Įstatymas skelbtas: Žin., 1994, Nr. 11-163

Neoficialus įstatymo tekstas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

VALSTYBĖS SAUGUMO DEPARTAMENTO

ĮSTATYMAS

 

1994 m. sausio 20 d. Nr. I-380

Vilnius

 

 

I. BENDRIEJI NUOSTATAI

 

            Šis įstatymas reglamentuoja Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento paskirtį, veiklos teisinius pagrindus, nustato uždavinius ir funkcijas, struktūrą, teises ir pareigas, finansavimą, darbuotojų socialines garantijas bei veiklos kontrolės būdus.

 

            1 straipsnis. Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentas

            Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentas (toliau - Saugumo departamentas) yra Lietuvos Respublikos Seimui ir Respublikos Prezidentui atskaitinga valstybės institucija, kurios paskirtis - saugoti Lietuvos Respublikos suverenitetą ir jos konstitucinę santvarką.

            Saugumo departamentas yra juridinis asmuo, turintis atsiskaitomąją sąskaitą Lietuvos banke ir antspaudą su Lietuvos valstybės herbu bei pavadinimu: "Lietuvos Respublika. Valstybės saugumo departamentas".

 

            2 straipsnis. Saugumo departamento veiklos principai

            Saugumo departamento veikla grindžiama teisėtumo, žmogaus teisių ir laisvių gerbimo, viešumo ir konfidencialumo, vienvaldiškumo ir kolegialumo derinimo, atsiskaitomumo aukščiausiosioms Lietuvos Respublikos valdžios institucijoms principais.

 

            3 straipsnis. Saugumo departamento veiklos teisiniai pagrindai

            Saugumo departamentas savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos įstatymais, šiuo įstatymu, tarptautinėmis sutartimis ir susitarimais, Saugumo departamento statutu, kitais teisės aktais ir šio departamento norminiais aktais.

Saugumo departamento statutas tvirtinamas įstatymu.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1043, 2002-07-05, Žin., 2002, Nr. 73-3102 (2002-07-19)

 

            4 straipsnis. Saugumo departamento veiklos viešumas

            Saugumo departamentas teikia informaciją valstybės saugumo klausimais visuomenei, valstybės institucijoms, masinės informacijos priemonėms.

            Informacija, kuri yra valstybės, profesinė ar komercinė paslaptis, taip pat žinios, kurios apribotų konstitucines žmogaus teises bei laisves, neskelbiamos, išskyrus įstatymų numatytus atvejus.

 

            5 straipsnis. Saugumo departamento veikla bei žmogaus teisės ir laisvės

            Saugumo departamentas griežtai laikosi žmogaus teisių ir laisvių neliečiamumo principo. Žmogaus teisės ir laisvės gali būti apribotos tik įstatymų numatytais atvejais. Saugumo departamento pareigūnai, asmeniui pareikalavus, turi išaiškinti jo laisvių ir teisių apribojimo teisinius pagrindus.

            Saugumo departamentas garantuoja asmenims jam teikiamų konfidencialių žinių slaptumo išsaugojimą.

            Asmenims, suteikusiems pagalbą Saugumo departamentui ir dėl to patyrusiems materialinės žalos, ji atlyginama valstybės lėšomis.

            Saugumo departamento pareigūnų veiksmai, kuriais pažeistos žmogaus teisės ir laisvės, gali būti apskųsti Saugumo departamento vadovybei arba teismui. Kalti Saugumo departamento pareigūnai atsako įstatymų arba Saugumo departamento statuto nustatyta tvarka.

 

            6 straipsnis. Saugumo departamento tarnybos ryšiai

            Saugumo departamentas, spręsdamas jam pavestus uždavinius, palaiko tarnybos ryšius su Lietuvos Respublikos valstybinėmis ir visuomeninėmis institucijomis bei privačiomis įmonėmis.

            Saugumo departamentas gali palaikyti tarnybos ryšius su kitų šalių atitinkamomis institucijomis bei tarptautinėmis organizacijomis.

 

6(1) straipsnis. Teisė gauti informaciją

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, ministerijos bei kitos valstybės ir savivaldybių institucijos bei įstaigos Saugumo departamento reikalavimu per 5 darbo dienas privalo jam pateikti priimtus, tačiau „Valstybės žiniose“ neskelbtus teisės aktus.

