Redagavo: Ramunė Lūžaitė (1998.04.23)

 

Įstatymas paskelbtas: Žin., 1997, Nr.60-1400

 

Neoficialus įstatymo tekstas

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. VIII-568, 97.12.09, Žin., 1997, Nr.117-3008 (97.12.24)

LIETUVOS RESPUBLIKOS KILNOJAMOJO TURTO ĮKEITIMO ĮSTATYMO 58 IR 59 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMAS

 

2.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. VIII-669, 98.03.19, Žin., 1998, Nr.31-821 (98.04.01)

LIETUVOS RESPUBLIKOS KILNOJAMOJO TURTO ĮKEITIMO ĮSTATYMO 59 STRAIPSNIO PAKEITIMO IR PAPILDYMO 58(1), 60 STRAIPSNIAIS ĮSTATYMAS

 

*** Pabaiga ***

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

KILNOJAMOJO TURTO ĮKEITIMO

ĮSTATYMAS

1997 m. birželio 10 d. Nr. VIII-250
Vilnius

PIRMASIS SKIRSNIS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

 

1. Šis įstatymas reglamentuoja prievolių įvykdymo užtikrinimo kilnojamojo turto įkeiti­mu ir iš šių prievolių kylančių reikalavimų tenkinimo tvarką.

2. Šis įstatymas netaikomas įkeičiant Hipotekos įstatyme nurodytą turtą bei tais atvejais, kai įkeistas turtas perduodamas saugoti įkaito turėtojui ar turtas įkeičiamas lombarde, taip pat kai Lietuvos banko ar komercinių bankų paskoloms užtikrinti įkeičiami Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar Lietuvos banko vertybiniai popieriai.

 

2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos

 

1. Turtas - kilnojamasis turtas (daiktai ir turtinės teisės), nurodytas šio įstatymo 15 straipsnyje.

2. Kilnojamojo turto įkeitimas (toliau - įkeitimas) - prievolių įvykdymo užtikrinimo būdas, kai įkeisto turto nuosavybės teisė bei teisė savo nuožiūra naudoti iš įkeisto turto gautas pajamas paliekama įkeisto turto savininkui. Jei suėjus nustatytam terminui prievolė tebėra neįvykdyta, kreditorius turi teisę reikalauti, kad jo reikalavimas būtų patenkintas iš įkeisto turto vertės.

3. Įkeitimo registravimas - kilnojamojo turto įkeitimo sandorio įregistravimas hipotekos registre.

 

3 straipsnis. Įkeitimo atsiradimo pagrindai

 

1. Įkeitimas atsiranda:

1) šio įstatymo nustatyta tvarka sudarius skolininko ar kito asmens (įkaito davėjo) ir kreditoriaus (įkaito turėtojo) turto įkeitimo sutartį bei įkeitimo sandorį įregistravus hipotekos registre;

2) įregistravus turto įkeitimo sandorį hipotekos registre vienašaliu įkeičiamo turto sa­vininko pareiškimu.

2. Teisę įkeisti turtą turi šio turto savininkas ar asmuo, turintis patikėjimo teisę į šį turtą, arba šio įstatymo nustatytais atvejais būsimas turto savininkas (toliau - savininkas). Įkeisti bendrosios nuosavybės turtą galima tik esant rašytiniam visų bendrasavininkių sutikimui.

 

4 straipsnis. Įkeitimu užtikrinami reikalavimai

 

1. Įkeitimu gali būti užtikrintas bet kurios prievolės, kylančios iš sutarties (paskolos, pirkimo-pardavimo ir kt.), įvykdymas.

2. Jeigu ko kita nenustatyta sutartyje, įkeitimas užtikrina reikalavimą tokio dydžio, kuris yra jo patenkinimo momentu, įskaitant palūkanas, netesybas, nuostolius, padarytus dėl prievolės įvykdymo termino praleidimo, taip pat išieškojimo išlaidas.

 

5 straipsnis. Įkeitimo dalykas

 

1. Įkeitimo dalyku gali būti šio įstatymo 15 straipsnyje nurodytas turtas, kuris priklauso įkaito davėjui nuosavybės teise, taip pat šio įstatymo nustatytais atvejais turtas, kuris taps įkaito davėjo nuosavybe ateityje.

2. Įkeitimo dalyku negali būti valstybės valdžios ir valdymo institucijų, įstaigų ir orga­nizacijų, išlaikomų iš valstybės ar savivaldybės biudžeto, turtas. Negali būti įkeičiamas turtas, išimtas iš civilinės apyvartos, areštuotas turtas, taip pat turtas, į kurį pagal galiojančius įstatymus negali būti nukreiptas išieškojimas.

 

6 straipsnis. Reikalavimų, užtikrintų įkeitimu, tenkinimo eilė

 

Reikalavimai, užtikrinti šiame įstatyme nustatyta tvarka įregistruotu įkeitimu, tenki­na­mi pirmiau už visus kitus reikalavimus.

 

7 straipsnis. Reikalavimų, užtikrintų būsimo turto įkeitimu,

              tenkinimas

 

Tais atvejais, kai įkeičiamas turtas, kurį įkaito davėjas įgis nuosavybės teise ateityje, išieškojimas į įkeistą turtą gali būti nukreiptas tik įkaito davėjui įgijus šį turtą nuosavybės teise.

 

8 straipsnis. Hipotekos registro duomenų apie įkeitimus teisinis

              statusas

 

1. Hipotekos registro duomenys apie įkeitimus laikomi teisingais ir išsamiais, kol jie nenuginčyti įstatymų nustatyta tvarka.

2. Iškilus ginčui dėl hipotekos registre įregistruoto įkeitimo, asmenys negali įrodinėti, kad nežinojo įkeitimo buvimo fakto.

 

9 straipsnis. Duomenų apie hipotekos registre įregistruotus įkeitimus

              viešumas

 

Kiekvienas asmuo Hipotekos registro nuostatų nustatyta tvarka turi teisę atlygintinai susipažinti su hipotekos registro duomenimis apie jame registruojamus bei įregistruotus įkeitimus.

 

10 straipsnis. Įkeisto turto perleidimas

 

1. Įkeistą turtą jo savininkas gali perleisti kitam asmeniui, jeigu tai leidžiama įkeitimo sutartyje. Perleisdamas įkeistą turtą, jo savininkas privalo informuoti įkeisto turto įgijėją apie tai, kad turtas yra įkeistas, bei pranešti kreditoriui apie įkeisto turto perleidimą.

2. Perleidus įkeistą turtą, įkeisto turto įgijėjas atsako kreditoriui įkeisto turto verte pagal prievolę, užtikrintą šio turto įkeitimu, išskyrus šio įstatymo 23 straipsnyje nustatytus atvejus.

 

11 straipsnis. Draudimas atsisakyti įkeistos reikalavimo teisės

 

Asmeniui, įkeitusiam reikalavimo teisę, draudžiama atsisakyti įkeistos reikalavimo teisės.

 

12 straipsnis. Įkeisto turto perleidimo sutarties, jeigu ji

               pažeidžiama, negaliojimas

 

1. Tais atvejais, kai įkeistas turtas perleidžiamas kitam asmeniui, o įkeitimo sutartyje nebuvo leista jį perleisti ir turto įgijėjas tą žinojo ar galėjo žinoti, turto perleidimo sutartis negalioja.

2. Jeigu pripažinus turto įkeitimo sutartį negaliojančia turto įgijėjas negrąžina savininkui įkeisto turto, turto įgijėjas atsako kreditoriui visa įkeisto turto verte.

3. Jeigu pripažinus turto įkeitimo sutartį negaliojančia turto savininkui grąžinamas turtas mažesnės vertės, negu jis buvo perleidimo momentu, turto įgijėjas atsako kreditoriui ta suma, kuria sumažėjo turto vertė.

 

13 straipsnis. Teisė reikalauti patenkinti įkeitimu užtikrintą

               reikalavimą prieš terminą

 

Kreditorius gali reikalauti patenkinti užtikrintą įkeitimu reikalavimą prieš terminą, jeigu:

1) kiti kreditoriai įstatymų nustatytais atvejais reikalauja parduoti įkeistą turtą iš varžytynių;

2) skolininkas mirė (kai skolininkas yra fizinis asmuo);

3) pradėta skolininko bankroto procedūra arba priimtas sprendimas jį likviduoti (kai skolininkas yra juridinis asmuo ar įmonė, neturinti juridinio asmens teisių);

4) skolininkas ilgiau kaip vieną mėnesį uždelsė sutartyje nustatytų skolos grąžinimo įmokų ir (ar) palūkanų mokėjimą, jei sutartyje nenustatytas trumpesnis terminas;

5) turto savininkas, pažeisdamas įkeitimo sutartį, perleido įkeistą turtą arba jį pakartotinai įkeitė;

6) turto savininkas, nesilaikydamas įkeitimo sutarties sąlygų, nepažymėjo įkeisto turto specialiomis žymomis arba jų neišsaugojo visą įkeitimo sutarties galiojimo laikotarpį;

7) turto savininkas, nesilaikydamas įkeitimo sutarties sąlygų, netvarko specialios įkeisto turto inventorizacijos ir jo apyvartos apskaitos;

8) turto savininkas naudoja įkeistą turtą ne pagal paskirtį arba netinkamai ir dėl to gali sumažėti turto vertė;

9) turto savininkas trukdo kreditoriui tikrinti įkeisto turto būklę;

10) turtas prarastas arba jo vertė sumažėjo daugiau kaip 30 procentų dėl priežasčių, nepriklausančių nuo turto savininko;

11) įkeisto turto draudimo sutartis nutraukta prieš terminą;

12) turto savininkas nesilaiko kitų įkeitimo sutartyje nustatytų sąlygų bei reikalavimų ir dėl to gali sumažėti turto vertė.

 

14 straipsnis. Įkeitimo perregistravimas į hipoteką ir kreditorių

               reikalavimų tenkinimo eilė

 

1. Jeigu įkeistas kilnojamasis turtas įregistruojamas kaip nekilnojamojo turto priklau­sinys, kreditorius gali reikalauti, kad hipotekos registre įregistruotas kilnojamojo turto įkeitimas būtų perregistruotas į hipoteką. Šiais atvejais kreditorių reikalavimų tenkinimo eilė nustatoma pagal prašymo pakeisti įkeitimo rūšį pateikimo datą.

2. Tais atvejais, kai įkeistas kilnojamasis turtas vėliau yra įkeičiamas kaip nekilnojamojo turto priklausinys, reikalavimai, atsiradę iš kilnojamojo turto įkeitimo, tenkinami pirmiau už hipotekos reikalavimus.

 

 

ANTRASIS SKIRSNIS

KILNOJAMOJO TURTO ĮKEITIMO TVARKA

 

15 straipsnis. Įkeičiamas turtas

 

Pagal šį įstatymą gali būti įkeičiama:

1) kiekvienas kilnojamasis individualiais ar rūšiniais požymiais apibrėžtas daiktas, išskyrus daiktus, įkeičiamus pagal Hipotekos įstatymą;

2) vertybiniai popieriai;

3) intelektinės nuosavybės teisės;

4) lėšos, esančios įkaito davėjo banko sąskaitoje;

5) daiktinės teisės;

6) prievolinės teisės, atsiradusios iš rašytinės sutarties.

 

16 straipsnis. Įkeitimo administratorius

 

Jeigu įkeitimu užtikrinamas vienos paskolos, kurią teikia keli kreditoriai, įvykdymas, kreditoriai gali paskirti įkeitimo administratorių, kuris įgaliojamas Civilinio kodekso nustatyta tvarka visų kreditorių vardu sudaryti įkeitimo sutartį, ją įregist­ruoti ir atstovauti visų kreditorių interesams.

17 straipsnis. Įkeitimo sutarties ir turto savininko vienašalio

               pareiškimo įkeisti turtą forma

 

1. Įkeitimo sutartis sudaroma arba įkeičiamo turto savininko vienašalis pareiškimas įkeisti turtą surašomas įforminant kilnojamojo turto įkeitimo lakštą (toliau - įkeitimo lakštas), kurio formą nustato Teisingumo ministerija. Kai turtas įkeičiamas įkeitimo sutartimi, įkeitimo lakštą pasirašo skolininkas, įkeičiamo turto savininkas (kai skolininkas ir turto savininkas ne tas pats asmuo) ir kreditorius, o tais atvejais, kai turtas įkeičiamas įkeičiamo turto savininko vienašaliu pareiškimu, - įkeičiamo turto savininkas.

2. Kilnojamojo turto įkeitimo lakštas tvirtinamas notariškai ir šio įstatymo nustatyta tvarka registruojamas hipotekos registre.

3. Visi kilnojamojo turto įkeitimo sutarties pakeitimai įrašomi įkeitimo lakšte ir registruojami ta pačia tvarka kaip ir įkeitimas.

 

18 straipsnis. Įkeitimo lakšto turinys

 

1. Įkeitimo lakšte turi būti nurodyta:

1) įkeitimo sandorio sudarymo vieta ir data;

2) skolininkas (fizinio asmens vardas, pavardė, adresas, identifikavimo kodas; juridinio asmens arba įmonės, neturinčios juridinio asmens teisių, pavadinimas, buveinė, identifikavimo kodas);

3) įkeisto turto savininkas, jei skolininkas ir įkeisto turto savininkas yra ne tas pats as­muo (fizinio asmens vardas, pavardė, adresas, identifikavimo kodas; juridinio asmens arba įmonės, neturinčios juridinio asmens teisių, pavadinimas, buveinė, identifikavimo kodas);

4) kreditorius (fizinio asmens vardas, pavardė, adresas, identifikavimo kodas; juridinio asmens arba įmonės, neturinčios juridinio asmens teisių, pavadinimas, buveinė, identifikavimo kodas);

5) įkeičiamo turto aprašymas, kad šį turtą galima būtų identifikuoti. Jeigu numatomos specialios turto žymos, - jų aprašymas;

6) įkeičiamo turto vertė;

7) sutartimi užtikrinama prievolė, jos suma arba maksimalus įkeitimu užtikrintų reikalavimų dydis;

8) palūkanų dydis;

9) prievolės vykdymo terminai, o jei prievolė bus vykdoma pagal kreditoriaus reika­lavimą, - momentas, nuo kada kreditorius šį reikalavimą gali pateikti.

2. Įkeitimo lakšte gali būti numatytos papildomos sąlygos ir reikalavimai:

1) leidimas perleisti įkeistą turtą kitam asmeniui;

2) reikalavimas tvarkyti specialią įkeisto turto inventorizacijos ir jo apyvartos apskaitą;

3) draudimas įkeisti turtą;

4) draudimas pakeisti įkeisto turto buvimo vietą;

5) sąlyga, kuriai esant kreditoriaus reikalavimas galioja arba kurią įvykdžius kredito­riaus reikalavimas pradės galioti;

6) sąlygos, dėl kurių numatyta susitarti ateityje;

7) skolos dydžio fiksavimo data;

8) kitos sąlygos.

3. Kai turtas įkeičiamas turto savininko vienašaliu pareiškimu, įkeitimo lakšte kredi­torius gali būti nenurodytas. Šiais atvejais surašomas pareikštinis įkeitimo lakštas. Pareikštinis įkeitimo lakštas jo turėtojo prašymu bet kada gali būti įforminamas vardiniu hipotekos lakštu.

 

19 straipsnis. Turto, kuris yra pirkimo-pardavimo arba nuomos

               dalykas, įkeitimas

 

1. Šio įstatymo nustatyta tvarka gali būti įkeičiamas turtas, kuris yra pirkimo-pardavimo sutarties dalykas, siekiant užtikrinti:

1) pardavėjo reikalavimus;

2) paskolos, kurią pirkėjui suteikė trečioji šalis tam, kad visiškai arba iš dalies būtų patenkinti pardavėjo reikalavimai, grąžinimą.

2. Šio straipsnio 1 dalies nuostatos taikomos ir tais atvejais, kai pardavėjas ar suteikiantis pirkėjui paskolą kreditorius turi nuosavybės teisę į parduodamą turtą, kol bus visiškai sumokėta prekės kaina ar visiškai grąžinta suteikta paskola, taip pat tais atvejais, kai įkeitimu užtikrinamas nuomos, kuriai pasibaigus nuomininkas tampa nuomojamo turto savi­ninku, sutarties įvykdymas.

20 straipsnis. Maksimalusis įkeitimas

 

1. Sudaryti įkeitimo sutartį, kurioje nurodomas ne konkretus skolos dydis, o tik maksi­maliai galima skolos suma, leidžiama ne ilgesniam kaip 5 metų laikotarpiui. Pasibaigus šiam terminui, skolos dydis fiksuojamas ir vėliau prisiimti skoliniai įsipareigojimai įkeistu turtu nebeužtikrinami.

2. Skolos dydžio fiksavimo data gali būti nustatyta sutartyje. Jeigu to nepadaryta, kredi­torius gali reikalauti skolos dydį fiksuoti bet kuriuo metu, bet ne anksčiau kaip praėjus 3 metams nuo įkeitimo sutarties įregistravimo dienos.

3. Skolos dydis taip pat fiksuojamas šiais atvejais:

1) kai kiti kreditoriai įstatymų nustatytais atvejais reikalauja parduoti turtą iš varžytynių;

2) areštavus įkeistą turtą;

3) skolininkui arba kreditoriui mirus (kai skolininkas arba kreditorius yra fizinis asmuo);

4) pradėjus skolininko ar kreditoriaus bankroto procedūrą arba priėmus sprendimą skolininką ar kreditorių likviduoti (kai skolininkas arba kreditorius yra juridinis asmuo arba įmonė, neturinti juridinio asmens teisių).

4. Skolos dydžio fiksavimas gali būti panaikinamas, jei kreditoriai atšaukia reikalavimą parduoti turtą iš varžytynių, taip pat jei panaikinamas turto areštas arba nutraukiama skolininko ar kreditoriaus bankroto procedūra.

5. Skolos dydis fiksuojamas ir jo fiksavimas registruojamas Hipotekos registro nuostatų nustatyta tvarka.

 

21 straipsnis. Įkeisto turto žymėjimas

 

Įkeitimo sutartyje gali būti nustatyta, kad įkeistas turtas turi būti pažymėtas specialiomis žymomis. Šiuo atveju įkeisto turto savininkas atsako už žymų ant turto išsaugojimą iki įkeitimo sutarties išregistravimo momento.

 

22 straipsnis. Įkeisto turto apskaita

 

Kreditorius, remdamasis įkeitimo sutartimi, gali reikalauti, kad įkeisto turto savininkas tvarkytų specialią įkeisto turto inventorizacijos ir apyvartos apskaitą.

 

23 straipsnis. Prekių atsargų įkeitimas

 

1. Įkaito davėjas, įkeitęs esančias apyvartoje prekių atsargas (prekes, žaliavas, pusgaminius, pagamintą produkciją), turi teisę keisti įkeistų prekių atsargų sudėtį ir formą su sąly­ga, kad nemažės bendra jų vertė.

2. Įkeistų prekių pardavimas įkaito davėjui, vykdant jo įstatuose (nuostatuose) nustatytą veiklą, išlaisvina prekes nuo įkeitimo, o įkaito davėjo įsigytos naujos prekių atsargos tampa įkeitimo dalyku šių prekių įsigijimo nuosavybėn momentu.

 

24 straipsnis. Įkeitimo teisė, kai įkeistas turtas sujungiamas su

               kitu turtu

 

 1. Jeigu įkeistas turtas gamybos procese sujungiamas su kitu kilnojamuoju turtu arba pakeičiamas taip, kad pradinę (pirminę) formą atgauti yra neįmanoma, įkeitimas apima naujai sukurtą turtą. Jei egzistuoja daugiau nei vienas reikalavimas į naujai sukurtą turtą kaip visumą, kylantis iš turto sudėtinių dalių įkeitimų, kiekvieno įkeitimu užtikrinto reika­lavimo maksimalus dydis apskaičiuojamas pagal įkeistų sudėtinių dalių vertės lyginamuosius svorius naujai suformuoto turto gamybos kaštuose. Kreditorių reikalavimai patenkinami pa­gal prašymo įregistruoti įkeitimą pateikimo datą eilės tvarka.

