Suvestinė redakcija nuo 2020-01-01

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2010, Nr. 53-2640, i. k. 110203NISAK0001-131

 

Nauja redakcija nuo 2020-01-01:

Nr. 1-284, 2019-11-04, paskelbta TAR 2019-11-04, i. k. 2019-17501

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS ENERGETIKOS MINISTRAS

 

įsakymas

 

DĖL MAGISTRALINIŲ NAFTOTIEKIŲ IR PRODUKTOTIEKIŲ APSAUGOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2010 m. balandžio 30 d. Nr. 1-131

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos energetikos įstatymo 6 straipsnio 2 punktu ir Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 28 straipsnio 2 dalimi,

tvirtinu Magistralinių naftotiekių ir produktotiekių apsaugos taisykles (pridedama).

 

 

 

Energetikos ministras                                                         Arvydas Sekmokas

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos energetikos ministro

2010 m. balandžio 30 d. įsakymu Nr. 1-131

(Lietuvos Respublikos energetikos ministro

2019 m. lapkričio 4 d. įsakymo Nr. 1-284

redakcija)

 

 

MAGISTRALINIŲ NAFTOTIEKIŲ IR PRODUKTOTIEKIŲ APSAUGOS TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

Bendroji dalis

 

1. Magistralinių naftotiekių ir produktotiekių apsaugos taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato energetikos įmonių nuosavybės teise ar kitais teisėtais pagrindais valdančių magistralinių naftotiekių ir produktotiekių (toliau – MNP) vykdomai veiklai MNP apsaugos zonose reikalavimus ir santykius su žemės savininkais ir kitais naudotojais, valstybinės ar savivaldybės žemės patikėtiniais (toliau – žemės savininkas) bei kitais asmenimis, vykdant veiklą MNP apsaugos zonose. Taisyklės MNP apsaugai apibrėžia reikalavimus, siekiant užtikrinti jų saugų, patikimą ir efektyvų eksploatavimą ir siekiant išvengti avarijų, sutrikimų, nesankcionuotų prisijungimų ir nelaimingų atsitikimų.

2. Taisyklės taikomos projektuojant, statant ir eksploatuojant MNP, nepriklausomai nuo jų nuosavybės formos, taip pat vykdant darbus ir kitą veiklą MNP apsaugos zonų ribose.

3. Be Taisyklių, projektuojant, statant ir eksploatuojant MNP būtina vykdyti galiojančių standartų, techninių reglamentų ir normų, technologinių sąlygų, Naftos ir naftos produktų magistralinių ir jūrinių vamzdynų eksploatavimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2007 m. gegužės 25 d. įsakymu Nr. 4-207 „Dėl Naftos ir naftos produktų magistralinių ir jūrinių vamzdynų eksploatavimo taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Vamzdynų eksploatavimo taisyklės), elektros įrenginių įrengimo ir eksploatacijos taisyklių, taip pat priešgaisrinę saugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus.

4. Taisyklių reikalavimai privalomi energetikos įmonėms, nuosavybės teise ar kitais teisėtais pagrindais valdančioms MNP (toliau – MNP eksploatuojanti įmonė), ir žemės, kuriose įrengti MNP, savininkams ir kitiems asmenims, projektuojantiems, statantiems (įrengiantiems), eksploatuojantiems statinius (įrenginius) MNP apsaugos zonose.

5. MNP, kuriems taikomos Taisyklės, priklauso:

5.1. vamzdynai su atšakomis, uždaromąja armatūra, siurblinių prijungimo, valymo ir diagnozavimo įtaisų paleidimo ir priėmimo kameromis, slėgio ribojimo ir apskaitos mazgais;

5.2. elektrocheminės vamzdynų apsaugos nuo korozijos įrenginiai, technologinių ryšių linijos ir įrenginiai, vamzdynų telemechanikos priemonės;

5.3. vamzdynų uždaromosios armatūros distancinio valdymo įtaisai, elektros linijos ir įrenginiai;

5.4. priešgaisrinės apsaugos priemonės ir įrenginiai, priešeroziniai ir apsauginiai įrenginiai;

5.5. vamzdynų linijinės dalies statiniai, uždaromosios armatūros aikštelių aptvarai;

5.6. skiriamieji ir signaliniai ženklai, privažiuojamieji keliai prie vamzdynų;

5.7. naftos, naftos produktų perpumpavimo siurblinės, apskaitos punktai, skirstymo stotys;

5.8. naftos, naftos produktų talpyklos;

5.9. naftos, naftos produktų perpylimo estakados bei prieplaukos;

5.10. naftos ir naftos produktų šildymo stotys.

