų nustatyta tvarka įteisinti prietaisai, padedantys užfiksuoti ir (ar) nustatyti Kelių eismo taisyklių (toliau – Taisyklės) pažeidimą.
2.9. Neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo patikrinimo vengimas – asmens atsisakymas tikrintis specialiomis techninėmis priemonėmis, ar yra neblaivus (girtas), arba atsisakymas atlikti medicininę apžiūrą neblaivumui (girtumui) ar apsvaigimui nustatyti asmens sveikatos priežiūros įstaigoje.
2.10. Paaiškinimas – dokumentas, kuriame asmuo paaiškina administracinio teisės pažeidimo, eismo ar kito įvykio aplinkybes.
2.11. Tarnybinis pranešimas – dokumentas, kuriame pareigūnas aprašo aplinkybes, susijusias su įvykiu (-iais), ir kuriuo remiantis nustatomi faktiniai duomenys, reikalingi bylai teisingai išspręsti.
2.12. Užsienietis – asmuo, kuris nėra Lietuvos Respublikos pilietis, neatsižvelgiant į tai, ar jis turi kurios nors užsienio valstybės pilietybę ar neturi jokios.
2.13. Transporto priemonės vairavimas – asmens, esančio transporto priemonėje ar ant jos, veiksmai, kuriais valdoma judanti transporto priemonė.
II. PROTOKOLO SURAŠYMAS
4. Protokolas dėl padaryto Taisyklių pažeidimo surašomas, kai nustatytas administracinio teisės pažeidimo (toliau – pažeidimas) faktas (vieta, laikas, esmė), žinomas pažeidimą padaręs asmuo bei galima konstatuoti būtinus pažeidimo sudėties elementus.
6. Jei protokolą būtina surašyti, bet jo negalima surašyti Taisyklių pažeidimo padarymo vietoje, policijos pareigūnas gali administracinėn atsakomybėn traukiamą asmenį pristatyti į policiją arba į savivaldybės, seniūnijos kaimo vietovėje patalpas.
7. Jeigu protokolo negalima surašyti pažeidimo padarymo vietoje ir pagal įgaliotos šią bylą nagrinėti arba surašyti šioje byloje protokolą institucijos (pareigūno) šaukimą pažeidėjas vengia atvykti, pareigūnas, gavęs tokios institucijos (pareigūno) pranešimą, administracinėn atsakomybėn traukiamą asmenį gali pristatyti į minėtos institucijos buveinę, kad būtų surašytas protokolas.
8. Pažeidus transporto priemonių naudojimo taisykles, eismo tvarkos apsaugos ir saugumo taisykles, įgaliotas pareigūnas gali administracinėn atsakomybėn traukiamą asmenį pristatyti į policiją, jeigu šis neturi asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų ir nėra asmenų, galinčių pateikti reikalingus duomenis apie jį. Tokį asmenį būtina nufilmuoti ar nufotografuoti.
9. Protokolas surašomas pagal Kodekso 260 str. ir pildomas pagal šios instrukcijos UI skyriaus reikalavimus. Protokolas surašomas tik dalyvaujant administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui. Jeigu Taisyklių pažeidimą padarė keletas asmenų, protokolai surašomi kiekvienam iš jų.
10. Transporto priemonės vairuotojo, įtariamo esant neblaivų (girtą) ar apsvaigusį, neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo faktas nustatomas ir įrodomas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka atlikus tikrinimą specialiomis techninėmis priemonėmis arba medicininę apžiūrą neblaivumui (girtumui) ar apsvaigimui nustatyti asmens sveikatos priežiūros įstaigoje.
11. Jeigu vairuotojas vengia neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo patikrinimo, surašomas protokolas, o tarnybiniame (-iuose) pranešime (-uose) būtinai nurodomi neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo požymiai ir kokiu būdu vengta patikrinimo. Jeigu vairuotojas atsisakė atlikti medicininę apžiūrą neblaivumui (girtumui) ar apsvaigimui nustatyti asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, prie protokolo taip pat pridedamas medicininės apžiūros aktas apie patikrinimo vengimą ir siuntimas, pasirašytas vairuotoją pristačiusio pareigūno ir gydytojo.
12. Jeigu padarytas pažeidimas, už kurį pagal Kodeksą gali būti atimta teisė vairuoti transporto priemonę, ir vairuotojui už šį pažeidimą surašytas protokolas, iš vairuotojo paimamas vairuotojo pažymėjimas (laikinas leidimas vairuoti transporto priemones), jei jo nėra – transporto priemonės registracijos dokumentai ir atitinkamai išduodamas laikinas leidimas vairuoti transporto priemonę arba laikinas transporto priemonės registracijos liudijimas, tai pažymima protokole.
13. Laikinas leidimas vairuoti transporto priemones ir laikinas transporto priemonės registracijos liudijimas išduodami pasirašytinai.
14. Jei dėl padaryto Taisyklių pažeidimo iš vairuotojo paimamas laikinas dokumentas, išduodant naują laikiną dokumentą galiojimo terminas nurodomas toks, koks buvo pirmajame laikiname dokumente.
15. Eismo įvykį ar kitą pažeidimą įforminęs pareigūnas laikiname leidime vairuoti transporto priemones ar laikiname transporto priemonės registracijos liudijime nurodo šių dokumentų galiojimo datą, kuri turi būti ne ankstesnė negu dešimt dienų nuo paskirtos bylos nagrinėjimo datos. Skiriant bylos nagrinėjimo datą rekomenduojama įvertinti Kodekso 261 ir 282 straipsniuose nurodytus terminus. Dėl bylos tyrimo bylos nagrinėjimo dieną nepriėmus procesinio sprendimo, atsižvelgiant į Kodekso 35 straipsnyje nustatytus administracinės nuobaudos skyrimo terminus, šių dokumentų galiojimo laikas pratęsiamas iki datos, ne ankstesnės negu dešimt dienų nuo naujai paskirtos bylos nagrinėjimo datos. Kai transporto priemonės vairuotojas įtariamas esant neblaivus (girtas) ar apsvaigęs, laikiname leidime vairuoti transporto priemones ar laikiname transporto priemonės registracijos liudijime nurodoma tokia pati galiojimo data kaip ir paskirta bylos nagrinėjimo data. Žyma apie pratęsimą (nurodomas galiojimo laikas, policijos įstaiga, pareigūno vardas, pavardė, parašas) dedama kitoje laikino leidimo ar laikino transporto priemonės registracijos liudijimo blanko pusėje ir patvirtinama antspaudu.
16. Priėmus nutarimą byloje, sulaikyti transporto priemonės registracijos dokumentai grąžinami transporto priemonės savininkui, teisėtam valdytojui ar administracinėn atsakomybėn patrauktam asmeniui.
17. Priėmus nutarimą byloje (išskyrus nutarimą skirti administracinę nuobaudą – atimti teisę vairuoti transporto priemones), sulaikytas vairuotojo pažymėjimas grąžinamas nedelsiant.
19. Priėmus nutarimą skirti administracinę nuobaudą – teisės vairuoti transporto priemones atėmimą – laikino leidimo vairuoti transporto priemones galiojimas pratęsiamas, iki baigsis nutarimo byloje apskundimo terminas arba iki teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos, išskyrus atvejus, kai teisė vairuoti transporto priemones atimama už transporto priemonių vairavimą vairuotojui esant neblaiviam arba apsvaigusiam.
20. Laikino leidimo vairuoti transporto priemones ir laikino transporto priemonės registracijos liudijimo galiojimo laikas pratęsiamas policijos įstaigoje, kurioje nagrinėjama byla. Tuo tikslu pildomas žurnalas, kuriame turi būti duomenys apie pareigūną, pratęsusį leidimą, iki kada galioja pratęstas leidimas, pratęsto leidimo numeris, asmens, gavusio pratęstą leidimą, vardas, pavardė, parašas ir data.
21. Išduodamame laikiname leidime vairuoti transporto priemones paliekamos tik tos kategorijos, kurios yra vairuotojo pažymėjime, kitos užbraukiamos kryžmai nuo vieno iki kito langelio kampo. Policijos pareigūnas įspėja vairuotoją, kad laikinas leidimas vairuoti transporto priemones, laikinas transporto priemonės registracijos liudijimas galioja tik Lietuvos Respublikoje, be to, rekomenduoja, kad šis, vairuodamas automobilį, turėtų asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
22. Jeigu vairuotojas, priėmus nutarimą byloje, nepateikia laikino leidimo vairuoti transporto priemones ar laikino transporto priemonės registracijos dokumento, grąžinant paimtą vairuotojo pažymėjimą ar transporto priemonės registracijos liudijimą, surašomas vairuotojo paaiškinimas apie laikino dokumento dingimo ar pametimo aplinkybes.
23. Kiti pareigūnų veiksmai tipiškose situacijose nurodyti policijos generalinio komisaro 2002 m. gruodžio 24 d. įsakymu Nr. 660 (Žin., 2003, Nr. 23-985) patvirtintoje Policijos patrulių veiklos instrukcijoje.
