Suvestinė redakcija nuo 2009-12-31 iki 2010-11-09

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2002, Nr. 65-2687, i. k. 1022050ISAK00000189

 

Nauja redakcija nuo 2009-12-31:

Nr. 1K-474, 2009-12-24, Žin. 2009, Nr. 156-7050 (2009-12-30), i. k. 1092050ISAK001K-474

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL PRAŠYMŲ GRĄŽINTI UŽSIENIO APMOKESTINAMIESIEMS ASMENIMS JŲ SUMOKĖTĄ PVM PATEIKIMO IR NAGRINĖJIMO BEI PVM GRĄŽINIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2002 m. birželio 21 d. Nr. 189

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gegužės 15 d. nutarimo Nr. 671 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo nuostatas“ (Žin., 2002, Nr. 51-1939) 1.16 punktu ir įgyvendindama 2008 m. vasario 12 d. Tarybos direktyvą 2008/9/EB, nustatančią Direktyvoje 2006/112/EB numatyto pridėtinės vertės mokesčio grąžinimo apmokestinamiesiems asmenims, kurie nėra įsisteigę PVM grąžinančioje valstybėje narėje, o yra įsisteigę kitoje valstybėje narėje, išsamias taisykles (OL 2008 L 44, p. 23),

t v i r t i n u pridedamas:

1. Prašymų grąžinti kitose valstybėse narėse įsikūrusiems apmokestinamiesiems asmenims jų Lietuvos Respublikoje sumokėtą PVM pateikimo ir nagrinėjimo bei PVM grąžinimo taisykles.

2. Prašymų grąžinti už Europos Bendrijų teritorijos ribų įsikūrusiems apmokestinamiesiems asmenims jų Lietuvos Respublikoje sumokėtą PVM pateikimo ir nagrinėjimo bei PVM grąžinimo taisykles.“

 

 

 

FINANSŲ MINISTRĖ                                                                             DALIA GRYBAUSKAITĖ

 

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos finansų ministro

2002 m. birželio 21 d. įsakymu Nr. 189

(Lietuvos Respublikos finansų ministro

2009 m. gruodžio 24 d.

įsakymo Nr. 1K-474 redakcija)

 

PRAŠYMŲ GRĄŽINTI KITOSE VALSTYBĖSE NARĖSE ĮSIKŪRUSIEMS APMOKESTINAMIESIEMS ASMENIMS JŲ LIETUVOS RESPUBLIKOJE SUMOKĖTĄ PVM PATEIKIMO IR NAGRINĖJIMO BEI PVM GRĄŽINIMO TAISYKLĖS

 

1. Prašymų grąžinti kitose valstybėse narėse įsikūrusiems apmokestinamiesiems asmenims jų Lietuvos Respublikoje sumokėtą PVM pateikimo ir nagrinėjimo bei PVM grąžinimo taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja, kokia tvarka ir terminais pateikiami ir nagrinėjami kitose valstybėse narėse įsikūrusių apmokestinamųjų asmenų, atitinkančių Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo (Žin., 2002, Nr. 35-1271) (toliau – Įstatymas) 116 ir 117 straipsniuose nurodytas sąlygas, prašymai grąžinti Lietuvos Respublikoje sumokėtą PVM už prekes ir paslaugas, nurodytas Įstatymo 118 straipsnyje, taip pat kokia tvarka šis PVM grąžinamas.

2. Kitoje valstybėje narėje įsikūręs apmokestinamasis asmuo (toliau – pareiškėjas) su prašymu dėl PVM, sumokėto Lietuvos Respublikoje per laikotarpį, nustatytą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. birželio 13 d. nutarimo Nr. 899 „Dėl pridėtinės vertės mokesčio grąžinimo užsienio asmenims“ (Žin., 2002, Nr. 60-2460; 2004, Nr. 58-2053) 2.2 punkte, grąžinimo turi kreiptis į Lietuvos Respublikos mokesčių administratorių (toliau – Lietuvos mokesčių administratorius). Pareiškėjo prašymas grąžinti PVM 2008 m. vasario 12 d. Tarybos direktyvos 2008/9/EB, nustatančios Direktyvoje 2006/112/EB numatyto pridėtinės vertės mokesčio grąžinimo apmokestinamiesiems asmenims, kurie nėra įsisteigę PVM grąžinančioje valstybėje narėje, o yra įsisteigę kitoje valstybėje narėje, išsamias taisykles (OL 2008 L 44, p. 23), nustatyta tvarka pateikiamas jo valstybės narės mokesčių administratoriui ne vėliau kaip iki kitų kalendorinių metų, einančių po tų kalendorinių metų, už kurių atitinkamą laikotarpį norima susigrąžinti PVM, rugsėjo 30 dienos.