6. Taisyklėse nustatytais atvejais fizinio asmens (žemės ir (ar) miško savininko) duomenys tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) (OL 2016 L 119, p. 1) siekiant, kad MNP eksploatuojančios įmonės palaikytų ryšį su žemės ir (ar) miško savininku.

7. Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos energetikos įstatyme, Lietuvos Respublikos želdynų įstatyme, Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme, Lietuvos Respublikos statybos įstatyme, Vamzdynų eksploatavimo taisyklėse ir kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

 

II SKYRIUS

MNP apsaugos zonos

 

8. MNP apsaugos zonos ir jų dydis nustatytos Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 26 ir 27 straipsniuose.

9. MNP apsaugos zonose taikomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos nustatytos Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 28 straipsnyje.

 

III SKYRIUS

MNP trasų žymėjimas vietovėje

 

10. MNP trasos žymimos gelžbetoniniais, metaliniais ar plastikiniais žymėjimo ženklais, kurių aukštis 1,5–2,0 metrai nuo žemės. Žymėjimo ženklus pastato MNP eksploatuojanti įmonė. Žymėjimo ženklai statomi, MNP posūkių vietose, susikirtimo su mišku pradžioje ir pabaigoje, susikirtimuose su vandens telkiniais, keliais, geležinkeliais, kitos infrastruktūros įrenginiais. MNP žymėjimo ženklo pavyzdys pateiktas Taisyklių priede.

11. MNP susikirtimo su automobilių, vandens ir (ar) geležinkelio keliais vietose žymėjimo ženklus pastato ir prižiūri MNP eksploatuojanti įmonė, atitinkamai suderinusi su Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos ar kitu kelio valdytoju, vidaus vandens kelių valdytoju, geležinkelių kelių ir jų įrenginių valdytoju, o draudžiančiuosius ženklus – MNP eksploatuojančios įmonės lėšomis ir jos teikimu, įmonė turinti teisę vykdyti kelių priežiūros darbus prieš tai suderinus su kelio savininku. Ženklai įrengiami:

11.1. MNP susikirtimo su visų kategorijų automobilių keliais vietose iš abiejų pusių MNP abiejose kelio pusėse pastatomi ženklai „Sustoti draudžiama“ (Kelių eismo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio 11 d. nutarimu Nr. 1950 „Dėl Kelių eismo taisyklių patvirtinimo“ toliau – KET), 1 priedo 6 punkto ženklas Nr. 332) su papildoma lentele „Galiojimo zona į priekį“ (KET 1 priedo 11 punkto papildoma lentelė Nr. 806), nurodant ženklo galiojimo zoną 400 metrų (po 200 m į abi puses nuo sankirtos);

11.2. MNP susikirtimo su vidaus vandenų keliais, kur vyksta laivyba, vietos krantuose pažymimos signaliniais ženklais vadovaujantis Vidaus vandens kelių eksploatavimo taisyklėmis, patvirtintomis 2009 m. lapkričio 25 d. įsakymu Nr. 3-600 „Dėl Vidaus vandenų kelių eksploatavimo taisyklių patvirtinimo“ ir Europos vidaus vandenų laivybos taisyklėmis.

12. Nustatyta tvarka statybos rangovų ir užsakovo parengtas MNP planas (išpildomoji geodezinė nuotrauka) turi būti perduotas savivaldybių administracijoms, kad jis būtų pažymėtas savivaldybių žemės naudojimo žemėlapiuose.

