Suvestinė redakcija nuo 1999-04-01 iki 2000-06-07
Nutarimas paskelbtas: Žin. 1997, Nr. 116-2961, i. k. 0971100NUTA00001407
LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SPECIALIŲJŲ ATAŠĖ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
1997 m. gruodžio 12 d. Nr. 1407
Vilnius
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1997 m. gruodžio 12 d.
nutarimu Nr. 1407
Lietuvos Respublikos specialiųjų atašė nuostatai
Bendrosios nuostatos
1. Šie nuostatai reglamentuoja Lietuvos Respublikos specialiųjų atašė skyrimo ir atšaukimo tvarką bei teisinius jų veiklos pagrindus.
2. Lietuvos Respublikos specialusis atašė (toliau vadinama – specialusis atašė) yra Lietuvos Respublikos pilietis, pagal jį delegavusios ministerijos kompetenciją padedantis įgyvendinti Lietuvos Respublikos užsienio politiką.
3. Lietuvos Respublikos specialiajam atašė gali būti paskirti pavaduotojas ar padėjėjas arba tiek pavaduotojas (keli pavaduotojai), tiek padėjėjas (keli padėjėjai).
4. Specialusis atašė, jo pavaduotojas ar pavaduotojai ir padėjėjas ar padėjėjai (toliau vartojama vienaskaita) savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, 1961 metų Vienos konvencija dėl diplomatinių santykių, Lietuvos Respublikos įstatymais bei kitais teisės aktais, taip pat šiais nuostatais. Specialusis atašė, jo pavaduotojas ir padėjėjas privalo gerbti valstybės, kurioje jie akredituoti (buvimo valstybės), įstatymus.
5. Specialusis atašė ir jo pavaduotojas bei kartu gyvenantys jų šeimos nariai buvimo valstybėje naudojasi diplomatiniam agentui ir jo šeimos nariams teikiamomis privilegijomis bei imunitetais, nustatytais 1961 metų Vienos konvencijoje dėl diplomatinių santykių, Lietuvos Respublikos ir buvimo valstybės tarptautinėse sutartyse bei valstybės, kurioje jie akredituoti, įstatymuose.
Specialiojo atašė padėjėjas bei kartu gyvenantys jo šeimos nariai buvimo valstybėje naudojasi diplomatinės atstovybės administraciniam techniniam personalui ir jo šeimos nariams teikiamomis privilegijomis bei imunitetais, nustatytais 1961 metų Vienos konvencijoje dėl diplomatinių santykių, Lietuvos Respublikos ir buvimo valstybės tarptautinėse sutartyse bei valstybės, kurioje jie akredituoti, įstatymuose.
6. Specialusis atašė ir jo pavaduotojas buvimo valstybėje yra Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės diplomatinio personalo nariai, tiesiogiai pavaldūs juos paskyrusiam ministrui ir diplomatinės atstovybės vadovui.
Specialiojo atašė, jo pavaduotojo ir padėjėjo materialinis aprūpinimas
8. Specialiajam atašė, jo pavaduotojui ir padėjėjui už darbą užsienyje mokama pareiginė alga, kurios dydį nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Jeigu su specialiuoju atašė, jo pavaduotoju ar padėjėju buvimo valstybėje kartu gyvena sutuoktinis ir (ar) ne vyresni kaip 18 metų jų vaikai, už sutuoktinį specialiajam atašė, jo pavaduotojui ar padėjėjui mokamas 0,2 jų pareiginės algos dydžio šeimos priedas ir 0,1 jų pareiginės algos dydžio priedas už kiekvieną vaiką. Neviršijant Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytų normų, specialiajam atašė, jo pavaduotojui ar padėjėjui kompensuojamos kartu su jais buvimo valstybėje gyvenančių vaikų mokymosi, iki baigs vidurinį mokslą (bet ne ilgiau, iki vaikams sukaks 18 metų), išlaidos.
9. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka specialusis atašė, jo pavaduotojas ir padėjėjas buvimo valstybėje aprūpinami jų šeimos narių skaičių atitinkančiais butais, apmokamos specialiojo atašė, jo pavaduotojo ir padėjėjo bei jų šeimos narių persikėlimo iš Lietuvos Respublikos į užsienio valstybę ir iš užsienio valstybės į Lietuvos Respubliką išlaidos.
10. Visos išlaidos, susijusios su specialiojo atašė, jo pavaduotojo ir padėjėjo išlaikymu užsienyje, mokamos iš juos delegavusios ministerijos šiam tikslui patvirtintos išlaidų sąmatos. Šių nuostatų 8 ir 9 punktuose nurodytas išmokas specialiajam atašė, jo pavaduotojui ir padėjėjui išmoka juos delegavusi ministerija. Minėtųjų pareigūnų ūkinio aptarnavimo išlaidas (darbo vietų išlaikymo, ryšių, transporto ir kitas) juos delegavusi ministerija apmoka Lietuvos Respublikos diplomatinei atstovybei, kurioje įsikūrusi specialiojo atašė tarnyba, pagal atstovybės pateiktas sąskaitas
Punkto pakeitimai:
Nr. 338, 1999-03-25, Žin., 1999, Nr. 29-839 (1999-03-31), i. k. 0991100NUTA00000338
Specialiojo atašė skyrimas
11. Sprendimą įsteigti specialiojo atašė (gynybos, kultūros, prekybos atašė ir panašiai) pareigybę Lietuvos Respublikos diplomatinėje atstovybėje ar prie tarptautinės organizacijos atitinkamos srities ministro teikimu, užsienio reikalų ministrui pritarus, priima Lietuvos Respublikos Vyriausybė.
12. Specialiuoju atašė (išskyrus gynybos atašė) gali būti skiriamas tik Lietuvos Respublikos valdininkas.
13. Lietuvos Respublikos gynybos atašė gali būti skiriamas tik ne žemesnį kaip kapitono ar jį atitinkantį karinį laipsnį turintis Lietuvos Respublikos krašto apsaugos profesinės karo tarnybos karininkas. Gynybos atašė pavaduotoju gali būti skiriamas tik Lietuvos Respublikos krašto apsaugos profesinės karo tarnybos karininkas, o padėjėju – Lietuvos Respublikos krašto apsaugos profesinės karo tarnybos karys arba civilis asmuo.
14. Specialusis atašė skiriamas ministro, kurio vadovaujamai ministerijai pagal jos kompetenciją jis turės atstovauti, įsakymu, esant raštiškam užsienio reikalų ministro pritarimui.
15. Skiriant Lietuvos Respublikos gynybos atašė, būtinas priimančiosios valstybės išankstinis sutikimas, jeigu to reikalauja priimančioji valstybė, vadovaudamasi 1961 metų Vienos konvencijos dėl diplomatinių santykių 7 straipsniu. Krašto apsaugos ministerijos teikimu tos valstybės sutikimo prašo Užsienio reikalų ministerija diplomatiniais kanalais.
16. Specialiojo atašė pavaduotojas ir padėjėjas skiriami ir atšaukiami tokia pat tvarka, kaip ir specialusis atašė.
17. Specialusis atašė, jo pavaduotojas ir padėjėjas, išskyrus gynybos atašė, dirba Lietuvos Respublikos diplomatinėje atstovybėje pagal terminuotą darbo sutartį, šių nuostatų 14 punkte nurodyto įsakymo pagrindu sudarytą su atitinkama ministerija. Sutartis gali būti sudaroma ne ilgesniam kaip 3 metų laikotarpiui. Jeigu pasibaigus sutarties terminui nusprendžiama tą patį asmenį skirti specialiuoju atašė naujai kadencijai, sudaroma nauja terminuota darbo sutartis.
18. Gynybos atašė, jo pavaduotojas ir padėjėjas (jeigu jis – ne civilis asmuo) negali būti skiriami antrai kadencijai paeiliui.
19. Specialusis atašė laikomas paskirtu į pareigas ir jam mokama pareiginė alga nuo terminuotoje darbo sutartyje (gynybos atašė – krašto apsaugos ministro įsakyme) nurodytos datos, o savo funkcijas jis pradeda vykdyti buvimo valstybėje nustatyta tvarka.
Specialiojo atašė funkcijos
21. Specialusis atašė vykdo šias funkcijas:
21.1. pagal jį delegavusios ministerijos kompetenciją padeda įgyvendinti Lietuvos Respublikos užsienio politiką;
21.2. teisėtais būdais gauna, renka ir kaupia jį delegavusią ministeriją dominančią informaciją apie valstybę, kurioje jis yra akredituotas, ir perduoda ją šiai ministerijai jį paskyrusio ministro nustatyta tvarka;
21.3. informuoja jį delegavusią ministeriją apie valstybės ar (ir) tarptautinės organizacijos, kurioje (prie kurios) jis yra akredituotas, iniciatyvas, pasiūlymus bei nuostatas delegavusios ministerijos kompetencijai priskirtais klausimais;
21.4. padeda organizuoti jį delegavusios ministerijos (gynybos atašė – ir kariuomenės) pareigūnų vizitus į valstybę, kurioje jis yra akredituotas, ir šios valstybės pareigūnų vizitus į Lietuvos Respubliką;
22. Lietuvos Respublikos gynybos atašė yra Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos atstovas toje valstybėje ar (ir) tarptautinėje organizacijoje, kurioje (prie kurios) jis yra akredituotas.
Specialiojo atašė atšaukimas
24. Specialusis atašė turi būti atšauktas:
24.2. Lietuvos Respublikos darbo sutarties įstatymo nustatyta tvarka nutraukus terminuotą darbo sutartį pirma laiko;
25. Specialusis atašė iš buvimo valstybės atšaukiamas ministro, kurio vadovaujamai ministerijai pagal jos kompetenciją jis atstovavo, įsakymu, esant raštiškam užsienio reikalų ministro pritarimui arba Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimui. Apie tai, kad specialusis atašė atšaukiamas, Užsienio reikalų ministerija diplomatiniais kanalais informuoja valstybę ar (ir) tarptautinę organizaciją, kurioje (prie kurios) jis buvo akredituotas.
Gynybos atašė gali būti atšauktas vadovaujantis karo tarnybą reglamentuojančiais įstatymais ir kitais teisės aktais krašto apsaugos ministro įsakymu, apie tai raštu informavus užsienio reikalų ministrą. Apie tai, kad gynybos atašė atšaukiamas, Užsienio reikalų ministerija diplomatiniais kanalais informuoja valstybę ar (ir) tarptautinę organizaciją, kurioje (prie kurios) jis buvo akredituotas.
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 338, 1999-03-25, Žin., 1999, Nr. 29-839 (1999-03-31), i. k. 0991100NUTA00000338
Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. gruodžio 12 d. nutarimo Nr. 1407 "Dėl Lietuvos Respublikos specialiųjų atašė nuostatų patvirtinimo" dalinio pakeitimo