3. Pareiškėjas, norintis susigrąžinti Lietuvos Respublikoje sumokėtą PVM, gali įgalioti bet kurios valstybės narės apmokestinamąjį asmenį (toliau – įgaliotas asmuo) Lietuvos Respublikoje atlikti Taisyklėse jam numatytus veiksmus. Tokiu atveju Lietuvos mokesčių administratoriui kartu su prašymu grąžinti PVM elektroninėmis priemonėmis turi būti pateikta pavedimo sutartis (įgaliojimas). Jeigu pavedimo sutartis (įgaliojimas) buvo išrašyta ne lietuvių ar anglų kalba, turi būti pateiktas šio dokumento vertimas į lietuvių kalbą. Pareiškėjas Taisyklėse numatytus veiksmus atlikti gali įgalioti tik vieną asmenį.

4. Prašyme grąžinti PVM nurodomos šios pareiškėjo įsigytos prekės ir paslaugos:

4.1. prekės (paslaugos), kurių tiekimas (teikimas) laikotarpiu, kurį apima prašymas grąžinti PVM (toliau – PVM grąžinimo laikotarpis), buvo įformintas PVM sąskaita faktūra, jeigu prievolė apskaičiuoti PVM atsirado prieš išrašant PVM sąskaitą faktūrą arba PVM sąskaitos faktūros išrašymo metu, taip pat prekės (paslaugos), už kurias prievolė apskaičiuoti PVM atsirado PVM grąžinimo laikotarpiu, jeigu PVM sąskaita faktūra buvo išrašyta prieš atsirandant prievolei apskaičiuoti PVM;

4.2. prekės, PVM grąžinimo laikotarpiu importuotos šalies teritorijoje;

4.3. prekės (paslaugos), kurių įsigijimas ar importas pagal Taisyklių 4.1 ir 4.2 punktų nuostatas nebuvo įtrauktas į ankstesnius prašymus grąžinti PVM, pateiktus už tuos pačius kalendorinius metus.

5. Prašyme grąžinti PVM turi būti pateikta tokia informacija apie pareiškėją:

5.1. pavadinimas (vardas, pavardė);

5.2. adresas;

5.3. elektroninio pašto adresas;

5.4. veiklos, kuriai vykdyti įsigytos prekės ir paslaugos, kodas, nustatytas pagal 2003 m. spalio 7 d. Tarybos reglamento Nr. 1798/2003 dėl administracinio bendradarbiavimo pridėtinės vertės mokesčio srityje, panaikinančio Reglamentą (EEB) Nr. 218/92 (OL 2004 m. specialusis leidimas, 9 skyrius, 1 tomas, p. 392), 34a straipsnio 3 dalies antrą pastraipą;

5.5. PVM grąžinimo laikotarpis;

5.6. PVM mokėtojo kodas (jei suteiktas) arba kitas kodas, naudojamas mokesčių tikslais;

5.7. banko sąskaitos, į kurią prašoma pervesti grąžintiną PVM, duomenys:

5.7.1. banko BIC (SWIFT) kodas;

5.7.2. banko sąskaitos savininkas;

5.7.3. banko sąskaitos IBAN formato numeris;

5.7.4. banko sąskaitos valiutos kodas;

5.8. pareiškėjo patvirtinimas, kad jis per PVM grąžinimo laikotarpį Lietuvos Respublikoje nevykdė jokios veiklos, kuri pagal Įstatymą yra PVM objektas, išskyrus Įstatymo 117 straipsnio 2 dalyje nurodytą veiklą.