III. PROTOKOLO PILDYMAS
24. Nustačius Taisyklių pažeidimą (-us), pildomas policijos generalinio komisaro 2004 m. birželio 16 d. įsakymu Nr. V-279 „Dėl administracinių teisės pažeidimų protokolų blankų formų patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 105-3925) patvirtintas administracinio teisės pažeidimo protokolo blankas (1 forma).
25. Protokolas ir kiti šioje instrukcijoje nurodyti priedai pildomi juodu, mėlynu ar violetiniu rašalu (tušu). Įrašai turi būti aiškūs, tvarkingi ir įskaitomi. Protokolo blanko eilutėse, kuriose būtina įrašyti pareigūno, surašiusio protokolą, pareigas, vardą ir pavardę, galima naudoti ir pareigūno spaudą. Pildant protokolo blanką leidžiama vartoti žodžių raidines santrumpas (pvz.: LR ATPK, KET, PK ir pan.).
26. Protokolo blankas pildomas taip:
26.1. „Policijos įstaigos pavadinimas“ – įrašomas policijos įstaigos ir padalinio, kurio pareigūnas surašė protokolą, pavadinimas.
26.2. „Surašymo vieta“ – nurodoma protokolo surašymo vieta (rajono, savivaldybės, miesto, gyvenvietės pavadinimas).
26.3. „Pareigos, vardas, pavardė“ – nurodoma policijos pareigūno, surašiusio protokolą, pareigos, vardas, pavardė.
26.4. Protokolo skyrius „Administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo“ pildomas taip:
26.4.1. „Vardas, pavardė“ – didžiosiomis raidėmis į kiekvieną langelį atskirai po vieną raidę įrašoma administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens vardas ir pavardė;
26.4.2. „Gimęs (-usi)“ – į kiekvieną langelį atskirai įrašoma administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens gimimo data (metai, mėnuo, diena);
26.4.6. „Apskritis“ – didžiosiomis raidėmis atskirai po vieną raidę į kiekvieną langelį įrašoma apskritis, kurioje gyvena administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo;
26.4.7. „Gyvenvietė, kaimas“ – didžiosiomis raidėmis atskirai po vieną raidę į kiekvieną langelį įrašomas miestas, gyvenvietė ar kaimas, kuriame gyvena administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo;
26.4.8. „Namas“ – nurodomas namo, kuriame gyvena administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo, numeris;
26.4.9. „Butas“ – nurodomas buto, kuriame gyvena administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo, numeris;
26.4.11. „Darbovietė“ – nurodomas administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens darbovietės pavadinimas;
26.4.12. „Adresas, telefonas“ – nurodomas administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens darbovietės adresas ir telefono numeris;
26.4.13. „Pareigos“ – nurodomos administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens pareigos. Jei protokolo surašymo metu nėra galimybės įsitikinti, kad pagal instrukcijos 26.4.6–26.4.13 punktus asmuo pateikė tikslius duomenis, skliaustuose pažymima „Asmens žodžiais“;
26.4.14. „Vairuotojo pažymėjimas“ – skiltyje „Nr.“ atskirai į kiekvieną langelį po vieną raidę ar skaičių įrašomi administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens turimo vairuotojo pažymėjimo serija ir numeris. Kategorijų lentelėje kryžmai nuo kampo iki kampo užbraukiamos tos kategorijos, kurių transporto priemones vairuoti asmeniui teisė nesuteikta (tai sutikrinama iš vairuotojo pažymėjimo). Eilutėje „Vairuotojo stažas“ įrašomas vairuotojo stažas metais arba nuo kokių metų asmuo vairuoja transporto priemonę. Jei asmuo turi teisę vairuoti kelių kategorijų transporto priemones, kurių vairavimo stažas skiriasi, nurodomas stažas tos kategorijos transporto priemonės, kurią asmuo vairavo.
26.5. Skyrius „Transporto priemonė“ pildomas taip:
26.5.2. „Tipas“ – nurodomas transporto priemonės tipas pagal policijos generalinio komisaro 2002 m. liepos 11 d. įsakymu Nr. 402 patvirtintos Kelių eismo taisyklių pažeidimų apskaitos instrukcijos 4 priedą;
26.5.4. „Savininkas (-ė), naudotojas (-a)“ – įrašomas transporto priemonės savininko ar naudotojo vardas, pavardė ar juridinio asmens pavadinimas (duomenys iš transporto priemonės registracijos liudijimo);
26.5.6. „Esanti įskaitoje“ – įrašomas valstybės įmonės „Regitra“ ar kito padalinio, kuriame registruota transporto priemonė, pavadinimas;
26.5.7. „Transporto priemonės identifikacinis Nr.“ – įrašomas transporto priemonės identifikacinis numeris;
26.5.8. „Transporto priemonės registracijos liudijimo Nr.“ – nurodomas transporto priemonės registracijos liudijimo numeris;
26.5.9. „Draudimo bendrovės pavadinimas“ – įrašomas bendrovės, kurioje transporto priemonė drausta privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu, pavadinimas (duomenys iš draudimo poliso);
26.5.10. „Draudimo poliso serija ir numeris“ – įrašomas galiojančio draudimo poliso serija ir numeris. Jei poliso administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo neturi ar nepateikė, pažymima „Nėra“ arba „Nepateikė“;
26.5.11. „Duomenys apie pažeidimą“ – skiltyje „Data“ įrašoma pažeidimo padarymo data (metai, mėnuo, diena). Skiltyje „Laikas“ įrašomas pažeidimo padarymo laikas (valandos, minutės). Eilutėje „Miestas, savivaldybė“ įrašomas miestas ar savivaldybė, kurioje padarytas pažeidimas. Eilutėje „Vieta“ nurodoma pažeidimo padarymo vieta (tikslus kelio pavadinimas, kilometras; gatvės pavadinimas, namo numeris, sankryža ar kt.).
26.6. „Pažeidimo esmė“ – įrašoma pažeidimo esmė – asmeniui formuluojamas kaltinimas padarius pažeidimą ir apibrėžiamos pažeidimo bylos nagrinėjimo ribos. Be to, nurodomi Taisyklių punktai, kurių reikalavimus pažeidė administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo, bei Kodekso straipsniai, kuriuose numatyta atsakomybė. Pažeidimo esmė nurodoma tiksliai, t. y. pagal Taisyklių punktų formuluotes, neleistina bendra pažeidimo formuluotė, pvz., „Pažeidė Kelių eismo taisykles“, „Viršijo greitį“ ir pan.
26.7. Skyrius „Pažeidimui išaiškinti panaudotos techninės priemonės“ pildomas taip:
26.7.1. pirmoje skyriaus eilutėje įrašomas prietaiso, kuris buvo panaudotas pažeidimui nustatyti, pavadinimas, markė, gamyklinis numeris, metrologinės patikros liudijimo numeris;
26.7.2. „Tikrinimo rezultatas“ – įrašomi prietaiso, panaudoto pažeidimui nustatyti, rodmenys, be to, nurodomos prietaiso paklaidos, numatytos metrologinės patikros liudijime;
26.7.3. „Su tikrinimo rezultatu“ – administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo įrašo „Sutinku“ arba „Nesutinku“ ir pasirašo eilutėje „Administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens parašas“. Jei administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo atsisako įrašyti ir (ar) pasirašyti minėtose eilutėse, nurodoma „Atsisakė“ ir tai policijos pareigūnas patvirtina savo parašu.
26.8. Skyriuje „Pažeidimo faktą liudija“ – nurodomi įvykio liudininko (-ų) vardas, pavardė, gyvenamoji vieta, telefono numeris. Be to, minėti asmenys pasirašo tam skirtose vietose.
26.9. „Dėl pažeidimo paaiškinu“ – asmeniui pasiūloma parašyti paaiškinimą dėl pažeidimo protokolo skiltyje ar atskirame lape. Parašęs paaiškinimą asmuo nurodo datą ir pasirašo. Jei asmuo paaiškinimą parašo atskirame lape, šioje skiltyje nurodoma „Atskirame lape“. Jei asmuo atsisako pasiaiškinti dėl pažeidimo ir (ar) pasirašyti, įrašoma „Atsisakė“. Tokiu atveju pareigūnas turi paaiškinti, kad teisės aktų nustatyta tvarka asmuo paaiškinimą dėl įvykio (kitus įrodymus) gali pateikti vėliau, prieš pradedant nagrinėti bylą ar jos nagrinėjimo metu.
26.10. „Prie protokolo pridedami“ – išvardijami dokumentai, daiktai, kurie pridedami prie protokolo.
