Įsakymas netenka galios 2015-06-01:

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas

Nr. D1-392/V-587, 2015-05-07, paskelbta TAR 2015-05-08, i. k. 2015-06984

Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gruodžio 19 d. įsakymo Nr. 532/742 „Dėl Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarkos“ pripažinimo netekusiu galios

 

Suvestinė redakcija nuo 2010-01-01 iki 2015-05-31

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2003, Nr. 81(1)-3703, i. k. 103301MISAK11/V-460

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO IR

LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO IR LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2000 M. GRUODŽIO 19 D. ĮSAKYMO NR. 532/742 „DĖL PAVOJINGŲ CHEMINIŲ MEDŽIAGŲ IR PREPARATŲ KLASIFIKAVIMO IR ŽENKLINIMO TVARKOS“ IR JĮ KEITUSIO ĮSAKYMO PAKEITIMO

 

2003 m. rugpjūčio 4 d. Nr. 411/V-460

Vilnius

 

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir preparatų įstatymo (Žin., 2000, Nr. 36-987) 9 ir 11 straipsniais, taip pat atsižvelgdami į Europos Tarybos direktyvos 67/548/EEB dėl pavojingų medžiagų klasifikavimą, pakavimą ir ženklinimą reglamentuojančių įstatymų ir kitų teisės aktų derinimo ir ją pataisančių bei papildančių Europos Komisijos direktyvų nuostatas,

1. Papildome Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gruodžio 19 d. įsakymą Nr. 532/742 „Dėl Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarkos“ (Žin. 2001, Nr. 16-509) nauju 4 punktu ir išdėstome jį taip:

4. Nustatome, kad šiuo įsakymu patvirtintos Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarkos reikalavimai cheminiams augalų apsaugos preparatams įsigalioja nuo 2004 m. liepos 30 d.“.

2. Pakeičiame 1 punkte nurodytu įsakymu patvirtintą Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarką (Žin., 2001, Nr. 16-509; 2002, Nr. 81-3501) (toliau – Tvarka):

2.1. Tvarkos 5 skyriaus „Saugos frazių parinkimas“ pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų saugos frazių (S frazės) S8, S30, S39 ir S50 parinkimo bendruosius kriterijus išdėstome taip:

 

„S8    Pakuotę laikyti sausoje vietoje

- Taikymo sritis

- Medžiagos ir preparatai, kurie gali aktyviai reaguoti su vandeniu.

- Medžiagos ir preparatai, kurie, sąveikaudami su vandeniu, išskiria ypač degias dujas.

- Medžiagos ir preparatai, kurie, sąveikaudami su vandeniu, išskiria labai toksiškas arba toksiškas dujas.

- Naudojimo kriterijai

- Paprastai apsiribojama aukščiau minėtomis taikymo sritimis, kai reikia sugriežtinti įspėjimus, apibūdintus R14, ypač R15, ir R29 frazėmis.

 

S30 Niekada nepilti į šią medžiagą vandens

- Taikymo sritis

- Medžiagos ir preparatai, kurie smarkiai reaguoja su vandeniu.

- Naudojimo kriterijai

- Paprastai apsiribojama specialiaisiais atvejais (pvz.: sieros rūgštis), taip pat gali būti taikoma aiškesnei informacijai pateikti arba įspėjimams, apibūdinamiems R14 fraze, sugriežtinti arba kaip rizikos frazės R14 alternatyva.

 

S39 Naudoti akių (veido) apsaugos priemones

- Taikymo sritis

- Organiniai peroksidai.

- Ardančios (ėsdinančios) medžiagos ir preparatai, turintys dirginančių medžiagų, kurios kelia pavojų sunkiai pažeisti akis.

- Labai toksiškos ir toksiškos medžiagos bei preparatai.

- Naudojimo kriterijai

- Privaloma medžiagoms ir preparatams, kuriems priskirtos rizikos frazės R34, R35 ar R41.

- Privaloma organiniams peroksidams.

- Rekomenduojama, kai būtina atkreipti naudotojo dėmesį dėl galimo poveikio akims, patekus į jas medžiagoms ir preparatams, kuris nebuvo paminėtas priskiriant anksčiau paminėtas rizikos frazes.