Valstybės ir savivaldybių institucijos, įstaigos bei įmonės privalo sudaryti sąlygas Saugumo departamentui neatlygintinai ir netrukdomai naudotis valstybės registrų, kadastrų, klasifikatorių duomenų bankais. Kitais valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių, kitų įstaigų, organizacijų ir fizinių asmenų duomenų bankais Saugumo departamentas gali naudotis pagal atskiras sutartis, jeigu kiti įstatymai nenustato kitaip.

Įstatymas papildytas straipsniu:

Nr. IX-1043, 2002-07-05, Žin., 2002, Nr. 73-3102 (2002-07-19)

 

II. SAUGUMO DEPARTAMENTO UŽDAVINIAI IR FUNKCIJOS

 

7 straipsnis. Saugumo departamento uždaviniai

Saugumo departamento uždaviniai yra laiku atskleisti veikas, keliančias grėsmę valstybės saugumui, jos suverenitetui, teritorijos neliečiamybei ir vientisumui, konstitucinei santvarkai, valstybės interesams, gynybinei ir ekonominei galiai, užkirsti kelią šioms veikoms atsirasti, šalinti jų atsiradimo priežastis bei sąlygas ir kovoti su jomis įstatymų nustatyta tvarka.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. VIII-1945, 00.09.19, Žin., 2000, Nr.83-2514 (00.10.04)

 

8 straipsnis. Saugumo departamento funkcijos

Saugumo departamentas, spręsdamas Įstatymo numatytus uždavinius Lietuvos valstybės interesais:

1) atlieka žvalgybą ir kontržvalgybą;

2) tiria, analizuoja ir prognozuoja visuomeninius politinius bei ekonominius procesus, susijusius su valstybės saugumu;

3) kovoja su terorizmu, keliančiu grėsmę valstybės saugumui;

4) savarankiškai arba kartu su kitomis įgaliotomis valstybės ar savivaldybių institucijomis ar įstaigomis rengia ir įgyvendina priemones valstybei pavojingoms veikoms užkirsti energetikos, svarbiausių komunikacijų, ryšių bei kituose strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčiuose objektuose;

5) tiria Saugumo departamento kompetencijai priskirtus nusikaltimus ir kitus teisės pažeidimus, vykdo asmenų, įtariamų padarius tokius teisės pažeidimus, paiešką;

6) tiria asmenų veikas, dėl kurių gali būti padaryta arba daroma žala valstybės saugumui, jos ekonominiams ir strateginiams interesams;

7) organizuoja ir užtikrina vyriausybinį ryšį bei jo techninę apsaugą;

8) kontroliuoja Lietuvos Respublikos įslaptintos informacijos, žymimos slaptumo žymomis „Visiškai slaptai“, „Slaptai“, „Konfidencialiai“, apsaugą valstybės viduje bei jos įstaigose užsienyje;

9) savarankiškai arba kartu su kitomis įgaliotomis valstybės ar savivaldybių institucijomis ar įstaigomis rengia ir įgyvendina priemones užsienio diplomatinių įstaigų Lietuvoje ir Lietuvos Respublikos įstaigų užsienyje apsaugai organizuoti ir užtikrinti;

10) valstybės saugumo klausimais teikia informaciją, išvadas bei rekomendacijas Respublikos Prezidentui, Seimui, Vyriausybei, o prireikus ir kitoms valstybės institucijoms.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. VIII-1945, 00.09.19, Žin., 2000, Nr.83-2514 (00.10.04)

Nr. IX-2182, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2516 (2004-04-30)

Nr. X-609, 2006-05-11, Žin., 2006, Nr. 61-2176 (2006-05-31)

 

8(1) straipsnis. Oficialus įspėjimas asmeniui

Oficialus įspėjimas asmeniui yra Saugumo departamento pareigūno rašytinis reikalavimas asmeniui laikytis Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir įstatymų, nevaržyti kitų žmonių teisių ir laisvių, nedaryti kitų teisės pažeidimų ir supažindinimas su galimomis teisinėmis pasekmėmis.

Oficialus įspėjimas gali būti taikomas, kai iš nustatyta tvarka gautų duomenų yra pakankamas pagrindas manyti, kad asmuo gali daryti teisės pažeidimus, galinčius pakenkti valstybės saugumo interesams.

Oficialų įspėjimą asmeniui turi teisę pareikšti Saugumo departamento generalinis direktorius, jo pavaduotojai, centrinio aparato valdybų ir skyrių viršininkai arba teritorinių įstaigų viršininkai.

