Nutarimas netenka galios 1994-07-30:

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 650, 1994-07-26, Žin., 1994, Nr. 58-1148 (1994-07-29), i. k. 0941100NUTA00000650

Dėl Garažų statybos ir eksploatavimo bendrijos pavyzdinių įstatų patvirtinimo

 

Suvestinė redakcija nuo 1992-04-30 iki 1994-07-29

 

Nutarimas paskelbtas: Žin. 1991, Nr. 10-273, i. k. 0911100NUTA00000083

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL GARAŽŲ STATYBOS IR EKSPLOATAVIMO KOOPERATYVŲ

 

1991 m. kovo 1 d. Nr. 83

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Nustatyti, kad:

1.1. garažų statybos kooperatyvai steigiami kooperatiniais pagrindais statyti garažus (vieno ir daugiau aukštų, antžeminius, požeminius, sublokuotus) individualioms gyventojų transporto priemonėms laikyti Lietuvos Respublikos miestuose, miesto tipo ir kaimo gyvenvietėse pagal nustatytąja tvarka patvirtintus projektus;

1.2. asmenų, norinčių įstoti į garažų statybos kooperatyvą, įskaitą pagal gyvenamąją vietą tvarko atitinkamo miesto, rajono valdyba. Į šią įskaitą gali būti įtraukiami ne jaunesni kaip 18 metų asmenys, nuolat gyvenantys toje gyvenamojoje vietovėje;

1.3. asmenys, priimti norinčiųjų įstoti į garažų statybos kooperatyvą įskaiton, įrašomi įskaitos knygon, kuri yra griežtos atskaitomybės dokumentas. Neaptartų pataisų joje neturi būti;

1.4. garažus galima pradėti eksploatuoti tik valstybinei komisijai priėmus juos naudoti.

Valstybinė komisija priima naudoti naujus garažus tik pateikus nustatytąja tvarka užsakymą juos techniškai inventorizuoti;

1.5. esami garažų statybos kooperatyvai gali būti reorganizuoti į garažų eksploatavimo kooperatyvus (bendrijas), kurių veikla grindžiama įstatymais, taip pat garažų savininkų bendrosios veiklos sutartimi.

2. Patvirtinti Garažų statybos kooperatyvų laikinus pavyzdinius įstatus (pridedama).

3. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos TSR Ministrų Tarybos 1986 m. liepos 15 d. nutarimą Nr. 249 „Dėl garažų statybos kooperatyvų“ (Žin., 1986, Nr. 21-228).

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                                 G. VAGNORIUS

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1991 m. kovo 1 d. nutarimu Nr. 83

 

Garažų statybos kooperatyvo laikini pavyzdiniai įstatai

 

Kooperatyvo steigimo tikslas ir tvarka

 

1. Šie įstatai reguliuoja kooperatyvo narių santykius garažų statybos laikotarpiu.

2. Kooperatyvas yra nekomercinis, nesiekiantis pelno fizinių asmenų susivienijimas.

3. Garažų statybos kooperatyvas..........................

(kooperatyvo pavadinimas......... steigiamas..................................... prie arba Nr.) (miestas, rajonas, gyvenvietė)............................................................... (miesto, rajono valdybos, gyvenvietės valdymo organo) kooperatyvo narių individualių transporto priemonių garažams statyti ir eksploatuoti.

4. Miesto, rajono valdyba sudaro asmenų, jos nustatytąja tvarka įrašytų norinčiųjų įstoti į garažų statybos kooperatyvą įskaiton, sąrašą ir jį patvirtina. Į sąrašą įrašoma tiek asmenų, kiek numatyta boksų (stovėjimo vietų) statomame garaže. Į garažų statybos kooperatyvą visų pirma priimami I ir II grupės invalidai, asmenys, dalyvavę likviduojant Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinius 30 kilometrų nuo elektrinės zonoje, ir asmenys, kuriems priklausantys garažai (išskyrus laikinus) turi būti nugriauti dėl sklypo paėmimo valstybės ar visuomenės reikalams, arba jeigu jie neteko garažo dėl stichinės nelaimės. Sudarant ir tvirtinant steigiamojo kooperatyvo narių sąrašą, atsižvelgiama taip pat į asmenų gyvenamąją vietą (numatomo statyti garažo vietos atžvilgiu) ir į įrašymo įskaiton datą.

Kooperatyvo steigimo metu miesto, rajono valdyba iš asmenų, norinčiųjų įstoti į garažų statybos kooperatyvą, sudaro laikinąją statybos direkciją.

