Suvestinė redakcija nuo 2018-07-28 iki 2019-07-23

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2002, Nr. 27-976, i. k. 102301MISAK00000077

 

Nauja redakcija nuo 2017-12-02:

Nr. D1-968, 2017-11-30, paskelbta TAR 2017-12-01, i. k. 2017-19266

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL APLINKOS APSAUGOS NORMATYVINIO DOKUMENTO LAND 46A-2002 „GRUNTO KASIMO JŪRŲ IR JŪRŲ UOSTŲ AKVATORIJOSE IR IŠKASTO GRUNTO ŠALINIMO TAISYKLĖS“ PATVIRTINIMO

 

2002 m. vasario 26 d. Nr. 77

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis 1992 m. Helsinkio konvencija dėl Baltijos jūros baseino jūrinės aplinkos apsaugos, Baltijos jūros aplinkos apsaugos komisijos rekomendacijomis, Lietuvos Respublikos jūros aplinkos apsaugos įstatymo 13 ir 34 straipsniais,

tvirtinu Aplinkos apsaugos normatyvinį dokumentą LAND 46A-2002 „Grunto kasimo jūrų ir jūrų uostų akvatorijose ir iškasto grunto šalinimo taisyklės“ (pridedama).

 

 

 

APLINKOS MINISTRAS                                                                 ARŪNAS KUNDROTAS

 

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos

ministro 2002 m. vasario 26 d.

įsakymu Nr. 77

(Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2017 m. lapkričio 30 d.  

įsakymo Nr. D1-968 redakcija)

 

 

APLINKOS APSAUGOS NORMATYVINIS DOKUMENTAS LAND 46A-2002 „GRUNTO KASIMO JŪRŲ IR JŪRŲ UOSTŲ AKVATORIJOSE IR IŠKASTO GRUNTO ŠALINIMO TAISYKLĖS“

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS IR SĄVOKOS

 

1.  Grunto kasimo jūrų ir jūrų uostų akvatorijose ir iškasto grunto šalinimo taisyklės (toliau – taisyklės) reglamentuoja paraiškų teikimo, leidimų išdavimo, pakeitimo ir galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo, leidimo galiojimo panaikinimo tvarką ir aplinkosaugines sąlygas vykdant grunto kasimo darbus jūroje ir jūrų uostų akvatorijose, iškasto grunto šalinimą į jūrą.

2.  Taisyklėse vartojamos sąvokos:

2.1. darbų užsakovas – juridinis asmuo, organizuojantis grunto kasimo jūroje ir jūrų uostų akvatorijose, taip pat iškasto grunto šalinimo į jūrą darbus ir atliekantis užsakovo funkcijas;

2.2. darbų vykdytojas – juridinis asmuo, turintis nustatyta tvarka išduotą leidimą vykdyti grunto kasimo jūrų ir jūrų uostų akvatorijose, taip pat šalinimo jūroje darbus, ir atsakingas už to leidimo sąlygų vykdymą;

2.3. einamasis jūrų uosto akvatorijos gilinimas ir (arba) valymas (toliau – einamasis gilinimas ir (arba) valymas) – susikaupusių dugno nuosėdų išėmimas siekiant atkurti projektinį jūrų uosto akvatorijos gylį ir (arba) plotį;

2.4. gruntas – įvairios sudėties ir fizinės būklės nuosėdos ar nuogulos, iškasamos valant ir (arba) gilinant jūrų ir jūrų uostų akvatorijas;

2.5. grunto kasimas – grunto išėmimas iš jūrų arba jūrų uosto akvatorijų atliekant einamojo gilinimo ir (arba) valymo, tvarkomojo gilinimo ir kapitalinio gilinimo darbus, taip pat tikslinio grunto kasimas;

2.6. grunto šalinimas į jūrą (toliau – grunto šalinimas) – valant ar gilinant jūros dugną iškasamų nuosėdų ar nuogulų, išskyrus smėlį, tinkamą priekrantės ir paplūdimių sąnašoms papildyti ar krantams tvarkyti, išpylimas iš laivo jūroje;

2.7. jūros ir (arba) jūrų uosto akvatorijų kapitalinis gilinimas (toliau – kapitalinis gilinimas) – grunto kasimas iš nesuardyto dugno geologinių sluoksnių, jūrų uosto akvatorijos projektinio gylio ir pločio didinimas, naujo jūrų uosto akvatorijos įrengimas, iškasų kasimas jūros ar jūrų uostų akvatorijoje statybos tikslais;

2.8. jūros ir (arba) jūrų uosto akvatorijų tvarkomasis gilinimas (toliau – tvarkomasis gilinimas) – įvykus avarijai užteršto grunto ir grunto, kurio neleidžiama šalinti jūroje, kasimas, taip pat dugno kasimo darbai, vykdomi jūros ar jūrų uosto akvatorijoje, siekiant pašalinti ar gelbėti laivus, kitus įrenginius, pamestus krovinius;

2.9. tikslinio grunto kasimas – grunto, skirto priekrantėms ir paplūdimiams atkurti, papildyti, taip pat grunto, tinkamo uosto infrastruktūros objektų statybai ar krantams tvarkyti, kasimas.

Kitos taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos jūros aplinkos apsaugos įstatyme, Lietuvos Respublikos Klaipėdos valstybinio jūrų uosto įstatyme, Lietuvos Respublikos Šventosios valstybinio jūrų uosto įstatyme.

 

II SKYRIUS

PRIVALOMIEJI DOKUMENTAI IR LEIDIMŲ IŠDAVIMO TVARKA

 

3Taisyklių 6 priede nurodytos formos leidimą vykdyti grunto kasimo ir šalinimo darbus jūrų ir jūrų uosto akvatorijoje išduoda, pakeičia ir sustabdo jo galiojimą arba panaikina leidimo galiojimo sustabdymą Aplinkos apsaugos agentūra (toliau – AAA), įvertinusi grunto kiekį, savybes, teršiančių medžiagų koncentraciją, darbų vykdymo laiką, grunto kasimo ir tvarkymo aplinkosaugines sąlygas.

4.  Norint gauti leidimą vykdyti grunto kasimo ir šalinimo darbus jūrų ir jūrų uostų akvatorijoje, darbų užsakovas arba darbų vykdytojas teikia AAA taisyklių 4 priede nustatytos formos prašymą ir 5 priede nurodytus priedus (toliau – paraiška), raštu ir skaitmeniniu formatu. Paraiška gali būti teikiama tiesiogiai, per atstumą (siunčiant registruotu paštu, per kurjerį arba dokumentus, pasirašytus saugiu elektroniniu parašu, sukurtu saugia parašo formavimo įranga ir patvirtintu galiojančiu kvalifikuotu sertifikatu, siunčiant elektroniniu paštu) arba per Paslaugų ir gaminių kontaktinį centrą. Prašymas skaitmeninėje laikmenoje pateikiamas vienu iš šių formatų: *.doc, *.docx, *.odt; kiti kartu pateikiami dokumentai turi būti pateikti *.pdf, *.doc; *.docx; *.xls. *.xlsx, *.odt, *.ods, *.tif formatu (pasirinktinai).

5.  Jūros ir (arba) jūrų uosto akvatorijų kapitaliniam gilinimui atliekama atranka dėl poveikio aplinkai privalomo vertinimo vadovaujantis Lietuvos Respublikos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymu. AAA, nustatyta tvarka išnagrinėjusi darbų užsakovo ar poveikio aplinkai vertinimo dokumentų rengėjo pateiktą atrankos informaciją, priima atrankos išvadą, ar privaloma atlikti poveikio aplinkai vertinimą.

