Įsakymas netenka galios 2014-10-01:

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Įsakymas

Nr. D1-787, 2014-09-26, paskelbta TAR 2014-09-30, i. k. 2014-13219

Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2001 m. liepos 2 d. įsakymo Nr. 352 „Dėl valstybinės miškų inventorizacijos, valstybinės miškų apskaitos, miškotvarkos projektų rengimo, derinimo ir tvirtinimo, miškotvarkos duomenų centralizuoto kaupimo, tvarkymo ir pateikimo miškų savininkams bei valdytojams tvarkos patvirtinimo“ pripažinimo netekusiu galios

 

Suvestinė redakcija nuo 2006-09-10 iki 2014-09-30

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2001, Nr. 63-2301, i. k. 101301MISAK00000352

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL VALSTYBINĖS MIŠKŲ INVENTORIZACIJOS, VALSTYBINĖS MIŠKŲ APSKAITOS, MIŠKOTVARKOS PROJEKTŲ RENGIMO, DERINIMO IR TVIRTINIMO, MIŠKOTVARKOS DUOMENŲ CENTRALIZUOTO KAUPIMO, TVARKYMO IR PATEIKIMO MIŠKŲ SAVININKAMS BEI VALDYTOJAMS TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2001 m. liepos 2 d. Nr. 352

Vilnius

 

1. Tvirtinu Valstybinės miškų inventorizacijos, valstybinės miškų apskaitos, miškotvarkos projektų rengimo, derinimo ir tvirtinimo, miškotvarkos duomenų centralizuoto kaupimo, tvarkymo ir pateikimo miškų savininkams bei valdytojams tvarką.

2. Ministerijos informacijos kompiuterinėje sistemoje vadovautis reikšminiu žodžiu „miškai“.

 

 

L. e. aplinkos ministro pareigas                                          Henrikas Žukauskas

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2001 m. liepos 2 d. įsakymu Nr. 352

 

VALSTYBINĖS MIŠKŲ INVENTORIZACIJOS, VALSTYBINĖS MIŠKŲ APSKAITOS, MIŠKOTVARKOS PROJEKTŲ RENGIMO, DERINIMO IR TVIRTINIMO, MIŠKOTVARKOS DUOMENŲ CENTRALIZUOTO KAUPIMO, TVARKYMO IR PATEIKIMO MIŠKŲ SAVININKAMS BEI VALDYTOJAMS TVARKA

 

I. Bendroji dalis

 

1. Valstybinės miškų inventorizacijos, valstybinės miškų apskaitos, miškotvarkos projektų rengimo, derinimo ir tvirtinimo, miškotvarkos duomenų centralizuoto kaupimo, tvarkymo ir pateikimo miškų savininkams bei valdytojams tvarka (toliau – Tvarka) reglamentuoja visų nuosavybės formų miškų valstybinės miškų inventorizacijos vykdymą ir kontrolę, nustato valstybinės miškų apskaitos objektą ir terminus, reglamentuoja miškotvarkos projektų rengimą, derinimą, tvirtinimą ir įgyvendinimo kontrolę, miškotvarkos duomenų centralizuotą kaupimą, tvarkymą ir pateikimą miškų savininkams ir valdytojams, taip pat šių darbų užsakovų, vykdytojų ir informacijos vartotojų santykius.

 

Pagrindinės sąvokos

 

2. Valstybinė miškų inventorizacija – tai duomenų apie miškų kokybinius ir kiekybinius rodiklius surinkimas, siekiant atlikti valstybinę miškų apskaitą, kontroliuoti miškų būklę, parengti Lietuvos miškų žemėlapius. Valstybinė miškų inventorizacija atliekama inventorizuojant visas miškų valdas (sklypinė miškų inventorizacija) arba atrankos metodu (nacionalinė miškų inventorizacija).

3. Nacionalinė miškų inventorizacija (NMI) – visų Lietuvos miškų inventorizacija pagal statistiniais metodais pagrįstą atrankos schemą, naudojant apskaitos barelių tinklą, leidžianti turėti žinomo tikslumo miškų būklės rodiklius šalies ir administracinių vienetų ar jų junginių (apskričių, rajonų grupių) lygmenyje. Jos metu tiesioginių matavimų būdu nustatomi svarbiausi medynų našumo rodikliai: medienos prieaugis, iškritusių ir iškirstų medžių bei sukauptos medienos tūriai.

4. Sklypinė miškų inventorizacija (SMI) – miško valdų inventorizacija, suskirstant jas inventorizaciniais vienetais (kvartalais, miško sklypais), nustatant kiekvienam sklypui taksacinius rodiklius, charakterizuojančius medynų, miško ir kitų žemių gamtinę bei ūkinę būklę.

