Suvestinė redakcija nuo 2012-01-01 iki 2017-10-31
Įsakymas paskelbtas: Žin. 2000, Nr. 78-2372, i. k. 1002330ISAK00000259
Nauja redakcija nuo 2012-01-01:
Nr. 3D-935, 2011-12-21, Žin. 2011, Nr. 165-7882 (2011-12-31), i. k. 1112330ISAK003D-935
LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO
MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL GEROS AUGALŲ APSAUGOS PRODUKTŲ VEIKSMINGUMO IR (ARBA) ATRANKUMO BANDYMŲ PRAKTIKOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2000 m. rugsėjo 6 d. Nr. 259
Vilnius
Vadovaudamasis 2009 m. spalio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1107/2009 dėl augalų apsaugos produktų pateikimo į rinką ir panaikinančio Tarybos direktyvas 79/117/EEB ir 91/414/EEB (OL 2009 L 309, p. 1) nuostatomis,
tvirtinu Geros augalų apsaugos produktų veiksmingumo ir (arba) atrankumo bandymų praktikos taisykles (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro
2000 m. rugsėjo 6 d. įsakymo Nr. 259
(Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro
2011 m. gruodžio 21 d. įsakymo Nr. 3D-935 redakcija)
GEROS AUGALŲ APSAUGOS PRODUKTŲ VEIKSMINGUMO IR (ARBA) ATRANKUMO BANDYMŲ PRAKTIKOS TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Geros augalų apsaugos produktų veiksmingumo ir (arba) atrankumo bandymų praktikos taisyklių (toliau – taisyklės) tikslas – užtikrinti Lietuvoje atliekamų augalų apsaugos produktų veiksmingumo ir (arba) atrankumo bandymų kokybę, jų atitiktį tarptautiniams bandymų vykdymo principams, garantuojant abipusį duomenų pripažinimą šalyse, kuriose yra panašios klimato, žemės ūkio ir fitosanitarijos sąlygos.
2. Taisyklės nustato geros augalų apsaugos produktų veiksmingumo ir (arba) atrankumo bandymų praktikos sertifikato suteikimo tvarką institucijoms, atliekančioms augalų apsaugos produktų veiksmingumo ir (arba) atrankumo bandymus.
II. PAGRINDINĖS SĄVOKOS
4. Šiose taisyklėse vartojamos pagrindinės sąvokos:
Augalų apsaugos produktų veiksmingumo ir (arba) atrankumo bandymų planas (toliau – bandymų planas) – planavimo dokumentas, kuriame aprašoma augalų apsaugos produktų veiksmingumo ir (arba) atrankumo bandymų tikslas, sąlygos ir eiga. Bandymų planas turi būti parengtas remiantis tarptautiniais standartais ir standartinėmis augalų apsaugos produktų veiksmingumo ir (arba) atrankumo bandymų metodikomis.
Augalų apsaugos produktų veiksmingumo ir (arba) atrankumo pradiniai duomenys (toliau – pradiniai duomenys) – pirminiai augalų apsaugos produktų veiksmingumo ir (arba) atrankumo stebėjimo, vertinimo, analizės duomenys.
Augalų apsaugos produktų veiksmingumo ir (arba) atrankumo tyrimo įstaiga (toliau – tyrimo įstaiga) – institucija, turinti kvalifikuotą personalą, tinkamą techninę bazę augalų apsaugos produktų veiksmingumo ir (arba) atrankumo bandymams atlikti pagal standartinėse augalų apsaugos produktų veiksmingumo ir (arba) atrankumo bandymų metodikose aprašytus tarptautinių bandymų vykdymo principus.
Gera augalų apsaugos produktų veiksmingumo ir (arba) atrankumo bandymų praktika (toliau – GBP) – praktika, kai augalų apsaugos produktų veiksmingumo ir (arba) atrankumo bandymai atliekami remiantis tarptautiniais standartais ir tai užtikrina aukštą bandymų kokybę.
Geros augalų apsaugos produktų veiksmingumo ir (arba) atrankumo bandymų praktikos sertifikatas (toliau – GBP sertifikatas) – Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos augalų apsaugos produktų veiksmingumo ir (arba) atrankumo tyrimo įstaigai išduodamas dokumentas, kuriuo patvirtinama, kad ta įstaiga laikosi geros augalų apsaugos produktų veiksmingumo ir (arba) atrankumo bandymų praktikos.
Standartinė augalų apsaugos produktų veiksmingumo ir (arba) atrankumo bandymų metodika (toliau – standartinė bandymų metodika) – dokumentas, kuriame detaliai aprašomas augalų apsaugos produktų veiksmingumo ir (arba) atrankumo bandymų metodas, darbo priemonė ir naudojimasis ja tam, kad būtų užtikrinta bandymų duomenų kokybė ir vientisumas.
Kitos šiose taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka 2009 m. spalio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1107/2009 dėl augalų apsaugos produktų pateikimo į rinką ir panaikinančio Tarybos direktyvas 79/117/EEB ir 91/414/EEB (OL 2009 L 309, p. 1) sąvokas.
III. AUGALŲ APSAUGOS PRoduktų VEIKSMINGUMO IR (ARBA) ATRANKUMO BANDYMŲ VYKDYMO PRINCIPAI
5. Veiksmingumo ir (arba) atrankumo bandymai vykdomi pagal tyrimo įstaigos patvirtintas bandymų metodikas, atitinkančias Europos ir Viduržemio jūros regiono augalų apsaugos organizacijos (toliau – EAAO) minimalius bandymų vykdymo reikalavimus.
6. Kiekvienas augalų apsaugos produkto veiksmingumo ir (arba) atrankumo bandymas susideda iš kontrolės, standarto ir bandomojo augalų apsaugos produkto, kuris tiriamas kelių normų. Tiriamas normas lemia bandymo tipas (veiksmingumo ir (arba) atrankumo), produktų grupė (fungicidas, insekticidas, beicas, herbicidas, augimo reguliatorius ar kt.) ir kiti veiksniai, nurodyti EAAO standartuose.
7. Bandymais nustatomas augalų apsaugos produkto veiksmingumas skirtingoms kenksmingųjų organizmų rūšims jautriausiose kenksmingųjų organizmų vystymosi stadijose ir (arba) atrankumas augalams.
8. Bandymai atliekami įprastomis agrotechninėmis sąlygomis, naudojamos Lietuvoje auginamų augalų rūšys ir veislės, kurias gali pažeisti kenksmingieji organizmai.
9. Kiekvienam veiksmingumo ir (arba) atrankumo bandymui atlikti sudaromas bandymų planas, kuriame tyrimo įstaiga nurodo bandymo numerį, vietą ir tyrėjo pavardę.
12. Standartinėse bandymų metodikose turi būti nurodyta:
14. Bandymo ataskaitoje nurodoma:
IV. PRAŠYMŲ PATEIKIMAS IR GBP sertifikatų išdavimo TVARKA
15. Tyrimo įstaigos vadovas pateikia Tarnybai prašymą, nurodytą šių taisyklių 1 priede, ir standartines bandymų metodikas GBP sertifikatui gauti, jo galiojimui pratęsti, bei papildomiems bandymams atlikti iki einamųjų metų kovo 1 dienos.
16. Tyrimo įstaiga gali pateikti prašymą dėl GBP pripažinimo tokiems bandymams atlikti:
17. Tarnyba per 2 mėnesius nuo prašymo ir standartinių bandymų metodikų gavimo datos įvertina tyrimo įstaigą pagal šiuos kriterijus:
18. Tarnyba parengia vertinimo ataskaitą dėl tyrimo įstaigos atitikties GBP reikalavimams ir priima sprendimą:
19. Jeigu tyrimo įstaigai nurodomas terminas trūkumams pašalinti, pašalinus trūkumus Tarnyba pakartotinai tikrina tyrimo įstaigą ir priima sprendimą dėl jos atitikimo GBP reikalavimams. Atitikus GBP reikalavimus Tarnyba priima sprendimą suteikti tyrimo įstaigai GBP statusą ir išduoda GBP sertifikatą.
21. GBP sertifikatai išduodami lietuvių kalba. Sertifikatai gali būti kopijuojami ir pridedami prie bandymų ataskaitų kaip dokumentas, kuriuo įrodoma, kad tyrimo įstaiga turi GBP statusą ir bandymai atlikti pagal GBP reikalavimus.
22. GBP statusą turinčias įstaigas Tarnyba tikrina kartą per metus ir kas 3 metus atlieka detalius patikrinimus.
23. Naujas GBP sertifikatas išduodamas, jei tyrimo įstaiga prašymą pateikia Tarnybai ne vėliau kaip prieš 3 mėnesius iki GBP sertifikato galiojimo pabaigos. Tarnyba per 2 mėnesius nuo prašymo gavimo dienos atlieka detalų tyrimo įstaigos patikrinimą ir priima sprendimą dėl GBP sertifikato išdavimo.
24. GBP statusą turinčios įstaigos privalo:
24.1. saugoti su bandymais susijusius dokumentus (bandymo planą, prietaisų kalibravimo žurnalą, pradinius duomenis ir jų statistinius duomenis, kiekvieno bandymo rezultatus, bandymų ataskaitas) tol, kol augalų apsaugos produktai yra Lietuvos Respublikos rinkoje pagal tyrimo įstaigos numatytą tvarką;
24.2. kiekvienais metais iki balandžio 1 d. pateikti Tarnybai atnaujintą informaciją apie struktūrinius personalo, patalpų, įrangos, bandymo laukelių, standartinių bandymų metodikų pokyčius;
25. Pasikeitus GBP reikalavimams, kuriuos nustato šios taisyklės, GBP statusą turinti įstaiga privalo laikytis naujų reikalavimų.
26. Jei tyrimo įstaiga nesilaiko šiose taisyklėse nustatytų reikalavimų, Tarnyba priima sprendimą panaikinti GBP statusą.
V. TARNYBOS PAREIGOS
28. Tarnyba:
28.1. informuoja apie GBP reikalavimus tyrimo įstaigas, planuojančias įsigyti GBP sertifikatą arba pratęsti jo galiojimą, joms prašant;
28.2. įvertina tyrimo įstaigos pateiktą prašymą, nurodytą šių taisyklių 1 priede, pateiktas standartines bandymų metodikas ir kitus dokumentus, reikalingus gauti GBP statusą;
VI. DUOMENŲ SLAPTUMAS
29. Augalų apsaugos produkto gamintojai tyrimo įstaigai pateikia informaciją apie tiriamojo produkto sudėtyje esančias veikliąsias medžiagas, jų kiekius, preparato formą, nurodo pavadinimą ir (arba) produktui suteiktą gamintojo kodą. Visiškai naujų veikliųjų medžiagų gali būti pateikiamas tik gamintojo kodas.
Geros augalų apsaugos produktų
veiksmingumo ir (arba) atrankumo
bandymų praktikos taisyklių
1 priedas
(Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro
2011 m. gruodžio 21 d. įsakymo Nr. 3D-935 redakcija)
(Prašymo išduoti geros augalų apsaugos produktų veiksmingumo ir (arba) atrankumo bandymų praktikos sertifikatą forma)
___________________________________________________________________________
(tyrimo įstaigos pavadinimas, buveinė, tel., faks., el. paštas)
___________________________________________________________________________
Valstybinei augalininkystės tarnybai
prie Žemės ūkio ministerijos
PRAŠYMAS
IŠDUOTI GEROS AUGALŲ APSAUGOS PRODUKTŲ VEIKSMINGUMO IR (ARBA) ATRANKUMO BANDYMŲ PRAKTIKOS SERTIFIKATĄ
_____________________
(data)
_____________________
(vieta)
1. Galimi atlikti bandymai: (įrašyti)
1.1. Lauko bandymai (žemės ūkio augalų, atviro grunto daržovės, medelynai ar kt.)_________
1.2. Šiltnamio bandymai (daržovės, dekoratyviniai augalai ar kt.)________________________
1.3. Sodo bandymai (vaismedžiai, vaiskrūmiai, uoginiai augalai ar kt.)____________________
1.4. Miško bandymai (miško augalai ar kt.)_________________________________________
1.5. Sandėlių kenkėjai (laikomi produktai, tušti sandėliai ar kt.)_________________________
1.6. Vegetaciniai bandymai_____________________________________________________
2. Informacija apie tyrimo įstaigą:
2.1. Mokslinis ir techninis personalas______________________________________________
2.2. Patalpos, šiltnamiai, dirbtinio klimato kameros ar kt.______________________________
2.3. Bandymų laukai___________________________________________________________
2.4. Įranga___________________________________________________________________
2.5. Standartinės bandymų metodikos_____________________________________________
Tyrimo įstaigos vadovas ____________ _____________________
(parašas) (vardas, pavardė)
_________________
Geros augalų apsaugos produktų
veiksmingumo ir (arba) atrankumo
bandymų praktikos taisyklių
2 priedas
(Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro
2011 m. gruodžio 21 d. įsakymo Nr. 3D-935 redakcija)
(Geros augalų apsaugos produktų veiksmingumo ir (arba) atrankumo bandymų praktikos sertifikato forma)
VALSTYBINĖ AUGALININKYSTĖS TARNYBA
PRIE ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJOS
GEROS AUGALŲ APSAUGOS PRODUKTŲ VEIKSMINGUMO IR (ARBA) ATRANKUMO BANDYMŲ PRAKTIKOS
SERTIFIKATAS
__________________ Nr. _____________
(data)
Vilnius
Patvirtinama, kad _____________________________________________________________
(tyrimo įstaigos pavadinimas, kodas ir buveinė)
laikosi geros augalų apsaugos produktų veiksmingumo ir (arba) atrankumo bandymų praktikos ir turi teisę atlikti šiuos tyrimus:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Sertifikatas galioja iki _______ m. _____________ d.
________________ ____________ _____________________
(pareigos) (parašas) (vardas, pavardė)
_________________
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, Įsakymas
Nr. 3D-625, 2010-07-07, Žin., 2010, Nr. 82-4358 (2010-07-13), i. k. 1102330ISAK003D-625
Dėl žemės ūkio ministro 2000 m. rugsėjo 6 d. įsakymo Nr. 259 "Dėl Geros eksperimentinės praktikos nuostatų patvirtinimo" pakeitimo
2.
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, Įsakymas
Nr. 3D-935, 2011-12-21, Žin., 2011, Nr. 165-7882 (2011-12-31), i. k. 1112330ISAK003D-935
Dėl žemės ūkio ministro 2000 m. rugsėjo 6 d. įsakymo Nr. 259 "Dėl Gerosios eksperimentinės praktikos taisyklių patvirtinimo" pakeitimo