Suvestinė redakcija nuo 2004-11-21 iki 2005-05-12

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2004, Nr. 157-5741, i. k. 1042230ISAK00A1-238

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL LIETUVOS VALSTYBĖS PARAMOS TEIKIMO UŽSIENIEČIŲ, GAVUSIŲ PRIEGLOBSTĮ LIETUVOS RESPUBLIKOJE, INTEGRACIJAI TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2004 m. spalio 21 d. Nr. A1-238

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ (Žin., 2004, Nr. 73-2539) 108 straipsnio 1 dalimi:

1. Tvirtinu Lietuvos valstybės paramos teikimo užsieniečių, gavusių prieglobstį Lietuvos Respublikoje, integracijai tvarkos aprašą (pridedama).

2. Laikau netekusiais galios:

2.1. Socialinės apsaugos ir darbo ministro 2004 m. kovo 18 d. įsakymą Nr. A1-68 „Dėl sutarčių bei prašymo formų patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 44-1452);

2.2. Socialinės apsaugos ir darbo ministro 2002 m. lapkričio 12 d. įsakymą Nr. 142 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. gegužės 17 d. nutarimo Nr. 572 „Dėl Prieglobstį gavusių užsieniečių socialinės integracijos tvarkos patvirtinimo“ įgyvendinimo“ (Žin., 2002, Nr. 111-4933).

3. Pavedu įsakymo vykdymą kontroliuoti ministerijos sekretorei Violetai Murauskaitei.

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRĖ                           VILIJA BLINKEVIČIŪTĖ


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos socialinės

apsaugos ir darbo ministro

2004 m. spalio 21 d.

įsakymu Nr. A1-238

 

LIETUVOS VALSTYBĖS PARAMOS TEIKIMO UŽSIENIEČIŲ, GAVUSIŲ PRIEGLOBSTĮ Lietuvos Respublikoje, INTEGRACIJAI TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuvos valstybės paramos teikimo užsieniečių, gavusių prieglobstį Lietuvos Respublikoje, integracijai tvarkos aprašas (toliau vadinama – Tvarkos aprašas) reglamentuoja valstybės paramos teikimo užsieniečių, gavusių prieglobstį Lietuvos Respublikoje (toliau vadinama – užsieniečiai, gavę prieglobstį), integracijai pagrindus, jos organizavimą, vykdymą ir administravimą.

2. Šiame Tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, apibrėžtas Lietuvos Respublikos įstatyme „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ (Žin., 2004, Nr. 73-2539).

3. Šiame Tvarkos apraše vartojamos naujos sąvokos:

3.1. Užsienietis, gavęs prieglobstį – užsienietis, kuriam Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ nustatyta tvarka suteiktas prieglobstis Lietuvos Respublikoje:

3.1.1. suteikus pabėgėlio statusą išduotas leidimas nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, ir jo šeimos nariams, kurie Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka atvyko į Lietuvos Respubliką šeimų susijungimo pagrindu;

3.1.2. suteikus papildomą apsaugą išduotas leidimas laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje;

3.1.3. suteikus laikiną apsaugą išduotas leidimas laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje.

3.2. Lietuvos valstybės parama integracijai šiame Tvarkos apraše numatytų priemonių, kurių pagalba prieglobstį gavusiems užsieniečiams sudaromos tokios pat galimybės išlaikyti save ir dalyvauti visuomenės gyvenime, kaip ir kitiems visuomenės nariams, visuma.

3.3. Užsieniečių, gavusių prieglobstį, integracija – konkretaus asmens (šeimos) adaptacijos svetimoje aplinkoje procesas, kurio metu jam (jai) pagal poreikius suteikiamos švietimo, medicinos, socialinės ir kitos paslaugos siekiant padėti įsijungti į bendruomenę ir darbo rinką.

4. Užsieniečiai, gavę prieglobstį, norėdami gauti Lietuvos valstybės paramą integracijai (toliau vadinama – parama integracijai), pateikia pajamų ir turto deklaraciją pagal pridedamą formą (1 priedas).

Punkto pakeitimai:

Nr. A1-255, 2004-11-12, Žin., 2004, Nr. 168-6201 (2004-11-20), i. k. 1042230ISAK00A1-255

 

5. Užsienietis, gavęs prieglobstį, paramą integracijai gali gauti tik vieną kartą.

6. Paramos integracijai sritys yra šios:

6.1. valstybinės kalbos mokymas;

6.2. švietimas;

6.3. užimtumas;

6.4. aprūpinimas gyvenamąja patalpa;

6.5. socialinė apsauga;

6.6. sveikatos apsauga;

6.7. visuomenės informavimas apie užsieniečių integraciją.

7. Užsieniečių, gavusių prieglobstį, integracijoje dalyvauja šios institucijos:

7.1. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, kuri koordinuoja ir prižiūri paramos teikimą integracijai, analizuoja su užsieniečių, gavusių prieglobstį, integracija susijusius socialinius procesus ir rengia pasiūlymus dėl teisės aktų tobulinimo siekiant užtikrinti veiksmingą paramos integracijai teikimą;

7.2. Socialinių įstaigų priežiūros ir audito departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau vadinama – departamentas), kuris bendradarbiaudamas su savivaldybėmis ir nevyriausybinėmis organizacijomis (toliau vadinama – integraciją įgyvendinančios institucijos) bei su Pabėgėlių priėmimo centru organizuoja, įgyvendina ir administruoja paramos teikimą integracijai.

Departamentas, vykdydamas šias funkcijas, pagal savo kompetenciją:

7.2.1. teikia pasiūlymus Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai dėl valstybės biudžeto lėšų poreikio integracijai ir dėl teisės aktų užsieniečių, gavusių prieglobstį, integracijos klausimais tobulinimo;

7.2.2. administruoja paramai integracijai numatytus asignavimus ir yra atsakingas už lėšų integracijai skyrimą bei kontroliuoja, kaip integraciją įgyvendinančios institucijos, sudariusios sutartis dėl prieglobstį gavusių užsieniečių integracijos, naudoja integracijai skirtas lėšas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos valstybės sekretoriaus potvarkiu sudarytos komisijos (toliau vadinama – komisija) teikimu priima sprendimus dėl paramos integracijai savivaldybės teritorijoje vykdymo vietos ir apimties, piniginės paramos dydžio, papildomų lėšų skyrimo, paramos teikimo pratęsimo, sustabdymo, nutraukimo ar atnaujinimo, sprendžia kitus klausimus, susijusius su valstybės parama. Komisijos darbą reglamentuoja komisijos nuostatai, patvirtinti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos valstybės sekretoriaus potvarkiu;

7.2.3. organizuoja integraciją įgyvendinančių institucijų darbuotojų mokymą ir kvalifikacijos tobulinimą;

7.2.4. analizuoja užsieniečių, gavusių prieglobstį, integracinius procesus, organizuoja šių procesų tyrimus bei rengia prognozes;

7.2.5. keičiasi su užsienio šalimis patirtimi, įgyvendinant užsieniečių, gavusių prieglobstį, integraciją;

7.2.6. informuoja visuomenę apie užsieniečius, gavusius prieglobstį, siekdamas užkirsti kelią jų izoliacijai, visuomenės ksenofobijai ir skatina toleranciją.

7.3. Pabėgėlių priėmimo centras įgyvendina prieglobstį gavusių ir nelydimų nepilnamečių užsieniečių socialinę integraciją:

7.3.1. apgyvendina;

7.3.2. teikia būtiniausias švietimo, socialines bei sveikatos priežiūros paslaugas, užtikrina teisinių paslaugų teikimą iki jų išvykimo į integracijos vykdymo vietas savivaldybių teritorijose.

 

II. UŽSIENIEČIŲ, GAVUSIŲ PRIEGLOBSTĮ, INTEGRACIJOS FINANSAVIMO ŠALTINIAI

 

8. Valstybės parama užsieniečių, gavusių prieglobstį, integracijai teikiama iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų.

9. Užsieniečių, gavusių prieglobstį, integracijai gali būti naudojamos tarptautinių organizacijų, Europos Sąjungos struktūrinių fondų, Lietuvos Respublikos fizinių ir juridinių asmenų įsteigtų humanitarinės pagalbos fondų, nevyriausybinių organizacijų lėšos.