6.  AAA išduoda leidimą vykdyti grunto kasimo darbus jūrų ir jūrų uostų akvatorijoje (vykdyti jūros ir (arba) jūrų uosto akvatorijų kapitalinį gilinimą) esant galiojančiai atrankos išvadai, kad poveikio aplinkai vertinimas neprivalomas arba galiojančiam sprendimui dėl planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai.

7.  Esant ekstremaliems atvejams, kai grunto kasimo darbai turi būti atliekami laivų, kitų įrenginių, pamestų krovinių pašalinimo ar gelbėjimo metu, AAA, gavusi iš darbų užsakovo informaciją apie ekstremalųjį įvykį, gali priimti sprendimą neatlikti atrankos dėl poveikio aplinkai vertinimo.

8.       Nustatant naujas iškasto grunto šalinimo vietas teritorinėje jūroje, darbų užsakovas AAA pateikia 5 priedo 3.3 papunktyje nurodytą informaciją. AAA ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo informacijos gavimo dienos perduoda gautą informaciją suinteresuotoms institucijoms: Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijai, Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijai, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijai, Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai prie Aplinkos ministerijos, Lietuvos geologijos tarnybai prie Aplinkos ministerijos, Aplinkos apsaugos departamentui prie Aplinkos ministerijos (toliau – AAD), prašydama pateikti pasiūlymus ir pastabas apie informacijos išsamumą ir galimą planuojamos veiklos poveikį. Suinteresuotos institucijos per 10 darbo dienų nuo informacijos gavimo dienos teikia pasiūlymus ir pastabas AAA dėl planuojamos naujos iškasto grunto šalinimo vietos teritorinėje jūroje poveikio aplinkai.

Punkto pakeitimai:

Nr. D1-552, 2018-06-21, paskelbta TAR 2018-07-27, i. k. 2018-12509

 

9.  AAA, išnagrinėjusi darbų užsakovo pateiktą informaciją, suinteresuotų institucijų pasiūlymus ir pastabas, per 20 darbo dienų nuo 8 punkte nurodytos informacijos gavimo dienos raštu pateikia darbų užsakovui motyvuotą išvadą dėl naujos iškasto grunto šalinimo vietos teritorinėje jūroje nustatymo arba gali pareikalauti iš darbų užsakovo papildomos informacijos, reikalingos įvertinti naujos iškasto grunto šalinimo vietos teritorinėje jūroje poveikį aplinkai. Tokiu atveju darbų užsakovas papildo informaciją ir pakartotinai teikia ją AAA, kuri per 10 darbo dienų nuo papildomos informacijos gavimo dienos priima motyvuotą išvadą.

10.  Jeigu AAA, įvertinusi iš darbų užsakovo gautą informaciją, pastabas ir pasiūlymus, gautus iš suinteresuotų institucijų, priima motyvuotą išvadą dėl naujos grunto šalinimo vietos nustatymo teritorinėje jūroje, kad veikla neleis pasiekti Baltijos jūros geros aplinkos būklės pagal geros aplinkos būklės savybių, nurodytų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2015 m. kovo 4 d. įsakyme Nr. D1-194 „Dėl Lietuvos Respublikos jūros rajono geros aplinkos būklės savybių patvirtinimo“, turės reikšmingą ilgalaikį neigiamą poveikį esamai būklei, nustatytai atliekant pradinį Baltijos jūros aplinkos būklės vertinimą pagal Lietuvos Respublikos jūros aplinkos apsaugos įstatymo 4 straipsnį, ir neleis pasiekti vandensaugos tikslų, nustatytų pagal Lietuvos Respublikos vandens įstatymo 22 straipsnį, leidimas steigti naują iškasto grunto šalinimo vietą teritorinėje jūroje neišduodamas – šios veiklos vykdyti negalima.

11Jei nauja iškasto grunto šalinimo vieta jūroje planuojama Lietuvos išskirtinėje ekonominėje zonoje, darbų užsakovas pateikia Taisyklių 4 punkte nurodytą informaciją AAA anglų kalba. AAA per 5 darbo dienas informaciją perduoda Aplinkos ministerijai, kuri per 15 darbo dienų kreipiasi į Baltijos jūros aplinkos apsaugos komisiją (toliau – HELCOM) prašydama suderinti naują grunto šalinimo vietą Lietuvos išskirtinėje ekonominėje zonoje. Aplinkos ministerija, gavusi HELCOM atsakymą, per 5 darbo dienas informaciją perduoda AAA, kuri informuoja darbų užsakovą apie HELCOM sprendimą.

12Žuvų neršto migracijos laikotarpiu grunto kasimo darbai Klaipėdos valstybinio jūrų uosto akvatorijoje vykdomi Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos ministerijos 1997 m. balandžio 17 d. įsakyme Nr. 67 „Dėl Klaipėdos uosto gilinimo darbų poveikio žuvininkystei vertinimo“ nustatyta tvarka.

13.  Gavusi paraišką gauti arba pakeisti leidimą vykdyti grunto kasimo ir šalinimo darbus jūrų ir jūrų uostų akvatorijoje, AAA ją vertina tokia tvarka:

13.1.  jei pateikta išsami ir tinkamai įforminta paraiška leidimui gauti ar pakeisti, pateikti visi dokumentai ir informacija, AAA priima sprendimą priimti paraišką ir ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo paraiškos gavimo išsiunčia darbų užsakovui arba darbų vykdytojui patvirtinimą, kad paraiška priimta;

13.2.  jei pateikta neišsami ir netinkamai įforminta paraiška leidimui gauti ar pakeisti, pateikti ne visi dokumentai ar informacija, kurių reikia leidimui išduoti, AAA per 5 darbo dienas nuo tokios paraiškos gavimo dienos raštu praneša darbų užsakovui arba darbų vykdytojui apie būtinybę pateikti trūkstamus dokumentus ar informaciją, informuoja, kad terminas leidimui išduoti skaičiuojamas nuo visų tinkamai įformintų dokumentų ar informacijos pateikimo dienos;

13.3.  jei patikslinta paraiška atitinka taisyklių reikalavimus, AAA priima sprendimą priimti paraišką per 13.1 papunktyje nustatytą terminą.

14Norint gauti leidimą vykdyti grunto kasimo ir šalinimo darbus jūrų ir jūrų uostų akvatorijoje, iš darbų užsakovo arba darbų vykdytojo nereikalaujama pateikti dokumentų ir (ar) informacijos, kuriuos darbų užsakovas jau pateikė AAA, išskyrus atvejus, kai darbų užsakovo pateikti duomenys ir (ar) informacija pasikeičia, taip pat kuriuos, vadovaudamasi Viešojo administravimo įstatymo 3 straipsnio 8 punktu, AAA gali pati gauti.

15.  Leidimas išduodamas arba motyvuotai atsisakoma jį išduoti AAA sprendimu. Leidimas rengiamas pagal darbų užsakovo arba darbų vykdytojo parengtą ir AAA priimtą paraišką.

16.  Leidimas išduodamas ar pakeičiamas arba motyvuotai atsisakoma jį išduoti ar pakeisti ne vėliau kaip per 30 dienų nuo paraiškos leidimui gauti gavimo dienos.

17Ypatingomis uosto eksploatacijos sąlygomis, kai audros ar potvynio metu staiga pakinta uosto akvatorijos gylis ar plotis, leidimą vykdyti grunto kasimo ir šalinimo darbus jūrų ir jūrų uostų akvatorijoje išduoda AAA per 3 darbo dienas po prašymo ir realios situacijos batimetrinio plano pateikimo dienos.

18Leidimas išduodamas ne ilgesniam kaip 18 mėnesių laikotarpiui. Prireikus leidimas gali būti pratęstas ne ilgesniam kaip 6 mėnesių laikotarpiui, jei nėra informacijos apie taršos šaltinius ar kitas aplinkybes, galinčias paveikti grunto kokybę. Leidimą galima pratęsti, kol galioja leidimui gauti pateikti priedai (2 metai).