Šio straipsnio pirmojoje dalyje nurodytas oficialus įspėjimas pareiškiamas asmeniškai, pateikiant jį asmeniui susipažinti pasirašytinai. Oficialiai įspėtas asmuo turi teisę gauti jo oficialaus įspėjimo nuorašą.

Įstatymas papildytas straipsniu:

Nr. IX-1043, 2002-07-05, Žin., 2002, Nr. 73-3102 (2002-07-19)

 

III. SAUGUMO DEPARTAMENTO STRUKTŪRA IR KADRAI

 

            9 straipsnis. Organizaciniai Saugumo departamento pagrindai

            Saugumo departamento struktūra formuojama, remiantis Saugumo departamento paskirtimi ir jam keliamais uždaviniais.

Saugumo departamento sistemą sudaro Saugumo departamento centrinis aparatas, teritorinės įstaigos ir specialios paskirties įstaigos prie Saugumo departamento. Saugumo departamento struktūrą sudaro Saugumo departamento centrinis aparatas (su struktūriniais padaliniais) bei teritorinės įstaigos.

            Saugumo departamento padalinius, išskyrus specialios paskirties įstaigas, steigia ir likviduoja, jų vidaus struktūrą nustato Saugumo departamento generalinis direktorius.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1043, 2002-07-05, Žin., 2002, Nr. 73-3102 (2002-07-19)

 

            10 straipsnis. Saugumo departamento vadovybė

Saugumo departamentui vadovauja generalinis direktorius, kurį 5 metų kadencijai Seimo pritarimu skiria ir atleidžia Respublikos Prezidentas.

Nesibaigus kadencijai Saugumo departamento generalinis direktorius gali būti atleistas iš pareigų Valstybės saugumo departamento statute numatytais bendrais saugumo pareigūnų atleidimo iš tarnybos pagrindais.

            Generalinio direktoriaus pavaduotojus skiria ir atleidžia Respublikos Prezidentas generalinio direktoriaus teikimu.

            Saugumo departamente sudaroma kolegija. Saugumo departamento kolegija yra generalinio direktoriaus patariamoji institucija. Jos veiklą reglamentuoja Saugumo departamento kolegijos nuostatai, kuriuos tvirtina Saugumo departamento generalinis direktorius, o pagrindinius veiklos principus nustato Saugumo departamento statutas.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. X-1159, 2007-06-05, Žin., 2007, Nr. 67-2601 (2007-06-16)

 

            11 straipsnis. Saugumo departamento teritorinės įstaigos

            Saugumo departamento funkcijoms vykdyti, atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos administracinį teritorinį suskirstymą, steigiamos Saugumo departamento teritorinės įstaigos.

 

12 straipsnis. Specialios paskirties įstaiga prie Saugumo departamento

Saugumo departamento atskiroms funkcijoms (vyriausybinių ryšių apsauga, specialios informacijos apsauga ir kitos) atlikti prie Saugumo departamento gali būti steigiamos specialios paskirties įstaigos. Šias įstaigas steigia, likviduoja, jų veiklos nuostatus tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

Specialios paskirties įstaiga prie Saugumo departamento yra iš valstybės biudžeto išlaikomas viešasis juridinis asmuo. Specialios paskirties įstaiga yra jai skirtų asignavimų valdytoja.

Vyriausybinio ryšio paslaugas valstybės ir savivaldybių institucijoms, valstybės įstaigoms ir Lietuvos Respublikos strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir įrenginių bei kitų nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių įstatyme nurodytoms valstybės įmonėms teikia specialios paskirties įstaiga Vyriausybinių ryšių centras prie Valstybės saugumo departamento. Konkretų tokių institucijų, įstaigų, įmonių ir pareigybių, kurias užimantiems asmenims suteikiama teisė naudotis vyriausybinio ryšio paslaugomis, sąrašą tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1043, 2002-07-05, Žin., 2002, Nr. 73-3102 (2002-07-19)

Nr. X-609, 2006-05-11, Žin., 2006, Nr. 61-2176 (2006-05-31)

 

13 straipsnis. Saugumo departamento darbuotojų statusas

Saugumo departamente tarnauja statutiniai valstybės tarnautojai (saugumo pareigūnai), kiti karjeros valstybės tarnautojai, taip pat dirba asmenys pagal darbo sutartis.