 

IV SKYRIUS

INFORMAVIMAS APIE MNP apsaugos zonas

 

13. Užbaigus MNP statybą (rekonstrukciją), privaloma parengti MNP planą (geodezinę nuotrauką). Informaciją apie pastatytus (rekonstruotus) MNP įmonė skelbia viešai savo interneto svetainėje, Lietuvos erdvinės informacijos portale ir (ar) kituose viešai ir nuolat internetu prieinamuose informacijos šaltiniuose.

14. MNP eksploatuojančios įmonės ir savivaldybių administracijos teikia informaciją apie MNP vietą ir apsaugos zonas suinteresuotoms įmonėmis, organizacijoms, įstaigoms, žemės savininkams, vykdantiems žemės darbus MNP apsaugos zonoje.

15. MNP eksploatuojanti įmonė privalo periodiškai per žiniasklaidos priemones ir (ar) kitais būdais informuoti fizinius ir juridinius asmenis, vykdančius veiklą MNP apsaugos zonose, apie būtinumą vykdyti Taisyklėse ir Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo nustatytus reikalavimus. Pranešimų periodiškumą nustato MNP eksploatuojančios įmonės vadovas, atsižvelgdamas į sezoninių darbų laiką.

16. Įvykus MNP avarijai, MNP eksploatuojanti įmonė nedelsdama imasi šią avariją lokalizuoti ir likviduoti, pranešusi apie tai Bendrajam pagalbos centrui skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112, Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai, Aplinkos apsaugos departamentui prie Aplinkos ministerijos (toliau – AAD), atitinkamos savivaldybės administracijai ir žemės savininkui.

 

V SKYRIUS

MNP apsaugos zonose VYKDOMOS VEIKLOS SĄLYGOS

 

PIRMASIS SKIRSNIS

BENDRIEJI REIKALAVIMAI

 

17. MNP eksploatuojanti įmonė privalo vykdyti MNP apsaugos zonos priežiūrą, kad būtų laikomasi Taisyklių ir Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 28 straipsnio nuostatų.

18. MNP eksploatuojančios įmonės darbuotojai ir (ar) įmonės pavedimu kiti asmenys vykdo darbus MNP apsaugos zonose laikydamiesi Vamzdynų eksploatavimo taisyklių, Taisyklių ir kitų teisės aktų nustatytų reikalavimų.

19. MNP eksploatuojanti įmonė vykdo MNP, jų įrenginių ir kito įmonių turto apsaugą nuo nesankcionuotų ar neteisėtų veiksmų, kurie tiesiogiai ar netiesiogiai pažeistų MNP techninės saugos reikalavimus ir (ar) sukeltų pavojų aplinkai, žmonių turtui, jų gyvybei ar sveikatai.

20. MNP fizinės saugos sistema turi apsunkinti neteisėtų veiksmų vykdymą.

21. Eksploatuojami naftotiekiai ir produktotiekiai, jų apsaugos zonose esantys antžeminiai objektai bei naftos ir naftos produktų terminalai, perpumpavimo stotys ir juose esantys objektai turi būti aprūpinti techninėmis apsaugos priemonėmis ir saugomi pagal Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių energetikos įmonių ir nacionaliniam saugumui užtikrinti strateginę ar svarbią reikšmę turinčios energetikos infrastruktūros fizinės ir veiklos apsaugos reikalavimus, patvirtintus Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2019 m. sausio 15 d. įsakymu Nr. 1-9 „Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių energetikos įmonių ir nacionaliniam saugumui užtikrinti strateginę ar svarbią reikšmę turinčios energetikos infrastruktūros fizinės ir veiklos apsaugos reikalavimų patvirtinimo“.

22. MNP eksploatuojančios įmonės darbuotojai ir (ar) įmonės pavedimu kiti asmenys turi teisę MNP apsaugos zonoje nekliudomai remontuoti, rekonstruoti MNP, esančius žemės savininkų teritorijoje, prieš tai jiems pranešus (raštu, paštu, elektroniniu paštu, per kurjerį, telefonu (skambučiu ar trumpąja žinute) ar kitu būdu). Apie numatomus vykdyti darbus turi būti pranešama ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki darbų pradžios.