5. Valstybinė miškų apskaita – valstybinės miškų inventorizacijos pagrindu gautų, apdorotų ir susistemintų kiekybinių bei kokybinių rodiklių visuma, leidžianti įvertinti gamtinę ir ūkinę miškų būklę, racionaliai valdyti miškų išteklius, juos tausoti, naudoti, atkurti ir organizuoti racionalų miškų ūkį šalies ir valstybinių miškų valdytojų lygmenyje.

6. Miškotvarkos duomenų informacinė sistema – vieninga valstybinės miškų apskaitos, valstybinės miškų inventorizacijos ir įvairių su miškų ūkiu susijusių statistinių bei informacinių duomenų rinkimo, apdorojimo, aktualizavimo, teikimo vartotojams bei visuomenei sistema, skirta miškų ūkio valstybinio valdymo sprendimų priėmimui ir miško ūkinės veiklos organizavimui.

7. Miškotvarkos projektas – tai teritorijų planavimo dokumentas, pagal kurį organizuojamas miškų ūkis ir atliekami miškų atkūrimo, naudojimo ir miško žemių tvarkymo darbai. Skiriami šie miškotvarkos projektų tipai: miškų tvarkymo schemos ir vidinės miškotvarkos projektai.

8. Miškų tvarkymo schema – tai tam tikram regionui ar miškų valdytojui parengtas miškotvarkos projektas, kuriame, remiantis miškų suskirstymu į grupes bei pogrupius, jų pasiskirstymu pagal nuosavybės formas, saugomų teritorijų buvimu ir atsižvelgiant į bendrąsias socialines, ekonomines bei ekologines sąlygas, nustatoma bendra miško žemių naudojimo politika ir jų tvarkymo koncepcija.

9. Vidinės miškotvarkos projektas – atskiros valstybinės ar privačios valdos miškų konkretus tvarkymo projektas, apimantis SMI duomenų, miško valdoje vykdytos ūkinės veiklos ir ankstesnių miškotvarkos projektų įgyvendinimo analizę, naujų miškų ūkio priemonių pagrindimą ir suprojektavimą, atsižvelgiant į šios analizės rezultatus ir miškų tvarkymo schemų reikalavimus. Vidinės miškotvarkos projektą sudaro SMI duomenys, projektinė dalis ir kita medžiaga, kurią numato Lietuvos miškotvarkos taisyklės.

10. Miškų inventorizacija, neturinti valstybinės miškų inventorizacijos statuso – privačių miško valdų inventorizacija SMI metodu, atliekama miško savininkų iniciatyva ir lėšomis, norint parengti atskirus miško valdų miškotvarkos projektus. Šios inventorizacijos duomenys įgauna valstybinės miškų inventorizacijos duomenų statusą, tik patvirtinus individualius miškotvarkos projektus ir įvedus šiuos duomenis į miškotvarkos duomenų bazes.

 

II. Valstybinė miškų inventorizacija

 

Inventorizacijos objektai

 

11. Valstybinės miškų inventorizacijos objektas yra visi Lietuvos miškai.

12. Sklypinės miškų inventorizacijos (toliau – SMI) objektai yra miškų valdos ar jų junginiai. Miškų urėdijose, valstybiniuose rezervatuose, nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose inventorizuojama miško ir valstybinė ne miško žemė. Privačiose valdose inventorizuojama tik miško žemė. SMI duomenų pagrindu atliekama valstybinė miškų apskaita, rengiami miškotvarkos projektai.

13. Nacionalinės miškų inventorizacijos (toliau – NMI) objektas yra miško žemė visoje Lietuvos teritorijoje. Jos duomenys naudojami strateginiam miškų sektoriaus planavimui valstybės lygmeniu, valstybinės miškų apskaitos tikslumo vertinimui.

 

Inventorizacijos vykdytojai, jų teisės ir pareigos

 

14. Valstybinę miškų inventorizaciją vykdo fiziniai ir juridiniai asmenys.

Punkto pakeitimai:

Nr. 671, 2003-12-19, Žin., 2004, Nr. 8-190 (2004-01-15), i. k. 103301MISAK00000671

 

15. Valstybinės miškų inventorizacijos vykdytojai ar jų įgalioti darbuotojai turi teisę įeiti į visas miško valdas, atlikti inventorizacijos darbus ir gauti reikiamą informaciją jiems atlikti iš miškų valdytojų, savininkų, Valstybinio miškotvarkos instituto, agrarinės reformos tarnybų, kitų institucijų.

