Įstatymas netenka galios 2003-01-01:
Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas
Nr. IX-929, 2002-06-04, Žin., 2002, Nr. 64-2570 (2002-06-26), i. k. 1021010ISTA00IX-929
Lietuvos Respublikos referendumo įstatymas
Suvestinė redakcija nuo 1994-07-27 iki 2002-12-31
Įstatymas paskelbtas: Žin. 1994, Nr. 47-870; Žin. 1994, Nr.48-0, i. k. 0941010ISTA000I-496
LIETUVOS RESPUBLIKOS
Į S T A T Y M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS REFERENDUMO ĮSTATYMO PAKEITIMO IR PAPILDYMO
1994 m. birželio 15 d. Nr. I-496
Vilnius
Pakeisti ir papildyti Lietuvos Respublikos referendumo įstatymą (Žin., 1989, Nr. 33-445; 1990, Nr. 4-86; Nr. 31-755; 1992, Nr. 18-515):
1. 1 straipsnį išdėstyti taip:
„1 straipsnis. Referendumo pagrindai
Pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai sprendžiami, taip pat Lietuvos Respublikos įstatymų nuostatos gali būti priimamos referendumu. Įstatymų nuostatos ekonominiais klausimais gali būti priimamos referendumu tik atlikus ekonominę ekspertizę dėl būsimų pasekmių.
Tik referendumu gali būti keičiamos Lietuvos Respublikos Konstitucijos I skirsnio „Lietuvos valstybė“ bei XIV skirsnio „Konstitucijos keitimas“ nuostatos.
Konstitucijos 1 straipsnio nuostata „Lietuvos valstybė yra nepriklausoma demokratinė respublika“ gali būti pakeista tik referendumu, jeigu už tai pasisakytų ne mažiau kaip 3/4 Lietuvos piliečių, turinčių rinkimų teisę.
Punkto pakeitimai:
1994-07-22, Žin., 1994, Nr. 57-1120 (1994-07-27), i. k. 0941000NUTARG940214
2. 2 straipsnį pakeisti taip:
1) iš trečiosios dalies išbraukti žodžius: „asmenys, laikomi laisvės atėmimo vietose, remiantis teismo nuosprendžiu (nutarimu) arba ryšium su vykdomu tyrimu baudžiamojoje byloje, taip pat teismo sprendimu nusiųsti į priverstinio gydymo vietas.“;
3. 3 straipsnį išdėstyti taip:
„3 straipsnis. Agitacija dėl referendumo
Lietuvos Respublikos piliečiams ir nustatyta tvarka įregistruotoms politinėms partijoms, kitoms politinėms ir visuomeninėms organizacijoms suteikiama teisė nekliudomai agituoti už pasiūlymą paskelbti referendumą, už įstatymo nuostatų ar svarbiausių Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimų sprendimo, pateikiamo referendumui, priėmimą, taip pat prieš pasiūlymą paskelbti referendumą, prieš įstatymo nuostatų ar kitokio sprendimo priėmimą.
Šiai teisei įgyvendinti piliečiams, politinėms partijoms, kitoms politinėms ir visuomeninėms organizacijoms suteikiamos patalpos susirinkimams ir mitingams, garantuojamos galimybės naudotis masinės informacijos priemonėmis Vyriausiosios rinkimų komisijos nustatyta tvarka. Agitacijai politinės partijos, kitos politinės ir visuomeninės organizacijos, piliečiai gali skirti savo lėšų.
Krašto apsaugos ir vidaus tarnybos dalinių vadovai, laisvės atėmimo vietų vadovai sudaro sąlygas politinių partijų ir politinių organizacijų referendumo organizavimo atstovams prie Vyriausiosios rinkimų komisijos, pateikusiems pažymėjimą, lankytis daliniuose ir laisvės atėmimo vietose referendumo klausimais.“
4. 4 straipsnį išdėstyti taip:
„4 straipsnis. Referendumo organizavimo ir vykdymo viešumas
Referendumo komisijos referendumą rengia ir vykdo viešai. Apie visus referendumo organizavimo renginius (susirinkimus, posėdžius) turi būti viešai pranešama paprastai ne vėliau kaip likus dviems dienoms iki renginių pradžios.
Referendumo komisijos informuoja piliečius apie savo darbą, rajonų, miesto ir apylinkių referendumo komisijų sudarymą ir sudėtį, buvimo vietą ir darbo laiką, apie rinkėjų sąrašus, balsavimo ir referendumo rezultatus. Referendumo komisijų posėdžiuose, taip pat balsavimo metu ir skaičiuojant balsus balsavimo apylinkėje, nustatant balsavimo ir referendumo rezultatus turi teisę dalyvauti tam raštiškai įgalioti politinių partijų, kitų politinių ir visuomeninių organizacijų stebėtojai.
Referendumui pateiktos įstatymų nuostatos ar svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai skelbiami masinės informacijos priemonėse.
5. 5 straipsnį išdėstyti taip:
6. 6 straipsnį išdėstyti taip:
„6 straipsnis. Atsakomybė už Lietuvos Respublikos referendumo įstatymo pažeidimą
Asmenys, smurtu, apgaule, grasinimais arba kitaip kliudantys Lietuvos Respublikos piliečiui laisvai įgyvendinti savo teisę dalyvauti referendume, organizuoti agitaciją, taip pat referendumo komisijų nariai, valstybinių institucijų pareigūnai, politinių partijų, kitų politinių ir visuomeninių organizacijų atstovai, suklastoję referendumo dokumentus, tyčia neteisingai suskaičiavę balsus, pažeidę balsavimo slaptumą arba kitaip pažeidę šį įstatymą, atsako pagal įstatymą.“
8. 8 straipsnį išdėstyti taip:
„8 straipsnis. Referendumo paskelbimo iniciatyvos teisė
Referendumo paskelbimo iniciatyvos teisė priklauso Lietuvos Respublikos Seimui ir piliečiams. Ši teisė įgyvendinama daugiau kaip pusės Lietuvos Respublikos Seimo narių siūlymu, o piliečių iniciatyva išreiškiama ne mažiau kaip trijų šimtų tūkstančių rinkimų teisę turinčių Lietuvos Respublikos piliečių reikalavimu.“
9. 9 straipsnį išdėstyti taip:
„9 straipsnis. Iniciatyvos teisės paskelbti referendumą įgyvendinimo tvarka
Reikalavimas dėl referendumo paskelbimo adresuojamas Lietuvos Respublikos Seimui. Jame turi būti nurodyta siūlomos priimti įstatymo nuostatos ar svarbiausias Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimas, kuris pateikiamas spręsti referendumui. Kiekvieną tokį reikalavimą – pareiškimą gali pasirašyti neribotas piliečių skaičius. Piliečių parašai renkami piliečių parašų rinkimo lape, kuriame yra toks tekstas:
Aš, Lietuvos Respublikos pilietis (ė), patvirtinu, kad remiu reikalavimą paskelbti referendumą dėl... (pateikiamas visas referendumui teikiamų įstatymo nuostatų ar svarbiausio Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimo sprendimo tekstas)
Eil. Nr. |
Asmens pavardė, vardas |
Lietuvos Respublikos piliečio paso numeris |
Gimimo data |
Nuolatinė gyvenamoji vieta |
Parašas ir data |
Lapo pabaigoje nurodomas asmens, rinkusio parašus, vardas, pavardė, Lietuvos Respublikos piliečio paso numeris, nuolatinė gyvenamoji vieta, parašas.
Lietuvos Respublikos Seimo narių, teikiančių pasiūlymą dėl referendumo paskelbimo, parašų autentiškumą patvirtina Lietuvos Respublikos Seimo valdyba. Lietuvos Respublikos Seimo narių pasiūlymas įteikiamas Lietuvos Respublikos Seimui.“
TAR pastaba. 9 punkto norma, kuria Referendumo įstatymo 9 straipsnio trečioji dalis pakeista nustatant, „kad visus duomenis parašų rinkimo lape pasirašantis pilietis užpildo pats“, prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos 4, 9 ir 33 straipsniams.
Straipsnio dalies pakeitimai:
1994-07-22, Žin., 1994, Nr. 57-1120 (1994-07-27), i. k. 0941000NUTARG940214
10. 10 straipsnį pakeisti taip:
1) pirmąją dalį išdėstyti taip:
„Piliečių iniciatyvos teisei paskelbti referendumą dėl konkretaus klausimo įgyvendinti nustatomas dviejų mėnesių terminas. Šis terminas skaičiuojamas nuo Lietuvos Respublikos piliečių iniciatyvinės grupės, sudarytos iš ne mažiau kaip dešimties rinkimų teisę turinčių asmenų, įregistravimo Vyriausiojoje rinkimų komisijoje. Kartu turi būti surašytas įregistravimo aktas. Vienas šio akto nuorašų ne vėliau kaip kitą dieną po įregistravimo pasiunčiamas Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkui.“;
2) trečiąją dalį išdėstyti taip:
„Piliečių reikalavimus – pareiškimus dėl referendumo paskelbimo kaupia iniciatyvinė grupė. Per nustatytą terminą surinkus tris šimtus tūkstančių Lietuvos Respublikos piliečių parašų dėl reikalavimo paskelbti referendumą, iniciatyvinė grupė surašo baigiamąjį aktą, kurį kartu su piliečių reikalavimais – pareiškimais perduoda Vyriausiajai rinkimų komisijai.“
11. 11 straipsnį išdėstyti taip:
„11 straipsnis. Piliečių reikalavimo paskelbti referendumą preliminarinis nagrinėjimas
Vyriausioji rinkimų komisija, gavusi dokumentus dėl referendumo paskelbimo, per penkiolika dienų juos patikrina. Jeigu Vyriausioji rinkimų komisija nustato, kad jie atitinka šio įstatymo reikalavimus, piliečių iniciatyvinės grupės baigiamąjį aktą kartu su piliečių reikalavimais – pareiškimais ir savo išvada perduoda Lietuvos Respublikos Seimui.
Jeigu randa dokumentuose neesminių trūkumų ar trūksta labai nedaug (iki 0,5 procento) piliečių parašų, Vyriausioji rinkimų komisija apie tai praneša iniciatyvinei grupei ir nustato iki penkiolikos dienų terminą šiems trūkumams pašalinti. Jeigu per nustatytą laiką šie trūkumai pašalinami, reikalavimas dėl referendumo paskelbimo toliau nagrinėjamas bendra tvarka. Jeigu pažeistas iniciatyvos teisės įgyvendinimo terminas, nesurinktas reikiamas skaičius Lietuvos Respublikos piliečių parašų arba jeigu pateiktuose dokumentuose nustatyta rimtų įstatymo pažeidimų (suklastoti piliečių parašai ar pažeistas savanoriškumo principas renkant parašus), Vyriausioji rinkimų komisija motyvuotu sprendimu atmeta reikalavimą paskelbti referendumą ir praneša apie tai iniciatyvinei grupei bei Lietuvos Respublikos Seimui. Šį sprendimą piliečių iniciatyvinė grupė turi teisę per vieną mėnesį apskųsti Lietuvos Aukščiausiajam Teismui, o esant apygardos teismams – apygardos teismui.
12. 12 straipsnį išdėstyti taip:
„12 straipsnis. Lietuvos Respublikos Seimo nutarimo dėl reikalavimo paskelbti referendumą priėmimo tvarka
Lietuvos Respublikos Seimas, gavęs tinkamai įformintą piliečių iniciatyvinės grupės baigiamąjį aktą kartu su piliečių reikalavimais – pareiškimais ir Vyriausiosios rinkimų komisijos išvadą, kad šie dokumentai atitinka šį įstatymą, sesijos metu svarsto referendumo paskelbimo klausimą artimiausiame Seimo posėdyje, kuriame kviečiami dalyvauti referendumo iniciatorių atstovai. Seimo nutarimas dėl referendumo paskelbimo priimamas Seimo statute nustatyta tvarka.
Jeigu Seimas konstatuoja, kad referendumui teikiamas įstatymo nuostatų projektas neatitinka Lietuvos Respublikos Konstitucijos, pirmiausia turi būti nagrinėjamas Konstitucijos keitimo klausimas.
Jeigu Seimas nutaria apsvarstyti ir priimti teikiamas įstatymo nuostatas, referendumo paskelbimas gali būti atidėtas, tačiau referendumas turi būti paskelbtas tame pačiame posėdyje, kuriame Seimas nepriima teikiamų įstatymo nuostatų.
Šiame straipsnyje numatytų terminų eiga sustabdoma laikotarpiu tarp Lietuvos Respublikos Seimo sesijų.“
TAR pastaba. 12 punkto, kuriuo Referendumo įstatymo 12 straipsnis papildytas antrąja dalimi, nuostata „pirmiausia turi būti nagrinėjamas Konstitucijos keitimo klausimas“ prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos 3, 4 ir 9 straipsniams.
12 punkto norma, kuria Referendumo įstatymo 12 straipsnis papildytas trečiąja dalimi, prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos 4, 9 straipsniams ir 67 straipsnio 3 punktui.
Straipsnio dalies pakeitimai:
1994-07-22, Žin., 1994, Nr. 57-1120 (1994-07-27), i. k. 0941000NUTARG940214
13. 13 straipsnį išdėstyti taip:
„13 straipsnis. Lietuvos Respublikos Seimo nutarimo paskelbti referendumą turinys
14. 14 straipsnį išdėstyti taip:
16. 16 straipsnį išdėstyti taip:
„16 straipsnis. Vyriausiosios rinkimų komisijos įgaliojimai organizuojant ir vykdant referendumą
Vyriausioji rinkimų komisija:
3) nustato balsavimo biuletenių, kitų rinkimuose naudojamų dokumentų, paketų, antspaudų pavyzdžius bei formas, jų užpildymo pavyzdžius, taip pat biuletenių antspaudavimo tvarką;
6) pagal politinių partijų, kitų politinių ir visuomeninių organizacijų teikimą registruoja jų atstovus prie Vyriausiosios rinkimų komisijos ir išduoda jiems pažymėjimus;
7) nagrinėja skundus ir priima sprendimus dėl miestų, rajonų referendumo komisijų, apylinkių referendumo komisijų sprendimų;
9) perduoda valstybės archyvui saugoti piliečių, turinčių teisę dalyvauti referendume, sąrašus, balsų skaičiavimo ir kitus referendumo komisijų protokolus;
17. 17 straipsnį išdėstyti taip:
„17 straipsnis. Miestų, rajonų referendumo komisijų sudarymas
Miestų, rajonų referendumo komisijas sudaro Vyriausioji rinkimų komisija likus iki referendumo ne mažiau kaip 40 dienų.
Miestų, rajonų referendumo komisijos sudaromos iš:
dviejų tame mieste, rajone gyvenančių ar dirbančių ir aukštąjį teisinį išsilavinimą turinčių asmenų, kuriuos pasiūlo teisingumo ministras;
dviejų tame mieste, rajone gyvenančių ar dirbančių ir aukštąjį teisinį išsilavinimą turinčių asmenų, kuriuos pasiūlo Lietuvos teisininkų draugija.
Politinės partijos ir politinės organizacijos, gavusios Seimo narių mandatų daugiamandatėje rinkimų apygardoje pagal iškeltų kandidatų sąrašą (jungtinį sąrašą), nuo vieno šio daugiamandatėje apygardoje iškeltų kandidatų sąrašo (jungtinio sąrašo) turi teisę pasiūlyti į miestų, rajonų referendumo komisijas po du savo atstovus. Vyriausioji rinkimų komisija šių kandidatų atmesti negali. Jei kandidatų nebuvo pasiūlyta, Vyriausioji rinkimų komisija vietoj jų gali papildomai skirti komisijos nariais kandidatus, pasiūlytus teisingumo ministro ir Lietuvos teisininkų draugijos.
Visais atvejais asmenys, paskirti į miestų, rajonų referendumo komisijas iš teisingumo ministro ir Lietuvos teisininkų draugijos pasiūlytų kandidatų, turi sudaryti ne mažiau kaip 1/3 komisijos narių. Jeigu šių asmenų yra mažiau, komisija padidinama po lygiai iš teisingumo ministro ir Lietuvos teisininkų draugijos pasiūlytų kandidatų.
18. 18 straipsnį išdėstyti taip:
„18 straipsnis. Miestų, rajonų referendumo komisijų įgaliojimai
Miestų, rajonų referendumo komisija:
1) suskirsto miesto, rajono teritoriją į referendumo apylinkes, nustato šių apylinkių ribas ir numeraciją;
2) informuoja mieste, rajone gyvenančius rinkėjus apie referendumo apylinkių ribas, jų buveines, darbo laiką ir balsavimo patalpas;
4) pagal politinių partijų, kitų politinių ir visuomeninių organizacijų teikimą registruoja jų atstovus ir stebėtojus, išduoda jiems pažymėjimus;
6) svarsto skundus dėl apylinkių referendumo komisijų sprendimų ir veiksmų, priima dėl jų sprendimus;
20. 20 straipsnį išdėstyti taip:
„20 straipsnis. Apylinkių referendumo komisijų sudarymas
Apylinkių referendumo komisijas sudaro miestų, rajonų referendumo komisijos iki referendumo likus ne mažiau kaip 35 dienoms.
Apylinkių referendumo komisijos sudaromos iš kandidatų, kuriuos pasiūlo politinės partijos ir politinės organizacijos, gavusios Seimo narių mandatų daugiamandatėje rinkimų apygardoje pagal iškeltų kandidatų sąrašą (jungtinį sąrašą). Šios politinės partijos ir politinės organizacijos turi teisę pasiūlyti į apylinkių referendumo komisiją iki trijų savo atstovų. Jeigu kandidatų nebuvo pasiūlyta, miestų, rajonų referendumo komisijos gali proporcingai padidinti atstovavimo normą nurodytoms politinėms jėgoms.
Miestų, rajonų referendumo komisijos negali atmesti šiame straipsnyje nurodytų kandidatų, kurie yra pasiūlyti į apylinkės referendumo komisiją.
21. 21 straipsnį išdėstyti taip:
„21 straipsnis. Apylinkės referendumo komisijos įgaliojimai
Apylinkės referendumo komisija:
1) iš savivaldybių valdymo institucijų gauna piliečių, turinčių teisę dalyvauti referendume, sąrašus, juos tikslina ir tvirtina;
3) likus iki referendumo ne mažiau kaip 25 dienoms, pateikia šį apylinkėje gyvenančių piliečių, turinčių teisę dalyvauti referendume, sąrašą miestų, rajonų referendumo komisijai;
8) svarsto tos apylinkės piliečių ir stebėtojų skundus dėl referendumo rengimo, balsavimo organizavimo, balsų skaičiavimo, balsų skaičiavimo protokolų surašymo ir priima dėl jų sprendimus;
22. 22 straipsnį išdėstyti taip:
23. 23 straipsnį išdėstyti taip:
„23 straipsnis. Referendumo komisijų darbo organizavimas
Referendumo komisijų posėdžiai yra teisėti, jeigu juose dalyvauja ne mažiau kaip 3/5 komisijos narių. Komisijų sprendimai priimami atviru balsavimu posėdyje dalyvaujančių komisijos narių balsų dauguma. Balsams pasidalijus po lygiai, lemia komisijos pirmininko balsas. Komisijos nariai, nesutinkantys su sprendimu, turi teisę raštu pareikšti atskirąją nuomonę, kuri pridedama prie protokolo.
Pasibaigus balsavimui, apylinkės referendumo komisijos, miestų, rajonų referendumo komisijos gali priimti sprendimus tik dėl balsų skaičiavimo protokolų surašymo.
Visų referendumo komisijų visi posėdžiai yra vieši. Niekas neturi teisės rengti neviešų referendumo komisijų posėdžių.
24. Papildyti Įstatymą 231 straipsniu:
„231 straipsnis. Skundai dėl referendumo komisijų sprendimų, kurie buvo priimti iki balsavimo pabaigos
Politinės partijos ir kitos politinės ar visuomeninės organizacijos įgaliotiniai referendumo komisijų sprendimus, kurie buvo priimti iki balsavimo pabaigos, gali apskųsti:
25. 25 straipsnį išdėstyti taip:
„25 straipsnis. Parama referendumo komisijoms
Valstybės institucijos, įmonės, įstaigos bei organizacijos, jų pareigūnai privalo padėti referendumo komisijoms vykdyti šių įgaliojimus, teikti joms reikalingas žinias.
Valstybės institucijos, įmonės, įstaigos ir organizacijos, jų pareigūnai ne vėliau kaip per 3 dienas privalo apsvarstyti referendumo komisijų pateiktus prašymus ir duoti referendumo komisijai motyvuotą atsakymą.
26. Papildyti Įstatymą 251 ir 252 straipsniais:
„251 straipsnis. Referendumo komisijų narių darbo apmokėjimas
Referendumo komisijų pirmininkai ir nariai už darbą referendumo komisijose gauna atlyginimą pagal Vyriausiosios rinkimų komisijos pateiktus ir Vyriausybės patvirtintus tarifus.
28. Papildyti Įstatymą IV skirsniu:
„IV skirsnis
PARENGTINĖ REFERENDUMO ORGANIZAVIMO VEIKLA
261 straipsnis. Referendumo dokumentų pavyzdžių nustatymas
262 straipsnis. Referendumo biuleteniai
Jeigu referendumui pateikta keletas įstatymo nuostatų, dėl kiekvienos nuostatos balsuojama atskirai vienu biuleteniu.
Jei vienu metu vykdomi du ar keli referendumai, kiekvieno jų balsavimo biuleteniai turi būti skirtingos spalvos.
263 straipsnis. Referendumo biuletenių pristatymas
Referendumo biuleteniai ir vokai referendumo apylinkėms ir pašto skyriams pristatomi likus ne mažiau kaip 7 dienoms iki referendumo.
Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse ir laivuose referendumo biuleteniai ir vokai balsavimui paštu turi būti laisvai prieinami piliečiams likus ne mažiau kaip 10 dienų iki referendumo.
264 straipsnis. Balsavimo pažymėjimas
265 straipsnis. Balsavimo pažymėjimo įteikimas piliečiams
Balsavimo pažymėjimai įteikiami piliečiams likus ne mažiau kaip 10 dienų iki referendumo dienos. Jei dėl referendumo komisijos kaltės balsavimo pažymėjimas nebuvo įteiktas, jis turi būti išduodamas tuoj pat piliečiui pareikalavus.
29. Buvusį Įstatymo IV skirsnį padalinti į šiuos du skirsnius: V. Balsavimas (iki 30 straipsnio) ir VI. Balsų skaičiavimas ir referendumo rezultatų nustatymas (nuo 30 straipsnio).
30. 27 straipsnį išdėstyti taip:
„27 straipsnis. Balsavimo laikas ir vieta
Balsavimas vyksta referendumo dieną nuo 7 iki 21 valandos referendumo komisijos nurodytoje patalpoje. Pilietis balsuoja tik toje referendumo apylinkėje, į kurios sąrašus jis yra įtrauktas. Paštu gautas piliečio balsas galioja tik toje referendumo apylinkėje, į kurios piliečių sąrašus pilietis yra įtrauktas.“
31. 28 straipsnį išdėstyti taip:
„28 straipsnis. Balsavimo patalpos įrengimas
Balsavimo kabina turi būti įrengta taip, kad niekas negalėtų matyti, kaip balsuoja joje esantis pilietis.
Referendumui pateiktų įstatymo nuostatų tekstas turi būti prieinamas kiekvienam piliečiui kiekvienoje referendumo apylinkėje.
32. Papildyti Įstatymą 281 ir 282 straipsniais:
„281 straipsnis. Balsavimo pradžia
Referendumo dieną balsavimo patalpa atidaroma, kai yra susirinkę joje ne mažiau kaip 3/5 apylinkės referendumo komisijos narių. Tada referendumo komisijos pirmininkas su komisijos nariais patikrina, ar balsadėžė yra tuščia ir ją užantspauduoja. Įsitikinęs, kad balsavimo patalpa įrengta nepažeidus nustatytų reikalavimų, apylinkės referendumo komisijos pirmininkas įrašo visą apylinkės gautų biuletenių skaičių į balsų skaičiavimo protokolą, išdalina referendumo biuletenius ir sąrašus komisijos nariams, įrašo kiekvienam komisijos nariui išdalintų referendumo biuletenių skaičių į referendumo apylinkės balsų skaičiavimo protokolą ir atidaro balsavimo patalpą tuo skelbdamas referendumo pradžią.
282 straipsnis. Piliečio asmenybės nustatymas
Atvykęs į balsavimo patalpą, pilietis pateikia apylinkės referendumo komisijos nariui balsavimo pažymėjimą, pasą ar kitą dokumentą, patvirtinantį jo asmenybę bei pilietybę, ir pasirašo referendumo sąraše. Balsavimo pažymėjimas piliečiui negrąžinamas. Tik po to, kai pilietis pasirašė, jam išduodamas referendumo biuletenis.
Balsuojant paštu, balsavimo pažymėjime pažymima apie biuletenio išdavimą ir balsavimo pažymėjimas grąžinamas piliečiui.
33. 29 straipsnį išdėstyti taip:
„29 straipsnis. Balsavimo tvarka
Gavęs balsavimo biuletenį, pilietis eina į balsavimo kabiną, kurioje pats biuletenį užpildo. Į balsavimo kabiną pilietis gali įeiti ir būti tik vienas. Išimtis galima tik šio straipsnio šeštojoje dalyje numatytu atveju.
Jei vienu metu vykdomi du ar keli referendumai, referendumo dalyvis gauna ir užpildo kiekvienam jų atskirus biuletenius.
Jei pilietis prašo, sugadintas referendumo biuletenis apylinkės referendumo komisijos sprendimu pakeičiamas nauju. Referendumo komisijos pirmininkas perbraukia rašalu (šratinuku) sugadintą biuletenį ir ant jo pasirašo. Taip pat ant sugadinto referendumo biuletenio pasirašo referendumo komisijos sekretorius ir vienas iš narių. Sugadinti biuleteniai laikomi atskirai.
Pilietis, dėl fizinių trūkumų negalįs pats užpildyti referendumo biuletenio, įmesti jo į balsadėžę, gali nurodyti kitą asmenį, kuris vietoj jo užpildytų referendumo biuletenį balsavimo kabinoje ir įmestų jį į balsadėžę. Referendumo komisijos pirmininkui ar nariams bei referendumo stebėtojams atlikti šiuos veiksmus už pilietį draudžiama.“
34. Papildyti Įstatymą 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297 straipsniais:
„291 straipsnis. Balsavimas paštu
Balsuoti paštu galima pašto skyriuose jų darbo valandomis, pradedant septintąja diena iki referendumo ir baigiant likus vienai dienai iki referendumo, jei į to miesto, rajono referendumo sąrašus pilietis yra įrašytas, o jei pilietis nėra įrašytas į to miesto, rajono referendumo sąrašus, – baigiant likus dviems dienoms iki referendumo. Balsavimo paštu išlaidas apmoka valstybė.
Už balsavimo organizavimą atsako pašto skyriaus viršininkas. Jis yra atsakingas už referendumo biuletenių ir balsavimo vokų išdavimą ir priėmimą balsavimo paštu metu.
Referendumo biuleteniams ir vokams išduoti bei priimti balsavimo paštu metu skiriamas atsakingas pareigūnas.
Pašto skyriuose turi būti patalpa (vieta), kur pilietis galėtų netrukdomas užpildyti referendumo biuletenį ir įdėti jį į balsavimo voką.
Balsavimas paštu vyksta šio įstatymo 282 ir 29 straipsniuose nustatyta tvarka, išskyrus biuletenių įmetimą į balsadėžę. Kartu su referendumo biuleteniu piliečiui išduodami vokai balsavimui paštu.
Pilietis užpildytą referendumo biuletenį įdeda į vidinį balsavimo voką, jį užklijuoja ir kartu su balsavimo pažymėjimu įdeda į išorinį voką, kurį taip pat užklijuoja. Išorinis vokas antspauduojamas ryšių skyriaus antspaudu.
Vokai balsavimui paštu adresuojami tos apylinkės referendumo komisijai, į kurios apylinkės referendumo sąrašą pilietis yra įtrauktas.
Išorinius vokus, balsavimo vokus ir referendumo biuletenius paštininkas atneša į namus negalintiems vaikščioti piliečiams likus iki referendumo dienos ne mažiau kaip dviems dienoms. Negalinčių vaikščioti piliečių sąrašą ne vėliau kaip prieš septynias dienas iki referendumo sudaro apylinkės referendumo komisijos pagal duomenis, kuriuos raštu pateikia miesto, rajono globos ir rūpybos įstaigos. Pašto darbuotojai, referendumo komisijų nariai ar kiti asmenys negali atnešti išorinių vokų, balsavimo vokų ir referendumo biuletenių į namus piliečiams, kurie nėra įrašyti į negalinčių vaikščioti piliečių sąrašą.
292 straipsnis. Balsavimo Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse ir laivuose tvarka
293 straipsnis. Balsavimas gydymo, socialinės rūpybos ir globos įstaigose
Gydymo, socialinės rūpybos ir globos įstaigose įsteigiami specialūs balsavimui skirti pašto skyriai.
Galintys judėti šių įstaigų pacientai balsuoja patys balsavimo patalpoje šio įstatymo 291 straipsnyje nustatyta tvarka.
Negalinčius judėti gydymo bei globos įstaigų pacientus bei globotinius lanko specialaus pašto skyriaus pareigūnai, kuriuos tvirtina miestų, rajonų referendumo komisijos. Balsuojantis asmuo turi jam sudarytomis slaptumo sąlygomis pats užpildyti referendumo biuletenį ir įdėti jį į balsavimo voką. Esant reikalui, jis gali pasinaudoti asmens, kuriuo pasitiki, pagalba (išskyrus pašto, gydymo bei globos įstaigos darbuotojus, referendumo stebėtojus).
Gydymo, socialinės rūpybos ar globos įstaigos vadovo nurodymu gali būti draudžiama dėl balsavimo trikdyti ligonius, kurių būklė yra sunki. Šis nurodymas referendumo komisijoms yra privalomas.
294 straipsnis. Balsavimas kariniuose daliniuose
Krašto apsaugos sistemos ir vidaus tarnybos daliniuose įsteigiami specialūs balsavimui skirti pašto skyriai.
295 straipsnis. Balsavimas bausmės atlikimo vietose
296 straipsnis. Balsavimo vokų ir biuletenių apskaita pašto skyriuose
Likus vienai dienai iki referendumo, pašto skyriaus viršininkas grąžina nepanaudotus vokus ir referendumo biuletenius miesto, rajono referendumo komisijai.
Balsavimo vokų ir biuletenių apskaitą tvarko pašto skyriaus viršininkas specialiai tam skirtame žurnale Vyriausiosios rinkimų komisijos nustatyta tvarka.
Paštas vokus su piliečių užpildytais biuleteniais įteikia apylinkių referendumo komisijoms referendumo dieną ne vėliau kaip likus 2 valandoms iki referendumo pabaigos.
297 straipsnis. Referendumo biuletenių apskaita referendumo apylinkėse
Uždarius balsavimo patalpą, apylinkės referendumo komisijos pirmininkas, dalyvaujant ne mažiau kaip 3/5 referendumo komisijos narių, užklijuoja ir antspauduoja balsadėžės plyšį, surenka atskirai iš kiekvieno apylinkės referendumo komisijos nario nepanaudotus referendumo biuletenius, užrašo jų skaičių balsų skaičiavimo protokole, viešai juos suskaičiuoja ir pagal parašus piliečių sąraše, balsavimo pažymėjimus patikrina, ar nėra neteisėtai išduotų biuletenių.
35. 30 straipsnį išdėstyti taip:
„30 straipsnis. Balsų skaičiavimas referendumo apylinkėje ir balsavusiųjų piliečių apskaita
Apylinkės referendumo komisija, dalyvaujant ne mažiau kaip 3/5 jos narių, patikrina apylinkės referendumo balsadėžę: ar nepažeisti antspaudai ir ar nėra kitų požymių, liudijančių, kad ji galėjo būti atidaryta ar kitaip būtų buvę įmanoma iš jos išimti referendumo biuletenius. Ar balsadėžė buvo pažeista, sprendžia komisija dalyvaujant ne mažiau kaip 3/5 komisijos narių. Jeigu komisija priima sprendimą, kad balsadėžė buvo pažeista, apie tai surašomas aktas ir balsai neskaičiuojami.
Įsitikinus, kad balsadėžė nebuvo pažeista, dalyvaujant ne mažiau kaip 3/5 komisijos narių ir stebėtojams, ji atidaroma, visi referendumo biuleteniai sudedami ant stalų, ant kurių negali būti jokių dokumentų bei rašymo priemonių, ir pradedama skaičiuoti balsus.
Balsai skaičiuojami taip, kad šią procedūrą, piliečių pažymėtus balsavimo biuletenius galėtų stebėti visi balsų skaičiavimo metu dalyvaujantys asmenys. Konkrečią balsų skaičiavimo tvarką nustato Vyriausioji rinkimų komisija.
Pagal referendumo sąrašus nustatomas referendumo apylinkėje gyvenančių ir turinčių teisę dalyvauti referendume piliečių skaičius. Piliečių, kuriems buvo išduoti biuleteniai, skaičius nustatomas pagal piliečių parašus, liudijančius biuletenio gavimą. Balsavusiųjų referendumo apylinkėje piliečių skaičius nustatomas pagal apylinkės referendumo balsadėžėje rastų biuletenių skaičių. Dalyvavusių referendume piliečių skaičius nustatomas pagal apylinkių referendumo balsadėžėse rastų biuletenių skaičių ir paštu gautų biuletenių skaičių.
Radusi balsadėžėje biuletenių daugiau negu jų buvo išduota piliečiams, komisija imasi priemonių išaiškinti priežastis.
36. Papildyti Įstatymą 301, 302, 303, 304 straipsniais:
„301 straipsnis. Balsavusiųjų paštu piliečių apskaita ir balsų skaičiavimas
Suskaičiavus balsadėžėje rastus referendumo biuletenius, pradedami skaičiuoti paštu gauti referendumo biuleteniai:
1) apylinkės referendumo komisijos pirmininkas pateikia neatplėštus visus paštu gautus išorinius vokus. Jų skaičius įrašomas į balsų skaičiavimo protokolą;
3) iš išorinių vokų išimami balsavimo pažymėjimai ir tikrinami pagal apylinkės referendumo sąrašą, o vidiniai balsavimo vokai antspauduojami referendumo apylinkės antspaudu. Jeigu balsavimo pažymėjime įrašytas asmuo, kurio nėra sąraše, arba sąraše yra piliečio parašas, liudijantis, kad jis jau balsavo apylinkėje, arba yra gautas kitas to paties piliečio balsavimo paštu vokas, arba išoriniame voke nėra balsavimo pažymėjimo, arba išoriniame voke yra įdėtas daugiau kaip vienas vidinis balsavimo vokas, antspaudas nededamas ir laikoma, kad voke esantis referendumo biuletenis negalioja. Tą faktą būtina pažymėti ant vidinio balsavimo voko;
4) apylinkės sąraše prie piliečio, kurio balsas gautas paštu, pavardės daromas specialus įrašas apie piliečio balso gavimą;
5) užantspauduotas vidinis balsavimo vokas įmetamas į balsadėžę, paruoštą pagal nustatytus reikalavimus;
6) taip peržiūrėjus visus paštu gautus vokus, balsadėžė atidaroma ir, atplėšus antspauduotus vidinius balsavimo vokus, skaičiuojami paštu gauti balsai pagal 30 straipsnio reikalavimus. Jeigu balsavimo voke yra daugiau kaip vienas referendumo biuletenis, visi voke esantys biuleteniai pripažįstami negaliojančiais.
302 straipsnis. Balsų skaičiavimo referendumo apylinkėje protokolai
Kiekvienoje referendumo apylinkėje surašomas balsų skaičiavimo protokolas. Jame įrašoma:
3) kiekvienam komisijos nariui išduotų referendumo biuletenių skaičius, piliečiams išduotų biuletenių skaičius, piliečių parašų skaičius, balsavimo pažymėjimų skaičius, nepanaudotų biuletenių skaičius;
9) balsadėžėje rastų atsakymų „TAIP“ ir „NE“ į kiekvieną referendumui pateiktą klausimą ar teiginį skaičius;
13) paštu gautų atsakymų „TAIP“ ir „NE“ į kiekvieną referendumui pateiktą klausimą ar teiginį skaičius;
Jeigu balsadėžėje buvo rasta daugiau biuletenių negu jų buvo išduota piliečiams, apie tai įrašoma balsų skaičiavimo protokole nurodant skaičių, kiek biuletenių buvo rasta daugiau.
303 straipsnis. Negaliojantys biuleteniai
Negaliojančiais biuleteniais laikomi:
3) tie, kuriuose pilietis pažymėjo abu atsakymus – ir „TAIP“, ir „NE“ – į tą patį klausimą ar teiginį;
304 straipsnis. Apylinkės balsų skaičiavimo dokumentų pateikimas miesto, rajono referendumo komisijai
Apylinkės referendumo komisija visus referendumo biuletenius, taip pat negaliojančius ir nepanaudotus visus balsavimo vokus, balsų skaičiavimo protokolą, referendumo sąrašus ir kitus referendumo dokumentus Vyriausiosios rinkimų komisijos nustatyta tvarka sudeda į paketą ir užantspauduoja. Paketas miesto, rajono referendumo komisijai pristatomas ne vėliau kaip per 6 valandas po balsavimo pabaigos.
37. 31 straipsnį išdėstyti taip:
38. Papildyti Įstatymą 311, 312 straipsniais:
„311 straipsnis. Miestų, rajonų balsų skaičiavimo protokolai
Pagal referendumo apylinkių balsų skaičiavimo protokolus, referendumo biuletenius ir kitus referendumo dokumentus miesto, rajono referendumo komisija nustato:
1) mieste, rajone dalyvavusių referendume piliečių skaičių, kuris lygus miesto, rajono referendumo apylinkėse balsavusių piliečių skaičiui;
2) mieste, rajone negaliojančių biuletenių skaičių, kuris lygus miesto, rajono referendumo apylinkėse negaliojančių biuletenių skaičiui;
3) mieste, rajone galiojančių biuletenių skaičių, kuris lygus miesto, rajono referendumo apylinkėje galiojančių biuletenių skaičiui;
312 straipsnis. Miestų, rajonų balsų skaičiavimo dokumentų pateikimas Vyriausiajai rinkimų komisijai
Miestų, rajonų referendumo komisijos visus dokumentus, gautus iš referendumo apylinkių, referendumo apylinkių balsų skaičiavimo protokolus, miesto, rajono balsų skaičiavimo protokolą ir kitus referendumo dokumentus sudeda į specialius paketus, užantspauduoja ir ne vėliau kaip per 36 valandas po referendumo pabaigos perduoda Vyriausiajai rinkimų komisijai.“
39. 32 straipsnį išdėstyti taip:
„32 straipsnis. Referendumo rezultatų nustatymas Lietuvos Respublikoje
Vyriausioji rinkimų komisija referendumo rezultatų nustatymą gali pradėti tik po to, kai gauna visų miestų ir rajonų referendumo komisijų balsų skaičiavimo protokolus, taip pat kitus šio įstatymo 312 straipsnyje nurodytus dokumentus.
Vyriausioji rinkimų komisija pagal miestų, rajonų referendumo komisijų balsų skaičiavimo protokolus ir pagal balsų skaičiavimo protokolus diplomatinėse atstovybėse nustato:
Vyriausioji rinkimų komisija, nagrinėdama šio įstatymo nustatyta tvarka paduotus skundus, gali perskaičiuoti referendumo biuletenius ir, nustačiusi skaičiavimo klaidas, gali pataisyti įrašus balsų skaičiavimo protokoluose. Vyriausioji rinkimų komisija dėl balsų skaičiavimo protokoluose rastų klaidų negali pripažinti negaliojančiais referendumo apylinkių, miestų, rajonų referendumo komisijų balsų skaičiavimo protokolų.
Vyriausioji rinkimų komisija, nustačiusi, kad šiurkštūs šio įstatymo pažeidimai, padaryti balsavimo metu, ar dokumentų suklastojimas turėjo lemiamos įtakos referendumo rezultatams, gali pripažinti referendumo rezultatus negaliojančiais.
Lietuvos Respublikos įstatymo nuostatos ar kitas sprendimas laikomi referendumo priimtais, jeigu per referendumą jiems pritarė daugiau kaip pusė įtrauktų į sąrašus piliečių.
40. Papildyti Įstatymą 321, 322 ir 323 straipsniais:
„321 straipsnis. Stebėtojų dalyvavimas skaičiuojant balsus ir nustatant referendumo rezultatus
Skaičiuojant balsus referendumo apylinkėse bei miestų, rajonų komisijose, taip pat nustatant referendumo rezultatus Vyriausiojoje rinkimų komisijoje, gali dalyvauti politinių partijų ir kitų politinių bei visuomeninių organizacijų paskirti stebėtojai, taip pat visų masinės informacijos priemonių atstovai.
Stebėtojai turi teisę reikšti pastabas ir pretenzijas referendumo komisijoms dėl šio ir kitų Lietuvos Respublikos įstatymų pažeidimų, bet neturi kliudyti referendumo komisijų darbui. Stebėtojai turi teisę raštu pareikšti protestą, kuris turi būti pridėtas prie referendumo komisijos protokolų ir sprendimų bei kartu su kitais referendumo dokumentais turi būti pateiktas aukštesniajai referendumo komisijai.
322 straipsnis. Referendumo rezultatų paskelbimas
323 straipsnis. Referendumo dokumentų saugojimas
Pasibaigus referendumui, Vyriausioji rinkimų komisija ne vėliau kaip per 20 dienų po to, kai baigėsi šiame įstatyme nustatytas terminas skundams dėl jos sprendimų išnagrinėti, valstybės archyvui perduoda neterminuotai saugoti referendumo apylinkių, miestų, rajonų referendumo komisijų, Vyriausiosios rinkimų komisijos protokolus ir referendumo sąrašus.“
41. 33 straipsnį išdėstyti taip:
„33 straipsnis. Referendumu priimtų Lietuvos Respublikos įstatymo nuostatų ar kito sprendimo paskelbimas ir įsigaliojimas
Referendumu priimtos Lietuvos Respublikos įstatymo nuostatos ar kitas sprendimas skelbiamas Lietuvos Respublikos įstatymų skelbimo nustatyta tvarka. Lietuvos Respublikos įstatymo nuostatų ar kito sprendimo priėmimo data laikoma referendumo diena.
42. 34 straipsnį išdėstyti taip:
„34 straipsnis. Referendumu priimtų Lietuvos Respublikos įstatymo nuostatų ar kito sprendimo pakeitimas ar panaikinimas
Referendumu priimtos Lietuvos Respublikos įstatymo nuostatos ar kitas sprendimas gali būti pakeistas ar panaikintas referendumu.
Jeigu prireikia skubiai padaryti referendumu priimtose Lietuvos Respublikos įstatymo nuostatose ar kitame sprendime pakeitimus, jie gali būti padaryti taip pat Lietuvos Respublikos Seimo sprendimu, priimtu 2/3 visų Lietuvos Respublikos Seimo narių dauguma.
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas, Nutarimas
1994-07-22, Žin., 1994, Nr. 57-1120 (1994-07-27), i. k. 0941000NUTARG940214
Dėl 1994 m. birželio 15 d. įstatymo "Dėl Lietuvos Respublikos referendumo įstatymo pakeitimo ir papildymo" 1, 9, 12 ir 39 punktų nuostatų, kuriomis buvo pakeisti ar papildyti Referendumo įstatymo 1, 9, 12 ir 32 straipsniai, atitikimo Lietuvos Respublikos Konstitucijai