Saugumo departamente dirbantiems asmenims, kuriems suteikiami saugumo pareigūnų tarnybiniai rangai, taikomos šio Įstatymo, Saugumo departamento statuto ir kitų įstatymų nustatytos saugumo pareigūnų socialinės garantijos.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1043, 2002-07-05, Žin., 2002, Nr. 73-3102 (2002-07-19)

 

            14 straipsnis. Neteko galios nuo 2002 m. rugpjūčio 1 d.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1043, 2002-07-05, Žin., 2002, Nr. 73-3102 (2002-07-19)

 

            15 straipsnis. Neteko galios nuo 2002 m. rugpjūčio 1 d.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1043, 2002-07-05, Žin., 2002, Nr. 73-3102 (2002-07-19)

 

            16 straipsnis. Neteko galios nuo 2002 m. rugpjūčio 1 d.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1043, 2002-07-05, Žin., 2002, Nr. 73-3102 (2002-07-19)

 

17 straipsnis. Saugumo departamento pareigūno priesaika

Priimami į Saugumo departamentą pareigūnais asmenys prisiekia Lietuvos valstybei. Prisiekiantis asmuo turi teisę pasirinkti vieną iš šiame straipsnyje nustatytų priesaikos tekstų. Nustatomi šie priesaikos tekstai:

1) „Aš, (vardas, pavardė), Jums liudijant:

prisiekiu ištikimai ginti Lietuvos valstybę ir jos nepriklausomybę,

sąžiningai vykdyti Lietuvos Respublikos įstatymus ir savo viršininkų įsakymus,

dorai atlikti savo pareigas,

tarnauti Lietuvos Respublikos žmonėms ir valstybei;

prisiekiu saugoti visas man patikėtas valstybės ir tarnybos paslaptis;

prisiekiu savo elgesiu visur ir visada saugoti gerą Saugumo departamento pareigūno vardą.

Tepadeda man Dievas.“;

2) „Aš, (vardas, pavardė), Jums liudijant:

prisiekiu ištikimai ginti Lietuvos valstybę ir jos nepriklausomybę,

sąžiningai vykdyti Lietuvos Respublikos įstatymus ir savo viršininkų įsakymus,

dorai atlikti savo pareigas,

tarnauti Lietuvos Respublikos žmonėms ir valstybei;

prisiekiu saugoti visas man patikėtas valstybės ir tarnybos paslaptis;

prisiekiu savo elgesiu visur ir visada saugoti gerą Saugumo departamento pareigūno vardą.“

Prisiekęs asmuo po priesaikos tekstu pasirašo.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1043, 2002-07-05, Žin., 2002, Nr. 73-3102 (2002-07-19)

Nr. X-422, 2005-11-22, Žin., 2005, Nr. 143-5184 (2005-12-08)

 

            18 straipsnis. Saugumo departamento pareigūno teisinė padėtis

            Saugumo departamento pareigūnų tarnybą reglamentuoja Saugumo departamento statutas.

            Saugumo departamento pareigūno gyvybę, sveikatą, garbę ir orumą bei teises gina Lietuvos Respublikos įstatymai.

            Niekas, išskyrus tiesiogiai įstatymo įgaliotas institucijas ir pareigūnus, neturi teisės kištis į jo tarnybinę veiklą.

            Saugumo departamento pareigūnai, atlikdami tarnybines pareigas, vadovaujasi įstatymais ir kitais norminiais aktais.

            Jei Saugumo departamento pareigūnas gauna įstatymams prieštaraujantį įsakymą ar nurodymą, jis turi vadovautis įstatymu, o apie neteisėtą įsakymą ar nurodymą pranešti Saugumo departamento vadovybei. Neteisėto įsakymo vykdymas neatleidžia pareigūno nuo atsakomybės.

            Kiekvienas Saugumo departamento pareigūnas asmeniškai atsako už savo veiksmus bei jų pasekmes.

Už įstatymų pažeidimus Saugumo departamento pareigūnas atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

            Saugumo departamento pareigūnų teisėti reikalavimai yra privalomi valstybinėms, visuomeninėms ir privačioms įstaigoms bei organizacijoms, Lietuvos Respublikos piliečiams, Lietuvos Respublikoje esantiems užsieniečiams bei asmenims be pilietybės.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1043, 2002-07-05, Žin., 2002, Nr. 73-3102 (2002-07-19)

 

19 straipsnis. Saugumo departamento pareigūnų teisės
Saugumo departamento uždaviniams ir funkcijoms atlikti departamento pareigūnai turi teisę: 
1) vykdyti operatyvinę veiklą, numatytą Lietuvos Respublikos operatyvinės veiklos įstatyme, naudodamiesi operatyvinės veiklos subjektams suteiktomis teisėmis; 
2) kartu su vidaus reikalų ir krašto apsaugos sistemų padaliniais ir kitomis įgaliotomis valstybės ar savivaldybių institucijomis ar įstaigomis įgyvendinti bendras valstybės saugumą užtikrinančias priemones; 
3) tirti Saugumo departamento kompetencijai priskirtus nusikaltimus bei kitus teisės pažeidimus;

4) naudotis policijos komisariatų areštinėmis, asmenų, įtariamų padarius Saugumo departamento tyrimo kompetencijai priskirtą nusikalstamą veiką, sulaikymui, taip pat prireikus savarankiškai arba su kitomis įgaliotomis institucijomis juos saugoti ir konvojuoti;

5) šio Įstatymo nustatyta tvarka oficialiai įspėti asmenis;

6) Saugumo departamento centrinio aparato valdybos, skyriaus ar teritorinės įstaigos vadovo raštišku reikalavimu neatlygintinai gauti iš valstybės ir savivaldybių institucijų, visų rūšių įmonių, įstaigų ir organizacijų bet kokiu būdu fiksuotą, tyrimui reikalingą informaciją. Informaciją, sudarančią valstybės, tarnybos, komercinę ar banko paslaptis, turi teisę gauti tik Saugumo departamento generalinio direktoriaus įgalioti pareigūnai jos pareikalavę raštu. Už tokiu būdu gautos informacijos konfidencialumą įstatymų nustatyta tvarka atsako atitinkami Saugumo departamento pareigūnai. Žala, padaryta neteisėtai atskleidus komercinę ar banko paslaptį sudarančią informaciją, atlyginama iš Saugumo departamento lėšų;

7) iškviesti ir (ar) apklausti asmenis bei gauti jų žodinius, raštiškus paaiškinimus Saugumo departamento tiriamais klausimais;

8) kreiptis į Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybių specialistus bei ekspertus Saugumo departamento tiriamais klausimais ir gauti jų išvadas;

9) neatidėliotinais atvejais įstatymų nustatyta tvarka netrukdomai patekti į juridiniams asmenims, asmenims, neturintiems juridinio asmens teisių, bei fiziniams asmenims priklausančias teritorijas, patalpas ir transporto priemones, taip pat pasinaudoti šių asmenų transporto ar ryšio priemonėmis. Jeigu transporto ar ryšio priemonės savininkas arba valdytojas reikalauja, išduodama Saugumo departamento generalinio direktoriaus nustatytos formos pažyma, pagal kurią iš Saugumo departamento lėšų kompensuojami patirti nuostoliai ar materialinė žala.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. VIII-1945, 00.09.19, Žin., 2000, Nr.83-2514 (00.10.04)

Nr. IX-1043, 2002-07-05, Žin., 2002, Nr. 73-3102 (2002-07-19)

Nr. IX-1451, 2003-04-03, Žin., 2003, Nr. 38-1696 (2003-04-24)

 

20 straipsnis. Pareigūnų tarnybiniai rangai

Saugumo departamento pareigūnams nustatomi šie saugumo pareigūnų tarnybiniai rangai:

1) saugumo instruktorius;
2) saugumo jaunesnysis konsultantas;
3) saugumo konsultantas;
4) saugumo vyresnysis konsultantas;
5) saugumo III rango patarėjas;
6) saugumo II rango patarėjas;
7) saugumo I rango patarėjas;
8) saugumo vyresnysis valstybės patarėjas;
9) saugumo vyriausiasis valstybės patarėjas.
Saugumo departamento pareigūnų tarnybinių rangų suteikimo ir netekimo pagrindus bei tvarką nustato Saugumo departamento statutas.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1043, 2002-07-05, Žin., 2002, Nr. 73-3102 (2002-07-19)

 

21 straipsnis. Saugumo departamento pareigūnų uniforma ir skiriamieji ženklai

Saugumo departamento pareigūnai dėvi uniformą su Saugumo departamento skiriamaisiais ženklais. Uniformos ir skiriamųjų ženklų pavyzdžius tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1043, 2002-07-05, Žin., 2002, Nr. 73-3102 (2002-07-19)

 

            22 straipsnis. Saugumo departamento kadrų rengimas

            Saugumo departamento kadrai rengiami bendrosiose ir specialiose Lietuvos bei užsienio valstybių, turinčių ilgalaikes demokratijos tradicijas, mokslo ir studijų institucijose.