26.11. „Bylos nagrinėjimo data“ – į kiekvieną langelį atskiru simboliu įrašoma pažeidimo bylos nagrinėjimo metai, mėnuo, diena, valandos, minutės. Bylos nagrinėjimo data ir laikas paskiriamas atsižvelgiant į tai, ar byla bus siunčiama į kitą policijos įstaigą, įvertinus bylos siuntimo ir gavimo laiką, tačiau nepažeidžiant Kodekso nuostatų. Paprastai bylos nagrinėjimo data paskiriama savaitės darbo dieną darbo valandomis. Jei byla siunčiama į kitą policijos įstaigą, rekomenduojama, kad bylos nagrinėjimo laikas būtų paskirtas po 15 dienų nuo protokolo surašymo, jei minėtas terminas baigiasi poilsio (ne darbo) dieną, bylos nagrinėjimą skirti pirmąją darbo dieną.
26.13. „Vieta“ – nurodoma tiksli bylos nagrinėjimo vieta (policijos įstaigos pavadinimas, adresas, jei žinoma – kabineto numeris).
26.14. „Administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens parašas“ – pasirašo administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo, taip patvirtindamas, kad jam pranešta apie bylos nagrinėjimo laiką ir vietą. Jei asmuo atsisako pasirašyti, pažymima „Atsisakė“.
26.15. „Su protokolu susipažinau, protokolo kopiją (nuorašą) gavau, teisės ir pareigos, nurodytos LR ATPK 272 str., man išaiškintos“ – pasirašo administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo, tuo patvirtindamas protokole nurodytų asmens duomenų teisingumą bei sutikimą, kad jie būtų tvarkomi byloje. Jei asmuo atsisako pasirašyti, parašui skirtoje eilutėje nurodoma „Atsisakė“. Jeigu atsisakoma paimti įteikiamą protokolo kopiją (nuorašą), kopija (nuorašas) ne vėliau kaip per tris darbo dienas išsiunčiamas paštu registruotu laišku.
26.16. „Laikiną leidimą vairuoti transporto priemones, laikiną transporto priemonės registracijos dokumentą (serija, numeris) gavau“ – administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo pasirašo, taip patvirtindamas, kad gavo dokumentus. Jei asmuo atsisako pasirašyti, jam minėti dokumentai neišduodami, parašui skirtoje eilutėje pažymima „Atsisakė“ ir išaiškinamos šių dokumentų neįteikimo pasekmės.
26.17. „Administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens vardu anksčiau registruoti pažeidimai“ – policijos įstaigos vadovo paskirtas atsakingas pareigūnas nurodo galiojančius asmens vardu registruotus pažeidimus bei nusikalstamas veikas, įrašo datą, pareigas, vardą, pavardę ir pasirašo. Jei byla nagrinėjama pažeidimo padarymo vietoje, policijos pareigūnas, nagrinėjantis bylą, pažymi, iš kur gauta informacija apie asmens padarytus pažeidimus (pvz.: iš policijos įstaigos budėtojo, eismo priežiūros padalinio, informatikos padalinio ar kt.).
27. Neteisingai nurodžius asmens, transporto priemonės duomenis ar pažeidimo esmę, protokolas panaikinamas ir surašomas kitas. Pareigūnas panaikinto protokolo blanką perbraukia kryžmai, įrašo žodį „SUGADINTAS“ ir pasirašo. Kitais atvejais pataisius protokole turi būti pažymima „Ištaisymu tikėti“ ir tai patvirtinama pareigūno ir asmens, traukiamo administracinėn atsakomybėn, parašais, nurodant pareigūno vardą, pavardę ir datą.
28. Administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui draudžiama duoti pasirašyti neužpildytą ar nevisiškai užpildytą protokolą, šiam asmeniui pasirašius, draudžiama protokolą taisyti, braukyti bei papildyti.
29. Surašius protokolą, jo egzempliorius įteikiamas administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui.
30. Jei užpildyto protokolo duomenų pakanka pažeidimui registruoti Vidaus reikalų ministerijos centrinėje duomenų bazėje „KET pažeidimai“ arba Policijos programinio paketo komponentėje „Asmenys“, Taisyklių pažeidimo kortelės, numatytos policijos generalinio komisaro 2002 m. liepos 11 d. įsakymu Nr. 402 patvirtintoje Kelių eismo taisyklių pažeidimų apskaitos instrukcijoje, pildyti nebūtina.
31. Visais atvejais, kai byla nenagrinėjama pažeidimo padarymo vietoje arba kai reikia nurodyti kitą informaciją, pareigūnas (-ai) surašo tarnybinį pranešimą (-us) ir prideda prie protokolo prieš atiduodamas jį registruoti. Pareigūnų, dalyvavusių nustatant pažeidimą, tarnybiniai pranešimai laikytini kitais bylos dokumentais, kuriais remiantis nustatytini faktiniai duomenys, reikalingi bylai išspręsti.
IV. PROTOKOLŲ PRIĖMIMAS, REGISTRAVIMAS IR BYLŲ NAGRINĖJIMAS
32. Surašyti Taisyklių pažeidimų protokolai atiduodami registruoti baigus darbą. Protokolus iš policijos pareigūnų priima ir jų apskaitą tvarko tam įgaliotas policijos pareigūnas. Protokolo šaknelėje pažymima jo gavimo data, gavėjo parašas, pareigos, vardo raidė, pavardė. Įgaliotas policijos pareigūnas per parą turi padaryti reikiamas žymas bylų registracijos žurnale. Jeigu protokolai atiduodami ne darbo dieną, žymos bylų registracijos žurnale padaromos pirmą darbo dieną.
33. Visi gauti protokolai turi būti registruojami ir numeruojami didėjančia tvarka iki metų pabaigos bylų registracijos žurnale (1 priedas). Iš kitų policijos įstaigų gauti protokolai ir papildomi dokumentai registruojami atskirame bylų registracijos žurnale.
34. Bylų apskaita gali būti kompiuterizuota, tuomet darbo dienos pabaigoje įvestus duomenis apie protokolus būtina išspausdinti ant atskirų lapų ir įsegti juos eilės tvarka į segtuvą.
36. Policijos įstaigose bylos perduodamos pasirašytinai, tai pažymima Taisyklių pažeidimo bylų registracijos žurnale.
37. Protokolas ne vėliau kaip per tris darbo dienas nuo jo surašymo momento išsiunčiamas institucijai (pareigūnui), įgaliotai nagrinėti bylą, jeigu Lietuvos Respublikos įstatymų nenustatytas kitoks protokolo išsiuntimo terminas.
38. Atsisakius pradėti arba nutraukus ikiteisminį tyrimą, jei asmens veikoje yra pažeidimo požymių, bylos medžiaga per tris darbo dienas nuo sprendimo gavimo dienos išsiunčiama institucijai (pareigūnui), įgaliotai nagrinėti šią bylą.
39. Bylos nagrinėjamos pagal pažeidimo padarymo vietą, pagal transporto priemonių įskaitos vietą arba pagal administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens gyvenamąją vietą arba deklaruotą gyvenamąją vietą.
40. Nepilnamečių, jų tėvų ar juos atstojančių asmenų bylos nagrinėjamos pagal administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens gyvenamąją vietą.
41. Jeigu asmuo, kuriam surašytas protokolas, ginčija ar nesutinka padaręs pažeidimą, byla negali būti nagrinėjama pažeidimo padarymo vietoje.
42. Ruošdamasis nagrinėti bylą pareigūnas išsprendžia klausimus, nustatytus Kodekso 280 straipsnyje. Jei pareigūnas yra nekompetentingas nagrinėti bylą ar galimas viešųjų ir privačių interesų konfliktas, apie tai raštu informuojamas policijos įstaigos ar eismo priežiūros padalinio vadovas.
43. Nustačius, kad protokolas ar kita pažeidimo medžiaga surašyta netinkamai ar reikalinga papildoma medžiaga, kreipiamasi į instituciją (pareigūną), kuri surašė protokolą, nurodoma pašalinti trūkumus ar pateikti papildomą medžiagą. Jei pateiktoje medžiagoje yra akivaizdžių trūkumų, dėl kurių negalima nustatyti pažeidimo esmės, medžiaga turėtų būti grąžinama institucijai, kurios pareigūnas surašė protokolą.
44. Jeigu administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui apie bylos nagrinėjimo vietą ir laiką nepranešta, jam registruotu paštu išsiunčiamas pranešimas, kada ir kur bus nagrinėjama jo byla (2 priedas). Pranešimo šaknelė pridedama prie bylos. Nesant administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens, byla gali būti nagrinėjama tik tuo atveju, jeigu yra duomenų, kad pranešimas įteiktas šiam asmeniui arba jis supažindintas su pranešimu.
45. Apie bylos nagrinėjimo laiką ir vietą būtina pranešti ir nukentėjusiajam. Jeigu nukentėjusysis juridinis asmuo, pranešti jo atstovui (-ams). Rekomenduojama, kad nukentėjusysis apie tai, kad supažindintas su bylos nagrinėjimo laiku ir vieta, parašytų savo paaiškinime.
47. Bylos nagrinėjamos per 15 dienų nuo tos dienos, kai turinti teisę nagrinėti bylą institucija (pareigūnas) gauna Taisyklių pažeidimo protokolą ir kitą bylos medžiagą.
