Įsakymas netenka galios 2006-10-01:
Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Įsakymas
Nr. V-405, 2006-09-20, Žin., 2006, Nr. 105-4036 (2006-09-30), i. k. 106223VISAK000V-405
Dėl Priverstinio poveikio priemonių taikymo taisyklių patvirtinimo
Suvestinė redakcija nuo 2004-07-07 iki 2006-09-30
Įsakymas paskelbtas: Žin. 2004, Nr. 80-2866, i. k. 104223AISAK000V-149
TAR pastaba. Suvetstinė teisės akto redakcija neatliekama. Priedas pateiktas neredaguotinu formatu.
Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba, Įsakymas
Nr. V-261, 2004-06-30, Žin., 2004, Nr. 105-3930 (2004-07-06), i. k. 104223AISAK000V-261
Dėl Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos direktoriaus 2004 m. balandžio 16 d. įsakymo Nr. V-149 "Dėl Priverstinio poveikio priemonių draudėjams taikymo tvarkos patvirtinimo" papildymo
VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO FONDO VALDYBOS DIREKTORIAUS
Į S A K Y M A S
DĖL PRIVERSTINIO POVEIKIO PRIEMONIŲ DRAUDĖJAMS TAIKYMO TVARKOS PATVIRTINIMO
2004 m. balandžio 16 d. Nr. V-149
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (Žin., 1985, Nr. 1-1), Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (Žin., 2000, Nr. 74-2262), Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (Žin., 2002, Nr. 36-1340), Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 13-308) ir Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo (Žin., 1991, Nr. 17-447) nuostatomis:
2. Pripažįstu netekusiais galios:
2.1. Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos direktoriaus 1999 m. balandžio 9 d. įsakymą Nr. 308 „Dėl sankcijų taikymo procedūrų tobulinimo“;
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio
draudimo fondo valdybos direktoriaus
2004 m. balandžio 16 d. įsakymu Nr. V-149
PRIVERSTINIO POVEIKIO PRIEMONIŲ DRAUDĖJAMS TAIKYMO TVARKA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Ši tvarka nustato Valstybinio socialinio draudimo fondo (toliau – VSDF) valdybos teritorinių skyrių veiksmus tais atvejais, kai draudėjai pažeidžia teisės normas, reglamentuojančias valstybinį socialinį draudimą (toliau – VSD).
II. VSDF VALDYBOS TERITORINIO SKYRIAUS PAREIGŪNŲ VEIKSMAI NUSTAČIUS
ADMINISTRACINĮ TEISĖS PAŽEIDIMĄ
3. VSDF valdybos teritorinio skyriaus pareigūnas privalo nedelsdamas surašyti administracinio teisės pažeidimo (toliau – ATP) protokolą (1 priedas), kai nustato, kad asmuo padarė Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – LR ATPK) 1886 straipsnyje numatytus pažeidimus:
3.1. VSD įmokų, išmokų, susidariusių delspinigių apskaičiavimo arba (ir) jų mokėjimo nustatytos tvarkos pažeidimą;
3.5. pavėluotą pateikimą arba nepateikimą finansinių ataskaitų ar pranešimo apie asmens priėmimą į darbą;
3.8. neteisingų duomenų apie gautas pajamas, reikalingų VSD pensijai ar pašalpai skirti, įrašymą į išduodamas piliečiams pažymas ar kitus dokumentus;
4. VSDF valdybos teritorinio skyriaus pareigūnas ATP protokolą turi surašyti nepažeisdamas administracinės nuobaudos skyrimo terminų, kurie numatyti LR ATPK 35 straipsnyje, bei atsižvelgiant į tai, kad surašius ATP protokolą bus galima bylą išnagrinėti per LR ATPK 35 straipsnyje numatytus terminus.
5. VSDF valdybos teritorinio skyriaus pareigūnas (vyriausiasis/vyresnysis specialistas) surašęs ATP protokolą, privalo jį užregistruoti „Administracinių teisės pažeidimų protokolų registracijos žurnale“ ir kartu su visa medžiaga pateikti VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjui ar jo pavaduotojui. ATP protokolas turi būti užregistruotas surašymo dieną, kai surašomas iki tos darbo dienos 12 val., ir kitą darbo dieną, kai ATP protokolas surašomas po 12 val.
6. VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (toliau – LR ABTĮ) 73, 74 ir 75 straipsnių nuostatomis, privalo pažeidėjui išsiųsti registruotu paštu pranešimą apie bylos nagrinėjimą (2 priedas). Pranešimas turi būti įteikiamas ne vėliau kaip prieš tris dienas iki bylos nagrinėjimo. Remiantis LR ATPK 272 straipsnio 1 dalimi, nesant administracinėn atsakomybėn traukiamojo asmens, byla gali būti išnagrinėta tik tais atvejais, kai yra duomenų, kad jam laiku pranešta apie bylos nagrinėjimo vietą ir laiką, ir jeigu iš jo negautas prašymas atidėti bylos nagrinėjimą. Esant galimybei, pranešimas apie bylos nagrinėjimą turi būti įteikiamas iš karto po ATP protokolo surašymo.
7. VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas, ruošdamasis nagrinėti administracinio teisės pažeidimo bylą, turi išsiaiškinti ir išspręsti klausimus, numatytus LR ATPK 280 straipsnyje.
8. VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas, nagrinėdamas administracinio teisės pažeidimo bylą, turi išsiaiškinti visas reikiamas aplinkybes, numatytas LR ATPK 284 straipsnyje.
9. VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas, kaip numatyta LR ATP 282 straipsnyje, privalo administracinę bylą išnagrinėti per penkiolika dienų nuo tos dienos, kai gauna ATP protokolą ir kitą medžiagą. Tačiau jei asmuo vengia administracinės atsakomybės, neturi nuolatinės gyvenamosios vietos, ilgam išvykęs, ilgai serga arba kai dėl pažeidimo tyrimo arba kitų objektyvių priežasčių per šį terminą neįmanoma išnagrinėti administracinio pažeidimo bylos, terminas pratęsiamas, bet ne ilgiau kaip vieneriems metams, šį terminą skaičiuojant nuo teisės pažeidimo padarymo ar paaiškėjimo dienos.
10. VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas, išnagrinėjęs ATP bylą, privalo priimti vieną iš šių nutarimų:
10.2. dėl bylos nutraukimo (nutarimas nutraukti bylą gali būti priimtas esant vienai iš aplinkybių, numatytų LR ATPK 250 ir 251 straipsniuose) (4 priedas);
11. VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas privalo nustatyti nutarimų, numatytų šios tvarkos 10 punkte, registravimo tvarką, jei tokios tvarkos teritoriniame skyriuje nėra.
12. VSDF valdybos teritorinio skyriaus vyriausiasis/vyresnysis specialistas, surašęs ATP protokolą asmeniui pagal LR ATPK 1886 straipsnio 2 dalį, privalo jį užregistruoti šios tvarkos 4 punkte numatytais terminais, ir kartu su visa medžiaga turi pateikti VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjui ar jo pavaduotojui, kuris ne vėliau kaip per 3 dienas nuo protokolo surašymo nusiunčia visą medžiagą atitinkamo miesto (rajono) apylinkės teismui.
13. VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas per trisdešimt dienų, kai buvo atlikti veiksmai, numatyti šios tvarkos 12 punkte, turi sužinoti pats ar pavesti tai padaryti VSDF valdybos teritorinio skyriaus vyriausiajam/vyresniajam specialistui apie tai, kokį sprendimą priėmė miesto (rajono) apylinkės teismas administracinėje byloje. Jei yra pagrindas manyti, kad teismas priėmė neteisėtą ir nepagrįstą sprendimą, VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas, vadovaudamasis LR ATPK 292 straipsnio ir LR ABTĮ 20 straipsnio nuostatomis, turi apskųsti tokį teismo sprendimą.
14. VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas pažeidėjo rašytiniu prašymu, atsižvelgdamas į paskirtos administracinės baudos dydį, į pažeidėjo turtinę padėtį, kitas reikšmingas aplinkybes, gali paskirtos baudos mokėjimą išdėstyti per laikotarpį iki dvejų metų. Tokiu atveju jis priima vieną iš šių sprendimų:
15. VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas pažeidėjo rašytinį prašymą, numatytą šios tvarkos 14 punkte, privalo išnagrinėti ne vėliau nei per dešimt dienų.
