Įsakymas netenka galios 2013-09-13:

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas

Nr. V-863, 2013-09-06, Žin., 2013, Nr. 96-4785 (2013-09-12), i. k. 1132250ISAK000V-863

Dėl kai kurių sveikatos apsaugos ministro įsakymų kosmetikos gaminių reguliavimo klausimais pripažinimo netekusiais galios

 

Suvestinė redakcija nuo 2010-12-01 iki 2013-09-12

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2005, Nr. 3-45, i. k. 1042250ISAK000V-970

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL INFORMACIJOS APIE KOSMETIKOS GAMINIO SUDĖTĮ IR TURIMŲ DUOMENŲ APIE GAMINIO NEPAGEIDAUJAMĄ POVEIKĮ PATEIKIMO VISUOMENEI TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2004 m. gruodžio 30 d. Nr. V-970

Vilnius

 

 

Siekdamas, kad visuomenei būtų lengvai prieinama informacija apie kosmetikos gaminio sudėtį ir turimų duomenų apie naudojamo kosmetikos gaminio nepageidaujamą poveikį žmogaus sveikatai:

1. Tvirtinu Informacijos apie kosmetikos gaminio sudėtį ir turimų duomenų apie gaminio nepageidaujamą poveikį pateikimo visuomenei taisykles (pridedama).

2. P a v e d u viceministrui pagal administruojamą sritį šio įsakymo vykdymo kontrolę.

Punkto pakeitimai:

Nr. V-133, 2010-02-18, Žin., 2010, Nr. 22-1027 (2010-02-23), i. k. 1102250ISAK000V-133

 

 

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                                     ŽILVINAS PADAIGA

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos

ministro 2004 m. gruodžio 30 d. įsakymu

Nr. V-970

 

Informacijos apie kosmetikos gaminio sudėtį ir turimų duomenų

apie gaminio nepageidaujamą poveikį pateikimo visuomenei taisyklės

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Informacijos apie kosmetikos gaminio sudėtį ir turimų duomenų apie gaminio sudėtį ir nepageidaujamą poveikį pateikimo visuomenei taisyklės (toliau – taisyklės) nustato:

1.1. kosmetikos gaminių gamintojų, jų įgaliotų atstovų ar asmenų, atsakingų už gaminių patiekimą į rinką, pareigą pateikti vartotojams nustatyto pobūdžio informaciją apie kosmetikos gaminį;

1.2. vartotojų teisę į nustatyto pobūdžio informaciją apie kosmetikos gaminius;

1.3. Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos, kaip kompetentingos institucijos (toliau – kompetentinga institucija), funkcijas, užtikrinančias, kad vartotojams tinkamomis priemonėmis, įskaitant ir elektronines, nepažeidžiant komercinių paslapčių ir intelektinės nuosavybės teisių apsaugos, būtų prieinama tokia informacija apie kosmetikos gaminį:

1.3.1. gaminio pavadinimas;

1.3.2. gamintojo pavadinimas;

1.3.3. gaminio kokybinė ir jo ingredientų, klasifikuojamų kaip pavojingos cheminės medžiagos, kiekybinė sudėtis;

1.3.4. turimi duomenys apie kosmetikos gaminio nepageidaujamą poveikį žmogaus sveikatai.

2. Informacija, nustatyta šių taisyklių 1.3.3 ir 1.3.4 punktuose, pateikiama vartotojui, jo prašymu, tačiau ši informacija nepublikuojama.

3. Kosmetikos gaminio gamintojas, jo įgaliotas atstovas ar asmuo, atsakingas už gaminio patiekimą į rinką, turi užtikrinti, kad pagal kosmetikos gaminio etiketėje pateiktą informaciją būtų galima lengvai identifikuoti gamintoją, į kurį vartotojai visada turi teisę kreiptis.

4. Kosmetikos gaminių gamintojų, jų įgaliotų atstovų ar asmenų, atsakingų už kosmetikos gaminių patiekimą į Europos Bendrijos rinką, kontaktiniai duomenys (pvz., adresas, telefonas, telefaksas, elektroninis paštas, tinklavietės adresas) gali būti pateikti internetinėje Europos viešosios prieigos rodyklėje http://www. european-cosmetics. info.

5. Kosmetikos gaminio gamintojas, jo įgaliotas atstovas ar asmuo, atsakingas už gaminio patiekimą į rinką, atsižvelgęs į šalies, iš kurios gautas paklausimas, rinką, turi teisę prašyti vartotojo pateikti papildomą gaminį identifikuojančią informaciją: nurodyti gaminio prekių ženklą, rūšį, partijos kodą ar kitą identifikacinį žymenį.

6. Už visuomenei pateikiamos informacijos tikslumą ir pateikimą laiku yra atsakingi gamintojai, jų įgalioti atstovai ar asmenys, atsakingi už kosmetikos gaminių patiekimą į rinką.

 

II. Visuomenei prieinama informacija apie kosmetikos gAMINIO SUDĖTį

 

7. Kosmetikos gaminio gamintojas privalo ant kosmetikos gaminio pirminės ar antrinės pakuotės arba vien tik antrinės pakuotės pateikti kosmetikos gaminio ingredientų sąrašą.

8. Vartotojui, jo prašymu, turi būti pateikiama informacija apie kosmetikos gaminio kokybinę sudėtį ir kiekybinę sudėtį tų ingredientų, kurie atitinka Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1272/2008 dėl cheminių medžiagų ir mišinių klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo (OL 2008 L 353, p.1) I priede nustatytus bet kurios iš šių pavojingumo klasių ar kategorijų kriterijus:

8.1. 2.1–2.4, 2.6 ir 2.7 pavojingumo klasių, 2.8 klasės A ir B tipų, 2.9, 2.10, 2.12, 2.13 klasių 1 ir 2 kategorijų, 2.14 klasės 1 ir 2 kategorijų, 2.15 klasės A–F tipų;

8.2. 3.1–3.6 pavojingumo klasių, 3.7 klasės – neigiamas poveikis lytinei funkcijai ir vaisingumui arba vystymuisi, 3.8 klasės – ne narkotinis poveikis, 3.9 ir 3.10 klasių;

8.3. 4.1 pavojingumo klasės;

8.4. 5.1 pavojingumo klasės.

Kosmetikos gaminio gamintojas gali pateikti informaciją ir apie ingredientus, kurie neatitinka šių kriterijų, bet paties žaliavų tiekėjo suklasifikuotus kaip pavojingos cheminės medžiagos ar mišiniai.

Punkto pakeitimai:

Nr. V-133, 2010-02-18, Žin., 2010, Nr. 22-1027 (2010-02-23), i. k. 1102250ISAK000V-133

 

9. Kvapiųjų medžiagų kompozicijų pavadinimai, kodai ir jų tiekėjų identifikavimas yra komercinė paslaptis, todėl, siekiant nepažeisti intelektinės nuosavybės teisių apsaugos, visuomenei yra neteiktini. Lietuvos higienos normos HN 62:2003 „Kosmetikos gaminiai: bendrieji reikalavimai, draudžiamos ir ribojamos medžiagos“, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. V-757 (Žin., 2004, Nr. 21-647), 3 priedo I skyriaus 67–92 pozicijose išvardytos 26 medžiagos, kurios gali būti kvėpiklių sudėtyje, turi būti nurodytos ingredientų sąraše, jei jų koncentracija didesnė kaip 0,001 % masės – nenuplaunamuose gaminiuose ar 0,01 % masės – nuplaunamuose kosmetikos gaminiuose.

10. Duomenys apie ingredientų koncentraciją procentais vartotojo prašymu pateikiami, nurodant tikslią koncentraciją (viso kiekio procentais) arba maksimalią koncentraciją procentais (ne daugiau kaip), arba koncentracijos ribas.

 

III. TURIMŲ DUOMENŲ APIE Naudojamo kosmetikos gaminio NEPAGEIDAUJAMĄ POVEIKĮ ŽMOGAUS SVEIKATAI PATEIKIMAS

 

11. Nepageidaujamas poveikis – tai nepalankus kosmetikos gaminio poveikis žmogaus sveikatai, pasireiškiantis naudojant gaminį normaliomis ar iš anksto numatytomis tinkamomis sąlygomis. Vertinant atsiradusį poveikio pasireiškimą, visada turi būti įrodytas ryšys tarp atsiradusio sveikatos pakenkimo ir kosmetikos gaminio naudojimo.

11.1. Nepageidaujamas poveikis neapima poveikio, atsiradusio dėl piktnaudžiavimo ar netinkamo kosmetikos gaminio naudojimo taip pat dėl netinkamos ar pažeistos jo pakuotės.

11.2. Nepageidaujamam poveikiui gali būti priskiriama: akis ir (ar) odą dirginantis ir (ar) alergizuojantis poveikis, kosmetiniai spuogai (kosmetinė aknė), fototoksinis poveikis, fotosensibilizacija, anafilaksinis šokas, niežulys ir pan.

12. Visuomenei pateikiama informacija apie kosmetikos gaminio nepageidaujamo poveikio pasireiškimo dažnumą ir pobūdį.

13. Siekiant vienodos informacijos apie kosmetikos gaminio nepageidaujamo poveikio dažnumą pateikimo, yra apskaičiuojama vertė, kuri išreiškiama faktiškų nepageidaujamo poveikio atvejų skaičiumi, tenkančiu 1 milijonui vienetų gaminių, patiektų į rinką. Kai į rinką patiekta nedaug kosmetikos gaminių (pvz., nauja gamybos partija), taip pat parduodant atrankiojo platinimo būdu, informacija turi būti suteikiama apie faktišką užregistruotų patvirtintų nepageidaujamo poveikio atvejų skaičių.

14. Teikiant visuomenei informaciją apie kosmetikos gaminio nepageidaujamo poveikio pobūdį, turi būti atsižvelgta į visus užregistruotus kosmetikos gaminio nepageidaujamus poveikius, neapsiribojant tik akis ir (ar) odą dirginančiu poveikiu.

15. Kosmetikos gaminių gamintojai, jų įgalioti atstovai ar asmenys, atsakingi už gaminių patiekimą į rinką, prieš teikdami vartotojui informaciją, privalo tiksliai identifikuoti kosmetikos gaminį, nes nepageidaujamas poveikis yra tiesiogiai susijęs su gaminio sudėtimi, kuri gali būti keičiama, todėl gamintojai, jų įgalioti atstovai ar asmenys, atsakingi už gaminio patiekimą į rinką, gali paprašyti vartotojo pateikti papildomą informaciją, nurodytą šių taisyklių 5 punkte.

 

IV. INFORMACIJOS PRIEINAMUMAS

 

17. Vartotojai turi teisę pasirinkti kreipimosi į kosmetikos gaminio gamintoją, jo įgaliotą atstovą ar asmenį, atsakingą už gaminio patiekimą į rinką, būdą:

17.1. laišku ant kosmetikos gaminio pakuotės ar internetinėje Europos viešosios prieigos rodyklėje pateiktu adresu, o esant galimybei:

17.1.1. paskambinti ant kosmetikos gaminio pakuotės ar internetinėje Europos viešosios prieigos rodyklėje pateiktu telefonu;

17.1.2. kreiptis elektroniniu laišku ant kosmetikos gaminio pakuotės ar internetinėje Europos viešosios prieigos rodyklėje pateiktu elektroninio pašto adresu;

17.1.3. kreiptis tinklavietės adresu, pateiktu ant kosmetikos gaminio pakuotės arba internetinėje Europos viešosios prieigos rodyklėje.

18. Kosmetikos gaminio gamintojas, jo įgaliotas atstovas ar asmuo, atsakingas už gaminio patiekimą į rinką, privalo atsakyti vartotojui, besikreipiančiam iš bet kurios Europos Sąjungos vietos. Visi vartotojų kreipimaisi ir jiems pateikiami atsakymai, taip pat ir informacijos teikimas telefonu turi būti registruojami.

19. Atsakymas vartotojui turi būti pateikiamas vartotojo kalba per 21 kalendorinę dieną nuo paklausimo gavimo. Jeigu vartotojas negauna atsakymo į savo paklausimą arba atsakymas netenkina vartotojo, jis turi teisę pateikti skundą kompetentingai institucijai.

 

V. KOMPETENTINGOS INSTITUCIJOS FUNKCIJOS

 

20. Kompetentinga institucija:

20.1. tiria vartotojų nusiskundimus dėl kosmetikos gaminių gamintojų, jų įgaliotų atstovų ar asmenų, atsakingų už kosmetikos gaminio patiekimą į rinką, šių taisyklių reikalavimų nevykdymo ar netinkamo vykdymo;

20.2. informuoja ir konsultuoja kosmetikos gaminių gamintojus apie informacijos pateikimo visuomenei būdus, galimybes bei teiktinos informacijos turinį;

20.3. informuoja visuomenę apie vartotojų teisę į informaciją apie kosmetikos gaminį, apie šios informacijos prieinamumo būdus ir galimybes.

______________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas

Nr. V-133, 2010-02-18, Žin., 2010, Nr. 22-1027 (2010-02-23), i. k. 1102250ISAK000V-133

Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2004 m. gruodžio 30 d. įsakymo Nr. V-970 „Dėl Informacijos apie kosmetikos gaminio sudėtį ir turimų duomenų apie gaminio nepageidaujamą poveikį pateikimo visuomenei taisyklių patvirtinimo" pakeitimo