Suvestinė redakcija nuo 2008-09-28 iki 2009-04-11
Įsakymas paskelbtas: Žin. 2007, Nr. 41-1561, i. k. 1072330ISAK003D-152
LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL LIETUVOS KAIMO PLĖTROS 2007–2013 METŲ PROGRAMOS PRIEMONĖS „AGRARINĖS APLINKOSAUGOS IŠMOKOS“ PROGRAMŲ „KRAŠTOVAIZDŽIO TVARKYMAS“, „EKOLOGINIS ŪKININKAVIMAS“ IR „RIZIKOS“ VANDENS TELKINIŲ BŪKLĖS GERINIMAS“ ĮGYVENDINIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2007 m. balandžio 6 d. Nr. 3D-152
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. rugsėjo 15 d. nutarimu Nr. 1120 (Žin., 1998, Nr. 83-2327; 2001, Nr. 92-3215; 2002, Nr. 66-2717), 5.1 ir 5.15 punktais bei atsižvelgdama į 2005 m. rugsėjo 20 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 1698/2005 dėl Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai (EŽŪFKP) paramos kaimo plėtrai (OL 2005 L 277, p. 1) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2006 m. gruodžio 19 d. Tarybos reglamentu (EB) Nr. 2012/2006 (OL 2006 L384, p. 8), ir 2006 m. gruodžio 15 d. Komisijos Reglamento (EB) Nr. 1974/2006, nustatančio išsamias Tarybos reglamento (EB) Nr. 1698/2005 dėl Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai (EŽŪFKP) paramos kaimo plėtrai taikymo taisykles (OL 2006 L 368, p. 15), nuostatas bei siekdama užtikrinti priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ įgyvendinimą ir efektyviai panaudoti EŽŪFKP lėšas:
tvirtinu Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programų „Kraštovaizdžio tvarkymas“, „Ekologinis ūkininkavimas“ ir „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“ įgyvendinimo taisykles (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2007 m. balandžio 6 d. įsakymu Nr. 3D-152
(žemės ūkio ministro 2008 m. balandžio 11 d. įsakymo Nr. 3D-202 redakcija)
LIETUVOS KAIMO PLĖTROS 2007–2013 METŲ PROGRAMOS PRIEMONĖS „AGRARINĖS APLINKOSAUGOS IŠMOKOS“ PROGRAMŲ „KRAŠTOVAIZDŽIO TVARKYMAS“, „EKOLOGINIS ŪKININKAVIMAS“ IR „RIZIKOS“ VANDENS TELKINIŲ BŪKLĖS GERINIMAS“ ĮGYVENDINIMO TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programų „Kraštovaizdžio tvarkymas“, „Ekologinis ūkininkavimas“ ir „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“ įgyvendinimo taisyklių (toliau – taisyklės) tikslas – detalizuoti paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ (toliau – ir Priemonė) programas „Kraštovaizdžio tvarkymas“, „Ekologinis ūkininkavimas“ ir „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“ įgyvendinimo tvarką.
Šių taisyklių nuostatos taikomos pareiškėjams, pirmą kartą teikiantiems paraišką arba paramos gavėjams (pareiškėjams), prisiimantiems naujus įsipareigojimus pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos Priemonės programas „Kraštovaizdžio tvarkymas“, „Ekologinis ūkininkavimas“ ir „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“. Pareiškėjams ir (arba) paramos gavėjams, prisiėmusiems įsipareigojimus pagal Kaimo plėtros 2004–2006 metų planą, patvirtintą Komisijos 2004 m. rugpjūčio 3 d. sprendimu Nr. C(2004)2949, galioja Lietuvos Kaimo plėtros 2004–2006 metų plano priemonės „Agrarinė aplinkosauga“ administravimo taisyklės, patvirtintos Lietuvos respublikos žemės ūkio ministro 2004 m. rugpjūčio 13 d. įsakymu Nr. 3D-482 (Žin., 2004, Nr. 129-4636; 2005, Nr. 42-1340).
2. Pagrindinės šiose taisyklėse vartojamos sąvokos ir sutrumpinimai:
Centras – VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras.
Daugiametė ganykla arba pieva – užsėtas daugiametėmis žolėmis arba natūralus nenaudojamas sėjomainoje penkerius ar daugiau metų žemės plotas gyvuliams ganyti, žolei ar šienui gauti.
Deklaruotas laukas – paramos paraiškoje nurodytas žemės ūkio naudmenų, pasėlių ar kitas laukas.
Deklaruotas plotas – paramos paraiškoje nurodytų žemės ūkio naudmenų, pasėlių ar kitų laukų, už kuriuos žemės ūkio veiklas subjektas prašo išmokų, plotų suma.
Duomenų neatitiktis – pateiktų duomenų nesutapimas su tikrove, kai jų nepataisius negalima tinkamai administruoti paramos, apskaičiuoti jos sumos.
Ilgalaikė sankcija – paramos dydžio sumažinimas, papildantis einamaisiais kalendoriniais metais pareiškėjui taikomą sankciją ir galiojantis trejus kalendorinius metus nuo kalendorinių metų, kuriais buvo nustatytas pažeidimas. Ilgalaikė sankcija apskaičiuojama pagal paraiškoje deklaruoto ploto ir faktiškai nustatyto remiamo ploto skirtumą ir trejus metus išskaičiuojama iš pareiškėjui mokamų išmokų.
Įsipareigojimų perdavimas – įsipareigojimų pagal priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programas „Kraštovaizdžio tvarkymas“, „Ekologinis ūkininkavimas“ arba „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“ perleidimas vieno žemės ūkio veiklos subjekto kitam žemės ūkio veiklos subjektui.
KDTS – Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos Kontrolės departamento teritorinis skyrius.
Kontrolinis žemės sklypas – vientisas žemės plotas, ribojamas natūralių gamtinių ir dirbtinių objektų (upių vagų, miško masyvų, kelių, pastatų ir pan.), turintis jam būdingas gamtines savybes, vyraujantį dangos tipą, ūkinio naudojimo ypatumus ir kuriam suteiktas unikalus atpažinties kodas kontrolinių žemės sklypų duomenų bazėje.
Natūrali pieva – savaime auganti, nearta ir nepersėta pieva.
Neteisingas deklaravimas – didesnio žemės ūkio naudmenų, pasėlių ar kitų laukų, negu pareiškėjas valdo, ir (arba) didesnio ploto, negu jame užsiima žemės ūkio veikla, deklaravimas.
Netyčinis reikalavimų pažeidimas – atvejis, kai reikalavimų pažeidimo plotas, kuriame nustatytas bent vieno iš geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų pažeidimas, sudaro ne daugiau kaip 10 proc. pareiškėjo deklaruoto ploto.
Nuotolinė patikra – žemės ūkio naudmenų ar pasėlių patikra, atliekama pagal palydovinę nuotrauką.
Paramos paraiška – nustatytos formos dokumentas, kurį turi užpildyti ir pateikti pareiškėjas, siekiantis gauti paramą.
Pareiškėjas – fizinis ar juridinis asmuo, nustatyta tvarka pateikęs paramos paraišką.
Pareiškėjo ar paramos gavėjo duomenų ir dokumentų patikra (toliau – patikra) – fizinis ir (arba) administracinis pareiškėjo ir (ar) paramos gavėjo pateiktų dokumentų ir duomenų tikrinimas.
Pusiau natūrali pieva – seniau kaip prieš penkerius metus arta arba įsėta pieva.
Reikalavimų pakartotinis pažeidimas – bent vieno iš geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų pažeidimas daugiau negu vieną kartą per trejus metus iš eilės, nors žemės ūkio veiklos subjektas buvo informuotas apie ankstesnius nustatytus reikalavimų pažeidimus ir turėjo galimybę juos pašalinti.
Reikalavimų pažeidimo mastas – bent vieno iš geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų pažeidimo sukeltų padarinių dydis, nustatomas atsižvelgiant į tai, ar reikalavimo pažeidimo sukelti padariniai daro įtaką tik žemės ūkio valdai, ar turi platesnį poveikį.
Reikalavimų pažeidimo poveikio trukmė – bent vieno iš geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų pažeidimo sukeltų padarinių poveikio trukmė, įvertinama atsižvelgiant į galimybes tą poveikį nutraukti.
Reikalavimų pažeidimo plotas – paramos paraiškoje nurodytų atskirų žemės ūkio naudmenų, pasėlių ar kitų laukų, už kuriuos žemės ūkio veiklos subjektas prašo išmokų ir kuriuose nustatytas bent vieno iš geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų pažeidimas, plotų suma.
Reikalavimų pažeidimo sunkumas – bent vieno iš geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų pažeidimo sukeltų padarinių svarba, nustatoma atsižvelgiant į tai, kokių tikslų buvo siekiama nustatant tam tikrą reikalavimą, kuris buvo pažeistas.
Remiama grupė – plotas, už kurį mokama vienodo dydžio kompensacinė išmoka už hektarą.
Sertifikavimo įstaiga – juridinis asmuo, sertifikuojantis ir kontroliuojantis ekologinius ūkius pagal teisės aktų, reglamentuojančių ekologinę gamybą, reikalavimus.