16. Valstybinės miškų inventorizacijos vykdytojai atsako už inventorizacijos duomenų tikrumą ir tikslumą įstatymų nustatyta tvarka.

 

Inventorizacijos darbų planavimas ir periodiškumas

 

17. Valstybinės miškų inventorizacijos perspektyvinius planus rengia Aplinkos ministerija ne trumpesniam kaip 5 metų laikotarpiui.

18. Valstybinė SMI susideda iš paruošiamųjų, lauko ir kameralinių darbų. Bendras visų darbų ciklas – 2,5 metų. Paruošiamieji darbai, įskaitant aerofotografavimą, vykdomi pirmaisias metais ir antrųjų metų pradžioje. Po paruošiamųjų darbų antraisiais metais vykdomi lauko darbai, kurie užbaigiami iki antrųjų metų pabaigos. Kameraliniai darbai vykdomi užbaigus lauko darbus, jie baigiami iki trečiųjų metų birželio 30 d. Pakartotinė SMI atliekama po 10 metų. Esant reikalui, tarpinventorizacinis periodas gali būti sutrumpinamas arba pailginamas iki 5 metų. SMI pagrindu parengiami valstybinių miškų miškotvarkos projektai.

19. Miškų inventorizacija, neturinti valstybinės inventorizacijos statuso, atliekama be paruošiamųjų darbų vienu etapu, inventorizacijos trukmę nustatant sutartiniais pagrindais.

20. NMI susideda iš paruošiamųjų darbų ir 5 metų trukmės vieno apskaitos ciklo, kai per metus matavimai ir skaičiavimai atliekami 20 proc. objektų, darbų.

 

Teisiniai inventorizacijos darbų pagrindai

 

21. Valstybinės miškų inventorizacijos teisinius pagrindus nusako Miškų įstatymas, Aplinkos ministerijos patvirtintos Lietuvos miškotvarkos taisyklės ir Nacionalinės miškų inventorizacijos nuostatai, ši Tvarka.

22. Valstybinės miškų inventorizacijos techninius reikalavimus tvirtina Aplinkos ministerija.

Punkto pakeitimai:

Nr. 671, 2003-12-19, Žin., 2004, Nr. 8-190 (2004-01-15), i. k. 103301MISAK00000671

 

Inventorizacijos darbų finansavimas ir kontrolė

 

23. Valstybinė miškų inventorizacija visų nuosavybės formų miškuose vykdoma valstybės lėšomis.

24. Miškų inventorizacijos, neturinčios valstybinės inventorizacijos statuso, darbus sutartiniais pagrindais finansuoja šių darbų užsakovai.

25. Valstybinės miškų inventorizacijos kontrolę vykdo Valstybinė aplinkos apsaugos inspekcija, kitos Aplinkos ministerijos įgaliotos institucijos ir pareigūnai, miškotvarkos projektų autoriai.

 

III. VALSTYBINĖ MIŠKŲ APSKAITA

 

Valstybinės miškų apskaitos objektas ir vykdytojai

 

26. Valstybinės miškų apskaitos objektas yra visi Lietuvos miškai.

27. Valstybinę miškų apskaitą atlieka Valstybinis miškotvarkos institutas.

28. Valstybinė miškų apskaita atliekama pagal Valstybinės miškų apskaitos nuostatus ir programą.

29. Valstybinės miškų apskaitos vykdytojai turi teisę gauti reikalingą informaciją iš valstybinės miškų inventorizacijos vykdytojų, miškų valdytojų, Valstybinės aplinkos apsaugos inspekcijos teritorinių miškų kontrolės padalinių.

30. Valstybinės miškų apskaitos vykdytojai atsako už duomenų tikrumą ir tikslumą įstatymų nustatyta tvarka.

 

Valstybinės miškų apskaitos terminai

 

31. Valstybinė miškų apskaita atliekama:

- kiekvienų metų sausio 1 d. būklei – kasmetinė miškų apskaita;

- kas 5 metai – išplėstinė miškų apskaita.