19.     AAA parengia 3 leidimo vykdyti grunto kasimo ir šalinimo darbų jūrų ir jūrų uostų akvatorijoje ar jo pakeitimo egzempliorius (1-asis darbų užsakovui ar darbų vykdytojui, 2-asis AAA, 3-iasis AAD). Kiekvienas egzempliorius patvirtinamas AAA spaudu, leidimui vykdyti grunto kasimo ir šalinimo darbus jūrų ir jūrų uostų akvatorijoje suteikiamas registracijos numeris. Pakeitus leidimą vykdyti grunto kasimo ir šalinimo darbus jūrų ir jūrų uostų akvatorijoje, jo registracijos numeris nekeičiamas. Leidimas vykdyti grunto kasimo ir šalinimo darbus jūrų ir jūrų uostų akvatorijoje gali būti išduodamas per Licencijų informacinę sistemą ar kitą valstybės informacinę sistemą, jei yra technologinės galimybės.

Punkto pakeitimai:

Nr. D1-552, 2018-06-21, paskelbta TAR 2018-07-27, i. k. 2018-12509

 

20AAA savo interneto svetainėje ne vėliau kaip per 5 darbo dienas paskelbia išduotų leidimų vykdyti grunto kasimo ir šalinimo darbus jūrų ir jūrų uostų akvatorijoje ar jų pakeitimų elektronines versijas ir informaciją apie leidimų vykdyti grunto kasimo ir šalinimo darbus jūrų ir jūrų uostų akvatorijoje galiojimo sustabdymą.

 

III SKYRIUS

GRUNTO SAVYBIŲ TYRIMAI

 

21.  Grunto savybės tiriamos norint įvertinti galimą grunto kasimo poveikį aplinkai ir pagrįsti iškasto grunto tvarkymo būdą.

22.  Grunto savybių tirti nereikia, kai gruntas sudarytas iš riedulių arba iš nesuardytos sandaros geologinių sluoksnių ir neperklostytas dabartinių sedimentacinių procesų.

23.  Planuodamas kasimo darbus, grunto savybių tyrimą savo lėšomis organizuoja darbų užsakovas.

24.  Grunto savybių tyrimui numatomoje kasti akvatorijoje imami grunto mėginiai (1 priedas) ir atliekamas pakopinis grunto tyrimas. Pakopos: 1 – fizikinės, 2 – cheminės, 3 – biologinės savybės (3 priedas).

25.  Cheminis grunto tyrimas neprivalomas kasamam gruntui, sudarytam iš smėlio, kurio sudėtyje dalelių, mažesnių kaip 0,1 mm, kiekis neviršija 30 %.

26.  Grunto cheminių savybių tyrimas atliekamas nustatant teršiančias medžiagas, išvardintas šių taisyklių 3 priedo 6 punkte.

27Kai grunto kasimo darbai vykdomi jūros ir jūrų uosto akvatorijose, kuriose grunto cheminės savybės netirtos arba pastaruosius trejus metus tyrimų metu buvo nustatyta III ar aukštesnė užterštumo klasė, grunto mėginių ėmimo vietų skaičius nurodytas 1 priedo 3 punkto 1 ir 2 lentelėse.

28.  Biologiškai reikia tirti gruntą, skirtą papildyti paplūdimius arba juos atstatyti ir (ar) panaudoti jį sausumoje.

 

IV SKYRIUS

GRUNTO KLASIFIKAVIMAS IR TVARKYMAS

 

29.  Atsižvelgiant į geologinės sandaros ypatumus, gruntas kasamas kvartero nuogulų storymėje, kurią sudaro: dabartinės jūrinės ir marių nuosėdos (smėlis, dumblas), holoceno jūrinės, ežerinės ir pelkių nuosėdos (smėlis, molis, durpė), pleistoceno ledyninės ir tarpledyninės nuogulos (moreninis priemolis, moreninis priesmėlis, molis, smėlis).

30.  Smėlio ir dumblo gruntus sudaro dabartinės nuosėdos, kurios pagal granuliometrinę sudėtį yra skirstomos į tipus.

Dabartinių nuosėdų skirstymas pagal granuliometrinę sudėtį                           1 lentelė

Grunto tipas

Nuosėdų tipas

Frakcijų kiekis

Smėlis

Labai stambus smėlis

Stambus smėlis

Vidutinis smėlis

Smulkus smėlis

Labai smulkus smėlis

Aleuritingas smėlis

Aleuritinis smėlis

Molingas smėlis

2–1 mm > 50 %

1–0,5 mm > 50 %

0,5–0,25 mm > 50 %

0,25–0,1 mm > 50 %

0,1–0,063 mm > 50 %

< 0,063 mm 10–30 %

< 0,063 mm 30–50 %

< 0,002 mm 10–30 %

Dumblas

Smėlingas dumblas

Aleuritinis dumblas

 

Molingas dumblas

2–0,063 mm 30–50 %

0,063–0,002 mm 50–70 %

< 0,063 mm > 70 %

0,063–0,002 mm 50–70 %

< 0,002 mm 10–30 %

 

31.  Cheminiu būdu tiriamas gruntas skirstomas į keturias užterštumo klases.

Grunto klasifikacija pagal užterštumą                                       2 lentelė

Už-terštumo klasė

Grunto tipas

Teršiančių medžiagų koncentracija mg/kg sausos masės

NP

Cu

Pb

Zn

Ni

Cd

Cr

Hg

As

PCB

PAA

TBA

I

Smėlis

<100

<10

<20

<60

<10

<0,5

<30

<0,1

<3

<0,007

<1,0

<0,01

II

Smėlis

100–200

10–40

20–50

60–100

10–20

0,5–1

30–50

0,1–0,2

3–5

0,007–0,01

1,0–1,5

0,01

Dumblas

<500

<100

<100

<300

<50

<2

<100

<0,5

<10

<0,02

<2,0

0,01

III

Smėlis

200–1500

40–200

50–200

100–400

20–100

1–5

50–200

0,2–1,2

5–29

0,01–0,03

1,5–3,0

0,01–0,2*

Dumblas

500–1500

100–200

100–200

300–400

50–100

2–5

100–200

0,5–1,2

10–29

0,02–0,03

2,0–3,0

0,01–0,2*

IV

Smėlis Dumblas

>1500

>200

>200

>400

>100

>5

>200

>1,2

>29

>0,03

>3,0

>0,2*

 

Pastaba.

*TBA ribinė vertė: nuo 2013 m. sausio 1 d. – 0,1 mg/kg sausos masės, nuo 2021 m. sausio 1 d. – 0,06 mg/kg sausos masės.

 

32.  I užterštumo klasės gruntą, sudarytą iš smėlio, leidžiama šalinti jūros priekrantės zonoje iki 20 m gylyje ir už jos ribų iš anksto numatytose vietose.

33.  Paplūdimiams atkurti leidžiama naudoti I užterštumo klasės smėlį, jeigu jis atitinka sanitarinius-higieninius reikalavimus (3 lentelė).

34Sanitariniai-higieniniai tyrimai atliekami tik vasaros metu atkuriant paplūdimius.

Sanitariniai-higieniniai reikalavimai gruntams, skirtiems atkurti paplūdimius            3 lentelė

Grunto sanitarinės-higieninės kokybės analitės

Norma

Bendras koliforminių bakterijų skaičius /1 grame sausos masės ne daugiau kaip

1000

Salmonelės 50 gramų sausos masės

Neturi būti

Helmintų kiaušinėliai ir lervos

Neturi būti

 

35II ir III užterštumo klasės gruntą leidžiama šalinti jūroje už priekrantės zonos (didesniame kaip 20 m gylyje) iš anksto numatytose vietose.

36IV užterštumo klasės gruntą šalinti jūroje draudžiama. Jūrų ar jūrų uostų akvatorijose iškastas IV užterštumo klasės gruntas turi būti sandėliuojamas specialiai įrengtose aikštelėse, prieš tai atlikus planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo procedūras, vadovaujantis Lietuvos Respublikos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo nuostatomis, arba tvarkomas pagal atliekų tvarkymą reglamentuojančius teisės aktus.

 

V SKYRIUS

DARBŲ VYKDYMO TVARKA

 

37Gavus AAA leidimą, galima pradėti grunto kasimo ir šalinimo darbus. Jie atliekami laikantis leidime nustatytų sąlygų.

38Kai grunto kasimo darbai vykdomi jūrų uostų akvatorijose, darbų užsakovas kiekvieną ketvirtį teikia AAA informaciją apie iškastą gruntą nustatytos formos lentelėse (7 priedas). Šie duomenys pateikiami per 10 darbo dienų pasibaigus ketvirčiui.

39.  Gruntas gali būti šalinamas leidime nurodytoje jūros akvatorijoje. Gruntas šalinimo akvatorijoje turi pasiskirstyti tolygiai. Akvatorijos apkrova šalinamu gruntu negali viršyti 10000 m3/ha.

40.  Siekiant užtikrinti taisyklių 39 punkte nurodytų sąlygų vykdymą, darbų užsakovas arba darbų vykdytojas, planuojantis šalinimo darbus, turi parengti ir su paraiška leidimui gauti pateikti šalinimo vietų planą su pažymėta šalinimo akvatorija, numatomomis šalinimo vietomis (koordinatėmis), numatomu šalinamo grunto kiekiu kiekvienoje vietoje ir vietų keitimo eiliškumu (5 priedas).

41.  Laivai, šalinantys gruntą jūroje, privalo turėti Tarptautinės jūrų organizacijos nustatytus standartus atitinkančią Automatinę laivų identifikavimo sistemą (AIS), Globalią pozicionavimo sistemą (GPS), kurios turi veikti visą laiką, kad valstybinę aplinkos apsaugos kontrolę vykdantys pareigūnai galėtų nustatyti, ar grunto šalinimo darbai vykdomi leidime nurodytose vietose.

42.  AAA, išduodama leidimus, užtikrina, kad visų vykdomų grunto šalinimo darbų poveikis neviršytų šių taisyklių 39 punkte nustatytų sąlygų (skirtingų darbų vykdytojų šalinimo akvatorijos nepersidengtų arba suminė apkrova neviršytų nustatytos ribos).

43.  Darbų vykdytojas privalo pildyti grunto šalinimo jūroje žurnalą, kuriame registruojama informacija apie grunto šalinimo laiką, kiekį ir vietą (koordinatės). Žurnalus darbų užsakovas turi saugoti ne trumpiau kaip 3 metus po šalinimo darbų pabaigos ir pareikalavus pateikti kontroliuojančioms institucijoms.

44.  Šalinimo darbų užsakovas turi užtikrinti, kad grunto šalinimo akvatorijoje ir galimo poveikio zonoje būtų vykdomas Klaipėdos valstybinio jūrų uosto aplinkos monitoringas, kurio rezultatų pakaktų įvertinti grunto šalinimo darbų poveikį. Šalinimo darbų užsakovas, atsižvelgdamas į paskutinėje grunto šalinimo akvatorijos asimiliacinės talpos vertinimo ataskaitoje pateiktas rekomendacijas ir išvadas, privalo atlikti grunto šalinimo akvatorijos asimiliacinės talpos vertinimą. Monitoringo ir grunto asimiliacinės talpos vertinimo programą reikiai suderinti su AAA.

45.  Grunto asimiliacinės talpos vertinimo ataskaita, kurią sudaro laivo pakrovimo data (metai, mėnuo, diena, tikslus laikas), priimto grunto kiekis (m3 ir tonomis), grunto kasimo vieta, kasimo vietos koordinatės, atvykimo į grunto šalinimo vietą data (metai, mėnuo, diena, tikslus laikas), grunto šalinimo vietos koordinatės, grunto šalinimo darbų pradžia ir pabaiga (tikslus laikas), AAA leidimo numeris, pagal kurį atliekami grunto kasimo darbai, turi būti teikiama AAA.

46.     AAD kontroliuoja, ar vykdant grunto kasimo ir šalinimo darbus laikomasi leidime nustatytų aplinkos apsaugos reikalavimų.

Punkto pakeitimai:

Nr. D1-552, 2018-06-21, paskelbta TAR 2018-07-27, i. k. 2018-12509

 

47.     Apie grunto kasimo ir šalinimo darbų pradžią darbų vykdytojas iš anksto, ne vėliau kaip prieš darbo dieną, apie grunto kasimo ir šalinimo darbų pabaigą – ne vėliau kaip per vieną darbo dieną po darbų pabaigos raštu (el. laišku, faksu) informuoja AAA, AAD ir Lietuvos transporto saugos administraciją. Informacijoje apie darbų pradžią nurodyti apie laive, kuris bus naudojamas gruntui šalinti jūroje, veikiančią Automatinę laivų identifikavimo sistemą (AIS) ir Globalią pozicionavimo sistemą (GPS).

Punkto pakeitimai:

Nr. D1-552, 2018-06-21, paskelbta TAR 2018-07-27, i. k. 2018-12509

 

VI SKYRIUS

LEIDIMO GALIOJIMO SUSTABDYMAS, LEIDIMO GALIOJIMO SUSTABDYMO PANAIKINIMO IR LEIDIMO GALIOJIMO PANAIKINIMAS

 

48.  Leidimo galiojimo sustabdymo, leidimo galiojimo sustabdymo panaikinimo ir leidimo galiojimo panaikinimo sąlygos nustatytos Jūros aplinkos apsaugos įstatymo 34 straipsnyje.

49.  Apie ketinimą sustabdyti leidimo galiojimą jo turėtojas įspėjamas raštu ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas.

50. Leidimo galiojimas sustabdomas, panaikinamas arba panaikinamas leidimo galiojimo sustabdymas AAA sprendimu. Sprendimas surašomas ant AAA blanko. AAA sprendimas pateikiamas darbų užsakovui ir (arba) darbų vykdytojui ir AAD.

Punkto pakeitimai:

Nr. D1-552, 2018-06-21, paskelbta TAR 2018-07-27, i. k. 2018-12509

 

VII SKYRIUS

ATSAKOMYBĖ DARBŲ VYKDYMO METU

 

51.  Pažeidus šių taisyklių reikalavimus, atsakomybė taikoma įstatymų nustatyta tvarka.

 

_________________

 

Aplinkos apsaugos normatyvinio

dokumento LAND 46A-2002 „Grunto kasimo jūrų ir jūrų uostų akvatorijose ir iškasto grunto šalinimo taisyklės“

1 priedas

 

NURODYMAI GRUNTO MĖGINIŲ ĖMIMUI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Įvertinant grunto sudėtį ir užterštumą, reikia ištirti numatytą grunto kasimo vietą ir paimti grunto mėginių fizikinėms, cheminėms ir biologinėms grunto savybėms ištirti.

2.  Grunto mėginius gali imti tik juridiniai ir fiziniai asmenys ir (ar) šių asmenų grupės, veikiančios pagal jungtinės veiklos sutartis, turintys teisę užsiimti šia veikla ir gavę leidimą atlikti konkretų (konkrečius) atitinkamos rūšies (atitinkamų rūšių) tyrimą (tyrimus), arba sudarę sutartį šiems tyrimams atlikti su leidimą atlikti tiesioginius ir nuotolinius žemės gelmių tyrimus turinčiais juridiniais ir fiziniais asmenimis ir (ar) šių asmenų grupėmis, veikiančiomis pagal jungtinės veiklos sutartis (toliau – juridiniai ir fiziniai asmenys ar šių asmenų grupės). Leidimą atlikti šiuos tyrimus Vyriausybės nustatyta tvarka išduoda Lietuvos geologijos tarnyba (leidimo rūšis – ekogeologinis tyrimas). Grunto mėginių ėmimas registruojamas Žemės gelmių registro tvarkymo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktoriaus 2004 m. balandžio 23 d. įsakymu Nr. 1-45 „Dėl Žemės gelmių registro tvarkymo taisyklių patvirtinimo“, nustatyta tvarka.

 

II SKYRIUS

GRUNTO MĖGINIŲ ĖMIMO VIETŲ NUSTATYMAS

 

3.  Grunto mėginių ėmimo vietų skaičius nustatomas atsižvelgiant į planuojamą iškasti grunto kiekį ar planuojamą kasti akvatorijos plotą:

3.1. jei grunto kasimo gylis neviršija 1 m, grunto mėginių ėmimo vietų skaičius nustatomas atsižvelgiant į planuojamos kasti akvatorijos plotą (1 lentelė).

Grunto mėginių ėmimo vietų skaičius pagal kasamos akvatorijos plotą              1 lentelė

Planuojamas kasti akvatorijos plotas, m2

Mėginių ėmimo vietų skaičius

Mėginių ėmimo vietų skaičius, esant taisyklių 27 punkte nurodytoms aplinkybėms

Iki 25 000

2

5

25 000–100 000

3–5

6–8

100 000–500 000

6–10

9–13

500 000–1 000 000

11–20

14–23

>1 000 000

Papildomai po 10 kiekvienam 100 000 m2

Papildomai po 13 kiekvienam 100 000 m2

 

3.2. jei gruntas kasamas giliau kaip 1 m, grunto mėginių ėmimo vietų skaičius nustatomas atsižvelgiant į planuojamą kasti grunto kiekį (2 lentelė).

 

Grunto mėginių ėmimo vietų skaičius pagal planuojamo kasti grunto kiekį           2 lentelė

Planuojamas iškasti grunto kiekis, m3

Mėginių ėmimo vietų skaičius

Mėginių ėmimo vietų skaičius, esant taisyklių 27 punkte nurodytoms aplinkybėms

Iki 25 000

3

6

25 000–100 000

4–6

7–9

100 000–200 000

7–10

10–13

200 000–500 000

11–15

14–18

500 000–1 000 000

16–25

19–28

>1 000 000

Papildomai po 10 kiekvienam mln. m3

Papildomai po 13 kiekvienam mln. m3

 

4Grunto mėginių ėmimo vietos nustatomos tolygiai visame planuojamo kasimo plote; ties galimos taršos šaltiniais (dokais, laivų krovos krantinėmis, nuotekų kolektoriais ir pan.) sutankinamos. Kiekvieno tokio taršos šaltinio galima poveikio zona turi būti apibūdinama papildomais mėginiais, paimtais ne mažiau kaip iš 3 papildomų vietų.

 

III SKYRIUS

REIKALAVIMAI GRUNTO MĖGINIŲ PAĖMIMUI

 

5.  Mėginių ėmimo vietoje vienas mėginys turi būti imamas iš dugno paviršiaus (0–10 cm), kiti – iš likusios planuojamo kasti sluoksnio dalies, tačiau mėginio vietų paėmimo intervalas neturi viršyti 1 m. Iš užteršto grunto sluoksnio imamas papildomas mėginys.

6.  Jeigu planuojamo kasti ploto akvatorijos dugne atsidengia natūraliai iki uosto eksploatacijos pradžios susiformavęs gruntas, kurį sudaro moreninis priemolis ir priesmėlis, molis, aleuritas, sapropelitas, durpės, žvirgždas ar gargždas su rieduliais, tiriamas tik dugno paviršius iki 10 cm gylio.

7.  Šiuolaikinės akumuliacijos zonose, kur grunto kasimo darbai (einamasis jūrų uosto akvatorijos gilinimas ir (arba) valymas) atliekami ne rečiau kaip 1 kartą per 3 metus, tiriamas tik dugno paviršius iki 10 cm gylio.

8.  Grunto mėginiai imami vadovaujantis standartų ISO 5667-12:1995 (Water quality – Sampling – Part 12: Guidance on sampling of bottom sediments) ir LST EN ISO 5667-19: 2004 (Vandens kokybė. Mėginių ėmimas. 19 dalis. Nurodymai, kaip imti jūrų nuosėdų mėginius) reikalavimais. Jei tiriamas tik paviršinis dugno nuosėdų sluoksnis (iki 10 cm gylio), rekomenduotina naudoti gruntosemį, gilesniems dugno nuosėdų sluoksniams tirti naudoti gravitacinį vamzdį, smėlio gruntams taikyti vibracinį arba koloninį gręžimą (šiuo atveju kerno išeiga turi būti ne mažesnė kaip 80 %).

9.  Jei akivaizdu, kad nuosėdų struktūra yra homogeniška, galima mėginius, gautus iš 2–3 greta esančių mėginių ėmimo vietų, tirti kaip jungtinį mėginį su sąlyga, kad šiuose mėginiuose teršalų koncentracijos aiškiai nesiskiria ir kad bus užtikrinta, kad iš rezultatų bus galima apskaičiuoti pagrįstas vidutines teršalų vertes.

10.  Kiekvienas grunto mėginys turi būti homogenizuojamas mėginio ėmimo vietoje vadovaujantis standartu ISO 18400-201:2017 (Soil quality – Sampling – Part 201: Physical pretreatment in the field). Homogenizuotą mėginį suskaidžius į atskirus mėginius konkretiems laboratoriniams tyrimams, šie mėginiai registruojami Grunto mėginių ėmimo protokole.

11.  Kiekvienas į laboratoriją siunčiamo grunto mėginys turi dublikatą, kuris saugomas laboratorijoje, kol baigsis leidimo vykdyti grunto kasimo ir šalinimo darbų jūrų ir jūrų uostų akvatorijoje išdavimo procedūra. Gavus leidimą vykdyti grunto kasimo ir šalinimo darbus jūrų ir jūrų uostų akvatoijoje, dublikatas saugomas, kol galioja grunto mėginių tyrimai leidimui gauti. Dublikatus saugo grunto mėginius imantys juridiniai ir fiziniai asmenys ar šių asmenų grupės.

12.  Visi paimti grunto mėginiai ir jų dublikatai plombuojami paėmimo vietoje.

13.  Imant mėginius dalyvauja aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnas, kuris plombuoja grunto mėginius ir jų dublikatus.

14.  Grunto mėginių ėmimo vietų koordinatės nustatomos palydovinės navigacijos (GPS) prietaisais ne mažesniu kaip 1 m tikslumu.

15.  Imant grunto mėginius, pildomas Grunto mėginių ėmimo protokolas (2 priedas). Grunto mėginių ėmimo vietos pažymimos plane su koordinatėmis (Lietuvos koordinačių sistema 94 – LKS-94). Plano mastelį nustato užsakovas, tačiau jis turi būti ne smulkesnis kaip 1:10 000. Planas yra privalomas Grunto mėginių ėmimo protokolo priedas.

16.  Grunto mėginių ėmimo protokolas surašomas keturiais egzemplioriais; vienas atiduodamas imant mėginius dalyvavusiam aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnui.