 2. Jeigu įkeistas turtas yra sujungiamas su kitu turtu tokiu būdu, kad juos galima atskirti, nesumažinus jų vertės, tai įkeitimas neapima naujai sukurto turto.

 3. Jeigu įkeičiamas naujai sukurtas turtas, kurio sudėtinės dalys buvo įkeistos, reikalavimai, užtikrinti ankstesniu sudėtinių dalių įkeitimu, tenkinami pirmiau už reikalavimus, užtikrintus viso turto įkeitimu.

25 straipsnis. Įkeisto turto pakartotinis įkeitimas

 

1. Įkeisto turto savininkas gali šį turtą dar kartą įkeisti šio įstatymo nustatyta tvarka, jei tai nedraudžia įkeitimo sutartis. Apie pakartotinį įkeisto turto įkeitimą įkeisto turto savininkas turi pranešti ankstesniam kreditoriui įkeitimo sutartyje nustatyta tvarka.

2. Įkeisti šio įstatymo nustatyta tvarka įkeistą turtą, jį perduodant įkaito turėtojui, (už­statyti) draudžiama, jei sutartyje nenustatyta kitaip.

3. Šio straipsnio nuostatų pažeidimas įkeitimo sutartį, pagal kurią pakartotinai įkeičiamas turtas, daro negaliojančią.

 

26 straipsnis. Reikalavimų tenkinimo eilė, kai turtas įkeičiamas

               kelis kartus

 

1. Jeigu turtas įkeičiamas kelis kartus, kreditorių reikalavimai tenkinami pagal prašymo įregistruoti įkeitimą pateikimo datą eilės tvarka. Tolesnės eilės kreditorių reikalavimai iš įkeisto turto tenkinami tik po to, kai visiškai patenkinti pirmesnės eilės kreditorių reikalavimai.

2. Kreditorių, tuo pačiu metu (tą pačią dieną) pateikusių prašymus įregistruoti to paties turto įkeitimą, reikalavimai yra tos pačios eilės ir tenkinami proporcingai įkeitimu užtikrintų reikalavimų sumai.

3. Jeigu įkeičiama jau anksčiau įkeisto turto sudėtinė dalis, tai reikalavimas, kylantis iš turto sudėtinės dalies įkeitimo, negali būti patenkintas pirmiau už reikalavimą, kylantį iš vi­so turto įkeitimo.

 

27 straipsnis. Kelių turto objektų įkeitimu užtikrinto reikalavimo

               tenkinimas

 

Jeigu skolininkas (skolininkai) įkeitė kelis turto objektus, kad apsaugotų vieną konkretų reikalavimą, vykdant išieškojimą galima parduoti tik tiek turto objektų, kiek reikia kreditoriaus reikalavimui patenkinti. Turto objektų pardavimo eilę nustato jų savininkas (savininkai), jeigu įkeitimo sutartyje nenustatyta kitaip.

 

28 straipsnis. Įkaito davėjo teisės

 

1. Įkeisto turto savininkas turi teisę:

1) naudoti turtą pagal paskirtį;

2) gauti iš įkeisto turto vaisių bei pajamų ir naudoti tai savo nuožiūra;

3) perduoti turtą valdyti kitam asmeniui,jei įkeitimo sutartyje nenustatyta kitaip;

4) perleisti turtą kitam asmeniui, jei tai leidžia įkeitimo sutartis, įspėdamas turto įgijėją apie tai, kad turtas įkeistas;

5) įkeisti turtą dar kartą, jei to nedraudžia įkeitimo sutartis.

2. Jei kreditoriaus reikalavimo įvykdymas užtikrinamas įkeičiant ne skolininkui, bet ki­tam asmeniui nuosavybės teise priklausantį turtą, tai šis asmuo (įkaito davėjas) neatsako kitu savo turtu už skolininko įsipareigojimo vykdymą.

3. Priverstinai pardavus įkeistą turtą, įkaito davėjas turi atgręžtinio reikalavimo teisę į asmenį, kurio skolinio įsipareigojimo įvykdymas buvo užtikrintas priverstinai parduotu įkeistu turtu, dėl nuostolių atlyginimo.

 

29 straipsnis. Įkaito davėjo pareigos

 

Įkaito davėjas privalo:

1) tinkamai naudoti ir prižiūrėti įkeistus daiktus;

2) apdrausti įkeistą turtą savo lėšomis tokiu būdu, kad kreditoriui šis draudimas būtų naudingas, jei sutartyje nenustatyta kitaip;

3) pranešti kreditoriui apie įkeisto turto vertės sumažėjimą bei jo žuvimą ar dingimą;

4) sudaryti sąlygas kreditoriui tikrinti įkeisto turto būklę bei naudojimo sąlygas;

5) pranešti kreditoriui apie įkeisto turto įkeitimą ar perleidimą įkeitimo sutartyje nustatyta tvarka;

6) vykdyti kitas įkeitimo sutartyje nustatytas sąlygas.

 

30 straipsnis. Prievolių, kurių įvykdymas užtikrintas įkeitimu,

               vykdymas

1. Prievolės, kurių įvykdymas užtikrintas įkeitimu, vykdomos pateikus įkeitimo lakš­tą. Jeigu kreditorius nepateikia įkeitimo lakšto, skolininkas gali prievolės ir nevykdyti.

2. Skolininkui įvykdžius visą įkeitimu užtikrintą prievolę, kreditorius privalo jam grąžinti įkeitimo lakštą, kuriame įrašyta, kad prievolė įvykdyta.

3. Skolininkui įvykdžius dalį įkeitimu užtikrintos prievolės, kreditorius privalo apie tai įrašyti įkeitimo lakšte ir skolininko pageidavimu išduoti pakvitavimą.

 

31 straipsnis. Kreditoriaus teisė reikalauti patenkinti savo

               reikalavimą iš įkeisto turto vertės

 

1. Jeigu skolininkas neįvykdė įkeitimu užtikrintos prievolės, kreditorius turi teisę reika­lauti patenkinti savo reikalavimą iš lėšų, gautų priverstinai pardavus įkeistą turtą šio įsta­tymo nustatyta tvarka.

2. Jeigu sumos, gautos priverstinai pardavus įkeistą turtą, neužtenka kreditoriaus (įkai­to turėtojo) reikalavimui visiškai patenkinti, jis turi teisę išieškoti trūkstamą sumą iš skoli­ninko kito turto lygiomis teisėmis su kitais kreditoriais.

3. Jeigu įkeistas turtas dingsta, žūva ar jo vertė sumažėja, kreditorius turi teisę paten­kinti savo reikalavimą iš visų piniginių ir natūrinių kompensacijų, kurios priklausytų įkeisto turto savininkui už padarytą įkeistam turtui žalą.

 

32 straipsnis. Įkeitimo teisės pasibaigimas

 

1. Įkeitimo teisės pasibaigimo pagrindai:

1) įkeitimu užtikrintos prievolės pasibaigimas;

2) teisės, esančios įkeitimo dalyku, galiojimo termino pasibaigimas;

3) įkeisto daikto žuvimas;

4) nuosavybės teisės į įkeistą daiktą ar įkeistų teisių perleidimas įkaito turėtojui;

5) įkeisto turto priverstinis pardavimas.

 2. Įkeisto turto priverstinis pardavimas vykdant išieškojimą išlaisvina turtą nuo visų įkeitimų.

 3. Įkeitimo teisė pasibaigia išregistravus įkeitimą iš hipotekos registro.

 

TREČIASIS SKIRSNIS

REIKALAVIMO TEISĖS, ATSIRADUSIOS IŠ TURTO ĮKEITIMO,

PERLEIDIMAS IR ĮKEITIMAS

 

33 straipsnis. Reikalavimo teisės perleidimas

 

Reikalavimo teisę, atsiradusią iš turto įkeitimo, kreditorius gali perleisti kitam asmeniui, išskyrus tuos atvejus, kai sutartyje nustatyta, jog kreditorius neturi teisės tai daryti.

 

34 straipsnis. Reikalavimo teisės perleidimo tvarka

 

1. Reikalavimo teisė, atsiradusi iš turto įkeitimo, perleidžiama perduodant įkeitimo lakštą indosamentu.

 2. Indosamentas turi būti įrašytas įkeitimo lakšte, nurodant asmenį, kuriam perlei­džiamas reikalavimas. Jis turi būti pasirašytas indosanto (įkeitimo lakšto turėtojo) ir įregistruotas hipotekos registre.

 3. Reikalavimo teisės perleidimas (įkeitimo lakšto indosamentas) registruojamas hipotekos registre ta pačia tvarka kaip ir įkeitimas.

 

35 straipsnis. Reikalavimo teisės įkeitimas

 

Reikalavimo teisę, atsiradusią iš įkeitimo, galima įkeisti prievolės įvykdymui užtikrinti.

 

36 straipsnis. Reikalavimo teisės įkeitimo tvarka

 

1. Reikalavimo teisė, atsiradusi iš turto įkeitimo, įkeičiama šalių susitarimu. Tai įrašoma įkeitimo lakšte.

2. Atsiradusios iš turto įkeitimo reikalavimo teisės įkeitimo sutartis įsigalioja nuo jos įregistravimo hipotekos registre.

3. Jeigu nesilaikoma šiame straipsnyje nustatytų taisyklių, reikalavimo teisės įkeitimo sutartis tampa negaliojančia.

 

37 straipsnis. Prievolės, kurios įvykdymas užtikrintas reikalavimo

               teisės įkeitimu, įvykdymo terminas

 

Įkeičiant reikalavimo teisę, atsiradusią iš turto įkeitimo, šio reikalavimo įkeitimu užtik­rinamos prievolės įvykdymo terminas negali būti ilgesnis už įkeičiamo reikalavimo įvykdy­mo terminą.

 

 

KETVIRTASIS SKIRSNIS

ĮKEITIMO ĮREGISTRAVIMAS

 

38 straipsnis. Įkeitimo registravimo vieta

 

1. Įkeitimai registruojami hipotekos registre, kurį tvarko apylinkių teismų hipotekos skyriai (toliau - hipotekos skyriai).

2. Hipotekos registro steigimo ir funkcionavimo tvarką bei struktūrą, taip pat naudojimosi hipotekos registro duomenimis tvarką reglamentuoja Hipotekos registro steigimo įstatymas, Hipotekos įstatymas bei Vyriausybės patvirtinti Hipotekos registro nuostatai.

 

39 straipsnis. Prašymo įregistruoti įkeitimą pateikimo vieta

 

1. Prašymas įregistruoti kilnojamojo turto įkeitimą gali būti paduotas bet kuriam hipotekos skyriui, o prašymas įregistruoti kilnojamojo turto įkeitimo sutarties pakeitimą bei išregistruoti įkeitimą - tam hipotekos skyriui, kuriame buvo įregistruotas įkeitimas.

2. Prašymas įregistruoti įkeitimą registruojamas pateikus įkeitimo lakštą ta pačia tvarka kaip ir prašymas įregistruoti hipoteką, tačiau prašymo įregistruoti įkeitimą pateikimo laikas (valanda ir minutės) nenurodomas.

 

40 straipsnis. Įkeitimo įregistravimas ir dokumentų, patvirtinančių

               įkeitimą, išda­vimas

 

1. Įkeitimas registruojamas kaip ir hipoteka Hipotekos įstatymo bei Hipotekos registro nuostatų nustatyta tvarka. Įkeitimas laikomas įregistruotu nuo jo įregistravimo centriniame hipotekos registre momento.

2. Įregistravus įkeitimą, įregistruotas įkeitimo lakšto originalas bei pažymėjimas apie įkeitimo įregistravimą centriniame hipotekos registre išsiunčiamas kreditoriui, o jeigu kreditorius įkeitimo lakšte nenurodytas, - įkeisto turto savininkui, kurio vienašaliu pareiškimu įregistruotas įkeitimas. Pažymėjimo apie įkeitimo įregistravimą turinį ir formą nustato Hipotekos registro nuostatai.

3. Įkeitimo lakšto kopija saugoma hipotekos skyriuje Hipotekos registro nuostatų nustatyta tvarka.

 

41 straipsnis. Duomenų perdavimas turto registrams ir apsikeitimo

               duomenimis su jais tvarka

 

1. Tais atvejais, kai įkeistas kilnojamasis turtas įregistruotas turto registre, duomenys apie įregistruotą šio turto įkeitimą ne vėliau kaip per 24 valandas turi būti perduoti turto registrui.

2. Įkeisto turto registrai duomenis apie įkeičiamą ar įkeistą turtą perduoda hipotekos registrui Hipotekos registro nuostatų nustatyta tvarka.

 

42 straipsnis. Įkeitimo išregistravimas

 

1. Teisę kreiptis į hipotekos registro tvarkytoją išregistruoti įkeitimą turi:

1) kreditorius (įkaito turėtojas), pateikęs įkeitimo lakštą;

2) skolininkas ar įkaito davėjas (kai skolininkas ir įkaito davėjas ne tas pats asmuo), pa­teikęs įkeitimo lakštą, patvirtinantį, kad kreditoriaus reikalavimas, užtikrintas hipotekos registre įregistruotu įkeitimu, yra patenkintas;

 3) šio įstatymo 52 straipsnyje nustatyta tvarka turtą įgijęs asmuo, pateikęs įkeitimo lakštą bei kitus dokumentus, patvirtinančius, kad turtas įgytas vykdant išieškojimą.

2. Tais atvejais, kai įkeitimo sutartis įstatymų nustatyta tvarka pripažįstama negaliojančia, hipotekos registre įregistruotas įkeitimas išregistruojamas pateikus hipotekos skyriui įsiteisėjusį teismo sprendimą.

3. Įkeitimas išregistruojamas ta pačia tvarka kaip ir hipoteka.

 

43 straipsnis. Duomenų apie įkeitimą saugojimo terminas

 

Duomenys apie įkeitimą saugomi hipotekos registre 5 metus po įkeitimo išregistravimo.

 

 

PENKTASIS SKIRSNIS

IŠIEŠKOJIMAS IŠ ĮKEISTO TURTO

 

44 straipsnis. Kreditoriaus teisė pradėti išieškojimą

 

1. Skolininkui neįvykdžius hipotekos registre įregistruotu įkeitimu užtikrintos prievolės ar esant kitiems šio įstatymo 13 straipsnyje nurodytiems pagrindams, kreditorius turi teisę reikalauti patenkinti savo reikalavimą iš įkeisto turto vertės ir pradėti išieškojimą, įspėda­mas skolininką, kad, negrąžinus skolos per 20 dienų, bus pradėtas išieškojimas. Raštiškas įspėjimas skolininkui įteikiamas per hipotekos skyrių Hipotekos registro nuostatų nustatyta tvarka.

2. Hipotekos registre pažymima apie įspėjimo skolininkui įteikimą Hipotekos registro nuostatų nustatyta tvarka.

 

45 straipsnis. Įspėjimo dėl išieškojimo turinys

 

1. Įspėjime dėl išieškojimo turi būti nurodyta:

1) skolininkas bei įkeisto turto savininkas ir jų adresai;

2) įkeitimo, pagal kurį vykdomas išieškojimas, įregistravimo hipotekos registre data ir numeris;

3) įkeitimu užtikrinta prievolė;

4) turtas, į kurį nukreipiamas išieškojimas;

5) reikalavimo įvykdyti įkeitimu užtikrintą prievolę turinys.

2. Įspėjimas turi būti pasirašytas kreditoriaus ar jo įgalioto atstovo.

 

46 straipsnis. Hipotekos skyriaus pareiga pranešti suinteresuotiems

               asmenims apie pradėtą išieškojimą

 

Hipotekos skyrius, įteikęs skolininkui įspėjimą dėl išieškojimo, privalo apie tai infor­muoti kitus hipotekos registre įrašytus asmenis, turinčius teisę į turtą, į kurį nukreiptas iš­ieškojimas.

 

47 straipsnis. Draudimas perleisti ir apsunkinti įkeistą turtą

 

Skolininkas, gavęs įspėjimą dėl turto išieškojimo, neturi teisės įkeisto turto parduoti, išnuomoti ar kitaip jį apsunkinti.

 

48 straipsnis. Įkeisto turto perdavimas kreditoriaus žinion

 

1. Įteikus skolininkui įspėjimą dėl išieškojimo, įkeistas turtas turi būti perduotas kredi­toriaus žinion.

 2. Jeigu įspėjimą dėl išieškojimo gavęs skolininkas kreditoriui pareikalavus neperduoda jam įkeisto turto, kreditorius gali kreiptis į hipotekos teisėją su prašymu areštuoti įkeistą turtą ir perduoti jam (kreditoriui). Prašymas nagrinėjamas ir hipotekos teisėjo nutartis pri­imama šio įstatymo 49 straipsnyje nustatytais terminais bei tvarka. Įkeistą turtą areštuoja ir perduoda kreditoriui teismo antstolis Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka.

 3. Kreditorius, kuriam perduotas įkeistas turtas, privalo šį turtą tinkamai laikyti. Jis atsako už šio turto išsaugojimą, jeigu neįrodo, kad turtas prarastas, jo vertė sumažėjo arba turtas sugedo ne dėl jo kaltės.

 

49 straipsnis. Prašymų areštuoti įkeistą turtą ir perduoti jį

               kreditoriui nagrinėjimas

 

1. Prašymus areštuoti įkeistą turtą ir perduoti jį kreditoriui nagrinėja įkeitimą įregistravusio hipotekos skyriaus hipotekos teisėjas. Prašymas turi būti išnagrinėtas per 3 darbo dienas nuo jo gavimo.

2. Hipotekos teisėjo nutartis dėl įkeisto turto arešto ir šio turto perdavimo kreditoriui per 3 darbo dienas turi būti išsiųsta suinteresuotiems asmenims.

 

50 straipsnis. Kreditoriaus reikalavimo iš įkeistų lėšų, esančių

               įkaito davėjo banko sąskaitoje, tenkinimo tvarka

 

1. Tais atvejais, kai prievolės įvykdymui užtikrinti buvo įkeistos lėšos, esančios įkaito da­vėjo banko sąskaitoje, įteikus skolininkui įspėjimą dėl išieškojimo, kreditoriui pereina teisė tvarkyti įkaito davėjo banko sąskaitą. Teisė tvarkyti banko sąskaitą perduodama rašytiniu įkaito davėjo pareiškimu, o jeigu įkaito davėjas nesutinka, - hipotekos teisėjo nutartimi.

2. Kreditorius, kuriam perduota teisė tvarkyti įkaito davėjo sąskaitą, turi teisę naudoti įplaukiančias į šią sąskaitą lėšas savo reikalavimams patenkinti.

3. Kreditoriaus teisė tvarkyti įkaito davėjo sąskaitą pasibaigia, patenkinus įkeitimu už­tikrintą reikalavimą. Kreditorius, kurio reikalavimas patenkintas iš įkaito davėjo sąskaitoje esančių lėšų, per 3 darbo dienas privalo grąžinti įkaito davėjui įkeitimo lakštą su įrašu apie reikalavimo patenkinimą.

 

51 straipsnis. Skolininko teisės vykdant išieškojimą

 

Skolininkas, gavęs įspėjimą dėl išieškojimo, turi teisę:

1) ginčyti kreditoriaus veiksmus, susijusius su išieškojimu, ieškininės teisenos tvarka;

2) įvykdyti įkeitimu užtikrintą prievolę, o ją įvykdžius, - susigrąžinti turtą.

 

52 straipsnis. Perduoto kreditoriaus žinion įkeisto turto pardavimo

               tvarka

 

1. Perduotą kreditoriaus žinion įkeistą turtą parduoda:

1) kreditorius, jeigu tai nustatyta įkeitimo sutartyje;

2) kreditoriaus ir skolininko įgaliotas asmuo.

2. Kreditorius įkeistą turtą parduoda aukcione, o kreditoriaus ir skolininko įgaliotas asmuo - kreditoriaus ir skolininko nurodytu būdu. Vertybiniai popieriai, įregistruoti Vertybinių popierių komisijoje, parduodami Vertybinių popierių viešosios apyvartos įstatymo nustatyta tvarka.

3. Įkeistas turtas, areštuotas kitų įstatymų nustatyta tvarka, parduodamas Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka.

4. Įkaito davėjo, kuriam pradėta bankroto procedūra, turtas parduodamas ir kreditorių reikalavimai tenkinami Įmonių bankroto įstatymo nustatyta tvarka.

5. Lėšos, gautos pardavus įkeistą turtą šio straipsnio 2 ir 3 dalyse nustatyta tvarka, pervedamos į hipotekos skyriaus depozitinę sąskaitą.

6. Šiame straipsnyje nustatytų taisyklių nesilaikymas įkeisto turto pirkimo-pardavimo sutartį daro negaliojančią.

 

53 straipsnis. Išieškojimo iš įkeisto turto nutraukimas

 

Kreditorius privalo nutraukti išieškojimą, jeigu:

1) teismo sprendimu nustatyta, kad kreditorius neturi teisės vykdyti išieškojimo;

2) skolininkas įvykdo prievolę.

 

54 straipsnis. Skolininko teisė į nuostolių atlyginimą

 

Skolininkas turi teisę reikalauti, kad kreditorius atlygintų jo patirtus nuostolius, atsira­dusius kreditoriui vykdant išieškojimą, taip pat nuostolius, atsiradusius kreditoriui netinka­mai laikant turtą ar jį priverstinai parduodant.

 

55 straipsnis. Atsiskaitymai pardavus įkeistą turtą

 

1. Reikalavimai iš sumos, gautos priverstinai pardavus įkeistą turtą, tenkinami šia tvarka:

1) atlyginamos turto pardavimo išlaidos;

2) tenkinami kreditorių reikalavimai, atsiradę iš hipotekos registre įregistruoto turto įkeitimo, pagal reikalavimų tenkinimo eilę;

3) tenkinami kitų kreditorių reikalavimai.

2. Jeigu pardavus įkeistą turtą gauta suma viršija sumą, reikalingą šio straipsnio 1 dalyje nurodytiems reikalavimams patenkinti, lėšų skirtumas privalo būti išmokėtas įkaito davėjui.

3. Hipotekos teisėjas turi priimti nutartį dėl kreditorių reikalavimų tenkinimo ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo pirkimo-pardavimo sutarties pateikimo ir lėšų už parduotą įkeistą turtą pervedimo į hipotekos skyriaus depozitinę sąskaitą dienos.

 

56 straipsnis. Lėšų kreditoriams paskirstymas

 

1. Jeigu priverstinai parduotas turtas buvo įkeistas kelių skirtingų kreditorių reikalavimams patenkinti, hipotekos teisėjas sudaro sumų paskirstymo kreditoriams projektą ir išsiunčia jį kiekvienam kreditoriui.

2. Kreditoriai per 10 darbo dienų nuo šio straipsnio 1 dalyje nurodyto projekto gavimo gali pateikti savo pastabas hipotekos teisėjui raštu. Praėjus šiam terminui, hipotekos teisėjas pri­ima nutartį dėl sumų paskirstymo.

3. Lėšos pervedamos kreditoriams į jų nurodytas sąskaitas ne vėliau kaip per 7 darbo dienas po hipotekos teisėjo nutarties dėl sumų paskirstymo įsiteisėjimo.

 

57 straipsnis. Įkeitimo teisės pasibaigimas pervedus pinigus į

               hipotekos skyriaus depozitinę sąskaitą

 

1. Kreditoriui atsisakius priimti hipotekos registre įregistruotu įkeitimu užtikrintos pi­niginės prievolės įvykdymą, skolininkas gali pervesti atitinkamą sumą į hipotekos skyriaus depozitinę sąskaitą ir kreiptis su prašymu į hipotekos teisėją patvirtinti įkeitimo teisės pa­sibaigimą.

2. Hipotekos teisėjas skolininko prašymą patvirtinti įkeitimo teisės pasibaigimą turi iš­nagrinėti ir priimti nutartį per 7 darbo dienas po prašymo įteikimo.

 

ŠEŠTASIS SKIRSNIS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

58 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

 

Šis įstatymas įsigalioja nuo 1998 m. balandžio 1 d.

 

Straipsnio pakeitimai:

Nr. VIII-568, 97.12.09, Žin., 1997, Nr.117-3008 (97.12.24)

 

58(1) straipsnis. Duomenų apie įkeitimo sutartis, sudarytas iki 1998 m. balandžio 1 d., perdavimo hipotekos skyriams ir įrašymo į Hipotekos registro duomenų bazę tvarka

 

1. Duomenis apie kilnojamojo turto įkeitimo sutartis, sudarytas iki 1998 m. balandžio 1 d., kreditoriai turi perduoti hipotekos skyriams, kad šie duomenys, jeigu įkeistas turtas nėra perduotas įkaito turėtojui, būtų įrašyti į Hipotekos registro duomenų bazę. Perduodami duomenis, kreditoriai turi pateikti Teisingumo ministerijos nustatytos formos prašymą ir įkeitimo sutartį. Kilnojamojo turto įkeitimo lakštai nepildomi.

2. Šio straipsnio 1 dalyje nurodyti duomenys gali būti perduoti hipotekos skyriams iki 1998 m. liepos 1 d. Šis terminas negali būti atstatomas.

3. Šio straipsnio 1 dalyje nurodyti duomenys turi būti įrašyti į hipotekos registro duomenų bazę iki 1998 m. spalio 1 d. Duomenų įrašymo į Hipotekos registro duomenų bazę tvarką nustato Teisingumo ministerija. Įrašant šiuos duomenis, įkeitimo sutarčių teisinis tyrimas neatliekamas.

4. Šio straipsnio 1 dalyje nurodyti duomenys išbraukiami iš Hipotekos registro duomenų bazės remiantis hipotekos teisėjo nutartimi arba teismo sprendimu. Hipotekos teisėjo nutartis išbraukti duomenis apie įkeitimo sutartis, sudarytas iki 1998 m. balandžio 1 d., iš Hipotekos registro duomenų bazės priimama, kai yra pateiktas kreditoriaus pareiškimas dėl skolinio įsipareigojimo įvykdymo arba įkeisto turto pardavimo iš varžytynių aktas.

 

Straipsnio pakeitimai:

Nr. VIII-669, 98.03.19, Žin., 1998, Nr.31-821 (98.04.01)

 

59 straipsnis. Reikalavimų, atsiradusių iš turto įkeitimo sutarčių, sudarytų iki 1998 m. balandžio 1 d., tenkinimo tvarka

 

1. Reikalavimus dėl išieškojimo nukreipimo į turtą, įkeistą iki 1998 m. balandžio 1 d., kai duomenys apie šį įkeitimą įrašyti į Hipotekos registro duomenų bazę, kreditoriai gali pareikšti paduodami pareiškimą hipotekos skyriui dėl priverstinio skolos išieškojimo arba ieškininį pareiškimą teismui. Teismas, priėmęs ieškininį pareiškimą, apie tai per 10 dienų turi raštu pranešti hipotekos skyriui.

2. Teismas apie priimtą ieškininį pareiškimą praneša, taip pat kreditorius pareiškimą pradėti skolos išieškojimą paduoda tam hipotekos skyriui, kuriam buvo perduoti duomenys apie įkeitimo sutartį. Pareiškime pradėti skolos išieškojimą nurodoma įkeitimo sutarties sudarymo data, įkeistas turtas, negrąžintos skolos dydis, skolininkas, įkeisto turto savininkas ir jų adresai.

3. Pareiškimas dėl skolos išieškojimo nagrinėjamas hipotekos skyriuje šia tvarka:

1) hipotekos teisėjas per 3 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos priima nutartį areštuoti įkeistą turtą ir praneša apie tai turto registrams (jei turtas registruojamas turto registre) bei suinteresuotiems asmenims (skolininkui, įkeisto turto savininkui ir visiems į Hipotekos registrą įrašytiems kreditoriams), taip pat įspėja skolininką ir įkeisto turto savininką, kad negrąžinus skolos per vieną mėnesį įkeistas turtas bus parduotas iš varžytynių;

2) įkeistas turtas areštuojamas Civilinio proceso kodekse nustatyta tvarka;

3) suinteresuotas asmuo per 1 mėnesį nuo hipotekos teisėjo nutarties areštuoti įkeistą turtą priėmimo turi teisę raštu pareikšti prieštaravimus dėl kreditoriaus reikalavimų tenkinimo ne ginčo tvarka ir pateikti juos hipotekos teisėjui. Per šį terminą hipotekos teisėjas neatlieka jokių procesinių veiksmų;

4) suinteresuotam asmeniui pareiškus prieštaravimą dėl kreditoriaus reikalavimų tenkinimo ne ginčo tvarka, taip pat tais atvejais, kai nepakanka įrodymų dėl kreditoriaus reikalavimų pagrįstumo, hipotekos teisėjas priima nutartį sustabdyti priverstinį skolos išieškojimą ne ginčo tvarka ir pasiūlo suinteresuotiems asmenims spręsti ginčą ieškininės teisenos tvarka. Apie pareikštą ieškinį asmenys privalo raštu informuoti hipotekos skyrių. Jeigu kreditorius per 1 mėnesį nepareiškia ieškinio, hipotekos teisėjas priima nutartį panaikinti turto areštą.

4. Jeigu iki 1998 m. balandžio 1 d. įkeistas turtas pakartotinai įkeičiamas pagal šį įstatymą ir šio įstatymo nustatyta tvarka kreditoriui pradėjus išieškojimą iš įkeisto turto kiti kreditoriai per 1 mėnesį nuo įspėjimo skolininkui įteikimo dienos raštu pareiškia prieštaravimus dėl skolos išieškojimo ne ginčo tvarka ir pateikia juos hipotekos skyriui, hipotekos teisėjas priima nutartį sustabdyti išieškojimą ir pasiūlo kreditoriams spręsti ginčą ieškininės teisenos tvarka.

5. Kreditorių reikalavimai, atsiradę iš turto įkeitimo sutarčių, sudarytų iki 1998 m. balandžio 1 d., jeigu duomenys apie šias sutartis įrašyti į Hipotekos registro duomenų bazę, tenkinami pagal Civilinio proceso kodekso 426(1) straipsnį. Jeigu iki 1998 m. balandžio 1 d. tas pats turtas buvo įkeistas keliems kreditoriams, kreditorių reikalavimų tenkinimo eilė nustatoma pagal įkeitimo sutarties sudarymo datą.

6. Kreditoriai, neperdavę šio įstatymo nustatyta tvarka ir terminais hipotekos skyriams duomenų apie įkeitimo sutartis, sudarytas iki 1998 m. balandžio 1 d., praranda teisę į reikalavimų, atsiradusių iš šių sutarčių, patenkinimą pagal Civilinio proceso kodekso 426(1) straipsnį.

 

Straipsnio pakeitimai:

Nr. VIII-568, 97.12.09, Žin., 1997, Nr.117-3008 (97.12.24)

Nr. VIII-669, 98.03.19, Žin., 1998, Nr.31-821 (98.04.01)

 

60 straipsnis. Kreditorių reikalavimų tenkinimo termino atidėjimas

 

1. Kreditorių, kurių reikalavimų įvykdymui užtikrinti įkeistas kilnojamasis turtas šio įstatymo nustatyta tvarka, reikalavimai pagal šio įstatymo 55 straipsnį gali būti pradedami tenkinti tik pasibaigus šio įstatymo 58(1) straipsnio 3 dalyje nurodytam terminui įrašyti duomenis į Hipotekos registro duomenų bazę.

2. Jeigu pasibaigus šio įstatymo 58(1) straipsnio 3 dalyje nurodytam terminui paaiškėja, kad turtas, į kurį nukreiptas išieškojimas pagal šį įstatymą, buvo įkeistas iki 1998 m. balandžio 1 d., hipotekos teisėjas pasiūlo Hipotekos registre įrašytiems kreditoriams, kuriems turtas buvo įkeistas iki 1998 m. balandžio 1 d., per 1 mėnesį kreiptis dėl skolos išieškojimo ieškininės teisenos tvarka. Apie pareikštą ieškinį kreditorius privalo raštu informuoti hipotekos skyrių. Šiais atvejais hipotekos teisėjas sustabdo išieškojimo iš įkeisto turto vykdymą, iki įsiteisės teismo sprendimas. Kreditoriai, kurie per šioje dalyje nustatytą terminą nepareiškia ieškinio, praranda teisę į reikalavimų patenkinimą šio įstatymo nustatyta tvarka.

 

Straipsnio pakeitimai:

Nr. VIII-669, 98.03.19, Žin., 1998, Nr.31-821 (98.04.01)

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 


 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                        ALGIRDAS BRAZAUSKAS