32. Kasmetinės apskaitos rezultatai pateikiami Aplinkos ministerijai iki balandžio 1 d.

33. Išplėstinės penkmetinės apskaitos rezultatai pateikiami Aplinkos ministerijai iki liepos 1 d.

 

Valstybinės miškų apskaitos finansavimas ir kontrolė

 

34. Valstybinė miškų apskaita atliekama valstybės lėšomis.

35. Valstybinės miškų apskaitos vykdymą kontroliuoja Aplinkos ministerija.

 

4 skyrius. Neteko galios nuo 2006-09-10

Skyriaus naikinimas:

Nr. D1-406, 2006-09-01, Žin. 2006, Nr. 95-3741 (2006-09-09), i. k. 106301MISAK00D1-406

Skyriaus pakeitimai:

Nr. D1-334, 2005-06-29, Žin., 2005, Nr. 85-3187 (2005-07-14), i. k. 105301MISAK00D1-334

 

V. MIŠKOTVARKOS DUOMENŲ CENTRALIZUOTAS KAUPIMAS, TVARKYMAS IR PATEIKIMAS MIŠKŲ SAVININKAMS BEI VALDYTOJAMS

 

Miškotvarkos duomenų informacinė sistema

 

71. Aplinkos ministerija organizuoja miškotvarkos duomenų informacinę sistemą, užtikrinančią miškotvarkos duomenų kaupimą, tvarkymą ir pateikimą vartotojams. Ją sudaro centrinė duomenų bazė, veikianti Valstybiniame miškotvarkos institute, ir paskirstytosios duomenų bazės, veikiančios miškų urėdijose, valstybiniuose rezervatuose ir nacionaliniuose parkuose. Valstybinis miškotvarkos institutas užtikrina duomenų bazių tvarkymą ir programinį aprūpinimą.

72. Duomenų bazės formuojamos iš pirminių dokumentų.

73. Duomenų bazių struktūrą ir formavimo tvarką, taip pat reikalavimus pirminiams dokumentams nustato Lietuvos miškotvarkos taisyklės.

74. Valstybinių miškų valdytojai ir Valstybinės aplinkos apsaugos inspekcijos teritoriniai miškų kontrolės padaliniai pateikia Valstybiniam miškotvarkos institutui informaciją apie įvairių miškų būklės rodiklių pasikeitimus Aplinkos ministerijos nustatytais terminais.

 

Duomenų bazių naudojimas ir informacijos teikimas

 

75. Valstybinis miškotvarkos institutas valstybinės miškų inventorizacijos ir valstybinės miškų apskaitos duomenis jų vartotojams pateikia tokia apimtimi ir taip sugrupuotus, kaip tai numatyta Lietuvos miškotvarkos taisyklėse, Valstybinės miškų apskaitos nuostatuose.

76. Miškų savininkams ir valdytojams, taip pat jų įgaliotiems asmenims informacija apie jų miškų valdas teikiama nemokamai. Kitiems suinteresuotiems juridiniams ar fiziniams asmenims informacija teikiama pagal atskiras duomenų pateikimo sutartis, kuriose numatoma duomenų perdavimo tvarka, apimtys ir kitos sąlygos.

77. Visuomenė apie Lietuvos miškų būklę informuojama per statistinius bei tikslinės paskirties leidinius, taip pat per žiniasklaidos priemones.

______________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Įsakymas

Nr. 442, 2002-08-12, Žin., 2002, Nr. 84-3665 (2002-08-30), i. k. 102301MISAK00000442

Dėl Valstybinės miškų inventorizacijos, valstybinės miškų apskaitos, miškotvarkos projektų rengimo, derinimo ir tvirtinimo, miškotvarkos duomenų centralizuoto kaupimo, tvarkymo ir pateikimo miškų savininkams bei valdytojams tvarkos pakeitimo

 

2.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Įsakymas

Nr. 671, 2003-12-19, Žin., 2004, Nr. 8-190 (2004-01-15), i. k. 103301MISAK00000671

Dėl Valstybinės miškų inventorizacijos, valstybinės miškų apskaitos, miškotvarkos projektų rengimo, derinimo ir tvirtinimo, miškotvarkos duomenų centralizuoto kaupimo, tvarkymo ir pateikimo miškų savininkams bei valdytojams tvarkos pakeitimo

 

3.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Įsakymas

Nr. D1-334, 2005-06-29, Žin., 2005, Nr. 85-3187 (2005-07-14), i. k. 105301MISAK00D1-334

Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2001 m. liepos 2 d. įsakymo Nr. 352 "Dėl Valstybinės miškų inventorizacijos, valstybinės miškų apskaitos, miškotvarkos projektų rengimo, derinimo ir tvirtinimo, miškotvarkos duomenų centralizuoto kaupimo, tvarkymo ir pateikimo miškų savininkams bei valdytojams tvarkos patvirtinimo" pakeitimo

 

4.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Įsakymas

Nr. D1-406, 2006-09-01, Žin., 2006, Nr. 95-3741 (2006-09-09), i. k. 106301MISAK00D1-406

Dėl Miškų tvarkymo schemų ir vidinės miškotvarkos projektų rengimo taisyklių patvirtinimo