Suvestinė redakcija nuo 1997-04-26 iki 1999-08-20

 

Nutarimas paskelbtas: Žin. 1993, Nr. 31-720, i. k. 093505ANUTA00000022

 

LIETUVOS BANKO VALDYBOS

 

N U T A R I M A S

KOMERCINIŲ (AKCINIŲ) BANKŲ, JŲ PADALINIŲ STEIGIMO BEI BANKŲ PAGRINDINIO KAPITALO PADIDINIMO REGISTRAVIMO TAISYKLĖS

 

1993 m. liepos 1 d. Nr. 22

 

 

Lietuvos bankas, vadovaudamasis Komercinių (akcinių) bankų įstatymu ir siekdamas padėti banko steigimo iniciatoriams parengti dokumentų paketą, reikalingą pateikti pagal Komercinių (akcinių) bankų įstatymo 18 straipsnio 3 ir 4 punktus, parengė šias taisykles.

 

I. KAIP ĮKURTI VIETINĮ BANKĄ

 

Komercinių (akcinių) bankų įstatymas numato du banko įkūrimo būdus:

1) steigėjai įsigyja dalį statute numatyto pagrindinio kapitalo, o likusią dalį surenka skelbdami viešą akcijų pasirašymą – atviras būdas;

2) visas akcijas įsigyja tik steigėjai arba steigėjai įsigyja dalį statute numatyto kapitalo, bet viešo akcijų pasirašymo neskelbia, o jas platina savo nuožiūra – uždaras būdas.

Pasirinktas banko steigimo būdas turi būti numatytas statute.

Banko steigėjais gali būti fiziniai ir juridiniai asmenys, tačiau jų skaičius turi būti ne mažesnis už 10 ir jie visi turi būti Lietuvos Respublikos piliečiai ar Respublikoje įregistruoti juridiniai asmenys. Banko steigimo iniciatoriai sudaro iniciatyvinę grupę. Ši grupė rengia banko steigimo dokumentus, organizuoja akcijų pasirašymą, banko steigiamąjį susirinkimą ir atlieka kitą darbą, susijusį su banko kūrimu.

 

Reikalavimai banko pagrindiniam (akciniam) kapitalui

 

Minimalų pagrindinio (akcinio) kapitalo dydį, reikalingą bankui įsteigti, nustato Lietuvos banko valdyba. Bankas gali būti įregistruotas tik turint minimalų kapitalą.

Komercinių bankų pagrindinis kapitalas gali būti tik akcinis. Steigiant banką, reikia vadovautis Komercinių (akcinių) bankų ir Akcinių bendrovių įstatymais.

Siekiant garantuoti bankui patikėtų indėlių bei depozitų saugumą, būtiną rentabilumą ir banko veiklos perspektyvinį vystymąsi, Lietuvoje kuriamiems bankams banko aktyvai turi būti planuojami taip, kad jų santykis su kapitalu siektų ne mažiau 13 %.

Pagrindinis (akcinis) banko kapitalas formuojamas tik iš banko steigėjų ir akcininkų savų, bet ne skolintų lėšų. Įmonės ir organizacijos, turinčios nelikvidų balansą ar paskelbtos nemokiomis, negali būti steigiamo banko akcininkais. Pagrindiniam (akcinam) kapitalui sudaryti draudžiama naudoti biudžetinių organizacijų, akcinių bendrovių įstatinio ir privalomojo atsargos kapitalų, skolintas ir įkeistas lėšas.

Turtinio įnašo (turtiniu įnašu gali būti tik pastatai, reikalingi normaliai banko veiklai užtikrinti) už įsigyjamas banko akcijas vertė negali viršyti 20 % banko akcinio kapitalo.

Banko pagrindinis (akcinis) kapitalas sudaromas iš akcininkų lėšų, įmokėtų už akcijas.

Mažinti įregistruotą banko pagrindinį (akcinį) kapitalą galima tik Lietuvos bankui pritarus.

 

Patalpų sąlygos

 

Naujai steigiami bankai turi disponuoti patalpomis, pritaikytomis banko veiklai ir užduočių, kurios apibrėžtos banko statute, vykdymui.

Banko steigėjai dokumentais turi įrodyti, kad banko veiklai užtikrintos patalpų sąlygos, t. y. turi būti pateikta:

- patalpų, kuriomis disponuos bankas, aprašymas akcentuojant patalpų, kurios bus pritaikytos kaupiamų banke piniginių vertybių saugojimui ir tiesioginiam klientų aptarnavimui, aprašymas;

- patalpų, kuriose numatoma įkurti banko būstinę, savininko pareiškimas ar sutartis su juo, kad šis pasiruošęs suteikti nurodytas patalpas – jei patalpos nuomojamos.

Banko patalpos, skirtos piniginių vertybių saugojimui, turi atitikti techninius reikalavimus.

Tuo atveju, kai bankai savo veiklos pradžioje numato patikėti kai kurias operacijas kitam bankui (pvz. kasinio aptarnavimo), kuriamo banko steigėjai turi pateikti to banko garantinį raštą, kad šis imsis klientų aptarnavimo, bet ne ilgiau kaip 6 mėnesius.

Reikalavimai banko valdybai

 

Bankas gali būti įkurtas, jeigu jo steigėjai vadovaujančias pareigas patiki eiti geros reputacijos asmenims, turintiems atitinkamą išsilavinimą ir kvalifikaciją. Parenkant žmones vadovaujančiam banko darbui, turi būti išlaikytas „Keturių akių principas“, t. y. turi būti bent du asmenys, kurie efekty- viai ir kvalifikuotai vadovautų banko veiklai.

Kandidatai į banko valdybos narius užpildo ir pateikia Lietuvos banko Bankų priežiūros departamentui anketas (1 priedas). Kriterijai, pagal kuriuos priimamas sprendimas dėl banko valdybos narių ir vadovų tinkamumo:

- sąžiningumas (nėra jokių nesąžiningumo ar finansinės drausmės pažeidimų įrodymų);

- žinios (reikiama kvalifikacija ir išsimokslinimas);

- patirtis (praktinė patirtis bankinėje veikloje);

- nepriekaištinga reputacija (nuobaudų dėl nusižengimų, naudojantis tarnybine padėtimi, neturėjimas).

 

Banko įkūrimo procedūra

 

Steigėjai, prieš pateikdami paraišką ir dokumentų paketą banko registravimui, visus dokumentų projektus gali suderinti su Lietuvos banko Bankų priežiūros departamentu. Šio išankstinio suderinimo tikslas – sutrumpinti banko registravimo procesą, kad pateikta paraiška galėtų būti išnagrinėta be jos sugrąžinimo papildymui ar taisymui.

Pateikus oficialią paraišką, ji nagrinėjama įstatymų nustatytais terminais, t. y per 2 mėnesius, fiksuojant kanceliarijai pateiktų dokumentų datą. Jeigu nagrinėjimo eigoje iškyla neaiškumų ir banko steigėjai pateikia papildomą medžiagą, sprendimas dėl licenzijos suteikimo banko veiklai gali būti priimtas vėl per 2 mėnesius nuo tos datos, kai gaunami visi dokumentai, reikalingi sprendimui priimti.