16. Jei pažeidėjas per penkiolika dienų nuo nutarimo jam įteikimo dienos, o apskundus tokį nutarimą – per penkiolika dienų nuo pranešimo apie skundo nepatenkinimą, nesumoka baudos, tai VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas siunčia nutarimą dėl baudos skyrimo kartu su reikalavimu dėl nutarimo skirti baudą vykdymo (8 priedas) pažeidėjo darbovietei išskaityti baudos sumą priverstinai iš pažeidėjo darbo užmokesčio ar kitokių jam prilyginamų išmokų.
17. VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas šios tvarkos 16 punkte numatytus veiksmus privalo atlikti ne vėliau kaip per tris mėnesius nuo nutarimo skirti baudą priėmimo dienos. Jeigu pažeidėjas nustatytu laiku (per dešimt dienų) apskundė nutarimą skirti baudą, šis terminas sustabdomas (neskaičiuojamas) iki skundo išnagrinėjimo dienos.
18. Išskaitymas iš darbo užmokesčio ar kitų jam prilygintų išmokų vykdomas kol bus visiškai sumokėta bauda, jos dydis negali būti didesnis nei dvidešimt procentų pagal vieną nutarimą skirti baudą ir penkiasdešimt procentų pagal kelis nutarimus skirti baudą.
19. Paaiškėjus aplinkybėms, kad asmuo, kuriam paskirta bauda, nedirba arba baudos išieškoti iš pažeidėjo darbo užmokesčio ar kitokių jam prilygintų išmokų negalima dėl kitų priežasčių, per penkias dienas, tačiau ne vėliau kaip per tris mėnesius nuo nutarimo skirti baudą dienos, VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas surašo prašymą dėl nutarimo skirti baudą priverstinio vykdymo (9 priedas) ir nutarimą dėl baudos skyrimo pateikia antstoliui.
20. Jeigu antstolis VSDF valdybos teritoriniam skyriui grąžino nutarimą skirti baudą, nes nėra galimybės išieškoti administracinės baudos iš skolininko turto arba skolininkas turto neturi, VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas, vadovaudamasis LR ATPK 314 straipsnio 4 ir 5 dalimis, ne vėliau nei per tris mėnesius nuo patvarkymo apie išieškojimo negalimumą gavimo dienos gali kreiptis į atitinkamo miesto (rajono) apylinkės teismą dėl baudos pakeitimo į nemokamus viešuosius darbus arba į administracinį areštą. Tokiu atveju turi būti surašomas prašymas dėl baudos pakeitimo į kitą administracinę nuobaudą (10 priedas), kuris pateikiamas kartu su visa administracine byla, kurioje būtinai turi būti dokumentai, įrodantys, kad pažeidėjas nedirba ir neturi turto, į kurį gali būti nukreiptas baudos išieškojimas.
III. VSDF VALDYBOS TERITORINIO SKYRIAUS PAREIGŪNŲ VEIKSMAI PRIVERSTINAI IŠIEŠKANT ĮMOKAS, DELSPINIGIUS IR BAUDAS
22. Kai paaiškėja, kad draudėjas laiku nesumokėjo įmokų, delspinigių ar baudos, VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas nedelsiant, bet ne vėliau nei per dvi dienas, priima sprendimą dėl skolos išieškojimo priverstine tvarka (11 priedas), kurį pateikia konkrečiam VSDF valdybos teritorinio skyriaus vyriausiajam/vyresniajam specialistui ir paveda jam atlikti šioje tvarkoje numatytus atitinkamus veiksmus.
23. VSDF valdybos teritorinio skyriaus vyriausiasis/vyresnysis specialistas, gavęs sprendimą dėl skolos išieškojimo priverstine tvarka, per tris dienas privalo surašyti mokėjimo nurodymą, reikalavimą dėl skolos išieškojimo priverstine tvarka vykdymo (12 priedas) skolos sumai ir šiuos dokumentus kartu su sprendimu išieškoti skolą priverstine tvarka pateikti vykdyti bankui, kuriame atitinkamas draudėjas turi sąskaitą.
24. Kai bankas per penkiolika dienų negali atlikti mokėjimo nurodymo, nes draudėjo banko sąskaitoje nėra lėšų, VSDF valdybos teritorinio skyriaus pareigūnas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – LR CPK) XI skyriaus antrajame skirsnyje numatytomis taisyklėmis privalo registruotu paštu nusiųsti draudėjui raginimą dėl skolos sumokėjimo geruoju (13 priedas), kad pastarasis per penkiolika dienų nuo raginimo gavimo dienos sumokėtų skolą VSDF biudžetui geruoju. Raginimas laikomas įteiktu praėjus penkioms dienoms nuo jo išsiuntimo dienos.