48. Administracinės nuobaudos už Taisyklių pažeidimus skiriamos per Kodekso 35 str. nustatytus terminus.
49. Bylas už Taisyklių pažeidimus nagrinėja pareigūnai, kuriems pavesta Taisyklių priežiūra (Kodekso 225 str. 2 d. 2 p.).
50. Neįgalioti policijos pareigūnai neturi teisės skirti administracinių nuobaudų už Taisyklių pažeidimą (-us).
51. Policijos pareigūnai, kuriems pavesta Taisyklių laikymosi priežiūra, administracines nuobaudas už Taisyklių pažeidimus gali skirti tik eidami tarnybines pareigas.
52. Administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo turi teisę susipažinti su bylos medžiaga, duoti paaiškinimus, pateikti įrodymus, pareikšti prašymus; nagrinėjant bylą, naudotis teisine advokato ar kito įgalioto atstovo, turinčio aukštąjį teisinį universitetinį arba jam prilyginamą išsilavinimą, pagalba; kalbėti gimtąja kalba arba ta kalba, kurią jis moka, ir naudotis vertėjo paslaugomis, jeigu nemoka lietuvių kalbos; apskųsti nutarimą byloje. Byla nagrinėjama dalyvaujant administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui. Nesant šio asmens, byla gali būti išnagrinėta tik tais atvejais, kai yra duomenų, jog jam laiku pranešta apie bylos nagrinėjimo vietą ir laiką, ir jeigu iš jo negautas raštiškas prašymas atidėti bylos nagrinėjimą. Jeigu asmeniui apie bylos nagrinėjimo vietą ir laiką pranešama siunčiant pranešimą, vadovaujamasi instrukcijos 44 punkto nuostatomis. Tuo atveju, kai yra gautas prašymas atidėti bylos nagrinėjimą, ji gali būti išnagrinėta nedalyvaujant asmeniui, jeigu bylą nagrinėjanti institucija (pareigūnas), pripažinusi neatvykimo į bylos nagrinėjimą priežastis nesvarbiomis, atmeta administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens prašymą.
53. Kai vienas asmuo padaro du arba daugiau Taisyklių pažeidimų, administracinė nuobauda skiriama už kiekvieną teisės pažeidimą atskirai.
54. Jeigu asmuo padarė kelis pažeidimus, kurių bylas kartu nagrinėja ta pati institucija (pareigūnas), priimant nutarimą surašomi visi pažeidimai bei nurodomi Kodekso straipsniai, kurių reikalavimus pažeidė, skiriamos nuobaudos už kiekvieną pažeidimą. Galutinė nuobauda parenkama pagal sankciją, nustatytą už sunkesnį iš padarytų pažeidimų. Be pagrindinės nuobaudos, gali būti skiriama viena iš papildomų nuobaudų (daikto konfiskavimas ar specialiosios teisės atėmimas), kurias numato Kodekso straipsniai dėl atsakomybės už bet kurį padarytą teisės pažeidimą.
55. Nagrinėjant bylas dėl neblaivaus vairuotojo padaryto Taisyklių pažeidimo, sukėlusio kitų transporto priemonių, krovinių, kelių, kelio ir kitų įrenginių arba kitokio turto sugadinimą, jei būtina, iš nukentėjusiųjų išreikalaujama pažyma apie materialinės žalos dydį. Jeigu padaryta veika užtraukia baudžiamąją atsakomybę, surinkta medžiaga vadovaujantis Kodekso 251 str. perduodama ikiteisminio tyrimo institucijai (pareigūnui).
56. Byla pradedama nagrinėti, kai pristatomas bylą nagrinėsiantis pareigūnas. Bylą nagrinėjantis pareigūnas paskelbia, kokia byla bus nagrinėjama, kas traukiamas administracinėn atsakomybėn, išaiškina dalyvaujantiems asmenims jų teises ir pareigas. Po to paskelbiamas protokolas. Apsvarstomi prašymai, išklausomi dalyvaujantys nagrinėjant bylą asmenys ir ištiriami įrodymai.
57. Policijos pareigūnas, nagrinėdamas bylą, privalo išaiškinti:
58. Pareigūnas, nagrinėdamas bylą, turi teisę pakeisti nuorodą į Kodekso straipsnį, straipsnio dalį ar kitą teisės aktą, numatantį atsakomybę už šį pažeidimą, jeigu protokole nurodyta pažeidimo esmė yra įrodyta, tačiau suklysta nurodant Kodekso straipsnį, straipsnio dalį ar kitą teisės aktą, numatantį atsakomybę už padarytą pažeidimą.
59. Skiriamos baudos dydis nustatomas pagal baudos dydžio sankcijoje minimumo ir maksimumo vidurkį, atsižvelgiant į atsakomybę lengvinančias ar sunkinančias aplinkybes. Jeigu yra atsakomybę lengvinančių aplinkybių, baudos dydis mažinamas nuo vidurkio iki minimumo, o esant atsakomybę sunkinančių aplinkybių, baudos dydis didinamas nuo vidurkio iki maksimumo.
60. Esant atsakomybę lengvinančių ir sunkinančių aplinkybių, nuobauda skiriama atsižvelgiant į jų kiekį ir reikšmingumą. Skiriant įspėjimą už Kodekso 1241 straipsnio šeštos dalies reikalavimų pažeidimus, priimamas nutarimas.
61. Pareigūnas, nagrinėjantis bylas, atsižvelgdamas į aplinkybes, nurodytas Kodekso 30 straipsnio 2 dalyje, taip pat į Kodekso 31 straipsnyje nustatytas atsakomybę lengvinančias bei kitas įstatymų nenurodytas lengvinančias aplinkybes, vadovaudamasis teisingumo ir protingumo kriterijais, gali paskirti mažesnę nuobaudą, nei sankcijoje numatyta minimali nuobauda, arba paskirti švelnesnę nuobaudą, nei numatyta sankcijoje, arba visai neskirti administracinės nuobaudos. Kiekvieną tokį savo sprendimą, priimtą vadovaujantis šio straipsnio 1 dalimi, pareigūnas privalo motyvuoti. Sprendimą sankcionuoja apylinkės teismo teisėjas.
62. Baudos dydžio mažinimas ar didinimas motyvuojamas pareigūno, nagrinėjančio pažeidimo bylą, nutarime.
63. Jei Taisyklių pažeidimui nustatyti buvo panaudoti matavimo prietaisai, šių prietaisų matavimo paklaidų dydžiai įvertinami administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens naudai.
64. Išnagrinėjusi bylą, institucija (pareigūnas) priima nutarimą byloje. Priimant nutarimą pildomas policijos generalinio komisaro 2004 m. birželio 16 d. įsakymu Nr. V-279 „Dėl administracinių teisės pažeidimų protokolų blankų formų patvirtinimo“ patvirtintas nutarimo blankas (1 forma). Nutarimo blankas pildomas laikantis šios instrukcijos 25 punkte nustatytų reikalavimų. Nutarimo blankas taip pat gali būti pildomas ir spausdintuvu. Jei teksto apimtis didelė, vadovaujantis Kodekso 22 skirsnio reikalavimais, nutarimas gali būti rašomas ne nustatytos formos nutarimo blanke.
65. Nutarime turi būti: nutarimą priėmusio pareigūno vardas, pavardė, pareigos, institucijos, kurioje dirba, pavadinimas; bylos nagrinėjimo data; duomenys apie asmenį, kurio byla nagrinėjama; duomenys apie kitus, byloje dalyvaujančius asmenis; bylos nagrinėjimo metu nustatytų aplinkybių išdėstymas ir motyvuotas jų įvertinimas; Kodekso straipsnio, straipsnio dalies ar kito teisės akto, numatančio atsakomybę už šį pažeidimą, kurio reikalavimus pažeidė asmuo, nurodymas; byloje priimtas sprendimas. Nutarime nurodant duomenis apie asmenį, kurio byla nagrinėjama, jo asmens kodas nukentėjusiajam įteikiamo nutarimo nuoraše nenurodomas.
66. Jeigu pareigūnas, spręsdamas klausimą dėl nuobaudos skyrimo už pažeidimą, kartu sprendžia klausimą dėl kaltininko padaryto turtinio nuostolio atlyginimo, nutarime dėl bylos nurodomas išieškotino nuostolio dydis, jo atlyginimo terminas ir tvarka.
67. Išnagrinėjęs Taisyklių pažeidimo bylą, policijos pareigūnas priima vieną iš šių nutarimų:
68. Nutarimą byloje pasirašo nagrinėjantis bylą pareigūnas. Bylos nutarime nurodytų Kodekso straipsnių, straipsnių dalių ar kitų teisės aktų, numatančių atsakomybę už pažeidimą, kurio reikalavimus pažeidė asmuo, bylos nagrinėjimo datą, byloje priimtą sprendimą trinti, braukyti, taisyti ar kitaip koreguoti draudžiama. Suklydus pildant minėtus duomenis nutarimo blankas naikinamas, o kitais atvejais pataisymai daromi instrukcijos 28 punkte nustatyta tvarka. Vietoj panaikinto nutarimo blanko pildomas nenustatytos formos nutarimo blankas.
69. Nutarime dėl bylos turi būti išspręstas paimtų daiktų ir dokumentų konfiskavimo arba grąžinimo tvarkos klausimas, taip pat nurodyta nutarimo apskundimo tvarka ir terminas.
70. Nutarimas nutraukti bylą gali būti priimamas esant vienai iš aplinkybių, numatytų Kodekso 250 ir 251 str.
71. Bylai atidėti arba pratęsti rašomas motyvuotas nutarimas, kai skiriamas ekspertas ar specialistas, taip pat tais atvejais, kai nepriimamas procesinis sprendimas per Kodekso 35 str. nustatytus terminus.
72. Nepilnamečiui nuo 16 iki 18 metų amžiaus gali būti skiriama ne daugiau kaip pusė baudos, numatytos Kodekse už Taisyklių pažeidimą.
73. Nepilnamečiui iki 16 metų amžiaus administracinio poveikio priemonės netaikomos. Todėl bylos teisena negali būti pradėta, o pradėtoji turi būti nutraukta. Tokiais atvejais rekomenduojama inicijuoti administracinio poveikio priemonių taikymą tėvams arba juos atstojantiems asmenims.
74. Teisės vairuoti transporto priemones atėmimas negali būti skiriamas asmenims, kurie naudojasi šiomis priemonėmis dėl invalidumo (neįgalumo), išskyrus atvejus, kai jas vairuoja neblaivūs. Nagrinėjant tokių asmenų padarytus Taisyklių pažeidimus, jei būtina, išreikalaujama pažyma apie jų sveikatos būklę.
76. Vairuotojai, kurie vairavo transporto priemonę neblaivūs (girti) ar apsvaigę, laikomi netekę specialiosios teisės nuo nutarimo atimti šią teisę priėmimo dienos, neatsižvelgiant į tai, ar jie apskundė šį nutarimą, ir jiems negali būti taikomos Kodekso 269 str. 4 d. nuostatos dėl laikino leidimo naudotis atimta teise išdavimo.
77. Atėmusi teisę vairuoti transporto priemones policijos įstaiga (pareigūnas) gali, praėjus ne mažiau kaip pusei paskirto laiko, visuomeninei organizacijai, darbdaviui tarpininkaujant, o kai tokia teisė atimta už tai, kad asmuo padarė teisės pažeidimą būdamas neblaivus arba apsvaigęs nuo narkotikų, vaistų ar kitų svaigiųjų medžiagų, ir pagal Vyriausybės įgaliotų atlikti medicininę ir švietėjišką atestaciją institucijų pažymą sutrumpinti nurodytos teisės atėmimo terminą, jeigu asmuo, kuriam ši teisė atimta, teisės atėmimo laikotarpiu nepadarė teisės pažeidimo.
78. Visuomeninės organizacijos, darbdavio tarpininkavimo raštas arba prašymas dėl specialiosios teisės atėmimo termino sutrumpinimo bei pažyma apie medicininę ir švietėjišką atestaciją arba jos kopija (nuorašas) turi būti registruojami policijos įstaigos raštinėje. Tarpininkavimo raštas arba prašymas turi būti išnagrinėtas ne ilgiau kaip per 30 dienų. Surinktoje medžiagoje turi būti duomenys, kad pažeidėjas dirba tarpininkaujančioje įstaigoje (įmonėje), už ką atimta teisė vairuoti transporto priemonę ir kokiam laikui, pažymos apie esamus teisėtvarkos pažeidimus pagal deklaruotą gyvenamąją vietą, teistumą. Pagal surinktą medžiagą surašomas motyvuotas nutarimas. Apie priimtą sprendimą informuojamas pareiškėjas. Pasibaigus paskirtam teisės vairuoti atėmimo vienerių metų ar ilgesniam terminui arba sutrumpinus teisės atėmimo terminą iki ne mažiau kaip vienerių metų, asmeniui vairuotojo pažymėjimas grąžinamas tik gavus pranešimą iš valstybės įmonės „Regitra“ apie asmens išlaikytus kvalifikacinius egzaminus. Išnagrinėta medžiaga su nutarimu nustatyta tvarka saugoma atskirame aplanke.
79. Atsižvelgdama į pažeidėjo turtinę padėtį, kitas reikšmingas aplinkybes, nagrinėjanti bylą institucija (pareigūnas) gali paskirtos baudos mokėjimą išdėstyti per laikotarpį iki dvejų metų, atsižvelgdama į paskirtos baudos dydį. Rekomenduojama, kad bylos nagrinėjimo metu pažeidėjas raštu pateiktų prašymą išdėstyti baudos mokėjimą.
80. Patenkinus pažeidėjo prašymą išdėstyti baudos mokėjimą per nustatytą laikotarpį, nutarime turi būti nurodyta paskirta nuobauda, mokėjimo terminas bei mėnesinės įmokos dydis. Nutarimas vykdomas Kodekso 26 skirsnyje nustatyta tvarka.
82. Nutarimo nuorašas per tris dienas įteikiamas arba išsiunčiamas asmeniui, dėl kurio nutarimas priimtas, institucijai, kurios pareigūnas surašė protokolą, taip pat nukentėjusiajam.
83. Nutarimo nuorašas įteikiamas pasirašytinai. Jeigu nutarimo nuorašas išsiunčiamas, tai įrašoma byloje. Nutarimo nuorašas išsiunčiamas ir tada, kai pažeidėjas ar nukentėjusysis dalyvavo nagrinėjant bylą, tačiau atsisakė jį paimti.
85. Bylos paprastai nagrinėjamos policijos įstaigose. Taip pat jos gali būti nagrinėjamos ir kitose Kodekso nustatytose vietose.
86. Jeigu dėl padarytų Taisyklių pažeidimų, nesusijusių su transporto priemonės vairavimu esant neblaiviam (girtam) ar apsvaigusiam, buvo priimtas nutarimas atimti teisę vairuoti transporto priemones, o praleistas skundo padavimo terminas atnaujinamas, vairuotojo pažymėjimas negrąžinamas, o laikino leidimo vairuoti transporto priemones galiojimo laikas pratęsiamas arba išduodamas naujas, iki baigsis terminas, nustatytas skundui paduoti, arba iki bus priimtas teismo sprendimas dėl skundo.
87. Panaikinus nutarimą (nutraukus bylą), paimtas vairuotojo pažymėjimas atiduodamas, grąžinamos išieškotos pinigų sumos ir konfiskuoti daiktai, taip pat panaikinami balai bei apribojimai, susiję su anksčiau priimtu nutarimu. Jei daikto grąžinti negalima, atlyginama jo vertė.
V. NUTARIMŲ SKIRTI ADMINISTRACINES NUOBAUDAS VYKDYMAS
89. Nutarimo skirti administracinę nuobaudą vykdymo kontrolė pavedama nutarimą priėmusiai institucijai arba institucijai, kuriai persiunčiama byla su nutarimu.
90. Klausimus, susijusius su nutarimo skirti administracinę nuobaudą vykdymu, sprendžia nutarimą priėmęs arba administracinę bylą su nutarimu gavęs policijos pareigūnas.
91. Pagal Kodekso 303 str. nutarimą skirti administracinę nuobaudą privalo vykdyti valstybės ir visuomeninės įmonės, įstaigos, organizacijos, pareigūnai ir privatūs asmenys.
93. Tuo atveju, kai priimami keli nutarimai skirti administracines nuobaudas vienam asmeniui, kiekvienas nutarimas vykdomas atskirai.
94. Jei yra aplinkybių, dėl kurių nedelsiant įvykdyti nutarimą skirti nuobaudą (išskyrus imamą Taisyklių pažeidimo vietoje) negalima, priėmęs nutarimą įgaliotas pareigūnas pagal asmens prašymą (pareiškimą) gali atidėti nutarimo vykdymą iki vieno mėnesio. Tokiu atveju pareigūnas byloje priima atitinkamą nutarimą.
95. Paskirtą baudą už Taisyklių pažeidimą pažeidėjas sumoka į valstybės biudžetą pagal nurodytus rekvizitus, išskyrus baudą, kuri paimama pažeidimo padarymo vietoje.
96. Bauda skiriama pažeidimo padarymo vietoje už Kodekso 82 str., 123 str. pirmojoje dalyje, 124 str. pirmojoje, antrojoje ir trečiojoje dalyse, 1241 str. pirmojoje, antrojoje, trečiojoje, ketvirtojoje ir šeštojoje dalyse, 131 str. pirmojoje ir penktojoje dalyse, 1321 ir 134 str. numatytus pažeidimus, kai asmuo neginčija padaryto Taisyklių pažeidimo. Kai bauda skiriama pažeidimo padarymo vietoje ir skiriama ne didesnė kaip dviejų šimtų litų bauda, surašomas policijos generalinio komisaro 2006 m. birželio 22 d. įsakymu Nr. 5-V-390 „Dėl nutarimo dėl administracinio teisės pažeidimo, kai protokolas nesurašomas, blanko formos patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 72-2738) patvirtintas nutarimo dėl administracinio teisės pažeidimo, kai protokolas nesurašomas, blankas. Nurodytomis sąlygomis skiriamą baudą galima paimti pažeidimo padarymo vietoje, jeigu pažeidėjas yra užsienietis. Kai skiriama bauda paimama, pažeidėjui pasirašytinai išduodamas nustatyto pavyzdžio kvitas.
961. Jei užpildyto nutarimo dėl administracinio teisės pažeidimo, kai protokolas nesurašomas, duomenų pakanka pažeidimui registruoti Vidaus reikalų ministerijos centrinėje duomenų bazėje „KET pažeidimai“ arba Policijos programinio paketo komponentėje „Asmenys“, Taisyklių pažeidimo kortelės, numatytos policijos generalinio komisaro 2002 m. liepos 11 d. įsakymu Nr. 402 patvirtintoje Kelių eismo taisyklių pažeidimų apskaitos instrukcijoje, pildyti nebūtina.
962. Nutarimo dėl administracinio teisės pažeidimo, kai protokolas nesurašomas, blankas pildomas ir naudojamas vadovaujantis policijos generalinio komisaro įsakymu nustatytomis nutarimo dėl administracinio teisės pažeidimo, kai protokolas nesurašomas, blanko pildymo ir naudojimo taisyklėmis.
97. Pažeidėjui paskirtos baudos sumokėjimas kontroliuojamas tikrinant Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos teikiamus duomenis. Pažeidėjui sumokėjus paskirtą baudą, tai pažymima byloje.
98. Jeigu pažeidėjas nesumoka baudos per Kodekso 313 str. nustatytą terminą, nutarimą skirti baudą priėmęs pareigūnas, vadovaudamasis Kodekso 314 str., pradeda priverstinį nutarimo skirti baudą vykdymą.
100. Jeigu vairuotojas, iš kurio atimta teisė vairuoti transporto priemones, vengia atiduoti policijai vairuotojo pažymėjimą ir toliau vairuoja (sulaikomas vairuojant) nuobaudos galiojimo laikotarpiu, informuojamos visos policijos tarnybos, darbovietės administracija. Nuobaudą paskyręs policijos pareigūnas (įstaiga) gali pratęsti šios teisės atėmimą tiek laiko, kiek buvo neteisėtai naudotasi vairuotojo pažymėjimu. Tokiais atvejais priimamas ir pridedamas prie bylos nutarimas dėl nuobaudos taikymo pratęsimo.
101. Asmenų, iš kurių teisė vairuoti transporto priemones buvo atimta, vairuotojų pažymėjimai saugomi policijos įstaigoje, kurios pareigūnas priėmė nutarimą dėl teisės atėmimo. Šie dokumentai saugomi rakinamoje metalinėje spintoje (seife), tvarkomas jų apskaitos žurnalas (knyga). Žurnale nurodomi šie rekvizitai: eilės numeris, bylos numeris, asmens vardas, pavardė, asmens kodas, nutarimo atimti teisę vairuoti transporto priemones data, atėmimo laikotarpis, žyma apie sulaikyto vairuotojo pažymėjimo grąžinimą.
102. Policijos įstaigos vadovo įsakymu paskiriamas atsakingas už šių dokumentų saugojimą pareigūnas.
103. Draudžiama sulaikytus vairuotojo pažymėjimus ar transporto priemonių registracijos dokumentus segti prie bylos segikliais ar kitomis priemonėmis, kurios galėtų pažeisti ar sugadinti šiuos dokumentus.
104. Pasibaigus teisės vairuoti transporto priemones atėmimo terminui, vairuotojo pažymėjimai grąžinami teisės aktų nustatyta tvarka. Asmenų prašymai grąžinti vairuotojo pažymėjimą ir pateiktos pažymos (jų kopijos) registruojami atskirame žurnale ir saugomi atskiruose segtuvuose.
105. Nutarimas skirti administracinę nuobaudą negali būti vykdomas, jeigu jis nebuvo perduotas vykdyti per tris mėnesius nuo priėmimo dienos. Jeigu nutarimo vykdymas sustabdytas pagal Kodekso 295 str., senaties termino eiga sustabdoma iki skundo išnagrinėjimo. Pagal Kodekso 306 str. atidėjus nutarimo vykdymą, senaties termino eiga sustabdoma iki termino atidėjimo pabaigos.
VI. ATSKIRŲ BYLŲ NAGRINĖJIMO YPATUMAI
106. Lietuvos Respublikos Seimo narių, Ministro Pirmininko, ministrų, taip pat savivaldybių tarybų narių Taisyklių pažeidimų bylos nagrinėjamos ir administracinio poveikio priemonės taikomos bendra tvarka. Negali būti suvaržoma Seimo narių, Ministro Pirmininko ir ministrų laisvė.
107. Konstitucinio Teismo teisėjas negali būti traukiamas administracinėn atsakomybėn be Konstitucinio Teismo sutikimo, negali būti kitaip suvaržoma jo laisvė.
108. Teisėjas negali atsakyti administracine tvarka. Jei teisėjas padaro pažeidimą, medžiaga perduodama Teisėjų etikos ir drausmės komisijai.
109. Be asmens dokumentų sulaikytas ar pristatytas į teisėsaugos institucijas teisėjas turi būti nedelsiant paleistas, kai nustatoma jo asmens tapatybė.
110. Jeigu teisėjas vairuoja transporto priemonę būdamas neblaivus (girtas) ar apsvaigęs, jam neleidžiama vairuoti ir pasiūloma pasitikrinti nustatyta tvarka. Jei jis atsisako tai padaryti, surašomas vengimo pasitikrinti protokolas.
111. Prokurorui negali būti Kodekso nustatyta tvarka taikomas administracinis sulaikymas, asmens apžiūra, daiktų patikrinimas, daiktų bei dokumentų poėmis, prokuroras negali būti patrauktas administracinėn atsakomybėn. Jei prokuroro padaryta veika turi pažeidimo požymių, medžiaga perduodama generaliniam prokurorui, kad šis atliktų tarnybinį patikrinimą dėl tarnybinio nusižengimo ar prokuroro vardą žeminančio poelgio.
112. Pagal Kodekso 16 str. Lietuvos Respublikoje esantys užsieniečiai, padarę pažeidimą, atsako pagal Kodeksą, jeigu ko kito nenumato kiti įstatymai ir Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys. Pagal 1963 m. balandžio 24 d. Vienos konvencijos 43 str. konsuliniams pareigūnams ir konsuliniams darbuotojams netaikoma priimančiosios valstybės teisminių arba administracinių institucijų jurisdikcija už veiksmus, padarytus atliekant konsulines funkcijas. Todėl administracinėn atsakomybėn negali būti traukiami užsienio šalių konsuliniai pareigūnai ir konsuliniai darbuotojai už veiksmus, padarytus atliekant konsulines funkcijas.
113. Užsieniečiai, neturintys diplomatinio (konsulinio) imuniteto Lietuvos Respublikoje, už Taisyklių pažeidimus atsako bendra tvarka.
114. Atėmus teisę vairuoti transporto priemones užsieniečiui, ne vėliau kaip po 15 dienų nuo nutarimo priėmimo nutarimo nuorašas su vairuotojo pažymėjimu siunčiami Lietuvos policijos eismo priežiūros tarnybai, kuri nustatyta tvarka šiuos dokumentus persiunčia Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijai arba atitinkamos užsienio valstybės diplomatinei atstovybei, konsulinei įstaigai.
115. Taisyklių pažeidimų, kuriuos padarė užsieniečiai, neturintys diplomatinio (konsulinio) imuniteto, bylos paprastai nagrinėjamos pažeidimo dieną arba ne vėliau kaip per tris darbo dienas nuo pažeidimo išaiškinimo dienos. Išnagrinėtos užsieniečių bylos saugomos nustatyta tvarka.
116. Surašant protokolą dėl eismo įvykio, kuriame dalyvavo užsienietis, pažymimas draudimo bendrovės pavadinimas, adresas, draudimo pažymėjimo numeris, galiojimo laikas, išdavimo vieta ir data.
117. Jei Taisyklių pažeidimą padaro užsienietis, turintis diplomatinį (konsulinį) imunitetą, surinkta medžiaga per tris darbo dienas išsiunčiama Lietuvos policijos eismo priežiūros tarnybai. Apie tai pranešama užsieniečiui.
VII. TAISYKLIŲ PAŽEIDIMŲ, VERTINAMŲ BALAIS, TVARKYMO YPATUMAI
118. Vairuotojui skiriant administracinę nuobaudą už Taisyklių pažeidimus, pažeidimas įvertinamas balais pagal šiuos Kodekso straipsnius:
119. Skiriant nuobaudas už Taisyklių pažeidimus, kurie, be skiriamos administracinės nuobaudos, įvertinami balais, nutarime nurodoma: „Paskirti _______ baudą, įvertinti pažeidimą _____ balais“.
120. Policijos pareigūnas, nustatęs Taisyklių pažeidimą, įvertinamą balais:
120.3. jeigu už du (ar daugiau) Taisyklių pažeidimus yra 10 ar daugiau balų, priima nutarimą, kuriame nurodo per vienerius metus padarytus ir įvertintus balais Taisyklių pažeidimus (įskaitant paskutinįjį), bei skiria pagrindinę nuobaudą pagal Kodekso straipsnį ar jo dalį, numatantį sankciją už paskutinįjį pažeidimą, bei papildomą nuobaudą – teisės vairuoti transporto priemones atėmimą pagal Kodekso 1302 str. Nuobaudų subendrinimo taisyklės tokiais atvejais negali būti taikomos. Tiek pagrindinės, tiek papildomos nuobaudos skyrimas šioje situacijoje yra privalomas. Neskirti bet kurios iš šių nuobaudų ar visai neskirti jokios nuobaudos galima tik išskirtiniais atvejais, taikant Kodekso 301 str.
121. Laikoma, kad asmens padarytas pažeidimas yra įvertintas balais nuo nutarimo skirti administracinę nuobaudą priėmimo, o apskundus nutarimą, nuo skundo nepatenkinimo dienos.
122. Paskyrus nuobaudą pagal Kodekso 1302 str. balai pradedami skaičiuoti iš naujo, nepaisant to, ar teisės atėmimo terminas buvo sutrumpintas ar skirta nuobauda atimti teisę mažiau nei 1 metams.
VIII. TAISYKLIŲ PAŽEIDIMO BYLŲ TVARKYMO YPATUMAI
124. Protokolai, jų šaknelės, laikini leidimai vairuoti transporto priemones, laikini transporto priemonės registracijos dokumentai, nutarimai, jų šaknelės, baudos kvitai yra specialios apskaitos dokumentai.
125. Tvarkant šiuos dokumentus, laikomasi tokių pačių reikalavimų, kaip ir tvarkant kitus specialios apskaitos dokumentus. Jie registruojami specialios apskaitos blankų gavimo ir išdavimo registracijos žurnale (3 priedas).
126. Sugadinti protokolai, laikini leidimai vairuoti transporto priemones, laikini transporto priemonės registracijos liudijimai, nutarimai ir panaudotų protokolų bei nutarimų šaknelės grąžinami atsakingam pareigūnui, tai pažymima specialios apskaitos blankų gavimo ir išdavimo žurnale.
127. Žurnalai turi būti sunumeruoti, susiūti, užantspauduoti ir užregistruoti policijos įstaigos sekretoriate.
129. Vairuotojų, iš kurių atimta teisė vairuoti transporto priemones, bylos susiuvamos (susegamos) į atskirus tomus, lapai sunumeruojami. Paskutiniame lape pažymimas tomo lapų skaičius, dedamas antspaudas ir pasirašoma.
130. Taisyklių pažeidimų bylos, neatsiimti vairuotojų pažymėjimai, kiti dokumentai bei žurnalai saugomi Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos generalinio komisaro 1999 m. spalio 11 d. įsakymu Nr. 319 patvirtintos Policijos komisariatų pavyzdinės bylų nomenklatūros nustatytą laiką, jei kitaip nenumato kiti norminiai dokumentai.
131. Protokolų, nutarimų šaknelės ir sugadinti protokolai bei nutarimai, baudos kvitai, laikini leidimai vairuoti transporto priemones, laikini transporto priemonės registracijos dokumentai, taip pat Taisyklių pažeidimo bylos ir neatsiimti vairuotojo pažymėjimai, transporto priemonės registracijos liudijimai, kurių saugojimo laikas pasibaigęs, naikinami teisės aktų nustatyta tvarka.
1311. Pareigūnas, pametęs ar kitaip praradęs instrukcijos 124 punkte išvardytų dokumentų blankus, nedelsdamas apie tai raštu informuoja policijos įstaigos vadovą. Pametimo (praradimo) faktui ištirti turi būti atliktas tarnybinis patikrinimas. Informacija apie blankų pametimą (praradimą) ne vėliau kaip per penkias dienas turi būti įvesta į policijos žinybinį Ieškomų numeruotų daiktų registrą. Duomenis registrui pateikia pareigūnas, pametęs ar kitaip praradęs blankus.
IX. TEISĖTUMO UŽTIKRINIMO, TAIKANT NUOBAUDAS UŽ TAISYKLIŲ ADMINISTRACINIUS TEISĖS PAŽEIDIMUS, KONTROLĖ
132. Administracinių nuobaudų taikymo Taisyklių pažeidėjams teisėtumą ir pagrįstumą kiekvieną dieną kontroliuoja eismo priežiūros ar kitų atsakingų už eismo priežiūrą policijos įstaigų padalinių vadovai ar kiti įgalioti pareigūnai.
133. Įstatymų reikalavimų laikymąsi taikant poveikio priemones už Taisyklių pažeidimus ne rečiau kaip vieną kartą per ketvirtį kontroliuoja policijos įstaigų vadovai arba jų sudaryta komisija.
134. Lietuvos policijos eismo priežiūros tarnyba ne rečiau kaip vieną kartą per dvejus metus organizuoja aukštesnės pakopos policijos komisariatų veiklos užtikrinant eismo saugumą patikrinimą. Aukštesnės pakopos policijos komisariatai ne rečiau kaip vieną kartą per metus organizuoja apskrities teritorijoje veikiančių visų žemesnės pakopos policijos komisariatų veiklos užtikrinant eismo saugumą patikrinimą. Tikrinama:
134.1. ar eismo priežiūros ir kiti įgalioti policijos pareigūnai išmano administracinę atsakomybę už Taisyklių pažeidimus reglamentuojančius įstatymus ir kitus teisės aktus;
134.2. už Taisyklių pažeidimus taikomų nuobaudų pagrįstumas; ypatingas dėmesys skiriamas toms byloms, kuriose buvo atimta teisė vairuoti transporto priemones, sutrumpintas atėmimo laikotarpis, taikytos nuobaudos už nuolat ar pakartotinai per vienerius metus padarytus ir kitus pavojingus eismo saugumui Taisyklių pažeidimus, Kodekso 301 str. nuostatos taikytos policijos įstaigos iniciatyva;
134.5. sulaikytų vairuotojų pažymėjimų, specialios apskaitos dokumentų blankų apskaita, saugojimas ir išdavimas;
135. Apie tikrinimo rezultatus raštu pranešama eismo priežiūros ar kito policijos padalinio, atsakingo už eismo priežiūrą, vadovui, įgaliojusiam atlikti patikrinimą, Lietuvos policijos eismo priežiūros tarnybai ir patikrintos policijos įstaigos vadovui. Nurodoma, kaip galima būtų pašalinti rastus trūkumus.
X. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
136. Įstatymų reikalavimų laikymasis, taikant poveikio priemones už Taisyklių pažeidimus, užtikrinamas sisteminga aukštesniųjų institucijų ir pareigūnų kontrole, teise apskųsti ir kitais įstatymų nustatytais būdais.
137. Visi ginčai, kylantys dėl Taisyklių bylų tvarkymo, norminių aktų taikymo ir tai atliekančių policijos įstaigų arba jų pareigūnų veiksmų, yra nagrinėjami įstatymų nustatyta tvarka.
Priedo pakeitimai:
Nr. 5-V-375, 2007-06-04, Žin., 2007, Nr. 65-2544 (2007-06-12), i. k. 10700GKISAK05-V-375
Kelių eismo taisyklių administracinių teisės
pažeidimų bylų nagrinėjimo instrukcijos
1 priedas
(Administracinių teisės pažeidimų bylų registracijos žurnalo forma)
________________________________________________________________________________
(įstaigos, padalinio pavadinimas)
ADMINISTRACINIŲ TEISĖS PAŽEIDIMŲ BYLŲ REGISTRACIJOS ŽURNALAS
Bylų nomenklatūros Nr. __________________
Pradėta _______________________________
Baigta ________________________________
Lapų _________________________________
Saugoti _______________________________
Eil. Nr. |
Administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens vardas, pavardė |
Pažeidimo data ir trumpas turinys |
Protokolo, vairuotojo pažymėjimo ir (ar) kitų sulaikytų dokumentų serija, numeris |
1 |
2 |
3 |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Protokolą gavusio darbuotojo vardas, pavardė ir nagrinėti pridedami dokumentai. Data ir parašas |
Nutarimo sprendimas ir data |
Bylos, kurioje saugoma medžiaga po nutarimo priėmimo, numeris arba data; ir kur išsiųstas protokolas ir pridėti dokumentai |
Pastabos |
5 |
6 |
7 |
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
______________
Priedo pakeitimai:
Nr. 5-V-375, 2007-06-04, Žin., 2007, Nr. 65-2544 (2007-06-12), i. k. 10700GKISAK05-V-375
Kelių eismo taisyklių administracinių teisės
pažeidimų bylų nagrinėjimo instrukcijos
2 priedas
(Policijos pranešimo forma)
POLICIJOS PRANEŠIMAS
200__ m. _____________ d. administracinio teisės pažeidimo byla Nr. _________________
Pranešame, kad Jūs esate kviečiamas (šaukiamas) atvykti į administracinio teisės
(kas nereikalinga, išbraukti)
pažeidimo bylos nagrinėjimą, kuris įvyks 200__ m. ________________ d. __________ val.
__________________________________________________________________________
(policijos įstaigos pavadinimas, adresas, kab. Nr.)
nes esate administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo, liudytojas, ekspertas, vertėjas, nukentėjusysis.
(kas nereikalinga, išbraukti)
________________________________________________________________________________
Kam ______________________________________________________________________
(vardas, pavardė)
Kur ______________________________________________________________________
(adresas)
Atvykus į administracinio teisės pažeidimo bylos nagrinėjimą, prašome su savimi turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, transporto priemonės registracijos dokumentus, vairuotojo pažymėjimą, transporto priemonės draudimo dokumentus, o kreipiantis raštu prašome nurodyti bylos numerį.
(kas nereikalinga, išbraukti)
|
GRĄŽINAMASIS PRANEŠIMAS
200__ m. _______________ d. administracinio teisės pažeidimo byla Nr. ____________________
Pranešimą atvykti 200__ m. ____________________ d. į _________________________________
_______________________________________ administracinio teisės pažeidimo bylos nagrinėjimą
gavau 200__ m. ____________________________ d.
Asmeniškai _________________________________
(kviečiamojo/šaukiamojo parašas)
Perduota adresatui ________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(ryšys su adresatu arba pareigos, parašas, gavėjo vardas, pavardė)
ADMINISTRACINĖN ATSAKOMYBĖN TRAUKIAMO ASMENS, NUKENTĖJUSIOJO PAGRINDINĖS PROCESINĖS TEISĖS IR PAREIGOS
Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 273 straipsnyje „Nukentėjusysis“ nustatyta, kad nukentėjusysis yra asmuo, kuriam administraciniu teisės pažeidimu padaryta moralinė, fizinė ar turtinė žala.
Nukentėjusysis turi teisę susipažinti su bylos medžiaga, duoti paaiškinimus, pateikti įrodymus, pareikšti prašymus; nagrinėjant bylą, naudotis teisine advokato ar kito įgalioto atstovo, turinčio aukštąjį teisinį universitetinį arba jam prilyginamą išsilavinimą, pagalba; apskųsti nutarimą administracinio teisės pažeidimo byloje.
Nukentėjusysis gali būti apklaustas kaip liudytojas pagal šio kodekso 276 straipsnį.
Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 276 straipsnyje „Liudytojas“ nustatyta, kad administracinio teisės pažeidimo byloje liudytoju gali būti šaukiamas bet kuris asmuo, kuriam gali būti žinomos kokios nors šioje byloje nustatytinos aplinkybės.
Gavęs bylą nagrinėjančio organo (pareigūno) šaukimą liudytojas privalo atvykti nurodytu laiku, duoti teisingus parodymus, pranešti visa, kas jam žinoma byloje, ir atsakyti į jam duodamus klausimus.
Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 272 straipsnyje „Administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo“ nustatyta, kad administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo turi teisę susipažinti su bylos medžiaga, duoti paaiškinimus, pateikti įrodymus, pareikšti prašymus; nagrinėjant bylą, naudotis teisine advokato ar kito įgalioto atstovo, turinčio aukštąjį teisinį universitetinį arba jam prilyginamą išsilavinimą, pagalba; kalbėti gimtąja kalba arba ta kalba, kurią jis moka, ir naudotis vertėjo paslaugomis, jeigu nemoka lietuvių kalbos; apskųsti nutarimą byloje. Administracinio teisės pažeidimo byla nagrinėjama dalyvaujant administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui. Nesant šio asmens, byla gali būti išnagrinėta tik tais atvejais, kai yra duomenų, jog jam laiku pranešta apie bylos nagrinėjimo vietą ir laiką, ir jeigu iš jo negautas prašymas atidėti bylos nagrinėjimą. Tuo atveju, kai yra gautas prašymas atidėti bylos nagrinėjimą, ji gali būti išnagrinėta nedalyvaujant asmeniui, jeigu administracinio teisės pažeidimo bylą nagrinėjantis organas (pareigūnas), pripažinęs neatvykimo į bylos nagrinėjimą priežastis nesvarbiomis, atmeta administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens prašymą.
Nagrinėjant administracinių teisės pažeidimų, numatytų šio kodekso 50, 174 straipsniuose, 178 straipsnio trečiojoje dalyje, 1861, 1862, 1864, 187, 1887 straipsniuose, bylas, administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens dalyvavimas yra privalomas. Jei pagal policijos arba teisėjo šaukimą šis asmuo vengia atvykti, policijos pareigūnas jį gali atvesdinti. Jei pagal policijos ar teisėjo šaukimą administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo vengia atvykti ar būti policijos atvesdinamas, administracinio teisės pažeidimo byla nagrinėjamajam nedalyvaujant.
NEATVYKIMO Į ADMINISTRACINIO TEISĖS PAŽEIDIMO BYLOS NAGRINĖJIMĄ PASEKMĖS
Administracinio teisės pažeidimo byla nagrinėjama dalyvaujant administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui. Nesant šio asmens, byla gali būti išnagrinėta tik tais atvejais, kai yra duomenų, jog jam laiku pranešta apie bylos nagrinėjimo vietą ir laiką, ir jeigu iš jo nėra gautas prašymas atidėti bylos nagrinėjimą (Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 272 straipsnis).
Atvyko 200__ m. __________________________ d. __________ val.
Išvyko 200__ m. ___________________________ d. __________ val.
_____________________ ______________ ____________________________
(pareigos) (parašas) (vardas, pavardė)
A. V.
______________
Priedo pakeitimai:
Nr. 5-V-375, 2007-06-04, Žin., 2007, Nr. 65-2544 (2007-06-12), i. k. 10700GKISAK05-V-375
Kelių eismo taisyklių administracinių teisės
pažeidimų bylų nagrinėjimo instrukcijos
3 priedas
(specialios apskaitos blankų gavimo ir išdavimo registracijos žurnalas)
________________________________________________________________________________
(įstaigos, padalinio pavadinimas)
SPECIALIOS APSKAITOS BLANKŲ GAVIMO IR IŠDAVIMO REGISTRACIJOS ŽURNALAS
Bylų nomenklatūros Nr. __________________
Pradėta _______________________________
Baigta ________________________________
Lapų _________________________________
Saugoti _______________________________
GAUTI BLANKAI
Eil. Nr. |
Data |
Blankų pavadinimas, serija |
Blankų Nr. |
Skaičius (vnt.) |
Blankus gavau (pareigos, parašas, vardas, pavardė) |
|
nuo |
iki |
|||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
IŠDUOTI BLANKAI
Eil. Nr. |
Data |
Blankų pavadinimas, serija |
Blankų Nr. |
Skaičius (vnt.) |
Blankus gavau (pareigos, parašas, vardas, pavardė) |
Žyma apie sugadintų blankų priėmimą (pavadinimas, serija, Nr., priėmusiojo parašas, vardas, pavardė, data) |
|
nuo |
iki |
||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
______________
Priedo pakeitimai:
Nr. 5-V-375, 2007-06-04, Žin., 2007, Nr. 65-2544 (2007-06-12), i. k. 10700GKISAK05-V-375
Pakeitimai:
1.
Lietuvos policijos generalinis komisaras, Įsakymas
Nr. 5-V-161, 2006-03-15, Žin., 2006, Nr. 31-1095 (2006-03-21), i. k. 10600GKISAK05-V-161
Dėl Policijos generalinio komisaro 2005 m. liepos 25 d. įsakymo Nr. 5-V-462 "Dėl Kelių eismo taisyklių administracinių teisės pažeidimų bylų nagrinėjimo instrukcijos patvirtinimo" ir Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos generalinio komisaro 1999 m. balandžio 28 d. įsakymo Nr. 133 "Dėl Baudos kvitų už administracinius teisės pažeidimus naudojimo tvarkos" pakeitimo
2.
Lietuvos policijos generalinis komisaras, Įsakymas
Nr. 5-V-375, 2007-06-04, Žin., 2007, Nr. 65-2544 (2007-06-12), i. k. 10700GKISAK05-V-375
Dėl Lietuvos policijos generalinio komisaro 2005 m. liepos 25 d. įsakymo Nr. 5-V-462 "Dėl Kelių eismo taisyklių administracinių teisės pažeidimų bylų nagrinėjimo instrukcijos patvirtinimo" pakeitimo