Nagrinėjimo eigoje informacija apie galimas išvadas steigėjams neteikiama. Medžiaga nagrinėjama nedalyvaujant atstovams. Pateikus nepilną dokumentų paketą, paraiška su visais dokumentais sugrąžinama steigėjams nenagrinėta.

Banko steigėjai, kuriantys banką, pasirašo banko steigimo sutartį (rekomenduojama forma 2 priede), kurią patvirtina notariškai. Po to steigėjai, pateikę paraišką, steigimo sutartį ir banko steigėjų – juridinių asmenų – valdymo organų sutikimą kurti banką, gali kreiptis į Lietuvos banką užregistruoti statutą.

Įregistravus statutą Lietuvos banke, steigėjai, steigiantys banką, skelbiant viešą akcijų pasirašymą, turi teisę įstatymų nustatyta tvarka bei vadovaujantis kitais normatyviniais aktais viešai platinti akcijas ir pradėti rinkti banko pagrindinį (akcinį) kapitalą. Steigėjai, steigiantys banką uždaruoju būdu ir įregistravę statutą Lietuvos banke, taipogi gali pradėti rinkti pagrindinį (akcinį) kapitalą. Šiam tikslui bet kuriame Respublikos banke, pateikus įregistruotą banko statutą ir notariškai patvirtintą steigimo sutartį, steigėjai at- sidaro kaupiamąją sąskaitą pagrindiniam (akciniam) kapitalui rinkti. Steigėjai, pasirinktame banke atsidarę kaupiamąją sąskaitą, jo pavadinimą, adresą praneša Lietuvos banko Bankų priežiūros departamentui.

Jeigu bankas steigiamas uždaruoju būdu ir steigėjai dėl banko įregistravimo kreipiasi tuo pačiu kartu, kai prašoma registruoti banko statutą, kapitalą jie gali rinkti vieno iš steigėjų vardu atidarytoje depozitinėje sąskaitoje.

Pagrindinio (akcinio) kapitalo apmokėjimo kontrolę vykdo sąskaitą atidaręs bankas. Už pasirašytas akcijas fiziniai asmenys gali apmokėti grynais pinigais ar pavedimais iš savo asmeninių sąskaitų. Juridiniai asmenys už akcijas apmoka iš pelno, o ne apyvartinėmis lėšomis.

Parduodamas savo akcijas, bankas turėtų paaiškinti būsimiems akcininkams, kad banko akcijų įsigijimas nesuteikia jiems teisių gauti pigių kreditų. Akcininkai turėtų suprasti, kad rizika, kurią prisiima akcininkai ir depozitoriai yra skirtinga. Todėl visi steigiamo banko akcininkai turėtų pasirašyti rekomenduojamos formos akcininko pasižadėjimą, kad jie investuoja pinigus į ilgalaikį biznį, nelaukiant trumpalaikės naudos (3 priedas).

Akcininkas, įsigijęs 1/10 ir daugiau banko pagrindinio ar balsavimo teisę suteikiančio kapitalo, laikomas akcijų paketo savininku.

Akcijų paketas – tai juridinių ar fizinių asmenų ar jų grupės tiesiogiai ar netiesiogiai įsigyta ar valdoma 1/10 ar didesnė akcinio ar balsavimo teisę suteikiančio kapitalo dalis.

Tiesiogiai įsigytos ar valdomos akcijos – tai akcinio kapitalo dalis esanti akcininko nuosavybe ir kurią jis valdo savo vardu.

Netiesiogiai įgytos ir/ar valdomos akcijos – tai akcinio kapitalo dalis, kurią akcininkas ar jų grupė arba trečias asmuo per jų grupę įgijo ar/ir valdo per giminystės, turtinius ir valdymo santykius.

Kontrolinis akcijų paketas – tai juridinių arba fizinių asmenų arba jų grupės tiesiogiai ar netiesiogiai įsigytas ar valdomas akcijų paketas, suteikiantis jų savininkams ar valdytojams galimybę kontroliuoti akcinio banko valdymą ir įtakoti jo veiklą.

Jeigu steigiamo banko akcininkai planuoja įsigyti akcijų paketą, Lietuvos banko Bankų priežiūros departamentas turi gauti išsamią informaciją apie šių akcininkų finansinę būklę ir reputaciją bei įrodymus, kad jie disponuoja savomis lėšomis.

Fiziniai asmenys pateikia deklaracijas apie pajamas, o juridiniai asmenys – savo nuostatus bei pagrindinių finansinių rodiklių ir paskutinių trijų veiklos metų balansus, patvirtintus auditorių organizacijose.

Akcijų paketo savininkų pasirašytos akcininkų pasižadėjimų (3 priedas) kopijos pateikiamos Lietuvos banko Bankų priežiūros departamentui, prašant išankstinio leidimo akcijų paketo įsigijimui. Lietuvos bankas priima sprendimą apie galimybę tokiam akcininkui dalyvauti banko kūrime.

Jei toks akcininkas nesikreipia į Lietuvos banko Bankų priežiūros departamentą dėl išankstinio leidimo gavimo, pagal Komercinių (akcinių) bankų įstatymo 12 straipsnio 9 punktą jam gali būti sustabdyta ar atimta balsavimo teisė visuotiniame akcininkų susirinkime, o pagal 18 str. 5 punktą – nežinant, ar stabili šių akcininkų finansinė būklė – gali būti nesuteiktas leidimas banko veiklai.

Jei akcijų buvo pasirašyta už didesnę sumą, negu numatyta banko steigimo sutartyje ar statute, iniciatyvinė grupė bankui, kuriame atidaryta kaupiamoji sąskaita, privalo pateikti naują akcininkų ir akcijų paketo savininkų, kurių dalyvavimą jau bus patvirtinęs Lietuvos banko Bankų priežiūros departamentas, sąrašus. Jais remiantis, kaupiamąją sąskaitą atidaręs bankas gali priimti apmokėjimus.

Steigėjai turi ekonomiškai pagrįsti kuriamo banko veiklą ir su tuo susijusią riziką.

Ekonominiam pagrindimui turi būti pateiktas kuriamo banko veiklos (biznio) planas, kuriame atsispindėtų informacija (sudaryta laisva forma) apie:

- akcinio kapitalo dydį ir planus, kurie susiję su kapitalo padidinimu (papildoma akcijų emisija);

- numatomą depozitų ir kreditų dydį, už juos mokamas ir imamas palūkanas;

- valdymo ir personalo skaičių bei jo augimą;

- numatomą atskirų ūkio šakų kreditavimą;

- blogų ir abejotinų skolų atpažinimo bei padengimo politiką.

Veiklos plane, taip pat turi būti pateiktas:

1) klientų, kuriuos žada aptarnauti bankas, sąrašas su jų paskolų ir likučių sąskaitose duomenimis paskutinio mėnesio 1-ai dienai. Klientų skaičiaus augimas;

2) numatomas banko pajamų ir išlaidų pirmaisiais trim veiklos metais planas (4 priedas);

3) numatomas banko balansas už pirmus tris veiklos metus (5 priedas).

