Suvestinė redakcija nuo 1992-06-24 iki 1992-10-13

 

Nutarimas paskelbtas: Lietuvos aidas 1991, Nr. 125-0; Žin. 1991, Nr.20-533, i. k. 0911100NUTA00000238

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL PRIVATIZUOJAMŲ VALSTYBINIŲ IR VALSTYBINIŲ AKCINIŲ ĮMONIŲ REORGANIZAVIMO (SKAIDYMO) Į SMULKESNIUS OBJEKTUS

 

1991 m. birželio 19 d. Nr. 238

Vilnius

 

 

Vykdydama Lietuvos Respublikos valstybinio turto pirminio privatizavimo įstatymą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Privatizuojamų valstybinių akcinių įmonių, jų savarankiškų struktūrų padalinių bei filialų reorganizavimo (skaidymo) į smulkesnius objektus ir jų turtinių teisių bei pareigų perėmimo nuostatus (pridedama).

2. Įpareigoti įmonių steigėjus iki 1991 m. liepos 1 d. patvirtinti reorganizuojamų (skaidomų) įmonių sąrašus ir nustatytąja tvarka pradėti jas reorganizuoti (skaidyti).

3. Įpareigoti miestų valdybas:

3.1. iki 1992 m. rugpjūčio 1 d. suskaidyti esamus valstybinius ir valstybinius akcinius prekybos ir viešojo maitinimo susivienijimus į savarankiškas, turinčias juridinio asmens teises prekybos ir viešojo maitinimo įmones ir jas įregistruoti.

Nurodytųjų susivienijimų reorganizavimo klausimai turi būti derinami su Ekonomikos ministerija ir Prekybos ir materialinių išteklių ministerija;

3.2. įmonėms, kurias privatizuoti numatyta 1992 metų III ketvirtyje, paskirti laikinosios administracijos vadovus ir įstatymo nustatyta tvarka sudaryti revizijos komisijas.

Papildyta punktu:

Nr. 486, 1992-06-24, Žin., 1992, Nr. 25-742 (1992-09-10), i. k. 0921100NUTA00000486

 

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                                 G. VAGNORIUS

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1991 m. birželio 19 d. nutarimu Nr. 238

 

Privatizuojamų valstybinių ir valstybinių akcinių įmonių, jų savarankiškų struktūrinių padalinių bei filialų reorganizavimo (skaidymo) į smulkesnius objektus ir jų turtinių teisių bei pareigų perėmimo nuostatai

 

Bendroji dalis

 

1. Privatizuojamas monopolizuotos gamybos (paslaugų teikimo) įmones, kurios tiekia Lietuvos Respublikos arba miesto (rajono) rinkai daugiau kaip 50 procentų prekių (paslaugų), taip pat įmones, turinčias savarankiškų struktūrinių padalinių ar filialų, tikslinga reorganizuoti (skaidyti) į smulkesnius objektus, jeigu:

struktūriniai (gamybiniai) padaliniai tarpusavyje mažai susiję ar nesusiję technologiniu požiūriu, yra skirtingose miesto (rajono) dalyse arba skirtinguose miestuose (rajonuose) ir teritoriškai nepriklauso vieni nuo kitų;

struktūriniai (gamybiniai) padaliniai turi atskiras inžinerines komunikacijas arba jomis aprūpinti iš centralizuotų buvusios įmonės, miesto ar rajono inžinerinių tinklų;

reorganizuotus (išskaidytus) smulkesnius objektus galima parduoti kaip valstybinį turtą ir, juos privatizavus, įregistruoti kaip naujas įmones.

Punkto pakeitimai:

Nr. 486, 1992-06-24, Žin., 1992, Nr. 25-742 (1992-09-10), i. k. 0921100NUTA00000486

 

2. Įmonės, kurios perregistruojant susiformavo iš turėjusių savarankišką balansą ūkio objektų, turi būti reorganizuojamos (skaidomos) į savarankiškas įmones.

 

Sprendimo reorganizuoti (skaidyti) įmones priėmimo tvarka

 

3. Privatizuotinos įmonės skaidymo projektą rengia šios įmonės direktorių valdyba arba steigėjas.

Reorganizavus (išskaidžius) įmonę, smulkesni objektai gali būti nustatytąja tvarka įregistruojami kaip valstybinės ar valstybinės akcinės įmonės.

4. Priėmus sprendimą reorganizuoti (skaidyti) įmonę, sudaroma jos reorganizavimo komisija.

Šios komisijos pirmininką (likvidatorių) ir jos narius skiria steigėjas. Komisija vykdo Lietuvos Respublikos valstybinių įmonių įstatymo nustatytas funkcijas. Komisijoje turi būti įmonės direktorių valdybos (administracijos) atstovas, trys stebėtojų tarybos nariai (1 administracijos atstovas, po 1 – akcininkų ir darbininkų atstovą, o akcininkams nesant, – 2 darbininkų atstovai) ir įmonės finansininkas (buhalteris). Jeigu stebėtojų taryba nesudaryta, į reorganizavimo komisijos sudėtį įtraukiama revizijos komisija.

 

Įmonių reorganizavimas (skaidymas)

 

5. Valstybinės įmonės, kuriose nėra akcinio kapitalo, skaidomos vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybinių įmonių įstatymu ir Lietuvos Respublikos įmonių rejestro įstatymu bei šių nuostatų bendrosios dalies teiginiais.

6. Įmonės, kuriose įstatymų nustatyta tvarka yra sukaupto akcinio kapitalo, skaidomos šia tvarka:

6.1. jeigu reorganizuotų (išskaidytų) objektų pagrindinių fondų vertė yra ne didesnė kaip 150 tūkst. rublių ir akcinis kapitalas negali būti atskirai kaupiamas pagal Lietuvos Respublikos laikinąjį įstatymą „Dėl darbuotojų privataus kapitalo kaupimo valstybinėse įmonėse“, darbuotojų sukauptos lėšos akcininkų sprendimu (sprendžiama akcininkų susirinkime paprasta balsų dauguma) priskiriamos reorganizuotiems (išskaidytiems) objektams, kurių pagrindinių fondų vertė didesnė kaip 150 tūkst. rublių, o atskiriems akcininkams nesutikus su šiuo priskyrimu, jų lėšos grąžinamos, priskaičiavus 2 procentus palūkanų.

Jeigu pagal šiuos nuostatus reorganizuojant (skaidant) įmonę, nėra nė vieno objekto, kurio fondų vertė yra didesnė kaip 150 tūkst. rublių, tai šios įmonės reorganizavimo (skaidymo) tvarką nustato Centrinė privatizavimo komisija;

6.2. jeigu reorganizavus (suskaidžius) įmonę į smulkesnius objektus, kiekvieno iš jų pagrindinių fondų vertė yra didesnė, kaip 150 tūkst. rublių, sukauptas akcinis kapitalas šios įmonės akcininkų sutikimu paskirstomas akcininkų susirinkime patvirtinta tvarka. Įmonės akcininkams nesusitarus, sukauptas akcinis kapitalas pasiliekantiems reorganizuotuose (išskaidytuose) objektuose akcininkams paskirstomas proporcingai jų turimų akcijų nominaliai vertei.

7. Jeigu reorganizavus (suskaidžius) įmonę, kai kuriuose objektuose viršijama 10 procentų akcinio kapitalo riba ir akcininkai nesutaria, kaip perskirstyti kapitalą, viršijantį 10 procentų ribą, tai šiems objektams (vienam ar keliems) gali būti leista viršyti šią ribą, tačiau su sąlyga, kad viešai pasirašant akcijas, pagal Lietuvos Respublikos pirminio privatizavimo įstatymą privatizuojamas valstybinis kapitalas sudarytų ne mažiau kaip 50 procentų įstatinio kapitalo ir būtų galima privatizuoti visą objektą.

 

Turtinių teisių ir pareigų perėmimas

 

8. Jeigu privatizuotina įmonė reorganizuojama (išskaidoma) į smulkesnius objektus, kurie gali veikti kaip atskiros įmonės, tai jos teisės ir pareigos paskirstomos privatizuojamų objektų pirkėjams reorganizavimo komisijos sprendimu. Reorganizuojamos (skaidomos) įmonės vidaus inžinerinių tinklų, kelių ir komunikacijų bei įrengimų, esančių šios įmonės balanse, perskaičiuota vertė dalijama proporcingai reorganizuojamų (skaidomų) smulkesnių objektų įstatiniam kapitalui.

Esant nesutarimams tarp reorganizuojamos (skaidomos) įmonės direktorių valdybos ir reorganizavimo komisijos, galutinį sprendimą priima steigėjas.

9. Jeigu reorganizuojama (skaidoma) įmonė yra priėmusi metinius sutartinius įsipareigojimus, tai šiuos įsipareigojimus perima galutinę produkciją išleidžiantis reorganizuotas (išskaidytas) objektas, o gaminantys komplektuojamuosius gaminius ir detales reorganizuoti (išskaidyti) objektai turi užtikrinti šių komplektuojamųjų gaminių ir detalių gamybą bei tiekimą galutinę produkciją išleidžiančiam objektui, iki bus įvykdyti visi sutartiniai įsipareigojimai.

10. Jeigu reorganizuojama (skaidoma) įmonė yra sudariusi ilgalaikes (daugiau kaip vienerių metų) sutartis, tai einamiesiems metams pasibaigus, bet ne anksčiau kaip praėjus pusei metų po įmonės reorganizavimo (skaidymo) gali būti sudaromos naujos sutartys (tuo atveju, kai ankstesnių sutarčių sąlygos šalių netenkina). Jeigu reorganizuojama (skaidoma) įmonė turi įsipareigojimų užsienio investitoriams (bendroms su užsienio kapitalu įmonėms), šie įsipareigojimai turi būti visiškai įvykdyti.

11. Reorganizuojamos (skaidomos) įmonės kreditiniai įsiskolinimai reorganizavimo komisijos sprendimu perskirstomi kiekvienam smulkesniam objektui proporcingai kreditiniams įsiskolinimams arba pagal kitus kriterijus, jei kreditinių įsiskolinimų proporcijas smulkesniems objektams sunku nustatyti. Jeigu reorganizuojama (skaidoma) įmonė turi valiutos kreditą ir įmanoma nustatyti, kokiomis proporcijomis valiuta buvo investuota į reorganizuotus (išskaidytus) objektus, paskola dalijama kiekvienam smulkesniam objektui proporcingai valiutos investicijoms, nustatant paskolų grąžinimo tvarką. Jeigu to padaryti neįmanoma, sprendimą priima steigėjas.

 

Baigiamosios nuostatos

 

12. Reorganizuotos (išskaidytos) įmonės direktorių valdybos sprendimu smulkesnius objektus galima įregistruoti kaip naujas įmones ir įvykdžius valstybinio turto pirminį privatizavimą.

13. Reorganizuojamos (skaidomos) įmonės direktorių valdyba privalo teikti savivaldybių privatizavimo tarnyboms informaciją apie įmonių reorganizavimą (skaidymą). Šios informacijos reikia privatizavimo programoms sudaryti bei privatizavimo informaciniams biuleteniams išleisti.

______________

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 486, 1992-06-24, Žin., 1992, Nr. 25-742 (1992-09-10), i. k. 0921100NUTA00000486

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. birželio 19 d. nutarimo Nr. 238 dalinio pakeitimo