Suvestinė redakcija nuo 2024-04-30
Įsakymas paskelbtas: Žin. 2012, Nr. 149-7669, i. k. 112110MISAK0B1-1008
Nauja redakcija nuo 2024-04-30:
Nr. B1-516, 2024-04-29, paskelbta TAR 2024-04-29, i. k. 2024-07890
VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL GYVŪNŲ ŽUDYMO KOMPETENCIJOS ĮGIJIMO IR KOMPETENCIJOS PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2012 m. gruodžio 11 d. Nr. B1-1008
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymo 6 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymu ir įgyvendindamas 2009 m. rugsėjo 24 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 1099/2009 dėl žudomų gyvūnų apsaugos 7 ir 21 straipsnius:
1. T v i r t i n u Gyvūnų žudymo kompetencijos įgijimo ir kompetencijos pažymėjimų išdavimo tvarkos aprašą (pridedama).
2. P a v e d u:
2.1. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Paslaugų departamento apygardų paslaugų skyriams organizuoti asmenims, siekiantiems žudyti gyvūnus ir (ar) dalyvauti žudant gyvūnus (toliau – asmenys), kompetencijos egzaminus, išduoti asmenims kompetencijos pažymėjimus ir panaikinti kompetencijos pažymėjimų galiojimą pagal asmenų prašymus;
2.2. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Paslaugų departamentui vertinti ir derinti mokymų organizatorių pateiktas derinti gyvūnų žudymo kompetencijos įgijimo mokymų programas ir vertinti mokymų pagal šias programas vykdymą;
2.3. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Poveikio priemonių taikymo skyriui priimti administracinius sprendimus dėl kompetencijos pažymėjimų galiojimo panaikinimo (išskyrus administracinius sprendimus dėl kompetencijos pažymėjimų galiojimo panaikinimo pagal asmenų prašymus);
PATVIRTINTA
Valstybinės maisto ir veterinarijos
tarnybos direktoriaus
2012 m. gruodžio 11 d. įsakymu
Nr. B1-1008
(Valstybinės maisto ir veterinarijos
tarnybos direktoriaus
2024 m. balandžio 29 d. įsakymo
Nr. B1-516 redakcija)
GYVŪNŲ ŽUDYMO KOMPETENCIJOS ĮGIJIMO ir KOMPETENCIJOS PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Gyvūnų žudymo kompetencijos įgijimo ir kompetencijos pažymėjimų išdavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato gyvūnų žudymo kompetencijos įgijimo, kompetencijos egzamino organizavimo, kompetencijos pažymėjimų išdavimo ir galiojimo panaikinimo tvarką.
2. Aprašas taikomas:
2.2. asmenims, kailinių gyvūnų laikymo vietose žudantiems kailinius gyvūnus ir (ar) dalyvaujantiems žudant kailinius gyvūnus, ir asmenims, atliekantiems nurodytų asmenų veiklos priežiūrą;
2.3. skerdyklų gyvūnų gerovės pareigūnams, nurodytiems 2009 m. rugsėjo 24 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 1099/2009 dėl žudomų gyvūnų apsaugos 17 straipsnyje (toliau – gyvūnų gerovės pareigūnai);
3. Vartojamos sąvokos:
3.1. Asmens, žudančio gyvūnus ir (ar) dalyvaujančio žudant gyvūnus, veiksmai (toliau – su gyvūnų žudymu susiję veiksmai) – kaip apibrėžta 2009 m. rugsėjo 24 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 1099/2009 dėl žudomų gyvūnų apsaugos 2 straipsnio b punkte.
3.2. Kompetencijos pažymėjimas – Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos išduodamas dokumentas, kuriuo asmeniui, baigusiam gyvūnų žudymo kompetencijos įgijimo mokymus ir išlaikiusiam kompetencijos egzaminą, suteikiama teisė skerdyklose ar kailinių gyvūnų laikymo vietose žudyti gyvūnus ir (ar) dalyvauti žudant gyvūnus.
3.3. Kompetencijos pažyma – mokymų organizatoriaus asmeniui išduodamas dokumentas, kuriuo patvirtinama, kad asmuo dalyvavo gyvūnų žudymo kompetencijos įgijimo mokymuose.
II SKYRIUS
KOMPETENCIJOS ĮGIJIMO TVARKA
5. Asmenys, siekiantys įgyti gyvūnų žudymo kompetenciją ir gauti kompetencijos pažymėjimą, turi būti baigę gyvūnų žudymo kompetencijos įgijimo mokymus (toliau – mokymai), kurie susideda iš teorinės (Aprašo 6.1–6.8 papunkčiai) ir praktinės (Aprašo 6.9–6.10 papunkčiai) dalių ir kurių temos nurodytos Aprašo 6 punkte. Asmenims, siekiantiems įgyti kailinių gyvūnų žudymo kompetenciją ir gauti kompetencijos pažymėjimą, netaikomi Aprašo 6.6–6.9 papunkčiai.
6. Mokymų temos:
7. Asmenys, siekiantys organizuoti Aprašo 6 punkte nurodytus mokymus (toliau – mokymų organizatoriai), turi parengti gyvūnų žudymo kompetencijos įgijimo mokymų programą (toliau – mokymų programa) ir ją suderinti su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT). Mokymų programos trukmė turi būti ne trumpesnė kaip 12 akademinių valandų, iš kurių ne mažiau kaip 4 akademinės valandos turi būti skirtos praktinei mokymų daliai. Į mokymų programą turi būti įtrauktos visos Aprašo 6 punkte nurodytos temos (kai mokymai organizuojami asmenims, siekiantiems įgyti kailinių gyvūnų žudymo kompetenciją ir gauti kompetencijos pažymėjimą, į mokymų programą neturi būti įtraukiamos Aprašo 6.6–6.9 papunkčiuose nurodytos temos) ir mokymų programoje turi būti nurodytas kiekvienai temai skirtas akademinių valandų skaičius, duomenys apie lektorius (vardas, pavardė, kompetencija (-os) ir darbo patirtis), informacija apie praktinę mokymų dalį (tema, naudojama įranga, praktinės mokymų dalies atlikimo vieta ir kt.).
8. Mokymų organizatoriai ne vėliau kaip prieš 14 dienų iki numatomos mokymų datos turi pateikti derinti mokymų programą VMVT. Kartu su mokymų programa mokymų organizatoriai turi pateikti informaciją apie save (pavadinimas / vardas ir pavardė, adresas, telefonas, elektroninis paštas, informacija apie už mokymus atsakingus asmenis (pareigos, vardas, pavardė, telefonas, elektroninis paštas) ir mokymų santrauką, kurioje trumpai aprašomi kiekvienoje mokymų temoje dėstomi dalykai.
9. VMVT, gavusi Aprašo 8 punkte nurodytą mokymų programą, informaciją ir mokymų santrauką, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas įvertina pateiktą mokymų programą, lektorių kompetenciją, numatomos mokymų metu naudoti įrangos tinkamumą ir mokymų santrauką ir raštu arba elektroniniu būdu informuoja mokymų organizatorių apie atlikto vertinimo rezultatus, nurodydama mokymo programos registracijos numerį arba nustatytus trūkumus ir informaciją, kad, pašalinęs VMVT nustatytus trūkumus, mokymų organizatorius gali iš naujo pateikti Aprašo 8 punkte nurodytą mokymų programą, informaciją ir mokymų santrauką, kurių vertinimą VMVT atliks, kaip nustatyta šiame punkte.
10. Informacija apie mokymų organizatorius skelbiama VMVT interneto svetainėje. Informacija apie organizuojamus mokymus skelbiama mokymų organizatorių interneto svetainėje.
11. Mokymų organizatoriai asmenims, baigusiems Aprašo 6 punkte nurodytus mokymus, išduoda kompetencijos pažymą, kurioje turi būti nurodyta:
12. Mokymų organizatoriai ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo mokymų pabaigos pateikia VMVT el. paštu informaciją apie išduotas kompetencijos pažymas (pažymos išdavimo datą, numerį, asmens, kuriam išduota pažyma, vardą ir pavardę ir mokymo programos registracijos numerį).
III SKYRIUS
KOMPETENCIJOS EGZAMINO ORGANIZAVIMAS
14. Asmenys, baigę mokymus ir siekiantys gauti kompetencijos pažymėjimą, VMVT turi išlaikyti kompetencijos egzaminą.
15. Aprašo 14 punkte nurodyti asmenys VMVT turi raštu pateikti laisvos formos prašymą leisti laikyti kompetencijos egzaminą, kuriame turi nurodyti, ar per trejus metus iki prašymo pateikimo datos nėra pažeidę gyvūnų gerovę ir apsaugą reglamentuojančių teisės aktų, ir prie kurio turi pridėti mokymų organizatoriaus pagal Aprašo 11 punktą išduotą kompetencijos pažymos kopiją.
16. VMVT, gavusi Aprašo 15 punkte nurodytus dokumentus, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas juos įvertina ir informuoja pareiškėją el. paštu apie numatomą kompetencijos egzamino datą, laiką, vietą ir teisės aktus, pagal kuriuos bus sudaryti kompetencijos egzamino klausimai.
17. VMVT, vadovaudamasi Reglamento (EB) Nr. 1099/2009 21 straipsnio ir IV priedo nuostatomis, kiekvienam kompetencijos egzaminui parengia testą, kurį sudaro 50 klausimų ir ne mažiau kaip 3 praktinės užduotys. Teste po kiekvienu klausimu pateikiami 3 atsakymo variantai, iš kurių vienas yra teisingas.
18. VMVT, siekdama tinkamai įvertinti kompetencijos egzaminą laikančių asmenų praktinius gebėjimus, raštu suderinusi su atitinkamą įrangą ir sąlygas turinčiais ūkio subjektais, kvalifikacinio egzamino praktinių užduočių atlikimą organizuoja tokiuose ūkio subjektuose.
19. VMVT sudaro kompetencijos egzamino komisiją (toliau – komisija) iš ne mažiau kaip 4 VMVT darbuotojų, iš kurių paskiria komisijos pirmininką. Kompetencijos egzamino metu turi dalyvauti komisijos pirmininkas ir ne mažiau kaip 2 komisijos nariai. Kompetencijos egzamino eiga fiksuojama kompetencijos egzamino protokole (toliau – protokolas).
20. Asmenys, atvykę į kompetencijos egzaminą, privalo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą pateikti komisijos pirmininkui. Asmenims, nepateikusiems asmens tapatybę patvirtinančio dokumento, neleidžiama laikyti kompetencijos egzamino ir apie tai pažymima protokole.
21. Kompetencijos egzaminas pradedamas asmenims pagal Aprašo 16 punktą pateiktame pranešime nurodytu laiku.
23. Pasibaigus testui spręsti skirtam laikui, vienas iš komisijos narių surenka išspręstus testus, kuriuos komisijos nariai iš karto patikrina dalyvaujant visiems kompetencijos egzaminą laikiusiems asmenims. Neteisingi testo atsakymai pažymimi kita spalva, negu testo atsakymus žymėjo kompetencijos egzaminą laikęs asmuo. Testo klausimų atsakymai vertinami balais, už kiekvieną teisingai atsakytą testo klausimą skiriami 2 balai.
24. Komisijai baigus vertinti visų kompetencijos egzamine dalyvavusių asmenų išspręstus testus, asmenys, už testą surinkę ne mažiau kaip 70 balų, atlieka praktines užduotis. Praktinės užduotys pateikiamos praktinių užduočių lapuose ir atliekamos užduočių lapuose nurodytose vietose. Praktines užduotis kiekvienas komisijos narys vertina individualiai nuo 1 iki 10 balų.
25. Išspręsti testai ir praktinių užduočių lapai su juose nurodytais vertinimo rezultatais pridedami prie protokolo.
26. Išlaikiusiais kompetencijos egzaminą laikomi asmenys, surinkę ne mažiau kaip 70 balų už testą ir 20 balų už praktines užduotis.
27. Protokolą pasirašo komisijos pirmininkas ir visi komisijos nariai, dalyvavę kompetencijos egzamine.
29. Komisijos nariai negali dalyvauti kompetencijos egzamine, jei jie yra kompetencijos egzaminą laikančių asmenų sutuoktiniai, artimi giminaičiai ar asmenys, su kompetencijos egzaminą laikančiais asmenimis susiję svainystės ryšiais, kurie tiesiogiai ar netiesiogiai gali būti suinteresuoti kompetencijos egzamino rezultatais, arba yra kitokių aplinkybių, kurios kelia abejonių dėl komisijos nario nešališkumo kompetencijos egzaminą laikančio asmens atžvilgiu.
IV SKYRIUS
KOMPETENCIJOS PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMAS IR JŲ GALIOJIMO PANAIKINIMAS
30. VMVT kompetencijos egzaminą išlaikiusiems asmenims išduoda kompetencijos pažymėjimą, kuriame turi būti nurodyta:
31. Kompetencijos egzamino neišlaikiusiems asmenims VMVT pateikia informaciją apie planuojamo kito kompetencijos egzamino datą.