- Paprastai apsiribojama specialiaisiais atvejais labai toksiškoms ir toksiškoms medžiagoms bei preparatams, kai egzistuoja pavojus apsitaškyti ir kai yra tikimybė, kad juos lengvai gali sugerti oda.

 

S50    Nemaišyti su(nurodo gamintojas)

- Taikymo sritis

- Medžiagos ir preparatai, kurie gali reaguoti su tiksliai nurodytu produktu, išskirdami labai toksiškas ar toksiškas dujas.

- Organiniai peroksidai.

- Naudojimo kriterijai

Rekomenduojama aukščiau paminėtoms medžiagoms ir preparatams, kai yra tikimybė, kad juos naudos plačioji visuomenė ir kai ši saugos frazė yra geresnė alternatyva nei R31 ar R32.

- Privaloma tam tikriems peroksidams, kurie gali aktyviai reaguoti su katalizatoriais ar aktyvatoriais“.

 

2.2. Tvarkos 7 skyriuje „Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų ženklinimas“:

2.2.1. išdėstome 7.2.1.2 punktą taip:

7.2.1.2. registruoto Lietuvos Respublikoje (Lietuvos Respublikai tapus Europos Sąjungos nare – registruoto Europos Bendrijoje) fizinio arba juridinio asmens, atsakingo už cheminės medžiagos tiekimą į rinką, inicialai, pavardė arba pavadinimas ir visas adresas (įskaitant telefono numerį), nesvarbu, ar tai būtų gamintojas, importuotojas, ar skirstytojas (platintojas)“;

2.2.2. išdėstome 7.2.3.2 punktą taip:

7.2.3.2. registruoto Lietuvos Respublikoje (Lietuvos Respublikai tapus Europos Sąjungos nare – registruoto Europos Bendrijoje) fizinio arba juridinio asmens, atsakingo už preparato tiekimą į rinką, inicialai, pavardė arba pavadinimas ir visas adresas (įskaitant telefono numerį), nesvarbu, ar tai būtų gamintojas, importuotojas, ar skirstytojas (platintojas)“;

2.2.3. išdėstome 7.3.1 punktą taip:

7.3.1. Informacija, nurodyta 7.2 skyriuje, turi būti tokio dydžio ir tankumo, kad būtų lengvai įskaitoma, turi gerai išsiskirti nuo fono, kuriame ji išspausdinta, turi būti pateikiama gerai pritvirtintoje prie vienos arba kelių pakuotės paviršių etiketėje (įspėjamoji etiketė) taip, kad ši informacija būtų skaitoma (išdėstyta) horizontaliai, kai pakuotė padėta normalioje padėtyje. Įspėjamosios etiketės pateikimo forma bei spalva turi būti tokios, kad pavojingumo simbolis bei jo oranžiniai geltonas fonas aiškiai išsiskirtų etiketės bei pakuotės fone.

Įspėjamoji etiketė gali sudaryti dalį didesnės etiketės su sąlyga, kad bus įvykdyti 7.3.3 bei 7.3.5 punktų reikalavimai. Etiketėje pateikiama kita informacija neturi prieštarauti šios Tvarkos tikslams.“;

2.2.4. išdėstome 7.3.10.2.2.1 punktą taip:

7.3.10.2.2.1. paženklinta etiketėmis pagal tarptautinius pavojingų medžiagų pervežimo reikalavimus ir pagal šios Tvarkos 7.2.3.1, 7.2.3.2, 7.2.3.3, 7.2.3.5, 7.2.3.6 punktų pavojingų preparatų ženklinimo reikalavimus; pavojingų preparatų, kurie klasifikuojami kaip aplinkai pavojingi pagal 4.4 skyrių, etiketėje papildomai turi būti pateikta informacija pagal 7.2.3.4 punkto reikalavimus, jeigu ši preparatų savybė dar nenurodyta etiketėje“;

2.2.5. išdėstome 7.4.1–7.4.3 punktus taip:

7.4.1. Metalų gabalais (masyvios formos) klasifikavimas ir ženklinimas nustatytas Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše arba šios medžiagos turi būti klasifikuojamos ir ženklinamos pagal šios Tvarkos 4 ir šio (7) skyrių reikalavimus. Tačiau kai tokios cheminės medžiagos, nors ir klasifikuojamos kaip pavojingos, tiekiamos į rinką tokios formos, kad nekelia pavojaus žmogaus sveikatai įkvepiant, praryjant arba patenkant ant odos, taip pat nekelia pavojaus vandens organizmams, jų ženklinti nebūtina. Tokiais atvejais atsakingas už šių pavojingų cheminių medžiagų tiekimą į rinką juridinis ar fizinis asmuo privalo suteikti profesionaliam naudotojui visą informaciją (saugos duomenų lape), kuri būtų nurodyta etiketėje taikant klasifikavimo ir ženklinimo reikalavimus.

Lydiniai ir preparatai, turintys elastomerų, turi būti klasifikuojami pagal šios tvarkos 4 skyriaus ir ženklinami pagal šio (7) skyriaus reikalavimus. Tačiau tais atvejais, kai tokie preparatai atitinka šio punkto 1 pastraipos sąlygas, jiems taikomos šios pastraipos išlygos.

7.4.2. Kilnojamųjų dujų konteinerių ženklinimo reikalavimai yra įvykdyti, jeigu jų ženklinimas atitinka 7.2, 7.3.1–7.3.7 arba 7.3.10.2 punktų reikalavimus.

Tačiau dujų konteinerius (balionus), kurių vandens tūris mažesnis arba lygus 150 l, leidžiama ženklinti pagal LST ISO 7225:2001 „Dujų balionai. Įspėjamasis žymėjimas“ reikalavimus. Šiuo atveju dujinių preparatų etiketėje gali būti nurodomas bendrinis arba pramoninis (komercinis) preparato pavadinimas su sąlyga, kad pavojingos cheminės medžiagos, įeinančios į preparato sudėtį, bus nurodomos aiškiai ir neišdildomai ant paties baliono.

Ženklinant 2 pastraipoje nurodyto tūrio dujų balionus, leidžiama 7.2 punkte nurodytą informaciją pateikti ilgalaikėje plokštelėje (informacijos diske) arba įspėjamoji etiketė gali būti kitaip pritvirtinta prie baliono.

7.4.3. Propanas, butanas ir suskystintos naftos dujos klasifikuojami Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše. Nors šios cheminės medžiagos arba preparatai, turintys minėtų medžiagų, klasifikuojami pavojingais pagal šią Tvarką, jie nekelia pavojaus žmogaus sveikatai, kai yra tiekiami į rinką sandariuose, daugkartinio naudojimo balionuose arba vienkartiniuose balionėliuose (pagal LST EN 417:1999 „Metaliniai vienkartiniai suskystintųjų naftos dujų balionėliai su vožtuvu arba be jo, naudojami nešiojamuosiuose prietaisuose. Konstravimas, tikrinimas, bandymas ir ženklinimas“) kaip kuras (degalai), kurie išleidžiami iš balionų tik deginti.

Propano, butano arba suskystintų naftos dujų balionus ir balionėlius, taip pat dujų balionus ir balionėlius su preparatais, kurių sudėtyje yra dvokiančių propano, butano arba suskystintų naftos dujų, privaloma ženklinti atitinkamais pavojingumo simboliais, R ir S frazėmis, nurodančiomis juose esančių dujų degumo savybes. Informacija apie poveikį žmogaus sveikatai etiketėje nebūtina. Tačiau atsakingas už šių pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų tiekimą į rinką asmuo privalo perduoti profesionaliam naudotojui informaciją (saugos duomenų lape) apie jų poveikį žmogaus sveikatai, kuri būtų nurodyta etiketėje, taikant klasifikavimo ir ženklinimo reikalavimus. Pakankama informacija (remiantis saugos duomenų lapo turiniu) turi būti perduota vartotojui, kad šis galėtų imtis būtinų sveikatos apsaugos bei saugos priemonių“;

2.2.6. išdėstome 7.4.6.1, 7.4.6.2, 7.4.6.4, 7.4.6.11, 7.4.6.12 punktus taip:

7.4.6.1. Jeigu dažų ir lakų sudėtyje švino yra daugiau nei 0,15% (perskaičiavus pagal metalo masę) bendros preparato masės, kaip nustatyta pagal standartą LST ISO 6503, jų pakuočių etiketėse privaloma pateikti šią informaciją:

„Sudėtyje yra švino. Neturi būti naudojamas ant paviršių, kurie gali būti vaikų kramtomi arba čiulpiami“.

Tais atvejais, kai pakuotės tūris mažesnis negu 125 ml, galima pateikti šią informaciją:

„Įspėjimas! Sudėtyje yra švino“.

7.4.6.2. Ant klijų, pagamintų naudojant cianoakrilatą, pagrindinės pakuotės turi būti šie užrašai:

„Cianoakrilatas.

Pavojinga.

Staigiai suklijuoja odą ir akis.

Laikyti vaikams neprieinamoje vietoje“.

Atitinkama informacija apie saugą turi būti pateikiama kartu su pakuote.

7.4.6.4. Preparatų, turinčių sudėtyje epoksidinių komponentų, kurių vidutinė molekulinė masė yra lygi arba mažesnė negu 700, pakuočių etiketėse turi būti šie užrašai:

„Sudėtyje yra epoksidinių komponentų.

Žiūrėti gamintojo pateiktą informaciją“.

7.4.6.11. Jeigu į preparato sudėtį įeina viena ar daugiau cheminių medžiagų, kurioms priskirta rizikos frazė R67, ir suminė tokių cheminių medžiagų koncentracija preparate yra 15% ar daugiau, preparato etiketėje turi būti pateikta šios frazės formuluotė, kaip tai numatyta šios tvarkos 2 priede, išskyrus atvejus, kai:

7.4.6.11.1. preparatas suklasifikuotas ir jam priskiriamos rizikos frazės R20, R23, R26, R68/20, R39/23 arba R39/26;

7.4.6.11.2. arba preparato pakuotės turis yra ne didesnis negu 125 ml.

7.4.6.12. Cemento ir cemento turinčių preparatų, kuriuose tirpus chromas (VI) sudaro daugiau kaip 0,0002% bendros sauso cemento masės, pakuotėse turi būti užrašas:

„Sudėtyje yra chromo (VI). Gali sukelti alergiją.“

Šis reikalavimas nebūtinas, jeigu preparatas suklasifikuotas ir ženklinamas kaip alergenas ir jam priskiriama rizikos frazė R43“.“;

2.2.7. išdėstome 7.4.7–7.4.8 punktus taip:

7.4.7. Preparatų, kurie neklasifikuojami kaip pavojingi pagal šios Tvarkos reikalavimus, tačiau sudėtyje turi bent vieną pavojingą cheminę medžiagą, keliančią pavojų žmogaus sveikatai arba aplinkai arba kuriai kitais teisės aktais nustatyta ribinė vertė darbo aplinkos ore, ir kurios koncentracija lygi arba didesnė negu 1% pagal masę nedujinių preparatų atžvilgiu bei lygi arba didesnė negu 0,2% dujinių preparatų tūrio atžvilgiu, pakuočių etiketėse turi būti užrašas:

„Profesionaliems naudotojams saugos duomenų lapas pateikiamas pareikalavus“,

jeigu šie preparatai neparduodami plačiajai visuomenei.

7.4.8. Tam tikros ribojamos tiekti į rinką bei naudoti cheminės medžiagos ir preparatai turi būti papildomai ženklinami pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 05 27 įsakymu Nr. 239 patvirtintos Lietuvos higienos normos HN 36-2002 „Draudžiamos ir ribojamos medžiagos“ (Žin., 2002, Nr. 59-2402) reikalavimus“;

2.2.8. išdėstome 7.5.2 punktą taip:

7.5.2. Išimtys, nurodytos 7.5.1 punkte, netaikomos, jeigu cheminei medžiagai kitais teisės aktais yra nustatyta ribinė vertė“.

2.3. Tvarkos 3 priedo „Saugos frazės“ S30 frazę „Niekada nemaišyti šios medžiagos su vandeniu“ pavadinimą išdėstome taip:

„- Niekada nepilti į šią medžiagą vandens“.

2.4. Tvarkos 4 priedą „Ryšys tarp klasifikavimo ir ženklinimo“ išdėstome taip:

 

„4 priedas

 

Ryšys tarp klasifikavimo ir ženklinimo

 

Žemiau pateikiamas ryšys tarp klasifikavimo pagal pavojingumo kategorijas su atitinkamomis rizikos frazėmis ir ženklinimo, nurodant etiketėje pavojingumo simbolius ir pavojingumo nuorodas. Simbolio raidė naudojama tik pavojingumo simboliui ir pavojingumo nuorodai įvardyti. Simbolio raidė nėra ženklinimo sudedamoji dalis.

 

Cheminės medžiagos, pavojingos dėl jų fizikinių cheminių savybių

 

Pavojingumo kategorija

Simbolio raidė

Pavojingumo simbolis

Pavojingumo nuoroda

Sprogstamoji

E

Sprogimo simbolis

Sprogstamoji

Oksiduojanti

O

Liepsna ir apskritimas

Oksiduojanti

Ypač degi

F+

Liepsna

Ypač degi

Labai degi

F

Liepsna

Labai degi

Degi

Nėra pavojingumo simbolio

Nėra pavojingumo nuorodos

 

 

Cheminės medžiagos, pavojingos sveikatai

 

Pavojingumo kategorija

Simbolio raidė

Pavojingumo simbolis

Pavojingumo nuoroda

Labai toksiška

 

 

 

(R26, R27, R28 ir R39)

T+

Kaukolė ir sukryžiuoti kaulai

Labai toksiška

Toksiška

 

 

 

(R23, R24, R25, R39 ir R48)

T

Kaukolė ir sukryžiuoti kaulai

Toksiška

 

 

 

 

Kenksminga

 

 

 

(R20, R21, R22, R65,

 

 

 

R68 ir R48)

Xn

Šv. Andrejaus kryžius

Kenksminga

 

 

 

 

Ardanti (ėsdinanti)

 

 

 

(R34 ir R35)

C

Korozijos simbolis

Ardanti (ėsdinanti)

 

 

 

 

Dirginanti

 

 

 

(R36, R37, R38 ir R41)

Xi

Šv. Andrejaus kryžius

Dirginanti

 

 

 

 

Jautrinanti (sensibilizuojanti)

 

 

 

(R42)

Xn

Šv. Andrejaus kryžius

Kenksminga

(R43)

Xi

Šv. Andrejaus kryžius

Dirginanti

 

 

 

 

Kancerogeninė

 

 

 

(1 ir 2 kategorijos; R45 ir R49) T Kaukolė ir sukryžiuoti kaulai Toksiška

 

 

 

(3 kategorijos; R40) Xn Šv. Andrejaus kryžius Kenksminga

 

 

 

 

 

 

 

Mutageninė

 

 

 

(1 ir 2 kategorijos; R46)

T

Kaukolė ir sukryžiuoti kaulai

Toksiška

(3 kategorijos; R68)

Xn

Šv. Andrejaus kryžius

Kenksminga

 

 

 

 

Toksiška reprodukcijai

 

 

 

(1 ir 2 kategorijos; R60 ir R61)

T

Kaukolė ir sukryžiuoti kaulai

Toksiška

(3 kategorijos; R62 ir R63)

Xn

Šv. Andrejaus kryžius

Kenksminga

 

Aplinkai pavojingos cheminės medžiagos

 

Pavojingumo kategorija

Simbolio raidė

Pavojingumo simbolis

Pavojingumo nuoroda

 

 

 

 

Aplinkai pavojinga

 

 

 

(R50, R50/R53, R51/R53,

 

 

 

R54, R55, R56, R57, R58

 

 

 

ir tam tikrais atvejais R59)

N

Pavojaus aplinkai simbolis

Aplinkai pavojinga

 

 

 

 

(R52/R53, R52, R53 ir tam tikrais atvejais R59) nuorodos

Nėra pavojingumo simbolio

Nėra pavojingumo

 

2.5. Tvarkos 5 priedo „Rekomendacijos pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo reikalavimams įgyvendinti“ 19 punktą išdėstome taip:

19. Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarkos reikalavimų laikymasis privalomas visiems gamintojams, importuotojams, skirstytojams (platintojams) tiekiant į rinką ar kitaip tvarkant, taip pat laikinai įvežant į Lietuvos Respublikos teritoriją perdirbimui pavojingas chemines medžiagas bei preparatus, išskyrus cheminius augalų apsaugos preparatus, kuriems šios Tvarkos reikalavimai bus privalomi nuo 2004 m. liepos 30 d.“.

2.6. Tvarkos 6 priede „Rekomendacijos dėl pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų ženklinimo reikalavimų taikymo“:

2.6.1. išdėstome 1 punkto 5 pastraipos c papunktį taip:

„(c) asmens, atsakingo už cheminės medžiagos ar preparato tiekimą į rinką, inicialai, pavardė arba pavadinimas ir visas adresas (įskaitant telefono numerį), nesvarbu, ar tai būtų gamintojas, importuotojas, ar skirstytojas (platintojas)“;

2.6.2. išdėstome 1 punkto 5 pastraipos h papunktį taip:

„(h) preparatų, kuriuos numatoma siūlyti arba parduoti plačiajai visuomenei, etiketėje arba pakuotėje nurodomas nominalus preparato kiekis“;

2.6.3. išdėstome 1.1 punktą taip:

1.1. Tam tikri preparatai, nurodyti šios Tvarkos 7.2.6, 7.4.5–7.4.8 punktuose, turi būti papildomai paženklinti pagal minėtų punktų reikalavimus. Augalų apsaugos preparatai ir biocidai taip pat turi būti papildomai ženklinami, jeigu tai nustato šiuos preparatus reglamentuojantys teisės aktai“;

2.6.4. išdėstome 5 punktą taip:

5. Saugos frazės.

S frazių formuluotė turi atitikti 3 priede išdėstytus reikalavimus. 3 priede nurodytos kombinuotos S frazės turi būti vartojamos tada, kai tinka:

5.1. Cheminėms medžiagoms, kurios išvardytos Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše, turi būti taikomos S frazės, nurodytos šiame sąraše. Jeigu S frazės nenurodytos, gamintojas (importuotojas) gali pasirinkti bet kurią tinkamą S frazę (-es). Neišvardytoms šiame sąraše cheminėms medžiagoms ir preparatams S frazės turi būti parenkamos pagal Tvarkos 5 skyriaus reikalavimus.

5.2. Saugos frazių parinkimas.

Galutinis saugos frazių parinkimas priklauso nuo rizikos frazių, nurodytų etiketėje, ir nuo numatomo cheminės medžiagos ar preparato naudojimo:

5.2.1. galioja bendra taisyklė, kad tinkamiausiam preparatų saugos patarimui suformuluoti užtenka šešių S frazių; šiam tikslui kiekviena iš kombinuotų saugos frazių, išvardytų 3 priede, turi būti laikoma viena fraze,

5.2.2. vieną saugos frazę, nurodančią tuščios pakuotės ir cheminės medžiagos (preparato) atliekų šalinimo patarimus, būtina nurodyti visais atvejais, išskyrus atvejus, kai žinoma, kad cheminės medžiagos (preparato) atliekų bei jos pakuotės šalinimas nesukeltų pavojaus žmogaus sveikatai bei aplinkai. Saugos patarimas dėl atliekų šalinimo yra svarbus toms cheminėms medžiagos ir preparatams, kurie parduodami plačiajai visuomenei;

5.2.3. kai kurios R frazės yra nebūtinos, jeigu S frazės kruopščiai parenkamos ir jų pakanka nustatyti galimam pavojui, ir atvirkščiai. Susietos su R frazėmis S frazės nurodomos etiketėje tik tada, jeigu būtina įspėti apie galimą ypatingą pavojų;

5.2.4. ypač kruopščiai saugos frazes reikia parinkti tais atvejais, kai numatomos tam tikros cheminių medžiagų ir preparatų naudojimo sąlygos, pvz., purškimo ar kitas aerozolių naudojimo poveikis; saugos frazės parenkamos atsižvelgiant į numatomas cheminės medžiagos ar preparato naudojimo sąlygas;

5.2.5. visoms labai toksiškoms, toksiškoms ir ardančioms cheminėms medžiagoms bei preparatams, kurie parduodami plačiajai visuomenei, privalomos saugos frazės S1, S2 ir S45;

5.2.6. saugos frazės S2 ir S46 yra privalomos visoms kitoms pavojingoms cheminėms medžiagoms ir preparatams (išskyrus tuos, kurie klasifikuojami kaip aplinkai pavojingi), parduodamiems visuomenei; cheminėms medžiagoms ir preparatams, kurie įkvepiant jautrina (sensibilizuoja), taip pat privaloma saugos frazė S45.

5.3. Jei frazės, parinktos laikantis griežtų Tvarkos 5 skyriaus reikalavimų, pasižymi daugiažodiškumu ar dviprasmybe arba konkretaus produkto (pakuotės) atveju jos yra aiškiai nereikalingos, kai kurios frazės gali būti pašalintos“;

2.6.5. išdėstome 8 punktą taip:

8. Jeigu preparatas (toliau – Naujas preparatas) susideda iš kitų preparatų (toliau – Pirminis preparatas) arba medžiagų, turinčių daugiau, nei nurodyta 1 lentelėje, priemaišų, priedų ar sudedamųjų dalių (toliau – Pirminė cheminė medžiaga), jis turi būti ženklinamas pagal šios Tvarkos 7 skyriaus reikalavimus bei šio priedo nuostatas. Tačiau kai kuriais atvejais informacija, pateikta naujo preparato sudedamųjų dalių pakuočių etiketėse, yra nepakankama jam paženklinti.

Tokiais atvejais atsakingas už pirminių preparatų arba pirminių cheminių medžiagų tiekimą į Lietuvos Respublikos rinką (Lietuvos Respublikai tapus Europos Sąjungos nare – į Europos Bendrijos rinką) fizinis arba juridinis asmuo – nesvarbu, ar tai būtų gamintojas, importuotojas, ar skirstytojas (platintojas), vadovaudamasis naujo preparato gamintojo pagrįsta paraiška, nedelsdamas privalo pateikti šiam visą informaciją apie pavojingas chemines medžiagas, esančias jo gaminamo (importuojamo) pirminio preparato (cheminės medžiagos) sudėtyje, kad gamintojas galėtų teisingai suklasifikuoti ir paženklinti naują preparatą“.

3. Neteko galios nuo 2010-01-01

Punkto naikinimas:

Nr. D1-804/V-1066, 2009-12-24, Žin. 2009, Nr. 157-7112 (2009-12-31), i. k. 109301MISAK4/V-1066

 

4. P r i p a ž į s t a m e netekusiu galios Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. birželio 27 d. įsakymo Nr. 345/313 „Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gruodžio 19 d. įsakymo Nr. 532/742 „Dėl Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarkos“ pakeitimo“ (Žin. 2002, Nr. 81-3501) 2 punktą.

 

 

APLINKOS MINISTRAS                                                                          ARŪNAS KUNDROTAS

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                                            JUOZAS OLEKAS

______________

Patvirtinta. Neteko galios nuo 2010-01-01

Priedo naikinimas:

Nr. D1-804/V-1066, 2009-12-24, Žin. 2009, Nr. 157-7112 (2009-12-31), i. k. 109301MISAK4/V-1066

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Įsakymas

Nr. D1-804/V-1066, 2009-12-24, Žin., 2009, Nr. 157-7112 (2009-12-31), i. k. 109301MISAK4/V-1066

Dėl aplinkos ministro ir sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gruodžio 19 d. įsakymo Nr. 532/742 "Dėl Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarkos" pakeitimo