Suvestinė redakcija nuo 2011-10-14

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2008, Nr. 62-2372, i. k. 1082231ISAK000V-150

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS
VYRIAUSIOJO VALSTYBINIO DARBO INSPEKTORIAUS

ĮSAKYMAS

 

DĖL NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ DARBE, SUSIJUSIŲ SU EISMU, PREVENCIJOS PRIEMONIŲ DIEGIMO LIETUVOS RESPUBLIKOS ĮMONĖSE, ĮSTAIGOSE IR ORGANIZACIJOSE REKOMENDACIJŲ

 

2008 m. gegužės 26 d. Nr. V-150

Vilnius

 

 

Siekdamas efektyvesnės nelaimingų atsitikimų darbe, susijusių su eismu, prevencijos ir vadovaudamasis Lietuvos Respublikos darbo kodekso (Žin., 2002, Nr. 64-2569) 32 straipsnio bei Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos įstatymo (Žin., 2003, Nr. 102-4585) 8 straipsnio 3 dalies 2 punkto nuostatomis:

1. Skelbiu Profesinės rizikos prevencijos grupės Lietuvos Respublikos transporto sektoriuje parengtas Nelaimingų atsitikimų darbe, susijusių su eismu, prevencijos priemonių diegimo Lietuvos Respublikos įmonėse, įstaigose ir organizacijose rekomendacijas (pridedama).

2. Neteko galios nuo 2011-10-14

Punkto naikinimas:

Nr. V-229, 2011-10-04, Žin. 2011, Nr. 123-5857 (2011-10-13), i. k. 1112231ISAK000V-229

 

3. Neteko galios nuo 2011-10-14

Punkto naikinimas:

Nr. V-229, 2011-10-04, Žin. 2011, Nr. 123-5857 (2011-10-13), i. k. 1112231ISAK000V-229

 

4. Pavedu šio įsakymo vykdymo kontrolę Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojui Petrui Abaravičiui.

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

VYRIAUSIASIS VALSTYBINIS DARBO INSPEKTORIUS    MINDAUGAS PLUKTAS


 

Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio

darbo inspektoriaus 2008 05 26 įsakymo
Nr. V-150 „Dėl Nelaimingų atsitikimų darbe,

susijusių su eismu, prevencijos priemonių

diegimo Lietuvos Respublikos įmonėse,

įstaigose ir organizacijose rekomendacijų“

priedas

 

NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ DARBE, SUSIJUSIŲ SU EISMU, PREVENCIJOS PRIEMONIŲ DIEGIMO LIETUVOS RESPUBLIKOS ĮMONĖSE, ĮSTAIGOSE IR ORGANIZACIJOSE REKOMENDACIJOS

 

1. Nelaimingų atsitikimų darbe, pakeliui į darbą ar iš darbo, susijusių su eismu, prevencijos priemonių diegimo respublikos įmonėse, įstaigose ir organizacijose rekomendacijos (toliau – rekomendacijos) parengtos siekiant teikti paramą įmonių, įstaigų ir organizacijų vadovams įgyvendinant Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus, Lietuvos policijos generalinio komisaro ir Valstybinės kelių transporto inspekcijos viršininko 2007 m. rugpjūčio 23 d. įsakymo Nr. V-218/5-V-573/2B-294 „Dėl su eismu susijusių nelaimingų atsitikimų darbe prevencijos šalies įmonėse, įstaigose ir organizacijose“ (Žin., 2007, Nr. 94-3812) numatytas priemones.

2. Rekomendacijas siūloma diegti įmonėms, kurių veikla susijusi su transporto paslaugų teikimu, įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms, kuriose naudojamos transporto priemonės bei savaeigiai įrenginiai, vykdomas jų remontas ir priežiūra, taip pat kai asmeninės transporto priemonės naudojamos darbo reikmėms.

 

PREVENCIJOS PRIEMONIŲ ĮGYVENDINIMO PRINCIPAI

 

3. Suformuluoti aiškius nelaimingų atsitikimų darbe, pakeliui į darbą ar iš darbo naudojant transporto priemones bei savaeigius įrenginius prevencinės politikos tikslus (konsultuojantis su darbuotojų atstovais, darbuotojų saugos ir sveikatos specialistais) ir įtvirtinti juos kolektyviniuose susitarimuose, vidaus darbo tvarkos taisyklėse, pareiginiuose nuostatuose ar darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijose.

4. Apibrėžti atsakingų įmonės darbuotojų teises ir pareigas, mokyti juos elgtis įvairiose situacijose ir suteikti atitinkamus įgaliojimus. Nuolat informuoti kolektyvą apie nelaimingų atsitikimų darbe, susijusių su eismu, priežastis, prevencines priemones jiems išvengti.

 

NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ, SUSIJUSIŲ SU EISMU, PREVENCIJOS PRIEMONĖS

 

5. Paskirti įmonės administracijos darbuotoją, atsakingą už visų procedūrų, susijusių su transporto naudojimu, organizavimą bei koordinavimą.

6. Parengti ir patvirtinti įmonių, įstaigų, organizacijų ir asmeninių transporto priemonių, naudojamų pagal sutartį darbo reikmėms, naudojimo, priežiūros, remonto taisykles.

7. Vadovaujantis Vyriausybės 2006 m. gegužės 12 d. nutarimu Nr. 452 „Dėl Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nustatymo taisyklių patvirtinimo“ parengti iš įmonės išvažiuojančių ir grįžtančių iš reisų vairuotojų sveikatos patikrinimų dėl neblaivumo tvarką.

8. Sudaryti sutartis (jei jos nesudarytos) su medicinos priežiūros įstaigomis arba su transporto, pramonės ar kt. įmonėmis, kuriose yra tokios įstaigos, dėl vairuotojų blaivumo (neblaivumo) patikrinimų, atsižvelgiant į sveikatos apsaugos ministro 2006 m. birželio 20 d. įsakymu Nr. V-505 patvirtintą Medicininės apžiūros neblaivumui (girtumui) ar apsvaigimui nuo psichiką veikiančių medžiagų nustatyti atlikimo metodiką, arba šiam klausimui spręsti kooperuotis kelioms įmonėms.

9. Organizuoti viktorinas, konkursus, siekiant išaiškinti drausmingiausius, profesionaliausius vairuotojus. Nugalėtojus skatinti materialiai ir moraliai.

10. Sudaryti vairuotojų kvalifikacijos kėlimo, papildomų mokymų (saugiai vairuoti, tikrinti transporto techninę būklę, saugiai krauti ir pan.) grafikus, taip pat nustatyti tvarką, užtikrinančią sistemingą ir operatyvų eismo dalyvių informavimą apie eismo sąlygas, galimų rizikos veiksnių pasireiškimo tikimybę kelionių maršrutuose ir būdus, kaip nuo jų saugotis.

11. Nustatyti incidentų, eismo įvykių, į kurias pateko įmonės transportas, informacijos iš policijos apie įmonės vairuotojų kelių eismo taisyklių pažeidimus registravimo ir analizės tvarką. Apie analizės rezultatus informuoti darbuotojus.

12. Švietėjiškai, auklėjamajai bei informacinei veiklai užtikrinti įrengti vaizdinės agitacijos priemones (stendus, tablo, ekranus ir kt.), kuriuose pateikti įmonės veiklos eismo prevencijos srityje medžiagą, taip pat informaciją, gaunamą iš valstybės kontrolės įstaigų.

13. Inicijuoti transporto priemonių vairuotojų atmintinės kūrimą. Organizuoti transporto priemonių vairuotojų, iš jų ir vairuojančių asmenines transporto priemones darbo reikmėms, įsipareigojimų laikytis atmintinės nuostatų pasirašymą. Viešai skelbti vairuotojų, įsipareigojusių laikytis atmintinės nuostatų, pavardes, o esant galimybei – skatinti materialiai, parengti premijavimo sistemą, siekiant įvirtinti drausmingą vairavimą, darbą be avarijų.

14. Papildyti pareiginius nuostatus, darbo tvarkos taisykles ar darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijas nuostata, kad apie pastebėtą neblaivų darbuotoją (vairuotoją) privalu nedelsiant pranešti administracijai ir imtis visų priemonių nelaimei užkirsti.

15. Parengti ir įgyvendinti komunikavimo sistemą (vairuotojas-administracija-vairuotojas-vairuotojas), aprūpinant vairuotojus mobiliaisiais telefonais, kitomis bevielio ryšio priemonėmis.

16. Nustatyti tvarką, kad grįžęs iš maršruto transporto priemonės vairuotojas įmonės vadovo patvirtintos formos žurnale padaro įrašus apie kelionėje patirtus incidentus ir kelių eismo taisyklių pažeidimus, už kuriuos buvo nubaustas, pavojus kelyje, apie kuriuos reikėtų informuoti kitus vykstančius šiuo maršrutu vairuotojus.

17. Prieš išvykstant transporto priemonei, raštu suteikti informaciją vairuotojui apie būsimo maršruto ypatumus (kelio remontas, transporto spūstys, meteorologinių sąlygų pasikeitimai ir kt.), aprūpinti atmintine apie transporto priemonių vairuotojų darbo ir poilsio režimą, kita aktualia informacija.

18. Organizuoti psichologinę pagalbą vairuotojams, ypač po patirtų avarijų ar kitų eismo įvykių.

19. Parengti pagrįstus užduočių atlikimo grafikus, atsižvelgiant į realią eismo situaciją šalyje bei eismo taisyklių reikalavimus tose šalyse, į kurias planuojami reisai, taip pat vadovaujantis aktų, reglamentuojančių darbo ir poilsio režimo laikymąsi, reikalavimais.

20. Lokaliniu tvarkomuoju dokumentu paskirti darbdavio įgaliotą asmenį atsakingu už prevencijos, susijusios su neigiamomis alkoholio vartojimo pasekmėmis, koordinavimą (planavimas, įgyvendinimo, stebėsenos, kontrolės ir priežiūros organizavimas ir kt.).

21. Pasitelkiant sveikatos, psichologijos, psichosocialinės srities specialistus, organizuoti paskaitas, pokalbius apie alkoholio žalą sveikatai, galimą neigiamą poveikį įmonės veiklos rezultatams, konsultacijas dėl abstinencijos ir saikingo alkoholio vartojimo.

22. Ugdyti nepakantumą besaikiam alkoholio vartojimui šviečiant vairuotojus ir kitus darbuotojus, kuriant bei puoselėjant darbo ir šventines tradicijas, organizuoti konkursus, viktorinas, platinti lankstinukus, plakatus, kviečiančius netoleruoti alkoholio vartojimo.

 

_________________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Valstybinė darbo inspekcija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Įsakymas

Nr. V-229, 2011-10-04, Žin., 2011, Nr. 123-5857 (2011-10-13), i. k. 1112231ISAK000V-229

Dėl Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus 2008 m. gegužės 26 d. įsakymo Nr. V-150 "Dėl Nelaimingų atsitikimų darbe, susijusių su eismu, prevencijos priemonių diegimo Lietuvos Respublikos įmonėse, įstaigose ir organizacijose rekomendacijų" 2 ir 3 punktų pripažinimo netekusiais galios