32. VMVT gali išduoti asmeniui kompetencijos pažymėjimą terminuotam laikui (ne ilgesniam kaip 3 mėnesių laikotarpiui), jei:
32.1. asmeniui anksčiau nebuvo išduotas toks pažymėjimas terminuotam laikui arba asmuo dėl objektyvių priežasčių negalėjo laikyti kompetencijos egzamino; ir
32.2. asmuo per trejus metus iki prašymo leisti laikyti kompetencijos egzaminą pateikimo datos nėra pažeidęs gyvūnų gerovę ir apsaugą reglamentuojančių teisės aktų; ir
33. VMVT, gavusi asmens laisvos formos prašymą, kuriuo patvirtinama, kad jis atitinka Aprašo 32 punkto reikalavimus, išduoda asmeniui kompetencijos pažymėjimą terminuotam laikui. Išduodant asmeniui kompetencijos pažymėjimą terminuotam laikui, pažymėjime nurodomas jo galiojimo laikas.
34. VMVT panaikina kompetencijos pažymėjimo galiojimą, jei:
34.2. nustato, kad asmuo pažeidžia Reglamento (EB) Nr. 1099/2009 ir kitų gyvūnų gerovę ir apsaugą reglamentuojančių teisės aktų nuostatas;
34.4. išaiškėja, kad asmuo pateikė VMVT klaidingus Aprašo 15 ar 32 ir 33 punktuose nurodytus duomenis;
35. Priėmusi sprendimą panaikinti kompetencijos pažymėjimo galiojimą, VMVT apie tai raštu informuoja kompetencijos pažymėjimo turėtoją ir VMVT interneto svetainėje paskelbia informaciją apie asmeniui išduoto kompetencijos pažymėjimo galiojimo panaikinimą.
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
37. Ūkio subjektai, kuriuose skerdžiami gyvūnai, turi užtikrinti, kad asmenys, žudantys gyvūnus ir (ar) dalyvaujantys žudant gyvūnus, ir gyvūnų gerovės pareigūnai turėtų VMVT išduotą kompetencijos pažymėjimą arba kitos Europos Sąjungos valstybės narės kompetentingos institucijos pagal Reglamentą (EB) Nr. 1099/2009 išduotą atitinkamą dokumentą.
38. Ūkio subjektai, kuriuose žudomi kailiniai gyvūnai, turi užtikrinti, kad asmenys, žudantys kailinius gyvūnus ir (ar) dalyvaujantys žudant kailinius gyvūnus, ir asmenys, atliekantys nurodytų asmenų prižiūrą, turėtų VMVT išduotą kompetencijos pažymėjimą arba kitos Europos Sąjungos valstybės narės kompetentingos institucijos pagal Reglamentą (EB) Nr. 1099/2009 išduotą atitinkamą dokumentą.
39. Asmuo, kuriam išduotas kompetencijos pažymėjimas terminuotam laikui, gali vykdyti kompetencijos pažymėjime nurodytus su gyvūnų žudymu susijusius veiksmus ne ilgiau kaip tris mėnesius prižiūrint asmeniui, turinčiam atitinkamai veiklai VMVT išduotą kompetencijos pažymėjimą ar kitos Europos Sąjungos valstybės narės kompetentingos institucijos pagal Reglamentą (EB) Nr. 1099/2009 išduotą atitinkamą dokumentą.
41. Fiziniai ir juridiniai asmenys, kitos organizacijos ar jų filialai, pažeidę Aprašo nuostatas, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, Įsakymas
Nr. B1-330, 2013-04-26, Žin., 2013, Nr. 45-2241 (2013-05-04), i. k. 113110MISAK00B1-330
Dėl Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2012 m. gruodžio 11 d. įsakymo Nr. B1-1008 „Dėl Kvalifikacijos kėlimo ir kompetencijos pažymėjimų išdavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo
2.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, Įsakymas
Nr. B1-516, 2024-04-29, paskelbta TAR 2024-04-29, i. k. 2024-07890
Dėl Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2012 m. gruodžio 11 d. įsakymo Nr. B1-1008 „Dėl Kvalifikacijos kėlimo ir kompetencijos pažymėjimų išdavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo