Įsakymas netenka galios 1999-10-07:
Lietuvos Respublikos ūkio ministerija, Įsakymas
Nr. 319, 1999-09-22, Žin., 1999, Nr. 83-2476 (1999-10-06), i. k. 0992020ISAK00000319
Dėl Elektros energijos tiekimo ir vartojimo taisyklių patvirtinimo
Suvestinė redakcija nuo 1992-12-17 iki 1999-10-06
Įsakymas paskelbtas: , i. k. 0912030ISAK00000002
LIETUVOS RESPUBLIKOS ENERGETIKOS MINISTERIJA
Į S A K Y M A S
ELEKTROS ENERGIJOS VARTOJIMO TAISYKLĖS
1991 m. sausio 14 d. Nr. 2
Vilnius
4. Patvirtinti atsiskaitymo už reaktyviosios elektros energijos vartojimą instrukciją (4 priedėlis).
1 priedėlis
Patvirtinta
Lietuvos Respublikos Energetikos ministro
1991 m. sausio 14 d. įsakymu Nr. 2
(vadovaujantis Lietuvos Respublikos
Vyriausybės 1991 m. sausio 8 d. nutarimu Nr.
13)
ELEKTROS ENERGIJOS VARTOJIMO TAISYKLĖS
1. BENDRIEJI NUOSTATAI
1.1. Šios Elektros energijos vartojimo taisyklės reglamentuoja elektros energijos tiekėjo (toliau energijos tiekėjas) ir elektros energijos vartotojų (abonentų) tarpusavio santykius, susijusius su elektros energijos vartojimu Lietuvos Respublikoje.
Šios Taisyklės yra privalomos tiek energijos tiekėjams, tiek ir elektros energijos vartotojams, nepriklausomai nuo jų žinybinės priklausomybės ir valdomo turto nuosavybės formų.
1.2. Vartoti elektros energiją leidžiama tiktai sudarius sutartį tarp energijos tiekėjo ir vartotojo (abonento) 1*, kurio įrenginiai tiesiogiai prijungti prie energijos tiekėjo tinklų. Toks vartotojas yra pagrindinis vartotojas (abonentas).
Prie sutarties pridedamas šalių elektros tinklų Balansinės priklausomybės ir eksploatavimo atsakomybės ribų aktas.
Elektros energijos vartojimo sutarties pavyzdys pridedamas prie šių Taisyklių. Buities vartotojai – gyventojai vietoje sutarties užpildo Pareiškimą – įsipareigojimą.
1.3. Vartotojai, kurie gauna elektros energiją per pagdindinio vartotojo tinklus (subabonentai), sudaro elektros energijos vartojimo sutartį su pastaruoju.
Sutartyje tarp pagrindinio vartotojo ir energijos tiekėjo arba jos priede nurodomi duomenys apie prijungtus prie pagrindinio vartotojo tinklų subabonentus (pavadinimas, galios, elektros energijos suvartojimas, atsiskaitymo elektros skaitikliai, tarifai, ir kt.).
1.4. Padidinti instaliuotą arba leistą naudoti galią virš nurodyto sutartyje dydžio, pradėti eksploatuoti naujus elektros įrenginius, taip pat prijungti naujus subabonentus vartotojui, leidžiama tik gavus energijos tiekėjo sutikimą ir patikslinus sutartį.
Vartotojas gali prijungti prie savo tinklų iki 1000 V įtampos elektros įrenginius nurodytos sutartyje galios ribose be papildomo energijos tiekėjo leidimo, o aukštesnės kaip 1000 V įtampos – tik leidus energijos tiekėjui.
2. TECHNINĖS SĄLYGOS ELEKTROS TIEKIMUI
2.1. Naujai projektuojamų bei plečiamų arba rekonstruojamų veikiančių objektų elektros įrenginių prijungimo prie energetikos sistemos elektros tinklų projektavimui arba didinti veikiančių objektų instaliuotą ar pareikalaujamą galią virš anksčiau leistos, taip pat keičiant elektros energijos vartotojo tiekimo patikimumo kategoriją arba išorinę elektros energijos tiekimo schemą, elektros energijos vartotojas privalo gauti iš energijos tiekėjo sąlygas, pagal kurias turi būti suprojektuoti ir prijungti elektros energijos vartotojų įrenginiai.
Objektų projektuose turi būti panaudoti naujausi mokslo ir technikos pasiekimai, sąlygojantys racionalų energijos vartojimą ir minimalias jos sąnaudas produkcijos vienetui.
2.2. Objektą atstatant keliomis eilėmis, elektros energijos vartotojas turi gauti technines sąlygas elektros tiekimui kiekvienai statybos eilei atskirai.
2.4. Subabonentai technines sąlygas gauna iš pagrindinio abonento, kuris leistos galios ir vartojamos energijos didinimo klausimą savo ruožtu derina su energijos tiekėju. Ar galima (techniniu požiūriu) prijungti subabonento įrenginius prie pagrindinio abonento elektros tinklų nustato energijos tiekėjas.
2.5. Objektai, kurių elektros tiekimo projektai arba schema natūroje neatitinka Energijos tiekėjo išduotų techninių sąlygų, prie energijos tiekėjo elektros tinklų nejungiami.
3. ELEKTROS ENERGIJOS VARTOJIMO SĄLYGOS IR REŽIMAI
3.1. Energijos tiekėjas teikia vartotojams elektros energiją pagal sudarytas sutartis. Abipusiu šalių susitarimu metų eigoje sutartiniai elektros energijos ir galios dydžiai gali būti keičiami.
Susidarius generuojančios galios ir energijos deficitui, energetikos sistemoje energijos tiekėjas turi teisę įvesti tiekimo apribojimą reikiamam laikotarpiui pagal iš anksto paruoštus apribojimo grafikus.
Vartotojai privalo laikytis nurodytų apribojimų. Už energijos tiekėjo nustatytų režimų ir apribojimų pažeidimą vartotojams taikomos sankcijos: papildomas mokestis, baudos, atjungimas ir pan., nustatytos Energetikos įstatymu, Tarifais už elektros energiją, taip pat kitais norminiais aktais.
3.2. Visi vartotojai privalo elektros energiją vartoti racionaliai ir efektyviai, diegti priemones, mažinančias energijos sąnaudas produkcijos vienetui. Atsakomybė už pažeidimus nustatyta Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekse.
4. VARTOTOJŲ ELEKTROS ĮRENGINIŲ EKSPLOATAVIMAS.
4.1. Eksploatavimo atsakomybės už elektros įrenginių būklę ir aptarnavimą riba tarp vartotojo ir energijos tiekėjo nustatoma pagal jų balansinę priklausomybę ir fiksuojama pridedamame prie sutarties Balansinės priklausomybės ir eksploatacijos atsakomybės ribų akte.
4.2. Atsakomybės riba už elektros įrenginių būklę ir aptarnavimą nustatoma:
4.2.1. Ant oro linijos perdavimo izoliatoriaus sujungimo gnybto išorinėje uždaros skirstyklos pusėje arba ant portalinės tempimo girliandos gnybto į linijos pusę atvirose skirstyklose.
4.3. Vartotojas atsako už jo žinioje esančių elektros įrenginių techninę būklę, saugumo techniką ir eksploatavimą, už racionalų elektros energijos vartojimą, nustatytą elektros energijos vartojimų režimų vykdymą, nuo jo priklausančią neigiamą įtaką elektros energijos kokybei ir operatyvios disciplinos laikymąsi, taip pat už Energetinės priežiūros atstovų nurodymų vykdymą.
4.4. Vartotojas privalo:
4.4.1. tikrinti jam priklausančių elektros įrenginių ir apsaugos priemonių būklę, profilaktiškai juos bandyti ir remontuoti vadovaujantis galiojančiomis normomis ir Vartotojų elektros įrenginių techninės eksploatacijos ir saugaus aptarnavimo taisyklėmis;
4.4.2. tobulinti elektros tiekimo schemą, pasiekti, kad atsakingų imtuvų technologiniam ir avariniam rezervavimui elektra būtų tiekiama atskiromis linijomis;
4.4.3. laikytis energijos tiekimo organizacijos nurodytų relinės apsaugos charakteristikų, taip pat automatų ir apsaugos įtaisų nustatymų; suderinti su energijos tiekimo organizacija automatinio rezervo įjungimo (ARĮ) įtaisymą;
4.4.4. tikrinti elektros energijos kokybę, prireikus naudoti elektros energijos kokybės gerinimo priemones, informuoti energijos tiekėją apie energijos nukrypimus nuo standartų ir reikalauti iš tiekėjo pagerinti energijos kokybę;
4.4.6. pasirūpinti, kad elektros įrenginius aptarnautų reikiamos kvalifikacijos atestuoti darbuotojai, juos mokyti ir instruktuoti, suteikti įrengtas darbo vietas, apsaugos priemones ir įrankius, reikiamas medžiagas;
4.4.7. pristatyti nustatytu laiku ir tvarka energijos tiekėjui ataskaitas pagal patvirtintas formas apie elektros energijos suvartojimą;
4.4.8. energijos tiekėjui pareikalavus kiekvieno mėnesio paskutinės paros 24 valandą užrašyti ir kitą darbo dieną pranešti jam elektros skaitiklių (apskaitos sistemų), apskaičiuojančių elektros energiją, gautą iš energijos tiekėjo tinklų, perduotą subabonentams ir savybinių elektrinių pagamintą, parodymus;
4.4.9. energijos tiekėjui pareikalavus, pateikti ne rečiau kaip du kartus per metus charakteringų žiemos ir vasaros dienų aktyvinės ir reaktyvinės galios grafikus;
4.4.11. apskaičiuoti ir pranešti, energijos tiekėjui pareikalavus, operatyvinius elektros energijos vartojimo duomenis;
4.4.12. bet kuriuo paros metu leisti energijos tiekėjo, valstybinės energetinės priežiūros organų pareigūnams kontroliuoti elektros vartojimo režimą, racionalų elektros energijos vartojimą ir prižiūrėti energetinį ūkį;
4.5. Vartotojas turi nedelsdamas pranešti energijos tiekėjui:
4.5.1. apie visus apskaitos prietaisų, pagal kuriuos atsiskaitoma už elektros energiją su energijos tiekėju, gedimus;
4.5.2. apie avarijas, susijusias su elektros tiekimo vartotojui atjungimu, apie žmonių, taip pat gyvulių elektros traumas, apie gaisrus, kilusius dėl netvarkingų elektros įrenginių;
4.6. Vartotojas ir energijos tiekėjas turi rūpintis esančių jų teritorijoje įrenginių apsauga, kad prie jų būtų galima laisvai privažiuoti bei prieiti, neleisti, kad kabelių bei oro linijų trasose būtų statomi statiniai ar sandėliuojamos medžiagos, taip pat vykdomi žemės ar statybos darbai, iš anksto negavus organizacijos, kuriai priklauso kabelių ir oro linijos, leidimo.