5. Steigiamasis susirinkimas priima sprendimą įsteigti kooperatyvą, išrenka jo valdybą (kooperatyvo pirmininką) ir revizijos komisiją (revizorių), priima įstatus, taip pat sprendžia laikinosios statybos direkcijos tolesnės veiklos klausimus.

Susirinkimo sprendimą įsteigti kooperatyvą tvirtina ir įstatus registruoja miesto, rajono valdyba.

Įregistravus įstatus, kooperatyvas įgyja juridinio asmens teises.

6. Asmenys, įrašyti į miesto, rajono valdybos patvirtintą norinčiųjų įstoti į garažų statybos kooperatyvą sąrašą, laikomi to kooperatyvo nariais nuo įstatų įregistravimo dienos.

Asmenys, priimti į esamą kooperatyvą, laikomi jo nariais nuo to momento, kai juos patvirtina kooperatyvo narių visuotinis (įgaliotinių) susirinkimas.

7. Garažų statybą kooperatyvas gali pradėti tik tada, kai nustatytąja tvarka skiriamas sklypas, patvirtinama projektinė- sąmatinė dokumentacija, gaunamas leidimas statyti, įmokamos lėšos, kiek kainuoja statyba, ir įforminamas finansavimas.

8. Prieš pradedant statybą, kiekvienas kooperatyvo narys privalo įmokėti į kooperatyvo sąskaitą sumą, atitinkančią vieno bokso (stovėjimo vietos) sąmatinę statybos kainą.

9. Valstybinei komisijai priėmus naudoti garažus, kviečiamas kooperatyvo narių visuotinis (įgaliotinių) susirinkimas, ir kooperatyvo nariams paskirstomi boksai (stovėjimo vietos).

 

Kooperatyvo teisės ir pareigos

 

10. Kooperatyvas turi teisę:

10.1. nustatytąja tvarka gauti neterminuotam naudojimui sklypą garažų statybai ir eksploatavimui;

10.2. sudaryti sutartis su atitinkamomis organizacijomis dėl garažų projektavimo ir statybos;

10.3. perduoti garažų statybos užsakovo funkcijas miesto, rajono valdybai arba kitai organizacijai;

10.4. statyti garažus ūkio būdu;

10.5. įrengti (statyti) patalpas automobilių techniniam aptarnavimui;

10.6. dalyvauti valstybinėje pastatytų garažų priėmimo komisijoje;

10.7. jungtis su kitais garažų statybos kooperatyvais ar reorganizuotis į mažesnius kooperatyvus.

11. Kooperatyvas privalo:

11.1. pateikti valstybinei inventorizavimo įstaigai reikiamus dokumentus garažų techninei inventorizacijai atlikti;

11.2. tvarkyti jam priskirtą teritoriją pagal aplinkos sutvarkymo reikalavimus ir želdinių apsaugos taisykles;

11.3. laikytis priešgaisrinės apsaugos, sanitarijos ir gamtosaugos taisyklių;

11.4. neleisti savavališkai perplanuoti ir perstatyti garažų, taip pat statyti projekte nenumatytų statinių kooperatyvui skirtame sklype.

12. Kooperatyvas atsako už savo prievoles įstatymų nustatyta tvarka.

 

Kooperatyvo lėšos

 

13. Kooperatyvo lėšos yra:

narių stojamasis mokestis;

kitos narių įmokos.

Visos kooperatyvo lėšos laikomos atitinkamoje banko įstaigoje.

14. Kooperatyvo narių visuotiniam (įgaliotinių) susirinkimui nutarus, kooperatyvas gali sudaryti fondus saviems poreikiams, atitinkantiems kooperatyvo įstatus, tenkinti.

Kooperatyvo, kaip juridinio asmens, buhalterinė apskaita tvarkoma nuosavo (pajinio) kapitalo pagrindu.

 

Kooperatyvo narių teisės ir pareigos

 

15. Kooperatyvo nario įmoka negali būti mažesnė negu jam suteikiamo garaže bokso (stovėjimo vietos) sąmatinė statybos kaina.

16. Kooperatyvo narys privalo įmokėti stojamąjį mokestį, įmoką ir kitas sumas, kurių dydį ir įmokėjimo laiką nustato kooperatyvo narių visuotinis (įgaliotinių) susirinkimas, bei vykdyti šiuose įstatuose numatytas prievoles.

17. Kooperatyvo nariai ir jų šeimos nariai gali patys padėti statyti garažą. Jų darbo sąnaudų dydį ir šių sąnaudų vertės įskaitymo į įmokas tvarką nustato kooperatyvo valdyba, susitarusi su rangos organizacija.

18. Kooperatyvo narys turi teisę perduoti savo įmokas sutuoktiniui, tėvams, vaikams arba kitiems asmenims, jeigu jie nustatytąja tvarka gali būti priimti į kooperatyvą šių įstatų 4 punkte numatytomis sąlygomis.

19. Kooperatyvo narys turi teisę išstoti iš kooperatyvo bet kuriuo laiku.

20. Kooperatyvo narys gali būti pašalintas iš kooperatyvo, jeigu jis:

20.1. neįmoka iki nustatyto laiko stojamojo mokesčio ir kitų įmokų;

20.2. sistemingai pažeidžia kooperatyvo įstatus.

21. Įmoka išstojusiam (pašalintam) iš kooperatyvo asmeniui grąžinama, kai priimtas naujas kooperatyvo narys sumoka įmoką.

22. Mirusio kooperatyvo nario įmoką paveldi jo įpėdiniai įstatymų nustatyta tvarka.

Pilnamečiai įpėdiniai, gyvenantys toje pačioje gyvenamojoje vietovėje, turi pirmumo teisę įstoti į kooperatyvą. Ginčai tarp kelių įpėdinių dėl teisės būti kooperatyvo nariu sprendžiami teismine tvarka.

23. Įpėdinis, priimtas į kooperatyvą vietoj mirusio nario, yra atsakingas už visas jo prievoles.

24. Sutuoktiniams nutraukus santuoką, įmoka jiems padalijama, o teisė būti kooperatyvo nariu suteikiama vienam iš jų, atsižvelgiant į pagrįstus buvusių sutuoktinių interesus, jų galimybes naudotis boksu (stovėjimo vieta) pagal paskirtį.

Įmoką buvę sutuoktiniai gali pasidalyti ir patys, įformindami tai notariškai patvirtinta sutartimi, kurioje taip pat nurodoma, kuris iš jų lieka kooperatyvo nariu arba įstoja į narius.

Teismo sprendimas arba notarinė sutartis padalyti įmoką tarp buvusių sutuoktinių yra privalomi kooperatyvui, kai sprendžiamas tų asmenų narystės kooperatyve klausimas.

 

Kooperatyvo valdymo organai

 

25. Kooperatyvo valdymo organai yra visuotinis kooperatyvo narių susirinkimas ir kooperatyvo valdyba.

Jeigu kooperatyve yra daugiau kaip 30 narių, tai visuotinio kooperatyvo narių susirinkimo sprendimu kolektyvo reikalus spręsti gali būti pavesta įgaliotinių susirinkimui. Įgaliotinių susirinkimas turi tokius pat įgaliojimus kaip ir visuotinis susirinkimas.

26. Kooperatyvo narių visuotinis (įgaliotinių) susirinkimas yra aukščiausiasis kooperatyvo valdymo organas.

27. Įgaliotinius renka visuotinis kooperatyvo narių susirinkimas po vieną nuo 5 kooperatyvo narių dvejiems metams. Sustambintuose kooperatyvuose (daugiau kaip 150 narių) vienas įgaliotinis renkamas nuo 10 – 30 kooperatyvo narių.

28. Kooperatyvo narių visuotinis (įgaliotinių) susirinkimas:

28.1. sprendžia kooperatyvo narių priėmimo ir šalinimo klausimus;

28.2. rengia ir tvirtina garažų statybos finansavimui reikalingus dokumentus, taip pat einamųjų metų pajamų ir išlaidų sąmatą bei jos vykdymo ataskaitą;

28.3. nustato stojamojo mokesčio ir kitų įmokų dydį bei jų mokėjimo tvarką;

28.4. renka iš kooperatyvo narių (įgaliotinių) kooperatyvo valdybą (kooperatyvo pirmininką) ir revizijos komisiją (revizorių); svarsto skundus dėl jų veiklos, sprendžia valdybos narių (kooperatyvo pirmininko) ir revizijos komisijos narių (revizoriaus) nušalinimo nuo pareigų pirma laiko klausimus;

28.5. tvirtina kooperatyvo apmokamų darbuotojų etatų sąrašą ir tarnybinius atlyginimus.

Garažų statybos kooperatyvo etatiniai darbuotojai gali būti tiek kooperatyvo valdybos nariai, tiek kiti asmenys.

Kooperatyvo valdybos nariams, kurie nėra etatiniai darbuotojai, kooperatyvo narių visuotinio (įgaliotinių) susirinkimo sprendimu gali būti išmokamos vienkartinės premijos;

28.6. organizuoja garažo boksų (stovėjimo vietų) skirstymą kooperatyvo nariams;

28.7. sprendžia kooperatyvo pertvarkymo arba likvidavimo klausimus.

29. Kooperatyvo narių visuotinį (įgaliotinių) susirinkimą kooperatyvo valdyba (kooperatyvo pirmininkas) kviečia ne rečiau kaip kartą per metus. Neeilinis susirinkimas kviečiamas per šešias dienas, pareikalavus trečdaliui kooperatyvo narių (įgaliotinių), taip pat revizijos komisijai (revizoriui) arba miesto, rajono valdybai. Neeilinį susirinkimą kooperatyvo valdyba (kooperatyvo pirmininkas) gali sukviesti ir savo iniciatyva.

Visuotinis kooperatyvo narių susirinkimas laikomas teisėtu, jeigu jame dalyvauja daugiau kaip pusė kooperatyvo narių, o įgaliotinių susirinkimas – ne mažiau kaip du trečdaliai įgaliotinių.

Visuotinis kooperatyvo narių susirinkimas priima sprendimus paprasta dalyvaujančių jame kooperatyvo narių balsų dauguma, atviru arba slaptu balsavimu. Visuotinio kooperatyvo narių susirinkimo sprendimai dėl stojamojo mokesčio ir kitų įmokų dydžio, pašalinimo iš kooperatyvo ir jo likvidavimo priimami trijų ketvirtadalių balsų dauguma.

Įgaliotinių susirinkimas priima sprendimus dviejų trečdalių balsų dauguma, atviru arba slaptu balsavimu. Įgaliotinių susirinkimo sprendimai dėl stojamojo mokesčio ir kitų įmokų dydžio, pašalinimo iš kooperatyvo ir jo likvidavimo priimami trijų ketvirtadalių balsų dauguma.

30. Kooperatyvo valdybą renka kooperatyvo narių visuotinis (įgaliotinių) susirinkimas. Kooperatyvo valdyba renkama ne mažiau kaip iš trijų kooperatyvo narių (įgaliotinių) dvejiems metams.

Valdyba išsirenka valdybos pirmininką, jo pavaduotoją (-us) ir sekretorių.

Jeigu kooperatyve yra mažiau kaip 12 narių, vietoj valdybos renkamas kooperatyvo pirmininkas, kuris turi tokius pat įgaliojimus kaip ir valdyba.

31. Kooperatyvo valdyba (kooperatyvo pirmininkas) yra vykdomasis kooperatyvo organas ir atsiskaito kooperatyvo narių visuotiniam (įgaliotinių) susirinkimui.

32. Kooperatyvo valdyba (kooperatyvo pirmininkas):

32.1. įteikia kooperatyvo nariams mokestinius pranešimus, naudoja kooperatyvo lėšas pagal paskirtį;

32.2. sudaro statybos finansavimui reikalingus dokumentus;

32.3. nustato, susitarusi su rangos organizacija, kooperatyvo narių ir jų šeimų narių, padėjusių statyti garažą, darbo sąnaudų dydį ir jų vertės įskaitymo į įmokas tvarką, taip pat kooperatyvo narių darbo sąnaudų dydį ir jų vertės įskaitymo į įmokas tvarką statant garažus kooperatyvo jėgomis;

32.4. priima į darbą ir atleidžia darbininkus ir tarnautojus, aptarnaujančius garažą bei jo teritoriją;

32.5. vykdo garažų statybos techninę priežiūrą, jeigu tos funkcijos neperduotos miesto, rajono valdybai arba kitai organizacijai, ir dalyvauja (kooperatyvo pirmininkas – pats, valdyba – per savo atstovą) valstybinėje šiam kooperatyvui priklausančių garažų priėmimo komisijoje;

32.6. sudaro kooperatyvo vardu sutartis ir kitus sandorius;

32.7. atstovauja kooperatyvui teisme, arbitraže, administraciniuose organuose ir visuomeninėse organizacijose;

32.8. tvarko kooperatyvo narių sąrašus ir raštvedybą;

32.9. tvarko sąskaitybą ir atlieka kitas su šiais įstatais susijusias funkcijas.

33. Kooperatyvo valdyba (kooperatyvo pirmininkas) turi teisę disponuoti kooperatyvo lėšomis, esančiomis jo sąskaitoje banke, pagal dokumentus, kuriuos yra patvirtinęs kooperatyvo narių visuotinis (įgaliotinių) susirinkimas.

34. Revizijos komisiją renka kooperatyvo narių visuotinis (įgaliotinių) susirinkimas iš 3 – 5 kooperatyvo narių (įgaliotinių) dvejiems metams. Revizijos komisija išsirenka komisijos pirmininką.

Jeigu kooperatyve yra mažiau kaip 12 narių, vietoj revizijos komisijos renkamas revizorius, kuris atlieka revizijos komisijos funkcijas.

Revizijos komisija (revizorius) kontroliuoja ir revizuoja valdybos veiklą.

35. Revizijos komisija (revizorius) privalo:

35.1. ne rečiau kaip kartą per metus atlikti kooperatyvo ūkinės-finansinės veiklos reviziją; ataskaitą apie jos rezultatus pateikti svarstyti ir tvirtinti kooperatyvo narių visuotiniam (įgaliotinių) susirinkimui;

35.2. apie pastebėtus įstatymų bei įstatų pažeidimus pranešti kooperatyvo narių visuotiniam (įgaliotinių) susirinkimui.

 

Kooperatyvo veiklos kontrolė ir ginčų nagrinėjimas

 

36. Kooperatyvo veiklą tikrina finansų organai įstatymų numatytais atvejais.

37. Ginčus tarp kooperatyvo ir jo narių, taip pat tarp kooperatyvo ir valstybinių, individualių (personalinių) įmonių, ūkinių bendrijų ir kitų organizacijų sprendžia teismas arba valstybinis arbitražas.

 

Kooperatyvo reorganizavimas ir likvidavimas

 

38. Kooperatyvas gali būti reorganizuotas:

38.1. kooperatyvo narių visuotinio (įgaliotinių) susirinkimo sprendimu;

38.2. dalies kooperatyvo narių, kurie turi garažo boksus atskirai stovinčiame korpuse arba gali grupę boksų autonomiškai eksploatuoti, susirinkimo sprendimu įkurti atskirą kooperatyvą (bendriją). Susirinkimas laikomas teisėtu, jeigu jame dalyvauja daugiau kaip pusė tokių kooperatyvo narių ir iš jų už sprendimą balsuoja ne mažiau kaip du trečdaliai.

Kooperatyvo narių susirinkimo sprendimą reorganizuoti kooperatyvą turi įregistruoti miesto (rajono) valdyba.

Punkto pakeitimai:

Nr. 306, 1992-04-30, Žin., 1992, Nr. 18-531 (1992-06-30), i. k. 0921100NUTA00000306

 

39. Baigto statyti ir priimto naudoti garažo boksai (stovėjimo vietos) visuotinio kooperatyvo narių susirinkimo sprendimu paskirstomi kooperatyvo nariams. Kiekvienas kooperatyvo narys įgyja nuosavybės teisę į jam paskirtą boksą (stovėjimo vietą). Bendrai naudojamos garažo patalpos ir įrenginiai laikomi bendrąja daline boksų (stovėjimo vietų) savininkų nuosavybe (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 122-130 straipsniai).

40. Garažo statybos kooperatyvas visuotinio kooperatyvo narių susirinkimo sprendimu gali tęsti garažo eksploatavimo veiklą arba būti reorganizuotas į garažo eksploatavimo kooperatyvą (bendriją). Visais atvejais kooperatyvo įstatuose turi būti numatyta pastatyto garažo, kitų statinių, inžinerinių komunikacijų bei teritorijos priežiūros, remonto ir bendro naudojimo, finansavimo bei atsiskaitymų tvarka, taip pat kitos bendrosios veiklos sutarties sąlygos.

41. Kooperatyvo veikla nutraukiama, jeigu:

41.1. kooperatyvas teismo sprendimu pripažįstamas neišsigalinčiu arba sistemingai pažeidžia įstatus;

41.2. kooperatyvo narių visuotinis (įgaliotinių) susirinkimas pripažįsta, jog būtina kooperatyvą likviduoti.

Kooperatyvas likviduojamas Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS MINISTRAS PIRMININKAS                               G. VAGNORIUS

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 306, 1992-04-30, Žin., 1992, Nr. 18-531 (1992-06-30), i. k. 0921100NUTA00000306

Dėl Garažų statybos kooperatyvų laikinų pavyzdinių įstatų papildymo