            Saugumo departamento pareigūnams organizuojami specialūs kvalifikacijos kėlimo kursai.

 

            23 straipsnis. Saugumo departamento pareigūnų kvalifikacinės kategorijos ir

atestavimas

            Saugumo departamento pareigūnų kvalifikacijai žymėti nustatomos kvalifikacinės kategorijos.

            Pareigūnų darbo rezultatams ir tinkamumui pareigoms įvertinti pareigūnai yra atestuojami.

            Kvalifikacinių kategorijų suteikimo ir atestacijos pagrindus bei tvarką reglamentuoja Saugumo departamento generalinio direktoriaus tvirtinami Kvalifikacinių kategorijų suteikimo nuostatai ir Atestacijos nuostatai.

 

            24 straipsnis. Saugumo departamento pareigūnų visuomeninė veikla

            Saugumo departamento pareigūnai gali dalyvauti visuomeninių organizacijų, draugijų, klubų ir kitų nepolitinių susivienijimų veikloje.

            Saugumo departamente draudžiama politinių partijų ir politinių organizacijų veikla. Saugumo departamento pareigūnai negali būti politinių partijų, politinių organizacijų bei visuomeninių politinių judėjimų nariais bei rėmėjais, negali dalyvauti jų veikloje.

            Saugumo departamento pareigūnams draudžiama streikuoti bei piketuoti.

 

            25 straipsnis. Neteko galios nuo 2002 m. rugpjūčio 1 d.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1043, 2002-07-05, Žin., 2002, Nr. 73-3102 (2002-07-19)

 

IV. SAUGUMO DEPARTAMENTO PAREIGŪNŲ TEISĖ PANAUDOTI GINKLĄ IR

SPECIALIĄSIAS PRIEMONES

 

            26 straipsnis. Šaunamųjų ginklų ir specialiųjų priemonių naudojimas

            Saugumo departamento pareigūnams suteikiama teisė turėti, saugoti ir panaudoti tarnybinį šaunamąjį ginklą bei specialiąsias priemones.

            Šaunamųjų ginklų ir specialiųjų priemonių panaudojimo pagrindus ir tvarką reglamentuoja Saugumo departamento statutas.

 

V. SAUGUMO DEPARTAMENTO PAREIGŪNŲ DARBO UŽMOKESTIS IR

SOCIALINĖS GARANTIJOS

 

27 straipsnis. Saugumo departamento pareigūnų darbo užmokestis

Saugumo departamento pareigūnų darbo užmokestį ir jo mokėjimo tvarką nustato Saugumo departamento statutas ir Valstybės tarnybos įstatymas.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-267, 2001 04 19, Žin., 2001, Nr. 39-1338 (2001 05 09)

Nr. IX-1043, 2002-07-05, Žin., 2002, Nr. 73-3102 (2002-07-19)

 

28 straipsnis. Saugumo departamento pareigūnų ištarnautas laikas

Į Saugumo departamento pareigūno ištarnautą laiką, kuris suteikia teisę gauti Saugumo departamento pareigūno pensiją, iki Lietuvos Respublikos pareigūnų ir karių valstybinių pensijų įstatymo įsigaliojimo įskaitoma:

1) tarnyba Saugumo departamento sistemoje nuo paskyrimo į pareigas dienos;

2) darbo Saugumo departamento sistemoje Darbo sutarties įstatymo pagrindais laikas, jeigu vėliau tos pareigos priskirtos pareigūno statusui;

3) tarnyba Lietuvos Respublikos vidaus reikalų, Krašto apsaugos ministerijų ir Lietuvos  muitinės sistemose, jeigu  ta tarnyba buvo organizuota statutiniais pagrindais;

4) mokymosi stacionarinėse aukštosiose civilinėse mokymo įstaigose, taip pat stacionarinėse vidaus reikalų, krašto apsaugos ir kitose statutiniais pagrindais veikiančiose mokymo įstaigose laikas, jeigu jas baigę asmenys iš karto paskirti į šiame straipsnyje numatytas pareigas ir jas ėjo;

5) darbo teisėjais, prokurorais, jų pavaduotojais ir tardytojais laikas;

6) tarnyba Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos ar Seimo apsaugos skyriuose pareigūnais;

7) mokslo tiriamojo darbo laikas mokslo tiriamojo darbo ir mokymo įstaigose;

8) tarnyba užsienio šalių kariuomenėje, vidaus reikalų ir specialiosiose tarnybose Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.

Straipsnio pakeitimai:

Nr.I-694, 94.12.13, Žin., 1994, Nr.99-1959

Nr. X-1030, 2007-01-18, Žin., 2007, Nr. 8-317 (2007-01-19)

 

            29 straipsnis. Saugumo departamento pareigūnų pensijos

            Saugumo departamento pareigūnų aprūpinimo pensijomis tvarką reguliuoja atskiras atitinkamų tarnybų pareigūnų pensinio aprūpinimo įstatymas.

 

            30 straipsnis. Saugumo departamento pareigūnų atostogos

            Nustatoma tokia kasmetinių atostogų trukmė Saugumo departamento pareigūnams, ištarnavusiems šio įstatymo 28 straipsnyje numatytą laiką:

            1) iki 10 metų - 30 kalendorinių dienų;

            2) nuo 10 iki 15 metų - 35 kalendorinės dienos;

            3) nuo 15 iki 20 metų - 40 kalendorinių dienų;

            4) daugiau kaip 20 metų - 45 kalendorinės dienos.

            Kitas atostogų rūšis ir trukmę bei jų suteikimo tvarką nustato Saugumo departamento statutas.

 

            31 straipsnis. Kompensacijos Saugumo departamento pareigūnams

            Saugumo departamento pareigūno, žuvusio ryšium su tarnyba, šeimai išmokama vienkartinė dešimties metų (120 mėnesių) darbo užmokesčio dydžio kompensacija. Jis laidojamas valstybės lėšomis.

Saugumo departamento pareigūnui, sužeistam ryšium su tarnyba, Vyriausybės nustatyta tvarka išmokama nuo vienerių iki penkerių metų (nuo 12 iki 60 mėnesių) darbo užmokesčio dydžio kompensacija, atsižvelgiant į kūno sužalojimų sunkumo laipsnį.

            Saugumo departamento pareigūnams visiškai atlyginama materialinė žala, kurią jie patiria dėl tarnybos.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1043, 2002-07-05, Žin., 2002, Nr. 73-3102 (2002-07-19)

 

            32 straipsnis. Saugumo departamento pareigūnų socialinis draudimas

            Saugumo departamento pareigūnai apdraudžiami valstybės lėšomis nuo jų paskyrimo į atitinkamas pareigas iki atleidimo iš jų dienos.

 

            33 straipsnis. Saugumo departamento pareigūnų aprūpinimas butais

            Saugumo departamento pareigūnai aprūpinami butais Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

            Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka atskirų Saugumo departamento padalinių pareigūnams gali būti suteikti tarnybiniai butai.

 

            34 straipsnis. Kitos Saugumo departamento pareigūnų socialinės garantijos

            Saugumo departamento pareigūnai dirba 40 valandų darbo savaitę. Vadovybei pavedus, darbuotojai gali dirbti ilgiau negu nustatyta darbo savaitės norma. Už tai jiems papildomai mokama.

            Saugumo departamento pareigūnams taikomos Valstybinio socialinio draudimo įstatyme numatytos socialinės garantijos, kurioms įgyvendinti naudojami Saugumo departamentui skiriami biudžeto asignavimai.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. I-1080, 95.10.31, Žin., 1995, Nr.92-2056 (95.11.10)

 

VI. SAUGUMO DEPARTAMENTO FINANSAVIMAS IR

MATERIALINIS-TECHNINIS APRŪPINIMAS

 

35 straipsnis. Saugumo departamento finansavimas ir parama
Saugumo departamentas finansuojamas iš Lietuvos valstybės biudžeto.

Saugumo departamentas šiame įstatyme nustatytiems uždaviniams ir funkcijoms įgyvendinti turi teisę įstatymų nustatyta tvarka gauti paramą iš užsienio valstybių institucijų bei įstaigų ir tarptautinių organizacijų.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1043, 2002-07-05, Žin., 2002, Nr. 73-3102 (2002-07-19)

 

            36 straipsnis. Saugumo departamento aprūpinimas patalpomis

            Saugumo departamentui skiriamos tarnybinės patalpos, kurios perduodamos į jo balansą. Šių patalpų techninį eksploatavimą, šildymą ir apšvietimą užtikrina savivaldybės iš Saugumo departamento lėšų.

            Saugumo departamentas gali turėti tarnybinį gyvenamąjį plotą. Šis plotas įgyjamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.