 

III. UŽSIENIEČIŲ, GAVUSIŲ PRIEGLOBSTĮ, PARAMOS INTEGRACIJAI TEIKIMO PAGRINDAI IR ORGANIZAVIMAS

 

10. Parama užsieniečiams, kuriems suteiktas pabėgėlio statusas ir užsieniečiams, kuriems suteikta papildoma apsauga, pradedama teikti Pabėgėlių priėmimo centre iš šio centro išlaikymui skirtų, o vėliau tęsiama savivaldybių teritorijoje iš integracijai skirtų valstybės biudžeto lėšų.

Parama užsieniečiams, kuriems suteikta laikina apsauga, integracija vykdoma tik Pabėgėlių priėmimo centre.

11. Parama Pabėgėlių priėmimo centre teikiama iki 6 mėnesių. Jeigu per nustatytą laikotarpį užsieniečiui, gavusiam prieglobstį, dėl objektyvių priežasčių nepavyko pasirengti integracijai savivaldybės teritorijoje, šis laikotarpis gali būti tęsiamas (kas ketvirtį peržiūrint sprendimą) iki 12 mėnesių. Jeigu užsieniečiai, gavę prieglobstį, priklauso pažeidžiamoms grupėms – nelydimi nepilnamečiai vaikai, nėščios moterys, asmenys, patyrę kankinimus, asmenys su psichikos sutrikimais, pensinio amžiaus asmenys, taip pat asmenys su negalia, šeimos su nepilnamečiais, kuriose yra tik vienas iš tėvų (toliau vadinama – pažeidžiamos grupės), šis laikotarpis jų prašymu gali būti pratęstas, tačiau jų buvimo trukmė Pabėgėlių priėmimo centre negali būti ilgesnė kaip 18 mėnesių. Sprendimus dėl integracijos trukmės priima komisijos teikimu departamento direktorius.

12. Parama integracijai užsieniečiams, gavusiems prieglobstį, Pabėgėlių priėmimo centre teikiama nuo leidimo nuolat ar laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje išdavimo dienos.

13. Užsieniečiams, gavusiems prieglobstį, Tvarkos aprašo 11 punkte nurodytu laikotarpiu teikiama:

13.1. būtiniausios socialinės, sveikatos priežiūros bei teisinės paslaugos;

13.2. organizuojami intensyvūs lietuvių kalbos kursai (atitinkantys Europos Tarybos kalbos mokėjimo aprašų A1 lygį) ir Lietuvos visuomenės pažinimo kursai pagal Švietimo ir mokslo ministerijos patvirtintas programas;

13.3. kartu su teritorine darbo birža ir teritorine darbo rinkos mokymo ir konsultavimo tarnyba organizuojamas tinkamo darbo ir asmeninių savybių įvertinimas, profesijos mokymo ir perkvalifikavimo, darbo paieškos kursai. Užsieniečių profesiniai įgūdžiai, esant būtinybei, vertinami švietimo ir mokslo ministro nustatyta tvarka.

14. Tuo atveju, jei užsienietis, gavęs prieglobstį, patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, atlieka laisvės atėmimo bausmę, laikomas kardomojo įkalinimo vietoje, įvykdė administracinės teisės pažeidimus ir buvo nubaustas administracine nuobauda arba be pateisinamos priežasties praleidžia 40 ir daugiau procentų šio Tvarkos aprašo 13 punkte išvardytų užsiėmimų, teikiama parama integracijai Pabėgėlių priėmimo centre gali būti nutraukta arba sustabdyta komisijos teikimu departamento direktoriaus sprendimu. Užsienietis, gavęs prieglobstį, per 2 savaites nuo sprendimo nutraukti valstybės paramą integracijai privalo išvykti iš Pabėgėlių priėmimo centro. Tuo atveju, jei užsienietis, gavęs prieglobstį, atsisako išvykti iš Pabėgėlių priėmimo centro, jo iškeldinimas sprendžiamas Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

Šiame punkte nurodytas paramos nutraukimas ir iškeldinimas iš Pabėgėlių priėmimo centro dėl praleistų užsiėmimų netaikomas nepilnamečiams, asmenims su negalia bei pensinio amžiaus, turintiems rimtų sveikatos sutrikimų, nėščioms moterims, taip pat asmenims, patyrusiems kankinimus arba kitokias psichologinio, fizinio arba seksualinio smurto formas.

15. Atsižvelgiant į užsieniečių, gavusių prieglobstį, psichologinę būseną, priklausymą pažeidžiamų asmenų grupei, kitas socialinės rizikos aplinkybes bei pasirengimą darbui, Pabėgėlių priėmimo centras teikia pasiūlymus departamentui dėl tolesnės integracijos vykdymo. Tęsiant integraciją savivaldybių teritorijoje prieglobstį gavę užsieniečiai pateikia departamentui prašymą ir kitus reikiamus dokumentus ne vėliau kaip prieš 15 kalendorinių dienų iki paramos teikimo Pabėgėlių priėmimo centre laikotarpio pabaigos.

16. Pasibaigus integracijai Pabėgėlių priėmimo centre, parama integracijai teikiama savivaldybės teritorijoje, kuri trunka iki 12 mėnesių nuo užsieniečių, gavusių prieglobstį, išvykimo iš Pabėgėlių priėmimo centro dienos, bet ne ilgiau negu trunka išduoto leidimo laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje galiojimo terminas arba iki asmens išvykimo iš Lietuvos Respublikos.

17. Integraciją įgyvendinanti institucija, pasirašiusi sutartį dėl paramos integracijai teikimo (2 priedas) su departamentu:

17.1. sudaro su užsieniečiu, gavusiu prieglobstį, ar jo šeima sutartį (3 priedas), kurioje aptariamos sutarties šalių teisės ir pareigos, atsakomybė ir galiojimo terminas;

17.2. teikia ataskaitas departamentui, registruoja duomenis apie integracijos vykdymą ir lėšų panaudojimą Pabėgėlių administravimo informacinės sistemos duomenų bazėje;

17.3. įvertinusi integracijos eigą, teikia pasiūlymus bei išvadas departamentui dėl paramos integracijai pratęsimo, mažinimo, sustabdymo, atnaujinimo arba nutraukimo.

18. Parama integracijai, įvertinus integraciją įgyvendinančios institucijos pateiktus pasiūlymus bei išvadas ir, esant būtinumui, atsižvelgus į užsieniečio, gavusio prieglobstį, pateiktus paaiškinimus, komisijos teikimu departamento direktoriaus sprendimu gali būti mažinama, sustabdoma, atnaujinama, nutraukiama ar tęsiama.

19. Integraciją įgyvendinančioms institucijoms lėšos prieglobstį gavusio užsieniečio ar jo šeimos integracijai vykdyti pagal lėšų poreikį skiriamos atskiroms priemonėms (įsikūrimui, būsto nuomai bei komunaliniams patarnavimams apmokėti, valstybinės kalbos mokymui, mokyklinio amžiaus vaikų ugdymui, ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymui – ikimokyklinėse įstaigose, sveikatos draudimui, socialinės apsaugos, užimtumo ir administravimui) skaičiavimus.

Jeigu įgyvendinant šias priemones nepanaudojamos visos kuriai nors priemonei skirtos lėšos, integraciją įgyvendinanti institucija komisijos teikimu, departamento direktoriaus sprendimu jas gali panaudoti kitoms prieglobstį gavusio užsieniečio ar jo šeimos integracijos priemonėms. Departamentas, neviršydamas integracijai skirtos bendros metinės lėšų sumos, gali skirti papildomai lėšų naujoms priemonėms įgyvendinti, jeigu tai būtina integracijai užtikrinti ir jeigu prieglobstį gavęs užsienietis aktyviai dalyvauja numatytose integracijos priemonėse.

20. Integraciją savivaldybės teritorijoje įgyvendinančiai institucijai paramai administruoti gali būti skiriama ne daugiau kaip 15 procentų integracijai skirtų lėšų.

21. Jeigu per Tvarkos aprašo 16 punkte nustatytą laikotarpį pažeidžiamoms grupėms nepavyksta įgyvendinti integracijos, departamentas gali šį laikotarpį dar pratęsti, bet ne ilgiau negu trunka išduoto leidimo laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje galiojimo terminas, peržiūrėdamas valstybės teikiamos paramos dydį, pratęsdamas arba sudarydamas naują sutartį su integraciją įgyvendinančia institucija. Sprendimą dėl integracijos paramos trukmės pratęsimo komisijos teikimu departamento direktorius priima per 30 dienų nuo prieglobstį gavusio užsieniečio prašymo pateikimo datos, remdamasis jo prašymu, integraciją įgyvendinančios institucijos atitinkamais pasiūlymais bei išvadomis. Prašymas turi būti pateiktas ne vėliau, kaip likus 30 dienų iki skirtos paramos integracijai teikimo pabaigos.

 

IV. UŽSIENIEČIŲ, GAVUSIŲ PRIEGLOBSTĮ, ŠVIETIMAS

 

22. Integraciją įgyvendinanti institucija savivaldybės teritorijoje organizuoja valstybinės kalbos mokymo programą, patvirtintą Švietimo ir mokslo ministerijos, atitinkančią Europos Tarybos kalbos mokėjimo aprašų A2 lygį ir I valstybinės kalbos mokėjimo kategorijos reikalavimus.

Užsieniečių, gavusių prieglobstį, valstybinės kalbos mokymo kursai apmokami iš integracijai skirtų lėšų, sudarant sutartis tarp individualią integraciją įgyvendinančios institucijos ir valstybinės kalbos mokymo įstaigos arba mokytojo.

23. Užsieniečiams, gavusiems prieglobstį, integraciją įgyvendinanti institucija organizuoja 190 valandų valstybinės kalbos mokymo kursus. Kursams pasibaigus, integracijos programos įgyvendinimo metu užsieniečiai, gavę prieglobstį, laiko I valstybinės kalbos mokėjimo kategorijos egzaminą.

24. Užsieniečiui, gavusiam prieglobstį, neišlaikius I valstybinės kalbos mokėjimo kategorijos egzamino dėl pateisinamų priežasčių (psichikos sveikatos sutrikimas, negebėjimas per skirtą laiką išmokti, kas užduota, ir panašiai), papildomai gali būti skiriamas iki 100 valandų kursas, kurį išklausius, integracijos programos įgyvendinimo metu egzaminas laikomas pakartotinai.

25. Nepilnamečiai užsieniečiai turi teisę mokytis bendrojo lavinimo ir profesinėse mokyklose švietimo ir mokslo ministro nustatyta tvarka.

Nepilnamečiams užsieniečiams valstybinės kalbos valstybinės kalbos mokymas gali būti organizuojamas priešmokyklinio ugdymo grupėse, taip pat skiriamos papildomos lietuvių kalbos pamokos bendrojo lavinimo mokyklose. Papildomas lietuvių kalbos mokymas gali būti apmokamas iš integracijai skirtų lėšų.

26. Prieš mokslo metų pradžią iš integracijai skirtų lėšų užsieniečių, gavusių prieglobstį, mokyklinio amžiaus vaikams skiriamos iki 1 minimalaus gyvenimo lygio dydžio lėšos mokymo priemonėms įsigyti, kurios pervedamos į integraciją įgyvendinančios institucijos sąskaitą.

27. Užsieniečių, gavusių prieglobstį, ikimokyklinio amžiaus vaikai integracijos laikotarpiu gali būti ugdomi lopšeliuose, lopšeliuose-darželiuose, darželiuose ir mokyklose-darželiuose. Vaikų ugdymas valstybinėse ir savivaldybių ikimokyklinio ugdymo įstaigose apmokamas iš integracijai skirtų lėšų.

 

V. UŽSIENIEČIŲ, GAVUSIŲ PRIEGLOBSTĮ, LAIKINAS APGYVENDINIMAS

 

28. Užsieniečiai, gavę prieglobstį, savivaldybių teritorijoje turi būti apgyvendinami per 30 dienų nuo sutarties dėl paramos integracijai teikimo su integraciją įgyvendinančia institucija pasirašymo.

29. Užsieniečių, gavusių prieglobstį, ir jų bagažo pervežimą iki gyvenamosios vietos savivaldybių teritorijoje organizuoja Pabėgėlių priėmimo centras.

30. Gyvenamųjų patalpų nuomai (be apmokėjimo už šaltą ir karštą vandenį, elektros energiją, dujas, šiluminę energiją, kitas komunalines paslaugas) kartu su nuomotojo pajamų mokesčiu prieglobstį gavusiems užsieniečiui skiriamos lėšos pagal šiuos normatyvus:

30.1. iki 2 valstybės remiamų pajamų sumos per mėnesį – vienam asmeniui arba 2 asmenų šeimai;

30.2. iki 3 valstybės remiamų pajamų sumos per mėnesį – 3–5 asmenų šeimai;

30.3. iki 4 valstybės remiamų pajamų sumos per mėnesį – 6 ir daugiau asmenų šeimai.

31. Lėšos šaltam ir karštam vandeniui, elektros energijai, dujoms, šilumai ir kitoms komunalinėms paslaugoms apmokėti skaičiuojamos atskirai pagal Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės namų ūkio biudžetų tyrimo skelbiamus duomenis. Užsieniečiams, gavusiems prieglobstį, viršijus pagal šiuos duomenis ir normas apskaičiuotą sumą, skirtumą turi mokėti jie patys arba šis skirtumas gali būti išskaičiuotas iš jų kas mėnesį gaunamos piniginės pašalpos būtiniausioms reikmėms. Ryšių (išskyrus abonentinį mokestį), kabelinės televizijos ir panašias paslaugas prieglobstį gavęs užsienietis apmoka savo lėšomis.

32. Pasibaigus valstybės paramos integracijai teikimo laikotarpiui, užsienietis, gavęs prieglobstį, privalo išsikelti iš jam suteiktų gyvenamųjų patalpų, kitaip iškeldinamas Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka. Kitas gyvenamąsias patalpas jis privalo susirasti pats.

33. Pensinio amžiaus, nelydimus neįgalius nepilnamečius ir neįgalius užsieniečius, gavusius prieglobstį, kurie negali gyventi savarankiškai ir kuriems būtina priežiūra, slauga bei sveikatos priežiūros paslaugos, savivaldybės apgyvendina globos (rūpybos) įstaigose, iš anksto suderinusios tai su jais pačiais ir teisėtais jų atstovais (jiems esant). Užsieniečių, gavusių prieglobstį, apgyvendintų globos (rūpybos) institucijose, išlaikymo ir integracijos išlaidos apmokamos iš integracijai skirtų lėšų. Išlaikymo išlaidos nustatomos pagal šiose institucijose galiojančius normatyvus, integracijos atskirų priemonių įgyvendinimo išlaidos – pagal šį Tvarkos aprašą. Pasibaigus integracijos laikotarpiui, užsieniečiai, gavę prieglobstį, globos (rūpybos) institucijose išlaikomi Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

34. Nelydimus nepilnamečius apgyvendinus globėjų (rūpintojų) gyvenamojoje vietoje, jų išlaikymo ir integracijos išlaidos apmokamos iš integracijai skirtų lėšų. Vaiko globos (rūpybos) išmoka skiriama Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka, o integracijos atskirų priemonių įgyvendinimo išlaidos nustatomos pagal šį Tvarkos aprašą. Pasibaigus integracijos laikotarpiui, globėjus (rūpintojus) turintys vaikai išlaikomi Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

 

VI. UŽSIENIEČIŲ, GAVUSIŲ PRIEGLOBSTĮ, UŽIMTUMAS

 

35. Siekiant įtraukti užsieniečius, gavusius prieglobstį, į darbo rinką ir užtikrinti Lietuvos Respublikos bedarbių rėmimo įstatyme (Žin., 1991, Nr. 2-25; 1996, Nr. 18-457; 2002, Nr. 2-51; 2003, Nr. 32-1313) numatytas valstybines užimtumo ir socialines garantijas, integraciją įgyvendinančios institucijos vykdo šias priemones: jie supažindinami su Lietuvos darbo rinkos padėtimi, išsiaiškinamos jų galimybės, tobulinama kvalifikacija, pakeičiant arba įgyjant naują profesiją, informuojama ir prireikus padedama organizuoti savarankišką verslą, padedama įsidarbinti pagal darbo sutartis.

36. Užsienietis, gavęs prieglobstį, kuriam reikia valstybės pagalbos įsidarbinant, užsiregistruoja teritorinėje darbo biržoje.

37. Užsieniečio, gavusio prieglobstį, integraciją įgyvendinanti institucija prireikus, suderinusi su departamentu, sudaro su teritorine darbo birža sutartį dėl užimtumo priemonių įgyvendinimo pagal individualų užsieniečio integracijos į darbo rinką planą. Profesinis mokymas gali būti vykdomas pagal specialiai pritaikytas individualias programas.

38. Gavus informaciją iš teritorinės darbo biržos, kad užsienietis, gavęs prieglobstį, be pateisinamos priežasties atsisakė dirbti viešuosius, Užimtumo fondo remiamus darbus ar siūlomo profesinio mokymo, taip pat pašalinus jį iš šių darbų ar mokymo, pakartotinai lėšos jo užimtumui organizuoti neskiriamos.

39. Užsieniečiams, gavusiems prieglobstį, įdarbinti gali būti steigiamos naujos darbo vietos. Lėšos naujoms darbo vietoms steigti skiriamos iš paramos integracijai numatytų lėšų, sudarant su darbdaviu sutartį. Sprendimą dėl darbo vietos steigimo komisijos teikimu priima departamento direktorius.

40. Organizuojančiam savo verslą asmeniui iš integracijai skirtų lėšų gali būti suteikta vienkartinė piniginė parama verslo liudijimui, licencijai, darbo priemonėms įsigyti.

41. Baigęs lietuvių kalbos kursus, profesinį mokymą ir laikinai dirbęs viešuosius ar Užimtumo fondo remiamus darbus, užsienietis, gavęs prieglobstį, privalo pats aktyviai ieškoti galimybių įsidarbinti.

 

VII. UŽSIENIEČIŲ, GAVUSIŲ PRIEGLOBSTĮ, SVEIKATOS APSAUGA

 

42. Užsieniečiams, gavusiems prieglobstį, integracijos laikotarpiu sveikatos priežiūra organizuojama vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 63-1231) 47 straipsniu, Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymu (Žin., 2002, Nr. 123-5512) ir kitais Lietuvos Respublikos teisės aktais, siekiant užtikrinti asmens bei visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų teikimą.

43. Užsieniečiai, gavę prieglobstį, integracijos Pabėgėlių priėmimo centre laikotarpiu draudžiami privalomuoju sveikatos draudimu iš Pabėgėlių priėmimo centro išlaikymui skiriamų lėšų, o integracijos savivaldybių teritorijoje laikotarpiu – iš paramos integracijai skiriamų valstybės biudžeto lėšų.

 

VIII. UŽSIENIEČIŲ, GAVUSIŲ PRIEGLOBSTĮ, SOCIALINĖ APSAUGA

 

44. Užsieniečiai, gavę prieglobstį, integracijos laikotarpiu iš integracijai skirtų lėšų turi teisę:

44.1. gauti vienkartinę įsikūrimo išmoką, numatytą Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymo (Žin., 1994, Nr. 89-1706; 2004, Nr. 88-3208) 9 straipsnyje, kuri yra:

44.1.1. nelydimiems nepilnamečiams užsieniečiams sulaukus pilnametystės – 100 procentų įstatyme numatyto vienkartinės išmokos dydžio;

44.1.2. suaugusiems asmenims – 20 procentų vienkartinės išmokos dydžio;

44.1.3. nepilnamečiams užsieniečiams –15 procentų vienkartinės išmokos dydžio.

Šeimai vienkartinė įsikūrimo išmoka neturi viršyti 50 procentų vienkartinės išmokos dydžio.

Vienkartinė įsikūrimo pašalpa skiriama kartu su kitomis užsieniečio, gavusio prieglobstį, integracijai skirtomis lėšomis ir pervedama į paramos priemones integracijai teikiančios institucijos sąskaitą.

Vienkartinė įsikūrimo pašalpa skirta būtiniausiems baldams ir namų apyvokos reikmenims įsigyti, o prireikus – kelionės ir bagažo pervežimo iki gyvenamosios vietos išlaidoms padengti. Prie individualios integracijos sutarties pateikiamas būtiniausių baldų ir namų apyvokos reikmenų sąrašas.

Integraciją įgyvendinanti institucija padeda užsieniečiui, gavusiam prieglobstį, persikelti ir įsigyti būtiniausius baldus ir namų apyvokos reikmenis. Ši institucija pervežimo ir daiktų įsigijimo išlaidas paslaugas suteikusioms įmonėms apmoka tiesiogiai, neviršydama vienkartinei įsikūrimo pašalpai skirtos lėšų sumos.

44.2.part_16e877a43a4c4b37a9d6aca449b6e8eb kas mėnesį gauti pinigines pašalpas būtiniausioms reikmėms – maistui, drabužiams, higienos reikmenims, visuomeniniam transportui ir kt. (toliau vadinama – mėnesinė pašalpa). Užsieniečiams, gavusiems prieglobstį, skiriamos Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos mažas pajamas gaunančioms šeimoms (vieniems gyvenantiems asmenims) įstatymo (Žin., 2003, Nr. 73-3352) 5 straipsnyje numatyto dydžio (90 procentų valstybės remiamų pajamų dydžio) mėnesinės pašalpos.

Šios pašalpos neskiriamos nelydimiems nepilnamečiams, pensinio amžiaus bei neįgaliems prieglobstį gavusiems užsieniečiams, kuriems teikiamos stacionarios socialinės paslaugos globos (rūpybos) institucijose ir nelydimiems nepilnamečiams, apgyvendintiems paskirto globėjo (rūpintojo) gyvenamojoje vietoje.

Užsieniečiui, gavusiam prieglobstį, išvykus iš Lietuvos Respublikos ilgesniam kaip 30 dienų laikotarpiui integraciją įgyvendinančios institucijos sprendimu mėnesinės pašalpos mokėjimas laikinai sustabdomas.

44.3. gimus kūdikiui, gauti Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymo (Žin., 1994, Nr. 89-1706; 2004, Nr. 88-3208) 5 straipsnyje numatyto dydžio vienkartinę išmoką;part_e9c507dc7e9b45f785c2f71d8017ca21

44.4. mirus užsieniečiui, turėjusiam prieglobstį, jo šeimos nariams arba jį laidojusiems asmenims išmokama Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl paramos mirties atveju“ (Žin., 1993, Nr. 73-1371; 2000, Nr. 45-1298) 2 straipsnyje numatyto dydžio laidojimo pašalpa.

Punkto pakeitimai:

Nr. A1-255, 2004-11-12, Žin., 2004, Nr. 168-6201 (2004-11-20), i. k. 1042230ISAK00A1-255

 

45. Užsieniečiams, gavusiems prieglobstį, kuriems išduotas leidimas nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, parama, numatyta šios Tvarkos aprašo 40.3 ir 40.4 punktuose, iš integracijai skirtų lėšų nėra teikiama. Minėtiems asmenims ši parama teikiama Lietuvos Respublikos įstatymų numatyta tvarka.

 

IX. VISUOMENĖS INFORMAVIMAS APIE UŽSIENIEČIŲ INTEGRACIJĄ

 

46. Siekiant formuoti palankią viešąją nuomonę apie užsieniečius, gavusius prieglobstį, lietuvių ir užsienio kalbomis teikti informaciją apie valstybės paramos integracijai Lietuvoje teikimo sąlygas ir statistinę informaciją apie paramos teikimą užsieniečiams, gavusiems prieglobstį, paramą integracijai organizuojančios, įgyvendinančios ir administruojančios institucijos:

46.1. bendradarbiauja su žiniasklaidos priemonėmis, teikia joms informaciją, rengia medžiagą specializuotoms radijo, televizijos laidoms bei straipsniams;

46.2. organizuoja viešuosius seminarus, konferencijas bei kitas priemones;

46.3. leidžia informacinius bei specializuotus periodinius leidinius;

46.4. organizuoja šventes, vakarones, dalyvaujant užsieniečiams, gavusiems prieglobstį, bei vietos bendruomenei;

46.5. periodiškai atnaujina interneto svetaines.

 

X. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

47. Prieglobstį gavusių užsieniečių, kuriems suteikus pabėgėlio statusą išduotas leidimas nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, socialinės apsaugos klausimai pasibaigus integracijos laikotarpiui sprendžiami užtikrinant vienodą teisės aktų, reglamentuojančių socialinę apsaugą, taikymą visų Lietuvos Respublikoje gyvenančių asmenų atžvilgiu.

48. Ginčai, kilę dėl paramos integracijai teikimo, sprendžiami Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

______________


Lietuvos valstybės paramos teikimo

užsieniečių, gavusių prieglobstį Lietuvos

Respublikoje, integracijai tvarkos aprašo

1 priedas

 

Gavimo žyma

 

Vardas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pavardė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Deklaruota/įregistruota gyvenamoji vieta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Deklaravimo/įregistravimo data

 

 

 

 

-

 

 

-

 

 

 

 

Pabėgėlių priėmimo centrui

 

užsieniečio, gavusio prieglobstį,

PAJAMŲ IR TURTO DEKLARACIJA

 

__________________

(deklaravimo data)

 

I. DUOMENYS APIE PAREIŠKĖJĄ

 

1. Pateiktas pareiškėjo dokumentas, patvirtinantis užsieniečio teisę gyventi Lietuvoje:

    Leidimas nuolat gyventi Lietuvoje

    Leidimas laikinai gyventi Lietuvoje

 

2. Pareiškėjo socialinė padėtis (pažymėti)

      Dirbantis asmuo

      Bedarbis

      Pensininkas

      Studentas (moksleivis)

      Augina vaikus namuose

      I gr. invalidas

      II gr. invalidas

      III gr. invalidas

      Kita (nurodyti) ________________________________

 

3. Darbinė veikla:

3.1. Įsiregistravęs darbo biržoje:

      gauna bedarbio (mokymosi) pašalpą;

      dirba viešuosius darbus;

      registruotas darbo biržoje daugiau kaip 6 mėnesius.

3.2._____________________________________________________________________________

(darbovietės pavadinimas ir adresas)

3.3._____________________________________________________________________________

(mokymosi įstaigos pavadinimas ir adresas, kursas (klasė))

 

4. Neįsiregistravęs darbo biržoje

Nedirba nuo __________________________________________________________________

(data, nuo kada nedirba)

 

 

II. DUOMENYS APIE ŠEIMOS NARIUS

 

Pareiškėjo šeimos narių vardai ir pavardės

Asmens kodas

Giminystės ryšys (vyras, žmona, bendrai gyvenantis asmuo, vaikas)

Veiklos pobūdis

(1. Dirbantiems ar besimokantiems nurodyti darbovietės ar ugdymo įstaigos pavadinimą, klasę, kursą.

2. Įsiregistravusiems darbo biržoje – įregistravimo darbo biržoje datą.

3. Neįsiregistravusiems darbo biržoje – nuo kada nedirba.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III. ŠEIMOS PAJAMOS

 

Pareiškėjo šeimos (vieno gyvenančio asmens) per paskutinius 3 mėn. iki kreipimosi arba

mėnesio, nuo kurio skiriama socialinė parama, pajamos)__________________________________

(nurodyti mėnesius)

 

Eil. Nr.

Pajamų rūšių pavadinimai

Pajamos, Lt

Vyro

(arba bendrai gyvenančio asmens)

Žmonos

(arba bendrai gyvenančio asmens)

Vaiko (-ų)

1

2

3

4

5

1.

Su darbo santykiais susijusios pajamos

 

 

 

2.

Autorinis atlyginimas

 

 

 

3.

Pensijos (senatvės, invalidumo, šalpos, socialinė ir kt.)

 

 

 

4.

Dividendai

 

 

 

5.

Palūkanos

 

 

 

6.

Individualios (personalinės) įmonės savininko pajamos

 

 

 

7.

Piniginės lėšos, gautos vaikui (įvaikiui išlaikyti)

 

 

 

8.

Stipendijos

 

 

 

9.

Ligos, motinystės ir motinystės (tėvystės) pašalpa

 

 

 

10.

Žalos atlyginimas (periodinė ir vienkartinė netekto darbingumo kompensacijos)

 

 

 

11.

Gautos dovanų piniginės lėšos

 

 

 

12.

Paveldėtos piniginės lėšos

 

 

 

 

1

2

3

4

5

13.

Užsienyje ar iš užsienio valstybės gautos piniginės lėšos

 

 

 

14.

Turto pardavimo pajamos

 

 

 

15.

Turto nuomos pajamos

 

 

 

16.

Loterijos ar kitų žaidimų laimėjimai, prizai

 

 

 

17.

Kita__________________________________

                                      (nurodyti)

 

 

 

 

Ar Jūs arba kas nors iš Jūsų šeimos narių esate individualios įmonės savininkas?

Taip          Ne

 

Ar Jūs arba kas nors iš Jūsų šeimos narių turite verslo ar individualios veiklos liudijimą?

Taip          Ne

 

Ar gaunate pajamų iš kokių nors kitų šaltinių?

Taip          Ne

Jei taip, nurodykite pajamas__________________________________________________________

 

IV. NEKILNOJAMASIS TURTAS

A. Statiniai

 

Statinio plotas, paskirtis

Statinio pavadinimas

Savininko vardas ir pavardė

Adresas

Statybos plotas

Tūris

Įregistruotas

Neįregistruotas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B. Žemė (įskaitant užimtą mišku)

 

Pavadinimas

Savininko vardas ir pavardė

Adresas

Plotas (arais)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. KILNOJAMASIS TURTAS

 

A. Transporto priemonės ir žemės ūkio technika

 

Automobilio (motociklo, mopedo ir kt. arba žemės ūkio technikos) pavadinimas

Markė ir modelis arba markė

Variklio galingumas, AJ arba kw

Darbinis tūris, tūkst. cm3

Pagaminimo metai

Vidutinė rinkos vertė, Lt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso

 

PASTABA. Nesant galimybės nurodyti pateiktus transporto priemonės ir žemės ūkio technikos parametrus, nurodoma tik jų vidutinė rinkos vertė.

 

B. Gyvuliai, paukščiai, žvėreliai, bičių šeimos

 

Pavadinimas

Kiekis, vnt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VI. VERTYBINIAI POPIERIAI, PINIGINĖS LĖŠOS, KITAS TURTAS

 

Turto rūšis

Turto vertė, Lt

Visi vertybiniai popieriai (akcijos, obligacijos, vekseliai, kiti vertybiniai popieriai, pajai)

 

Piniginės lėšos, turimos bankuose, kitose kredito įstaigose ir ne bankuose

 

Visas kitas turtas (1+2+3+4), iš jo:

 

1. Gautos (negrąžintos) paskolos

 

2. Kitiems asmenims paskolintos (negrąžintos piniginės lėšos)

 

3. Deklaruojamuoju laikotarpiu padovanotas kitam asmeniui turtas

 

4. Įgytas deklaruojamuoju laikotarpiu kitas turtas

 

PASTABA. Pridedami turimi turto įsigijimą patvirtinantys dokumentai.

 

VII. ATSAKOMYBĖ

 

TVIRTINU, kad pateikta informacija teisinga.

ĮSIPAREIGOJU per mėnesį pranešti:

a) atsiradusias aplinkybes, dėl kurių šioje deklaracijoje pateikiami duomenys pasikeitė;

b) apie išvykimą nuolat ar laikinai gyventi į užsienį.

ŽINAU IR SUTINKU, kad nuslėpęs (-usi) ar pateikęs (-usi) neteisingus duomenis, reikalingus valstybės paramai gauti, turėsiu grąžinti neteisėtai gautos valstybės paramos dydžio lėšas arba jos bus išieškotos įstatymų nustatyta tvarka.

PATEIKIU ŠIUOS DOKUMENTUS (nereikalingus išbraukti):

1. Suaugusių šeimos narių pasų, asmens tapatybės kortelių, leidimų nuolat ar laikinai gyventi Lietuvoje, laikinų piliečio pažymėjimų kopijas, ____ lapai.

2. Vaiko gimimo liudijimo, paso kopijas, _____ lapai.

3. Pensininko, invalidumo pažymėjimo kopijas, ______ lapai.

4. Turto įsigijimo dokumentų kopijas, _____lapai.

 

 

___________________         __________________________

(pareiškėjo parašas)                                               (vardas ir pavardė)

______________


Lietuvos valstybės paramos teikimo

užsieniečių, gavusių prieglobstį Lietuvos

Respublikoje, integracijai tvarkos aprašo

2 priedas

 

sutartis

dėl paramos integracijai teikimo

 

......… m. ............................d. Nr.........

 

Vilnius

 

Socialinių įstaigų priežiūros ir audito departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo

ministerijos (toliau – departamentas), atstovaujamas ______________________________________ ,

                                                                                                                                          (vardas, pavardė, pareigos)

veikiančio pagal nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro

2004 m. sausio 7 d. įsakymu Nr. A1-7 (Žin., 2004, Nr. 12-347),

ir ______________________________________________________________________________ ,

(savivaldybė, nevyriausybinė organizacija)

atstovaujama ____________________________________________________________ , veikiančio

(vardas, pavardė, pareigos)

pagal __________________________________________________________ (toliau – vykdytojas),

(teisės akto pavadinimas)

sudaro šią sutartį:

 

I. SUTARTIES DALYKAS

 

1. Užsieniečių, gavusių prieglobstį, (toliau – užsieniečių) integracija į Lietuvos visuomenę.

 

II. VYKDYTOJO FUNKCIJOS

 

2. Vykdytojas, siekdamas padėti užsieniečiui (-iams)________________________________

_______________________________________________________________________________ ,

(vardai, pavardės, gimimo metai)

integruotis į Lietuvos visuomenę, įgyvendina šias paramos integracijai priemones (pažymėti), neviršydamas šios sutarties vykdymui skirtų lėšų (priedas):

2.1. išnuomoja užsieniečiui (-iams) gyvenamąją patalpą;                                         

2.2. apmoka gyvenamųjų patalpų nuomos išlaidas;                                                 

2.3. apmoka komunalinių paslaugų (šaltas ir karštas vanduo, elektros energija, dujos, šiluma ir kitos komunalinės paslaugos) išlaidas;                                                                                         

2.4. apmoka išlaidas būtiniausiems baldams bei namų apyvokos reikmenims įsigyti, panaudodamas skiriamos vienkartinės įsikūrimo pašalpos lėšas;                                                                                  

2.5. išmoka pinigines pašalpas būtiniausioms reikmėms (maistui, vietiniam transportui, higienos priemonėms ir pan.) du kartus per mėnesį;                                                                                                  

2.6. organizuoja valstybinės kalbos mokymą;                                                          

2.7. užtikrina ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymą vaikų darželiuose;                  

2.8. užtikrina mokyklinio amžiaus vaikų mokymą bendrojo lavinimo mokyklose; 

2.9. apdraudžia privalomuoju sveikatos draudimu;                                                 

2.10. įgyvendina užimtumo priemones;                                                                   

2.11. kita (įrašyti)__________________________________________                 

 

3. Šioms priemonėms įgyvendinti vykdytojas:

3.1. skiria darbuotoją, kuruojantį užsieniečio (-ių) integraciją (toliau vadinama – kuratorius);

3.2. atidaro specialiąją banko sąskaitą užsieniečio (-ių) integracijos programos lėšoms;

3.3. sudaro individualios integracijos sutartį (-is) su užsieniečiu (-iais);

3.4. ne rečiau kaip kartą per ketvirtį teikia informaciją departamentui apie užsieniečio (-ių) integracijos eigą;

3.5. ne rečiau kaip kartą per mėnesį įveda duomenis į Pabėgėlių administravimo informacinę sistemą apie užsieniečio (-ių) integracijos eigą bei šiam tikslui skirtų lėšų panaudojimą.

 

III. VYKDYTOJO ĮSIPAREIGOJIMAI, PANAUDOJANT LĖŠAS

 

4. Vykdytojas įsipareigoja:

4.1. naudoti užsieniečio (-ių) integracijai skirtas lėšas šios sutarties 2 punkte išvardytoms paramos integracijai priemonėms įgyvendinti, remdamasis išlaidų sąmata;

4.2. pagal šios sutarties 6.2 punktą skiriamas lėšas naudoti proporcingai sutarties galiojimo terminui. Šias vykdytojo poreikiams tenkinti skiriamas lėšas naudoti, skaičiuojant nuo faktiškai panaudotų lėšų sumos;

4.3. pasibaigus šios sutarties galiojimo terminui arba sutartį nutraukus prieš terminą, per 10 darbo dienų grąžinti visas nepanaudotas lėšas departamentui bei pateikti ataskaitą apie lėšų panaudojimą ir užsieniečio (-ių) integracijos eigą;

4.4. per 5 darbo dienas raštu informuoti departamentą apie užsieniečio (-ių) įsipareigojimų, numatytų individualioje integracijos sutartyje, nevykdymą ir teikti pasiūlymus dėl paramos integracijai užsieniečiui sumažinimo arba nutraukimo;

4.5. tvarkyti visą su šia sutartimi susijusią dokumentaciją, kurią sudaro:

4.5.1. kasos išlaidų orderiai, kasos pajamų orderiai, grynųjų pinigų priėmimo kvitai, patvirtinantys visus atliktus mokėjimus, kita mokėjimus patvirtinanti dokumentacija;

4.5.2. bankiniai pranešimai ir patvirtinimai, kiti dokumentai, patvirtinantys visų pavedimų ir grynųjų pinigų įplaukas ir išlaidas specialiojoje prieglobstį gavusių užsieniečių integracijai skirtų lėšų banko sąskaitoje bei pavedimus į užsieniečių asmenines bei banko kortelių sąskaitas;

4.5.3. periodinė faktinių išlaidų palyginimo su numatytomis išlaidomis analizė;

4.5.4. visų skirtų lėšų įrašai;

4.5.5. su šios sutarties vykdymui skiriamų lėšų panaudojimu susijusios sutartys, PVM sąskaitos faktūros;

4.5.6. auditorių ataskaitos apie šios sutarties įsipareigojimų vykdymą;

4.6. ne rečiau kaip vieną kartą per ketvirtį teikti departamentui informaciją apie gautų lėšų panaudojimą;

4.7. kiekvieną mėnesį (iki einamojo mėnesio 5 dienos) departamentui pateikti finansinę ataskaitą pagal Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. 419 patvirtintą formą Nr. 2-sav. „Savivaldybės biudžeto įvykdymo ataskaita“;

4.8. sudaryti tinkamas sąlygas atlikti, esant reikalui, sutarties vykdymo auditą.

 

IV. DEPARTAMENTO ĮSIPAREIGOJIMAI

 

5. Departamentas įsipareigoja:

5.1. užsieniečio (-ių) integracijai skirti šios sutarties priede numatytas lėšas;

5.2. lėšas pervesti laikantis šių terminų;

5.2.1. pirmojo pavedimo suma – 20 procentų išlaidų sąmatos. Pirmasis pavedimas atliekamas per 10 darbo dienų nuo sutarties įsigaliojimo datos;

5.2.2. kiti pavedimai atliekami per 10 darbo dienų nuo vykdytojo paraiškos pateikimo departamentui pagal išlaidų sąmatą. Paraiškos lėšoms gauti departamentui teikiamos nuo 1 iki 5 einamojo mėnesio dienos;

5.3. pateikti vykdytojui turimą informaciją, kuri reikalinga efektyviai užsieniečio (-ių) integracijai į Lietuvos visuomenę;

5.4. teikti informaciją ir konsultacijas Lietuvos valstybės paramos teikimo užsieniečių, gavusių prieglobstį Lietuvos Respublikoje, integracijai tvarkos taikymo klausimais.

 

V. VYKDYTOJO TEISĖS

 

6. Vykdytojas turi teisę:

6.1. gauti reikalingą informaciją ir konsultacijas iš departamento Lietuvos valstybės paramos teikimo užsieniečių, gavusių prieglobstį, integracijai tvarkos taikymo klausimais;

6.2. panaudoti ___ (iki 15) procentų nuo užsieniečio (-ių) integracijai skirtų lėšų sumos teikiamai paramai administruoti.

 

VI. DEPARTAMENTO TEISĖS

 

7. Departamentas turi teisę:

7.1. kontroliuoti, kaip vykdoma užsieniečio (-ių) integracija, bei teikti rekomendacijas vykdytojui dėl skirtų lėšų užsieniečio (-ių) integracijai panaudojimo;

7.2. priimti sprendimus dėl paramos užsieniečio (-ių) integracijai mažinimo, sustabdymo, atnaujinimo, nutraukimo ar tęsimo;

7.3. sumažinti lėšų, numatytų paramai užsieniečio (-ių) integracijai administruoti, dydį, nustatytą šios sutarties 6.2 punkte, jei vykdytojas nevykdo sutarties įsipareigojimų.

 

VII. ATSAKOMYBĖ

 

8. Šalys atsako už įsipareigojimų nevykdymą arba netinkamą jų vykdymą Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

9. Departamentas atsako už kitai sutarties šaliai padarytus nuostolius tik tuo atveju, kai šie nuostoliai atsirado dėl departamento kaltės.

10. Visi kiti šalių įsipareigojimai, atsiradę vykdant šią sutartį, sprendžiami Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

 

VIII. SUTARTIES SĄLYGŲ PAKEITIMAS

 

11. Sutarties sąlygos negali būti keičiamos.

 

IX. GINČŲ SPRENDIMO TVARKA

 

12. Visi ginčai, iškilę tarp šalių, vykdant šią sutartį, sprendžiami šalių tarpusavio susitarimu, o šalims nesusitarus, ginčai sprendžiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

X. SUTARTIES GALIOJIMAS IR NUTRAUKIMAS

 

13. Sutartis įsigalioja jos pasirašymo dieną, jos galiojimo terminas 12 mėnesių.

14. Departamentui priėmus sprendimą pratęsti arba atnaujinti valstybės paramos užsieniečio (-ių) integracijai teikimo laikotarpį, sutarties galiojimo terminas pratęsiamas arba atnaujinamas iki sprendime nurodytos datos.

15. Departamentui priėmus sprendimą nutraukti ar sustabdyti valstybės paramos užsieniečio (-ių) integracijai teikimą, remiantis šios sutarties 7.2 punktu, sutartis nustoja galioti po 5 darbo dienų nuo sprendimo apie sutarties nutraukimą ar sustabdymą gavimo dienos.

16. Departamentui nevykdant sutarties įsipareigojimų, vykdytojas gali nutraukti šią sutartį. Sutartis nustoja galioti po 5 darbo dienų nuo sprendimo apie sutarties nutraukimą gavimo departamente dienos.

17. Sutartis pasirašoma 2 egzemplioriais lietuvių kalba, abu egzemplioriai turi vienodą juridinę galią, po vieną egzempliorių kiekvienai sutarties šaliai.

 

SUTARTIES PRIEDAS:

 

Išlaidų sąmata užsieniečių, gavusių prieglobstį, integracijai, 1 lapas.

 

SUTARTIES ŠALIŲ REKVIZITAI

 

Departamentas

 

Vykdytojas

Socialinių įstaigų priežiūros ir audito

departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo

ministerijos

 

 

 

.............................................................................................................

Adresas: A. Vivulskio g. 16, LT-03115 Vilnius

 

.............................................................................................................

Įmonės kodas 191717258

.............................................................................................................  

 

 

Banko pavadinimas ir adresas

 

 

 

 

 

 

 

Banko kodas

 

 

 

Atsiskaitomosios sąskaitos Nr.

 

 

 

 

 

Parašas ..................................................................

Parašas ........................................................

 

 

Vardas pavardė....................................................

Vardas pavardė ...............................................

 

 

Pareigos ..................................................................

Pareigos .............................................................

 

 

 

 

A. V.

 

 

A. V.

______________


Sutarties dėl paramos integracijai teikimo

…......… m. ............................ d. Nr.........

priedas

 

IŠLAIDŲ SĄMATA UŽSIENIEČIŲ, GAVUSIŲ PRIEGLOBSTĮ, INTEGRACIJAI

 

Nr.

 

Priemonės pavadinimas

Lėšos, Lt

1

Vienkartinė įsikūrimo pašalpa

 

 

2

Gyvenamųjų patalpų nuompinigiai (12 mėn.)

 

 

3

Lėšos būsto šildymui, šaltam bei karštam vandeniui, dujoms, elektros energijai ir kitoms komunalinėms paslaugoms apmokėti (12 mėn.)

 

4

Piniginė pašalpa būtiniausioms reikmėms kas mėnesį (12 mėn.)

 

 

5

Lietuvių kalbos mokymas

 

 

6

Pašalpa mokyklinio amžiaus vaikams būtiniausiems mokykliniams reikmenims įsigyti

 

7

Ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymas vaikų darželyje

 

8

Sveikatos draudimas

 

9

Kita:

 

10

Paramos integracijai administravimas

 

Iš viso: _____________

 

 

Departamentas                                                          Vykdytojas

 

Parašas .....................................................

Parašas ....................................................

 

 

Vardas, pavardė ......................................

Vardas, pavardė ......................................

 

 

Pareigos ..................................................

Pareigos ...................................................

______________


Lietuvos valstybės paramos teikimo

užsieniečių, gavusių prieglobstį Lietuvos

Respublikoje, integracijai tvarkos aprašo

3 priedas

 

sutartis

 

….… m. ..................................d. Nr. ….

 

________________________

(sutarties sudarymo vieta)

 

Prieglobstį gavęs užsienietis (-iai):_______________________________________________

(vardas, pavardė, gimimo metai)

(toliau – užsienietis) ir , (toliau – vykdytojas)____________________________________________

(savivaldybė, nevyriausybinė organizacija)

atstovaujamas_______________________________________________________ , vadovaudamiesi

Sutartimi dėl paramos integracijai teikimo Nr._________, pasirašyta ………m. ………….. d. tarp

Socialinių įstaigų priežiūros ir audito departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir

vykdytojo, sudaro šią sutartį:

 

I. SUTARTIES DALYKAS

 

1. Parama užsieniečio (-ių) integracijai į Lietuvos visuomenę.

 

II. UŽSIENIEČIO (-IŲ) TEISĖS PARAMOS INTEGRACIJAI TEIKIMO LAIKOTARPIU

 

2. Paramos integracijai teikimo laikotarpiu užsienietis (-čiai) turi šias teises:

2.1. nemokamai naudotis vykdytojo suteikiamomis gyvenamosiomis patalpomis;

2.2. nemokamai mokytis valstybinės kalbos pagal ______ val. programą;

2.3. įsigyti būtiniausių baldų ir namų apyvokos reikmenų pagal sutarties priede pateiktą Būtiniausių baldų bei namų apyvokos reikmenų sąrašą už ____________Lt sumą;

2.4. du kartus per mėnesį gauti __________Lt dydžio pašalpą būtiniausioms reikmėms (maistui, vietiniam transportui, higienos priemonėms ir kt.), kol neturi savarankiško pajamų šaltinio;

2.5. leisti mokyklinio amžiaus savo vaikus mokytis bendrojo lavinimo mokykloje;

2.6. leisti ikimokyklinio amžiaus savo vaikus nemokamai lankyti vaikų darželį;

2.7. būti nemokamai apdraustas sveikatos draudimu, jeigu neturi darbo;

2.8. gauti visą reikiamą informaciją paramos integracijai teikimo klausimais;

2.9. iškilus ginčams, apie tai informuoti Socialinių įstaigų priežiūros ir audito departamentą prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – departamentas).

 

III. VYKDYTOJO TEISĖS PARAMOS INTEGRACIJAI TEIKIMO LAIKOTARPIU

 

3. Paramos integracijai teikimo laikotarpiu vykdytojas turi teisę:

3.1. kontroliuoti, ar užsienietis (-čiai) laikosi sutarties įsipareigojimų;

3.2. pasibaigus šios sutarties galiojimui, raštu, suderinęs su departamentu, priimti sprendimą dėl užsieniečio (-ių) iškeldinimo iš jam suteiktų gyvenamųjų patalpų Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyta tvarka.

 

IV. VYKDYTOJO PAREIGOS PARAMOS INTEGRACIJAI TEIKIMO LAIKOTARPIU

 

4. Vykdytojas, siekdamas padėti užsieniečiui (-iams) integruotis į Lietuvos visuomenę, įsipareigoja (pažymėti):

4.1. suteikti ________ kv. m bendrojo ploto gyvenamąsias patalpas nuomos pagrindais, apmokėti gyvenamųjų patalpų nuomos bei komunalinių paslaugų (šaltas ir karštas vanduo, elektros energija, dujos, šiluma ir kitos komunalinės paslaugos) išlaidas adresu:

________________________________________________________________________________

4.2. aprūpinti užsienietį (-čius) būtiniausiais baldais ir namų apyvokos reikmenimis, neviršydamas _____________Lt vienkartinės pašalpos įsikūrimui dydžio pagal prie sutarties pridedamą Būtiniausių baldų ir namų apyvokos reikmenų sąrašą;                                                                                                   

4.3. išmokėti ___________Lt piniginę mėnesinę pašalpą maistui ir kitoms būtiniausioms reikmėms tol, kol užsienietis (-čiai) neturi savarankiško pragyvenimo šaltinio;                                                

4.4. įgyvendinti užimtumo priemones;                                                                     

4.5. organizuoti užsieniečiui (-iams) _____ val. valstybinės kalbos mokymą;          

4.6. užtikrinti ikimokyklinio amžiaus užsieniečio (-ių) vaikų ugdymą ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigoje;                                                                                                                               

4.7. užtikrinti mokyklinio amžiaus užsieniečio (-ių) vaikų ugdymą bendrojo lavinimo mokykloje;

                                                                                                                                              

4.8. apdrausti užsienietį (-čius) sveikatos draudimu;                                                

4.9. teikti informaciją Lietuvos valstybės paramos teikimo užsieniečių, gavusių prieglobstį Lietuvos Respublikoje, integracijai tvarkos klausimais;

4.10. kita (įrašyti)____________________________________ .

 

V. UŽSIENIEČIO PAREIGOS PARAMOS INTEGRACIJAI TEIKIMO LAIKOTARPIU

 

5. Užsienietis (-čiai) įsipareigoja:

5.1. Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka policijos komisariato migracijos tarnyboje deklaruoti savo gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje;

5.2. aktyviai dalyvauti įgyvendinant šios sutarties 2 punkte numatytas priemones;

5.3. lankyti vykdytojo organizuotus valstybinės kalbos mokymus ir išlaikyti I valstybinės kalbos mokėjimo kategorijos egzaminą;

5.4. suteiktose gyvenamosiose patalpose gyventi terminuotai, jų neperleisti, nepertvarkyti, neišnuomoti tretiesiems asmenims, neleisti gyventi kitiems asmenims ir pan.;

5.5. tausoti gyvenamąsias patalpas, baldus, laikytis priešgaisrinės apsaugos taisyklių, taupiai vartoti vandenį, šiluminę ir elektros energiją, gyvenamąsias patalpas naudoti tik pagal paskirtį, palaikyti švarą ir tvarką jose;

5.6. atlyginti vykdytojui įstatymais nustatyta tvarka visas išlaidas, susijusias su gyvenamosios patalpos ir jos įrenginių sugadinimu dėl užsieniečio (-čių) arba jo svečių kaltės;

5.7. laikytis viešosios tvarkos pagal Lietuvos Respublikos įstatymus;

5.8. nedelsdamas įsiregistruoti teritorinėje darbo biržoje ir aktyviai ieškoti galimybių įsidarbinti;

5.9. nedelsdamas informuoti kuratorių apie atsiradusius savarankiškų pajamų šaltinius (darbo užmokestį, kitokius pajamų šaltinius);

5.10. išsikelti iš suteiktų gyvenamųjų patalpų:

5.10.1. pasibaigus šios sutarties galiojimui;

5.10.2. šios sutarties 3.2 punkte nurodytu atveju;

5.11. išsikeliant iš gyvenamosios patalpos, palikti tvarkingas gyvenamąsias patalpas ir jų įrenginius bei baldus;

5.12. kita (įrašyti)_______________________________________________ .

 

VI. PARAMOS UŽSIENIEČIUI (-IAMS) MAŽINIMO, SUSTABDYMO IR NUTRAUKIMO SĄLYGOS

 

6. Jeigu užsienietis (-čiai) atsisako gyventi jam suteikiamose gyvenamosiose patalpose, antrą kartą gyvenamosiomis patalpomis jis neaprūpinamas ir lėšos kitų patalpų nuomai neskiriamos.

7. Jeigu užsienietis (-čiai) nevykdo sutarties 5 punkte išvardytų įsipareigojimų arba išvyksta iš Lietuvos iki 3 mėnesių, parama integracijai sustabdoma arba sumažinama, jei ilgiau nei 3 mėnesiai – nutraukiama.

8. Jeigu užsienietis (-čiai) viršija skirtas lėšas būsto šildymui, šaltam bei karštam vandeniui, dujoms, elektros energijai ir kitoms komunalinėms paslaugoms apmokėti, skirtumą privalo apmokėti užsienietis (-čiai) arba šis skirtumas gali būti išskaičiuotas iš jo kas mėnesį gaunamos piniginės pašalpos būtiniausioms reikmėms.

9. Jeigu užsienietis patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, atlieka laisvės atėmimo bausmę, laikomas kardomojo įkalinimo vietoje, įvykdė administracinės teisės pažeidimus ir buvo nubaustas administracine nuobauda arba be pateisinamos priežasties praleidžia 40 ir daugiau procentų valstybinės kalbos užsiėmimų, parama integracijai sustabdoma arba nutraukiama.

 

VII. ATSAKOMYBĖ

 

10. Vykdytojas nėra atsakingas už jokias dėl užsieniečio (-ių) kaltės susidariusias papildomas išlaidas.

11. Užsienietis (-čiai) atsako už nuostolių, padarytų integracijos programos laikotarpiu vykdytojui arba tretiesiems asmenims, atlyginimą.

 

VIII. SUTARTIES SĄLYGŲ PAKEITIMAS

 

12. Sutarties sąlygos negali būti keičiamos.

 

IX. GINČŲ SPRENDIMO TVARKA

 

13. Visi ginčai, iškilę tarp šalių vykdant šią sutartį, reguliuojami tarpusavio susitarimais.

14. Šalims nesusitarus, ginčai sprendžiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

X. SUTARTIES GALIOJIMAS IR NUTRAUKIMAS

 

15. Sutartis įsigalioja jos pasirašymo dieną.

16. Sutartis nustoja galioti praėjus 12 mėn. nuo užsieniečio (-ių) persikėlimo į nuolatinę gyvenamąją vietą.

17. Departamentui priėmus sprendimą sumažinti paramą, skirtą užsieniečio (-ių) integracijai, sutartis atitinkamai pakeičiama ją papildant.

18. Departamentui priėmus sprendimą nutraukti paramą, skirtą užsieniečio (-ių) integracijai, sutartis nustoja galioti praėjus 5 darbo dienoms po to, kai vykdytojas gauna šį sprendimą.

19. Departamentui priėmus sprendimą pratęsti užsieniečio (-ių) paramos integracijai teikimo laikotarpį, sutarties galiojimo terminas atitinkamai pratęsiamas iki sprendime nurodytos datos.

20. Sutartis pasirašoma 2 egzemplioriais lietuvių kalba, abu egzemplioriai turi vienodą juridinę galią, po vieną egzempliorių kiekvienai sutarties šaliai.

 

SUTARTIES PRIEDAS:

 

Būtiniausių baldų bei namų apyvokos reikmenų sąrašas, 1 lapas.

 

 

Vykdytojas                                                                           Užsienietis (-čiai)

 

Parašas ................................................................................ Parašas ............................................

 

Pavardė ............................................................................... Pavardė............................................

 

Pareigos ............................................................................... Pareigos ...........................................

 

 

Sutarties tekstas man išverstas ir išaiškintas               ____________________________

(užsieniečių parašai)

_________________

(data)

 

Sutarties tekstą į ______________ kalbą išvertė _______________________________

(vardas, pavardė, parašas)

______________


Sutarties ……. m. ................ d. Nr. ….

priedas

 

BŪTINIAUSIŲ BALDŲ IR NAMŲ APYVOKOS REIKMENŲ SĄRAŠAS

 

Nr.

Būtiniausių baldų ir namų apyvokos reikmenys

1.

Baldai

2.

Indai

3.

Patalynė

4.

Buitinė technika:

4.1.

šaldytuvas

4.2.

televizorius

4.3.

radijo imtuvas

4.4.

skalbyklė

4.5.

laidynė

4.6.

viryklė

______________


Sutarties dėl paramos integracijai teikimo

…......… m. ...................... …. d. Nr.........

priedas

 

IŠLAIDŲ SĄMATA UŽSIENIEČIŲ, GAVUSIŲ PRIEGLOBSTĮ, INTEGRACIJAI

 

Nr.

 

Priemonės  pavadinimas

Lėšos, Lt

1

Vienkartinė įsikūrimo pašalpa

 

2

Gyvenamųjų patalpų  nuompinigiai (12 mėn.)

 

3

Lėšos būsto šildymui, šaltam bei karštam vandeniui, dujoms, elektros energijai ir kitoms komunalinėms paslaugoms apmokėti (12 mėn.)

 

4

Piniginė pašalpa būtiniausioms reikmėms kas mėnesį (12 mėn.)

 

5

Lietuvių kalbos mokymas

 

6

Pašalpa mokyklinio amžiaus vaikams būtiniausiems mokykliniams reikmenims įsigyti

 

7

Ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymas vaikų darželyje

 

8

Sveikatos draudimas

 

9

Kita:

 

10

Paramos integracijai administravimas

 

              Iš viso:

 

 

                         Departamentas                                                              Vykdytojas

 

Parašas .........................................................

Parašas ...........................................................

 

 

Vardas, pavardė ..........................................

Vardas, pavardė .............................................

 

 

Pareigos .......................................................

Pareigos .........................................................

______________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Įsakymas

Nr. A1-255, 2004-11-12, Žin., 2004, Nr. 168-6201 (2004-11-20), i. k. 1042230ISAK00A1-255

Dėl socialinės apsaugos ir darbo ministro 2004 m. spalio 21 d. įsakymo Nr. A1-238 "Dėl Lietuvos valstybės paramos teikimo užsieniečių, gavusių prieglobstį Lietuvos Respublikoje, integracijai tvarkos aprašo patvirtinimo" pakeitimo