23. MNP apžiūros, techninio patikrinimo, sutrikimų, avarijų lokalizavimo ir likvidavimo darbai vykdomi be išankstinio pranešimo. Apie atliktus šiuos darbus žemės savininkas raštu informuojamas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų.

 

ANTRASIS SKIRSNIS

MNP eksploatuojančių įmonių teisės ir pareigos

 

24. MNP eksploatuojančios įmonės darbuotojai ir (ar) įmonės pavedimu kiti asmenys turi teisę:

24.1. privažiuoti automobiliais ir kita technika prie MNP vamzdynų pagal privažiavimo schemą, suderintą su žemės savininku;

24.2. MNP apsaugos zonose atlikti žemės kasimo darbus, kasti iškasas vamzdynų izoliacijos kokybei ir jų elektrocheminės apsaugos nuo korozijos įrenginių būklei tikrinti, kai tai būtina techniškai prižiūrint, remontuojant, rekonstruojant šiuos vamzdynus, apie tai Taisyklių 22 punkto nustatyta tvarka pranešus žemės savininkams, kurių teritorijoje yra vamzdynai;

24.3. apsaugos zonoje pjauti žolę, kirsti krūmus, medžius, genėti medžių šakas ir atlikti kitus vamzdynų apsaugos zonos priežiūros darbus apie tai Taisyklių 22 punkto nustatyta tvarka pranešus žemės savininkams, kurių teritorijoje yra MNP. Kirtimo liekanas (iškirsta mediena, krūmai bei išgenėtos šakos) iš MNP apsaugos zonos savo lėšomis pašalina MNP eksploatuojanti įmonė. Kirtimo liekanos yra želdinių ar žemės savininkų nuosavybė;

24.4. avariniais atvejais ir (ar) įvykus avarijai miško masyvuose kirsti sausuolius, vėjavartas, vėjalaužas, sniegolaužas bei palinkusius medžius, keliančius pavojų MNP vamzdynų ar jų įrenginių eksploatavimui, be leidimo kirsti mišką, vėliau nustatytąja tvarka įforminus miško kirtimą ir pašalinus iš kirtaviečių kirtimo liekanas. MNP eksploatuojanti įmonė atlikusi darbus per 5 darbo dienas privalo informuoti Taisyklių 22 punkto nustatyta tvarka miško savininką apie jų valdose iškirstus pavojingus medžius;

24.5. nekliudomai atlikti vamzdynų trasos apžiūras, vamzdyno techninį patikrinimą, remontą, rekonstravimą ar modernizavimą;

24.6. ieškant galimos MNP pažeidimo vietos ar nesankcionuoto prisijungimo su neteisėtai nutiestais prie MNP prijungtais ar paruoštais prijungti vamzdžiais ir įranga, MNP eksploatuojančiai įmonei MNP apsaugos zonos ribose leidžiama važiuoti automobiliais ir kita technika, kasti iškasas ir atlikti kitus žemės darbus, apie tai iš anksto neinformavus žemės savininkų. Dėl šių veiksmų žemės savininkų patirti nuostoliai atlyginami, kaip nurodyta Taisyklių 40 punkte;

24.7. vykdyti avarijų ir sutrikimų lokalizavimo ir likvidavimo darbus;

24.8. sustabdyti darbus, kuriuos atlieka kiti asmenys MNP apsaugos zonose, pažeisdami Taisyklių reikalavimus;

24.9. reikalauti iš apsaugos zonoje darbus vykdančių asmenų, žemės savininkų vykdyti Taisyklių reikalavimus;

24.10. Taisyklių įgyvendinimo tikslais gauti reikalingą informaciją apie žemės savininkus ir jų kontaktinius duomenis, užtikrinti šių duomenų apsaugą teisės aktų nustatyta tvarka.

25. Jeigu MNP apsaugos zonos sutampa su žemės ruožu išilgai geležinkelio, automobilių kelio, elektros tinklų apsaugos zonomis, darbus, susijusius su šių objektų eksploatavimu tose teritorijose, atlieka suinteresuotos šalys savitarpio susitarimu. Atliekant darbus, nurodytus Taisyklių 24 punkte, geležinkelio kelių ir jų įrengimų apsaugos zonoje, šiuos darbus būtina raštu suderinti su viešosios geležinkelių infrastruktūros valdytoju ir (ar) savininku, o jei šie darbai vykdomi geležinkelio želdinių apsaugos zonoje – su geležinkelio želdinius eksploatuojančia įmone. Atliekant darbus, nurodytus Taisyklių 24 punkte, automobilių kelių ir jų įrenginių apsaugos zonoje, šiuos darbus būtina raštu suderinti su Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos ir (ar) kitu kelio valdytoju.

 

TREČIASIS SKIRSNIS

MNP APSAUGOS ZONOSE VYKDOMOS VEIKLOS SĄLYGOS

 

26. Žemė, esanti MNP apsaugos zonose yra žemės savininko nuosavybė, išskyrus energetikos objektų žemę, ir ji naudojama laikantis Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 28 straipsnio nustatytų specialiųjų žemės naudojimo sąlygų ir Taisyklių reikalavimų.

27. Asmenys, atliekantys darbus MNP apsaugos zonoje, turi apsaugoti MNP nuo pažeidimų savo lėšomis. Darbai turi būti suderinti su šiuos MNP eksploatuojančia įmone. MNP apsaugos zonose statinių ir įrenginių, nurodytų Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 28 straipsnio 2 dalyje, statybos (įrengimo), remonto, rekonstravimo projektuose prireikus turi būti numatomos MNP išsaugojimo arba jo iškėlimo priemonės. Šios priemonės derinamos su MNP eksploatuojančia įmone.

28. Žemės savininkai, kurių teritorijoje nutiesti MNP, turi:

28.1. negadinti, nepažeisti MNP, jų įrenginių, ženklų;

28.2. nekliudyti vykdyti darbus, užtikrinti MNP eksploatuojančių įmonių darbuotojams ir (ar) įmonės pavedimu kitiems asmenims laisvą priėjimą ir privažiavimą prie MNP pagal suderintą su žemės savininku privažiavimo schemą;

28.3. į MNP apsaugos zonose pastatytų (rekonstruotų) statinių užbaigimo komisiją pakviesti MNP eksploatuojančių įmonių atstovus;

28.4. teisės aktų nustatyta tvarka laikinam naudojimui suteikti žemės sklypus MNP rekonstravimui ir (ar) remontui atlikti ir pervažoms per juos įrengti MNP eksploatuojančiai įmonei;

28.5. vykdant darbus apsaugos zonose laikytis Taisyklių reikalavimų.

29. Žemės kasimo darbai MNP apsaugos zonoje atliekami šia tvarka:

29.1. žemės kasimo darbai atliekami vadovaujantis statybos techniniu reglamentu STR 1.06.01:2016 „Statybos darbai. Statinio statybos priežiūra“, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2016 m. gruodžio 2 d. įsakymu Nr. D1-848 „Dėl statybos techninio reglamento STR 1.06.01:2016 „Statybos darbai. Statinio statybos priežiūra“ patvirtinimo“;

29.2. žemės kasimo darbams, kai juos atlieka ne MNP eksploatuojančios įmonės darbuotojai, turi būti gautas raštiškas MNP eksploatuojančios įmonės sutikimas;

29.3. apie numatomus žemės kasimo darbus, kai juos atlieka ne MNP eksploatuojančios įmonės darbuotojai, ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas turi būti pranešta MNP eksploatuojančiai įmonei;

29.4. vamzdynų, nutiestų per žemės ūkio naudmenas, planinis rekonstravimas ir (ar) remontas atliekamas suderinus darbų laiką su žemės savininkais. Nepavykus suderinti darbų laiko, MNP eksploatuojanti įmonė apie numatomus vykdyti darbus turi pranešti raštu žemės savininkams prieš 15 kalendorinių dienų iki darbų pradžios;

29.5. darbai, kuriais siekiama išvengti avarijų ir sutrikimų MNP arba lokalizuojant ir likviduojant MNP avarijas ir sutrikimus, gali būti atliekami bet kuriuo laiku be išankstinio pranešimo žemės savininkams arba naudotojams, vėliau Taisyklių 23 punkto nustatyta tvarka pranešus jiems apie atliktus darbus;

29.6. asmenys, vykdantys žemės kasimo darbus, radę techniniuose dokumentuose nenurodytus kabelius, vamzdžius ar kitus įrenginius turi nedelsdami nutraukti šiuos darbus, imtis jų išsaugojimo priemonių ir pranešti apie tai artimiausiam inžinerinius tinklus eksploatuojančiam asmeniui ir atitinkamos savivaldybės administracijai, jeigu iš pastarosios buvo gautas leidimas žemės kasimo darbams ar tie darbai buvo derinami.

30. MNP apsaugos zonoje auganti žolė, krūmai, medžiai (toliau – želdiniai) šalinami šia tvarka:

30.1. želdinius gali šalinti žemės savininkai savo iniciatyva, šiuos darbus suderinę su MNP eksploatuojančia įmone. Jei žemės savininkai želdinių nepašalina, želdinius šalina MNP eksploatuojanti įmonė savo lėšomis, Taisyklių 22 punkto nustatyta tvarka pranešdama žemės savininkams apie darbų pradžią. Iškirsta mediena, krūmai, išgenėtos šakos lieka žemės savininko nuosavybėje;

30.2. miško žemėje medžiai kertami pagal leidimą kirsti mišką, išduodamą vadovaujantis Leidimų kirsti mišką išdavimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2010 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. D1-1055 „Dėl Leidimų kirsti mišką išdavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“. Leidimas išduodamas MNP eksploatuojančiai įmonei arba žemės savininkui;

30.3. Leidimai kirsti mišką neprivalomi Leidimų kirsti mišką išdavimo tvarkos apraše nustatytais atvejais, kai avariniais atvejais kertami sausuoliai, vėjavartos, vėjalaužos, sniegalaužos ir palinkę medžiai, keliantys pavojų MNP ir jų įrenginių eksploatacijai. Darbus atlikusi MNP eksploatuojanti įmonė per 5 darbo dienas privalo informuoti valstybinio miško valdytoją ar privataus miško savininką apie jų valdose atliktus pavojingų medžių kirtimus.

31. MNP avarijų lokalizavimo metu šių avarijų lokalizavimo tikslais iškirstiems medžiams už MNP apsaugos zonos ribų leidimai įforminami po avarijos lokalizavimo darbų.

32. Įvykus MNP avarijai, sutrikimui, MNP eksploatuojanti įmonė nedelsdama imasi atlikti MNP avarijos, sutrikimo lokalizavimo ir likvidavimo darbus be išankstinio derinimo ir apie įvykusią avariją, sutrikimą praneša asmenims pagal MNP eksploatuojančios įmonės patvirtintas ekstremaliųjų situacijų valdymo schemas.

33. Teritorijos ar vandens telkinių išvalymas nuo teršalų, atsiradusių dėl MNP avarijos, atliekamas įstatymų nustatyta tvarka.

34. Įmonės, eksploatuojančios MNP, aplinkos monitoringą vykdo vadovaujantis Ūkio subjektų aplinkos monitoringo nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2009 m. rugsėjo 16 d. įsakymu Nr. D1-546 „Dėl Ūkio subjektų aplinkos monitoringo nuostatų patvirtinimo“.

35. MNP eksploatuojanti įmonė, atliekanti MNP rekonstravimo ar remonto darbus kelio juostoje, savo lėšomis turi įrengti laikinus apvažiavimus, aptverti darbų vietą, pastatyti atitinkamus kelio ženklus. Remontuojant MNP arba likviduojant MNP avarijos pasekmes, kai reikia pašalinti kelio dangą, MNP eksploatuojanti įmonė nustatyta tvarka gauna kelio savininko leidimą ir dangos konstrukciją bei kitus sugadintus kelio elementus atstato savo lėšomis.

36. Apie vykdomą MNP remontą turi būti pranešta:

36.1. AAD, kai MNP nutiestas per vandens telkinius ir šie darbai atliekami tuose telkiniuose ar jų apsaugos zonoje, arba apie bet kurioje vietoje vykdomą MNP remontą, susijusį su vamzdyno atidarymu, kai yra potencialus pavojus išsilieti naftai ir (ar) naftos produktams;

36.2. saugomos teritorijos direkcijai, kai MNP kerta nacionalinius ir regioninius parkus, valstybinius draustinius, biosferos rezervatus ir poligonus, Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijas ir MNP remonto darbai atliekami šiose saugomose teritorijose (jeigu saugoma teritorija direkcijos neturi – kitos saugomos teritorijos direkcijai, kuriai ji priskirta Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktoriaus 2019 m. sausio 21 d. įsakymu V-9 „Dėl valstybės įsteigtų saugomų teritorijų, neturinčių direkcijų, ir Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijų, nepatenkančių į valstybinius parkus, rezervatus ar biosferos rezervatus, priskyrimo saugomų teritorijų direkcijoms“).

37. MNP remonto darbai turi būti derinami:

37.1. su vidaus vandenų kelių valdytoju, kai MNP kerta vidaus vandenų kelius ir remonto darbai atliekami jų kranto juostoje;

37.2. su Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos, kai MNP kerta automobilių kelius ir remonto darbai atliekami jų apsaugos zonoje. Tuo atveju kai reikia riboti eismą – ir su Lietuvos kelių policijos tarnyba;

37.3. su geležinkelių kelių ir jų įrenginių savininku ir (ar) valdytoju, kai MNP kerta geležinkelių kelius ir jų įrenginius, geležinkelio želdinius.

38. Jeigu MNP įrengti saugomų objektų teritorijoje, už šiuos objektus atsakingi asmenys turi išduoti šį MNP aptarnaujantiems darbuotojams nuolatinius leidimus apžiūrėti ir (ar) remontuoti pagal MNP eksploatuojančios įmonės vadovo prašymą. Turi būti sudarytos sąlygos likviduoti MNP avarijos pasekmes bet kuriuo paros metu.

39. Planiniai MNP rekonstravimo ir (ar) remonto darbai ryšių, elektros tinklų, vamzdynų, kitos inžinerinės infrastruktūros, statinių, vandens telkiniuose ar vandens telkinių apsaugos zonose turi būti raštu suderinti su asmenimis, eksploatuojančiais šiuos objektus.

40. MNP eksploatuojanti įmonė, MNP ir jo įrenginių rekonstravimo, remonto, atstatymo, avarijų likvidavimo, žemės kasimo, miško kirtimo ir kitokius darbus, savo lėšomis privalo sutvarkyti žemės (miško) savininkų teritorijas ir žemės naudmenas taip, kad jos būtų tinkamos toliau naudoti pagal paskirtį, ir atlyginti žemės (miško) savininkams darbų metu padarytus nuostolius o įvykus aplinkos teršimui, atlygina gamtai padarytą žalą įstatymų nustatyta tvarka.

 

KETVIRTASIS SKIRSNIS

MNP APSAUGOS ZONOSE DRAUDŽIAMOS VEIKLOS ir galimos veiklos tik su MNP eksploatuojančios įmonės sutikimu

 

41. MNP apsaugos zonose draudžiama atlikti darbus ir veiksmus, nurodytus Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 28 straipsnio 1 dalyje.

42. MNP apsaugos zonose negavus MNP eksploatuojančios įmonės pritarimo (derinimo) projektui ar numatomai veiklai, draudžiama atlikti darbus ir veiksmus, nurodytus Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 28 straipsnio 2 dalyje.