Prognozuojamas banko balansas turi būti sudaromas taip, kad atitiktų Lietuvos banko nustatytus ekonominius normatyvus, t. y. būtų išlaikytos privalomų rezervų, atskaitymų į atsargos kapitalą bei bankų prisiimamos aktyvų rizikos esant tam tikram kapitalui normos.

Per statute numatytą laiką, bet ne ilgiau kaip per 6 mėnesius, visi akcininkai turi būti pasirašę ir apmokėję už akcijas, t. y. banko pagrindinis (akcinis) kapitalas turi būti sukauptas. Priešingu atveju įnašai už akcijas akcininkams grąžinami be nuoskaitų ir bankas negali būti įregistruotas.

Apmokėjus už visas akcijas ir surinkus visą pagrindinį (akcinį) kapitalą, tiek atviruoju, tiek uždaruoju būdu kuriantys banką steigėjai kviečia akcininkų susirinkimą, kuris patvirtina arba patikslina steigėjų parengtą ir Lietuvos banke įregistruotą statutą; tvirtina steigimo ataskaitą; renka tarybos, valdybos narius ir pirmininkus, revizijų tarnybos narius ir vadovą; įgalioja tarybos pirmininką kreiptis į Lietuvos banko Bankų priežiūros departamentą dėl banko įregistravimo.

Nusprendus kreiptis su paraiška įregistruoti banką, Lietuvos banko Bankų priežiūros departamentui pateikiamas pilnas dokumentų, nustatytų įstatymo 18 straipsnio 3 punkte paketas:

- steigiamojo akcininkų susirinkimo protokolas, o jei bankas steigiamas uždaruoju būdu ir steigėjų kreipimasis dėl leidimo (licencijos) banko veiklai išdavimo. Protokole turi būti susirinkimo sprendimai dėl statuto patvirtinimo, tarybos, valdybos ir revizijų tarnybos išrinkimo. Steigiant banką uždaruoju būdu, pateikiamas visų steigėjų pasirašytas protokolas dėl valdymo organų išrinkimo;

- steigimo sutartis 1 egz. ir statutas 5 egz.;

(Steigimo sutartis ir statutas nepateikiami, jei banko statutas jau įregistruotas Lietuvos banke ir šiuose dokumentuose nedaryti pakeitimai.)

- kaupiamąją sąskaitą atidariusio banko išrašo kopija, patvirtinanti, kad kapitalas pilnai apmokėtas ir įrodymai, kad kapitalas teisingai apmokėtas;

- tarybos, valdybos ir revizijos tarnybos narių, vyriausiojo buhalterio sąrašai, atskirai nurodant:

a) banko valdybos narių, vyriausio buhalterio vardus, pavardes, išsilavinimą, ankstesnes darbovietes ir ten eitas pareigas, darbo stažą (iš jo – banko sistemoje).

b) tarybos, valdybos narių gimimo metus, užsiėmimą, dalyvavimą kitų įmonių ar bankų kapitale ir veikloje, bei kokių įmonių stebėtojų tarybų, bankų tarybų ar valdybų nariais jie yra;

- patalpų aprašymas;

- jei patalpos nuomojamos – sutartis dėl jų nuomos;

- kito banko garantinis raštas, kad jis laikinai atliks naujai steigiamo banko klientų kasinio aptarnavimo operacijas (ne ilgiau kaip 6 mėnesius);

- banko veiklos ekonominis pagrindimas;

- banko steigėjų:

a)juridinių asmenų – statutai ir trijų paskutinių metų buhalteriniai balansai, patvirtinti auditorių,

b) fizinių asmenų – pajamų deklaracijos bei duomenys, atspindintys jų dalyvavimą kitų įmonių, bankų kapitale ir veikloje, gimimo metai bei užsiėmimas.

(Deklaracijose turi atsispindėti: fizinio asmens vardas, pavardė, adresas, įsigyjamų akcijų skaičius ir jų vertė, piniginių sankaupų, kurios naudojamos banko akcijoms pirkti, įsigijimo šaltiniai ir jų kilmė: darbo užmokestis; pajamos, gautos iš individualios darbinės veiklos; honorarai; pajamos, gautos iš dalyvavimo kitų juridinių vienetų kapitale; kiti šaltiniai – notariškai įteisinti palikimai, dovanos ir t. t.);

- akcijų paketo savininkų pasirašytų akcininkų pasižadėjimų kopijos (3 priedas);

- tarybos ir valdybos užpildyta anketa (1 priedas).

Poskyrio pakeitimai:

Nr. 216, 1996-08-01, Žin., 1996, Nr. 77-1855 (1996-08-14), i. k. 096505ANUTA00000216

Nr. 77, 1997-04-17, Žin., 1997, Nr. 36-885 (1997-04-25), i. k. 097505ANUTA00000077

 

II. KAIP ĮKURTI VIETINIO BANKO FILIALĄ

 

Komerciniai bankai gali steigti savo filialus. Jie veikia pagal nuostatus, patvirtintus jų bankų renkamų organų. Filialo veiklos nuostatuose turi atsispindėti:

- filialo juridinis statusas (filialas neturi juridinio asmens teisių ir veikia komercinio banko vardu);

- filialo teisės ir pareigos, kurias komercinis bankas deleguoja jam savo kompetencijos ribose;

- filialo atliekamų operacijų turinys ir jų apimtys;

- buhalterinės apskaitos tvarka (filialo atliktos operacijos privalo atspindėti tos pačios dienos komercinio banko suvestiniame buhalteriniame balanse);

- įsipareigojimas vykdyti kompleksinį klientų aptarnavimą, įskaitant ir kasinį, saugoti filialo saugykloje savo ir klientų piniginius ženklus ir kitas vertybes.

Jeigu filialas steigiamas tame pačiame mieste, kuriame yra ir banko pagrindinė buveinė su tinkamai įrengtomis saugyklomis, ir bankas gali užtikrinti saugų pinigų nugabenimą į šį filialą bei jų tinkamą apsaugą darbo dienos metu, tai filiale gali būti įrengta tik atvežtinė kasa.

Filialas laikomas įsteigtu įregistravus jo nuostatus Lietuvos banko Bankų priežiūros departamente ir apie tai padarius įrašą bankų registracijos knygoje.

Komercinio banko registravimui būtina pateikti šiuos dokumentus:

- paraišką įregistruoti filialą, pasirašytą komercinio banko tarybos pirmininko, nurodant filialo adresą, telefoną, vadovo pavardę;

- komercinio banko tarybos posėdžio, priėmusio sprendimą įkurti filialą, protokolo išrašą;

- patvirtintus komercinio banko filialo nuostatus (3 egz.);

- filialo vadovo ir vyriausio buhalterio išrašus iš asmens kortelių;

- filialo patalpų aprašymą (kasų mazgo, saugyklos);

- dokumentus, įrodančius, kad filialas įsikurs bankui priklausančiose arba jo įšsinuomotose patalpose.

Pateikęs paraišką filialo registravimui, komercinis bankas per 5 darbo dienas privalo sudaryti sąlygas Lietuvos banko atstovams patikrinti filialo pasirengimą darbui vietoje.

Filialas gali būti neįregistruotas, jeigu:

- bus pateikti ne visi arba netinkamai įforminti dokumentai;

- filialo nuostatai neatitinka Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų reikalavimų, komercinio banko statuto nuostatų, taip pat kai nėra aptarti šių skyriaus pirmojeje pastraipoje išdėstyti reikalavimai;

- Lietuvos banko atstovai, išvykę į vietą, nustatys, kad filialas neturi tinkamai įrengtų patalpų ar dar nėra pasiruošęs darbui;

- filialo vadovas ir buhalteris neturi reikiamos kvalifikacijos ir darbo bankų sistemoje patirties;

Neįregistravus komercinio banko filialo, komercinis bankas, pašalinęs priežastis, kurios sutrukdė įregistruoti filialą, gali pakartotinai kreiptis į Lietuvos banką dėl jo įregistravimo, bet ne anksčiau kaip po 3 mėnesių nuo pirmo kreipimosi įregistravimo Lietuvos banke.

Komercinių bankų filialams, įregistravusiems nuostatus ir gavusiems licenciją filialo veiklai, Lietuvos banko įstaigose atidaromos korespondentinės sąskaitos. Šiose sąskaitose negali būti kaupiamos lėšos, skirtos bankų pagrindiniams (akciniams) kapitalams formuoti.

Apie pasikeitimus filialų steigimo dokumentuose, pasikeitus filialų vadovams ar jų dislokacijai, komerciniai bankai per 10 dienų privalo informuoti Lietuvos banko Bankų priežiūros departamentą.

Komercinis bankas, priėmęs sprendimą likviduoti filialą, nedelsiant raštiškai informuoja apie tai Lietuvos banko Bankų priežiūros departamentą.

 

III. KAIP ĮKURTI UŽSIENIO BANKO FILIALĄ

 

Užsienio kredito institucija, kuriai leidimas veikti buvo išduotas ne Lietuvoje, gali pradėti veiklą per Lietuvoje įsteigtą filialą tik gavusi Lietuvos banko leidimą. Lietuvos Respublikoje įsteigtas užsienio kredito institucijos filialas turi užsienio kapitalo įmonės statusą.

Leidimas filialo veiklai išduodamas, kai laikomasi tokių sąlygų:

- filialas turi turėti atskirus nuosavus kapitalus;

- filialas turi turėti pakankamą kapitalo ir aktyvų, perskaičiuotų pagal riziką, santykį;

- turi būti bent du asmenys, kurie efektyviai ir kvalifikuotai vadovautų filialui.

Užsienio kredito institucijos filialo vadovui taikomi reikalavimai:

- Lietuvos valstybinės kalbos žinojimas;

- pakankama kvalifikacija ir kompetencija bankininkystėje;

- Lietuvos bankams taikomų normatyvų supratimas.

Bent vienas iš vadovų turi būti Lietuvos pilietis.

Leidimas veikti gali būti neišduotas, jei tie asmenys neturi geros reputacijos arba pakankamos patirties tokioms pareigoms.

Užsienio kredito institucija, norinti gauti leidimą steigti Lietuvoje filialą, Lietuvos bankui Lietuvos valstybine kalba turi pateikti:

1) paraišką įregistruoti filialą, nurodant filialo adresą, telefonus;

2) kredito institucijos valdymo organų sprendimą (protokolą) atidaryti filialą Lietuvoje;

3) kredito institucijos statutą, licencijos užsiiminėti bankine veikla kopiją bei skelbtą veiklos balansą, nustatyta tvarka patvirtintus užsienyje;

4) patvirtintus filialo nuostatus, neprieštaraujančius Lietuvos Respublikos įstatymams. Nuostatuose turi atsispindėti filialo struktūra, jo teisės ir pareigos, kurias kredito institucija jam deleguoja;

5) duomenis apie filialo vadovus (užpildyti anketą);

6) filialo veiklos (biznio) planą, numatytą 3 metams į priekį;

7) patalpų, kuriomis naudosis filialas, aprašymą, atsižvelgiant į tai, kad jos turi būti pritaikytos piniginių vertybių saugojimui ir klientų aptarnavimui;

8) jei filialą numatoma kurti nuomojamose patalpose, sutartį su patalpų savininku.

Spręsdamas apie licencijos suteikimą užsienio banko filialo veiklai Lietuvoje, Lietuvos bankas paklausia užsienio šalies priežiūros organų ar jie neprieštarauja filialo planuojamai veiklai Lietuvoje.

Lietuvos banko sprendimas dėl licencijos suteikimo užsienio kredito institucijos filialo veiklai turi būti priimtas per 3 mėnesius nuo tos datos, kai gaunama visa informacija, reikalinga sprendimui priimti.

Užsienio kredito institucijos filialas yra laikomas įsteigtu nuo filialo nuostatų įregistravimo Lietuvos banke datos.

Už užsienio kredito institucijos filialo registravimą Lietuvos banke mokamas 10 tūkst. USD arba jo ekvivalento mokestis, už statuto pakeitimų įregistravimą – 1 tūkst. USD arba jo ekvivalento mokestis.

Filialo veikla Lietuvos Respublikoje nutraukiama, jei:

- bankas, turintis savo filialą Lietuvoje, yra likviduojamas;

- Lietuvos bankas priėmė sprendimą dėl filialo veiklos nutraukimo, filialui pažeidus Lietuvos Respublikos įstatymus;

- sprendimą nutraukti filialo veiklą priėmė užsienio bankas.

Apie sprendimą nutraukti užsienio kredito institucijos filialo veiklą Lietuvos bankas praneša suinteresuotai pusei.

Apie pasikeitimus, padarytus steigimo dokumentuose, filialas turi informuoti Lietuvos banką per 10 dienų.

 

IV. ATSTOVYBIŲ REGISTRAVIMO TVARKA

 

Atstovybė yra atskiras banko padalinys, esantis kitoje vietoje nei pats bankas. Ji neturi juridinio asmens teisių ir negali užsiimti savarankiška ūkine-komercine veikla, nesudaro savarankiško balanso. Atstovybės kuriamos banko interesų atstovavimui, gali jo vardu vykdyti susitarimus ir kitus teisinius veiksmus, tačiau neturi teisės atlikinėti klientų atsiskaitymo ir kreditavimo operacijų. Atstovybei korespondentinė sąskaita neatidaroma. Reikiamoms darbo užmokesčio bei ūkinėms išlaidoms atlikti gali būti atidaryta einamoji sąskaita.

Bankas, pageidaujantis atidaryti savo atstovybę, Lietuvos banko Bankų priežiūros departamentui pateikia:

- paraišką, kurioje nurodomi atstovybės atidarymo tikslai, atstovybę atidarančio banko būstinės adresas, pirmųjų asmenų pavardės ir pareigos, atstovo pavardė.

Užsienio bankai papildomai pateikia:

- išrašą iš bankų registro arba dokumentą, liudijantį apie teisę užsiimti bankininkyste.

Kai atstovybes kuria užsienio bankai, neturintys korespondentinių ryšių su Lietuvos banku, pirmųjų asmenų parašus turi patvirtinti šalies, kurioje įregistruotas bankas, notaras.

Užsienio banko įgaliotas atstovas, kuris kreipiasi savo banko vardu dėl atstovybės atidarymo, pateikia Lietuvos banko Bankų priežiūros departamentui dokumentą, liudijantį jo įgaliojimus. Keli užsienio bankai gali atidaryti bendrą atstovybę.

Atstovybė yra laikoma atidaryta nuo atstovybės įregistravimo Lietuvos banko Bankų priežiūros departamente datos.

Jei atstovybė nepradeda veikti per 6 mėnesius, registracija netenka galios.

Atstovybės veikla Lietuvos Respublikoje nutraukiama, jei:

- bankas, turintis savo atstovybę Lietuvoje, yra likviduojamas;

- Lietuvos bankas priėmė sprendimą dėl atstovybės veiklos nutraukimo, atstovybei pažeidus Lietuvos Respublikos įstatymus.

- sprendimą nutraukti atstovybės veiklą priėmė bankas, atidaręs atstovybę.

Apie sprendimą nutraukti atstovybės veiklą Lietuvos bankas praneša suinteresuotai pusei.

 

V. KAIP PADIDINTI BANKO PAGRINDINĮ KAPITALĄ

 

Banko pagrindinis (akcinis) kapitalas gali būti didinamas tik banko visuotinio akcininkų susirinkimo nutarimu, jei ko kito nenustato banko statutas. Banko pagrindinis (akcinis) kapitalas gali būti didinamas išleidžiant naujas akcijas arba didinant jau išleistų akcijų nominalias vertes akcininkų lėšomis, įmokėtomis už naujas banko akcijas arba už jau esančių akcijų nominalo padidėjimą. Didinti banko pagrindinį kapitalą iš banko pelno galima tik banko visuotinio akcininkų susirinkimo nutarimu Lietuvos banko nustatyta tvarka.

Priklausomai nuo banko steigimo būdo pagrindinio (akcinio) kapitalo didinimo procedūra yra tokia:

1. Bankas yra įsteigtas atviru būdu:

1.1. Visuotinis akcininkų susirinkimas priima nutarimą padidinti banko pagrindinį (akcinį) kapitalą ir pakeisti su tuo susijusius banko statuto punktus. Nutarime nurodomas pagrindinio (akcinio) kapitalo didinimo būdas, išleidžiamų akcijų klasė, rūšis, nominali vertė, kapitalo padidinimo dydis ir terminas, per kurį jis privalo būti sukauptas. Šis terminas negali būti ilgesnis kaip vieneri metai nuo banko akcijų emisijos įregistravimo Vertybinių popierių komisijoje dienos

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 50, 1994-07-21, Žin., 1994, Nr. 59-1180 (1994-08-03), i. k. 094505ANUTA00000050

 

1.2. Visuotinio banko akcininkų susirinkimo nutarimo dėl pagrindinio (akcinio) kapitalo padidinimo pagrindu banko taryba kartu su banko valdyba parengia dokumentus naujų akcijų emisijos ar nominalios akcijų vertės padidinimo įregistravimui Vertybinių popierių komisijoje. Prieš pateikdamas dokumentus Vertybinių popierių komisijai, bankas privalo pateikti juos suderinimui Lietuvos banko Bankų priežiūros departamentui.

1.3. Gavęs Vertybinių popierių komisijos leidimą naujų akcijų emisijai ar jau esamų akcijų nominaliai vertei padidinti, bankas gali imtis konkrečių veiksmų papildomo kapitalo kaupimui. Išplatintos ir pasirašytos akcijos privalo būti pilnai apmokėtos per metus nuo sprendimo dėl kapitalo padidinimo priėmimo dienos.

1.4. Jeigu naujų akcijų platinimo metu akcininkas, tiesiogiai ir/ar netiesiogiai įsigijęs 1/10 ar daugiau banko pagrindinio ar balsavimo teisę suteikiančio kapitalo, tampa tiesioginiu ir/ar netiesioginiu akcijų paketo savininku (akcijų paketas skaičiuojamas nuo numatomo sukaupti pagrindinio (akcinio) kapitalo sumos), bankas kreipiasi į Lietuvos banką su prašymu leisti tokiam akcininkui įsigyti banko akcijų paketą, pateikdamas kartu su prašymu dokumentus, liudijančius, kad akcijos perkamos iš nuosavų, neįkeistų ir teisėtu keliu įgytų lėšų.

1.5. bankas, sukaupęs visą visuotinio akcininkų susirinkimo nustatytą kapitalą, kreipiasi į Lietuvos banką dėl naujo banko pagrindinio kapitalo ir atitinkamų statuto pakeitimų įregistravimo, pateikdamas šiuos dokumentus:

- paraišką dėl naujo pagrindinio kapitalo ir statuto pakeitimų įregistravimo;

- banko statuto naują redakciją (3 egz.);

- išrašą iš visuotinio akcininkų susirinkimo protokolo, nurodant, iki kokios sumos buvo nutarta didinti banko pagrindinį (akcinį) kapitalą, kapitalo didinimo būdą, išleidžiamų akcijų klasę, rūšį, nominalią vertę, balsavimo rezultatus;

- Vertybinių popierių komisijos leidimą vertybinių popierių emisijai ar akcijų nominalios vertės padidinimui;

- naują akcininkų sąrašą, nurodant, kiek ir kokių akcijų jie valdo, jiems priklausančio banko pagrindinio kapitalo dydį;

- dokumentus, įrodančius, kad lėšos kapitalo padidinimui sukauptos (banko balansą dokumentų pateikimo dienai);

- akcininkų – juridinių asmenų – kolegialių valdymo organų sutikimą pirkti banko akcijas (stebėtojų tarybos nutarimą);

- ekonominį banko pagrindinio kapitalo didinimo pagrindimą (biznio planą).

2. Bankas įsteigtas uždaru būdu:

2.1. Visuotinis banko akcininkų susirinkimas priima nutarimą padidinti banko pagrindinį kapitalą iki konkrečios sumos, nurodydamas, kokiu būdu bus kaupiamas kapitalas, ir terminą, per kurį jis privalo būti sukauptas (bet ne ilgesnį kaip 1 metai nuo nutarimo priėmimo datos).

Jeigu dėl priimto banko pagrindinio kapitalo padidinimo būdo reikia keisti banko statutą, susirinkimas privalo priimti atitinkamą nutarimą.

2.2. Neskelbdamas viešo akcijų pasirašymo, bankas platina akcijas banko statuto ir visuotinio akcininkų susirinkimo nustatyta tvarka.

2.3. Jeigu akcijų platinimo metu akcininkas, tiesiogiai ir/ar netiesiogiai įsigijęs 1/10 ar daugiau banko pagrindinio ar balsavimo teisę suteikiančio kapitalo, tampa tiesioginiu ar netiesioginiu banko akcijų paketo savininku (akcijų paketas skaičiuojamas nuo numatomo banko pagrindinio kapitalo), bankas kreipiasi į Lietuvos banko Bankų priežiūros departamentą su prašymu leisti tokiam akcininkui įsigyti banko akcijų paketą, pateikdamas kartu su prašymu dokumentus, liudijančius, kad akcijos perkamos iš nuosavų, neįkeistų ir teisėtu keliu įgytų lėšų.

2.3. Bankas, pilnai sukaupęs visuotinio akcininkų susirinkimo nustatytą kapitalą, kreipiasi į Lietuvos banką dėl naujo banko pagrindinio kapitalo ir atitinkamų statuto pakeitimų įregistravimo, pateikdamas šiuos dokumentus:

- paraišką dėl naujo pagrindinio kapitalo ir statuto pakeitimų įregistravimo;

- naują statuto redakciją (3 egz.);

- išrašą iš visuotinio akcininkų susirinkimo protokolo, nurodant, iki kokios sumos ir kokia tvarka nutarta didinti banko pagrindinį (akcinį) kapitalą, balsavimo rezultatus;

- naują akcininkų sąrašą, nurodant, kiek ir kokių akcijų jie valdo, jiems priklausančio banko pagrindinio (akcinio) kapitalo dydį;

- dokumentus, įrodančius, kad lėšos kapitalo padidinimui sukauptos;

- banko akcininkų – juridinių asmenų – kolegialių valdymo organų sutikimus pirkti banko akcijas;

- ekonominį banko pagrindinio kapitalo didinimo pagrindimą.

Komercinių bankų paraiškos dėl kapitalo padidinimo nagrinėjamos Lietuvos banko Bankų priežiūros departamente tik pateikus visus aukščiau išvardintus dokumentus. Jeigu pateikti ne visi ar netinkamai įforminti dokumentai, jie grąžinami pareiškėjui.

Lietuvos banko Bankų priežiūros departamentas atlieka atrankinį ar išsamų lėšų, naudojamų banko akcijoms pirkti kilmės, akcininko finansinės būklės, kapitalo apmokėjimo tvarkos patikrinimą, gali pareikalauti papildomų dokumentų ar įrodymų apie lėšų, naudojamų naujoms komercinių bankų akcijoms pirkti, kilmę, banko akcininkų stabilią finansinę būklę, nepriekaištingą veiklą praeityje bei gerą vardą verslo ir finansinėje veikloje bei kitais banko pagrindinio (akcinio) kapitalo didinimo aspektais, o būtent:

- akcininkų – fizinių asmenų pajamų deklaracijas ir dokumentus, patvirtinančius šių pajamų kilmę;

- akcininkų – juridinių asmenų trijų paskutiniųjų veiklos metų balansus, patvirtintus nepriklausomų auditorių, juridinių asmenų finansinius rezultatus, patvirtintus valstybinėse mokesčių inspekcijos įstaigose.

Jeigu pateikti dokumentai nekelia abejonių dėl kapitalo padidinimo formavimo ir sprendimui priimti nereikia papildomos medžiagos, komercinių bankų departamentas pateikia išvadas Lietuvos banko valdybai per mėnesį laiko nuo paraiškos įregistravimo Lietuvos banke dienos. Priešingu atveju – per mėnesį laiko nuo paskutinių pareikalautų dokumentų pateikimo dienos.

Įregistruoti kapitalo padidinimą Lietuvos banke gali būti atsisakyta, jeigu bus nustatyta, kad:

- kapitalo padidinimas nevisiškai apmokėtas arba banko valdyba viršijo savo įgaliojimus, išplatindama daugiau akcijų negu buvo numatyta visuotinio akcininkų susirinkimo nutarime, akcijos buvo platinamos nesilaikant banko statute ar akcininkų susirinkime nustatytos tvarkos,

- uždaru būdu įsteigtas bankas platino akcijas, skelbdamas viešą jų pasirašymą,

- atviru būdu įsteigtas bankas platino akcijas, negavęs tam Vertybinių popierių komisijos leidimo,

- visuotinis akcininkų susirinkimas priėmė nutarimą didinti banko pagrindinį (akcinį) kapitalą anksčiau, negu buvo apmokėtas ir įregistruotas Lietuvos banke prieš tai numatytas kapitalo padidinimas,

- bankas nesikreipė į Lietuvos banką dėl išankstinio sutikimo leisti akcininkui ar jų grupei įsigyti banko akcijų paketą,

- bankas ar bent vienas iš jo akcininkų atsisako pateikti dokumentus ar įrodymus dėl lėšų, naudojamų naujoms banko akcijoms pirkti, kilmės ar sudaryti sąlygas Komercinių bankų departamentui atlikti pilną ar atrankinį akcininko finansinės būklės, banko kapitalo padidinimo tvarkos patikrinimą,

- akcininkas perka banko akcijas ne iš nuosavų lėšų, o būsimo pelno sąskaita arba naudodamas tam skolintas, įkeistas, įstatinio kapitalo, gautas avansu ar kitokias grąžintinas lėšas ar turtą,

- bankas neefektyviai naudoja jau turimą pagrindinį kapitalą, o kapitalo didinimo ekonominis pagrindimas neįrodo, kad sukauptos lėšos bus efektyviai panaudotos.

Lietuvos bankui atsisakius įregistruoti kapitalo padidinimą dėl kurios nors iš išvardintų priežasčių, komercinis bankas, pašalinęs nurodytas priežastis, gali pakartotinai kreiptis į 2ietuvos banką dėl kapitalo padidinimo įregistravimo, bet ne anksčiau kaip po 3 mėnesių nuo neigiamo sprendimo priėmimo Lietuvos banke dienos (jeigu dar nepasibaigė įstatymu nustatytas terminas akcijų platinimui).

Kapitalo padidinimas laikomas įregistruotu nuo sprendimo Lietuvos banke priėmimo dienos.

Už kapitalo padidinimo įregistravimą mokamas nustatyto dydžio mokestis.

Banko pagrindinis kapitalas didinamas tik nacionaline valiuta.

 

______________


 

Komercinių bankų priežiūros departamentas

1 priedas

 

Anketa asmeniui, kuris yra ar ruošiasi tapti

................................................................................................................................................................

(banko pavadinimas)

 

banko v a d o v u

 

1. Pavardė...................................................................................................................................

2. Vardas (vardai).......................................................................................................................

3. Ankstesnė pavardė ar vardas, kurį turėjote.............................................................................

4. Dabartinis namų adresas.........................................................................................................           

5. Privatūs adresai per paskutinius 3 metus:

1)................................................................................................................................................ ;

2)................................................................................................................................................ ;

3).................................................................................................................................................

6. Gimimo data ir vieta (tiksli)....................................................................................................

7. Užimamos pareigos (taip pat ir visuomeninės) anketos pildymo metu...................................

8. Bankų, kuriuose paskutinius 10 m. dirbote, metai, pavadinimai ir adresai:

1)................................................................................................................................................ ;

2)................................................................................................................................................ ;

3)................................................................................................................................................ ;

4)................................................................................................................................................ ;

5)................................................................................................................................................ ;

6)................................................................................................................................................ ;

7)................................................................................................................................................ ;

8)................................................................................................................................................ ;

9)................................................................................................................................................ ;

10)...............................................................................................................................................

10. Profesinė kvalifikacija...........................................................................................................

..................................................................................  ir kuriais metais ją įsigijote...................................

11. Pareigos per pastaruosius 10 m. (nurodant metus, kada dirbote šiose pareigose):

1)................................................................................................................................................ ;

2)................................................................................................................................................ ;

3)................................................................................................................................................ ;

4)................................................................................................................................................ ;

5)................................................................................................................................................ ;

6)................................................................................................................................................ ;

7)................................................................................................................................................ ;

8)................................................................................................................................................ ;

9)................................................................................................................................................ ;

10)...............................................................................................................................................

12. Ar esate Lietuvos Respublikoje įregistruoto banko valdybos narys? Jei taip, tai kurio?.... ..

13. Ar esate Lietuvos Respublikoje įregistruoto banko tarybos ar įmonės (ūkinio subjekto) stebėtojų tarybos narys? Jei taip, tai kurio?........................................................................................................................

14. Ar buvote teistas, už kokį nusikaltimą ir kada? Kokios nuobaudos buvo taikytos? ..............

15. Ar buvote atleistas iš kokios nors tarnybos dėl darbo drausmės pažeidimų ir iš kokių nors pareigų? Jei taip, nurodykite........................................................................................... ...........................................

............................................................................................................................................... .................

16. Ar, vadovaudamas įstaigai, įmonei, buvote patrauktas atsakomybėn už piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi ar už kitus pažeidimus? Jei taip, nurodykite............................................................................

.................................................................................................................................... ............................

17. Ar įmonė, ku6riai Jūs vadovavote, buvo likviduota? Ar jai buvo taikytos sankcijos? Jei taip, nurodykite įmonės pavadinimą, metus, kada tai įvyko........................................... ..................................................

................................................................................................................................................................

18. Kiek akcijų banke įregistruota Jūsų vardu ar susijusio asmens vardu (susiję asmenys – tai žmona, vaikai, tėvai)? Nurodykite, kieno vardu šios akcijos registruotos, akcijų rūšį ir klasę.............................................................................. ..................................................................................

19. Ar turite įsigijęs kitų bankų ar įmonių akcijų? Jei taip, kokių ir kiek?.................. ................

20. Kokias užsienio kalbas mokate?...........................................................................................

21. Ar tobulinotės bankininkystės, ekonominiais klausimais užsienyje? Kur, kada?.......... ........

................................................................................................................................................................

 

Data                                                                                                   Parašas

______________


2 priedas

 

Komercinio banko...................

S T E I G I M O S U T A R T I S

 

sudaryta Lietuvos Respublikos .............................................................  mieste. 19.. m........ mėn. ... d.

                                                                                        (miesto pavadinimas)

 

...................................................................................................... , esanti..............................................,

                                                   (įmonės pavadinimas)

atstovaujama............................................................................................................... , veikiančio pagal

(pareigos, pavardė, vardas)

................................................................................................................................................................

(nuostatus, įgaliojimą)

(Surašomi visi juridiniai asmenys)

 

Pilietis, -ė....................................................................... , gyvenantis.........................................,

                                                                   (pavardė, vardas)

pasas, serija............ Nr............................................................................................................... ,

                                                                                                                       (kada ir kas išdavė)

(Surašomi visi fiziniai asmenys)

 

toliau vadinami „steigėjas“, susitarė, kad:

1. Steigia komercinį banką..........................................................................................................

                                                                                                          (banko pavadinimas)

2. Banko steigimo būdas.............................................................................................................

                                                                                                     (atviras, skelbiant viešą akcijų pasirašymą ar

............................................................... uždaras, kai akcijas įsigyja steigėjai arba kai akcijas įsigyja steigėjai ir kiti akcininkai, neskelbiant viešo akcijų pasirašymo (reikalingą įrašyti)

3. Bankas juridinio asmens teises įgys tik nuo jo įregistravimo Lietuvos banke dienos.

4. Bankas turės savo pagrindinį, atsargos ir kitus kapitalus, numatytus banko statute.

5. Pagrindinis kapitalas renkamas iš............................................................................................

                                                                                                                               (akcininkų, tik steigėjų įnašų.)

Pagrindinio kapitalo suma.................................................................................................... litų.

                                                                                                                         (reikalingą įrašyti)

 

Steigėjai nurodo jų įsigyjamų akcijų skaičių, kapitalo vertę ir jų dalį pagrindiniame kapitale atskirai pagal kiekvieną akcijų klasę.

Steigėjo pavadinimas

Akcijų klasė

Akcijų skaičius

Suma

% pagrindiniame kapitale

 

6. Steigimo sutartyje turi būti numatyta apmokėjimo už pasirašytas akcijas terminai ir tvarka, turint omeny tai, kad, registruojant banką, visas kapitalas turės būti apmokėtas.

Įnašai už akcijas įmokami į tam tikslui atidarytą kaupiamąją sąskaitą. Banką įregistravus, tos sąskaitos likučiai bus pervesti į banko korespondentinę sąskaitą.

Sutartyje gali būti numatytos sankcijos steigėjams, laiku nesumokėjusiems pasirašytos sumos.

Jei akcininkai planuoja jo veikloje dalyvauti nepiniginiais įnašais, tai turi būti numatyta sutartyje.

7. Bankas iš kasmetinio pelno sudarys atsargos kapitalą, naudojamą galimiems veiklos nuostoliams padengti. Atskaitymų į atsargos kapitalą normą nustato Lietuvos bankas. Atskaitymai daromi tol, kol atsargos kapitalas pasieks pagrindinio kapitalo dydį.

8. Steigėjų pareiga:

- laiku ir pilnai apmokėti šioje sutartyje pasirašytą akcijų sumą;

- neskelbti konfidencialios informacijos apie banko veiklą, saugoti paslaptyje informaciją apie banko klientų operacijas ir indėlius;

- susirinkimui nusprendus, pirkti papildomų banko akcijų;

- nereikalauti, kad bankas išpirktų anksčiau įsigytas akcijas.

9. Parengti banko statutą ir pateikti registruoti Lietuvos banke.

10. Banko nuostoliai dengiami iš atsargos kapitalo: jei šių lėšų neužtenka – kitų banko nuosavų kapitalų sąskaita. Nepakankant ir šių lėšų, parduodamas banko turtas arba akcininkai papildomai įsigyja akcijų.

11. Banko pelnas, sumokėjus įstatymais numatytus mokesčius, skiriamas banko fondų sudarymui, o likusioji dalis išmokama akcininkams dividendų pavidalu.

12. Aukščiausias banko valdymo organas yra visuotinis akcininkų susirinkimas.

13. Viena įsigyta akcija suteikia vieno balso teisę.

14. Banko valdybos veiklai stebėti iš akcininkų tarpo renkama taryba.

15. Banko veikla nutraukiama:

- visuotiniam akcininkų susirinkimui nusprendus;

- pagrindiniam kapitalui likus mažesniam už Lietuvos banko nustatytą minimalią sumą ir nurodytu laiku jo nepapildžius;

- atšaukus leidimą (licenciją) komercinio banko veiklai.

16. Ši sutartis įsigalioja ją pasirašius visiems sutarties subjektams.

17. Sutartis sudaryta... egzemplioriais: po vieną kiekvienam steigėjui ir kitą – banko iniciatyvinės grupės atstovui.

 

Akcininkai:                                                                                        Parašai

______________


 

3 priedas

 

A k c i n i n k o p a s i ž a d ė j i m a s

Kam: Komerciniam bankui

Nuo:............................................................................................................................................

(asmens pavardė, vardas ar įstaigos pavadinimas)

(Bet kurios įstaigos ar asmens, kuris įsigijo komercinio banko akcijų)

1. Aš patvirtinu, kad esu...................................... (banko pavadinimas) akcininkas, kuriame esu įsigijęs..... paprastą(-ų) akciją(ų), kurių nominali vertė......... litų,..... privilegijuotą(-ų) akcijas(-ų), kurių nominali vertė........ litų.

2. Aš patvirtinu, kad suprantu, jog mano, kaip akcininko, bet kokios pretenzijos, kurias mano kapitalas leidžia turėti į............................................................................................................................. banko balansui

                                                                                                     (banko pavadinimas)

ar bizniui, banko likvidavimo ar bankroto atveju bus patenkinamos po depozitorių, kreditorių ir privilegijuotų akcijų savininkų pretenzijų.

3. Aš patvirtinu, kad suprantu, jog mano įsigytas kapitalas yra.................................. banko pastovus kapitalas iki

(banko pavadinimas) jo likvidavimo datos arba iki to laiko, kada Lietuvos bankas duos leidimą sumažinti tą kapitalą. Aš suprantu, kad galiu parduoti savo turimas kapitalo akcijas kitam akcininkui, tačiau neturiu teisės reikalauti, kad bankas išpirktų jas iš manęs ar išduotų man kreditą pagal tos nuosavybės garantiją.

4. Aš patvirtinu, kad esu pasiruošęs prisiimti maksimalią atsakomybę už šio banko operacijas apmokėtų akcijų suma ir saugoti jo finansinį stabilumą.

5. Aš suprantu, kad banko akcijų įsigijimas nesuteikia man privilegijų prieš kitus banko klientus, gaunant pigesnių šio banko kreditų. Jei dėl to bankas patirtų nuostolių, aš pasiruošęs atsisakyti man priklausančių dividendų.

 

Data                                                                                        Akcininko parašas

______________


 

4 priedas

 

Komercinio banko pajamų, išlaidų ir pelno

p l a n a s

(tūkst. Lt)

 

 

199.. m.

199.. m.

199.. m.

 

P a j a m o s:

 

 

 

1.

Palūkanos už kreditus:

 

 

 

-

už trumpalaikius kreditus

 

 

 

-

už ilgalaikius kreditus

 

 

 

-

už sąskaitas bankuose – korespondentuose

 

 

 

-

už tarpbankinį kreditą

 

 

 

2.

Gauti komisiniai

 

 

 

3.

Kitos pajamos (iššifruoti)

 

 

 

 

Iš viso pajamų

 

 

 

 

I š l a i d o s:

 

 

 

1.

Priskaičiuotos ir sumokėtos palūkanos už depozitus

 

 

 

2.

Palūkanos už tarpbankinį kreditą

 

 

 

3.

Išlaidos valdymo aparatui išlaikyti

 

 

 

4.

Operacinės ir kitos išlaidos (iššifruoti)

 

 

 

5.

Amortizaciniai atskaitymai

 

 

 

viso išlaidų

 

 

 

 

Pelnas (iki paskirstymo)

P e l n o p a s k i r s t y m a s:

199.. m. 199.. m. 199.. m.

P e l n o s u m a:

1) mokesčiai

2) atskaitymai į atsargos kapitalą

3) atskaitymai į kitus banko kapitalus

4) dividendų išmokėjimai

5) metiniai išmokėjimai (tantjemos) banko valdybos nariams

6) nepaskirstytas pelnas

______________


 

5 priedas

 

K o m e r c i n i o b a n k o b a l a n s a s

(tūkst. Lt)

 

 

199.. m.

199.. m.

199.. m.

 

A k t y v a s

 

 

 

1.

Kasa

.....

.....

.....

2.

Korespondentinės sąskaitos

.....

.....

.....

3.

Privalomi rezervai Lietuvos banke

.....

.....

.....

4.

Banko išduotos paskolos:

 

 

 

-

trumpalaikės

.....

.....

.....

-

ilgalaikės

.....

.....

.....

5.

Banko įsigyti aktyvai ir vertybiniai popieriai

.....

.....

.....

6.

Pastatai, įrengimai ir kiti pagrindiniai fondai

.....

.....

.....

7.

Kiti aktyvai

.....

.....

.....

 

Balansas

.....

.....

.....

 

P a s y v a s

 

 

 

1.

Pagrindinis kapitalas

.....

.....

.....

2.

Atsargos kapitalas

.....

.....

.....

3.

Draudimo kapitalas

.....

.....

.....

4.

Kiti kapitalai

.....

.....

.....

5.

Depozitai (iš viso)

.....

.....

.....

 

iš jų:

 

 

 

- depozitai

iki pareikalavimo

.....

.....

.....

- terminuoti

depozitai

.....

.....

.....

- privačių

asmenų taupomieji indėliai.....

 

.....

.....

6.

Pelnas

.....

.....

.....

7.

Kiti pasyvai

.....

.....

.....

 

Balansas

.....

.....

.....

______________

6 priedas. Neteko galios nuo 1996-08-15

Priedo naikinimas:

Nr. 216, 1996-08-01, Žin. 1996, Nr. 77-1855 (1996-08-14), i. k. 096505ANUTA00000216

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos banko valdyba, Nutarimas

Nr. 50, 1994-07-21, Žin., 1994, Nr. 59-1180 (1994-08-03), i. k. 094505ANUTA00000050

Dėl Komercinių (akcinių) bankų, jų padalinių steigimo bei bankų pagrindinio kapitalo padidinimo registravimo taisyklių dalinio pakeitimo

 

2.

Lietuvos banko valdyba, Nutarimas

Nr. 216, 1996-08-01, Žin., 1996, Nr. 77-1855 (1996-08-14), i. k. 096505ANUTA00000216

Dėl Banko licencijų komerciniams bankams išdavimo ir atšaukimo taisyklių

 

3.

Lietuvos banko valdyba, Nutarimas

Nr. 77, 1997-04-17, Žin., 1997, Nr. 36-885 (1997-04-25), i. k. 097505ANUTA00000077

Dėl Lietuvos banko teisės aktų pripažinimo netekusiais galios