Suvestinė redakcija nuo 2020-06-15 iki 2023-04-21

 

Nutarimas paskelbtas: Žin. 2012, Nr. 90-4697, i. k. 1121100NUTA00000937

 

Nauja redakcija nuo 2016-07-23:

Nr. 750, 2016-07-20, paskelbta TAR 2016-07-22, i. k. 2016-20922

 

lietuvos respublikos vyriausybė

 

nutarimas

Dėl LICENCIJAVIMO PAGRINDŲ APRAŠO IR  LICENCIJŲ INFORMACINĖS SISTEMOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2012 m. liepos 18 d. Nr. 937

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo 151 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymo 30 straipsnio 2 dalimi, 33 straipsnio 1 dalimi ir Valstybės informacinių sistemų steigimo, kūrimo, modernizavimo ir likvidavimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013 m. vasario 27 d. nutarimu Nr. 180 „Dėl Valstybės informacinių sistemų steigimo, kūrimo, modernizavimo ir likvidavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 5 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti pridedamus:

1.1. Licencijavimo pagrindų aprašą (toliau – Aprašas);

1.2. Licencijų informacinės sistemos nuostatus.

2. Įgalioti:

2.1. Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministeriją atlikti Licencijų informacinės sistemos valdytojo funkcijas;

2.2. valstybės įmonę Registrų centrą atlikti Licencijų informacinės sistemos tvarkytojo funkcijas.

3. Nustatyti, kad Aprašu vadovaujasi ministerijos, įstaigos prie ministerijų, kiti ministerijoms pavaldūs viešojo administravimo subjektai, Lietuvos Respublikos Vyriausybės įstaigos ir kiti Lietuvos Respublikos Vyriausybei atskaitingi viešojo administravimo subjektai.

4. Rekomenduoti Lietuvos Respublikos Vyriausybei neatskaitingiems viešojo administravimo subjektams vadovautis Aprašu.

 

 

 

MINISTRĄ PIRMININKĄ PAVADUOJANTIS

ŪKIO MINISTRAS                                                                                  RIMANTAS ŽYLIUS

 


 

 

PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2012 m. liepos 18 d. nutarimu Nr. 937
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2016 m. liepos 20 d. nutarimo Nr. 750
redakcija)

 

 

licencijavimo pagrindŲ APRAŠAS

 

I skyrius

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Licencijavimo pagrindų aprašas (toliau – Aprašas) nustato principus, kuriais vadovaujantis vertinamas ūkinės veiklos licencijavimo pagrįstumas, rengiami tam tikros rūšies ūkinės veiklos licencijavimą reguliuojantys įstatymų ir licencijavimo taisyklių projektai, licencijų išdavimo modelius.

2. Apraše vartojamos sąvokos:

2.1. Licencija – dokumentas (leidimas, liudijimas, teikimas, atestatas, sprendimas, sertifikatas, pažymėjimas ar panašiai), reikalingas tam tikrai ūkinei veiklai pradėti ar vykdyti, įrašymas ar įsirašymas į sąrašą, registrą, valstybės informacinę sistemą, kuriais įgyjama teisė pradėti ar vykdyti tam tikrą ūkinę veiklą, privalomas informacijos pateikimas prieš pradedant vykdyti ūkinę veiklą (toliau – deklaracija (pranešimas), taip pat kitoks leidimo vykdyti ūkinę veiklą suteikimas.

2.2. Svarbūs visuomenės interesaiviešoji tvarka, visuomenės saugumas, visuomenės sauga, sveikata, socialinės apsaugos sistemos finansinės pusiausvyros išsaugojimas, vartotojų, paslaugų gavėjų ir darbuotojų apsauga, prekybos sandorių sąžiningumas, kova su nusikalstamumu, aplinkos apsauga, gyvūnų sveikata, intelektinė nuosavybė, nacionalinio, istorinio ir meninio paveldo išsaugojimas ir kiti Europos Sąjungos teisės aktų ir Lietuvos Respublikos įstatymų saugomi visuomenės interesai, kuriems užtikrinti Europos Sąjungos teisės aktai ir Lietuvos Respublikos įstatymai numato reikalavimų nustatymą.

2.3. Ūkio subjektas – kaip ši sąvoka apibrėžta Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatyme (toliau – Viešojo administravimo įstatymas).

2.4. Ūkinė veikla (toliau – veikla) – kaip ši sąvoka apibrėžta Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatyme.

3. Aprašo nuostatos taikomos tiek, kiek to nereglamentuoja Europos Sąjungos teisės aktai arba jų įgyvendinamieji Lietuvos Respublikos teisės aktai.

 

II skyrius

VEIKLOS LICENCIJAVIMO PAGRĮSTUMO ĮVERTINIMAS

 

4. Svarstant galimybę licencijuoti tam tikrą veiklą, turi būti įvertinta veiklos keliama rizika pažeisti svarbius visuomenės interesus ir pasirinktos veiklos reguliavimo priemonės – veiklos licencijavimo – atitiktis Lietuvos Respublikos teisėkūros pagrindų įstatyme nustatytiems principams ir Aprašo 5–7 punktų nuostatoms.

5. Veiklos licencijavimas – tinkama teisinio reguliavimo priemonė tik tada, kai jis atitinka abi šias sąlygas:

5.1. veiklos licencijavimu siekiama išspręsti aiškiai nustatytą problemą ir apsaugoti svarbius visuomenės interesus ir nėra mažiau ribojančių priemonių nustatytai problemai spręsti ir svarbiems visuomenės interesams apsaugoti, tai yra, įvertinus veiklos licencijavimo alternatyvas (pavyzdžiui, savireguliacijos galimybę, veiklos sąlygų laikymosi priežiūrą ir kontrolę), nustatoma, kad veiklos licencijavimu siekiamų tikslų kitos priemonės nepadėtų pasiekti, o pasirinkta teisinio reguliavimo priemonė – veiklos licencijavimas – neriboja ūkio subjektų teisių ir laisvių daugiau, nei to reikia veiklos licencijavimu siekiamam tikslui pasiekti;

5.2. ir jis netaikomas tik kaip priemonė rinkos dalyvių skaičiui apriboti ar juo nesiekiama tik gauti papildomų biudžeto pajamų.

6. Diferencijuotas teisinis reguliavimas licencijavimo srityje gali būti taikomas tam tikroms vienodais požymiais pasižyminčioms ūkio subjektų grupėms, jeigu tarp šių ūkio subjektų grupių yra tokio pobūdžio skirtumų, kurie tokį reguliavimą daro objektyviai pateisinamą, ir jeigu juo siekiama pozityvių, visuomeniškai reikšmingų tikslų arba jeigu tam tikrų ribojimų ar sąlygų nustatymas susijęs su reguliuojamų visuomeninių santykių ypatumais.

Diferencijuotas teisinis reguliavimas licencijavimo srityje gali būti nustatytas tik įstatymu.

7. Kai nenustatoma jokių veiklos vykdymo reikalavimų ir kaip vienintelę sąlygą pradėti veiklą siekiama ūkio subjektui nustatyti pareigą pateikti informaciją apie veiklos vykdymą, tokia veikla nelicencijuojama, o informacija apie veiklos vykdymą teikiama veiklos vykdymo metu.

