Įstatymas skelbtas: Žin., 2001, Nr. 97-3417

Neoficialus įstatymo tekstas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

ASMENS TAPATYBĖS KORTELĖS

ĮSTATYMAS

2001 m. lapkričio 6 d. Nr. IX-577
Vilnius


 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

Šis Įstatymas nustato asmens tapatybės kortelės paskirtį, jos išdavimo, keitimo, naudojimo ir galiojimo sąlygas, joje įrašomus duomenis.

 

Įstatymas papildomas 11 straipsniu nuo 2009 m. sausio 1 d.:

11 straipsnis. Pagrindinės šio Įstatymo sąvokos

1. Asmens atpažinimo elektroninėje erdvėje sertifikatas elektroninis liudijimas su įrašytais šio Įstatymo 4 straipsnio 1 dalyje nurodytais ir vidaus reikalų ministro nustatytais techniniais duomenimis ir patvirtinantis arba leidžiantis nustatyti asmens tapatybę elektroninėje erdvėje.

2. Kvalifikuotas sertifikatas – kaip ši sąvoka apibrėžta Lietuvos Respublikos elektroninio parašo įstatymo 2 straipsnio 15 dalyje ir kuriame gali būti įrašyti šio Įstatymo 4 straipsnio 1 dalyje nurodyti ir vidaus reikalų ministro nustatyti techniniai duomenys.

Įstatymas papildytas straipsniu:

Nr. X-1639, 2008-06-26, Žin., 2008, Nr. 76-3007 (2008-07-05)

 

2 straipsnis. Asmens tapatybės kortelė ir jos paskirtis

1. Asmens tapatybės  kortelė yra pagrindinis Lietuvos Respublikos piliečio (toliau – pilietis) asmens dokumentas, patvirtinantis jo asmens tapatybę ir pilietybę ir skirtas naudoti Lietuvos Respublikoje.

2. Asmens tapatybės kortelė gali būti naudojama vykti į užsienio valstybes, su kuriomis yra sudarytos atitinkamos tarptautinės sutartys ar susitarimai.

 

3 dalies redakcija iki 2009 m. sausio 1 d.:

3. Asmens tapatybės kortelėje gali būti techninė sudedamoji dalis, kurios naudojimą nustato kiti Lietuvos Respublikos įstatymai.

3 dalies redakcija nuo 2009 m. sausio 1 d.:

*3. Asmens tapatybės kortelė gali būti naudojama asmens tapatybei elektroninėje erdvėje patvirtinti ar nustatyti ir elektroniniams duomenims pasirašyti.

*Pastaba. 3 dalies nuostatos netaikomos asmens tapatybės kortelėms, išduotoms iki nurodytų nuostatų įsigaliojimo dienos, t.y. iki 2009 m. sausio 1 d.

 

4. Pilietis, kuriam sukako 16 metų, per vieną mėnesį privalo kreiptis į įgaliotą instituciją dėl asmens tapatybės kortelės išdavimo. Prireikus asmens tapatybės kortelė gali būti išduota ir piliečiui, nesulaukusiam 16 metų.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. X-1639, 2008-06-26, Žin., 2008, Nr. 76-3007 (2008-07-05)

 

3 straipsnis. Asmens tapatybės kortelės galiojimo terminas

1. Piliečiui iki 16 metų išduota asmens tapatybės kortelė galioja ne ilgiau kaip 5 metus.

2. Piliečiui nuo 16 metų išduota asmens tapatybės kortelė galioja 10 metų.

 

4 straipsnis. Įrašai asmens tapatybės kortelėje

1. Asmens tapatybės kortelėje pagal Lietuvos Respublikos gyventojų registro (toliau – gyventojų registras) duomenų centrinės bazės duomenis įrašomi šie duomenys apie pilietį:

1) vardas (vardai);

2) pavardė;

3) lytis;

4) gimimo data;

5) asmens kodas;

6) pilietybė.

2. Asmens tapatybės kortelėje turi būti piliečio veido atvaizdas ir piliečio parašas. Piliečiui, kuris nesugeba pasirašyti dėl fizinės negalios ar yra neveiksnus, asmens tapatybės kortelė gali būti išduota be jo parašo.

 

Straipsnis papildomas nauja 3 dalimi nuo 2009 m. sausio 1 d.:

3. Asmens tapatybės kortelėje elektroniniu būdu fiksuojami šio straipsnio 1 dalyje nurodyti duomenys, piliečio veido atvaizdas ir pirštų atspaudai, asmens atpažinimo elektroninėje erdvėje sertifikatas ir kvalifikuotas sertifikatas.

*Pastaba. 3 dalies nuostatos netaikomos asmens tapatybės kortelėms, išduotoms iki nurodytų nuostatų įsigaliojimo dienos, t.y. iki 2009 m. sausio 1 d.

 

4. Be šio straipsnio 1 dalyje nurodytų duomenų, asmens tapatybės kortelėje taip pat įrašoma:

1) asmens tapatybės kortelės išrašymo data;

2) asmens tapatybės kortelę išdavusios įstaigos pavadinimas;

3) data, iki kurios galioja asmens tapatybės kortelė;

4) asmens tapatybės kortelės numeris.

5. Duomenys asmens tapatybės kortelėje įrašomi lietuviškais rašmenimis, piliečio vardas (vardai) ir pavardė – Lietuvos Respublikos teisės aktų, reglamentuojančių vardų ir pavardžių rašymą asmens dokumentuose, nustatyta tvarka.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. X-1639, 2008-06-26, Žin., 2008, Nr. 76-3007 (2008-07-05)

 

5 straipsnis. Asmens tapatybės kortelės išdavimas ir keitimas

1. Asmens tapatybės kortelę išduoda ir keičia vidaus reikalų ministro įgaliotos institucijos (toliau – įgaliota institucija).

2. Pilietis dėl asmens tapatybės kortelės išdavimo ar keitimo turi pats atvykti į įgaliotą instituciją pagal gyventojų registre įrašytą jo gyvenamąją vietą (toliau – gyvenamoji vieta). Neveiksnus pilietis dėl asmens tapatybės kortelės išdavimo ar keitimo kreipiasi per savo globėją ar kitą teisėtą atstovą, o pilietis, kuris dėl fizinės negalios negali pats atvykti, – per įgaliotą asmenį.

3. Vaikui iki 16 metų asmens tapatybės kortelė išduodama ar keičiama vieno iš tėvų (įtėvių) ar vaiko globėjo (rūpintojo) prašymu. Jeigu vaiko tėvai išsituokę, asmens tapatybės kortelė išduodama ar keičiama vieno iš tėvų (įtėvių), su kuriuo nustatyta vaiko gyvenamoji vieta, prašymu. Atsižvelgiant į vaiko interesus, asmens tapatybės kortelė gali būti išduota ar pakeista be šio prašymo, tarpininkaujant valstybinei vaiko teisių apsaugos institucijai.

4. Pilietis dokumentus dėl asmens tapatybės kortelės išdavimo įgaliotai institucijai pagal gyvenamąją vietą turi pateikti ne vėliau kaip per vieną mėnesį po to, kai jam sukako 16 metų. Jeigu yra svarbių priežasčių, šį terminą Vyriausybės įgaliota institucija gali pratęsti.

5. Asmens tapatybės kortelė keičiama, jeigu:

1) pilietis pakeičia šio Įstatymo 4 straipsnio 1 dalies 1–5 punktuose nurodytus duomenis;

2) ji tapo netinkama naudoti;

3) joje yra netikslių įrašų;

4) pasibaigė jos galiojimo laikas;

5) to pageidauja pilietis, kai iki jos galiojimo laiko pabaigos lieka ne daugiau kaip vieneri metai.

6. Pilietis, pateikdamas dokumentus dėl asmens tapatybės kortelės keitimo, įgaliotai institucijai pagal savo gyvenamąją vietą privalo pateikti keičiamą asmens tapatybės kortelę. Sutikrinus duomenis, ši kortelė jam grąžinama.

7. Naują asmens tapatybės kortelę atsiima pilietis arba jo įgaliotas asmuo. Jeigu asmens tapatybės kortelę atsiima piliečio įgaliotas asmuo, jis turi pateikti įgaliojimą ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, o jeigu asmens tapatybės kortelę atsiima neveiksnaus piliečio globėjas ar kitas teisėtas atstovas, jis turi pateikti minėtas aplinkybes bei asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus.

8. Atsiimant naują asmens tapatybės kortelę, turi būti pateikta keičiama asmens tapatybės kortelė. Ji pažymima kaip negaliojanti ir grąžinama piliečiui arba jo įgaliotam asmeniui, o jeigu pilietis neveiksnus, – jo globėjui ar kitam teisėtam atstovui. Jeigu paimti grąžinamą negaliojančią asmens tapatybės kortelę atsisakoma, ji sunaikinama pagal vidaus reikalų ministro nustatytą asmens tapatybės kortelės išdavimo, keitimo, paskelbimo negaliojančia ir naikinimo tvarką.

9. Praradęs asmens tapatybės kortelę pilietis apie tai turi pranešti įgaliotai institucijai ar policijai arba Lietuvos Respublikos diplomatinei atstovybei ar konsulinei įstaigai užsienio valstybėje (toliau – Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga). Prarasta asmens tapatybės kortelė skelbiama negaliojančia. Piliečiui išduodama nauja asmens tapatybės kortelė.

10. Praradusiam asmens tapatybės kortelę piliečiui gali būti išduodamas laikinasis pažymėjimas. Jo formą ir išdavimo tvarką nustato Vyriausybė.

11. Jeigu asmens tapatybės kortelė prarandama, tampa netinkama naudoti ar pasibaigia jos galiojimo laikas, piliečiui esant užsienio valstybėje, Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga gali išduoti dokumentą, leidžiantį grįžti į Lietuvos Respubliką, ar dokumentą, leidžiantį tęsti kelionę, jeigu pilietis neturi kito galiojančio kelionės dokumento. Šių dokumentų formas ir išdavimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministras.

12. Asmuo, radęs kito piliečio asmens tapatybės kortelę, ją turi atiduoti policijai ar įgaliotai institucijai arba Lietuvos Respublikos konsulinei įstaigai.

13. Įgaliota institucija asmens tapatybės kortelę išduoda ar pakeičia ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo dokumentų gavimo dienos.

14. Už asmens tapatybės kortelės išdavimą ir keitimą imama Vyriausybės nustatyto dydžio valstybės rinkliava.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. X-1639, 2008-06-26, Žin., 2008, Nr. 76-3007 (2008-07-05)

 

6 straipsnis. Asmens tapatybės kortelės negaliojimas

1. Asmens tapatybės kortelė negalioja pasibaigus jos galiojimo laikui, paskelbus ją negaliojančia ar piliečiui mirus.

2. Negaliojančia paskelbiama asmens tapatybės kortelė:

1) priklausiusi Lietuvos Respublikos pilietybės netekusiam asmeniui;

2) prarasta;

3) pakeista šio Įstatymo 5 straipsnio 5 dalyje nustatytais pagrindais;

4) piliečio neatsiimta per vienerius metus nuo išrašymo dienos;

5) paaiškėjus aplinkybėms, dėl kurių ji negalėjo būti išduota;

6) suklastota.

3. Asmuo, netekęs Lietuvos Respublikos pilietybės, taip pat asmuo, kuriam išdavus asmens tapatybės kortelę paaiškėjo aplinkybės, dėl kurių ji negalėjo būti išduota, turi grąžinti asmens tapatybės kortelę įgaliotai institucijai ar Lietuvos Respublikos konsulinei įstaigai. Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga grąžintą asmens tapatybės kortelę perduoda ją išdavusiai įgaliotai institucijai.

4. Mirusio piliečio asmens tapatybės kortelė grąžinama gyvenamosios vietos arba mirties vietos civilinės metrikacijos įstaigai ar Lietuvos Respublikos konsulinei įstaigai, o šios įstaigos asmens tapatybės kortelę perduoda ją išdavusiai įgaliotai institucijai.

5. Asmens tapatybės kortelė paskelbiama negaliojančia pagal vidaus reikalų ministro nustatytą asmens tapatybės kortelės išdavimo, keitimo, paskelbimo negaliojančia ir naikinimo tvarką.

 

7 straipsnis. Asmens tapatybės kortelės paėmimas

1. Policija ar kita teisėsaugos institucija, o jeigu pilietis yra užsienyje, – Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga, nustačiusi, kad pilietis naudojasi šio Įstatymo 6 straipsnio 2 dalies 1, 2, 5 ir 6 punktuose nustatytais pagrindais paskelbta negaliojančia asmens tapatybės kortele arba kito piliečio asmens tapatybės kortele, privalo ją paimti ir perduoti ją išdavusiai įgaliotai institucijai.

2. Iš suimto piliečio, taip pat iš piliečio, nuteisto laisvės atėmimu arba kuriam paskirtas administracinis areštas, asmens tapatybės kortelę paima policija ar kita teisėsaugos institucija arba teismas. Piliečiui, paleistam iš suėmimo, lygtinai paleistam iš laisvės atėmimo vietos, atlikusiam bausmę arba kuriam pasibaigė administracinis areštas, asmens tapatybės kortelė grąžinama.

3. Paimti iš piliečio asmens tapatybės kortelę draudžiama, išskyrus šio ar kitų įstatymų nustatytais atvejais.

 

8 straipsnis. Atsakomybė

Asmenys, pažeidę šį Įstatymą, atsako įstatymų nustatyta tvarka.

 

9 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Įstatymas įsigalioja nuo 2003 m. sausio 1 d.

2. Įstatymo įgyvendinimo tvarką nustato Asmens tapatybės kortelės įstatymo įgyvendinimo įstatymas.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 


 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                           VALDAS ADAMKUS

_________________

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. X-1639, 2008-06-26, Žin., 2008, Nr. 76-3007 (2008-07-05)

ASMENS TAPATYBĖS KORTELĖS ĮSTATYMO 2, 4, 5 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO BEI PAPILDYMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 11 STRAIPSNIU ĮSTATYMAS

Šio įstatymo 1, 2 straipsniai ir 3 straipsnio 2 dalis įsigalioja 2009 m. sausio 1 d.

Šio įstatymo 2 straipsnis ir 3 straipsnio 2 dalies nuostatos netaikomos asmens tapatybės kortelėms, išduotoms iki nurodytų nuostatų įsigaliojimo dienos.

 

 

*** Pabaiga ***

 

 

Redagavo: Aušrinė Trapinskienė (2008-07-08)

                  autrap@lrs.lt