 

_________________

 

Aplinkos apsaugos normatyvinio dokumento

LAND 46A-2002 „Grunto kasimo jūrų ir jūrų uostų akvatorijose ir iškasto grunto šalinimo taisyklės“

2 priedas

 

(Grunto mėginių ėmimo protokolo forma)

GRUNTO MĖGINIŲ ĖMIMO PROTOKOLAS

20____ m.                            d. ________ Nr.

(laikas)

______________________

(vietos rekvizitai)

Užsakovas .............................................................................................................................

Objektas ................................................................................................................................

Protokolo sudarytojo pavadinimas .......................................................................................

Mėginių ėmimo vietos Nr.

Koordinatės1

X, Y

Akvatorijos gylis, m

Mėginio registracijos Nr.

Sluoksnio, iš kurio paimtas mėginys, storis, cm/m

Sluoksnio, iš kurio paimtas mėginys, gylis, m

Mėginio paėmimo prietaisas

Grunto aprašymas

Mėginio paskirtis

Plombavimo būdas ir žymuo

Pastabos 2, 3

Preliminari litologinė sudėtis, spalva, tekstūriniai požymiai, fizikinių savybių apibūdinimas, priemaišos ir pan.

1 – koordinačių sistema (LKS-94).

2 – iš vieno sluoksnio paimtų mėginių numeriai.

3 – mėginių numeriai ir laboratorija, kuriai atiduoti tirti.

Papildoma informacija: .................................................................................................................................................

(mėginių konservavimas, transportavimo, saugojimo sąlygos ir kt.)

PRIDEDAMA: grunto mėginių ėmimo vietų planas su nurodytu masteliu ...................................................................................................................

Mėginius paėmė: .............................................................................................................................................................................................................

(juridiniai ir fiziniai asmenys ar šių asmenų grupės, pareigos, parašas, vardas, pavardė)

 

Užsakovas ar jo įgaliotas asmuo

Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnas

Protokolą gavau

Protokolą gavau

(Institucija)

(Institucija)

(Pareigų pavadinimas)

(Pareigų pavadinimas)

(Parašas)

(Parašas)

(Vardas ir pavardė)

(Vardas ir pavardė)

(Data)

(Data)

_________________

 

Aplinkos apsaugos normatyvinio

dokumento LAND 46A-2002 „Grunto kasimo jūrų ir jūrų uostų akvatorijose ir iškasto grunto šalinimo taisyklės“

3 priedas

 

REIKALAVIMAI GRUNTO TYRIMUI

 

1.  Grunto tyrimus gali atlikti laboratorijos, turinčios leidimus atlikti taršos šaltinių išmetamų į aplinką teršalų ir teršalų aplinkos elementuose matavimus ir tyrimus, išduotus Leidimų atlikti taršos šaltinių išmetamų į aplinką teršalų ir teršalų aplinkos elementuose matavimus ir tyrimus išdavimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. D1-711 „Dėl Leidimų atlikti taršos šaltinių išmetamų į aplinką teršalų ir teršalų aplinkos elementuose matavimus ir tyrimus išdavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatyta tvarka arba turinčios Europos akreditacijos organizacijai priklausančios akreditavimo įstaigos išduotą akreditavimo pažymėjimą konkretiems parametrams nustatyti.

2.  Grunto mėginių tyrimai šalinti I užterštumo klasės gruntą iki 20 m gylio leidimui gauti galioja 1 metus.

3.  Grunto mėginių tyrimai šalinti gruntą didesniame kaip 20 metrų gylyje leidimui gauti galioja 2 metus, išskyrus TBA, PAA ir PCB, kurių tyrimų rezultatai galioja 1 metus.

4.  Grunto savybės tiriamos iš to paties mėginio tokia tvarka: 1 – fizikiniai parametrai, 2 – cheminiai parametrai, 3 – biologiniai parametrai.

5.  Jeigu viena laboratorija neturi galimybių ištirti visas būtinas grunto savybes, matavimai gali būti atlikti keliose laboratorijose, padalijus mėginį į reikiamą dalių skaičių. Mėginiai turi būti saugomi, kol galioja grunto mėginių tyrimai leidimui gauti.

6.  Vertinant grunto fizikines savybes, nustatomi parametrai:

6.1. granuliometrinė sudėtis (išskiriamos frakcijos (%);

6.2. organinės medžiagos kiekis (%).

7Atliekant grunto cheminių savybių tyrimus, vertinamos šios teršiančios medžiagos: kadmis (Cd), chromas (Cr), varis (Cu), švinas (Pb), nikelis (Ni), cinkas (Zn), gyvsidabris (Hg), naftos produktai (NP), arsenas (As), polichlorbifenilų suma (PCB; 28, 52, 101, 118, 138, 153, 180), policiklinių aromatinių angliavandenilių suma (PAA): antracenas, benz(a)antracenas, benz(ghi)perilenas, benz(a)pirenas, chrizenas, fluorantenas, indeno(1, 2, 3-cd)pirenas, pirenas, fenantrenas, tributilalavas (TBA):

7.1. Cu, Pb, Zn, Ni, Cd, Cr, As nustatomas bendras kiekis grunte taikant standartus ISO 14869-1:2001 (Soil quality – Dissolution for the determination of total element content – Part 1: Dissolution with Hydrofluoric and perchloric acids) – elementų ekstrahavimui ir ISO 22036:2008 (Soil quality – Determination of trace elements in extracts of soil by inductively coupled plasma atomic emission spectometry (ICP – AES) – elementų kiekių matavimui arba kitus analogiškus metodus;

7.2. Hg kiekis nustatomas taikant standartą ISO 16772:2004 (Soil quality – Determination of mercury in aqua regia soil extracts with cold-vapour atomic spectrometry or cold-vapour atomic fluorescence spectrometry) arba kitus analogiškus metodus;

7.3. PCB kiekis nustatomas taikant standartą ISO 10382:2002 (Soil quality – Determination of organochlorine pesticides and polychlorinated biphenyls – Gas-chromatographic method with electron capture detection) arba kitus analogiškus metodus;

7.4. PAA kiekis nustatomas taikant standartus ISO 18287:2006 (Soil quality – Determination of polycyclic aromatic hydrocarbons (PAH) – Gas chromatographic method with mass spectrometric detection (GC-MS) arba kitus standartinius metodus;

7.5. TBA kiekis nustatomas taikant standartą LST EN ISO 23161:2011 „Dirvožemio kokybė“. Atrinktų alavo organinių junginių nustatymas. Dujų chromatografijos metodas (ISO 23161:2009) arba kitus standartinius metodus;

7.6. NP nustatomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2010 m. vasario 8 d. įsakymu Nr. D1-123 „Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos normatyvinio dokumento LAND 89-2010 „Dirvožemio kokybė. Naftos angliavandenilių C10–C40 kiekio nustatymas dujų chromatografijos metodu“ patvirtinimo“, taikant standartą LST EN ISO 16703:2011 Dirvožemio kokybė. Angliavandenilių nuo C10 iki C40 kiekio nustatymas naudojant dujų chromatografiją (ISO 16703:2004) arba kitus standartinius metodus.

8.  Atliekant biologinių savybių įvertinimą, sanitarinių-higieninių ir parazitologinių parametrų nustatymą, vertinami šie rodikliai:

8.1. bendras koliforminių bakterijų skaičius 1 grame sausos masės;

8.2. salmonelės 50 gramų sausos masės;

8.3. helmintų kiaušinėliai ir lervos.

______________

 

Aplinkos apsaugos normatyvinio

dokumento LAND 46A-2002 „Grunto kasimo jūrų ir jūrų uostų akvatorijose ir iškasto grunto šalinimo taisyklės“

4 priedas

 

(Prašymo leidimui vykdyti grunto kasimo ir šalinimo darbus jūrų ir jūrų uostų akvatorijoje formos pavyzdys)

 

_________________________________________________________________________

(juridinio asmens teisinė forma, pavadinimas ir kodas)

_________________________________________________________________________

(juridinio asmens buveinė, telefono nr.)

_________________________________________________________________________

 

Aplinkos apsaugos agentūrai

PRAŠYMAS

DĖL LEIDIMO vykdyti ______________ DARBUS JŪRŲ IR JŪRŲ UOSTŲ

(reikalinga įrašyti)           

AKVATORIJOJE

 

20____m.                              d.

Prašau išduoti / pakeisti leidimą vykdyti einamojo jūrų uosto akvatorijos gilinimo, valymo, jūros ir (arba) jūrų uostų akvatorijos tvarkomojo gilinimo, jūros ir (arba) jūros uosto akvatorijos kapitalinio gilinimo, iškasto grunto šalinimo darbus (reikalinga pabraukti)

________________________________________________________________________________

(akvatorija su koordinatėmis)

Numatomas darbų vykdymo laikas:    20_____m.        d. – 20____m.                    d.

Grunto kasimo tikslas:                                                                                                                    ____

Grunto kasimo būdas:                                                                                                                     ____

Planuojamo iškasti grunto kiekis, m3                                                                                                                             _____________

Planuojamos iškasti akvatorijos plotas, m2                                                                                                                  ____________

Iškasto grunto tvarkymo būdas:                                                                                                     ____

Darbų vykdytojas (jei žinomas):                                                                                               ______

Duomenys apie poveikio aplinkai vertinimą: ____________________________________________

(Pagal Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymą planuojamai ūkinei veiklai privaloma atranka dėl planuojamos ūkinės veiklos vertinimo ar poveikio aplinkai vertinimas. Taip (atrankos išvados ar sprendimo dėl planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai pavadinimas, priėmimo data, numeris, priėmusi institucija) / Ne)

Kita svarbi informacija:                                                                                           _______________

PRIDEDAMA:    

1.______________________________________________________________________________

2._____________________________________________________________________ _________

3._____________________________________________________________________ _________

 

______________________  _____________________    ______________________

(pareigos)                                             (parašas)                                       (vardas, pavardė)

 

_________________

 

Aplinkos apsaugos normatyvinio

dokumento LAND 46A-2002 „Grunto kasimo jūrų ir jūrų uostų akvatorijose ir iškasto grunto šalinimo taisyklės“

5 priedas

 

PRIEDAI LEIDIMUI VYKDYTI GRUNTO KASIMO IR ŠALINIMO DARBUS JŪRŲ IR JŪRŲ UOSTŲ AKVATORIJOJE GAUTI

1.  Ne senesnis kaip 1 metų akvatorijos batimetrinis planas M 1:2000 su pažymėtu gilinimo arba valymo darbų rajonu.

2.  Duomenys apie kasamą gruntą:

2.1. planuojamo iškasti grunto kiekis pagal tipus (smėlis, dumblas, moreninis priemolis, moreninis priesmėlis, molis) ir jo granuliometrinė sudėtis;

2.2. planuojamo iškasti grunto kiekis pagal užterštumo klases;

2.3. grunto mėginių ėmimo protokolas su ėmimo vietų schema (1 priedas);

2.4. grunto tyrimo rezultatai (originalai su laboratorijos vadovų parašais arba jų kopijos);

2.5. leidimo tirti žemės gelmes kopija;

2.6. dokumentai, įrodantys, kad atlikusi grunto savybių tyrimus laboratorija yra atestuota ar turi reikiamus leidimus tokiems tyrimams atlikti;

2.7. žemės gelmių geologinių tyrimų registracijos lapas.

3.  Duomenys apie iškasto grunto tvarkymą:

3.1. planuojant gruntą šalinti jūroje:

3.1.1. grunto šalinimo akvatorijos schema (su koordinatėmis);

3.1.2. grunto šalinimo vietų planas (grunto šalinimo teritorijos schemoje pažymėtos grunto šalinimo vietos (koordinatės), numatomo šalinti grunto kiekis kiekvienoje vietoje ir vietų keitimo eiliškumas);

3.2. planuojant taikyti kitus grunto tvarkymo būdus:

3.2.1. planuojamo taikyti būdo aprašymas;

3.2.2. numatomo taikyti grunto tvarkymo būdo teisinis pagrindas (atrankos išvada arba sprendimas dėl planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai, sutartis su atliekų tvarkytojais, nuosavybę patvirtinantys dokumentai ir pan.);

3.3. planuojant gruntą šalinti jūroje, naujoje iškasto grunto šalinimo vietoje, pateikiama ši informacija:

3.3.1. naujos iškasto grunto šalinimo vietos koordinatės ir numatomo šalinti grunto kiekis;

3.3.2. planuojamos naujos grunto šalinimo vietos poreikio pagrindimas;

3.3.3. nagrinėtų pagrindinių grunto šalinimo vietos alternatyvų aprašymas ir pagrindinės pasirinkimo priežastys. Nagrinėtų vietos alternatyvų geografinė ir administracinė padėtis. Kiekvienos nagrinėtos vietos alternatyvos atveju pateikiama informacija apie teritorijos aplinkos apsaugos ir naudojimo režimą;

3.3.4. teritorijų, aplinkos komponentų, kurie gali būti reikšmingai paveikti, aprašymas;

3.3.5. tais atvejais, kai naujos grunto šalinimo vietos parinkimas gali daryti poveikį Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoms, darbų užsakovas teisės aktų nustatyta tvarka AAA turi pateikti saugomų teritorijų institucijos išvadą, kad naujos iškasto grunto šalinimo vietos nustatymas negali turėti reikšmingo neigiamo poveikio „Natura 2000“ teritorijoms;

3.3.6. informacija apie taikytus poveikio aplinkai prognozavimo ir vertinimo metodus, nustatytas priemones neigiamam poveikiui aplinkai išvengti, sumažinti ar kompensuoti;

3.3.7. pagrindžianti informacija, kad naujos iškasto grunto šalinimo vietos nustatymas ir iškasto grunto šalinimas joje nesutrukdys pasiekti Baltijos jūros geros aplinkos būklės pagal Lietuvos Respublikos jūros rajono geros aplinkos būklės savybes, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2015 m. kovo 4 d. įsakymu Nr. D1-194 „Dėl Lietuvos Respublikos jūros rajono geros aplinkos būklės savybių patvirtinimo“, neturės reikšmingo ilgalaikio neigiamo poveikio esamai būklei, nustatytai atliekant pradinį Baltijos jūros vertinimą pagal Lietuvos Respublikos jūros aplinkos apsaugos įstatymo 4 straipsnį ir neužkirs kelio pasiekti vandensaugos tikslų, nustatytų pagal Lietuvos Respublikos vandens įstatymo 22 straipsnį;

3.3.8. informacija, ar naujos grunto šalinimo vietos jūroje nustatymas gali turėti reikšmingą tarpvalstybinį poveikį.

4Kai pagal Lietuvos Respublikos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymą turi būti atlikta planuojamos ūkinės veiklos atrankos dėl poveikio aplinkai vertinimo procedūra, pateikiama AAA galiojanti atrankos dėl poveikio aplinkai vertinimo išvada, kad atlikti poveikio aplinkai vertinimą neprivaloma arba galiojantis sprendimas dėl planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai.

5Teisės aktų nustatyta tvarka suderintas gilinimo darbų projektas pateikiamas jūros ir (arba) jūrų uosto akvatorijos kapitalinio gilinimo atveju.

______________

 

Aplinkos apsaugos normatyvinio

dokumento LAND 46A-2002 „Grunto kasimo jūrų ir jūrų uostų akvatorijose ir iškasto grunto šalinimo taisyklės“

6 priedas

 

(Leidimo vykdyti grunto kasimo ir šalinimo darbus jūrų ir jūrų uostų akvatorijoje formos pavyzdys)

image001

APLINKOS APSAUGOS AGENTŪRA

 

LEIDIMAS VYKDYTI ________________ DARBUS JŪRŲ IR JŪRŲ UOSTŲ

(reikalinga įrašyti)                 

AKVATORIJOJE

20____m.                             d. Nr.

_____________

(sudarymo vieta)

Leidžiama pagal __________________________________________________________________

(juridinio asmens pavadinimas, teisinė forma)

pateiktą prašymą __________________________________________________________________

(juridinio asmens kodas, juridinio asmens buveinė (adresas), telefono nr.)

vykdyti einamojo jūrų uosto akvatorijos gilinimo, valymo, jūros ir (arba) jūros uosto akvatorijos tvarkomojo gilinimo, jūros ir (arba) jūros uosto akvatorijos kapitalinio gilinimo, iškasto grunto šalinimo darbus (reikalinga pabraukti)_________________________________________________.

(akvatorija su koordinatėmis)

 

⬜Naujas leidimas

⬜Pratęsiamas 20____m.       d. leidimas Nr.____

(reikalinga pažymėti)

Grunto kasimo darbus vykdyti šiomis sąlygomis:

1.                                                                                                                                      ___________

2.                                                                                                                                      ___________

3.                                                                                                                                      ___________

PRIDEDAMA.                                                                                                                                       

Grunto kasimo darbų vykdymo laikotarpiai:                     pradžia 20____m._________________d.

 

pabaiga 20____m._________________d.

Duomenys apie poveikio aplinkai vertinimą (atrankos išvados dėl planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo arba sprendimo dėl planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai duomenys):

1.  Pavadinimas:___________________________________________________________________

2.  Dokumentą išdavė:______________________________________________________________

3.  Numeris:_____________ Dokumento išdavimo data:___________________________________

4.  Internetinė nuoroda, kurioje skelbiama atrankos išvada ar sprendimas dėl planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai_________________________________________________________

______________________  _____________________    __________________________________

(pareigų pavadinimas)                             (parašas)                                                     (vardas, pavardė)

_________________

 

Aplinkos apsaugos normatyvinio dokumento

LAND 46A-2002 „Grunto kasimo jūrų ir jūrų uostų akvatorijose ir iškasto grunto šalinimo taisyklės“

7 priedas

 

INFORMACIJA APIE IŠKASTĄ GRUNTĄ

Bendra informacija apie iškastą gruntą per _____ metų ____ketvirtį.                                                              1 lentelė

Data

Iškasto grunto kiekis

Kasimo vieta

Kasimo vietos GPS koordinatės X,Y

(LKS-94)

Kasimo priemonės

* Grunto kasimo tikslas

m3

T

Informacija apie per _____metų ____ketvirtį iškasto grunto kokybę (rūšiuoti pagal kasimo vietą ir grunto tipus).                2 lentelė

Kasimo vieta

Grunto tipas

Grunto šalinimo vieta ir koordinatės (LKS-94)

** Iškasto grunto kiekis

Organinės medžiagos kiekis, %

Teršiančių medžiagų kiekis, kg

m3

T

NP

Cu

Pb

Zn

Ni

Cd

Cr

Hg

As

PcB

PAA

TBA

* Einamasis gilinimas ir (arba) valymas, kapitalinis gilinimas, tvarkomasis gilinimas, tikslinio grunto kasimas.

** Grunto kiekis (m³) šalinant jūroje pateikiamas pagal laivo žurnalą; T – perskaičiuota į sauso grunto masę; perskaičiuojant į sauso grunto masę, grunto tūris dauginamas iš koeficiento: smėlio gruntams – 1,27, dumblo gruntams – 0,45.

Užsakovo įgaliotas asmuo: .......................................................................

(pareigos, parašas, vardas, pavardė)

_________________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Įsakymas

Nr. 169, 2002-04-11, Žin., 2002, Nr. 40-1516 (2002-04-17), i. k. 102301MISAK00000169

Dėl Grunto kasimo jūrų ir jūrų uostų akvatorijose bei iškastų gruntų tvarkymo taisyklių dalinio pakeitimo

 

2.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Įsakymas

Nr. 376, 2003-07-14, Žin., 2003, Nr. 78-3586 (2003-08-08), i. k. 103301MISAK00000376

Dėl aplinkos ministro 2002 m. vasario 26 d. įsakymo Nr. 77 "Dėl aplinkos apsaugos normatyvinio dokumento LAND 46-2002 patvirtinimo" pakeitimo

 

3.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Įsakymas

Nr. D1-636, 2008-11-26, Žin., 2008, Nr. 139-5521 (2008-12-04), i. k. 108301MISAK00D1-636

Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. vasario 26 d. įsakymo Nr. 77 "Dėl aplinkos apsaugos normatyvinio dokumento LAND 46-2002 patvirtinimo" pakeitimo

 

4.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Įsakymas

Nr. D1-286, 2011-04-05, Žin., 2011, Nr. 43-2050 (2011-04-12), i. k. 111301MISAK00D1-286

Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. vasario 26 d. įsakymo Nr. 77 "Dėl aplinkos apsaugos normatyvinio dokumento LAND 46-2002 patvirtinimo" pakeitimo

 

5.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Įsakymas

Nr. D1-522, 2014-06-16, paskelbta TAR 2014-06-18, i. k. 2014-07728

Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. vasario 26 d. įsakymo Nr. 77 „Dėl Aplinkos apsaugos normatyvinio dokumento LAND 46A-2002 „Grunto kasimo jūrų ir jūrų uosto akvatorijose ir iškastų gruntų tvarkymo taisyklės“ patvirtinimo“ pakeitimo

 

6.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Įsakymas

Nr. D1-996, 2014-12-05, paskelbta TAR 2015-01-08, i. k. 2015-00349

Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. vasario 26 d. įsakymo Nr. 77 „Dėl aplinkos apsaugos normatyvinio dokumento LAND 46A-2002 „Grunto kasimo jūrų ir jūrų uosto akvatorijose ir iškastų gruntų tvarkymo taisyklės“ patvirtinimo“ pakeitimo

 

7.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Įsakymas

Nr. D1-454, 2015-06-01, paskelbta TAR 2015-06-02, i. k. 2015-08627

Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. vasario 26 d. įsakymo Nr. 77 „Dėl Aplinkos apsaugos normatyvinio dokumento LAND 46A-2002 „Grunto kasimo jūrų ir jūrų uostų akvatorijose ir iškastų gruntų tvarkymo taisyklės“ patvirtinimo“ pakeitimo

 

8.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Įsakymas

Nr. D1-968, 2017-11-30, paskelbta TAR 2017-12-01, i. k. 2017-19266

Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. vasario 26 d. įsakymo Nr. 77 „Dėl Aplinkos apsaugos normatyvinio dokumento LAND 46A-2002 „Grunto kasimo jūrų ir jūrų uostų akvatorijose ir iškastų gruntų tvarkymo taisyklės“ patvirtinimo“ pakeitimo

 

9.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Įsakymas

Nr. D1-552, 2018-06-21, paskelbta TAR 2018-07-27, i. k. 2018-12509

Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. vasario 26 d. įsakymo Nr. 77 „Dėl aplinkos apsaugos normatyvinio dokumento LAND 46A-2002 „Grunto kasimo jūrų ir jūrų uostų akvatorijose ir iškasto grunto šalinimo taisyklės“ patvirtinimo“ pakeitimo