4.7. Vartotojas privalo sudaryti sąlygas, kad energijos tiekėjo darbuotojai galėtų prieiti ir atlikti operatyvius perjungimus tranzitinėje pastotės dalyje, taip pat statyti ir remontuoti energijos tiekėjo elektros tinklus, esančius vartotojo teritorijoje. Energijos tiekėjas, baigęs darbus, turi savo lėšomis tinkamai sutvarkyti teritoriją ir patalpas, kur buvo dirbama, ir atlyginti vartotojui padarytus nuostolius.
4.8. Gyvenamuosiuose namuose už įvadinių įrenginių, instaliacijos, liftų variklių, siurblių ir kt. saugumo techniką, techninę būklę ir eksploatavimą atsakingas namo savininkas.
Už saugumo techniką, el. įrenginių techninę būklę ir eksploatavimą asmeninio naudojimosi objektuose (butuose, soduose, garažuose, nuosavuose ūkiuose ir t. t.) atsako gyventojai. Pastarieji privalo įgyti tam būtinas technines bei elektrosaugos žinias.
4.10. Statyti savybinę arba kitą stacionarinę elektrinę, kurios generatorinė įtampa aukštesnė kaip 1 kV., galima tik gavus Energetikos ministerijos leidimą. Statyti kitas stacionarines elektrines ir įjungti lygiagrečiai visas vartotojų elektrines į energetikos sistemos tinklus galima tik leidus energijos tiekėjui.
Elektrinę būtina eksploatuoti laikantis galiojančių taisyklių.
5. VARTOTOJŲ ELEKTROS ĮRENGINIŲ VALSTYBINĖ ENERGETINĖ PRIEŽIŪRA
6. ELEKTROS ENERGIJOS APSKAITOS PRIETAISŲ ĮTAISYMAS IR EKSPLOATAVIMAS
6.1. Vartotojų elektros įrenginiuose turi būti įtaisyti reikiami apskaitos prietaisai atsiskaitymui už elektros energiją su energijos tiekėju.
6.2. Draudžiama prijungti prie elektros tiekėjo, taip pat prie abonento tinklų vartotojų elektros įrenginius be atsiskaitymo už elektros energiją prietaisų.
6.3. Jeigu nuo vieno elektros tiekimo šaltinio elektra tiekiama keliems skirtingų tarifinių grupių vartotojams, apskaitos prietaisai turi būti įtaisyti kiekvienai tarifinei grupei.
Be to, techninei elektros energijos apskaitai, taip pat nustatytų elektros energijos vartojimo normų laikymosi kontrolei apskaitos prietaisai įtaisomi elektrai imliems agregatams, technologinėms linijoms, atskiruose pastatuose, cechuose, atskiruose žemės ūkio, komunaliniuose – buitiniuose ir kituose objektuose.
6.4. Atsiskaitymo apskaitos prietaisai (aktyvinės ir reaktyvinės elektros energijos skaitikliai, apskaitos sistemos) įtaisomi pagal Elektros įrenginių įrengimo taisykles, jie turi atitikti valstybinius standartus.
6.5. Gyvenamuosiuose namuose atsiskaitymo elektros skaitikliai įtaisomi kiekviename bute. Be butų skaitiklių, gyvenamuosiuose namuose įtaisomi atsiskaitymo elektros skaitikliai atsiskaityti už elektros energiją, vartojamą bendriems namo poreikiams (laiptų narveliams apšviesti, liftams, siurbliams ir pan.).
6.6. Apskaitos prietaisus (skaitiklius, apskaitos sistemas), skirtus atsiskaitymui už suvartotą energiją, vartotojai įsigyja ir įtaiso savo lėšomis. Jie yra vartotojo nuosavybė. Apskaitos prietaisus metrologiškai aptarnauja energijos tiekėjas. Apskaitos prietaisai, išskyrus apskaitos sistemas, nuasmeninami. Vartotojai, išskyrus gyventojus, apmoka apskaitos prietaisų aptarnavimo išlaidas energijos tiekėjui.
Energijos tiekėjo balanse esančius apskaitos prietaisus aptarnauja pastarasis savo lėšomis.
Gyvenamuosiuose namuose atsiskaitymo skaitiklius įtaiso namo savininkas.
6.7. Daugiabučiuose namuose, bendrabučiuose, kolektyviniuose soduose, garažuose su bendra apskaita pageidaujantys gali savo sąskaita įsirengti kontrolinius skaitiklius.
Kontrolinių skaitiklių įrengimui leidimo iš energijos tiekėjo nereikia. Kontrolinius skaitiklius priima ir eksploatuoja bei aptarnauja objekto savininkas.
6.8. Atsiskaitymo el. skaitikliai paprastai įrengiami laiptinėse arba koridoriuose. Jei skaitikliai įrengti butuose, kapitalinio namų remonto metu skaitiklius reikia iškelti iš butų.
6.9. Butuose, kur gyvena kelios šeimos, bendro naudojimo vietose (virtuvė, vonia ir t. t.) neleidžiama įrengti kiekvienai šeimai savo šviestuvą bei kištukinių lizdų.
6.10. Priėjimas prie el. skaitiklių turi būti laisvas ir neužgriozdintas. Negalima nieko dėti ant skaitiklio.
6.11. Atsiskaitymo elektros skaitiklius naujuose objektuose arba įtaisant naujus atsiskaitymo apskaitos taškus prijungia elektros tiekėjo darbuotojai savo lėšomis.
6.12. Sugedus atsiskaitymo elektros skaitikliams arba pažeidus apskaitos schemą dėl vartotojo kaltės, jie remontuojami, keičiami ir atliekamas valstybinis patikrinimas vartotojo lėšomis.
6.13. Energijos tiekėjas turi teisę iš vartotojo reikalauti naujo, tinkamo naudojimui elektros skaitiklio, vietoj sugadinto arba dingusio dėl vartotojo kaltės.
6.14. Už atsiskaitymo elektros skaitiklių, srovės transformatorių ir plombų apsaugą, ir tai, kad jie nebūtų pažeisti, atsako organizacija, kurios patalpose jie yra.
Gyvenamuosiuose namuose už laiptinėse įtaisytų butų atsiskaitymo elektros skaitiklių ir viso namo suvartojamai elektros energijai apskaičiuoti saugumą ir nepažeidžiamumą atsako butų ūkio arba kita organizacija, kurios žinioje yra namas. Už laiptinėje esančio atsiskaitymo skaitiklio pažeidimą atsako buto nuomininkas ar savininkas, jei jis sugadino jį norėdamas vogti elektros energiją. Už atsiskaitymo elektros skaitiklių, įtaisytų bute, saugumą ir nepažeidžiamumą atsako nuomininkas arba savininkas.
6.15. Aktyvinės ir reaktyvinės energijos atsiskaitymo apskaita įtaisoma energijos tiekėjo ir vartotojų tinklų balansinės priklausomybės riboje.
6.16. Tuo atveju, kai atsiskaitymo elektros skaitikliai įtaisomi ne tinkų balansinės priklausomybės riboje, elektros energijos nuostoliai tinklo dalyje nuo ribos iki elektros skaitiklio įtaisymo vietos priskiriami tai organizacijai (energijos tiekėjui arba vartotojui), kurios balanse yra tinklo dalis.
Elektros energijos nuostolių tinkluose nuo elektros skaitiklio įtaisymo vietos iki tinklų ribos procentą nustato skaičiavimu energijos tiekėjas kartu su vartotoju; jis nurodomas elektros energijos vartojimo sutartyje.
Su gyventojais atsiskaitoma nustatytu tarifu, remiantis atsiskaitymo elektros skaitiklių parodymais, nepriklausomai nuo jų įtaisymo vietos.
Elektros energijos nuostoliai pagrindinio vartotojo elektros tinkluose, susiję su elektros energijos tiekimu subabonentams, priskiriami subabonentams proporcingai jų sunaudotai elektros energijai.
6.17. Tiekiant elektros energiją tranzitu iš energetikos sistemos į energijos tiekėjo elektros tinklą per vartotojų tinklus, dalis elektros energijos nuostolių vartotojų tinkle priskiriama nuostoliams energetikos sistemos tinkluose. Jie priskaitomi proporcingai santykiui tarp elektros energijos kiekio, perduoto į energijos tiekėjo tinklą, su visa elektros energija, pateikta į vartotojo tinklą.
6.18. Ant atsiskaitymo elektros skaitiklio gaubto turi būti standartų organizacijos plomba, taip pat energijos tiekėjo plomba ant elektros skaitiklio gnybtų kaladėlės dangtelio.
Valstybinis periodiškas atsiskaitymo elektros skaitiklių tikrinimas turi būti atliekamas standartų nurodytais terminais.
6.19. Pastočių narvelius su įtampos transformatoriais, prie kurių prijungti atsiskaitymo elektros skaitikliai, aukštos įtampos saugikliai, įtampos transformatorių skyriklių pavaros, taip pat apskaitos prietaisų instaliacijos gnybtus plombuoja energijos tiekėjas.
6.20. Matavimo transformatoriai, prie kurių prijungti elektros skaitikliai, pastatomi, perkeliami ir keičiami tik sutikus energijos tiekėjui.
7. ATSISKAITYMAI UŽ ELEKTROS ENERGIJĄ.
7.1. Vartotojai už suvartotą elektros energiją su energijos tiekėju atsiskaito pagal Įstatymo nustatyta tvarka patvirtintus elektros energijos tarifus. Šie tarifai taikomi nepriklausomai nuo to, ar elektros energija tiekiama tiesiog iš energijos tiekėjų tinklų ar per pagrindinio vartotojo tinklus. Jie taikomi ir savybinių bei kitų stacionarinių elektrinių parduodamai vartotojams elektros energijai.
Vartotojui, viršijusiam per ataskaitinį periodą sutartinį elektros energijos suvartojimą arba pareikalaujamą galią, priskaičiuojama bauda – dešimt kartų didesnis mokestis negu numatyta tarifo, už tą elektros energijos dalį ir pareikalautą galią, kuri viršija sutartinius dydžius.
Iš vartotojų, atsiskaitančių dvikainiu tarifu už suvartotą elektros energiją, imamas dešimteriopas vidutinis tarifas per ataskaitinį periodą, įvertinant ir mokestį už galią.
Už reaktyvinę elektros energiją vartotojas apmoka vadovaudamasis Energetikos ministerijos patvirtinta instrukcija.
7.2. Savo produkciją eksploatuojantys ir gaunantys konvertuojamos valiutos pajamas vartotojai už elektros energiją pagal susitarimą su energijos tiekėju atsiskaito valiuta. Valiuta apmokama dalis suvartotos elektros energijos, kuri yra proporcinga eksportinės produkcijos kiekiui visoje produkcijoje.
7.3. Pagal susitarimą energijos tiekėjas turi teisę reikalauti, kad vartotojas parduotų jam savo gaminamos produkcijos, kurios vertė ne didenė kaip 15% suvartotos elektros energijos vertės.
7.4. Už elektros energiją atsiskaitoma pagal atsiskaitymo elektros skaitiklių parodymus.
Jei nuo vieno elektros tiekimo šaltinio elektra tiekiama skirtingų tarifinių grupių vartotojams laikinai, kol neįrengtos atskiros elektros energijos apskaitos, su jais atsiskaitoma diferencijuotai pagal nustatytus tarifus, remiantis sutartimi arba aktu, kurį surašo energijos tiekėjas ir vartotojas.
Tuo atveju, kai vartotojas neteisingai priskiriamas prie vienos ar kitos tarifinės grupės, perskaičiuojama apmokėjimo suma per visą elektros tiekimo laikotarpį ieškininės senaties termino ribose.
7.5. Jei vartotojas laiku nepranešė atsiskaitymo elektros skaitiklių parodymų, atsiskaitoma pagal vidutinį paros elektros energijos suvartojimą per praeitą atsiskaitymo periodą.
Atsiskaitymo laikotarpis pagal vidutinį paros elektros energijos suvartojimą neturi viršyti vieno atsiskaitymo periodo. Jam pasibaigus, elektros energijos suvartojimas nustatomas pagal leistą sutartinę galią arba pagal pareikštą galią ir vartotojo darbo valandų skaičių. Pranešus parodymus, toliau atsiskaitoma nuo šių parodymų. Perskaičiavimas už praeitą laikotarpį neatliekamas.
7.6. Už subabonentų suvartotą elektros energiją su energijos tiekėju ir su subabonentais atsiskaito pagrindinis vartotojas pagal tarifus, nustatytus atitinkamoms vartotojų grupėms, prie kurių skiriami subabonentai. Pagrindiniams vartotojams, gaunantiems elektros energiją savo reikalams ir iš dalies tiekiantiems ją per jų balanse esančius tinklus subabonentams, energijos tiekėjas tą dalį energijos, kuri tiekiama subabonentams, parduoda su kainininke nustatyta tarifine nuolaida.
Tarifinės nuolaidos taikomos tuo atveju, kai pagrindinis vartotojas tiekia elektros energiją subabonentams iš savo transformatorių antrinės įtampos šynų ir per savo elektros tinklus. Visi subabonentai turi suvartoti ne mažiau kaip 30% pagrindiniam vartotojui, įskaitant subabonentus, pateiktos iš energetikos sistemos elektros energijos.
Tarifinė nuolaida elektros energijai, tiekiamai subabonentams, gaunantiems iš dalies elektros energiją iš pagrindinio vartotojo savybinės elektrinės, taikoma tik tai energijai, kuri gaunama iš energijos tiekėjo.
Tuo atveju, kai abonentui netaikoma tarifinė nuolaida, subabonentai (išskyrus gyventojus) dalyvauja apmokant išlaidas (proporcingai suvartotai elektros energijai), susijusias su elektros perdavimu pagrindinio vartotojo elektros tinklais.
7.7. Už elektros energiją atsiskaitoma pagal vartotojo išrašomus mokestinius pavedimus. Galutiniam atsiskaitymui energijos tiekėjas iki sekančio mėn. 12 d. pateikia vartotojui sąskaitą ir mokestinį reikalavimą – pavedimą.
Punkto pakeitimai:
Nr. 98, 1992-10-15, , i. k. 0922030ISAK00000098
Nr. 130, 1992-12-17, , i. k. 0922030ISAK00000130
7.8. Dvikainiu tarifu atsiskaitantys vartotojai mokestiniu pavedimu iki einamojo mėn. 5 dienos apmoka už energijos vartojimo sutartyje nurodytą elektros galią, o iki einamojo mėn. 10, 15 ir 20 dienos – po 30 proc. laukiamo elektros energijos suvartojimo (pagal praėjusio mėn. faktinį suvartojimą arba papildomą raštišką tiekėjo ir vartotojo susitarimą).
Vienkartiniu tarifu atsiskaitantys vartotojai, išskyrus gyventojus, mokestiniu pavedimu iki einamojo mėn. 5, 10, 15 ir 20 dienos apmoka po 25 proc. laukiamo elektros energijos suvartojimo (pagal praėjusio mėn. faktinį suvartojimą arba papildomą raštišką tiekėjo ir vartotojo susitarimą). Elektros energijos tiekėjo ir vartotojo susitarimu gali būti nustatoma ir daugiau mokėjimų, o elektros energijos abonentams, vidutiniškai suvartojantiems iki 5000 kwh per mėnesį mažiau mokėjimų.
Kiekvieno mėn. paskutinę darbo dieną vartotojas užrašo elektros skaitiklių parodymus ir sekančią darbo dieną raštu juos pateikia elektros energijos tiekėjui galutinio atsiskaitymo sąskaitos išrašymui. Galutinio atsiskaitymo mokestinį reikalavimą-pavedimą vartotojas apmoka iki poataskaitinio mėn. 15 d.
Kiekvienam vartotojui atsiskaitymo periodo trukmė ir konkretūs mokėjimo terminai nustatomi elektros energijos vartojimo sutartyje.
Punkto pakeitimai:
Nr. 98, 1992-10-15, , i. k. 0922030ISAK00000098
Nr. 130, 1992-12-17, , i. k. 0922030ISAK00000130
7.9. Neteko galios nuo 1992-10-15
Punkto naikinimas:
Nr. 98, 1992-10-15, , i. k. 0922030ISAK00000098
7.10. Neteko galios nuo 1992-10-15
Punkto naikinimas:
Nr. 98, 1992-10-15, , i. k. 0922030ISAK00000098
7.11. Jei vartotojas, nepriklausomai nuo priežasčių, 7.8 punkte aptartais terminais neapmoka už elektros energiją ir galią, jam, Vyriausybės nustatyta tvarka, priskaičiuojami delspinigiai nuo laiku neapmokėtų sumų. Pavėluotų arba neįvykdytų mokėjimų delspinigiai įrašomi į galutinio atsiskaitymo sąskaitą.
Elektros energijos tiekėjas turi teisę, ne mažiau kaip prieš 10 dienų įspėjęs vartotoją, visiškai arba iš dalies nutraukti jam elektros energijos tiekimą, jeigu vartotojas nustatytu laiku neapmokėjo už elektros energiją ir galią, įskaitant delspinigius.
Jei elektros energijos tiekimas vartotojams buvo nutrauktas remiantis 7.11 punktu, elektros energija pradedama tiekti po to, kai vartotojas pašalins elektros energijos tiekimo nutraukimo priežastis ir sumokės papildomą mokestį už jo prijungimą prie veikiančių elektros tinklų.
Punkto pakeitimai:
Nr. 98, 1992-10-15, , i. k. 0922030ISAK00000098
Nr. 130, 1992-12-17, , i. k. 0922030ISAK00000130
7.12. Nepriklausomai nuo delspinigių išieškojimo teisės energijos tiekėjas gali po įspėjimo nutraukti elektros energijos tiekimą vartotojui už neapmokėjimą, kol bus likviduotas įsiskolinimas.
7.13. Suradęs klaidas sąskaitoje arba netikslumus skaitiklio parodymuose, vartotojas turi apie tai pranešti energijos tiekėjui.
Energijos tiekėjas turi ne vėliau kaip per 10 parų nuo vartotojo pareiškimo įteikimo dienos patikrinti sąskaitą ir skaitiklį, jeigu būtina, ir patikrinimo rezultatus pranešti vartotojui.
Pareiškimo dėl skaitiklio patikrinimo ar klaidos sąskaitoje įteikimas neatleidžia vartotojo nuo pateiktos jam sąskaitos apmokėjimo nustatytu laiku.
Nukrypimai elektros skaitiklio parodymuose laikomi leistinais, jei jie neviršija nustatytų normų.
Energijos tiekėjas atlieka perskaičiavimus ieškininės senaties termino ribose.
Perskaičiuojama išrašant eilinę sąskaitą už elektros energiją.
7.14. Laikinai sutrikus apskaitos prietaisams ne dėl vartotojo kaltės, energijos tiekėjo sprendimu, už suvartotą elektros energiją atsiskaitoma pagal vidutinį paros suvartojimą iki apskaitos sutrikimo arba po sutvarkymo.
Atsiskaitymo pagal vidutinį paros elektros energijos suvartojimą laikotarpis neturi viršyti vieno mėnesio. Per šį laiką apskaita turi būti sutvarkyta.
Jei dėl vartotojo kaltės apskaita nesutvarkoma, suvartojimas nustatomas pagal leistą sutartinę galią arba pareikštą galių ir vartotojo darbo valandų skaičių.
Jei dėl objektyvių priežasčių (neturint srovės transformatorių, skaitiklių, dėl blogų kelių ir t. t.) apskaitos nurodytu laiku neįmanoma sutvarkyti, su vartotoju už pateiktą elektros energiją atsiskaitoma abipusiu vartotojo ir elektros energijos tiekėjo susitarimu.
7.15. Sugedus atsiskaitymo apskaitos prietaisams (nutraukta plomba, sudaužytas stiklas ir t. t.) dėl vartotojo kaltės, pakeitus apskaitos prietaisų įjungimo schemą arba vagiant elektros energiją, energijos tiekėjas turi teisę atjungti vartotoją nuo elektros tinklo ir perskaičiuoti elektros energijos suvartojimą pagal vartotojo instaliuotą elektros įrenginių galių ir jų veikimo valandų skaičių priklausomai nuo vartotojo darbo pamainų kiekio: viena pamaina – 8 val., dvi pamainos – 16 val., trys pamainos – 24 val. Perskaičiuojama per visą laikotarpį nuo paskutinio atsiskaitymo apskaitos prietaisų pakeitimo arba jų įjungimo schemų patikrinimo, bet ne ilgiau kaip per ieškininės senaties terminą. Jei vartotojas atsiskaito pagal dvikainį tarifą, imamas mokestis už galią ir energiją.
7.16. Jei vartotojas užimamose patalpose ateityje elektros energijos nebevartos, prieš išvykdamas iš jų privalo pranešti apie tai energijos tiekėjui prieš 7 dienas ir iki išvykimo dienos visiškai atsiskaityti už elektros energiją. Po to energijos tiekėjas nutraukia elektros energijos tiekimą objektui. Naujas vartotojas įforminamas ir elektros įrenginiai prijungiami prie elektros tinklų bendrąja tvarka vadovaujantis šiomis Taisyklėmis.
7.17. Atsiskaitymai su gyventojais:
7.17.1. Gyventojai už suvartotą elektros energiją buities reikalams moka kartą per mėnesį atsiskaitymo knygelėje nurodytu terminu.
Už elektros energiją paprastai atsiskaitoma pagal bendrąją atsiskaitymo knygelę.
Jei abonentas pameta atsiskaitymo knygelę, naujoji išduodama apmokėjus jos vertę ir įforminimo išlaidas.
Išaiškintas apmokėjimo dokumentų klaidas energijos tiekėjas įvertina ieškininės senaties termino ribose.
7.17.2. Energijos tiekėjas, laikinai leidęs vartoti elektros energiją be apskaitos su gyventojais, atsiskaito pagal Energetikos ministerijos patvirtintą lentelę.
7.17.3. Jeigu viename bute gyvena kelios šeimos, suvartotos elektros energijos kiekis tarp šeimų paskirstomas kontroliniais el. skaitikliais, o jeigu pastarųjų nėra – pagal šeimos turimų srovės imtuvų galią ir jų darbo valandų kiekį.
Bendro naudojimo vietose suvartotos elektros energijos kiekis šeimoms nustatomas pagal gyventojų skaičių.
Už kontrolinių elektros skaitiklių darbo tikslumą, parodymų užrašymą bei tarpusavio atsiskaitymą atsakingi patys gyventojai.
Energijos tiekėjas atsiskaitymų tarp gyventojų, besinaudojančių elektros energija per bendrą arba kontrolinius elektros skaitiklius, neveda.
7.17.5. Jeigu sąskaitos neapmokamos nustatytu laiku, imami delspinigiai 0,03% apmokėjimo sumos už kiekvieną praleistą dieną.
Jei sąskaita neapmokama ilgiau kaip dvi savaites, energijos tiekėjas turi teisę atjungti įtampą. Prijungiama eilės tvarka, apmokėjus skolą. Už prijungimą imamas papildomas mokestis pagal energijos tiekėjo patvirtintą kainą.
7.17.6. Pareiškimo pateikimo tvarka energijos tiekėjui dėl abejotino skaitiklio veikimo nurodyta 7.13. punkte.
Jei pasirodo, kad elektros skaitiklis dirba leistinų paklaidų ribose, abonentas apmoka elektros skaitiklio tikrinimo, remonto ir keitimo išlaidas.
7.17.7. Jeigu gyvetojai, atsiskaitantys pagal bendrą skaitiklį, raštu kreipiasi į butų ūkio organizaciją dėl to, kad vienas iš gyventojų nemoka už elektros energiją, pastaroji turi teisę nutraukti elektros tiekimą skolininkui.
Apie tai surašomas ir jam įteikiamas aktas.
Užmokėjus skolą, butų ūkio organizacija atnaujina elektros energijos tiekimą.
Gyventojų ginčai dėl tarpusavio atsiskaitymų sprendžiami teismuose.
7.17.8. Radęs pas gyventoją pakeitimus atsiskaitymo elektros skaitiklio įjungimo schemoje, sugadintą skaitiklį, nutrauktą plombą, dirbtinai stabdant diską ir kitus pažeidimus, siekiant sumažinti elektros skaitiklio parodymus, energijos tiekėjas perskaičiuoja suvartotos elektros energijos kiekį per laikotarpį nuo paskutinio patikrinimo, bet ne ilgiau kaip ieškininės senaties terminas.
Jei elektros energijai vogti buvo įrengta slapta instaliacija, kurią energijos tiekėjo atstovas ankstesnių apsilankymų metu negalėjo surasti, elektros energijos kiekis perskaičiuojamas nuo asmeninės sąskaitos atidarymo dienos, bet neviršijant ieškininės senaties termino.
Suvartota elektros energija perskaičiuojama:
- apšvietimo įrenginių – pagal Energetikos ministerijos patvirtintą naudojimo valandų lentelę;
- kitų imtuvų – nepriklausomai nuo kištukinių lizdų skaičiaus priimama, kad naudojama 600 W galia ištisą parą (24 val.), o jeigu rasta srovės imtuvų, kurių galia didesnė kaip 600 W – pagal maksimalią srovės imtuvo galią.
7.17.9. Nustačius, kad abonentas pažeidė vartojimo taisykles, energijos tiekėjo atstovas surašo aktą dviem egzemplioriais. Vienas egzempliorius įteikiamas abonentui. Abonentui atsisakius pasirašyti, aktas galioja.
7.17.10. Aktas yra pagrindas perskaičiuoti suvartotą elektros energiją ir papildomai sąskaitai išrašyti. Perskaičiuojama pagal 7.17.8 punktą.
Abonento pretenzija dėl sumos dydžio nesuteikia teisės neapmokėti papildomos sąskaitos.
Neapmokėjus papildomos sąskaitos per dešimt dienų, abonentas atjungiamas nuo elektros tinklo, o energijos tiekėjas pateikia ieškinį į teismą (valstybinį arbitražą) priverstiniam sumos išieškojimui.
Jei vartotojas, vogdamas elektros energiją, padarė energijos tiekėjui esminę žalą, medžiaga gali būti perduota tardymo organams.
8. ELEKTROS ENERGIJOS TIEKIMO NUTRAUKIMO SĄLYGOS
8.1. Energijos tiekėjas turi teisę, iš anksto įspėjęs vartotoją, visai ar iš dalies nutraukti elektros energijos tiekimą šiais atvejais:
8.1.1. Vartotojų elektros įrenginiai neatitinka jiems keliamų reikalavimų, gresia avarija, gaisras ir sudaro pavojų aptarnaujančių darbuotojų, gyventojų ar naminių gyvulių gyvybei, vartotojas nevykdo energijos tiekėjo, energetinės priežiūros inspekcijos reikalavimų pašalinti trūkumus elektros įrenginiuose.
8.1.2. Elektros energijos vartojama daugiau negu numatyta sutartyje arba pažeidžiamas nustatytas elektros vartojimo režimas.
8.1.3. Savavališkai prijungiami srovės imtuvai prie energijos tiekėjo tinklo ar didinama galia virš numatytos sutartyje.
8.1.4. Srovės imtuvai prijungiami be skaitiklio arba pažeidžiama elektros energijos apskaitos schema.
8.1.6. Elektros energijos kokybės rodikliai dėl vartotojo kaltės pakinta tiek, kad gali sutrikdyti elektros energijos tiekėjo ir kitų vartotojų elektros įrenginių normalų funkcionavimą.
8.1.7. Prie vartotojo elektros įrenginių ir elektros energijos apskaitos prietaisų neleidžiamas energijos tiekėjo energetinės priežiūros pareigūnas.
8.2. Kada nėra rezervinio elektros tiekimo, energijos tiekėjas elektros energijos vartojimo sutartyje turi sąlygoti vartotojų atjungimų planiniam remontui kiekį ir trukmę.
8.3. Energijos tiekėjas turi įspėti vartotoją apie numatomą atjungimą ne vėliau kaip prieš 5 dienas tam, kad su juo suderintų tikslų energijos tiekimo nutraukimo laiką (dieną ir valandą).
Jei per 3 dienas, gavęs įspėjimą, vartotojas nesuderina ir nepasiūlo kito abipusiai priimtino elektros energijos tiekimo nutraukimo laiko, energijos tiekėjas turi teisę pats nustatyti jį. Elektros energijos tiekimas nutraukiamas įspėjus jį apie tai ne vėliau kaip 24 valandas iki atjungimo.
Sutartyje galima suderinti ir kitus įspėjimo ar atjungimo terminus.
8.4. Imantis neatidėliotinų priemonių avarijai išvengti arba jai likviduoti, energijos tiekėjas turi teisę atjungti vartotojo elektros įrenginį, po to pranešdamas vartotojui apie atjungimo priežastis.
8.5. Kai energetikos sistemoje trūksta generuojančios galios arba energijos, siekiant, kad nesutriktų energetikos sistemos stabilus darbas, energijos tiekėjas turi teisę apriboti vartotojus pagal iš anksto paruoštus atjungimo grafikus.
8.6. Jei vartotojas viršija elektros energijos paros suvartojimo kiekį, energijos tiekėjas turi teisę priverstinai apriboti elektros energijos tiekimą paskesnėmis dienomis ne daugiau kaip 25% nustatytos paros kiekio, iki visai bus kompensuota pereikvota energija.
Jei energetikos sistemos maksimalios apkrovos metu vartotojas 30 ir daugiau minučių viršija nustatytą elektros galios dydį arba sutartyje leidžiamą galią, energijos tiekėjas turi teisę pareikalauti iš vartotojo, kad jis sumažintų imamą galią iki nustatyto arba sutartinio dydžio.
Energijos tiekėjo reikalavimą sumažinti imamą galią iki sutartinio arba nustatyto apribojimo dydžio vartotojas turi vykdyti neprieštaraudamas ir nedelsdamas. Neįvykdžius per 10 minučių energijos tiekėjo reikalavimo sumažinti apkrovą, pastarasis po įspėjimo gali nedelsiant iš dalies ar visai atjungti vartotoją.
Neleidžiama visai atjungti tų įmonių, kurioms net trumpalaikiai elektros energijos tiekimo nutraukimai yra neleistini (sprogimo, gaisro atžvilgiu pavojingų ir pan.). Tai turi būti įforminta avarinio rezervavimo akte ir sutartyje.
9. ENERGIJOS TIEKĖJO ATSAKOMYBĖ
9.1. Už elektros energijos tiekimo nutraukimą vartotojams ilgiau negu numatyta sutartyje dėl energijos tiekėjo kaltės, pastarajam taikomos sankcijos.
Elektros energijos tiekimo nutraukimo laikas nustatomas dalyvaujant abiems pusėms pagal vartotojo ir energijos tiekėjo dokumentaciją nuo elektros energijos tiekimo nutraukimo momento iki reikiamos įtampos ir dažnio elektros energijos tiekimo atstatymo visuose atsiskaitymo apskaitos taškuose.
9.2. Energijos tiekėjas materialiai neatsako už elektros energijos nepatiekimą ir už pažemintą energijos kokybę dėl:
9.2.2. neteisingų vartotojo darbuotojų ar pašalinių asmenų veiksmų (klaidingo įjungimo, atjungimo, perjungimo, užmetimo ant oro linijų laidų, mechaninių oro ar kabelių linijų pažeidimų ir t. t.);
9.2.3. elektros energijos tiekimo apribojimo ar nutraukimo vartotojams 8.1. ir 8.5. punktuose numatytais atvejais;
9.3. Nepateiktos elektros energijos kiekis nustatomas kaip skirtumas tarp elektros energijos vidutinio paros suvartojimo normalaus elektros energijos tiekimo laikotarpiu (darbo, išeiginės dienos) prieš apribojimą ir faktinio elektros energijos paros suvartojimo per tas paras, kai elektros energijos tiekimas vartotojams buvo sutrikęs.
9.4. Energijos tiekėjas, gavęs vartotojų pareiškimus dėl elektros energijos nepatiekimo ir juos išnagrinėjęs, moka baudas ne vėliau kaip per 10 dienų nuo vartotojo pareiškimo gavimo dienos. Bendras dydis dešimtkartinė nepatiektos elektros energijos vertė. Esant dvikainiam tarifui į elektros energijos vertę įskaitomas mokestis už galią ir energiją.
9.5. Elektros energijos vartojimo apribojimo laikas ir nepatiekimo priežastys nustatomos pagal energijos tiekėjo dokumentaciją.
9.6. Jeigu vartotojui pažeidus elektros įrenginių techninio eksploatavimo ir saugaus aptarnavimo taisykles arba įvykus sutrikimui vartotojo elektros įrenginiuose dėl pastarojo kaltės elektros energija buvo nepatiekta kitiems energijos tiekėjo vartotojams, šis vartotojas materialiai atsako už nepatiektą elektros energiją suma baudų, kurias išmokėjo energijos tiekėjas kitiems vartotojams.
9.7. Energijos tiekėjas turi palaikyti elektros energijos kokybės rodiklius elektros tinklų balansinės priklausomybės riboje pagal sutartį.
9.8. Energijos tiekėjas ir vartotojas privalo kontroliuoti elektros energijos kokybę tinklų balansinės priklausomybės riboje.
9.9. Darbo laikas, esant pažemintam dažniui, nustatomas pagal elektrinės ar energetikos sistemos dispečerinio punkto registruojančius dažniamačius.
9.10. Dėl elektros energijos kokybės rodiklių (išskyrus dažnį) sumažėjimo kalta pusė ir darbo laikas, esant pažemintai elektros energijos kokybei, nustatomi matavimo prietaisais.
Matavimo rezultatai įforminami aktu, kurį surašo energijos tiekėjo, vartotojo ir valstybinės energetinės priežiūros atstovai.
9.11. Elektros energijos kiekis, pateiktas esant pažemintai kokybei, nustatomas abiem suinteresuotoms pusėms dalyvaujant.
9.12. Jei dėl energijos tiekėjo kaltės vartotojų gamybiniams reikalams pateikiama pažemintos kokybės (pagal vieną ar kelis rodiklius) elektros energija, tiekėjas moka vartotojams suvartotos pažemintos kokybės elektros energijos vertės 25% dydžio baudą. Esant dvikainiam tarifui į elektros energijos vertę įskaitomas mokestis už galią ir energiją.
9.13. Energijos tiekėjas materialiai neatsako už blogesnės kokybės elektros energijos tiekimą tomis paromis, per kurias vartotojas nesilaikė nustatyto elektros energijos vartojimo režimo: viršydavo nustatytus elektros energijos suvartojimo ir elektros galios dydžius, nevykdė elektros energijos tiekėjo nustatytų elektros energijos ir galios apribojimų.
9.14. Energijos tiekėjas materialiai neatsako už paaukštintos ar pažemintos, negu nurodyta sutartyje, įtampos pateiktą elektros energiją, jei vartotojas nesilaiko energijos tiekėjo nustatyto optimalaus reaktyvinės galios, imamos iš energetikos sistemos tinklo, dydžio ir kompensavimo įrenginių darbo režimo.
9.15. Teisinius ir turtinius ginčus, kilusius dėl Elektros energijos vartojimo sutarties prieš ją pasirašant ir ją vykdant, sprendžia teismas (valstybiniai arbitražai). Ginčus dėl techninių sąlygų pagrįstumo bei jų įvykdymo, taip pat susijusius su reaktyvinės galios vartojimu, jos kompensavimo režimu, sprendžia Energetikos ministerija.
Ginčus dėl sutartinių elektros energijos ir galios dydžių, atjungimo laiko sprendžia gamybinis susivienijimas „Lietuvos energetika“.
10. SAVITARPIO SANTYKIAI SU VARTOTOJAIS, TURINČIAIS SAVYBINES ELEKTRINES
10.1. Pramonės ir kitų vartotojų elektrinės, tiesiog arba per vartotojo tinklus įjungtos į energetikos sistemos elektros tinklą, vadinamos savybinėmis elektrinėmis. Jos turi paklusti bendram energetikos sistemos operatyviniam dispečerinės valdymui.
Kiek savybinė elektrinė iš viso turi pagaminti ir pateikti energetikos sistemai elektros energijos, nustatoma sutartimi.
Metinius ir mėnesinius elektros energijos gamybos kiekius reikia suderinti su energijos tiekėju. Juos tvirtina ministerijos (žinybos), kurių žinioje yra atitinkama savybinė elektrinė.
Elektros energiją savybinė elektrinė tiekia į energijos tiekėjo tinklą pagal nustatytą elektros energijos tiekimo į energetikos sistemą grafiką.
10.2. Energijos tiekėjo dispečerinė tarnyba nustato savybinei elektrinei kiekvienos paros apkrovimą ir elektros energijos tiekimo į energetikos sistemos tinklą grafiką.
Sumažėjus savybinės elektrinės galiai daugiau kaip numatyta dispečeriniame grafike, energijos tiekėjas turi teisę tokiu pačiu dydžiu apriboti įmonės, kuri turi savybinę elektrinę, galią. Išimtys nurodytos 10.8.
10.3. Tekiama į energijos tiekėjo tinklą ir vartotojui iš jo aktyvinė elektros energija ir reaktyvinė galia apskaičiuojami savybinės elektrinės skaitikliais su atgalinės eigos stabdymu.
Šiuos elektros skaitiklius metrologiškai aptarnauja energijos tiekėjas.
Elektros energijos nuostoliai savybinės elektrinės paaukštinančiuose transformatoriuose tiek tiekiant elektros energiją į energetikos sistemą, tiek gaunant elektros energiją iš energijos tiekėjo skiriami savybinei elektrinei.
10.4. Tuo atveju, kai vartotojas, turintis savybinę elektrinę, pateikia elektros energiją į energetikos sistemą ir gauna elektros energiją iš jos, tarp energijos tiekėjo ir šio vartotojo atsiskaitoma pagal elektros energijos saldo per atsiskaitomąjį laikotarpį.
Į elektros energijos saldo neskaičiuojamas sunaudojimas tuose objektuose, kurie neturi elektrinio ryšio su savybine elektrine, t. y. gauna elektros energiją iš energerikos sistemos.
10.5. Tuo atveju, kai vartotojo iš savybinės elektrinės pateiktas į energijos tiekėjo tinklą elektros energijos kiekis viršija gautos iš energijos tiekėjo energijos kiekį, elektros energijos saldo apmoka energijos tiekėjas pagal tarpusavyje suderintą atsiskaitymo tarifą.
Tuo atveju, kai vartotojo, turinčio savybinę elektrinę, gautos elektros energijos kiekis viršija jo pateiktos į energijos tiekėjo tinklą elektros energijos kiekį, vartotojas apmoka elektros energijos saldo pagal jo grupės vartotojų tarifą. Be to, jeigu vartotojas, turintis savybinę elektrinę, tiekia elektros energiją prijungtiems prie jo tinklo subabonentams (gyvenvietei, pramonės įmonėms ir kt.), atsiskaitoma už elektros energijos saldo pagal atitinkamų vartotojų grupių tarifus.
Šiuo atveju elektros energijos saldo paskirstomas pagal vartotojų grupes proporcingai jų daliai tenkančios suvartotos energijos kiekiui (išskyrus suvartotą saviems savybinės elektrinės reikalams).
10.6. Nepatiekus elektros energijos į energijos tiekėjo tinklą arba patiekus blogos kokybės, savybinė elektrinė moka energijos tiekėjui p.9.4 ir 9.12 nurodyto dydžio baudą.
10.7. Elektros energijos, nepatiektos į energijos tikėjo tinklą dėl savybinės elektrinės kaltės, kiekis nustatomas kaip skirtumas tarp nustatyto ir faktiško paros elektrinės energijos tiekimo į tinklą grafiko.
Jeigu energijos tiekėjo dispečerinės tarnybos nustatytų elektros energijos gamybos paros grafikų suma per mėnesį neviršija sutartinio mėnesinio kiekio, savybinė elektrinė materialiai atsako energijos tiekėjui už energijos nepatiekimą į rajoninį tinklą kiekvieną parą.
Tuo atveju, kai energijos tiekimo organizacijos dispečerinės tarnybos nustatytų elektros energijos gamybos paros grafikų suma per mėnesį viršija sutartinį mėnesinį elektros energijos gamybos kiekį, savybinė elektrinė materialiai atsako prieš energijos tiekimo organizaciją už elektros energijos nepatiekimą tiktai mėnesiui sutarto kiekio ribose. Šuo atveju nepatiektos elektros energijos kiekis nustatomas ne kiekvieną parą, o per visą mėnesį.
10.8. Savybinė elektrinė neatsako už energijos tiekimo sutrikimus, įvykusius dėl stichinių reiškinių (perkūnija, esant apsaugai nuo perkūnijos, potvynis, audra, gaisras ir t. t.), taip pat dėl pašalinių asmenų kaltės (užmetimai, mechaniniai kabelių sužalojimai ir pan.).
10.9. Vartotojai, gaunantys elektros energiją per energijos tiekėjo tinklus iš kitų stacionarinių, kitų ministerijų (savininkų) elektrinių, atsiskaito už elektros energiją su energijos tiekėju pagal įstatymo nustatyta tvarka patvirtintus elektros energijos tarifus.
Energijos tiekėjas perka elektros energiją iš minėtų elektrinių pagal tarifus, suderintus tarp Lietuvos energetikos ministerijos ir ministerijų (savininkų), kurioms pavaldžios minėtos elektrinės, jų atsakomybę energijos tiekėjui už elektros energijos nepatiekimą ir energijos tiekėjo – prijungtiems prie jos tinklų elektros energijos vartotojams sąlygoja šios Taisyklės.
11. PAGRINDINIAI TERMINAI, NAUDOJAMI „ELEKTROS ENERGIJOS VARTOJIMO TAISYKLĖSE“
Energijos tiekėjas – organizacija, tiekianti elektros energiją vartotojui pagal tarpusavyje sudarytą sutartį.
Elektros energijos imtuvas – įrenginys arba prietaisas, skirtas elektros energijai priimti ir ją suvartoti.
Elektros energijos vartotojas – įmonė, organizacija, įstaiga, savo atskirą teritoriją turintis cechas, objektas, aikštelė, statinys, butas ir pan., prijungti prie elektros tinklų ir savo elektros energijos imtuvais vartojantys elektros energiją.
Energijos tiekimo organizacijos abonentas – vartotojas, tiesiogiai prijungtas prie energijos tiekėjo tinklo, turintis su ja elektros tinklų balansinės priklausomybės ribą ir energijos tiekimo organizacijos sutartyje su vartotoju ar jo aukštesniąja organizacija įvardintas elektros energijos vartojimo teises ir sąlygas.
Energijos tiekėjo subabonentas – vartotojas, prijungtas prie energijos tiekėjo abonento elektros tinklų ir turintis su juo elektros energijos vartojimo sutartį.
Elektros tinklų balansinės priklausomybės riba – energijos tiekimo organizacijos ir abonento elektros tinklų skiriamasis taškas, nustatomas pagal šių tinklų balansinę priklausomybę.
Suvartotos elektros energijos apskaitos taškas – elektros energijos tiekimo schemos taškas, kuriame matavimo prietaisais (atsiskaitymo skaitiklis, apskaitos sistema ir pan.) arba kitu metodu nustatomas suvartotos elektros energijos kiekis ir galios dydis komerciniam atsiskaitymui. Apskaitos taškas paprastai sutampa su elektros tinklų balansinės priklausomybės riba.
Elektros energijos ir galios apskaitos prietaisas – apskaitos taške sumontuotas prietaisas, sistema, parodantis apmokėtiną abonento suvartotos elektros energijos ir galios kiekius.
Kontrolinis apskaitos prietaisas – apskaitos prietaisas, naudojamas suvartotos elektros energijos kiekio kontrolei.
Vartotojo instaliuota elektros įrenginių galia – prie elektros tinklų prijungtų vartotojų transformatorių, tiesiogiai tiekiančių elektros energiją imtuvams ir aukštesnės kaip 1000 V įtampos variklių suminė glia. Jeigu vartotojo elektros įrenginiai gauna elektrą per energijos tiekėjo transformatorių ar žemos įtampos tinklą – tai vartotojo instaliuota elektros įrenginių galia yra energijos tiekimo organizacijos vartotojui leista ir elektros energijos vartojimo sutartyje nurodyta galia.
Atsiskaitymo periodas – laikotarpis, per kurį suvartota elektros energija ir galia turi būti apskaičiuotos ir vartotojo apmokėtos.
Tarpinis atsiskaitymas – dalinis apmokėjimas atsiskaitymo periodu už suvartotą elektros energiją ir galią.
Galutinis atsiskaitymas – apmokėjimas pasibaigus atsiskaitymo periodui už suvartotą elektros energiją ir galią.
Apmokėjimo dokumentas – mokestinis reikalavimas, mokestinis pavedimas, kurio pagrindu pinigai pervedami į energijos tiekimo organizacijos arba mokėtojo atsiskaitomąją sąskaitą; prie šių dokumentų priskiriami ir pranešimai apmokant grynais pinigais.
Apskaitos prietaisų nuasmeninimas – vartotojų apskaitos prietaisų perdavimas metrologiškai aptarnauti elektros tiekėjui, paliekant vartotojo turtines teises į tokio pat tipo apskaitos prietaisą, neatsižvelgiant į jo gamyklinį numerį.
ELEKTROS ENERGIJOS VARTOJIMO SUTARTIS
___________________________ 19__m.___________mėn.___d.
Mes, žemiau pasirašę _____________________________________________ elektros tinklai
direktoriaus_____________________________________________________ asmenyje, veikiančio
(pavardė, vardas, tėvo vardas)
remiantis tarnybine padėtimi, iš vienos pusės ir___________________________________________
_______________________________________________________________________________ ,
(įmonės, organizacijos pavadinimas)
________________________________________________________ asmenyje, veikiančio remiantis
(pareigos, pavardė, vardas, t. vardas)
_________________________________ , iš kitos pusės, sudarėme šią sutartį elektros energijai tiekti
ir vartoti 19_____ metams.
1. Šalys įsipareigoja vadovautis Elektros energijos vartojimo taisyklėmis, Lietuvoje galiojančiomis banko instrukcijomis ir kitais direktyviniais dokumentais.
Šalys susitaria tiekti ir vartoti elektros energiją taip: 1
Periodas |
Sutartinis elektros energijos suvartojimas (kWh) |
Energetikos sistemos pa- ros maksimalios apkrovos valandos |
Sutartinė galia energetikos sis- temos maksimalios apkrovos valandomis (kW) |
|
ryte |
vakare |
|||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Sausis |
|
|
|
|
Vasaris |
|
|
|
|
Kovas |
|
|
|
|
I ketvirtis |
|
|
|
|
Balandis |
|
|
|
|
Gegužė |
|
|
|
|
Birželis |
|
|
|
|
II ketvirtis |
|
|
|
|
Liepa |
|
|
|
|
Rugpjūtis |
|
|
|
|
Rugsėjis |
|
|
|
|
III ketvirtis |
|
|
|
|
Spalis |
|
|
|
|
Lapkritis |
|
|
|
|
Gruodis |
|
|
|
|
IV ketvirtis |
|
|
|
|
Iš viso metams |
Pastaba: Abipusių šalių susitarimu sutartinai elektros energijos ir galios dydžiai gali būti keičiami.
2. Už elektros energiją atsiskaitoma pagal Kainoraštį_______
Už sutartinę galią energetikos sistemos maksimalios apkrovos valandomis________________
rub./kW, už elektros energiją ________kap./kWh.
3. Vartotojo ir energijos tiekėjo atsakomybės ribos nustatytos šalių elektros tinklų balansinės priklausomybės ir eksploatacijos atsakomybės ribų aktu (1 priedėlis).
4. Prie vartotojo elektros tinklų prijungti subabonentai:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
5. Šalys įsipareigoja tiekti ir vartoti elektros energiją, atsižvelgdamos į tai, kad įvykdytos 19___m.____________mėn.___d. techninės sąlygos Nr._____.Avarinio ir technologinio rezervavimo sąlygos aptartos ____________________akte. Elektros tiekimo patikimumo kategorija _______. Sutrikus elektros tiekimui, įtampa bus prijungta per _________ val. ________ min. Leistinas įtampos nukrypimas ___________________%.
6. Duomenis apie elektros energijos suvartojimą vartotojas užrašo kiekvieno mėnesio
_____________________ dienos 24 valandą ir pristato į elektros tinklus raštu paskesnę darbo dieną.
7. Sutartiniai aktyvinės galios ir kiti dydžiai atskiruose objektuose pateikiami 2 priedėlyje
(___________________________________________________________________________ lapų).
8. Patalpų arba vandens šildymo elektros įrenginių įjungimas į tinklą energetikos sistemos paros maksimalios apkrovos valandomis prilygsta sutartinės galios viršijimui.
9. Reaktyvinės galios vartojimo sąlygos___________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
10. Kitos sąlygos:____________________________________________________________
(nurodoma atsiskaitymo valiuta sąlygos,
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
parduodamos Vartotojo produkcijos kiekis tiekėjui ir pan.)
11. Juridiniai šalių adresai ir jų atsiskaitomosios sąskaitos:
Elektros tinklų:______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________ `
Vartotojo:__________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
_____________________ elektros tinklų Vartotojas______________________________________
direktorius _______________________________________________________________________
A. V. A. V.
______________
1 priedėlis prie 19___ m.__________
el. energijos vartojimo sutarties
19___ m.________ mėn._____d._____________________________________
(vietovės pavadinimas)
Elektros energijos Vartotojas___________________________________________________
(įmonės, organizacijos, ūkio pavadinimas)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(objekto pavadinimas)
Adresas_________________________________________________________________________
Balansinės priklausomybės ir eksploatacinės atsakomybės ribų
AKTAS Nr.______
Lietuvos energetikos ir elektrifikacijos gamybinio susivienijimo__________________ elektros
(pavadinimas)
tinklų___________________________________________________________________________
(pareigos, pavardė, vardas, tėvo vardas)
ir elektros energijos vartotoja_________________________________________________________
(įmonės pavadinimas, pareigos, pavardė, vardas, tėvo vardas)
________________________________________________________________________________
surašė šį aktą, nurodantį atsakomybės už elektros įrenginių būklę ribas________________________
(įrenginių, kur nustatytos ribos, pavadinimas)
tarp ______________________________elektros tinklų ir Vartotojo.
(pavadinimas)
2. Balansinės priklausomybės ir eksploatacinės atsakomybės ribos nustatomos ____________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Į elektros tinklų balansą priimta ________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Vartotojo balanse lieka _______________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
3. ______________ elektros tinklai ir Vartotojas šiuo aktu įsipareigoja priimtus savo atsakomybėn ir aptarnavimui elektros įrenginius, nurodytus 2 punkte, eksploatuoti laikantis galiojančių Lietuvos techninės eksploatacijos ir saugumo technikos taisyklių.
4. Elektros įrenginių eksploatavimui Vartotojas leis __________________ elektros tinklų darbuotojams, pateikus tarnybinį pažymėjimą, prieiti bet kuriuo paros metu prie tinklų elektros įrenginių, esančių įmonės teritorijoje, taip pat prie Vartotojo elektros įrenginių būtinų matavimų, perjungimų ir atjungimų atlikimui.
5. Surašyti du šio akto egzemplioriai, iš kurių vienas yra _______________________ elektros
tinkluose, antras________________________ pas Vartotoją.
6. Pastaba: Balansinės priklausomybės ir eksploatavimo atsakomybės 19___ m. _______________ aktas Nr.________laikomas negaliojančiu.
A. V.
elektros tinklų atstovas______________________________________________________________
(pareigos, pavardė, v.)
A. V.
Vartotojo atstovas _________________________________________________________________
(pareigos, pavardė, v.)
______________
2 priedėlis
Prie 199__m._________mėn.___d.
elektros vartojimo sutarties
Mokėtojas _____________________________
odas pavadinimas ir adresas
Eil. Nr. |
Objekto, cecho pavadinimas ir adresas |
Darbo valandos (nuo ir iki) |
Sutartinė galia energetikos maksimalios apkrovos valandomis (kW) |
Aktyvinės energijos ir dalios nuostoliai |
||||||||||
Mėnesiai % |
||||||||||||||
I |
II |
III |
IV |
V |
VI |
VII |
VIII |
IX |
X |
XI |
XII |
|||
|
||||||||||||||
Energetikos sistemos minimalių apkrovų valandos: nuo 23.00 iki 7.00 val.
________________________________________________________________________________
Elektros tinklų atstovas:
________________________________________________________________________________
(pareigos, pavardė, vardas, tėvo vardas)
199___ m.__________mėn.___d.
Vartotojo atstovas: __________________________________________________________
(pareigos, pavardė, vardas, t.v.)
199___ m.__________mėn.___d.
Pastaba: 2 priedėlis ir sutarties lentelės 5 grafa nerašomi, jei vartotojas už aktyvią galią neatsiskaito.
______________
PATVIRTINTA:
Lietuvos Respublikos energetikos ministro
1991 m. sausio 14 d. įsakymu Nr. 2
Apšvietimo elektros imtuvų naudojimo trukmės (valandų per parą) lentelė (Atskaitymui pagal aktą, pažeidus elektros energijos vartojimo taisykles)
Eil. Nr. |
Mėnesių pavadinimas |
Elektros energijos vartojimo valandų skaičius per parą |
||||
Butuose |
Įstaigos, organizacijos, dirbtuvės ir t. t. |
|||||
Esant landų diena |
8 va- darbo |
Dirbant daugiau kaip 8 valandas per parą |
Dirbant ištisą parą |
|||
1. |
Sausis |
15 |
|
5 |
10 |
15 |
2. |
Vasaris |
13 |
|
4 |
8 |
13 |
3. |
Kovas |
10 |
|
3 |
6 |
10 |
4. |
Balandis |
8 |
|
2 |
4 |
8 |
5. |
Gegužė |
7 |
|
2 |
4 |
7 |
6. |
Birželis |
6 |
|
2 |
4 |
6 |
7. |
Liepa |
6 |
|
2 |
4 |
6 |
8. |
Rugpjūtis |
8 |
|
3 |
6 |
8 |
9. |
Rugsėjis |
10 |
|
3 |
6 |
10 |
10. |
Spalis |
12 |
|
4 |
8 |
12 |
11. |
Lapkritis |
14 |
|
5 |
10 |
14 |
12. |
Gruodis |
16 |
|
5 |
10 |
16 |
Pastaba: Tušti patronai, kuriuose yra įtampa, laikomi veikiančiais 75 vatų galios taškais.
PATVIRTINTA:
Lietuvos Respublikos energetikos ministro
1991 m. sausio 14 d. įsakymu Nr. 2
GYVENTOJŲ ELEKTROS IMTUVŲ NAUDOJIMO VALANDŲ PER PARĄ
LENTELĖ
(Energijos tiekėjui leidus laikinai vartoti elektros energiją be apskaitos prietaisų)
E N |
Mėnesių pavadi- mas |
Elektros imtuvų pavadinimai |
|||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||
1. |
Sausis |
12 |
1 |
6 |
0,4 |
4 |
1 |
24 |
4 |
12 |
2 |
2 |
3 |
14 |
2 |
- |
4 |
2 |
3 |
5 |
4 |
2. |
Vasaris |
10 |
1 |
6 |
0,4 |
4 |
1 |
24 |
4 |
12 |
2 |
2 |
3 |
16 |
2 |
|
4 |
2 |
3 |
5 |
4 |
3. |
Kovas |
8 |
1 |
6 |
0,4 |
4 |
1 |
24 |
4 |
8 |
2 |
2 |
3 |
16 |
2 |
8 |
4 |
2 |
3 |
5 |
4 |
4. |
Balandis |
6 |
1 |
6 |
0,4 |
4 |
1 |
24 |
4 |
6 |
2 |
2 |
3 |
14 |
2 |
8 |
4 |
2 |
3 |
5 |
4 |
5. |
Gegužė |
5 |
1 |
6 |
0,4 |
4 |
1 |
24 |
4 |
2 |
2 |
2 |
6 |
12 |
2 |
8 |
4 |
6 |
3 |
5 |
4 |
6. |
Birželis |
5 |
1 |
6 |
0,4 |
4 |
1 |
24 |
4 |
- |
2 |
4 |
6 |
6 |
2 |
8 |
4 |
6 |
3 |
1 |
4 |
7. |
Liepa |
6 |
1 |
6 |
0,4 |
4 |
1 |
24 |
4 |
- |
2 |
4 |
6 |
6 |
2 |
8 |
4 |
6 |
3 |
1 |
4 |
8. |
Rugpjūtis |
7 |
1 |
6 |
0,4 |
4 |
1 |
24 |
4 |
- |
2 |
4 |
6 |
6 |
2 |
8 |
4 |
6 |
3 |
1 |
4 |
9. |
Rugsėjis |
8 |
1 |
6 |
0,4 |
4 |
1 |
24 |
4 |
- |
2 |
4 |
3 |
6 |
2 |
8 |
4 |
6 |
3 |
5 |
4 |
10. |
Spalis |
10 |
1 |
6 |
0,4 |
4 |
1 |
24 |
4 |
6 |
2 |
4 |
3 |
12 |
2 |
8 |
4 |
2 |
3 |
5 |
4 |
11. |
Lapkritis |
12 |
1 |
6 |
0,4 |
4 |
1 |
24 |
4 |
8 |
2 |
2 |
3 |
14 |
2 |
|
4 |
2 |
3 |
5 |
4 |
12. |
Gruodis |
13 |
1 |
6 |
0,4 |
4 |
1 |
24 |
4 |
10 |
2 |
2 |
3 |
14 |
2 |
|
4 |
2 |
3 |
5 |
4 |
PATVIRTINTA:
Lietuvos Respublikos energetikos ministro
1991 m. sausio 14 d. įsakymu Nr. 2
ATSISKAITYMO UŽ REAKTYVIOSIOS ELEKTROS ENERGIJOS VARTOJIMĄ INSTRUKCIJA
1. Atsiskaitymo už reaktyviąją elektros energiją tikslas – skatinti vartotojus kompensuoti reaktyviąją galią ir tuo būdu mažinti bendrąsias energijos išteklių sąnaudas.
2. Ši instrukcija galioja visiems elektros energijos vartotojams, išskyrus gyventojus ir elektros energijos vartotojus, vidutiniškai per mėnesį suvartojančius mažiau kaip 10 tūkst. kWh.
3. Jei vartotojas energetikos sistemos didelių apkrovų metu vartoja iš tinklo reaktyviąją energiją arba mažų apkrovų metu generuoja ją į tinką, jis turi apmokėti energijos tiekėjui.
4. Jei vartotojas generuoja reaktyviąją energiją į energetikos sistemos tinklą didelių apkrovų metu ir vartoja iš energetikos sistemos tinklo mažų apkrovų metu pagal sutartyje nurodytą režimą, jam suteikiama nuolaida.
6. Mokestis ir nuolaidos už reaktyviosios elektros energijos vartojimą apskaičiuojami remiantis apskaitos prietaisų parodymais pagal 1 lentelę.
1 lentelė
Mokestis už reaktyviosios energijos vartojimą iš energetikos sistemos tinklo didelių apkrovų metu (kap. už 1 kvarh.) |
Mokestis už reaktyviosios energijos generavimą į energetikos sistemos tinklą mažų apkrovų metu (kap. už 1 kvarh.) |
Nuolaida už reakty- viosios energijos generavimą į ener- getikos sistemos tinklą didelių apkrovų metu ir suvartojimą mažų (kap. už 1 kvarh.) |
0,5 |
2,0 |
0,5 |
Jei vartotojas neturi apskaitos prietaisų, fiksuojančių reaktyviosios energijos suvartojimą, tai suvartota energija nustatoma skaičiavimo būdu, pagal formulę (1):
W Qf = (0,2+0,5 da, s). Wa – Qk. T (1)
da, s – asinchroninių variklių ir suvirinimo transformatorių dalis bendroje vartotojo prijungtų imtuvų galioje.
Wa – suvartota aktyvioji energija per atsiskaitomąjį laikotarpį.
Qk – vartotojo prijungtų kompensavimo įrenginių galia.
T – vartotojo darbo valandų skaičius per atsiskaitomąjį laikotarpį.
7. Jei elektros energijos vartojimo sutartyje nenustatyti 4 punkte numatyti režimai, tai nuolaidos nesuteikiamos, o mokestis, nurodytas 1 lentelėje, imamas per visą atsiskaitomąjį laikotarpį.
8. Reaktyviosios elektros energijos suvartojimo ir generavimo kontrolei reikia keturių skaitiklių ir laikrodžio, kuris įjungia pirmą porą skaitiklių didelių, o antrą porą – mažų apkrovų metu. Kiekvienos poros skaitikliuose turi būti sumontuoti užkirtikliai, neleidžiantieji diskui suktis priešinga kryptimi.
Skaitiklis Nr. 1 dirba tinklo didelių apkrovų metu ir fiksuoja suvartotą reaktyviąją elektros energiją, už kurią apmoka vartotojas.
Skaitiklis Nr. 2 dirba tomis pačiomis valandomis kaip ir skaitiklis Nr. 1. Jis fiksuoja vartotojo generuotą į energetikos sistemos tinklą reaktyviąją elektros energiją, už kurią vartotojui suteikiama nuolaida.
Skaitiklis Nr. 3 dirba tinklo mažų apkrovų metu ir fiksuoja reaktyviosios elektros energijos suvartojimą, už kurią vartotojui suteikiama nuolaida.
Skaitklis Nr. 4 dirba tomis pačiomis valandomis kaip ir skaitiklis Nr. 3, fiksuoja vartotojo generuotą į energetikos sistemos tinklą reaktyviąją elektros energiją, už kurią apmoka vartotojas.
Jei sutartyje nenustatyti 4 p. nurodyti režimai, tai užtenka dviejų skaitiklių Nr. 1 ir Nr. 4, kurie dirba ištisą parą. Pagal šių skaitiklių parodymus vartotojas atsiskaito su energijos tiekėju.
9. Ginčytinus klausimus, kilusius tarp energijos tiekėjo ir vartotojo dėl atsiskaitymo už reaktyviosios elektros energijos vartojimą sprendžia Lietuvos respublikos energetikos ministerija.
Pastaba: Ši instrukcija netaikoma žemės ūkio vartotojams.
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos energetikos ministerija (1990-1996), Įsakymas
Nr. 98, 1992-10-15, , i. k. 0922030ISAK00000098
Dėl dalinio Elektros energijos vartojimo taisyklių ir Šilumos energijos vartojimo taisyklių pakeitimo
2.
Lietuvos Respublikos energetikos ministerija (1990-1996), Įsakymas
Nr. 130, 1992-12-17, , i. k. 0922030ISAK00000130
Dėl dalinio Elektros energijos vartojimo taisyklių ir šilumos energijos vartojimo laikinųjų taisyklių pakeitimo