 

III skyrius

LICENCIJŲ IŠDAVIMO MODELIAI, teisės pradėti ar vykdyti veiklą įgijimas

 

8. Atsižvelgiant į Aprašo II skyriuje nustatytus reikalavimus, teisė pradėti ar vykdyti tam tikrą veiklą (toliau kartu – teisė vykdyti veiklą) ūkio subjekto įgyjama vadovaujantis vienu iš šiame Aprašo skyriuje nustatytų licencijų išdavimo modelių: „G“ („griežtas“) arba „D“ („deklaravimas“).

 

PIRMASIS SKIRSNIS

LICENCIJŲ IŠDAVIMO MODELIS „G“

 

9. Licencijų išdavimo modelis „G“ taikomas, kai, prieš ūkio subjektui įgyjant teisę vykdyti veiklą, būtina atlikti ūkio subjekto pateiktų dokumentų, informacijos, priskiriamos valstybės informaciniams ištekliams, veiklos vykdymo vietos ir priemonių, veiklą vykdysiančių darbuotojų kvalifikacijos ir panašiai patikrinimą, siekiant nustatyti, ar ūkio subjektas atitinka veiklos licencijavimą reguliuojančiuose įstatymuose nustatytus reikalavimus (toliau – ūkio subjekto patikrinimas).

10. Taikant licencijų išdavimo modelį „G“ nustatomas išankstinis ūkio subjekto patikrinimas atliekamas tam, kad būtų sumažinta planuojamos veiklos keliama rizika pažeisti svarbius visuomenės interesus, o vėlesnis ūkio subjekto patikrinimas neužtikrintų šių interesų apsaugos.

11. Taikant licencijų išdavimo modelį „G“, ūkio subjektas įgyja teisę vykdyti veiklą tik turėdamas licencijas išduodančio subjekto išduotą licenciją.

12. Viešojo administravimo subjektai duomenis apie licencijas įrašo Licencijų informacinėje sistemoje vadovaudamiesi Viešojo administravimo įstatymo 151 straipsniu.

Punkto pakeitimai:

Nr. 523, 2020-05-27, paskelbta TAR 2020-05-28, i. k. 2020-11398

 

ANTRASIS SKIRSNIS

LICENCIJŲ IŠDAVIMO MODELIS „D“

 

13. Licencijų išdavimo modelis „D“ taikomas, kai, prieš ūkio subjektui įgyjant teisę vykdyti veiklą, išankstinis ūkio subjekto patikrinimas neatliekamas, nes ūkio subjekto atitiktis veiklos licencijavimą reguliuojančiuose įstatymuose ir licencijavimo taisyklėse nustatytiems reikalavimams grindžiama tik informacija, priskiriama valstybės informaciniams ištekliams, ir (ar) dokumentais, išduotais kitų institucijų ar įstaigų, ir (ar) paties ūkio subjekto pateiktais duomenimis ir (ar) dokumentais, o rizika pažeisti svarbius visuomenės interesus gali būti suvaldyta atliekant vėlesnį ūkio subjekto patikrinimą, todėl jo atitiktis veiklos licencijavimą reguliuojančiuose įstatymuose nustatytiems reikalavimams gali būti vertinama iš karto po to, kai licencija išduodama.

14. Taikant licencijų išdavimo modelį „D“ laikoma, kad licencija ūkio subjektui išduota, tai yra reikalavimus atitinkantis ūkio subjektas įgyja teisę vykdyti veiklą kitą dieną po deklaracijos (pranešimo) pateikimo licencijas išduodančiam subjektui dienos arba nuo deklaracijoje (pranešime) nurodytos dienos, jeigu ši diena yra vėlesnė negu kita diena po deklaracijos (pranešimo) pateikimo licencijas išduodančiam subjektui dienos.

15. Paaiškėjus, kad ūkio subjekto pateiktoje deklaracijoje (pranešime) pateikta netiksli, neišsami (ne visa) informacija, klaidingi duomenys, bet trūkumai nėra tokie, dėl kurių būtų pripažinta, kad ūkio subjektas neatitinka veiklos licencijavimą reguliuojančiuose įstatymuose nustatytų licencijos išdavimo sąlygų, ūkio subjektas informuojamas apie nustatytus trūkumus ir nustatomas protingas terminas šiems trūkumams pašalinti. Nustatant šį terminą, turi būti atsižvelgiama į trūkumų pobūdį ir kitas svarbias aplinkybes, ir šitas terminas turi būti toks, kad ūkio subjektas turėtų realią galimybę nustatytus trūkumus pašalinti per šį terminą. Kol trūkumai šalinami, licencijos galiojimas nestabdomas ir nenaikinamas.

16. Deklaracijoje (pranešime) pateikus netikslią, neišsamią (ne visą) informaciją ar klaidingus duomenis ir per licencijas išduodančio subjekto nustatytą terminą nepašalinus deklaracijos (pranešimo) trūkumų ir (arba) neinformavus licencijas išduodančio subjekto apie šių trūkumų pašalinimą, licencijos galiojimas turi būti sustabdomas be įspėjimo.

17. Paaiškėjus, kad ūkio subjekto pateiktoje deklaracijoje (pranešime) pateikti žinomai melagingi duomenys ir (arba) duomenys, pateikti deklaracijoje (pranešime), yra tokie, dėl kurių būtų pripažinta, kad ūkio subjektas neatitinka veiklos licencijavimą reguliuojančiuose įstatymuose nustatytų licencijos išdavimo sąlygų, licencijos galiojimas turi būti panaikintas.

 

IV skyrius

VEIKLOS LICENCIJAVIMĄ REGULIUOJANČIŲ ĮSTATYMŲ IR LICENCIJAVIMO TAISYKLIŲ RENGIMAS

 

PIRMASIS SKIRSNIS

RENGIAMIEMS VEIKLOS LICENCIJAVIMĄ REGULIUOJANTIEMS ĮSTATYMAMS TAIKOMI REIKALAVIMAI

 

18. Ūkio subjekto teisė vykdyti tam tikrą veiklą gali būti ribojama tik įstatymu, tai yra veiklos licencijavimą reguliuojančiuose įstatymuose turi būti įtvirtintos šios su ūkio subjektų veiklos licencijavimu susijusios nuostatos:

18.1. Reikalavimas turėti licenciją.

18.2. Licencijuojamos veiklos ir licencijų rūšys (nurodant, kokios rūšies licencijai kokia veikla priskiriama).

18.3. Licencijos išdavimo sąlygos (tai yra esminiai reikalavimai ūkio subjektui, siekiančiam užsiimti licencijuojama veikla), esminės licencijuojamos veiklos sąlygos (tarp jų – licencijos turėtojų teisės, pareigos ir esminiai reikalavimai licencijos turėtojui) ir esminį poveikį ūkinei veiklai darantys draudimai ir ribojimai. Nustatant, ar licencijos išdavimo sąlygos, licencijuojamos veiklos sąlygos, draudimai ir ribojimai yra esminiai, turi būti vadovaujamasi protingumo principu. Ūkio subjektui, siekiančiam gauti licenciją, ir licencijos turėtojui turi būti nustatomi tik tokie reikalavimai, kurių ūkio subjektui ar licencijos turėtojui neatitikus atsirastų rizika pažeisti svarbius visuomenės interesus. Nustatomas esminių reikalavimų, kuriuos turi atitikti ūkio subjektas, siekiantis gauti licenciją, ir licencijos turėtojas, sąrašas turi būti baigtinis, tai yra licencijas išduodantiems ir licencijuojamos veiklos sąlygų laikymosi priežiūrą atliekantiems subjektams neturi būti palikta teisė licenciją gauti siekiantiems ūkio subjektams ar licencijų turėtojams savo nuožiūra nustatyti kokių nors reikalavimų ir (ar) licencijuojamos veiklos sąlygų, be tų, kurie nustatyti veiklos licencijavimą reguliuojančiuose įstatymuose arba licencijavimo taisyklėse.