25. Raginimas surašomas dviem egzemplioriais, kurių pirmas išsiunčiamas draudėjui registruotu paštu, o antras paliekamas VSDF valdybos teritoriniame skyriuje.
26. Draudėjui, kuris yra/buvo skolingas VSDF biudžetui ir jau vieną kartą jam buvo nusiųstas raginimas pagal šios tvarkos 24 ir 25 punktus, laikoma, kad draudėjas žino apie pasekmes, jei geruoju nesumoka skolos. Draudėjas, kuris pakartotinai ir/ar sistemingai laiku nesumoka skolos, jam raginimas daugiau nesiunčiamas.
27. Jei draudėjas per penkiolika dienų nuo raginimo gavimo dienos nesumoka skolos VSDF biudžetui, VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas paveda VSDF valdybos teritorinio skyriaus konkrečiam vyriausiajam/vyresniajam specialistui atlikti draudėjo patikrinimą, siekiant išsiaiškinti:
27.3. ar laikosi mokėjimų eilės tvarkos, numatytos Lietuvos Respublikos laikinojo mokėjimų tvarkos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 106-3062) 3 straipsnyje;
27.4. priežastis, kodėl draudėjas nevykdo prievolinių įsipareigojimų, susijusių su įmokų, delspinigių ar baudų mokėjimu VSDF biudžetui;
28. VSDF valdybos teritorinio skyriaus vyriausiasis/vyresnysis specialistas, atlikęs patikrinimą, numatytą šios tvarkos 27 punkte, per tris darbo dienas po patikrinimo privalo pateikti VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjui ar jo pavaduotojui tarnybinį pranešimą dėl draudėjo patikrinimo (14 priedas) apie patikrinimo rezultatus.
29. VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas, atsižvelgdamas į patikrinimo rezultatus ir įvertinęs draudėjo finansinę bei turtinę padėtį, siekdamas apsaugoti VSDF įstaigų kaip kreditorių teises, nusprendžia, kokius iš šių veiksmų atlikti:
29.1. vykdyti toliau sprendimą dėl skolos išieškojimo priverstine tvarka pačiam ir iš karto areštuoti draudėjo turtą;
30. VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas draudėjo turtą areštuoja vadovaudamasis Turto arešto tvarka, patvirtinta VSDF valdybos 1997 m. sausio 20 d. direktoriaus įsakymu Nr. 15 „Dėl turto arešto tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1997, Nr. 7-134), iš dalies pakeista VSDF valdybos direktoriaus 2002 m. gegužės 29 d. įsakymu Nr. 260 (Žin., 2002, 56-2284) ir 2003 m. vasario 12 d. įsakymu Nr. V-39 (Žin., 2003, Nr. 18-803).
31. VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas, areštavus draudėjo turtą ir esant būtinumui, surašo prašymą dėl sprendimo išieškoti skolą priverstine tvarka vykdymo (15 priedas) ir perduoda sprendimą dėl skolos išieškojimo priverstine tvarka antstoliui tolesniam vykdymui.
32. Perduodant sprendimą dėl skolos išieškojimo priverstine tvarka antstoliui, VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas turi atšaukti bankui pateiktą reikalavimą dėl skolos išieškojimo priverstine tvarka, jei prieš tai buvo atlikti veiksmai, numatyti šios tvarkos 23 punkte.
33. Jei draudėjas neturi sąskaitos banke, VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas paveda konkrečiam VSDF valdybos teritorinio skyriaus vyriausiajam/vyresniajam specialistui išsiųsti raginimą šios tvarkos 24 ir 25 punktuose numatyta tvarka, o kai draudėjas neįvykdo prievolių geruoju, VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas surašo prašymą ir perduoda sprendimą dėl skolos išieškojimo priverstine tvarka vykdyti antstoliui.
34. VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas turi teisę nutraukti piniginių lėšų išdavimą ir pervedimą iš draudėjo sąskaitų bankuose, jei draudėjas daugiau nei tris mėnesius nepateikia VSDF valdybos teritoriniam skyriui finansinių ataskaitų ar nemoka VSD įmokų. Šiuo atveju VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas priima sprendimą dėl skolos išieškojimo priverstine tvarka (jei dar nebuvo priimtas) ir išsiunčia jo kopiją kartu su reikalavimu dėl piniginių lėšų išdavimo ir pervedimo iš draudėjo sąskaitų bankuose nutraukimo (16 priedas) visiems bankams, kuriuose draudėjas turi sąskaitas, atskirai.
35. VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas gavęs pranešimą iš banko, kad sąskaitoje yra pakankamai piniginių lėšų sumokėti skolą į VSDF biudžetą, privalo nedelsiant, bet ne vėliau nei per vieną darbo dieną, išsiųsti mokėjimo nurodymą ir pranešimą dėl piniginių lėšų išdavimo ir pervedimo iš draudėjo sąskaitų atnaujinimo (17 priedas) visiems bankams atskirai, kuriems anksčiau buvo nusiųsti reikalavimai, numatyti šios tvarkos 34 punkte.
IV. VSDF VALDYBOS TERITORINIO SKYRIAUS PAREIGŪNŲ VEIKSMAI DĖL PRIVERSTINĖS HIPOTEKOS IR ĮKEITIMO
36. VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas, atsižvelgdamas į konkrečią situaciją ir tikslingumą, gali pateikti prašymą VSDF valdybos direktoriui ar jo pavaduotojui dėl priverstinės hipotekos (18 priedas) ar įkeitimo (19 priedas), kad būtų leista kreiptis į atitinkamo miesto (rajono) apylinkės teismo hipotekos skyriaus teisėją dėl priverstinės hipotekos ar įkeitimo.
37. VSDF valdybos direktorius ar jo pavaduotojas, esant pagrindui, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – LR CK) ketvirtos knygos XI ir XII skyriuose bei LR CPK XXXVI skyriuje numatytomis teisės normomis, sprendimu dėl draudėjo turto priverstinės hipotekos arba turto ar turtinių teisių įkeitimo (20 priedas) nusprendžia kreiptis į atitinkamą hipotekos skyrių dėl draudėjo turto priverstinės hipotekos arba turto ar turtinių teisių priverstinio įkeitimo. Visus veiksmus, susijusius su šiame punkte numatytu sprendimu, VSDF valdybos direktorius ar jo pavaduotojas paveda atlikti VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjui ar jo pavaduotojui.
38. VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas gavęs sprendimą dėl draudėjo turto priverstinės hipotekos arba turto ar turtinių teisių įkeitimo, numatytą šios tvarkos 37 punkte, vadovaudamasis Hipotekos, priverstinės hipotekos, įkeitimo ir priverstinio įkeitimo lakštų pildymo instrukcija, patvirtinta Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2002 m. vasario 20 d. įsakymu Nr. 46 (Žin., 2002, Nr. 22-839), užpildo reikiamą lakštą.
39. Lakštai turi būti spausdinami naudojant kompiuterinę formą ant spalvoto popieriaus:
40. VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas atitinkamam miesto (rajono) apylinkės teismo hipotekos skyriui pateikia priverstinės hipotekos lakšto ar priverstinio įkeitimo lakšto originalą ir jo kopiją kartu su kitais reikiamais dokumentais.
41. Pateikiant miesto (rajono) apylinkės teismo hipotekos skyriui priverstinės hipotekos lakštą ar priverstinio įkeitimo lakštą, VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas papildomai privalo pridėti:
41.1. dokumentą, patvirtinantį, kad sumokėtas atlyginimas už priverstinės hipotekos ar priverstinio įkeitimo registravimą pagal Atlyginimo už centrinės hipotekos įstaigos ir hipotekos skyrių prie apylinkės teismų teikiamas paslaugas dydžius, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. liepos 17 d. nutarimu Nr. 1159 (Žin., 2002, Nr. 74-3158);
41.2. išrašą iš valstybės registro ar kitą dokumentą, patvirtinantį skolininko teises į įkeitimu suvaržomus daiktus;
41.3. sprendimą dėl draudėjo turto priverstinės hipotekos arba turto ar turtinių teisių įkeitimo, numatytą šios tvarkos 37 punkte;
42. Jeigu įkeičiamas hipotekos reikalavimas arba reikalavimo teisė, atsiradusi iš įkeitimo, turi būti pateiktas hipotekos lakštas su įrašu apie hipotekos reikalavimo įkeitimą arba įkeitimo lakštas, iš kurio atsirado įkeičiama reikalavimo teisė, su įrašu apie šios teisės įkeitimą. Prie šių dokumentų turi būti papildomai pridėti dokumentai, kurie įrodo hipotekos lakšte arba įkeitimo lakšte nurodytą informaciją.
43. VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas prašymus pakeisti ar baigti hipoteką ar įkeitimą, vadovaudamasis LR CPK 554 straipsnyje numatytomis nuostatomis, pateikia ta pačia tvarka kaip ir prašymą įregistruoti hipoteką ar įkeitimą – hipotekos skyriui pateikiamas hipotekos ar įkeitimo lakštas su jame padarytais pakeitimais arba įrašais apie skolininko įsipareigojimo įvykdymą.
44. Jei skolininkas per hipotekos lakšte nurodytą terminą neįvykdo hipoteka apsaugoto skolinio įsipareigojimo, VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas, vadovaudamasis LR CPK 558 straipsnyje numatytomis nuostatomis, turi kreiptis į atitinkamą miesto (rajono) apylinkės teismo hipotekos skyrių su pareiškimu dėl priverstinio skolos išieškojimo (21 priedas).
45. Jei VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas per dešimt dienų, po to kai pateikė pareiškimą, numatytą šios tvarkos 44 punkte, negauna iš miesto (rajono) apylinkės teismo hipotekos skyriaus pranešimo apie įspėjimo įteikimą, raštu kreipiasi į miesto (rajono) apylinkės teismo hipotekos skyrių, siekdamas sužinoti, kada buvo įteiktas skolininkui įspėjimas.
46. Jeigu skolininkas per vieną mėnesį nuo teismo įspėjimo išsiuntimo dienos nesumoka skolos VSDF biudžetui, VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas, suėjus šiam terminui, per 7 dienas privalo pakartotinai kreiptis į atitinkamo miesto (rajono) apylinkės teismo hipotekos skyrių su pareiškimu, numatytu šios tvarkos 44 punkte, kartu pateikdamas hipotekos lakštą.
47. Jei skolininkas per įkeitimo lakšte nurodytą terminą neįvykdo hipoteka apsaugoto skolinio įsipareigojimo, VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas gali kreiptis į miesto (rajono) apylinkės teismo hipotekos skyrių su pareiškimu dėl teisės administruoti įkeistą daiktą suteikimo (22 priedas) tik tuo atveju, jei yra reali galimybė, administruojant administruojamą daiktą, sumokėti skolą į VSDF biudžetą (pavyzdžiui, išnuomoti atitinkamą skolininko nekilnojamąjį daiktą ir už gautas pajamas sumokėti skolą į VSDF biudžetą). Visais kitais atvejais VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas gali kreiptis į hipotekos skyrių tik su pareiškimu dėl priverstinio skolos išieškojimo.
48. Jei VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas per dešimt dienų, po to, kai pateikė pareiškimą, numatytą šios tvarkos 47 punkte, negauna iš miesto (rajono) apylinkės teismo hipotekos skyriaus pranešimo apie įspėjimo įteikimą, raštu kreipiasi į miesto (rajono) apylinkės teismo hipotekos skyrių, siekdamas sužinoti, kada buvo įteiktas skolininkui įspėjimas.
49. Jeigu skolininkas per vieną mėnesį nuo teismo įspėjimo nesumoka skolos VSDF biudžetui, VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas, suėjus šiam terminui, per 7 dienas privalo pakartotinai kreiptis į atitinkamo miesto (rajono) apylinkės teismo hipotekos skyrių su pareiškimu, numatytu šios tvarkos 47 punkte, kartu pateikdamas hipotekos lakštą.
50. Jei skolininkas per įkeitimo lakšte nurodytą terminą neįvykdo įkeitimu apsaugoto skolinio įsipareigojimo, VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas nedelsdamas išsiunčia registruotu paštu įspėjimą dėl išieškojimo (23 priedas) skolininkui.
51. Jeigu įkeitimas įregistruotas hipotekos registre, VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas rašytinį įspėjimą skolininkui turi įteikti per hipotekos įstaigą, pateikdamas šios tvarkos 50 punkte numatytą įspėjimą su lydraščiu.