 

VII. SAUGUMO DEPARTAMENTO VEIKLOS PARLAMENTINĖ KONTROLĖ

 

            37 straipsnis. Saugumo departamento veiklos parlamentinė kontrolė

            Saugumo departamento parlamentinę kontrolę atlieka Lietuvos Respublikos Seimas.

 

            Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                             ALGIRDAS BRAZAUSKAS

_________________

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. I-694, 1994.12.13, Žin., 1994, Nr. 99-1959

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS SAUGUMO DEPARTAMENTO ĮSTATYMO 28 STRAIPSNIO PAKEITIMO

 

2.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. I-1080, 1995.10.31, Žin., 1995, Nr. 92-2056 (1995.11.10)

DĖL KAI KURIŲ LIETUVOS RESPUBLIKOS ĮSTATYMŲ IR KITŲ TEISĖS AKTŲ, SUSIJUSIŲ SU LIETUVOS RESPUBLIKOS ĮSTATYMU "DĖL VAŽIAVIMO KELEIVINIU TRANSPORTU LENGVATŲ IR KAI KURIŲ KATEGORIJŲ PAREIGŪNŲ, TARNAUTOJŲ BEI KITŲ ASMENŲ VAŽIAVIMO KELEIVINIU TRANSPORTU IŠLAIDŲ KOMPENSAVIMO TVARKOS", PAKEITIMO IR PAPILDYMO

 

3.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. VIII-1945, 2000.09.19, Žin., 2000, Nr. 83-2514 (2000.10.04)

VALSTYBĖS SAUGUMO DEPARTAMENTO ĮSTATYMO 7, 8 IR 19 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMAS

 

4.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. IX-267, 2001 04 19, Žin., 2001, Nr. 39-1338 (2001 05 09)

VALSTYBĖS SAUGUMO DEPARTAMENTO ĮSTATYMO 27 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMAS

Šis įstatymas įsigalioja nuo 2001 m. liepos 1 d.

 

5.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. IX-1043, 2002-07-05, Žin., 2002, Nr. 73-3102 (2002-07-19)

VALSTYBĖS SAUGUMO DEPARTAMENTO ĮSTATYMO PAPILDYMO 6(1), 8(1) STRAIPSNIAIS, 3, 9, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 21, 27, 31, 35 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO BEI 14, 15, 16 IR 25 STRAIPSNIŲ PRIPAŽINIMO NETEKUSIAIS GALIOS ĮSTATYMAS

Šis Įstatymas įsigalioja nuo 2002 m. rugpjūčio 1 d.

 

6.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. IX-1451, 2003-04-03, Žin., 2003, Nr. 38-1696 (2003-04-24)

VALSTYBĖS SAUGUMO DEPARTAMENTO ĮSTATYMO 19 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMAS

Šis Įstatymas įsigalioja kartu su Lietuvos Respublikos baudžiamuoju kodeksu (Žin., 2000, Nr. 89-2741) ir Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksu (Žin., 2002, Nr. 37-1341), t.y. nuo 2003 m. gegužės 1 d.

 

7.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. IX-2182, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2516 (2004-04-30)

VALSTYBĖS SAUGUMO DEPARTAMENTO ĮSTATYMO 8 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMAS

Šis Įstatymas įsigalioja nuo 2004 m. gegužės 1 d.

 

8.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. X-422, 2005-11-22, Žin., 2005, Nr. 143-5184 (2005-12-08)

VALSTYBĖS SAUGUMO DEPARTAMENTO ĮSTATYMO 17 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMAS

 

9.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. X-609, 2006-05-11, Žin., 2006, Nr. 61-2176 (2006-05-31)

VALSTYBĖS SAUGUMO DEPARTAMENTO ĮSTATYMO 8 IR 12 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO ĮSTATYMAS

 

10.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. X-1030, 2007-01-18, Žin., 2007, Nr. 8-317 (2007-01-19)

VALSTYBĖS SAUGUMO DEPARTAMENTO ĮSTATYMO 28 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMAS

 

11.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. X-1159, 2007-06-05, Žin., 2007, Nr. 67-2601 (2007-06-16)

VALSTYBĖS SAUGUMO DEPARTAMENTO ĮSTATYMO 10 STRAIPSNIO PAKEITIMO IR PAPILDYMO ĮSTATYMAS

 

*** Pabaiga ***

 

 

Redagavo: Aušrinė Trapinskienė (2007-06-18)

                  autrap@lrs.lt