18.4. Jeigu taikomas licencijų išdavimo modelis „G“, – licencijos išdavimo ir motyvuoto atsisakymo išduoti licenciją pateikimo terminas (nustatant licencijos išdavimo arba motyvuoto atsisakymo išduoti licenciją pateikimo terminus, turi būti užtikrinta, kad visi prašymai išduoti licenciją būtų išnagrinėti per kuo trumpesnį laiką, bet ne vėliau kaip per Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse nustatytą licencijos išdavimo arba motyvuoto atsisakymo išduoti licenciją pateikimo terminą, išskyrus tuos atvejus, kai įstatymuose pagrįstai nustatytas ilgesnis terminas).

18.5. Jeigu taikomas licencijų išdavimo modelis „D“, – nuostata, kad reikalavimus atitinkantis ūkio subjektas teisę vykdyti veiklą įgyja kitą dieną po deklaracijos (pranešimo) pateikimo licencijas išduodančiam subjektui dienos arba nuo deklaracijoje (pranešime) nurodytos dienos, jeigu ši diena yra vėlesnė negu kita diena po deklaracijos (pranešimo) pateikimo licencijas išduodančiam subjektui dienos.

18.6. Jeigu taikomas licencijų išdavimo modelis „G“, – išimtys, jeigu jos taikomos, kai licencijos neišdavimas ar motyvuoto atsisakymo išduoti licenciją nepateikimas per nustatytą terminą nelaikomas licencijos išdavimu (šios išimtys turi būti pateisinamos svarbiais visuomenės interesais, įskaitant teisėtus trečiųjų asmenų interesus).

18.7. Atsisakymo išduoti licenciją (taikant licencijų išdavimo modelį „G“), licencijos pakeitimo, licencijos galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo ir panaikinimo pagrindai.

18.8. Nuostata, kad prieš licencijos galiojimo sustabdymą, jeigu nustatyti trūkumai – neesminiai licencijuojamą veiklą reguliuojančių teisės aktų pažeidimai ar nekeliantys rizikos pažeisti svarbius visuomenės interesus, licencijos turėtojas turi būti įspėjamas apie numatomą taikyti poveikio priemonę, išskyrus Aprašo 16 punkte nurodytą atvejį.

18.9. Terminas, per kurį licencijas išduodantis subjektas turi pranešti licencijos turėtojui apie licencijos galiojimo sustabdymą, galiojimo sustabdymo panaikinimą ir galiojimo panaikinimą, jeigu šis terminas skiriasi nuo nustatytojo Viešojo administravimo įstatyme.

18.10. Licencijos galiojimo terminas, kai pagal Europos Sąjungos teisės aktus arba jų įgyvendinamuosius Lietuvos Respublikos teisės aktus terminą nustatyti galima.

18.11. Esant būtinumui, nuostata, kad licencijos turėtojas neturi teisės perleisti suteiktos teisės vykdyti licencijuojamą veiklą.

 

ANTRASIS SKIRSNIS

RENGIAMOMS LICENCIJAVIMO TAISYKLĖMS TAIKOMI REIKALAVIMAI

 

19. Licencijavimo taisyklėse turi būti nustatyta tik reikalavimų, susijusių su licencijų išdavimu, pakeitimu, atsisakymu išduoti licenciją (jeigu taikomas licencijų išdavimo modelis „G“), licencijų galiojimo sustabdymu, galiojimo sustabdymo panaikinimu, galiojimo panaikinimu, licencijuojamos veiklos sąlygų laikymusi, įgyvendinimo tvarka, prireikus – licencijų patikslinimo, atliekamo pasikeitus formaliems licencijoje nurodytiems duomenims, pagrindai ir tvarka.

Kai licencijavimo taisyklėse nustatomi papildomi (techniniai) arba įstatymuose nustatytų reikalavimų taikymą paaiškinantys reikalavimai, jeigu to nereguliuoja kiti teisės aktai, kuriuose jau nustatytos tokių reikalavimų techninės savybės, turi būti vadovaujamasi Aprašo 18.3 papunkčio nuostata.

20. Licencijavimo taisyklėse įtvirtinama:

20.1. Galimybė licenciją gauti siekiančiam ūkio subjektui informaciją ir (ar) dokumentus licencijai gauti pateikti ir licencijas išduodančio subjekto priimtus sprendimus (jeigu taikomas licencijų išdavimo modelis „G“), taip pat kitą susijusią informaciją gauti, o licencijos turėtojui – su licencijuojama veikla susijusią informaciją ir (arba) dokumentus pateikti ir atitinkamus licencijas išduodančio ar veiklos sąlygų laikymosi priežiūrą atliekančio subjekto priimtus sprendimus, taip pat kitą susijusią informaciją gauti ne tik tiesiogiai (pavyzdžiui, informaciją ir (ar) dokumentus pateikiant asmeniškai), bet ir per atstumą (pavyzdžiui, siunčiant registruotu paštu, per kurjerį arba dokumentus, pasirašytus saugiu elektroniniu parašu, sukurtu saugia parašo formavimo įranga ir patvirtintu galiojančiu kvalifikuotu sertifikatu, siunčiant elektroniniu paštu, kitomis elektroninėmis priemonėmis ir panašiai), taip pat per Paslaugų ir gaminių kontaktinį centrą.

20.2. Nuostata, kad iš ūkio subjekto neturi būti reikalaujama pateikti dokumentų ir (ar) informacijos, kuriuos ūkio subjektas jau yra pateikęs licencijas išduodančiam subjektui, išskyrus tuos atvejus, kai ūkio subjekto licencijas išduodančiam subjektui pateikti duomenys ir (ar) informacija pasikeičia, taip pat kuriuos, vadovaudamasis Viešojo administravimo įstatymo 3 straipsnio 8 punktu, gali gauti pats licencijas išduodantis subjektas.

20.3. Jeigu taikomas licencijų išdavimo modelis „G“, – licencijos išdavimo būdas, tai yra turi būti nustatyta, ar licencijos išduodamos per Licencijų informacinę sistemą, kitą valstybės informacinę sistemą, registrą ar vadovaujantis Europos Sąjungos teisės aktų arba jų įgyvendinamųjų Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimais kitais būdais.

20.4. Nuostata, kad licencijas išduodantis subjektas duomenis įrašo Licencijų informacinėje sistemoje vadovaudamasis Viešojo administravimo įstatymo 151 straipsniu.

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 523, 2020-05-27, paskelbta TAR 2020-05-28, i. k. 2020-11398

 

20.5. Subjektai, įgalioti išduoti licencijas, ir subjektai, įgalioti atlikti licencijuojamos veiklos sąlygų laikymosi priežiūrą. Licencijos išdavimo ir licencijuojamos veiklos sąlygų laikymosi priežiūros, taip pat licencijos išdavimo ir licencijavimo taisyklių tvirtinimo funkcijos turi būti atskirtos. Jeigu licencijas išduoda ir licencijuojamos veiklos sąlygų laikymosi priežiūrą atlieka tas pats subjektas, šios funkcijos turėtų būti perduotos atskiriems licencijas išduodančio subjekto administracijos padaliniams (išimtiniais atvejais, pavyzdžiui, kai kitą administracijos padalinį, kuris pagal kompetenciją galėtų vykdyti licencijuojamos veiklos sąlygų laikymosi priežiūrą, steigti būtų ekonomiškai nepagrįsta, – atskiriems valstybės tarnautojams ar darbuotojams) arba viena iš šių funkcijų būtų suteikta licencijas išduodančio subjekto vadovui (pavyzdžiui, licencijų išdavimas), o kita – vienam iš licencijas išduodančio ar veiklos priežiūrą vykdančio subjekto administracijos padalinių.

20.6. Nuostata, kad visa informacija ir (ar) dokumentai, susiję su licencijos išdavimo procesu, deklaracija (pranešimas), prašymas išduoti licenciją, prašymas pakeisti ir (arba) patikslinti licenciją, sprendimas išduoti licenciją, atsisakyti išduoti licenciją, sustabdyti licencijos galiojimą, panaikinti galiojimo sustabdymą ar panaikinti galiojimą, licencijuojamos veiklos sąlygų laikymosi priežiūros įvertinimo dokumentas ir kita turi būti vieši, išskyrus tuos atvejus, kai atitinkama informacija ir (arba) dokumentai negali būti skelbiami.

20.7. Jeigu taikomas licencijų išdavimo modelis „G“, terminas, per kurį licencijas išduodantis subjektas turi pranešti ūkio subjektui, siekiančiam gauti licenciją, apie gautus ūkio subjekto dokumentus ir (ar) informaciją, prireikus – apie būtinybę patikslinti pateiktą informaciją.

20.8. Terminas nustatytiems trūkumams pašalinti, kai prieš licencijos galiojimo sustabdymą licencijos turėtojas įspėjamas apie numatomą taikyti poveikio priemonę, taip pat licencijos galiojimo sustabdymo terminas (jeigu jis taikomas, išskyrus Aprašo 16 punkte nurodytą atvejį). Nustatant šiuos terminus, turi būti atsižvelgiama į trūkumų pobūdį ir kitas svarbias aplinkybes, ir terminai turi būti tokie, kad ūkio subjektas turėtų realią galimybę nustatytus trūkumus pašalinti.

 

––––––––––––––––––––

Priedo pakeitimai:

Nr. 964, 2013-10-23, Žin., 2013, Nr. 113-5644 (2013-10-30), i. k. 1131100NUTA00000964

Nr. 750, 2016-07-20, paskelbta TAR 2016-07-22, i. k. 2016-20922

 

part_2366964e173f40c2babca045d3452815_end


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2012 m. liepos 18 d. nutarimu Nr. 937

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2020 m. gegužės 27 d. nutarimo

Nr. 523 redakcija)

 

Licencijų INFORMACINĖS SISTEMOS NUOSTATAI

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1Licencijų informacinės sistemos nuostatai (toliau – Nuostatai) nustato Licencijų informacinės sistemos (toliau – LIS) steigimo teisinį pagrindą, tikslą, uždavinius, funkcijas, valdytojo ir tvarkytojo funkcijas, duomenų teikėjus, organizacinę, informacinę ir funkcinę struktūrą, sąveiką su kitomis valstybės informacinėmis sistemomis ir registrais ir iš jų numatomus gauti duomenis, LIS kaupiamus duomenis, duomenų tvarkymo tvarką, duomenų saugos reikalavimus, asmens duomenų tvarkymo tikslą, LIS finansavimą, modernizavimą ir likvidavimą.

2LIS steigimo pagrindas – Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo 151 straipsnis.

3LIS tikslas – gerinti verslo aplinką, informacinių technologijų priemonėmis centralizuotai vienoje vietoje tvarkyti licencijos ar leidimo, reikalingų tam tikrai ūkinei veiklai pradėti ir vykdyti (toliau – licencija), išdavimo, tikslinimo, keitimo, jų galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo ar galiojimo panaikinimo duomenis, užtikrinti duomenų suvedimą ir paiešką.

4LIS uždaviniai – centralizuotai atlikti licencijų duomenų tvarkymą elektroniniu būdu.

5LIS funkcijos:

5.1. teikti duomenis fiziniams ir juridiniams asmenims Nuostatų nustatyta tvarka;

5.2. tvarkyti licencijų duomenis, nurodytus Viešojo administravimo įstatymo 151 straipsnyje;

5.3. skelbti licencijų duomenis;

5.4. teikti elektronines paslaugas;

5.5. rengti, formuoti, teikti ir skelbti ataskaitas;

5.6. automatiniu būdu gauti, apdoroti ir teikti licencijų duomenis;

5.7. administruoti interneto svetainę: www.licencijavimas.lt;

5.8. atlikti asmenų, kuriems išduota licencija, paiešką.

6Asmens duomenys tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) (toliau – Reglamentas), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu. Asmens duomenų tvarkymo LIS tikslas – nustatyti licencijų turėtojus, licencijoje nurodytus asmenis, kurie nėra licencijų turėtojai, LIS naudotojus, licencijų duomenis, naudoti asmens duomenis bendrai licencijų duomenų bazei sukurti ir informacijai apie licencijas teikti.

7 LIS kuriama ir tvarkoma vadovaujantis:

7.1. Reglamentu;

7.2. Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu;

7.3. Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu;

7.4. Lietuvos Respublikos kibernetinio saugumo įstatymu;

7.5. Lietuvos Respublikos teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybės institucijų ir įstaigų įstatymu;

7.6. Lietuvos Respublikos valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymu;

7.7. Viešojo administravimo įstatymu;

7.8. Bendrųjų elektroninės informacijos saugos reikalavimų aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013 m. liepos 24 d. nutarimu Nr. 716 „Dėl Bendrųjų elektroninės informacijos saugos reikalavimų aprašo, Saugos dokumentų turinio gairių aprašo ir Elektroninės informacijos, sudarančios valstybės informacinius išteklius, svarbos įvertinimo ir valstybės informacinių sistemų, registrų ir kitų informacinių sistemų klasifikavimo gairių aprašo patvirtinimo“ (toliau − Bendrųjų elektroninės informacijos saugos reikalavimų aprašas);

7.9. Licencijavimo pagrindų aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. liepos 18 d. nutarimu Nr. 937 „Dėl Licencijavimo pagrindų aprašo patvirtinimo“;

7.10. Organizacinių ir techninių kibernetinio saugumo reikalavimų, taikomų kibernetinio saugumo subjektams, aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. rugpjūčio 13 d. nutarimu Nr. 818 „Dėl Lietuvos Respublikos kibernetinio saugumo įstatymo įgyvendinimo“ (toliau − Organizacinių ir techninių kibernetinio saugumo reikalavimų, taikomų kibernetinio saugumo subjektams, aprašas);

7.11. Valstybės informacinių sistemų steigimo, kūrimo, modernizavimo ir likvidavimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013 m. vasario 27 d. nutarimu Nr. 180 „Dėl Valstybės informacinių sistemų steigimo, kūrimo, modernizavimo ir likvidavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau − Valstybės informacinių sistemų steigimo, kūrimo, modernizavimo ir likvidavimo tvarkos aprašas);

7.12. Nuostatais ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais elektroninės informacijos tvarkymą.

8Nuostatuose vartojamos sąvokos atitinka Reglamente, Teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybės institucijų ir įstaigų įstatyme, Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatyme, Viešojo administravimo įstatyme ir Licencijavimo pagrindų apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. liepos 18 d. nutarimu Nr. 937 „Dėl Licencijavimo pagrindų aprašo ir Licencijų informacinės sistemos nuostatų patvirtinimo“, vartojamas sąvokas.

 

II SKYRIUS

LIS ORGANIZACINĖ STRUKTŪRA

 

9LIS valdytoja ir LIS asmens duomenų valdytoja yra Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija (toliau – LIS valdytojas), kuri atlieka ir įgyvendina Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatyme valstybės informacinės sistemos valdytojui nustatytas funkcijas, turi šiame įstatyme ir Reglamente nustatytas teises ir pareigas.

10LIS tvarkytojas ir LIS asmens duomenų tvarkytojas yra valstybės įmonė Registrų centras (toliau – LIS tvarkytojas), kuris:

10.1atlieka Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatyme valstybės informacinės sistemos tvarkytojui nustatytas funkcijas ir turi šiame įstatyme nurodytas teises ir pareigas;

10.2vykdo Reglamente nustatytas duomenų tvarkytojo prievoles;

10.3tvarko ir administruoja LIS duomenų bazę;

10.4užtikrina nepertraukiamą LIS veikimą, LIS veikimui būtinos techninės ir programinės įrangos įdiegimą;

10.5sudaro sutartis su duomenų teikėjais ir gavėjais;

10.6administruoja LIS duomenų saugyklą, duomenų archyvą ir užtikrina jų saugą, turi teisę sudaryti sutartis su paslaugos teikėju, administruojančiu LIS duomenų saugyklą ir (arba) duomenų archyvą;

10.7teikia informaciją ir konsultuoja LIS naudojimo ir tvarkymo klausimais;

10.8užtikrina LIS bendrų klasifikatorių tvarkymą;

10.9registruoja LIS naudotojus, vadovaudamasis LIS naudotojų administravimo taisyklėmis;

10.10teikia LIS valdytojui pasiūlymus dėl LIS eksploatavimui, priežiūrai ir plėtrai skirtų funkcinių, techninių, programinių priemonių įsigijimo, LIS valdytojo įgaliotas organizuoja jų įsigijimą, diegimą ir modernizavimą;

10.11dalyvauja rengiant su LIS informacinių ir ryšių technologijų infrastruktūra ir duomenų sauga susijusius teisės aktų projektus;

10.12organizacinėmis, techninėmis, technologinėmis ir metodinėmis priemonėmis užtikrina LIS saugą, LIS tvarkomų duomenų konfidencialumą, vientisumą ir prieinamumą, apsaugą nuo netyčinio arba neteisėto persiųstų, saugomų ar kitaip tvarkomų duomenų sunaikinimo, praradimo, pakeitimo, atskleidimo be leidimo ar neteisėtos prieigos prie jų, taip pat saugų duomenų perdavimą kompiuterių tinklais;

10.13valdytojo nustatyta tvarka padeda LIS valdytojui atsakyti į duomenų subjektų prašymus, pasinaudoti Reglamento III skyriuje nustatytomis teisėmis;

10.14valdytojo nustatyta tvarka padeda LIS valdytojui užtikrinti Reglamento 32–36 straipsniuose nustatytų prievolių laikymąsi;

10.15pagal Reglamento 33 straipsnio 2 dalį raštu ir (ar) el. paštu informuoja (nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 24 valandas) LIS valdytoją apie įvykusį asmens duomenų saugumo pažeidimą ir pateikia pranešimą LIS valdytojo nustatyta tvarka;

10.16atlieka kitas teisės aktuose nurodytas ir valdytojo nustatytas funkcijas.

11. LIS duomenų teikėjai – viešojo administravimo subjektai, sudarę duomenų teikimo sutartis su LIS tvarkytoju:

11.1. Aplinkos apsaugos agentūra (Aplinkosaugos leidimų informacinės sistemos tvarkytoja, Atliekų tvarkytojų valstybės registro tvarkytoja);

11.2. Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos (Aplinkosaugos leidimų informacinės sistemos tvarkytojas);

11.3. Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (Audito, vertinimo ir nemokumo informacinės sistemos tvarkytoja);

11.4. Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos (Kultūros paveldo elektroninių paslaugų informacinės sistemos tvarkytojas);

11.5Lietuvos bankas (Informacinės sistemos PROTAS tvarkytojas);

11.6. Lietuvos geologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos (Aplinkosaugos leidimų informacinės sistemos tvarkytoja);

11.7. Lietuvos transporto saugos administracija (Geležinkelių transporto valstybinės priežiūros informacinės sistemos tvarkytoja, Kelių transporto veiklos valstybės informacinės sistemos „Keltra“ tvarkytoja, Ūkio subjektų, susijusių su kelių transportu, stebėsenos ir informavimo valstybės informacinės sistemos „Vektra“ tvarkytoja);

11.8. Lietuvos Respublikos kultūros ministerija (Kultūros paveldo elektroninių paslaugų informacinės sistemos tvarkytoja); 

11.9. Muitinės departamentas prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (Integruotos muitinės informacinės sistemos tvarkytojas);

11.10. Nacionalinė švietimo agentūra (Licencijų registro tvarkytoja);

11.11.  Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (Žemėtvarkos planavimo dokumentų rengėjų, matininkų ir geodezininkų žinybinio registro tvarkytoja);

11.12. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (Visuomenės sveikatos saugos informacinės sistemos tvarkytojas);

11.13.  Policijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (Policijos licencijuojamos veiklos informacinės sistemos tvarkytojas);

11.14. Savivaldybių administracijos (Ūkininkų ūkio registro tvarkytojos);

11.15.  Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų praktikos licencijų registro tvarkytoja, Sveikatos priežiūros įstaigų licencijavimo informacinės sistemos tvarkytoja);

11.16.  Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (Lietuvos Respublikos fitosanitarinio registro tvarkytoja, Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos informacinės sistemos tvarkytoja);

11.17. Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (Valstybinės energetikos inspekcijos informacinės sistemos tvarkytoja);

11.18.  valstybės įmonė Registrų centras (Juridinių asmenų registro tvarkytojas, Lietuvos Respublikos adresų registro tvarkytojas, Lietuvos Respublikos gyventojų registro tvarkytojas);

11.19.  valstybės įmonė Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras (Lietuvos Respublikos fitosanitarinio registro tvarkytojas, Ūkininkų ūkio registro tvarkytojas; Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos informacinės sistemos tvarkytojas);

11.20.  Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (Gyvūninio maisto kontrolės informacinės sistemos tvarkytoja, Integralios maisto ir veterinarijos informacinės sistemos tvarkytoja, Maisto informacinės sistemos tvarkytoja, Veterinarinės informacijos valdymo sistemos tvarkytoja);

11.21. Valstybinė miškų tarnyba (Aplinkosaugos leidimų informacinės sistemos tvarkytoja);

11.22. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinės sistemos „Infostatyba“ tvarkytoja);

11.23. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos vaistinių preparatų informacinės sistemos (VAPRIS) tvarkytoja);

11.24. Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (Ne maisto produktų rinkos priežiūros informacinės sistemos „Ripris“ tvarkytoja);

11.25. viešoji įstaiga Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (Integruotos augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų informacinės sistemos tvarkytoja);

11.26. Žuvininkystės tarnyba prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos (Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos informacinės sistemos tvarkytoja);

11.27. kiti viešojo administravimo subjektai, teikiantys duomenis iš teisės aktų nustatyta tvarka įsteigtų ir sukurtų vidaus administravimui skirtų informacinių sistemų arba valstybės informacinėse sistemose ir registruose nekaupiamus duomenis Viešojo administravimo įstatymo 151 straipsnyje nustatyta tvarka.

12. LIS naudotojai yra:

12.1. Nuostatų 11 punkte nurodytų LIS duomenų teikėjų valstybės tarnautojai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, teikiantys ir (ar) naudojantys LIS duomenis pavestoms funkcijoms atlikti;

12.2. ūkio subjektų veiklos priežiūrą atliekantys viešojo administravimo subjektai, Viešojo administravimo įstatymo 151 straipsnio ir kitų informacinių sistemų veiklą reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka naudojantys ir (ar) tvarkantys LIS duomenis;

12.3. licencijų turėtojai.

 

III SKYRIUS

LIS INFORMACINĖ STRUKTŪRA

 

13. LIS duomenys kaupiami ir tvarkomi vienoje duomenų bazėje.

14. LIS tvarkomi šie LIS naudotojų ir licencijų duomenys, kurie privalomai renkami, kaupiami ar sudaromi išduodant licencijas pagal atitinkamos ūkinės veiklos licencijavimo taisykles:

14.1. duomenys apie licencijos turėtoją:

14.1.1. fizinio asmens duomenys:

14.1.1.1. fizinio asmens kodas (jeigu pagal užsienio valstybės teisės aktus fiziniam asmeniui asmens kodas nesuteikiamas, nurodoma tik gimimo data (metai, mėnuo, diena);

14.1.1.2. fizinio asmens vardas (-ai), pavardė (-ės);

14.1.1.3. fizinio asmens gimimo data (metai, mėnuo, diena);

14.1.1.4. fizinio asmens mirties data (metai, mėnuo, diena);

14.1.1.5. fizinio asmens kontaktai (gyvenamosios vietos adresas, elektroninio pašto adresas, telefono ryšio numeris);

14.1.1.6. užsienio fizinio asmens valstybės, kurioje išduoti asmens dokumentai, pavadinimas, gyvenamoji vieta arba korespondencijos adresas, pateikiami transliteruoti lotynų kalbos rašmenimis;

14.1.1.7. fiziniam asmeniui suteiktas unikalus Maisto tvarkymo subjektų registro numeris;

14.1.2. juridinio asmens ir jo atstovo duomenys:

14.1.2.1. juridinio asmens pavadinimas;

14.1.2.2. juridinio asmens kodas;

14.1.2.3. juridinio asmens kontaktai (buveinės adresas, elektroninio pašto adresas, telefono ryšio numeris);

14.1.2.4. juridinio asmens vadovo duomenys (vardas (-ai), pavardė (-ės) ir, kai taikoma, asmens kodas);

14.1.2.5. juridiniam asmeniui atstovaujančių įgaliotų asmenų ir atstovų duomenys (vardas, pavardė ir, kai taikoma, asmens kodas), įgaliojimo terminas;

14.1.2.6. užsienio juridinio asmens valstybės, kurioje jis registruotas, pavadinimas, įregistravimo data ir registras;

14.2. licencijos duomenys:

14.2.1. viešojo administravimo subjekto, išdavusio licenciją, pavadinimas;

14.2.2. licencijos numeris arba sprendimo dėl licencijos išdavimo numeris;

14.2.3. licencijos išdavimo data (metai, mėnuo, diena);

14.2.4. licencijos klasifikatorius, jei toks yra;

14.2.5. licencijos galiojimo pradžios data (metai, mėnuo, diena);

14.2.6. licencijos galiojimo pabaigos data (metai, mėnuo, diena);

14.2.7. licencijos būsenos duomenys (įstatymuose nustatytas licencijuojamos veiklos ir licencijos vykdyti ūkinę veiklą pavadinimas, licencijos keitimo data (metai, mėnuo, diena), licencijos patikslinimo data (metai, mėnuo, diena), licencijos galiojimo sustabdymo data (metai, mėnuo, diena), licencijos galiojimo sustabdymo panaikinimo data (metai, mėnuo, diena), licencijos galiojimo panaikinimo data (metai, mėnuo, diena) ir teisinis pagrindas (priežastys), aktuali licencijos būsena (licencijos išdavimas, licencijos patikslinimas, licencijos galiojimo sustabdymas, licencijos galiojimo sustabdymo panaikinimas, licencijos panaikinimas, licencijos panaikinimo panaikinimas);

14.2.8. licencijuojamos veiklos galiojimo vieta (adresas arba teritorija ir (arba) kiti duomenys (jei taikoma);

14.3. licencijoje nurodytų asmenų, kurie nėra licencijos turėtojai, duomenys:

14.3.1. vardas (-ai), pavardė (-ės) ir, kai taikoma, kontaktai (elektroninio pašto adresas, telefono ryšio numeris);

14.3.2. licenciją išdavusio ar patvirtinusio viešojo administravimo subjekto darbuotojo pareigos, vardas (-ai), pavardė (-ės).

14.3.3. asmenims (ne licencijos turėtojams) išduotų licencijų, leidimų, sertifikatų ir (arba) kitų dokumentų, suteikiančių teisę vykdyti ūkinę komercinę veiklą, numeriai ir datos;

14.4. licencijos turėtojui nustatytos individualios ūkinės veiklos sąlygos ir reikalavimai ūkinei veiklai vykdyti (gali būti kaupiami: skenuotas licencijos dokumentas arba sprendimas, kurio pagrindu išduota licencija, kiti su licencija susiję dokumentai, kuriuose yra nustatytos individualios sąlygos ir reikalavimai ūkinei veiklai vykdyti);

14.5. unikalūs naudotojų sisteminiai identifikatoriai, nenusakantys fizinio asmens gimimo datos ar asmens kodo, kurie naudojami identifikuoti prisijungimo prie LIS faktą ir atliktus LIS naudotojo veiksmus;

14.6. kiti  duomenys, nurodyti viešojo administravimo subjekto ir LIS tvarkytojo sudarytoje duomenų teikimo sutartyje.

15. LIS tvarkomi duomenys, gaunami iš:

15.1. Lietuvos Respublikos gyventojų registro:

15.1.1. asmens kodas;

15.1.2. vardas (-ai), pavardė (-ės);

15.1.3. gimimo data (metai, mėnuo, diena);

15.1.4. mirties data (metai, mėnuo, diena);

15.2. Juridinių asmenų registro:

15.2.1. juridinio asmens kodas;

15.2.2. juridinio asmens pavadinimas;

15.2.3. juridinio asmens teisinė forma;

15.2.4. juridinio asmens teisinis statusas;

15.2.5. juridinio asmens buveinės adresas;

15.3. Lietuvos Respublikos adresų registro:

15.3.1. savivaldybės identifikavimo kodas;

15.3.2. savivaldybės pavadinimas;

15.3.3. seniūnijos identifikavimo kodas;

15.3.4. seniūnijos pavadinimas;

15.3.5. gyvenamosios vietovės identifikavimo kodas;

15.3.6. gyvenamosios vietovės pavadinimas;

15.3.7. gatvės identifikavimo kodas;

15.3.8. gatvės pavadinimas;

15.3.9. adreso identifikavimo kodas;

15.3.10. namo gatvėje ar gyvenamojoje vietovėje numeris;

15.3.11. korpuso numeris (jeigu suteiktas);

15.3.12. patalpų pastate ar korpuse numeris;

15.3.13. adreso koordinatės.

 

IV SKYRIUS

LIS FUNKCINĖ STRUKTŪRA

 

16. LIS posistemiai ir jų atliekamos funkcijos:

16.1. vidinio portalo posistemis, kurį sudaro:

16.1.1. duomenų apie licencijas tvarkymo modulis, kurio funkcijos:

16.1.1.1. tvarkyti licencijų klasifikatorius ir atributus;

16.1.1.2. įvesti, tikslinti ir tvirtinti duomenis apie licencijas;

16.1.1.3. tvarkyti licencijų turėtojų sąrašus, atlikti jų paiešką ir peržiūrą;

16.1.1.4. įkelti išduotų, pakeistų, patikslintų, sustabdytų ar panaikintų licencijų sąrašus;

16.1.2. administravimo modulis, kurio funkcijos:

16.1.2.1. valdyti informacinės sistemos parametrus;

16.1.2.2. tvarkyti klasifikatorius;

16.1.2.3. valdyti naudotojų įgaliojimus ir teises;

16.2. elektroninių paslaugų teikimo posistemis, kurį sudaro:

16.2.1. licencijų paieškos ir peržiūros paslaugų modulis, kurio funkcijos:

16.2.1.1. užtikrinti galimybę atlikti fiziniam ir juridiniam asmeniui išduotų, pakeistų, patikslintų, sustabdytų ar panaikintų licencijų paiešką;

16.2.1.2. užtikrinti galimybę atlikti fizinio ir juridinio asmens duomenų apie jam išduotas, patikslintas, pakeistas, sustabdytas ar panaikintas licencijas peržiūrą;

16.2.2. informavimo paslaugos teikimo modulis, kurio funkcija – rengti pranešimus ir pateikti informaciją LIS turėtojams apie jiems išduotų licencijų būseną ar jos pasikeitimą;

16.2.3. interneto svetainė (portalas, prie kurio asmenys jungiasi realiuoju laiku) – www.licencijavimas.lt;

16.2.4. duomenų, gautų iš fizinių asmenų, apdorojimo, kaupimo, teikimo, ataskaitų rengimo modulis;

16.3. duomenų mainų posistemis, kurį sudaro:

16.3.1. duomenų apie išduotas licencijas gavimo modulis, kurio funkcija – naudojantis duomenų mainų sąsajomis, automatiniu būdu gauti ir apdoroti teikiamus duomenis apie išduotas licencijas;

16.3.2. duomenų apie išduotas licencijas teikimo modulis, kurio funkcija – naudojantis duomenų mainų sąsajomis, automatiniu būdu teikti duomenis apie išduotas, sustabdytas, atnaujintas, panaikintas licencijas;

16.3.3. duomenų apie elektronines paslaugas teikimo modulis, kurio funkcija – užtikrinti duomenų prieinamumą per valstybės informacinių išteklių sąveikumo platformą jos valdytojo nustatyta tvarka ir priemonėmis.

 

V SKYRIUS

LIS DUOMENŲ TEIKIMAS IR NAUDOJIMAS, NETEISINGŲ, NEIŠSAMIŲ IR NETIKSLIŲ DUOMENŲ TAISYMAS

 

17. LIS duomenys gavėjams teikiami Nuostatų nustatyta tvarka.

18. Nuostatuose reglamentuojamų duomenų pakartotinio naudojimo sąlygas, skaitmeninių dokumentų rinkinių (atvirų duomenų rinkinių) sudarymo ir su šiais rinkiniais susijusių paslaugų teikimo tvarką nustato Teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų įstatymas.

19. LIS duomenys yra vieši ir neatlygintinai teikiami institucijoms, kitiems juridiniams ir fiziniams asmenims.

20. LIS tvarkomi asmens duomenys teikiami Nuostatų 21 punkte nustatyta tvarka, laikantis Reglamento.

21. LIS duomenys, įskaitant ir asmens duomenis, LIS duomenų gavėjams vienkartinio teikimo atveju teikiami pagal duomenų gavėjo prašymą, o daugkartinio teikimo atveju – pagal LIS tvarkytojo ir LIS duomenų gavėjo sudarytą duomenų teikimo sutartį. LIS duomenų gavėjo prašyme turi būti nurodytas duomenų gavėjo vardas, pavardė (juridinio asmens pavadinimas ir kodas), kontaktiniai duomenys (pašto adresas, elektroninio pašto adresas, telefono ryšio numeris), prašomų pateikti duomenų apimtis, duomenų teikimo ir gavimo teisinis pagrindas ir duomenų naudojimo tikslas. LIS duomenų teikimo sutartyje turi būti nurodyta prašomų pateikti duomenų apimtis, teikimo ir gavimo teisinis pagrindas, duomenų naudojimo tikslas, teikimo būdas, teikiamų duomenų forma, teikimo terminai, informavimo apie klaidų ištaisymą tvarka ir terminai, sutarties keitimo tvarka. LIS tvarkomi asmens duomenys, nurodyti Nuostatų 14.1.1.1 ir 14.1.1.5 papunkčiuose, teikiami tik tiems duomenų gavėjams, kurie šių asmens duomenų tvarkymą gali pagrįsti bent viena teisėto asmens duomenų tvarkymo sąlyga, nurodyta Reglamento 6 straipsnio 1 dalyje.

22. Jei asmeniui, pateikusiam prašymą gauti LIS duomenis, atsisakoma juos teikti, LIS tvarkytojas turi raštu  pranešti apie priimtą sprendimą atsisakyti tenkinti jo prašymą, nurodyti tokio sprendimo priėmimo motyvus, teisinį pagrindą ir informaciją apie tokio sprendimo apskundimo tvarką.

23. LIS duomenų gavėjas, gaunantis LIS duomenis, įskaitant ir asmens duomenis, pagal sutartį arba prašymą, privalo juos naudoti tik sutartyje arba prašyme nurodytu tikslu. LIS duomenų gavėjai negali keisti iš LIS gautų duomenų, o juos naudodami privalo nurodyti duomenų šaltinį.

24. LIS duomenys teikiami:

24.1. elektroninių ryšių priemonėmis, automatiniu būdu elektroninių ryšių tinklais;

24.2. leidžiamosios kreipties būdu internetu arba kitais elektroninių ryšių tinklais pagal konkrečias užklausas;

24.3. raštu.

25. Duomenys teikiami tokio turinio ir tokios formos, kokie yra naudojami LIS, ir nereikalauja papildomo duomenų apdorojimo. Jeigu parengtų perduodamų LIS duomenų turinys ar formatas neatitinka prašančiojo registro ar valstybės informacinės sistemos tvarkytojo poreikių arba prašantysis registro ar valstybės informacinės sistemos tvarkytojas neturi techninių galimybių reikiamai apdoroti gautų LIS duomenų, jeigu dėl sąsajų tarp registro ir (arba) informacinės sistemos nebuvimo nėra galimybės perduoti reikalingų duomenų, duomenis perduodantis LIS tvarkytojas sukuria priemones, reikalingas prašomam valstybės informacinės sistemos duomenų formatui ar turiniui parengti ir (arba) apdoroti. Šių priemonių sukūrimo sąnaudų tinkamumą ir pagrįstumą vertina Vyriausybės įgaliota institucija. Atlyginimo už papildomo duomenų teikimo ir apdorojimo veiksmus dydžius tvirtina LIS valdytojas.

26. Iki licencijos galiojimo pabaigos arba iki licencijos panaikinimo dienos LIS interneto svetainėje www.licencijavimas.lt viešai skelbiami LIS duomenys, nurodyti Nuostatų 14.1.1.2, 14.1.1.6 (išskyrus gyvenamąją vietą arba korespondencijos adresą), 14.1.1.7, 14.1.2.1–14.1.2.6, 14.2.1–14.2.8, 14.4 ir 14.6 papunkčiuose. Viešai neskelbiamas asmens kodas, taip pat duomenys, duomenų teikėjo nurodyti kaip neskelbtini.

27. Duomenys Europos Sąjungos valstybių narių ir (arba) Europos ekonominės erdvės valstybių, trečiųjų šalių fiziniams ir juridiniams asmenims, juridinio asmens statuso neturintiems subjektams, jų filialams ir atstovybėms teikiami Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymo nustatyta tvarka.

28. LIS duomenų gavėjas, duomenų subjektas, registro ar kitos valstybės informacinės sistemos tvarkytojas ir kiti asmenys turi teisę reikalauti ištaisyti neteisingus, neišsamius, netikslius LIS duomenis, įskaitant ir asmens duomenis. Fizinis ar juridinis asmuo, kurio duomenys tvarkomi LIS, dėl neteisingų, neišsamių ar netikslių duomenų ištaisymo turi kreiptis į licenciją išdavusią instituciją tiesiogiai arba per LIS. Licenciją išdavusi institucija, gavusi informaciją dėl neteisingų, neišsamių ar netikslių duomenų, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas įvertina gauto prašymo pagrįstumą ir, nustačiusi, kad prašymas yra pagrįstas, privalo pateikti naujus teisingus duomenis LIS ir apie tai informuoti prašymą pateikusį asmenį. Nustačius, kad pateiktas prašymas yra nepagrįstas, apie tai ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo informuojamas prašymą pateikęs asmuo. Licenciją išdavusiai institucijai pateikus naujus teisingus duomenis, LIS tvarkytojas per 5 darbo dienas apie pakeitimus informuoja duomenų gavėjus, kuriems buvo perduoti neteisingi, neišsamūs ar netikslūs duomenys.

29. Už duomenų teisingumą, tikslumą ir pateikimą laiku įstatymų nustatyta tvarka atsako Nuostatų 11 punkte nurodyti duomenų teikėjai.

30. Viešosios elektroninės paslaugos taip pat prieinamos per valstybės informacinių išteklių sąveikumo platformos (toliau – VIISP) portalą LIS ir VIISP valdytojų nustatyta tvarka ir priemonėmis.

 

VI SKYRIUS

LIS DUOMENŲ SAUGA IR SAUGOJIMAS

 

31. Už LIS elektroninės informacijos saugą ir kibernetinį saugumą pagal kompetenciją atsako LIS valdytojas ir tvarkytojas.

32. LIS valdytojas ir LIS tvarkytojas LIS elektroninės informacijos saugą ir kibernetinį saugumą užtikrina vadovaudamiesi Reglamentu, Kibernetinio saugumo įstatymu, LIS valdytojo tvirtinamais duomenų saugos nuostatais ir kitais saugos dokumentais, kurie rengiami, derinami ir tvirtinami Bendrųjų elektroninės informacijos saugos reikalavimų aprašo, Organizacinių ir techninių kibernetinio saugumo reikalavimų, taikomų kibernetinio saugumo subjektams, aprašo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių duomenų saugą, nustatyta tvarka.  

33. Licencijos duomenys, įskaitant asmens duomenis, licencijai baigus galioti ar ją panaikinus saugomi LIS tvarkytojo archyve 10 metų, jeigu kiti licencijuojamą ūkinę veiklą reglamentuojantys teisės aktai nenustato kitaip. Pasibaigus duomenų saugojimo LIS tvarkytojo archyve terminui, duomenys sunaikinami Lietuvos vyriausiojo archyvaro nustatyta tvarka.

34. LIS asmens duomenis tvarkantys asmenys privalo saugoti asmens duomenų paslaptį, jeigu šie asmens duomenys neskirti skelbti viešai. Ši pareiga galioja pasitraukus iš valstybės tarnybos, perėjus dirbti į kitas pareigas arba pasibaigus darbo ar sutartiniams santykiams.

35. Asmens duomenų saugumo pažeidimai nagrinėjami vadovaujantis Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro patvirtintu Pranešimų apie asmens duomenų saugumo pažeidimus teikimo ir nagrinėjimo tvarkos aprašu.

 

VII SKYRIUS

LIS FINANSAVIMAS

 

36. LIS tvarkymo, administravimo, plėtros ir priežiūros išlaidos finansuojamos Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymo nustatyta tvarka ir iš kitų Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatytų finansavimo šaltinių ir lėšų, gautų už LIS tvarkytojo teikiamas paslaugas (papildomai apdorojamus duomenis). 

 

VIII SKYRIUS

LIS MODERNIZAVIMAS IR LIKVIDAVIMAS

 

37. LIS sistema modernizuojama ir likviduojama Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymo ir Valstybės informacinių sistemų steigimo, kūrimo, modernizavimo ir likvidavimo tvarkos aprašo nustatyta tvarka.

38. Likviduojamos LIS duomenys ir dokumentai perduodami kitai informacinei sistemai ar registrui, kuri (-is) steigiama (-as) vietoj likviduojamos LIS, arba sunaikinami ar perduodami valstybės archyvams Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka.

 

IX  SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

39. Duomenų subjektas, kurio asmens duomenys tvarkomi LIS, turi Reglamente nustatytas teises. Duomenų subjektų teisės įgyvendinamos ekonomikos ir inovacijų ministro patvirtinto Duomenų subjektų teisių įgyvendinimo Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijoje tvarkos aprašo nustatyta tvarka.

40. Informacija apie asmens duomenų tvarkymą Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje pateikiama interneto svetainėje http://eimin.lrv.lt/.

41. Nuostatų 10.5, 14.4, 21 ir 22 punktuose nurodyti dokumentai saugomi Lietuvos vyriausiojo archyvaro nustatyta tvarka ir terminais.

 

_____________

 

Papildyta priedu:

Nr. 523, 2020-05-27, paskelbta TAR 2020-05-28, i. k. 2020-11398

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 964, 2013-10-23, Žin., 2013, Nr. 113-5644 (2013-10-30), i. k. 1131100NUTA00000964

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. liepos 18 d. nutarimo Nr. 937 "Dėl Licencijavimo pagrindų aprašo patvirtinimo" pakeitimo

 

2.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 750, 2016-07-20, paskelbta TAR 2016-07-22, i. k. 2016-20922

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. liepos 18 d. nutarimo Nr. 937 „Dėl Licencijavimo pagrindų aprašo patvirtinimo“ pakeitimo

 

3.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 523, 2020-05-27, paskelbta TAR 2020-05-28, i. k. 2020-11398

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. liepos 18 d. nutarimo Nr. 937 „Dėl Licencijavimo pagrindų aprašo patvirtinimo“ pakeitimo

 

 

part_0235613e0c604974a11a8b6fad9039bc_end