52. Jei skolininkas per dvidešimt dienų po įspėjimo įteikimo neįvykdo skolinio įsipareigojimo, VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas, vadovaudamasis LR CPK 559 straipsnyje numatytomis nuostatomis, turi kreiptis į atitinkamą miesto (rajono) apylinkės teismo hipotekos skyrių su:
52.1. pareiškimu dėl įkeisto kilnojamojo daikto arešto ir jo perdavimo (24 priedas) VSDF valdybos teritoriniam skyriui, jei skolininkas neperdavė įkeisto daikto (-ų) savanoriškai;
52.2. pareiškimu dėl skolininko įpareigojimo perduoti įkeistas turtines teises (25 priedas) VSDF valdybos teritoriniam skyriui, jei skolininkas neperdavė įkeistų turtinių teisių savanoriškai;
V. VSDF VALDYBOS TERITORINIO SKYRIAUS PAREIGŪNŲ VEIKSMAI INICIJUOJANT BANKROTO BYLOS IŠKĖLIMĄ ĮMONĖMS – DRAUDĖJAMS
54. VSDF valdybos teritorinio skyriaus pareigūnai, išnaudoję visas šioje tvarkoje numatytas priverstines priemones, siekiant išieškoti skolą į VSDF biudžetą iš įmonių – draudėjų (visų įmonių, viešųjų įstaigų, bankų ir kredito unijų), kai skolos išieškoti nepavyko, VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas, įvertinęs konkrečią situaciją ir atsižvelgdamas į sąlygas, numatytas Lietuvos Respublikos įmonių bankroto įstatymo (toliau – Bankroto įstatymas) 4 straipsnyje, pateikia prašymą įmonės – draudėjo buveinės teritorijos apygardos teismui dėl bankroto bylos iškėlimo Bankroto įstatyme numatyta tvarka.
VI. VSDF VALDYBOS TERITORINIO SKYRIAUS PAREIGŪNŲ VEIKSMAI INICIJUOJANT JURIDINIŲ ASMENŲ – DRAUDĖJŲ, KURIE NEVYKDO JOKIOS VEIKLOS, LIKVIDAVIMĄ
56. VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas privalo siūlyti Juridinių asmenų registro tvarkytojui, Valstybės įmonės Registrų centro Juridinių asmenų registro departamentui, likviduoti juridinį asmenį – draudėją, kai nustato, kad:
56.2. juridinio asmens – draudėjo valdymo organai negali priimti nutarimų, kadangi nėra kvorumo dėl valdymo organų narių atsistatydinimo;
57. VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas, siūlydamas Juridinių asmenų registro tvarkytojui inicijuoti juridinio asmens – draudėjo likvidavimą, pateikia siūlymą inicijuoti juridinio asmens likvidavimą (27 priedas).
58. VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ar jo pavaduotojas, siųsdamas siūlymą, numatytą šios tvarkos 57 punkte, privalo pridėti prie jo patvirtintas dokumentų, kuriais grindžiamas siūlymas inicijuoti juridinio asmens likvidavimą bei įrodinėjamos kitos aplinkybės, būtinos likviduoti juridinį asmenį, kopijas.
VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
60. Ši Priverstinio poveikio priemonių draudėjams taikymo tvarka pavedama įgyvendinti VSDF valdybos teritoriniams skyriams.
61. Už šios Priverstinio poveikio priemonių draudėjams taikymo tvarkos įgyvendinimą atsakingi VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjai.
62. VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ir jo pavaduotojas gali duoti pavedimus VSDF teritorinio skyriaus vyriausiesiems/vyresniesiems specialistams atlikti visus veiksmus, susijusius su šios tvarkos įgyvendinimu.
63. VSDF valdybos teritorinio skyriaus vedėjas ir jo pavaduotojas, siekdami operatyviau, efektyviau ir ekonomiškiau išieškoti skolas iš draudėjų, gali atlikti ir kitokius teisėtus veiksmus, nenumatytus šioje tvarkoje.
64. Visi šioje tvarkoje numatyti dokumentai, kuriuos surašo VSDF valdybos teritorinio skyriaus pareigūnai, turi būti pasirašomi skyriaus vedėjo ar jo pavaduotojo.
______________
Pakeitimai:
1.
Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba, Įsakymas
Nr. V-261, 2004-06-30, Žin., 2004, Nr. 105-3930 (2004-07-06), i. k. 104223AISAK000V-261
Dėl Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos direktoriaus 2004 m. balandžio 16 d. įsakymo Nr. V-149 "Dėl Priverstinio poveikio priemonių draudėjams taikymo tvarkos patvirtinimo" papildymo