Sertifikavimas – procedūra, kuria sertifikavimo įstaiga patvirtina, kad produktas ar gamybos procesas atitinka nustatytus reikalavimus.
Sertifikatas – dokumentas, liudijantis, kad produktas ar gamybos procesas atitinka 1991 m. birželio 24 d. Tarybos reglamento (EEB) Nr. 2092/91 dėl ekologinės žemės ūkio produktų gamybos ir nuorodų apie tokią gamybą ant žemės ūkio ir maisto produktų (OL 2004 m. specialusis leidimas, 15 skyrius, 2 tomas, p. 39) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2008 m. vasario 12 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 123/2008 (OL 2008 L 38, p. 3), ir šių taisyklių reikalavimus.
Sertifikuotas plotas – žemės ūkio naudmenų ar pasėlių plotas, kuriame laikomasi ekologinio žemės ūkio reikalavimų.
STIS – Supaprastintų tiesioginių išmokų informacinė sistema.
Tyčinis neteisingas deklaravimas – atvejai, kai:
a) vietoj pasėlių, žemės ūkio naudmenų ar kitų laukų, už kuriuos mokama mažesnė išmoka už hektarą (arba išmokos visai nemokamos), ploto pareiškėjas deklaravo pasėlių, žemės ūkio naudmenų ar kitų laukų, už kuriuos jis turi realią galimybę gauti didesnę išmoką, plotą;
c) pareiškėjas prašo išmokų už akivaizdžiai apleistas, nedirbamas ir neprižiūrimas (apaugusias medžiais, krūmais) žemes.
Visais atvejais tyčiniu neteisingu deklaravimu laikoma, kai bendras neteisingai deklaruotų laukų plotas sudaro daugiau kaip 10 proc. paramos paraiškoje deklaruoto ploto.
Tyčinis reikalavimų pažeidimas – atvejis, kai reikalavimų pažeidimo plotas, kuriame nustatytas bent vieno iš geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų pažeidimas, sudaro daugiau kaip 10 proc. pareiškėjo deklaruoto ploto, taip pat atvejis, kai reikalavimų pakartotinis pažeidimas nustatomas po to, kai sankcijos, taikomos pareiškėjui už netyčinį reikalavimų pažeidimą, dydis pasiekia 15 proc. ir pareiškėjas informuojamas, kad kitas reikalavimų pakartotinis pažeidimas bus laikomas tyčiniu.
Žemėlapio fragmentas – iš kontrolinių žemės sklypų duomenų bazės pasirinkta nustatytos formos žemėlapio dalis, kurioje pareiškėjas pažymi deklaruojamų laukų ribas.
Žemės ūkio valdos perdavimas – žemės ūkio valdos (toliau – valda) pardavimas, išnuomojimas ar bet kokia kita perdavimo naudoti vieno žemės ūkio veiklos subjekto ar jų grupės kitam žemės ūkio veiklos subjektui ar jų grupei forma.
Kitos šiose taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jas apibrėžia Lietuvos Respublikos ūkininko ūkio įstatymas (Žin., 1999, Nr. 43-1358; 2002, Nr. 123-5537), Lietuvos Respublikos žemės ūkio bendrovių įstatymas (Žin., 1991, Nr. 13-328; 2001, Nr. 45-1574) ir Lietuvos Respublikos kooperatinių bendrovių (kooperatyvų) įstatymas (Žin., 1993, Nr. 20-488; 2002, Nr. 57-2296).
II. GALIMI PAREIŠKĖJAI
3. Paramos gali kreiptis ūkininkai, žemės ūkio bendrovės, kooperatinės bendrovės (kooperatyvai), saugomų teritorijų direkcijos ir miškų urėdijos (dalyvaujant „Kraštovaizdžio tvarkymo“ programos veiklose „natūralių ir pusiau natūralių pievų tvarkymas“ ir „šlapynių tvarkymas“), asociacijos ar kiti žemės ūkio veiklos subjektai (toliau – žemės ūkio veiklos subjektai).
4. Pareiškėjas laikomas dalyvaujančiu Priemonėje nuo paramos paraiškos1 pagal atitinkamą Priemonės programą pateikimo dienos.
__________________
1 Paramos paraiškos forma patvirtinta paraiškos teikimo metu galiojančių Tiesioginių išmokų už žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus administravimo bei kontrolės taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2008 m. balandžio 3 d. Nr. 3D-187 (Žin., 2008, Nr. 40-1475) (toliau – Tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklės), 1 priede.
III. PAREIŠKĖJŲ TINKAMUMO KRITERIJAI
6. Kompensacinės išmokos pagal atitinkamą Priemonės programą bus mokamos pareiškėjams, kurie atitinka šiuos tinkamumo kriterijus:
6.1. įregistravę valdą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registre ir jos duomenis atnaujinę Tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklėse nurodytais terminais;
6.2. bendras žemės ūkio naudmenų, pasėlių ir kitas plotas, už kurį mokama kompensacinė išmoka pagal „Ekologinio ūkininkavimo“, „Kraštovaizdžio tvarkymo“ ir „Rizikos vandens telkinių būklės gerinimo“ programas, negali būti mažesnis nei 1 ha žemės ūkio naudmenų (reikalavimas veiklą vykdyti žemės ūkio naudmenose netaikomas dalyvaujantiems „Kraštovaizdžio tvarkymo“ programos veiklose: „kraštovaizdžio elementų valdoje tvarkymas“, „šlapynių tvarkymas“, „melioracijos griovių tvarkymas“);
6.3. lauko plotas, už kurį prašoma išmokų pagal „Kraštovaizdžio tvarkymo“ programos veiklas: „natūralių ir pusiau natūralių pievų tvarkymas“, „šlapynių tvarkymas“, „vandens telkinių pakrančių apsaugos juostos tvarkymas pievose“, „vandens telkinių apsauga nuo taršos ir dirvos erozijos ariamoje žemėje“, „ražienų laukai per žiemą“, „medingųjų augalų juostos ariamoje žemėje“, „Ekologinio ūkininkavimo“ programą ir „Rizikos“ vandens telkinių tvarkymo“ programą, turi būti ne mažesnis nei 0,1 ha;
6.4. nuomos ar panaudos sutarties pagrindu valdomos žemės nuomos ar panaudos sutartis paramos paraiškos pateikimo dieną turi būti įregistruota viešajame registre teisės aktų nustatyta tvarka. Ši sutartis turi galioti ne mažiau kaip penkerius kalendorinius metus nuo paramos paraiškos pateikimo dienos (šis reikalavimas netaikomas pareiškėjams, dalyvaujantiems „Kraštovaizdžio tvarkymo“ programos veiklose „medingųjų augalų juostos ariamoje žemėje“, „ražienų laukai per žiemą“). Priemonėje taip pat gali dalyvauti pareiškėjai, Agentūrai pateikę apskričių viršininkų įsakymus, kuriuose nurodoma piliečiams parduoti žemės ūkio paskirties sklypus (šių įsakymų kopijos turi būti pateiktos kartu su paraiška gauti paramą);
Punkto pakeitimai:
Nr. 3D-516, 2008-09-24, Žin., 2008, Nr. 111-4249 (2008-09-27), i. k. 1082330ISAK003D-516
6.5. pareiškėjai (juridiniai asmenys) neturi įsiskolinimų Lietuvos Respublikos valstybės biudžetui, Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui;
IV. PAREIŠKĖJŲ IR (ARBA) PARAMOS GAVĖJŲ ĮSIPAREIGOJIMAI
7. Pareiškėjai ir (arba) paramos gavėjai, dalyvaudami Priemonėje, įsipareigoja:
7.1. laikytis įsipareigojimų pagal Priemonės atitinkamas programas ne mažiau kaip 5 kalendorinius metus nuo paramos paraiškos dalyvauti atitinkamoje Priemonės programoje pateikimo dienos;
7.2. kasmet teikti paramos paraišką pagal Priemonės atitinkamas programas: „Kraštovaizdžio tvarkymas“, „Ekologinis ūkininkavimas“ arba „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“;
7.3. veiklą vykdyti tame pačiame paraiškoje nurodytame plote (t. y. tuose pačiuose nurodytų kontrolinių žemės sklypų laukuose). „Kraštovaizdžio tvarkymo“ programos veiklos: „ražienų laukai per žiemą“ ir „medingųjų augalų juostos ar laukai dirbamoje žemėje“ kasmet gali būti vykdomos skirtinguose ariamos žemės laukuose, tačiau išlaikant tokį pat pagal programos reikalavimus tvarkomą ražienų ar medingųjų augalų bendrą plotą;
7.4. per įsipareigojimų laikotarpį sumažinti ne daugiau kaip 3 proc., o padidinti ne daugiau kaip 2 ha paramos paraiškoje nurodyto pagal Priemonę bendro ploto. Didinant plotą daugiau nei 2 ha, pareiškėjui įsipareigojimų laikotarpis iš naujo skaičiuojamas naujai įsipareigotiems pagal Priemonę plotams, o anksčiau pateiktos paramos paraiškos (paraiškų) įsipareigojimų laikotarpis neprasitęsia;
Punkto pakeitimai:
Nr. 3D-516, 2008-09-24, Žin., 2008, Nr. 111-4249 (2008-09-27), i. k. 1082330ISAK003D-516
7.5. kad žemės ūkio naudmenos ir pasėliai atitikę Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimus, nustatytus Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2007 m. liepos 10 d. įsakyme 3D-327 (Žin., 2007, Nr. 78-3157);
7.6. laikytis Geros ūkininkavimo praktikos reikalavimų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metams programą, patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2007 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. 3D-148 (Žin., 2007, Nr. 41-1557), o nuo 2009 m. – Valdymo reikalavimų, patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2008 m. sausio 16 d. įsakymu Nr. 3D-23 (Žin., 2008, Nr. 9-319).
V. REIKALAVIMAI PAREIŠKĖJAMS IR (ARBA) PARAMOS GAVĖJAMS PAGAL PROGRAMAS
8. Specialieji reikalavimai dalyvaujant Priemonės atitinkamose programose:
8.1. pareiškėjai ir (arba) paramos gavėjai, dalyvaujantys „Kraštovaizdžio tvarkymo“ programos veikloje „natūralių ir pusiau natūralių pievų tvarkymas“, privalo:
8.1.2. pievas kasmet šienauti (žolė negali būti paskleista daugiamečių ganyklų arba pievų plotuose) arba ganyti gyvulius, laikantis šių reikalavimų:
8.1.2.1. šienavimas pradedamas ne anksčiau kaip Iieposl5d.ir baigiamas ne vėliau kaip rugsėjo 30 d.;
8.2. pareiškėjai ir (arba) paramos gavėjai, dalyvaujantys „Kraštovaizdžio tvarkymo“ programos veikloje „šlapynių tvarkymas“, privalo:
8.2.2. šlapynės kasmet šienauti (žolė negali būti paskleista daugiamečių ganyklų arba pievų plotuose) arba ganyti gyvulius, laikantis šių reikalavimų:
8.2.2.1. šienavimas pradedamas ne anksčiau kaip liepos 15 d. ir baigiamas ne vėliau kaip rugsėjo 30 d.;
8.2.6. šlapynės nustatomos vadovaujantis pelkių (Šlapžemių) nustatymo ir žymėjimo žemėlapiuose taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2006 m. balandžio 14 d. įsakymu Nr. 3D-152 (Žin., 2006, Nr. 43-1576).
8.3. pareiškėjai ir (arba) paramos gavėjai, dalyvaujantys „Kraštovaizdžio tvarkymo“ programos veikloje „vandens telkinių pakrančių apsaugos juostos tvarkymas pievose“, privalo:
8.3.2. nušienauti (žolė negali būti paskleista privalomos pagal teisės aktų reikalavimus apsaugos juostos bei papildomai įrengtos juostos plote) iki vandens linijos vieną kartą per metus arba ganyti gyvulius pagal nacionaliniuose teisės aktuose nurodytus reikalavimus (pareiškėjas gali laisvai nuspręsti ganyti ir (arba) šienauti, tačiau nenuganyta žolė turi būti nušienauta):
8.4. pareiškėjai ir (arba) paramos gavėjai, dalyvaujantys „Kraštovaizdžio tvarkymo“ programos veikloje „vandens telkinių apsauga nuo taršos ir dirvos erozijos ariamoje žemėje“, privalo:
8.4.1. paversti ariamą žemę, kuri prieš metus buvo naudojama žemės ūkio produkcijai gaminti bei deklaruota tiesioginėms išmokoms gauti, į daugiametę pievą 5 m pločio juostoje greta pagal teisės aktus privalomos pakrantės apsaugos juostos, pirmais dalyvavimo veikloje metais apsėjant ją daugiamečių žolių mišiniu iki liepos 1 d.;
8.4.3. nušienauti (žolė negali būti paskleista privalomos pagal teisės aktų reikalavimus apsaugos juostos bei papildomai įrengtos juostos plote) iki vandens linijos vieną kartą per metus arba ganyti gyvulius pagal nacionaliniuose teisės aktuose nurodytus reikalavimus (pareiškėjas pats gali nuspręsti ganyti ir (arba) šienauti, tačiau nenuganyta žolė turi būti nušienauta):
8.5. pareiškėjas ir (arba) paramos gavėjas, dalyvaujantis „Kraštovaizdžio tvarkymo“ programos veikloje „ražienų laukai per žiemą“, privalo:
8.5.1. po javapjūtės sutvarkyti šiaudus, surišant į ryšulius (ritinius) arba susmulkinant ir paskleidžiant paviršiuje;
8.5.4. nupjovus ražienoms tinkamus palikti augalus laukai paliekami neaparti iki kitų metų kovo 1 d. Ražienų laukas kasmet gali būti per žiemą paliekamas vis kitoje vietoje, tačiau bendras deklaruotas plotas per įsipareigojimų laikotarpį turi išlikti pastovus;
8.5.5. ūkis negali būti skaidomas siekiant išvengti paramos apribojimų2;
___________________
2 Apskaičiuodama paramos sumą, Agentūra atsižvelgia į 2007 metų Tiesioginių išmokų paraiškoje, patvirtintoje Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2007 m. kovo 30 d įsakymu Nr. 3D-135 (Žin., 2007, Nr. 39-1457), nurodytus duomenis. Paramos suma, suskaidžius ūkius, dvejus metus negali viršyti už tą plotą 2007 metais išmokėtos paramos sumos.
8.5.6. paramos paraiškoje gali įsipareigoti veiklą vykdyti ne didesniame kaip 30 proc. pirmaisiais paraiškos pateikimo metais deklaruoto tiesioginėms išmokoms gauti ražienoms palikti tinkamų augalų rūšių ploto, tačiau veikloje „ražienų laukai per žiemą“ galima dalyvauti su ne didesniu kaip 50 ha ražienoms palikti tinkamų augalų plotu. Pareiškėjai ir (arba) paramos gavėjai, kurie tiesioginėms išmokoms gauti deklaruoja iki 10 ha žemės ūkio naudmenų ir pasėlių, gali įsipareigoti veiklą vykdyti ne didesniame kaip 30 proc. pirmaisiais paraiškos pateikimo metais bendro deklaruoto tiesioginėms išmokoms gauti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių ploto. Ražienų laukams tinkamų augalų sąrašas pateikiamas šių taisyklių 2 priede;
8.6. pareiškėjas ir (arba) paramos gavėjas, dalyvaujantis „Kraštovaizdžio tvarkymo“ programos veikloje „medingųjų augalų juostos ar laukai ariamoje žemėje“, privalo:
8.6.1. liepos-rugpjūčio mėn. arba balandžio-gegužės mėn. įsėti medingųjų augalų mišinio, susidedančio iš ne mažiau kaip 3 rūšių medingų augalų (medingųjų augalų sąrašas pateikiamas šių taisyklių 3 priede). Mišinio laukai įveisiami kaip atskiri laukai arba ne siauresnės kaip 6 m pločio juostos. Nei vienas iš medingųjų augalų, vertinant vizualiai, negali sudaryti daugiau kaip 70 proc. mišinio;
8.6.2. medingųjų augalų mišinio lauko ar juostos vientisas plotas vienoje vietoje negali būti didesni kaip 0,5 ha. Siekiant, kad medingojo mišinio laukai būtų tolygiai pasiskirstę ariamos žemės laukuose, įsėjamas ne daugiau kaip vienas 10 ha ariamos žemės medingojo mišinio laukas;
8.6.3. lokalus piktžolių naikinimas gali būti atliekamas tik rankomis (laukuose neturi būti augalus stelbiančių piktžolių, išskyrus pavienes piktžoles ar pavienius jų kupstus);
8.6.5. vėlyvam žydėjimui stimuliuoti ne vėliau kaip iki liepos 1 d. pusę ploto nupjauti iki 20 cm aukščio, o ne vėliau kaip rugsėjo 30 d. visą plotą – iki 10 cm aukščio. Būtina nupjautą žolę išvežti iki rugsėjo 30 d.;
8.6.6. medingojo mišinio plotas negali būti naudojamas kaip privažiavimo, apsisukimo ar sandėliavimo vieta;
8.7. pareiškėjai ir (arba) paramos gavėjai, dalyvaujantys „Kraštovaizdžio tvarkymo“ programos „kraštovaizdžio elementų valdoje (gyvatvorių) tvarkymas“, privalo:
8.7.1. tvarkyti gyvatvorę, kuri yra ne mažiau kaip 1 metro aukščio, 10 metrų ilgio. Gyvatvorėms įveisti tinkamų augalų rūšių sąrašas pateikiamas šių taisyklių 4 priede;
8.7.3. per vegetacijos laikotarpį nuo liepos 31 d. gyvatvorė turi būti periodiškai karpoma ir prižiūrima, palaikant tvarkingą gyvatvorės formą;
8.8. pareiškėjas ir (arba) paramos gavėjas, dalyvaujantis „Kraštovaizdžio tvarkymo“ programos veikloje „melioracijos griovių tvarkymas“, privalo:
8.8.1. nušienauti melioracijos griovių šlaitus kartą per metus (pradėti šienavimą ne anksčiau kaip liepos 15 d. ir baigti rugsėjo 30 d., žolė negali būti tolygiai paskleista melioracijos griovių šlaituose);
8.9. pareiškėjai ir (arba) paramos gavėjai, dalyvaujantys „Ekologinio ūkininkavimo“ programoje, privalo:
8.9.1 laikytis Ekologinio žemės ūkio taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2000 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. 375 (Žin., 2001, Nr. 1-21; 2004, Nr. 74-2561; 2007, Nr. 42-1604), ir reikalavimų, numatytų reglamente (EEB) Nr. 2092/91, ne mažiau kaip įsipareigojimuose numatytą laikotarpį. Turėti ekologinės gamybos arba pereinamojo į ekologinę gamybą laikotarpio ūkio sertifikatą;
Punkto pakeitimai:
Nr. 3D-516, 2008-09-24, Žin., 2008, Nr. 111-4249 (2008-09-27), i. k. 1082330ISAK003D-516
8.9.3. dalį produkcijos parduoti. Pareiškėjas ir (arba) paramos gavėjas Agentūrai turi pateikti Ekologinės gamybos ūkio veiklos žurnalo, patvirtinto Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2001 m. birželio 11 d. įsakymu Nr. 190 (Žin., 2001, Nr. 51-1792; 2005, Nr. 39-1274), 18 lentelę „Ekologiškų produktų realizavimo apskaita“, kurioje turi būti nurodyta informacija apie realizuotą produkciją. Agentūros vykdomų patikrų ūkyje metu pareiškėjas ir (arba) paramos gavėjas Agentūros darbuotojui privalo pateikti: sąskaitas, sąskaitas faktūras, kasos pajamų orderį, kasos aparato kvitą arba pinigų priėmimo kvito kopiją, kuriuose būtų nurodytas produkcijos kiekis ir piniginė vertė; dokumentą, prekybą turguje pagrindžiantį dokumentą; mugių rengėjų išduotą dokumentą, patvirtinantį prekybą mugėje, kuriais vadovaujantis buvo užpildyta 18 lentelė „Ekologiškų produktų realizavimo apskaita“, už einamuosius metus arba už praėjusius kalendorinius metus. Šie dokumentai privalo būti saugomi visą įsipareigojimų laikotarpį.
Minėtuose dokumentuose turi būti nurodyta produkcijos vertė už šias sumas: Palankiose ūkininkauti vietovėse:
javų – 500 Lt/ha javų produkcijos realizavimo dokumentus;
daržovių, bulvių, vaistažolių – 1500 Lt/ha daržovių, bulvių arba vaistažolių produkcijos realizavimo dokumentus;
sodų – 4000 Lt/ha gaunamos iš sodų produkcijos realizavimo dokumentus;
uogynų – 2000 Lt/ha uogynų produkcijos realizavimo dokumentus. Mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse:
javų– 300 Lt/ha javų produkcijos realizavimo dokumentus;
daržovių, bulvių, vaistažolių – 1200 Lt/ha daržovių, bulvių arba vaistažolių produkcijos realizavimo dokumentus;
sodų – 3000 Lt/ha gaunamos iš sodų produkcijos realizavimo dokumentus;
uogynų – 1500 Lt/ha uogynų produkcijos realizavimo dokumentus.
Reikalavimas pateikti produkcijos realizavimo dokumentus netaikomas ūkiams, laikantiems sertifikuotus gyvulius ir deklaruojantiems vien tiktai žalienas (gyvūnai perskaičiuojami į sutartinius gyvulius, remiantis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2004 m. gegužės 28 d. įsakymu Nr. 3D-324 „Dėl gyvulių skaičiaus prilyginimo vienam sąlyginiam gyvuliui bei augalų priskyrimo augalų grupėms ekologinės gamybos ūkiuose“ (Žin., 2004, Nr. 88-3244; 2007, Nr. 81-3343, Nr. 122-5016). Produkcijos realizavimo dokumentų nereikalaujama tai ūkio daliai, kurioje auginami javai, taikant santykį 1 sertifikuotas SG/3 ha. Tam pačiam 1 sertifikuotam SG tenka 3 ha javų ir 3 ha daugiamečių žolių.
8.9.4. Kompensacinė išmoka mokama dviem etapais: 50 proc. pareiškėjui apskaičiuotos paramos sumos sumokama įvertinus paraišką, o likusi 50 proc. pagal kiekvieną pasėlių grupę atskirai sumokama po to, kai pareiškėjas pateiks produkcijos realizavimo dokumentus. Naujai įveistiems sodams ir uogynams pirmaisiais dalyvavimo programoje metais neatsižvelgiant į produkcijos realizavimo apimtį mokama 100 proc. paramos suma.
8.9.5. maksimali metinė išmokos suma valdai dalyvaujant Ekologinio ūkininkavimo programoje – 150 000 Lt. Ūkis negali būti skaidomas siekiant išvengti paramos apribojimų (150 000 Lt valdai). Apskaičiuodama paramos sumą, Agentūra turi atsižvelgti į 2007 metų Tiesioginių išmokų už žemės ūkio naudmenas ir pasėlius paraiškoje nurodytus duomenis. Paramos suma suskaidžius ūkius, dvejus metus negali viršyti už tą plotą 2007 metais išmokėtos paramos sumos.
8.10. Pareiškėjai ir (arba) paramos gavėjai, dalyvaujantys „Rizikos“ vandens telkinių gerinimo programoje“, privalo:
8.10.1. prašyti paramos tik už tą daugiamete ganykla arba pieva verčiamos ariamos žemės plotą, kuris patenka į rizikos vandens telkinio baseiną ir kuris prieš metus buvo naudojamas žemės ūkio produkcijai gaminti bei deklaruotas tiesioginėms išmokoms gauti;
8.10.3. jei daugiamete ganykla arba pieva paverstas laukas bus naudojamas gyvulininkystės tikslams, vystyti tik ekstensyvią gyvulininkystę (ne daugiau kaip 1 SG/lha);
8.10.5. antraisiais ir paskesniais metais po įsėjimo pirmą žolę privalu nupjauti ir ją išvežti iki rugpjūčio 1 d. (pagal geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimus). Antrą žolės pjovimą pradėti ne anksčiau kaip rugpjūčio 15 d., šienavimą baigti ne vėliau kaip rugsėjo 30 d.;
VI. KVIETIMAS TEIKTI PARAIŠKAS
9. Paraiškų surinkimo laikotarpis nustatomas ir tvirtinamas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu. Terminas, iki kurio priimamos pavėluotai pateiktos paramos paraiškos, nurodomas Tiesioginių išmokų administravimo ir kontrolės taisyklėse.
10. Kvietimą teikti paramos paraiškas skelbia Agentūra pagal ministerijos sudarytą grafiką. Kvietimas skelbiamas „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“, bent viename iš šalies dienraščių ir pateikiamas Agentūros ir ministerijos interneto svetainėse (ministerijos – www.zum.lt, Agentūros – www.nma.lt).
VII. ADMINISTRAVIMO PROCEDŪROS
13. Priemonę administruoja Agentūra pagal Agentūros direktoriaus įsakymu patvirtintus administravimo procedūrų aprašus.
14. Pareiškėjas ir (arba) paramos gavėjas:
14.1. deklaruojamus laukus įbraižo kontrolinių žemės sklypų žemėlapio fragmentuose pagal Žemės ūkio naudmenų ir pasėlių laukų ribų įbraižymo žemėlapiuose ir darbų organizavimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2008 m. kovo 14 d. įsakymu Nr. 3D-142 (Žin., 2008, Nr. 33-1193)3;
__________________
3 Jei deklaruojama ir įsipareigojama tvarkyti vieną melioracijos griovio kraštą, žemėlapyje brėžiama mėlyna linija, toks griovys pažymimas numeriu, kuris rašomas antrame paraiškos lape. Jei vienas pareiškėjas deklaruoja daugiau nei 1 griovio plotą, jie numeruojami eilės tvarka. Jei deklaruojama ir įsipareigojama tvarkyti abu griovio kraštus, žemėlapyje brėžiamos dvi lygiagrečios mėlynos linijos ir galuose sujungiamos.
14.2. pagal valdos centro įregistravimo vietą pateikia seniūnijoje dirbantiems savivaldybės darbuotojams (toliau – seniūnijos darbuotojas) žemėlapio fragmentus su juose pažymėtomis laukų ribomis bei laisvos formos dokumentą, kuriame nurodo žemės ūkio naudmenų ir pasėlių laukus, už kuriuos prašo paramos pagal vieną ar kelias iš šių programų: „Kraštovaizdžio tvarkymas“, „Ekologinis ūkininkavimas“ ar „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“. Teikdamas paramos paraišką pareiškėjas privalo seniūnijos darbuotojui parodyti nuosavybės dokumentus, žemės nuomos ar panaudos sutartį, įregistruotą viešajame registre teisės aktų nustatyta tvarka arba apskrities viršininkų įsakymus, kuriuose nurodoma piliečiams parduoti žemės ūkio paskirties sklypus;
14.3. prašant paramos už žemės ūkio naudmenų, pasėlių ar kitus plotus dalyvaujant „Kraštovaizdžio tvarkymo“ ar „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimo“ programose pažymimas atitinkamos programos kodas, nurodytas Tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklių 2 priedo VII skyriuje pateiktame klasifikatoriuje;
14.4. pareiškėjai, dalyvaujantys „Ekologinio ūkininkavimo programoje“, paramos paraiškos antro lapo devintoje skiltyje ženklu „X“ pažymi laukus, kuriuose vykdo ekologinį ūkininkavimą, apsaugines juostas braižo ir deklaruoja kaip atskirus laukus, prie kurių ženklas „X“ devintoje skiltyje nežymimas;
14.5. seniūnijos darbuotojui išspausdinus paramos paraišką, užpildytą pagal pareiškėjo pateiktus duomenis (paramos paraiškos forma ir pildymo instrukcija pateikiama pagal Tiesioginių išmokų administravimo ir kontrolės taisyklių 1 ir 2 priedus), bei paramos paraiškos lapuose numatytus įsipareigojimus: „Pareiškėjo įsipareigojimai pagal priemonės programą „Kraštovaizdžio tvarkymas“, „Pareiškėjo įsipareigojimai pagal priemonės programą „Ekologinis ūkininkavimas“ arba „Pareiškėjo įsipareigojimai pagal priemonės programą „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“ (atsižvelgiant į tai, kokioje Priemonės programoje dalyvauja pareiškėjas), patikrina paramos paraiškos duomenų teisingumą ir patvirtina jų teisingumą savo parašu. Pareiškėjui parašu patvirtinus paramos paraiškos duomenų suvedimą, paraiška laikoma pateikta;
14.6. pareiškėjai ir (arba) paramos gavėjai, dalyvaujantys „Ekologinio ūkininkavimo“ programoje, Agentūrai pateikia:
14.6.1. Neteko galios nuo 2008-09-28
Punkto naikinimas:
Nr. 3D-516, 2008-09-24, Žin. 2008, Nr. 111-4249 (2008-09-27), i. k. 1082330ISAK003D-516
14.6.2. kasmet iki rugsėjo 15 d. savivaldybei pateikia sėklinių pasėlių aprobavimo aktus, išduotus institucijos, kuri turi teisę atestuoti, auginimo sutartis ir nurodytų dokumentų kopijas. Pasėjus daugiamečių žolių sėklinius plotus pirmaisiais metais be dengiamojo augalo, pateikiami išsėtos sėklos sertifikatai ir etiketės bei jų kopijos4;
___________________
4 Šiuos dokumentus turi pateikti pareiškėjai ir (arba) paramos gavėjai, pretenduojantys į kompensacines išmokas už daugiametes žoles.
15. Pasikeitus deklaruotiems duomenims po paramos paraiškos pateikimo, pareiškėjas iki paramos paraiškų pateikimo termino pabaigos savivaldybei (seniūnijai) gali pateikti prašymą pakeisti paramos paraiškos duomenis arba naujai užpildytą paramos paraišką. Agentūra administruoja tik vėliausiai pateiktą paramos paraišką ir jos duomenų pagrindu apskaičiuoja pareiškėjui priklausančią paramos sumą. Prašymą dėl paraiškos duomenų keitimo, susijusio su šių taisyklių 7.4 punkte minimu leistinu ploto didinimu, galima pateikti iki paramos paraiškų pateikimo termino pabaigos, o prašymai dėl paraiškos duomenų keitimo, susiję su leistinu ploto mažinimu, priimami iki paramos gavimo dienos, tačiau tik tuo atveju, jei pareiškėjas nebuvo informuotas apie Agentūros planuojamą patikrą vietoje arba paramos paraiškoje aptiktas klaidas, išskyrus duomenų neatitikties atvejus. Tokiais atvejais pirmaisiais metais jo įsipareigotu plotu laikomas po šio patikslinimo nurodytas plotas. Pirmaisiais dalyvavimo metais patikros metu nustatytas plotas laikomas faktiniu ir likusį įsipareigojimų laikotarpį įsipareigotu nemažinti plotu. Jei pareiškėjas nori atsisakyti vykdyti įsipareigojimus, jis turi pateikti prašymą Agentūrai.5
___________________
5 Šios nuostatos netaikomos, jeigu nuo paramos paraiškos pateikimo dienos iki lėšų pervedimo pareiškėjui dienos jis keičia tuos paramos paraiškos duomenis, kurie nedaro įtakos paramos dydžiui (kontaktinis adresas, banko sąskaitos Nr. ir kt.).
16. Pareiškėjas ir (arba) paramos gavėjas, gaunantis paramą pagal Priemonės programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ veiklas „natūralių ir pusiau natūralių pievų tvarkymas“, „šlapynių tvarkymas“, „vandens telkinių pakrančių apsaugos juostos tvarkymas pievose“, „vandens telkinių apsauga nuo taršos ir dirvos erozijos ariamoje žemėje“ ir „melioracijos griovių tvarkymas“ bei programą „Rizikos vandens telkinių būklės gerinimas“, negali gauti paramos už tuos pačius pievų ir ganyklų, šlapynių plotus pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos priemonę „Natura 2000 išmokos ir su direktyva 2000/60/EB susijusios išmokos (parama Natura 2000 vietovėse žemės ūkio plotuose)“, taip pat kompensacijų, mokamų žemės savininkams ir valdytojams, kurių žemės valdose steigiama nauja saugoma teritorija, keičiamas esamos saugomos teritorijos statusas arba nustatyti veiklos apribojimai realiai sumažina gaunamą naudą arba uždraudžiama anksčiau vykdyta veikla. Pareiškėjai, kurių laukai priklauso Natura 2000 teritorijoms arba valstybės ar savivaldybių įsteigtoms saugomoms teritorijoms, atitinkantys „Kraštovaizdžio tvarkymo“ programoje dalyvauti keliamus reikalavimus, gali rinktis dalyvavimą pastarojoje programoje, jei neprašo pagal priemonę „Natura 2000 išmokos ir su direktyva 2000/60/EB susijusios išmokos (parama Natura 2000 vietovėse žemės ūkio paskirties žemėje)“ arba paramos už saugomų teritorijų žemės ūkio naudmenas. Pareiškėjai ir (arba) paramos gavėjai, gaunantys paramą pagal Priemonės programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ veiklas „natūralių ir pusiau natūralių pievų tvarkymas“ ir „šlapynių tvarkymas“, už tą patį plotą negali gauti paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos priemonę „Išmokos ūkininkaujantiems vietovėse, kuriose yra kliūčių, išskyrus kalnuotas vietoves.
Punkto pakeitimai:
Nr. 3D-516, 2008-09-24, Žin., 2008, Nr. 111-4249 (2008-09-27), i. k. 1082330ISAK003D-516
17. Pareiškėjas ir (arba) paramos gavėjas negali gauti paramos už laukus pagal „Ekologinio ūkininkavimo“ programą, jei tuose laukuose augina energetinius augalus, skirtus biokuro gamybai.
18. Jei paraiškoje nurodytas laukas yra vientisame plote (lauke), kuriame auginama tos pačios rūšies kultūra ar laikomas pūdymas, naudojamas vieno ar kelių asmenų, tai kiekvieno iš jų naudojamo ploto (lauko) dalis, pretenduojanti į Priemonės paramą, turi būti atskirta aiškiomis ribomis (natūraliomis arba dirbtinėmis). Jei pareiškėjas už lauko, kuriame auginama tos pačios rūšies kultūra, dalį prašo paramos pagal kurią nors programą ar programos veiklą, tokius plotus privalo deklaruoti kaip atskirus laukus, kurie turi būti atskirti aiškiomis natūraliomis arba dirbtinėmis ribomis (išskyrus veiklas „kraštovaizdžio elementų valdoje (gyvatvorių) tvarkymas“ ir „melioracijos griovių tvarkymas“). Pareiškėjai ir (arba) paramos gavėjai, dalyvaujantys „Ekologinio ūkininkavimo“ programoje, laukus, kuriuose vykdo ekologinį ūkininkavimą, ir apsaugines juostas privalo atskirti riboženkliais. Ribos turi būti pažymėtos taip, kad einant bet kuria lauko kraštine galima būtų matyti lauko ribą ir per kalendorinius metus ji negalėtų natūraliai išnykti arba būti pakeista. Šis reikalavimas taikomas dalyvaujantiems „Ekologinio ūkininkavimo“ programoje pareiškėjams ir (arba) paramos gavėjams, kurių laukuose, kuriuose vykdomas ekologinis ūkininkavimas ir apsauginėse juostose auginama tos pačios rūšies kultūra, arba tiek ekologinės gamybos laukuose, tiek apsauginėse juostose vegetacijos metu naudojamas vienodas technologiškas apdirbimas.
19. Pareiškėjas ir (arba) paramos gavėjas, tvarkantis vandens telkinių pakrantes pagal „Kraštovaizdžio tvarkymo“ programos veiklą „vandens telkinių pakrančių apsaugos juostos tvarkymas pievose“ arba „vandens telkinių apsauga nuo taršos ir dirvos erozijos ariamoje žemėje“, privalo riboženkliais pažymėti papildomą 5 m pločio apsaugos juostą, išskiriamą greta pagal teisės aktų reikalavimus, privalomus vandens telkimų pakrančių apsaugos juostoms.
20. Tokiu atveju, jei pareiškėjas ir (arba) paramos gavėjas, dalyvaudamas „Kraštovaizdžio tvarkymo“ programos veiklose „kraštovaizdžio elementų valdoje (gyvatvorių) tvarkymas“ ar „melioracijos griovių tvarkymas“, įsipareigoja tvarkyti dalį gyvatvorės ar melioracijos griovio, riba tarp pareiškėjo tvarkomos ir netvarkomos gyvatvorės ar griovio dalies turi būti aiškiai pažymėta. Pareiškėjas gali prašyti paramos ir už vieną tvarkomo melioracijos griovio šlaitą.
21. Lauko dalies, kuriame pareiškėjai įsipareigoja laikytis reikalavimų pagal Priemonės kiekvieną programą ir (arba) veiklą atskirai, atskyrimu aiškiomis ribomis laikytini lauko kampiniuose ir tarpimuose taškuose (atsižvelgiant į lauko reljefą ir konfigūraciją) įkasti (įkalti) ilgalaikiai, stambūs, aiškiai matomi vienas nuo kito mediniai, betoniniai ar metaliniai stulpeliai (kad būtų galima matyti lauko ribą), taip pat atskiro asmens naudojamo lauko dalies atskyrimas kitu būdu (pvz., tvora, medžių arba krūmų eile ar pan.), jei šios ribos nesutampa su natūraliais gamtiniais elementais (upelio vaga, akmenimis ir pan.).
22. Patikros vietoje metu neradus aiškių deklaruoto lauko ribų, faktinis lauko plotas prilyginamas nuliui.
23. Kai pareiškėjas ir (arba) paramos gavėjas pagal Priemonę tampa paramos gavėju pagal priemonę „Ankstyvas pasitraukimas iš prekinės žemės ūkio gamybos“ kaip ūkio perleidėjas (toliau – perleidėjas) ir jo įsipareigojimus pagal Priemonę perima jo ūkio perėmėjas (toliau – perėmėjas), parama pagal pastarąją priemonę teikiama šiam perėmėjui, kuris turi pateikti paramos paraišką pagal Priemonę. Jei paraiškų rinkimo terminas pagal Priemonę pasibaigęs, tai perleidėjas turi pateikti Nacionalinei mokėjimo agentūrai (toliau – Agentūra) pranešimą apie valdos perdavimą.
24. Jei paramos gavėjas pagal Priemonę dalyvauja priemonėje „Ankstyvas pasitraukimas iš prekinės žemės ūkio gamybos“, tačiau neturi asmens, kuris perimtų jo valdą ir įsipareigojimus, arba asmuo, kuris perima valdą neprisiima įsipareigojimų, tokiu atveju, jei jo paraiška pagal priemonę „Ankstyvas pasitraukimas iš prekinės žemės ūkio gamybos“ būtų patvirtinta, jis turi grąžinti visą gautą paramą pagal Priemonę ir tik tada jam gali būti suteikta parama pagal priemonę „Ankstyvas pasitraukimas iš prekinės žemės ūkio gamybos.
25. Pareiškėjui ir (arba) paramos gavėjui pateikus paramos paraišką tiek pagal Priemonę, tiek pagal priemonę „Ankstyvas pasitraukimas iš prekinės žemės ūkio gamybos“, jei parama pagal priemonę „Ankstyvas pasitraukimas iš prekinės žemės ūkio gamybos“ jam nebus skirta, tai jis, pateikęs rašytinį prašymą Agentūrai, grąžinamas į paramos gavėjų pagal Priemonę sąrašą.
26. Dalyvaujantiems „Ekologinio ūkininkavimo“ programoje parama mokama atsižvelgiant į deklaruotą ir sertifikuotą plotą: jei sertifikuotas ekologinei gamybai plotas didesnis nei deklaruotas, parama mokama tik už deklaruotą plotą; jei sertifikuotas ekologinei gamybai plotas mažesnis už deklaruotą, parama mokama tik už sertifikuotą plotą. Apskaičiuojant galutinį plotą naudojami ir patikros metu nustatyti plotai.
27. Savivaldybės (seniūnijos):
27.2. seniūnijos darbuotojas vykdo Tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklėse nurodytas funkcijas. Taip pat jis peržiūri pareiškėjo pateiktus nuosavybės dokumentus, o pareiškėjui pateikus žemės nuomos ar panaudos sutartį, įsitikina, ar tikrai ši sutartis įregistruota viešajame registre teisės aktų nustatyta tvarka bei paramos paraiškos pateikimo dieną galioja ne mažiau kaip penkerius kalendorinius metus, ir grąžina pareiškėjui. Seniūnijos darbuotojas turi įsitikinti, ar nuosavybės dokumentuose, nuomos ar panaudos sutartyse nurodytas plotas nėra mažesnis nei pareiškėjo deklaruojamas plotas paramai gauti pagal šiose taisyklėse išvardytas Priemonės programas.
28. Agentūra:
28.1. savivaldybėms bei pareiškėjams ir (arba) paramos gavėjams teikia informaciją apie Priemonės programas „Kraštovaizdžio tvarkymas“, „Ekologinis ūkininkavimas“ ir „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“, o duomenis teikia savivaldybėms ir Statistikos departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės. Teisės aktų nustatytais terminais ir tvarka teikia ataskaitas Europos Komisijai, Europos kovos su sukčiavimu tarnybai (OLAF) ir Europos Audito rūmams bei ataskaitas jų pareikalavusioms institucijoms ir vykdo Tiesioginių išmokų administravimo taip pat kontrolės taisyklėse nurodytas funkcijas;
28.2. pareiškėjus ir (arba) paramos gavėjus patikrai vietoje atrenka atsitiktinės atrankos bei rizikos analizės būdu. Esant reikalui gali būti skiriamos užsakomosios patikros;
28.3. priėmus sprendimą dėl paramos suteikimo ar nesuteikimo, apie tai informuoja kiekvieną pareiškėją. Priėmus sprendimą skirti paramą pareiškėjas tampa paramos gavėju;
29. Kontrolės departamento teritoriniai skyriai (toliau – KDTS) vykdo Tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklėse nurodytas funkcijas.
30. Žemės valdymo faktą patvirtinančių dokumentų iš žemės ūkio veiklos subjektų Agentūra ir jos KDTS gali reikalauti šiais atvejais:
30.1. kai patikros metu nustatoma, kad du ar daugiau subjektų deklaravo tą patį žemės ūkio naudmenų ar pasėlių plotą. Parama mokama pareiškėjui, užsiimančiam žemės ūkio veikla ir turinčiam žemės valdymo teisę (nuosavybės, nuomos ar kt. pagrindais) patvirtinančius dokumentus. Žemės ūkio veikla įrodoma pagal turimus gyvulių ženklinimo, žemės ūkio produkcijos realizavimo, seniūnijos išduotą pažymą ir kitus dokumentus, patvirtinančius minėtos veiklos faktą. Už plotus, kuriuose pareiškėjas nevykdė žemės ūkio veiklos, taikomos nuostatos dėl tyčinio neteisingo deklaravimo;
31. Ekologinio žemės ūkio taisyklių laikymąsi kontroliuoja ir sertifikavimą atlieka ekologiškų žemės ūkio ir maisto produktų sertifikavimo įstaiga.
32. Centras:
32.1. savivaldybėms paprašius (pareiškėjams deklaruojant žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus, esančius kitos savivaldybės teritorijoje), teikia kitų savivaldybių teritorijoje esančių kontrolinių žemės sklypų duomenis pagal seniūnijas (kontrolinių žemės sklypų Nr. ir plotai, ha), sudarydamas kontrolinių žemės sklypų sąrašus jų numerių didėjimo tvarka;
VIII. PARAMOS DYDIS
34. Kompensacinės išmokos paramos gavėjams išmokamos litais. Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programoje nurodytos išmokos eurais turi būti perskaičiuojamos litais pagal Lietuvos banko nustatytą ir paskelbtą lito ir euro santykį.
35. Dalyvaujantiems „Ekologinio ūkininkavimo“ programoje parama už daugiametes žoles mokama tik:
35.1. laikantiems gyvulius, sertifikuotus pagal reglamentą (EEB) Nr. 2092/91 ir Ekologinio žemės ūkio taisyklių reikalavimus, už sertifikuotą daugiamečių žolių plotą, tenkantį ne daugiau kaip 3 ha vienam sertifikuotam sąlyginiam gyvuliui;
IX. SANKCIJŲ TAIKYMAS
37. Paramos gavėjui nesilaikant prisiimtų įsipareigojimų ir (arba) pažeidžiant kitus teisės aktų reikalavimus, numatomos trys privalomų sankcijų rūšys – paramos sumažinimas, paramos neskyrimas ir (arba) paramos susigrąžinimas. Paramos sumažinimas, paramos neskyrimas ir (arba) paramos susigrąžinimas taikomas einamaisiais metais deklaruotų duomenų pagrindu neatsižvelgiant į įsipareigojimų galiojimo laikotarpį.
Punkto pakeitimai:
Nr. 3D-516, 2008-09-24, Žin., 2008, Nr. 111-4249 (2008-09-27), i. k. 1082330ISAK003D-516
38. Paramos sumažinimas taikomas, kai paramos gavėjas:
38.1. vėluoja pateikti paramos paraiškas, už kiekvieną pavėluotą darbo dieną apskaičiuota paramos suma einamaisiais metais mažinama 1 proc. Paramos paraiška, pateikta praėjus 25 kalendorinėms dienoms po paskutinės paramos paraiškų pateikimo dienos, nepriimama;
38.2. pavėluotai pateikia prašymą dėl paramos paraiškos duomenų keitimo, už kiekvieną pavėluotą darbo dieną paramos suma už tą lauką, kurio duomenys keičiami, mažinama 1 proc.;
38.3. paramos paraiškoje įsipareigotą plotą pagal Priemonę sumažina ir tai viršija 7.4 punkte nurodytą dydį, grąžina visą už sumažėjusį plotą gautą paramą ir trejus ateinančius metus apskaičiuota paramos pagal Priemonę suma sumažinama 3 proc.;
Punkto pakeitimai:
Nr. 3D-516, 2008-09-24, Žin., 2008, Nr. 111-4249 (2008-09-27), i. k. 1082330ISAK003D-516
38.4. kai nesilaiko geros ūkininkavimo praktikos reikalavimų:
38.4.1. už pirmą kartą nustatytą reikalavimų nesilaikymą paraiškos pateikimo metais parama mažinama 10 proc. paramos sumos;
38.5. dalyvaudamas „Ekologinio ūkininkavimo“ programoje patikrų ūkyje metu nepateikia produkcijos realizavimą pagrindžiančių dokumentų, 50 proc. paramos nemokama už tą pasėlių grupę, kuriai nepateikiami realizavimo dokumentai;
38.6. kai deklaruotas plotas viršija faktinį nuo 3 iki 30 proc., einamaisiais metais parama mokama už faktinį plotą, sumažintą dvigubu deklaruoto ir faktinio plotų skirtumo dydžiu;
38.7. nesilaiko reikalavimų, išvardytų pagal programas (Kraštovaizdžio tvarkymo programoje – pagal veiklas), išskyrus 8.9.3 punkte numatyto reikalavimo, iki 30 proc. pagal programą (Kraštovaizdžio tvarkymo programoje – pagal veiklą) paramos paraiškoje įsipareigoto ploto, einamaisiais metais išmoka mažinama 50 proc. nuo viso apskaičiuoto pagal programą (Kraštovaizdžio tvarkymo programoje – pagal veiklą) ploto;
Papildyta punktu:
Nr. 3D-516, 2008-09-24, Žin., 2008, Nr. 111-4249 (2008-09-27), i. k. 1082330ISAK003D-516
38.8. kitais teisės aktų numatytais atvejais.
Punkto numeracijos pakeitimas:
Nr. 3D-516, 2008-09-24, Žin., 2008, Nr. 111-4249 (2008-09-27), i. k. 1082330ISAK003D-516
39. Paramos neskyrimas:
39.1. paramos neskyrimas pagal visas Priemonės programas („Kraštovaizdžio tvarkymas“, „Ekologinis ūkininkavimas“, „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“) einamaisiais metais taikomas:
39.1.1. jei tų pačių reikalavimų, numatytų šių taisyklių 38.4 punkte, nesilaikoma tris ar daugiau kartų;
39.1.3. kai nustatoma, kad tyčia neteisingai deklaruota. Sankcijos dėl neteisingo ploto deklaravimo taikomos remiamos grupės lygiu;
39.1.4. jei patikros metu nustatoma, kad pareiškėjas, dalyvaujantis „Kraštovaizdžio tvarkymo“ programos veikloje „natūralių ir pusiau natūralių pievų tvarkymas“, prašo paramos ne už natūralias ar pusiau natūralias pievas, nurodytas šių taisyklių 2 punkte;
39.1.5. jei patikros metu nustatoma, kad pareiškėjas, dalyvaujantis „Kraštovaizdžio tvarkymo“ programos veikloje „šlapynių tvarkymas“, prašo paramos ne už šlapynes;
39.1.6. kai deklaruotas plotas viršija faktinį daugiau nei 50 proc., pareiškėjui taikoma ilgalaikė sankcija. Apskaičiuotos ilgalaikės sankcijos suma pirmiausia išskaičiuojama iš išmokų pagal su plotu susijusias priemones, į kurias paramos gavėjas turi teisę pagal paramos paraiškas (Priemonės programas, Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemones „Išmokos ūkininkams vietovėse, kuriose yra kliūčių, išskyrus kalnuotas vietoves“, „Natura 2000 išmokos ir su direktyva 2000/60/EB“ susijusios išmokos ir „Natura 2000 išmokos“) bei tiesioginių išmokų už deklaruotus pasėlius ir žemės ūkio naudmenas pagrindine dalimi. Jei lėšų padengti sankcijai neužtenka, likusi dalis išskaičiuojama iš išmokų pagal kitas Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemones, o jei ir šių lėšų neužtenka – sankcija laikoma kaip ilgalaikė;
39.2. paramos neskyrimas pagal programas (Kraštovaizdžio tvarkymo programoje – pagal veiklas) einamaisiais metais taikomas:
39.2.2. jei nesilaikoma reikalavimų, išvardytų pagal programas (Kraštovaizdžio tvarkymo programoje – pagal veiklas), išskyrus 8.9.3 punkte numatyto reikalavimo, daugiau kaip 30 proc. pagal programą (Kraštovaizdžio tvarkymo programoje – pagal veiklą) paramos paraiškoje įsipareigoto ploto;
Punkto pakeitimai:
Nr. 3D-516, 2008-09-24, Žin., 2008, Nr. 111-4249 (2008-09-27), i. k. 1082330ISAK003D-516
40. Paramos susigrąžinimas taikomas:
40.2. jei nutraukiamas įsipareigojimų pagal programas vykdymas nepasibaigus įsipareigojimų laikotarpiui;
Punkto pakeitimai:
Nr. 3D-516, 2008-09-24, Žin., 2008, Nr. 111-4249 (2008-09-27), i. k. 1082330ISAK003D-516
41. Šių taisyklių 40.2 punkto nuostata netaikoma:
42. Jei pažeidimai buvo padaryti dėl aplinkybių, nurodytų 2006 m. gruodžio 15 d. Komisijos reglamento (EB) Nr. 1974/2006, nustatančio išsamias Tarybos reglamento (EB) Nr. 1698/2005 dėl Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai (EŽŪFKP) paramos kaimo plėtrai taisykles (OL 2006 L 368, p. 15), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2007 m. balandžio 20 d. Komisijos reglamentu Nr. 434/2007 (OL 2007 L 104, p. 8), 47 straipsnio 1 dalyje, sankcijos netaikomos.
43. Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų pažeidimo sankcijos taikomos pagal Sankcijų už geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų pažeidimus taikymo metodiką, patvirtintą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2007 m. spalio 29 d. įsakymu Nr. 3D-470 (Žin., 2007, Nr. 113-4611). Nustatydama konkrečiam pareiškėjui taikytiną sankcijų dydį, Agentūra atsižvelgia į nustatyto reikalavimų pažeidimo sunkumą (padarytas tyčinis ar netyčinis reikalavimų pažeidimas), mastą, pastovumą ir pasikartojimą. Jei nesilaikoma programoje nustatytų šienavimo pabaigos ir žolės išvežimo terminų, taikoma sankcija dėl geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų nesilaikymo.
X. VALDOS PERDAVIMAS
45. Paramos gavėjui perdavus Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registre įregistruotas valdas, parama teikiama valdos perėmėjui.
46. Jei visa valda perduodama po to, kai valdos perdavėjas jau yra pateikęs paramos paraišką, bet dar neįvykdęs visų reikalavimų, nustatytų pagal Priemonės programas „Kraštovaizdžio tvarkymas“, „Ekologinis ūkininkavimas“, „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“, valdos perdavėjui parama neskiriama. Tokiu atveju parama skiriama valdos perėmėjui, jei:
46.1. valdos perėmėjas po paramos paraiškų surinkimo termino pabaigos iki lėšų pervedimo pareiškėjui dienos informuoja Agentūrą arba savivaldybę (seniūniją) pagal valdos registravimo vietą apie valdos perėmimą, pateikdamas pranešimą apie valdos perėmimą, prašymą skirti paramą bei valdos perėmimo faktą patvirtinančius dokumentus (žemės, kito nekilnojamojo turto pirkimo-pardavimo, nuomos, panaudos ar kitos sutarties kopiją, paveldėjimo teisės liudijimo kopiją ar pan.);
47. Valdos perdavėjas pagal Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registro nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugpjūčio 27 d. nutarimu Nr. 1351 (Žin., 2002, Nr. 84-3645; 2006, Nr. 42-1524), reikalavimus per 30 kalendorinių dienų nuo valdos perdavimo dienos privalo atnaujinti pasikeitusius valdos registravimo duomenis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registre.
48. Jei visa valda perduodama po to, kai valdos perdavėjas jau yra pateikęs paramos paraišką ir yra įvykdęs visus reikalavimus, nustatytus pagal Priemonės „Kraštovaizdžio tvarkymo“, „Ekologinio ūkininkavimo“, „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimo“ programas, jis turi informuoti Agentūrą apie valdos perdavimą (išskyrus valdos perdavėjo mirties atvejus, tai prisiimti atsakomybę toliau laikytis įsipareigojimų ir informuoti Agentūrą apie valdos perėmimą pagal šių taisyklių 46.1 ir 46.2 punktuose nustatytus reikalavimus turi valdos perėmėjas).
49. Valdos perėmėjas prisiima atsakomybę toliau laikytis įsipareigojimų, kurie kyla iš perdavėjo paraiškos gauti paramą pagal Priemonę.
50. Už paramos paraiškoje, žemėlapių fragmentuose bei kituose dokumentuose pateiktų duomenų teisingumą atsako juos pateikę pareiškėjai ir (arba) paramos gavėjai.
51. Už pareiškėjų informavimą paramos teikimo klausimais, paramos paraiškų bei kitų dokumentų priėmimą, patikrinimą, registravimą, duomenų įvedimą į informacinę sistemą bei perdavimą KDTS Agentūros nustatyta tvarka ir terminais atsakingos savivaldybės (seniūnijos).
52. Už paramos paraiškų bei kitų dokumentų registravimą STIS, patikrinimą, duomenų suvedimą, perkėlimą į STIS, administracinę patikrą, patikrą vietoje, paramos dydžio apskaičiavimą ir išmokėjimą paramos gavėjams, lėšų apskaitą, ataskaitų teikimą atsako Agentūra.
53. Už nuotolinę patikrą bei jos rezultatų pateikimą Agentūrai, už administracinei patikrai atlikti reikiamų duomenų pateikimą Agentūrai atsako Centras.
54. Už Ekologinio žemės ūkio taisyklių laikymosi kontrolę ir sertifikavimą atsako ekologinės gamybos sertifikavimo įstaiga.
XI. SKUNDŲ NAGRINĖJIMAS
56. Pareiškėjas ir (arba) paramos gavėjas, nesutinkantis su Agentūros priimtais sprendimais ar veiksmais (neveikimu), turi teisę juos apskųsti šiame skyriuje nustatyta tvarka.
57. Agentūros darbuotojų sprendimai gali būti skundžiami Agentūros direktoriui per 20 darbo dienų nuo sprendimo gavimo dienos.
XII. TAISYKLIŲ KEITIMO TVARKA
Priedo pakeitimai:
Nr. 3D-202, 2008-04-11, Žin., 2008, Nr. 43-1613 (2008-04-15), i. k. 1082330ISAK003D-202
Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programų, „Kraštovaizdžio tvarkymas“, „Ekologinis ūkininkavimas“ ir „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“ įgyvendinimo taisyklių
1 priedas
Gyvulių perskaičiavimas į sutartinius gyvulius (dalyvaujant programose „Kraštovaizdžio tvarkymas“ ir „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“)
Buliai, karvės ir kiti galvijai, vyresni nei 2 metų, arkliai, vyresni nei 6 mėnesių |
1SG |
Galvijai nuo šešių mėnesių iki dvejų metų |
0,6 SG |
Galvijai, jaunesni nei šešių mėnesių |
0,4 SG |
Avys |
0,15 SG |
Ožkos |
0,15 SG |
Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programų „Kraštovaizdžio tvarkymas“, „Ekologinis ūkininkavimas“ ir „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“ įgyvendinimo taisyklių
2 priedas
Ražienų laukams tinkamų augalų sąrašas
1. Avižos
2. Grikiai
3. Kviečiai (vasariniai)
4. Kviečiai (žieminiai)
5. Kvietrugiai (vasariniai)
6. Kvietrugiai (žieminiai)
7. Miežiai (salykliniai)
8. Miežiai (vasariniai, nesalykliniai)
9. Miežiai (žieminiai, nesalykliniai)
10. Rugiai
11. Sojų pupelės
12. Sorgas (grūdinis)
13. Soros
14. Strypainių sėklos (kanarėlių lesalas)
15. Rapsai (vasariniai)
16. Rapsai (žieminiai)
17. Rapsukai
18. Lubinai saldieji
19. Lubinai pašarui
20. Žirniai
21. Pupos (lauko)
22. Varpinių-baltyminių (žirnių, lauko pupų ir saldžiųjų lubinų)-aliejinių augalų mišiniai (kuriuose baltyminiai augalai yra vyraujantys)
23. Energetiniai augalai (javai), skirti biokuro gamybai:
27.1. Kviečiai (vasariniai), kurių grūdai skiriami biokuro gamybai
23.2. Kviečiai (žieminiai), kurių grūdai skiriami biokuro gamybai
23.3. Kvietrugiai (vasariniai), kurių grūdai skiriami biokuro gamybai
23.4. Kvietrugiai (žieminiai), kurių grūdai skiriami biokuro gamybai
23.5. Rapsai (vasariniai), kurių grūdai skiriami biokuro gamybai
23.6. Rapsai (žieminiai), kurių grūdai skiriami biokuro gamybai
23.7. Rugiai, kurių grūdai skiriami biokuro gamybai
24. Varpinių-baltyminių (kitų nei žirnių, lauko pupų ar saldžiųjų lubinų)-aliejinių augalų mišiniai
25. Varpinių-baltyminių (žirnių, lauko pupų ir saldžiųjų lubinų)-aliejinių augalų mišiniai (kuriuose baltyminiai augalai nėra vyraujantys)
26. Varpinių-ankštinių (išskyrus vikius) javų mišiniai
27. Vikiai ir jų mišiniai
28. Kiti varpiniai javai, įskaitant jų mišinius
29. Ruginiai vikiai sėklai
30. Sėjamieji vikiai sėklai
Priedo pakeitimai:
Nr. 3D-516, 2008-09-24, Žin., 2008, Nr. 111-4249 (2008-09-27), i. k. 1082330ISAK003D-516
Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programų „Kraštovaizdžio tvarkymas“, „Ekologinis ūkininkavimas“ ir „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“ įgyvendinimo taisyklių
3 priedas
Medingųjų augalų sąrašas
1. Facelija (Phacelia tanacetifolia Benth.).
2. Paprastasis ežeinis (Echium vulgare L.).
3. Vaistinė agurklė (Borago officinalis L.).
4. Darželinė žiomenė (Dracocephalum moldavicum L.).
5. Vaistinė melisa (Mellisa officinalis L.).
6. Vaistinė juozažolė (Hyssopus officinalis L.).
7. Kvapioji aniužė (Elscholzia cristata Willd.).
Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programų „Kraštovaizdžio tvarkymas“, „Ekologinis ūkininkavimas“ ir „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“ įgyvendinimo taisyklių
4 priedas
Medžių ir krūmų, remiamų pagal veiklą „kraštovaizdžio elementų valdoje (gyvatvorių) tvarkymas
Paprastasis skroblas (Carpinus betulus)
Grauželinė gudobelė (Crataegus laevigata)
Vienapiestė gudobelė (Crataegus monogyna)
Mažalapė liepa (Tilia cordata)
Paprastasis putinas (Viburnum opulus)
Vakarinė tuja (Thuja occidentalis)
Europinis kukmedis (Taxus baccata)
Raudonoji sedula (Cornus sanguinea)
Baltoji sedula (Cornus alba)
Juodauogis šeivamedis (Sambucus nigra)
Raudonuogis šeivamednis (Sambucus racemosa)
Priedo pakeitimai:
Nr. 3D-516, 2008-09-24, Žin., 2008, Nr. 111-4249 (2008-09-27), i. k. 1082330ISAK003D-516
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, Įsakymas
Nr. 3D-32, 2008-01-22, Žin., 2008, Nr. 12-411 (2008-01-29), i. k. 1082330ISAK0003D-32
Dėl žemės ūkio ministro 2007 m. balandžio 6 d. įsakymo Nr. 3D-152 "Dėl Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės "Agrarinės aplinkosaugos išmokos" programų "Kraštovaizdžio tvarkymas", "Ekologinis ūkininkavimas" ir "Rizikos" vandens telkinių būklės gerinimas" įgyvendinimo taisyklių patvirtinimo" pakeitimo
2.
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, Įsakymas
Nr. 3D-202, 2008-04-11, Žin., 2008, Nr. 43-1613 (2008-04-15), i. k. 1082330ISAK003D-202
Dėl žemės ūkio ministro 2007 m. balandžio 6 d. įsakymo Nr. 3D-152 "Dėl Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemonės "Agrarinės aplinkosaugos išmokos" programų "Kraštovaizdžio tvarkymas", "Ekologinis ūkininkavimas" ir "Rizikos" vandens telkinių būklės gerinimas" įgyvendinimo taisyklių patvirtinimo" pakeitimo
3.
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, Įsakymas
Nr. 3D-516, 2008-09-24, Žin., 2008, Nr. 111-4249 (2008-09-27), i. k. 1082330ISAK003D-516
Dėl žemės ūkio ministro 2007 m. balandžio 6 d. įsakymo Nr. 3D-152 "Dėl Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės "Agrarinės aplinkosaugos išmokos" programų "Kraštovaizdžio tvarkymas", "Ekologinis ūkininkavimas" ir "Rizikos" vandens telkinių būklės gerinimas" įgyvendinimo taisyklių patvirtinimo" pakeitimo