Įsakymas netenka galios 2018-02-16:
Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra, Įsakymas
Nr. I-57, 2018-02-14, paskelbta TAR 2018-02-15, i. k. 2018-02330
Dėl Rekomendacijų dėl proceso dalyvių susipažinimo su ikiteisminio tyrimo medžiaga patvirtinimo
Suvestinė redakcija nuo 2015-12-02 iki 2018-02-15
Įsakymas paskelbtas: Žin. 2003, Nr. 39-1807, i. k. 103503AISAK0000I-58
LIETUVOS RESPUBLIKOS GENERALINIS PROKURORAS
Į S A K Y M A S
DĖL IKITEISMINIO TYRIMO PRADŽIOS REGISTRAVIMO TVARKOS IR REKOMENDACIJŲ PATVIRTINIMO
2003 m. balandžio 18 d. Nr. I-58
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso, patvirtinto 2000 m. rugsėjo 26 d. įstatymu Nr. VII-1968, Baudžiamojo proceso kodekso, patvirtinto 2002 m. kovo 14 d. įstatymu Nr. IX-785, ir Bausmių vykdymo kodekso, patvirtinto 2002 m. birželio 27 d. įstatymu Nr. IX-994, įsigaliojimo ir įgyvendinimo tvarkos įstatymo (Žin., 2002, Nr. 112-4970) 48 straipsnio 3 dalimi:
1. Neteko galios nuo 2008-08-20
Punkto naikinimas:
Nr. I-110, 2008-08-11, Žin. 2008, Nr. 94-3713 (2008-08-19), i. k. 108503AISAK000I-110
2. Tvirtinu pridedamas rekomendacijas:
2.2. Neteko galios nuo 2015-12-02
Punkto naikinimas:
Nr. I-306, 2015-12-01, paskelbta TAR 2015-12-01, i. k. 2015-19096
2.3. Neteko galios nuo 2015-07-08
Punkto naikinimas:
Nr. I-192, 2015-07-03, paskelbta TAR 2015-07-07, i. k. 2015-11011
3. Nustatau, kad:
3.1. rekomendacijų ir Ikiteisminio tyrimo pradžios registravimo tvarkos nurodyti reikalavimai yra privalomi visiems prokurorams ir ikiteisminio tyrimo pareigūnams;
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro
2003 m. balandžio 18 d. įsakymu Nr. I-58
REKOMENDACIJOS DĖL PROCESO DALYVIŲ SUSIPAŽINIMO SU BYLOS MEDŽIAGA IKITEISMINIO TYRIMO METU
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šios rekomendacijos nustato proceso dalyvių teisės susipažinti su bylos medžiaga ikiteisminio tyrimo metu įgyvendinimo bei užtikrinimo tvarką.
2. Rekomendacijų nuostatos taikomos proceso dalyviams įgyvendinant teisę, numatytą tam tikruose Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (Žin., 2002, Nr. 37-1341) (toliau – BPK) straipsniuose, ikiteisminio tyrimo metu susipažinti su bylos medžiaga (21 straipsnio 3 dalyje – įtariamojo teisė susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga; 28 straipsnio 3 dalyje – nukentėjusiojo ir jo atstovo teisė susipažinti su byla; 48 straipsnio 1 dalies 7 punkte – gynėjo teisė susipažinti su proceso veiksmų dokumentais; 110 straipsnio 2 dalies 4 punkte – civilinio ieškovo teisė susipažinti su bylos medžiaga; 110 straipsnio 2 dalyje ir 111 straipsnio 2 dalyje – civilinio atsakovo teisė susipažinti su bylos medžiaga; 54 straipsnyje – įtariamojo arba nukentėjusiojo atstovo pagal įstatymą teisė dalyvauti atliekant proceso veiksmus ir padėti atstovaujamam asmeniui pasinaudoti įstatymų suteiktomis teisėmis; 56 straipsnyje – nukentėjusiojo, civilinio ieškovo ar civilinio atsakovo įgaliotojo atstovo tos pačios teisės kaip ir jo atstovaujamo proceso dalyvio; 388 straipsnyje – trauktino baudžiamojon atsakomybėn juridinio asmens atstovo teisė naudotis visomis įtariamojo teisėmis; 181 straipsnyje – įtariamojo ir jo gynėjo, nukentėjusiojo ir jo atstovo teisė ikiteisminio tyrimo metu bet kuriuo momentu susipažinti su ikiteisminio tyrimo duomenimis).
3. Rekomendacijų nuostatos taikomos proceso dalyviams pateikus prokurorui prašymą susipažinti su visa bylos medžiaga ar tam tikra jos dalimi, su visais ar dalimi tam tikrų ikiteisminio tyrimo duomenų bet kuriuo ikiteisminio tyrimo momentu: ikiteisminio tyrimo eigoje ar jį nutraukus, su baigtų tirti bylų medžiaga, kai rašomas kaltinamasis aktas, ikiteisminio tyrimo procesui vykstant pagal baudžiamojo proceso bendrąsias taisykles; kai esant tam tikriems baudžiamojo proceso ypatumams tiriamos atskirų kategorijų bylos: bylos dėl juridinių asmenų padarytų nusikalstamų veikų; ikiteisminis tyrimas atliekamas prokurorui pradėjus procesą taikyti priverčiamąsias medicinos priemones; privataus kaltinimo bylose ikiteisminis tyrimas atliekamas BPK 409 straipsnyje numatytais atvejais; vyksta bylų supaprastintas procesas (prokuroras sprendžia užbaigti procesą baudžiamuoju įsakymu ar užbaigti bylą pagreitinto proceso tvarka); ikiteisminis tyrimas atliekamas baudžiamąją bylą atnaujinus dėl naujai paaiškėjusių aplinkybių.
II. PROCESO DALYVIŲ PRAŠYMŲ SUSIPAŽINTI SU BYLOS MEDŽIAGA IKITEISMINIO TYRIMO METU PATEIKIMAS
4. Prašymas susipažinti su bylos medžiaga pateikiamas prokurorui, atliekančiam ikiteisminį tyrimą ar jį kontroliuojančiam.
5. Prašymai, pateikiami ikiteisminį tyrimą atliekančiam ar jį kontroliuojančiam prokurorui, gali būti rašytiniai ir žodiniai.
6. Jei prokuroras negali iš karto išspręsti žodinio prašymo (jam reikia susipažinti su bylos medžiaga, ją išreikalauti ir gauti iš ikiteisminio tyrimo pareigūno) ar įvertinęs žodinį prašymą ir bylos aplinkybes mano, kad susipažinimas su visais ikiteisminio tyrimo duomenimis ar jų dalimi gali pakenkti ikiteisminio tyrimo sėkmei ir todėl toks prašymas iš dalies ar visiškai atmestinas, pasiūlo proceso dalyviui pateikti rašytinį prašymą.
7. Rašytinis prašymas būtinas, kai proceso dalyviai prašo pasidaryti bylos dokumentų kopijas, susipažinti su nutraukto ikiteisminio tyrimo medžiaga, taip pat kai prokuroras paveda ikiteisminio tyrimo pareigūnui pateikti susipažinti proceso dalyviui bylos medžiagą.
8. Rašytiniai prašymai gali būti pateikiami ir per ikiteisminio tyrimo pareigūną, atliekantį ikiteisminį tyrimą ar atskirus jo veiksmus. Ikiteisminio tyrimo pareigūnas rašytinį prašymą privalo per vieną dieną nuo jo gavimo perduoti prokurorui.
9. Jei prašymai abstraktūs, neaiškūs, pareiškėjams siūlytina juos sukonkretinti ir nurodyti:
ar tam tikru tyrimo momentu, ar jį baigus prašo susipažinti su visa iki tol atlikto tyrimo medžiaga ar tam tikrais ikiteisminio tyrimo duomenimis; tik su proceso veiksmų protokolais, nutarimais, kitais byloje esančiais dokumentais; ar kartu prašo duoti perklausyti garso įrašus, parodyti vaizdo įrašus, apžiūrėtus ar tirtus daiktus, turinčius reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti, laikomus kartu su tyrimo medžiaga ar ikiteisminio tyrimo pareigūno, prokuroro nurodytoje vietoje.
III. PROCESO DALYVIŲ PRAŠYMŲ SUSIPAŽINTI SU BYLOS MEDŽIAGA IŠSPRENDIMAS
11. Gautą prašymą prokuroras turi išnagrinėti ir išspręsti neatidėliodamas. Jei prokurorui reikia papildomai susipažinti su bylos medžiaga, jis turi pareikalauti, kad ikiteisminio tyrimo pareigūnas nedelsdamas ją pateiktų. Tokiu atveju prokuroras sprendimą priima ne vėliau kaip per penkias dienas nuo prašymo gavimo.
12. Prokuroras neturi teisės neleisti susipažinti su visais ikiteisminio tyrimo duomenimis BPK 181 straipsnyje nurodytiems proceso dalyviams, jei tyrimas baigtas ir yra rašomas kaltinamasis aktas.
13. Kitais atvejais prokuroras, prieš priimdamas sprendimą leisti ar neleisti susipažinti su visais ikiteisminio tyrimo duomenimis ar jų dalimi, įvertina, ar proceso dalyvio susipažinimas su bylos medžiaga gali pakenkti ikiteisminio tyrimo sėkmei.
14. Pagrindas netenkinti pateikto prašymo dėl galimo pakenkimo ikiteisminio tyrimo sėkmei gali būti: prieštaravimai tarp proceso dalyvių parodymų (neprisipažįstantys padarę nusikalstamą veiką įtariamieji gali suderinti savo parodymus; pagal liudytojų nukentėjusiųjų parodymus savo parodymus gali pakeisti įtariamieji; susipažinimas su bylos medžiaga gali daryti įtaką proceso dalyvių, kurie apklaustini kaip liudytojai, parodymams; numatoma, kad proceso dalyviai gali būti suvesti į akistatą); dar neįtvirtinti ikiteisminio tyrimo duomenys; neapžiūrėti ir neištirti daiktai; yra pagrindas manyti, kad daiktai, dokumentai gali būti sugadinti ar yra grėsmė juos prarasti; prašoma laikmenų kopijų; ikiteisminio tyrimo duomenys neskelbtini vadovaujantis BPK 177 straipsnio 2 dalimi arba siekiama užkirsti kelią kitokiam jų neteisėtam paskelbimui; prašoma susipažinti su duomenimis apie nepilnamečius įtariamuosius ir nukentėjusiuosius; asmenų teisės susipažinti su informacija apribojimus nustato Lietuvos Respublikos įstatymai; informacija liečia privatų kito proceso dalyvio asmens gyvenimą; kai prašymą pateikęs proceso dalyvis prašo susipažinti su procesinių prievartos priemonių, numatytų BPK 154–160 straipsniuose, taikymo jam nežinant duomenimis, jei priemonių taikymas dar nebaigtas ar susipažinimas su taikytomis priemonėmis pakenks tyrimo sėkmei; kai tokios priemonės taikytos kitų asmenų atžvilgiu; prašoma susipažinti su proceso veiksmų su nukentėjusiuoju, liudytoju ar kitu asmeniu, kuriems taikomas anonimiškumas, dokumentais; susipažinimas su bylos duomenimis prieštarauja asmenų, kuriems taikoma apsauga nuo nusikalstamo poveikio, ar valstybės, tarnybos, profesinės ar komercinės paslapties saugojimo interesams; tiriamos nusikalstamos veikos žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui; prašoma susipažinti su liudytojų, nukentėjusiųjų, specialistų, ekspertų adresais ir kt.
15. Tyrimo planai, pasitarimų protokolai, rašytiniai nurodymai, kiti tyrimo organizavimo ir kontrolės dokumentai proceso dalyviams susipažinti nepateikiami.
17. Visiems proceso dalyviams bet kuriuo ikiteisminio tyrimo momentu susipažįstant su ikiteisminio tyrimo duomenimis, taip pat ir BPK 181 straipsnio 2 dalyje nurodytoje tyrimo stadijoje, daryti bylos dokumentų kopijas leidžiama tik prokuroro leidimu pagal proceso dalyvių rašytinius prašymus, įvertinus bylos aplinkybes, dalyvio procesinę padėtį, galimą grėsmę ar žalą tyrimo sėkmei.
18. Leidimą susipažinti su visais rašytiniame prašyme nurodytais ikiteisminio tyrimo duomenimis prokuroras įformina rezoliucija ant prašymo. Rezoliucijoje prokuroras gali nurodyti, kokia tvarka leidžia susipažinti (ar paveda ikiteisminio tyrimo pareigūnui pateikti bylos medžiagą susipažinti proceso dalyviui, ar proceso dalyviui leidžiama daryti pateiktų susipažinti dokumentų kopijas).
19. Iš dalies ar visiškai atmesdamas proceso dalyvio prašymą susipažinti su visais ikiteisminio tyrimo duomenimis ar jų dalimi, prokuroras priima motyvuotą nutarimą. Jei prašymas atmetamas iš dalies, nutarime nurodoma, kokia prašymo dalis atmetama, o kokia tenkinama, taip pat susipažinimo su leistinais susipažinti duomenimis tvarka (ar medžiagą proceso dalyviui pateikti susipažinti pavedama ikiteisminio tyrimo pareigūnui, ar leidžiama daryti dokumentų kopijas). Priimto nutarimo kopija, išaiškinus apskundimo tvarką, pasirašytinai įteikiama pareiškėjui arba jam išsiunčiama paštu.
IV. BYLOS MEDŽIAGOS PATEIKIMO PROCESO DALYVIUI SUSIPAŽINTI TVARKA
20. Bylos medžiagą proceso dalyviui susipažinti gali pateikti prokuroras ar jo pavedimu kitas jam padedantis prokuratūros valstybės tarnautojas arba ikiteisminio tyrimo pareigūnas.
21. Ikiteisminio tyrimo pareigūnui pateikti proceso dalyviui susipažinti bylos medžiagą prokuroras gali pavesti, kai tyrimas dar nebaigtas, tyrimas nutrauktas, jei byla buvo tirta ikiteisminio tyrimo įstaigoje. Proceso dalyvio rašytinį prašymą su prokuroro rezoliucija leisti susipažinti, susipažinimo tvarka ir pavedimu pateikti susipažinti bylos medžiagą ar rašytinį pavedimą pateikti susipažinti bylos medžiagą arba nutarimą, kuriuo prašymas iš dalies atmestas ar iš dalies patenkintas, prokuroras vykdyti siunčia ikiteisminio tyrimo pareigūnui ir apie tai žodžiu ar raštu praneša pareiškėjui.
22. Bylos medžiaga susipažinti paprastai pateikiama prokuratūroje ar ikiteisminio tyrimo įstaigoje, šiame procese dalyvaujant ir jį stebint prokurorui, ikiteisminio tyrimo pareigūnui ar jiems padedantiems asmenims.
23. Kai proceso dalyvis prašymą susipažinti su visais ikiteisminio tyrimo duomenimis pateikia baigus tyrimą (rašant kaltinamąjį aktą), jam pateikiama susipažinti surišta ir sunumeruotais lapais bylos medžiaga.
24. Jei atliekant tyrimą buvo filmuojama ar daromas vaizdo, garso įrašas, visa tai parodoma ir duodama perklausyti proceso dalyviams, jei jie to prašo ir tai leidžia prokuroras. Jei baigus tyrimą ir prokurorui rašant kaltinamąjį aktą proceso dalyviai prašo susipažinti su visais ikiteisminio tyrimo duomenimis, taip pat ir vaizdo bei garso įrašais, prokuroras neturi teisės neleisti šių įrašų peržiūrėti ir perklausyti.
25. Susipažindami su bylos medžiaga proceso dalyviai turi teisę naudotis vertėjo paslaugomis (BPK 8 straipsnis). Vertėjas kviečiamas ikiteisminio tyrimo pareigūno ar prokuroro (BPK 43 straipsnis). Įtariamiesiems užtikrinama teisė nemokamai naudotis vertėjo paslaugomis, jeigu nesupranta ar nekalba lietuviškai (BPK 44 straipsnio 7 dalis).
V. TAM TIKRŲ PROCESO DALYVIŲ SUSIPAŽINIMO SU BYLOS MEDŽIAGA YPATUMAI
26. Jei įtariamasis suimtas, teisę susipažinti su ikiteisminio tyrimo duomenimis turi jo gynėjas (BPK 181 straipsnio 3 dalis). Ši nuostata reiškia, kad suimtam įtariamajam bylos medžiaga susipažinti nepateikiama. Įtariamojo teisė susipažinti su bylos medžiaga realizuojama per gynėją.
27. Su bylos medžiaga gali susipažinti ir nepilnamečio ar neveiksnaus įtariamojo atstovas pagal įstatymą, dalyvaujantis procese kartu su įtariamuoju (BPK 54 straipsnis).
VI. BYLOS MEDŽIAGOS PATEIKIMO SUSIPAŽINTI PROTOKOLO SURAŠYMAS
29. Bylos medžiagos pateikimo susipažinti protokolas nesurašomas, jei BPK normos numato proceso dalyvio teisę susipažinti su tam tikrais proceso veiksmų dokumentais ir prokuroras neturi teisės neleisti su jais susipažinti (pavyzdžiui, BPK 48 straipsnio 1 dalies 1 punktas).
30. Protokolas taip pat gali būti nesurašomas, kai proceso dalyviui pagal jo žodinį prašymą buvo pateikta susipažinti dalis nebaigtos tirti bylos medžiagos ir jis nereiškia skundų dėl jo prašymų sprendimo ar susipažinimo su bylos medžiaga.
31. Bylos medžiagos pateikimo susipažinti protokolas būtinai surašomas, kai:
31.1. proceso dalyvis susipažįsta su bylos medžiaga baigus ikiteisminį tyrimą ir prokurorui rašant kaltinamąjį aktą;
31.2. bet kuriuo ikiteisminio tyrimo momentu patenkinamas proceso dalyvio prašymas leisti susipažinti su visa iki tol atlikto ikiteisminio tyrimo medžiaga;
31.3. proceso dalyvio prašymas susipažinti su visais ar dalimi ikiteisminio tyrimo duomenų patenkinamas iš dalies;
32. Bylos medžiagos pateikimo susipažinti protokolą surašo prokuroras ar jam padedantis prokuratūros valstybės tarnautojas, prokuroro pavedimu pateikęs proceso dalyviui susipažinti bylos medžiagą, pasirašo proceso dalyvis, prokuroras, protokolą surašęs asmuo. Jei bylos medžiagą susipažinti pateikė ikiteisminio tyrimo pareigūnas, jis surašo protokolą ir jį pasirašo.
33. Bylos medžiagos pateikimo susipažinti protokolas surašomas vadovaujantis BPK 179 ir 181 straipsniais (kai bylos medžiaga susipažinti pateikiama civiliniam ieškovui ar civiliniam atstovui – 179 straipsniu ir 110 straipsnio 2 dalies 4 punktu ar 110 straipsnio 2 dalies 4 punktu ir 111 straipsnio 2 dalimi). Protokole pažymima, kada ir kokio proceso dalyvio žodinis ar rašytinis prašymas buvo gautas, kokia bylos medžiaga susipažinti buvo pateikta proceso dalyviui (išvardijami pateikti susipažinti dokumentai ir daiktai). Jei bet kuriuo ikiteisminio tyrimo momentu pateikiama visa iki tol atlikto tyrimo medžiaga, nurodomas bylos dokumentų lapų ir tomų skaičius.
VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
34. Prokurorui surašius kaltinamąjį aktą, bylos medžiaga proceso dalyviams susipažinti nepateikiama. Jei proceso dalyviai nebaigė susipažinti su bylos medžiaga, prokuroras susipažinimą nutraukia.
Proceso dalyvių prašymai susipažinti su bylos medžiaga siunčiami teismui. Kaltinamajam, nukentėjusiajam, civiliniam ieškovui, civiliniam atsakovui ir jų atstovams pranešama apie galimybę teisme susipažinti su byla ir pateikti teismui prašymus.
35. Susipažinti nepateikiama bylos medžiaga ar susipažinimas nutraukiamas, kai prokuroras yra priėmęs sprendimą užbaigti procesą teismo baudžiamuoju įsakymu, t. y. surašė ir pasirašė pareiškimą dėl proceso užbaigimo baudžiamuoju įsakymu ar pateikė teismui pareiškimą dėl bylos nagrinėjimo pagreitinto proceso tvarka.
36. Apie sprendimą nutraukti ikiteisminį tyrimą įtariamajam, jo atstovui, gynėjui, nukentėjusiajam ir civiliniam ieškovui bei jų atstovams pranešama BPK 214 straipsnio nustatyta tvarka. BPK nenumato proceso dalyvių teisės susipažinti su nutraukto ikiteisminio tyrimo medžiaga. Prokuroras turi teisę neleisti proceso dalyviams susipažinti su visa nutraukto ikiteisminio tyrimo medžiaga. Apie tai prokuroras pareiškėjui praneša motyvuotu raštu. Prokuroras, gavęs šių asmenų rašytinius prašymus, gali leisti susipažinti su nutraukto ikiteisminio tyrimo medžiaga ar tam tikra jos dalimi ant prašymo užrašydamas rezoliuciją. Tais atvejais, kai ikiteisminis tyrimas buvo atliekamas ikiteisminio tyrimo įstaigoje, prokuroras gali pavesti ikiteisminio tyrimo pareigūnui pateikti proceso dalyviui susipažinti nutraukto ikiteisminio tyrimo medžiagą. Protokolas dėl nutraukto ikiteisminio tyrimo medžiagos pateikimo susipažinti nesurašomas.
Patvirtinta. Neteko galios nuo 2015-12-02
Priedo naikinimas:
Nr. I-306, 2015-12-01, paskelbta TAR 2015-12-01, i. k. 2015-19096
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos generalinis prokuroras, Įsakymas
Nr. I-83, 2008-06-13, Žin., 2008, Nr. 69-2645 (2008-06-17), i. k. 108503AISAK0000I-83
Dėl generalinio prokuroro 2003 m. balandžio 18 d. įsakymo Nr. I-58 "Dėl Ikiteisminio tyrimo pradžios registravimo tvarkos ir rekomendacijų patvirtinimo" pakeitimo
2.
Lietuvos Respublikos generalinis prokuroras, Įsakymas
Nr. I-110, 2008-08-11, Žin., 2008, Nr. 94-3713 (2008-08-19), i. k. 108503AISAK000I-110
Dėl Rekomendacijų dėl ikiteisminio tyrimo pradžios ir jos registravimo tvarkos patvirtinimo
3.
Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra, Įsakymas
Nr. I-192, 2015-07-03, paskelbta TAR 2015-07-07, i. k. 2015-11011
Dėl Rekomendacijų dėl fotografavimo, filmavimo, matavimo, rankų atspaudų, pavyzdžio genetinei daktiloskopijai paėmimo tvarkos ir EURODAC sistemos pirštų atspaudams lyginti naudojimo patvirtinimo
4.
Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra, Įsakymas
Nr. I-306, 2015-12-01, paskelbta TAR 2015-12-01, i. k. 2015-19096
Dėl Rekomendacijų dėl kardomųjų priemonių, išskyrus suėmimą, skyrimo ikiteisminio tyrimo metu tvarkos ir nustatytų sąlygų laikymosi kontrolės patvirtinimo