43. Asmuo, ketinantis įgyvendinti projektą ir (ar) vykdyti veiklą, nurodytą Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 28 straipsnio 2 dalyje, arba jo įgaliotas asmuo raštu privalo pateikti prašymą MNP eksploatuojančiai įmonei, kurios vamzdynas įrengtas savininko žemėje.

44. MNP eksploatuojanti įmonė, ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų įvertina Taisyklių 43 punkte nurodyto asmens prašymą ir raštu pateikia pritarimą (derinimą) / nepritarimą projektui ar numatomai veiklai.

45. MNP eksploatuojanti įmonė turi teisę nepritarti projektui ar numatomai veiklai, jeigu Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 25 straipsnio 2 dalyje nurodyti darbai pažeis MNP techninės saugos reikalavimus ir (ar) kels pavojų aplinkai, žmonių turtui, jų gyvybei ar sveikatai.

46. Žemės savininkai, gavę raštišką sutikimą dirbti MNP apsaugos zonoje Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 28 straipsnio 2 dalyje išvardytus darbus, privalo juos atlikti laikydamiesi sąlygų, užtikrinančių MNP išsaugojimą nuo pažeidimų.

47. Jeigu nustatoma, kad dėl techninės būklės MNP reikia remontuoti, eksploatuojanti MNP įmonė turi teisę laikinai apriboti Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 28 straipsnio 2 dalyje nurodytų suderintų darbų vykdymą, iš anksto apie tai pranešusi žemės savininkams.

48. MNP eksploatuojanti įmonė, neviršydama savo kompetencijos, turi teisę nutraukti darbus, kurie atliekami MNP apsaugos zonoje pažeidžiant Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 28 straipsnio 2 dalyje ir Taisyklių nustatytus reikalavimus.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

49. Žemės savininkai ir kiti asmenys, atliekantys darbus MNP apsaugos zonose ar arti jų, pastebėję MNP gedimą, naftos ir (ar) produktų nuotėkį arba galimai neteisėtą trečiųjų asmenų veiklą, turi nedelsdami apie tai pranešti MNP eksploatuojančiai įmonei arba Bendrajam pagalbos centrui skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112.

50. Taisyklių laikymąsi kontroliuoja Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba, kitos valstybinės priežiūros institucijos, MNP eksploatuojančios įmonės vadovo įgalioti asmenys pagal savo kompetenciją.

51. Žemės savininkai ir kiti asmenys, padarę pažeidimus MNP apsaugos zonose, privalo atlyginti MNP eksploatuojančiai įmonei padarytus nuostolius.

52Taisyklių reikalavimus pažeidę asmenys atsako Lietuvos Respublikos įstatymų, reguliuojančių atsakomybės klausimus, nustatyta tvarka.

 

____________________

 

Magistralinių naftotiekių ir

produktotiekių apsaugos taisyklių

priedas

 

 

(Magistralinių naftotiekių ir produktotiekių žymėjimo ženklo pavyzdys)

 

 

 

Pastabos:

1. Apsaugos zonos nurodomos pagal Taisyklių 8 punkto nuostatas.

2. Dešiniame apatiniame kampe nurodomas MNP eksploatuojančios įmonės pavadinimas ir atitinkami telefonai.

3. Užrašai rašomi šviesiame fone juodais, atmosferos poveikiui atspariais dažais.

4. Ženklo matmenys eskize nurodyti milimetrais.

 

_________________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos energetikos ministerija, Įsakymas

Nr. 1-213, 2015-09-07, paskelbta TAR 2015-09-08, i. k. 2015-13599

Dėl Lietuvos Respublikos energetikos ministro įsakymo 2010 m. balandžio 30 d. Nr. 1-131 „Dėl Magistralinių naftotiekių ir produktotiekių apsaugos taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo

 

2.

Lietuvos Respublikos energetikos ministerija, Įsakymas

Nr. 1-284, 2019-11-04, paskelbta TAR 2019-11-04, i. k. 2019-17501

Dėl Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2010 m. balandžio 30 d. įsakymo Nr. 1-131 „Dėl Magistralinių naftotiekių ir produktotiekių apsaugos taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo