Suvestinė redakcija nuo 1991-03-14 iki 1991-11-04
Įstatymas paskelbtas: Lietuvos aidas 1990, Nr. 8-0; Žin. 1990, Nr.17-441, i. k. 0901010ISTA000I-242
LIETUVOS RESPUBLIKOS
VIETOS SAVIVALDYBĖS TARYBOS DEPUTATO STATUSO
ĮSTATYMAS
I. Bendrieji nuostatai
1 straipsnis. Deputatas yra piliečių išrinktas vietos valstybinės valdžios organo – savivaldybės Tarybos narys, atstovaujantis rinkiminės apygardos rinkėjams.
2 straipsnis. Įstatymai dėl deputatų įgaliojimų
3 straipsnis. Deputato veiklos derinimas su tiesioginiu darbu
Deputatas vykdo savo įgaliojimus paprastai nenutraukdamas tiesioginės darbinės ir tarnybinės veiklos. Tarybos sesijų, jos Prezidiumo, nuolatinių ir kitų komisijų posėdžių laikui, taip pat kitais savivaldybės Tarybos numatytais atvejais deputatas atleidžiamas nuo gamybinių arba tarnybinių pareigų, o deputato veiklos išlaidos ir vidutinis atlyginimas kompensuojami iš vietinio biudžeto lėšų. Už deputato įgaliojimų vykdymą Tarybos sprendimu gali būti mokamos priemokos iš vietinio biudžeto.
4 straipsnis. Deputato įgaliojimų terminas
Deputato įgaliojimai prasideda nuo to momento, kai rinkiminė komisija atitinkamos savivaldybės Tarybos deputatų rinkimams įregistruoja jį išrinktu. Mandatų komisijos teikimu Taryba priima sprendimą dėl deputatų įgaliojimų teisėtumo. Jeigu renkant deputatą buvo pažeistas Rinkimų įstatymas, Taryba gali deputato rinkimus pripažinti negaliojančiais. Ankstesnės Tarybos deputatų įgaliojimai pasibaigia naujojo šaukimo Tarybos deputatų rinkimų dieną.
5 straipsnis. Deputatų įgaliojimų vykdymo garantijos
Lietuvos valstybė kiekvienam savivaldybių Tarybų deputatui garantuoja galimybę nekliudomai įgyvendinti šiuo įstatymu numatytas pareigas ir teises.
6 straipsnis. Deputato dalyvavimas Tarybos ir jos organų darbe
7 straipsnis. Deputato atsakingumas ir atskaitingumas rinkėjams, ryšys su jais
8 straipsnis. Deputato įgaliojimų nutraukimas prieš terminą
Deputato įgaliojimai gali būti nutraukti prieš terminą:
II. Deputato veikla Taryboje ir
rinkiminėje apygardoje
9 straipsnis. Deputato dalyvavimas Tarybos sesijoje
10 straipsnis. Deputato teisės Tarybos sesijoje
Deputatas turi sprendžiamojo balso teisę visais Tarybos sesijoje svarstomais klausimais, teisę rinkti ir būti išrinktas Tarybos pareigūnu ir į Tarybos organus.
Deputatas turi teisę siūlyti klausimus Tarybai svarstyti, teikti pasiūlymus dėl sesijos dienotvarkės ir darbų tvarkos, svarstomų klausimų esmės, dėl Tarybos renkamų arba steigiamų organų būtinumo ir jų personalinės sudėties, Tarybos renkamų arba tvirtinamų pareigūnų kandidatūrų, kreiptis su paklausimais, dalyvauti diskusijose, klausti, pateikti sprendimų projektus ir jų pataisas, kalbėti dėl balsavimo motyvų, teikti ir gauti informaciją.
Deputatas turi teisę pasiūlyti apsvarstyti Tarybos sesijoje bet kurio Tarybai atskaitingo arba jos kontroliuojamo organo ar pareigūno ataskaitą.
Deputatas turi teisę siūlyti Tarybai pareikšti nepasitikėjimą Tarybos rinktais ar sudarytais organais bei pareigūnais.
11 straipsnis. Deputato paklausimas
Deputatas arba grupė deputatų, nuolatinė komisija turi teisę žodžiu arba raštu kreiptis su paklausimu į visus savivaldybės teritorijoje esančius valstybinius organus, įmonių, įstaigų ir organizacijų vadovus bei kitus pareigūnus ir gauti atsakymą.
Paklausimu laikomas toks deputato ar grupės deputatų, taip pat nuolatinės komisijos pateiktas valstybinės, visuomeninės reikšmės klausimas, žinybingas savivaldybei, dėl kurio sprendimo deputatas ar deputatų grupė, nuolatinė komisija kreipėsi į atitinkamus organus, tačiau jų nuomone, klausimas nebuvo tinkamai išnagrinėtas arba buvo išspręstas neigiamai.
12 straipsnis. Deputato teisė tikrinti valstybinių organų, įmonių, įstaigų ir organizacijų darbą
13 straipsnis. Rinkėjų pasiūlymų, pareiškimų ir skundų nagrinėjimas
Deputatas pats nagrinėja gautus savo rinkėjų pasiūlymus, pareiškimus bei skundus arba siunčia juos svarstyti atitinkamai žinybai, organizacijai.
14 straipsnis. Deputato ataskaitos rinkėjams
Deputatas atsiskaito rinkėjams savo arba rinkėjų iniciatyva. Deputato prašymu jo ataskaitoms ar susitikimams su rinkėjais atitinkamos savivaldybės Taryba, jos Prezidiumas, savivaldybės valdyba, o žemesniosios pakopos savivaldybės – meras, viršaitis, taip pat įmonių, įstaigų ir organizacijų vadovai privalo skirti patalpas, padėti deputatui pranešti rinkėjams, kada ir kur vyks jo ataskaitos ar susitikimai su rinkėjais.
15 straipsnis. Deputato dalyvavimas žemesniųjų ar aukštesniųjų pakopų savivaldybių Tarybų sesijose ir piliečių susirinkimuose
Tarybos, į kurią jis išrinktas, teritorijoje deputatas gali dalyvauti žemesniųjų pakopų savivaldybių Tarybų sesijose ir jų organų posėdžiuose patariamojo balso teise. Žemesniosios pakopos savivaldybių Tarybų deputatai gali dalyvauti aukštesniosios pakopos savivaldybės Tarybos sesijose patariamojo balso teise, kai svarstomi jų atstovaujamų savivaldybių klausimai.
16 straipsnis. Valstybinių ir visuomeninių organų bei pareigūnų pareigos svarstant
deputatų pasiūlymus
Deputatas turi teisę kreiptis į visus savivaldybės teritorijoje esančius valstybinius ir visuomeninius organus, įmones, įstaigas ir organizacijas bei pareigūnus savo veiklos klausimais. Šie organai ir pareigūnai privalo apsvarstyti deputato pasiūlymus ir atsakyti per 10 dienų.
17 straipsnis. Pareigūnai privalo neatidėliodami priimti deputatus jų veiklos klausimais
18 straipsnis. Deputato teisė reikalauti pašalinti teisėtumo pažeidimą
Atskleidus piliečių teisių, įstatymų ir Tarybos sprendimų pažeidimus, deputatas turi teisę reikalauti juos nutraukti arba reikalauti, kad tai padarytų atitinkami organai ar pareigūnai.
III. Deputatų veiklos garantijos
19 straipsnis. Parama deputatui vykdyti įgaliojimus
Valstybiniai ir visuomeniniai organai, įmonės, įstaigos, organizacijos bei pareigūnai privalo padėti deputatui vykdyti įgaliojimus.
20 straipsnis. Deputato teisė nemokamai naudotis transportu
21 straipsnis. Deputato darbo teisių apsauga
Deputatas negali būti administracijos iniciatyva atleistas iš darbo įmonėje, įstaigoje arba organizacijoje, drausminės nuobaudos tvarka perkeltas į mažiau apmokamą darbą be Tarybos išankstinio sutikimo.
Deputatui, kuris buvo išrinktas į Tarybos renkamą pareigybę, pasibaigus šios pareigybės įgaliojimams, suteikiamas ankstesnis darbas (pareigybė), o jeigu jo nėra, - kitas lygiavertis darbas (pareigybė) toje pačioje arba, jam sutikus, kitoje įmonėje, įstaigoje, organizacijoje.
22 straipsnis. Savivaldybių Tarybų deputatų neliečiamybė
Savivaldybės Tarybos deputatas jos teritorijoje negali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, suimtas, jam negali būti taikomos administracinės nuobaudos teismine tvarka be šios Tarybos sutikimo, išskyrus atvejus, kai jis užtinkamas darant nusikaltimą.
Tarybos sprendimą neleisti patraukti deputato baudžiamojon atsakomybėn gali panaikinti atitinkama aukštesnioji Taryba, perduodama Tarybai klausimą apsvarstyti pakartotinai. Jeigu Taryba vėl patvirtins pradinį sprendimą, klausimą iš esmės gali spręsti Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas Respublikos prokuroro teikimu.
Jeigu Taryba per vieną mėnesį nesprendė klausimo dėl leidimo patraukti deputatą baudžiamojon atsakomybėn, jį gali spręsti Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba.
Papildyta straipsnio dalimi:
Nr. I-1144, 1991-03-14, Lietuvos aidas, 1991, Nr. 96-0 (1991-03-20); Žin., 1991, Nr. 9-250 (1991-03-31), i. k. 0911010ISTA00I-1144
23 straipsnis. Savivaldybės Tarybos deputato pažymėjimas ir deputato ženklas
Deputatas turi deputato pažymėjimą ir deputato ženklą, kurie jam įteikiami Tarybai patvirtinus deputato įgaliojimus. Deputato pažymėjimu ir deputato ženklu deputatas naudojasi savo įgaliojimų laikotarpiu.
LIETUVOS RESPUBLIKOS
AUKŠČIAUSIOSIOS TARYBOS
PIRMININKAS V. LANDSBERGIS
Vilnius, 1990 m. gegužės 29 d.
Nr. I-242
Pakeitimai:
1.
LIETUVOS RESPUBLIKOS AUKŠČIAUSIOJI TARYBA, Įstatymas
Nr. I-1144, 1991-03-14, Lietuvos aidas, 1991, Nr. 96-0 (1991-03-20); Žin., 1991, Nr. 9-250 (1991-03-31), i. k. 0911010ISTA00I-1144
Dėl Lietuvos Respublikos vietos savivaldybės Tarybos deputato statuso įstatymo 22 straipsnio papildymo