6. Jei pareiškėjas naudojasi įgalioto asmens paslaugomis, prašyme grąžinti PVM taip pat turi būti pateikta informacija apie įgaliotą asmenį:

6.1. pavadinimas (vardas, pavardė);

6.2. adresas;

6.3. elektroninio pašto adresas;

6.4. PVM mokėtojo kodas (jei suteiktas) arba kitas kodas, naudojamas mokesčių tikslais.

7. Prašyme grąžinti PVM taip pat nurodomi tokie su įsigyjamomis (importuojamomis) prekėmis (paslaugomis) susiję duomenys (pagal kiekvieną PVM sąskaitą faktūrą, įskaitant patikslinančią PVM sąskaitą faktūrą, ar importo deklaraciją):

7.1. prekių tiekėjo arba paslaugų teikėjo pavadinimas (vardas ir pavardė);

7.2. adresas;

7.3. prekių tiekėjo arba paslaugų teikėjo PVM mokėtojo kodas, išskyrus atvejus, kai prekės importuojamos;

7.4. PVM sąskaitos faktūros arba importo deklaracijos data ir numeris;

7.5. apmokestinamoji vertė ir PVM suma litais;

7.6. pagal Įstatymo 118 straipsnį apskaičiuota atskaitomo PVM suma litais, taip pat, jei taikoma, atskaitomo PVM dalis (procentais), apskaičiuota pagal pareiškėjo įsikūrimo valstybės narės teisės aktų nuostatas;

7.7. įsigytų prekių ir paslaugų pobūdis, nurodomas centrinio mokesčių administratoriaus nustatyta tvarka.

8. Pareiškėjas kartu su prašymu grąžinti PVM elektroninėmis priemonėmis turi pateikti PVM sąskaitų faktūrų ar importo dokumentų kopijas tais atvejais, kai įsigyjamų (importuojamų) prekių (paslaugų) apmokestinamoji vertė, nurodyta PVM sąskaitoje faktūroje ar importo deklaracijoje, yra 3500 litų ar daugiau, o įsigyjant kurą – 900 litų ar daugiau.

9. Pareiškėjas, norintis susigrąžinti Lietuvos Respublikoje sumokėtą PVM, prašymą grąžinti PVM arba galimą papildomą informaciją turi pateikti lietuvių arba anglų kalba. Tais atvejais, kai pateikiamų dokumentų originalai yra išrašyti ne lietuvių arba anglų kalba, turi būti pateikti šių dokumentų vertimai į lietuvių kalbą.

10. Visi Taisyklių 3 ir 9 punktuose nurodytų dokumentų vertimai turi būti patvirtinti vertėjo parašu, nurodant, kad vertimas yra teisingas.

11. Lietuvos mokesčių administratorius, iš pareiškėjo mokesčių administratoriaus gavęs pareiškėjo prašymą grąžinti PVM, elektroninėmis priemonėmis nedelsdamas informuoja apie tai pareiškėją (arba jo įgaliotą asmenį) tiesiogiai arba per pareiškėjo įsikūrimo valstybę (toliau – pareiškėjas ar jo įgaliotas asmuo), pranešdamas prašymo grąžinti PVM gavimo datą.

12. Lietuvos mokesčių administratorius, gavęs elektroninį pareiškėjo prašymą grąžinti PVM ir Taisyklių 8 punkte nurodytus dokumentus (jei jie teikiami), per 4 mėnesius nuo prašymo grąžinti PVM gavimo dienos turi patikrinti pareiškėjo ir jo vykdomos veiklos atitiktį Įstatymo 116 ir 117 straipsniuose nurodytoms sąlygoms, taip pat įsigytų (importuotų) prekių (paslaugų) atitiktį Įstatymo 118 straipsnyje nurodytoms sąlygoms ir pranešti pareiškėjui ar jo įgaliotam asmeniui apie savo sprendimą patenkinti arba atmesti prašymą grąžinti PVM, elektroninėmis priemonėmis jam nusiųsdamas sprendimą, kurio formą tvirtina centrinis mokesčių administratorius. Pareiškėjo pageidavimu, sprendimas patenkinti arba atmesti prašymą grąžinti PVM pareiškėjui papildomai gali būti siunčiamas jo nurodytu adresu.

13. Jeigu sprendimui priimti trūksta informacijos arba reikia pašalinti prašymo grąžinti PVM trūkumus, Lietuvos mokesčių administratorius, naudodamasis elektroninėmis priemonėmis, per 4 mėnesius nuo prašymo grąžinti PVM gavimo dienos gali paprašyti kitų asmenų, visų pirma, pareiškėjo (arba jo įgalioto asmens), arba jo įsikūrimo valstybės narės kompetentingų institucijų pateikti papildomą informaciją, pvz., kai Lietuvos mokesčių administratorius turi pagrįstų abejonių dėl atitinkamo prašymo grąžinti PVM pagrįstumo ar tikslumo – atitinkamos PVM sąskaitos faktūros ar importo dokumento originalą ar kopiją (tokiu atveju Taisyklių 8 punkte nurodytos ribinės sumos netaikomos). Jeigu įsigyjant kurą PVM sąskaitose faktūrose, įskaitant kasos aparatų kvitus, kurie pagal Įstatymo 80 straipsnio 7 dalį laikomi PVM sąskaitomis faktūromis, pareiškėją apibūdina tik specialios kuro įsigijimo kortelės numeris, Lietuvos mokesčių administratorius pareiškėjo (arba jo įgalioto asmens) gali papildomai paprašyti pateikti dokumentų, pagal kuriuos galima nustatyti, kam ši kortelė išduota, kopijas. Kai papildomos informacijos Lietuvos mokesčių administratorius prašo ne pareiškėjo ar jo įsikūrimo valstybės narės kompetentingos institucijos, prašymas pateikti papildomą informaciją elektroninėmis priemonėmis teikiamas tik tuo atveju, jeigu prašymo pateikti papildomą informaciją gavėjas turi tokias priemones.

14. Prašoma papildoma informacija Lietuvos mokesčių administratoriui turi būti pateikta per 1 mėnesį nuo prašymo gavimo dienos.

15. Prašydamas papildomos informacijos, Lietuvos mokesčių administratorius apie savo sprendimą patenkinti arba atmesti prašymą grąžinti PVM pareiškėjui ar jo įgaliotam asmeniui praneša per 2 mėnesius nuo prašomos papildomos informacijos gavimo dienos arba, jeigu Lietuvos mokesčių administratorius negavo atsakymo į savo prašymą, – per 2 mėnesius nuo Taisyklių 14 punkte nustatyto termino pabaigos. Jeigu buvo prašoma papildomos informacijos, Lietuvos mokesčių administratorius sprendimą dėl viso prašymo grąžinti PVM ar jo dalies turi teisę priimti per laikotarpį, ne trumpesnį kaip 6 mėnesiai.

Prireikus Lietuvos mokesčių administratorius gali paprašyti daugiau papildomos informacijos, ir tuo atveju jis apie savo sprendimą dėl viso prašymo grąžinti PVM ar jo dalies pareiškėjui ar jo įgaliotam asmeniui turi pranešti per 8 mėnesius nuo prašymo grąžinti PVM gavimo dienos.

16. Lietuvos mokesčių administratoriui priėmus sprendimą grąžinti visą PVM sumą arba jos dalį, grąžintina PVM suma litais arba kita valiuta į elektroniniame prašyme grąžinti PVM nurodytą banko sąskaitą pervedama ne vėliau kaip per 10 darbo dienų po 4 mėnesių nuo prašymo grąžinti PVM gavimo dienos pabaigos arba, jeigu buvo prašyta papildomos arba daugiau informacijos, nuo Taisyklių 15 punkte nurodytų terminų pabaigos. PVM gali būti grąžinamas į pareiškėjo nurodytą Lietuvos Respublikoje arba į bet kurioje kitoje valstybėje narėje esančią banko sąskaitą (pastaruoju atveju pareiškėjui pervedama pinigų suma mažinama banko paslaugų kaina, įskaitant valiutos konvertavimo išlaidas).

17. Jeigu PVM grąžinamas po paskutinės grąžinti skirtos dienos, nurodytos Taisyklių 16 punkte, pareiškėjui grąžinama PVM suma didinama delspinigiais, apskaičiuotais Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

18. Jeigu Lietuvos mokesčių administratorius priima sprendimą negrąžinti visos arba dalies prašomos PVM sumos, jis sprendime privalo nurodyti atsisakymo motyvus.

Lietuvos mokesčių administratorius pareiškėjui negrąžina Lietuvos Respublikoje sumokėto PVM už prekes ir paslaugas, už kurias sumokėtas PVM pagal Įstatymo 62 straipsnio 2 dalį negali būti atskaitomas, o tuo atveju, kai prekių ir paslaugų PVM atskaita yra ribota, PVM grąžinimui taikomi tokie patys apribojimai, kokie Lietuvos Respublikoje taikomi PVM atskaitos ribojimui.

19. Lietuvos mokesčių administratoriaus sprendimai negrąžinti PVM ar sprendimo nepriėmimas nustatytais terminais gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

20. Pareiškėjui prašomos PVM sumos įskaitomos, nepagrįstai grąžintos sumos išieškomos Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka, jeigu kitaip nenustatyta Taisyklėse.

21. Jeigu pateikus prašymą grąžinti PVM, atsižvelgiant į 2006 m. lapkričio 28 d. Tarybos Direktyvos 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos (OL 2006 L 347, p. 1) 175 straipsnį, įsikūrimo valstybėje narėje tikslinama atskaitoma PVM dalis, pareiškėjas, naudodamasis įsikūrimo valstybės narės mokesčių administratoriaus sukurta elektronine PVM grąžinimo sistema, privalo kreiptis į Lietuvos mokesčių administratorių ir patikslinti PVM sumą, dėl kurios jis yra pateikęs prašymą grąžinti PVM arba kuri jam jau buvo grąžinta. Pareiškėjas patikslintus duomenis privalo įtraukti į vėlesnį prašymą grąžinti PVM, pateikiamą kalendoriniais metais, einančiais po atitinkamo PVM grąžinimo laikotarpio, o jeigu nurodytais kalendoriniais metais vėlesnis prašymas grąžinti PVM neteikiamas, – privalo per pareiškėjo įsikūrimo valstybės mokesčių administratoriaus sukurtą elektroninę PVM grąžinimo sistemą pateikti atskirą pranešimą.

22. Formatą ir būdą, kuriuo elektroninėmis priemonėmis turi būti pateikiamos PVM sąskaitų faktūrų ar importo dokumentų kopijos ir Taisyklių 3 punkte nurodyti dokumentai, taip pat prašymų grąžinti PVM tikslinimo ir patikslintų prašymų grąžinti PVM nagrinėjimo tvarką nustato centrinis mokesčių administratorius.

 

_________________

Papildyta priedu:

Nr. 1K-474, 2009-12-24, Žin., 2009, Nr. 156-7050 (2009-12-30), i. k. 1092050ISAK001K-474

 

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos finansų ministro

2002 m. birželio 21 d. įsakymu Nr. 189

(Lietuvos Respublikos finansų ministro

2009 m. gruodžio 24 d.

įsakymo Nr. 1K-474 redakcija)

 

PRAŠYMŲ GRĄŽINTI UŽ EUROPOS BENDRIJŲ TERITORIJOS RIBŲ ĮSIKŪRUSIEMS APMOKESTINAMIESIEMS ASMENIMS JŲ LIETUVOS RESPUBLIKOJE SUMOKĖTĄ PVM PATEIKIMO IR NAGRINĖJIMO BEI PVM GRĄŽINIMO TAISYKLĖS

 

1. Prašymų grąžinti už Europos Bendrijų teritorijos ribų įsikūrusiems apmokestinamiesiems asmenims jų sumokėtą PVM pateikimo ir nagrinėjimo bei PVM grąžinimo taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja, kokia tvarka ir terminais pateikiami ir nagrinėjami prašymai grąžinti už Europos Bendrijų teritorijos ribų įsikūrusių apmokestinamųjų asmenų, atitinkančių Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo (Žin., 2002, Nr. 35-1271) (toliau – Įstatymas) 116 ir 117 straipsniuose nurodytas sąlygas, sumokėtą Lietuvos Respublikoje PVM už prekes ir paslaugas, nurodytas Įstatymo 118 straipsnyje, taip pat kokia tvarka šis PVM grąžinamas.

2. Už Europos Bendrijų teritorijos ribų įsikūręs apmokestinamasis asmuo (toliau – pareiškėjas), norintis susigrąžinti per laikotarpį, nustatytą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. birželio 13 d. nutarimo Nr. 899 „Dėl pridėtinės vertės mokesčio grąžinimo užsienio asmenims“ (Žin., 2002, Nr. 60-2460; 2004, Nr. 58-2053) 2.2 punkte, sumokėtą Lietuvos Respublikoje PVM, ne vėliau kaip iki kitų kalendorinių metų, einančių po tų kalendorinių metų, už kurių atitinkamą laikotarpį norima susigrąžinti PVM, birželio 30 dienos turi kreiptis į Vilniaus apskrities valstybinę mokesčių inspekciją (toliau – VAVMI) su centrinio mokesčių administratoriaus nustatytos formos prašymu. Šiame punkte nurodytame prašyme grąžinti PVM pareiškėjas privalo deklaruoti, kad nevykdo Lietuvos Respublikoje jokios veiklos, kuri pagal Įstatymą yra PVM objektas, išskyrus Įstatymo 117 straipsnio 2 dalyje nurodytą veiklą.

3. Pareiškėjas, norintis susigrąžinti Lietuvos Respublikoje sumokėtą PVM, gali įgalioti bet kurios valstybės narės apmokestinamąjį asmenį (toliau – įgaliotas asmuo) atlikti Taisyklėse jam numatytus veiksmus. Tokiu atveju kartu su Taisyklėse nustatytais dokumentais VAVMI turi būti pateikta legalizuota pavedimo sutartis (įgaliojimas). Jeigu dokumentas išrašytas ne lietuvių ar anglų kalba, turi būti pateiktas šio dokumento vertimas į lietuvių kalbą. Pareiškėjas Taisyklėse numatytus veiksmus atlikti gali įgalioti tik vieną asmenį.

4. Kartu su prašymu grąžinti PVM turi būti pateikti:

4.1. PVM sąskaitų faktūrų arba importo deklaracijų, pagal kuriuos Lietuvos Respublikoje buvo sumokėtos atitinkamos PVM sumos, originalai ir jų kopijos. Jeigu įsigyjant kurą PVM sąskaitose faktūrose, įskaitant kasos aparatų kvitus, kurie pagal Įstatymo 80 straipsnio 7 dalį laikomi PVM sąskaitomis faktūromis, pareiškėją apibūdina tik specialios kuro įsigijimo kortelės numeris, turi būti pateikti dokumentų, pagal kuriuos galima nustatyti, kam ši kortelė išduota, originalai ir kopijos. VAVMI pareigūnams pažymėjus PVM sąskaitų faktūrų ir importo deklaracijų dokumentų originalus VAVMI antspaudu, dokumentų originalai grąžinami juos pateikusiam asmeniui. Šiam asmeniui taip pat grąžinami dokumentų, pagal kuriuos galima nustatyti, kam išduota speciali kuro įsigijimo kortelė, originalai;

4.2. užsienio valstybės kompetentingos institucijos išduota legalizuota pažyma (sertifikatas), kuria patvirtinama, kad pareiškėjas valstybėje arba valstybėje, kurioje veikia per nuolatinę buveinę, yra registruotas PVM ar jam tapataus mokesčio mokėtoju. Ši pažyma (sertifikatas), taip pat Taisyklių 3 punkte nurodyta pavedimo sutartis (įgaliojimas) tarp pareiškėjo ir jo įgalioto asmens gali būti pateikti ir nelegalizuoti, jeigu Lietuvos Respublika yra pasirašiusi su užsienio valstybe sutartį dėl teisinės pagalbos ir teisinių santykių civilinėse, šeimos ir baudžiamosiose bylose ir šie dokumentai yra parengti arba patvirtinti vienos iš susitarusiųjų šalių kompetentingos įstaigos. Dokumentai gali būti pateikti nelegalizuoti ir tuo atveju, jeigu jie yra sudaryti Lietuvoje, laikantis Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimų. Jeigu dokumentai išrašyti ne lietuvių ar anglų kalba, turi būti pateikti šių dokumentų vertimai. Jei pareiškėjas prašo grąžinti Lietuvos Respublikoje sumokėtą PVM nebe pirmą kartą, šiame punkte nurodyta pažyma (sertifikatas) turi būti pateikiama tik tuo atveju, jeigu nuo anksčiau pateiktos pažymos (sertifikato) išdavimo dienos praėjo daugiau negu 12 mėnesių arba pasikeitė pažymoje (sertifikate) nurodyti rekvizitai.

5. Visi Taisyklių 3 ir 4.2 punktuose nurodyti vertimai turi būti patvirtinti vertėjo parašu, nurodant, kad vertimas yra teisingas.

6. Pareiškėjui negrąžinamas Lietuvos Respublikoje sumokėtas PVM už prekes ir paslaugas, už kurias sumokėtas PVM pagal Įstatymo 62 straipsnio 2 dalį negali būti atskaitomas arba atskaita yra ribota.

7. VAVMI, gavusi prašymą grąžinti PVM ir Taisyklių 4 punkte nurodytus dokumentus, per 4 mėnesius turi patikrinti pareiškėjo ir jo vykdomos veiklos atitiktį Įstatymo 116 ir 117 straipsniuose nurodytoms sąlygoms, taip pat įsigytų (importuotų) prekių (paslaugų) atitiktį Įstatymo 118 straipsnyje nurodytoms sąlygoms ir priimti sprendimą dėl PVM grąžinimo pareiškėjui.

Jeigu sprendimui priimti reikia gauti papildomos informacijos iš užsienio šalies, pašalinti prašymo grąžinti PVM trūkumus arba atlikti mokestinį patikrinimą, norint nustatyti atitiktį Įstatymo 116–118 straipsniuose nurodytoms sąlygoms, VAVMI apie tai raštu informuoja pareiškėją (arba jo įgaliotą asmenį). Kreiptis dėl papildomos informacijos pateikimo, prašyti pašalinti prašymo grąžinti PVM trūkumus arba pradėti mokestinį patikrinimą VAVMI privalo per 4 mėnesius nuo prašymo grąžinti PVM ir Taisyklių 4 punkte nurodytų dokumentų gavimo dienos. VAVMI paprašius pateikti papildomos informacijos ar pašalinti prašymo grąžinti PVM trūkumus, pareiškėjas papildomą informaciją turi pateikti ar prašymo grąžinti PVM trūkumus turi pašalinti ne vėliau kaip per 1 mėnesį. Jei pareiškėjas VAVMI nurodo svarbias aplinkybes, dėl kurių negali laiku pateikti papildomos informacijos ar pašalinti prašymo grąžinti PVM trūkumų, VAVMI gali šį terminą pratęsti. Mokestinis patikrinimas atliekamas teisės aktų nustatyta tvarka ir terminais.

Sprendimas dėl Lietuvos Respublikoje sumokėto PVM grąžinimo priimamas per 2 mėnesius gavus papildomą informaciją, pašalinus prašymo grąžinti PVM trūkumus ar atlikus patikrinimą. VAVMI apie savo sprendimą patenkinti arba atmesti prašymą grąžinti PVM informuoja pareiškėją (arba jo įgaliotą asmenį), jam nusiųsdama sprendimą, kurio formą tvirtina centrinis mokesčių administratorius. Jeigu VAVMI priima sprendimą negrąžinti visos arba dalies prašomos sumos, ji sprendime privalo nurodyti atsisakymo motyvus.

8. VAVMI priėmus sprendimą grąžinti visą sumą arba jos dalį, grąžintina suma litais arba kita valiuta per 10 darbo dienų nuo sprendimo priėmimo dienos pervedama į prašyme grąžinti PVM nurodytą sąskaitą. Pareiškėjui pervedama pinigų suma mažinama banko paslaugų kaina, įskaitant valiutos konvertavimo išlaidas.

9. Pareiškėjui nepagrįstai grąžintos sumos išieškomos teisės aktų nustatyta tvarka. Nepagrįstai grąžinus sumą, pareiškėjo įgaliotas asmuo atsako solidariai su pareiškėju.

10. VAVMI sprendimai ar sprendimo nepriėmimas nustatytais terminais gali būti skundžiami teisės aktų nustatyta tvarka.

 

_________________

 

 

Papildyta priedu:

Nr. 1K-474, 2009-12-24, Žin., 2009, Nr. 156-7050 (2009-12-30), i. k. 1092050ISAK001K-474

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos finansų ministerija, Įsakymas

Nr. 1K-149, 2003-05-30, Žin., 2003, Nr. 55-2463 (2003-06-06), i. k. 1032050ISAK001K-149

Dėl Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 m. birželio 21 d. įsakymo Nr. 189 "Dėl Prašymų grąžinti užsienio apmokestinamiesiems asmenims jų sumokėtą PVM pateikimo ir nagrinėjimo bei PVM grąžinimo tvarkos patvirtinimo" pakeitimo

 

2.

Lietuvos Respublikos finansų ministerija, Įsakymas

Nr. 1K-207, 2003-07-22, Žin., 2003, Nr. 75-3487 (2003-07-30), i. k. 1032050ISAK001K-207

Dėl Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 m. birželio 21 d. įsakymo Nr. 189 "Dėl Prašymų grąžinti užsienio apmokestinamiesiems asmenims jų sumokėtą PVM pateikimo ir nagrinėjimo bei PVM grąžinimo tvarkos patvirtinimo" pakeitimo

 

3.

Lietuvos Respublikos finansų ministerija, Įsakymas

Nr. 1K-144, 2004-04-26, Žin., 2004, Nr. 65-2324 (2004-04-29), i. k. 1042050ISAK001K-144

Dėl Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 m. birželio 21 d. įsakymo Nr. 189 "Dėl prašymų grąžinti užsienio apmokestinamiesiems asmenims jų sumokėtą PVM pateikimo ir nagrinėjimo bei PVM grąžinimo tvarkos patvirtinimo" pakeitimo

 

4.

Lietuvos Respublikos finansų ministerija, Įsakymas

Nr. 1K-153, 2005-05-11, Žin., 2005, Nr. 63-2237 (2005-05-19), i. k. 1052050ISAK001K-153

Dėl Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 m. birželio 21 d. įsakymo Nr. 189 "Dėl Prašymų grąžinti užsienio apmokestinamiesiems asmenims jų sumokėtą PVM pateikimo ir nagrinėjimo bei PVM grąžinimo taisyklių patvirtinimo" pakeitimo

 

5.

Lietuvos Respublikos finansų ministerija, Įsakymas

Nr. 1K-039, 2006-01-31, Žin., 2006, Nr. 16-568 (2006-02-09), i. k. 1062050ISAK001K-039

Dėl Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 m. birželio 21 d. įsakymo Nr. 189 "Dėl Prašymų grąžinti užsienio apmokestinamiesiems asmenims jų sumokėtą PVM pateikimo ir nagrinėjimo bei PVM grąžinimo taisyklių patvirtinimo" pakeitimo

 

6.

Lietuvos Respublikos finansų ministerija, Įsakymas

Nr. 1K-177, 2006-05-02, Žin., 2006, Nr. 51-1906 (2006-05-11), i. k. 1062050ISAK001K-177

Dėl finansų ministro 2002 m. birželio 21 d. įsakymo Nr. 189 "Dėl Prašymų grąžinti užsienio apmokestinamiesiems asmenims jų sumokėtą PVM pateikimo ir nagrinėjimo bei PVM grąžinimo taisyklių patvirtinimo" pakeitimo

 

7.

Lietuvos Respublikos finansų ministerija, Įsakymas

Nr. 1K-022, 2007-01-29, Žin., 2007, Nr. 16-604 (2007-02-06), i. k. 1072050ISAK001K-022

Dėl finansų ministro 2002 m. birželio 21 d. įsakymo Nr. 189 "Dėl Prašymų grąžinti užsienio apmokestinamiesiems asmenims jų sumokėtą PVM pateikimo ir nagrinėjimo bei PVM grąžinimo taisyklių patvirtinimo" pakeitimo

 

8.

Lietuvos Respublikos finansų ministerija, Įsakymas

Nr. 1K-474, 2009-12-24, Žin., 2009, Nr. 156-7050 (2009-12-30), i. k. 1092050ISAK001K-474

Dėl finansų ministro 2002 m. birželio 21 d. įsakymo Nr. 189 "Dėl Prašymų grąžinti užsienio apmokestinamiesiems asmenims jų sumokėtą PVM pateikimo ir nagrinėjimo bei PVM grąžinimo taisyklių patvirtinimo" pakeitimo