Įsakymas netenka galios 2015-08-01:

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, Įsakymas

Nr. B1-748, 2015-07-31, paskelbta TAR 2015-07-31, i. k. 2015-11856

Dėl Enzootinės galvijų leukozės, galvijų bruceliozės ir tuberkuliozės kontrolės tvarkos aprašo patvirtinimo

 

Suvestinė redakcija nuo 2005-07-06 iki 2015-07-31

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2005, Nr. 50-1689, i. k. 105110MISAK00B1-236

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ENZOOTINĖS GALVIJŲ LEUKOZĖS KONTROLĖS NURODYMŲ PATVIRTINIMO

 

2005 m. balandžio 13 d. Nr. B1-236

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15) ir Prekybos galvijais ir kiaulėmis veterinarijos reikalavimais, patvirtintais Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2004 m. balandžio 20 d. įsakymu Nr. B1-349 (Žin., 2004, Nr. 135-4916), 1977 m. gegužės 17 d. Tarybos direktyva 77/391/EEB, nustatančia Bendrijos priemones dėl galvijų bruceliozės, tuberkuliozės ir enzootinės galvijų leukozės likvidavimo, ir 1977 m. gruodžio 13 d. Tarybos direktyva 78/52/EEB, nustatančia nacionalinių programų Bendrijos kriterijus dėl pagreitinto galvijų bruceliozės, tuberkuliozės ir enzootinės galvijų leukozės likvidavimo:

1. Tvirtinu pridedamus Enzootinės galvijų leukozės kontrolės nurodymus.

2. Pavedu įsakymo vykdymo kontrolę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo skyriui.

 

 

 

DIREKTORIUS                                                                                  KAZIMIERAS LUKAUSKAS


PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

direktoriaus 2005 m. balandžio 13 d.

įsakymu Nr. B1-236

 

ENZOOTINĖS GALVIJŲ LEUKOZĖS KONTROLĖS NURODYMAI

 

Enzootinės galvijų leukozės kontrolės nurodymai (toliau – Nurodymai) parengti vadovaujantis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15), Prekybos galvijais ir kiaulėmis veterinarijos reikalavimais, patvirtintais Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2004 m. balandžio 20 d. įsakymu Nr. B1-349 (Žin., 2004, Nr. 135-4916), 1977 m. gegužės 17 d. Tarybos direktyva 77/391/EEB, nustatančia Bendrijos priemones dėl galvijų bruceliozės, tuberkuliozės ir enzootinės galvijų leukozės likvidavimo, ir 1977 m. gruodžio 13 d. Tarybos direktyva 78/52/EEB, nustatančia nacionalinių programų Bendrijos kriterijus dėl pagreitinto galvijų bruceliozės, tuberkuliozės ir enzootinės galvijų leukozės likvidavimo.

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Nurodymų tikslas – nustatyti enzootinės galvijų leukozės kontrolės tvarką galvijų bandose Lietuvos Respublikoje.

2. Vartojamos sąvokos:

Banda – vienoje laikymo vietoje laikomas galvijas ar galvijų grupė, sudaranti vieną epizootinį vienetą, kuriai suteikiamas numeris. Jei vienoje laikymo vietoje laikoma daugiau nei viena banda, kiekviena iš jų turi turėti atskirą numerį.

Enzootinė galvijų leukozė (toliau – EGL) – užkrečiamoji galvijų liga, kurią sukelia retrovirusas (galvijų leukemijos virusas).

Įtariamas, kad užsikrėtęs enzootine galvijų leukoze, galvijas (toliau – įtariamas galvijas) – galvijas, kuris turi būdingų klinikinių požymių, kurie gali pasireikšti EGL užsikrėtusiam galvijui, ir kuriam laboratoriniais tyrimais nebuvo nei patvirtinta, nei atmesta EGL.

Enzootine galvijų leukoze užsikrėtęs galvijas (toliau – užsikrėtęs galvijas) – galvijas, kuriam laboratoriniais tyrimais buvo patvirtinta EGL.

Laikymo vieta – patalpa, tvartas, ferma ar kitas statinys, dažniausiai su pagalbiniais pastatais ir aplinkine teritorija, kuriuose nuolatos ar laikinai laikomi galvijai.

Savininkas – fizinis ar juridinis asmuo, nuolatos ar laikinai atsakingas už galvijus, įskaitant vežamus ar tiekiamus rinkai.

Oficialiai enzootine galvijų leukoze neužkrėsta galvijų banda – galvijų banda, atitinkanti Prekybos galvijais ir kiaulėmis veterinarijos reikalavimus.

Įgaliotasis veterinarijos gydytojas – kompetentingos institucijos pagal sutartį įgaliotas atlikti laikymo vietoje naminių gyvūnų užkrečiamųjų ligų kontrolės priemones privatus veterinarijos gydytojas.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) – Lietuvos Respublikos kompetentinga institucija.

Teritorinė VMVT – savivaldybės, rajono, miesto ar apskrities VMVT.

Valstybinis veterinarijos gydytojas – veterinarijos gydytojas, pagal Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymą atliekantis valstybinės veterinarijos funkcijas.

3. Draudžiama vakcinuoti ir gydyti galvijus nuo EGL.

4. Lietuvos Respublikos, apskričių ir galvijų bandų statusas dėl EGL tvirtinamas pagal Prekybos galvijais ir kiaulėmis veterinarijos reikalavimus.

 

II. PRANEŠIMAS ĮTARUS EGL

 

5. Galvijų savininkas ir (arba) įgaliotasis veterinarijos gydytojas turi nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 24 valandas, pranešti teritorinei VMVT apie laikymo vietoje įtariamus ir užsikrėtusius galvijus, nurodydamas bandos ir laikymo vietos registravimo ir galvijų ženklinimo duomenis. Kai bandos ir laikymo vietos registravimo duomenys sutampa, nurodomi tik bandos duomenys. Savininkas turi laikyti įtariamus ir užsikrėtusius galvijus tol, kol juos apžiūri teritorinės VMVT valstybinis veterinarijos gydytojas.

6. Įgaliotasis veterinarijos gydytojas, atliekantis skerdyklos valstybinę veterinarinę priežiūrą, turi nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 24 valandas, pranešti teritorinei VMVT apie skerdykloje įtariamus ir užsikrėtusius gyvus ar paskerstus galvijus, apie navikus, aptiktus limfinės sistemos audiniuose ir kituose organuose, nurodydamas bandos ir laikymo vietos registravimo ir galvijų ženklinimo duomenis. Įgaliotasis veterinarijos gydytojas turi prižiūrėti skerdeną tol, kol ją apžiūri teritorinės VMVT valstybinis veterinarijos gydytojas.

7. Teritorinė VMVT turi per 24 valandas pranešti raštiškai apie laikymo vietose įtariamus ir užsikrėtusius galvijus, nurodydama bandos ir laikymo vietos registravimo ir galvijų ženklinimo duomenis VMVT Gyvūnų sveikatingumo skyriui ir galvijų savininkui.

8. Veterinarijos laboratorijos, atliekančios EGL tyrimus, per 24 valandas turi pranešti VMVT apie EGL tyrimų rezultatus.

 

III. REIKALAVIMAI IMPORTUOJAMIEMS IR VEŽAMIEMS TRANZITU GALVIJAMS

 

9. Galvijai gali būti importuojami ir vežami tranzitu tik iš Europos Komisijos patvirtintų trečiųjų šalių teisės aktų nustatyta tvarka.

10. Importavus iš trečiųjų šalių, atitinkančių 9 punkto reikalavimus, ar įvežant iš ES šalių galvijus, savininkas per 24 valandas nuo galvijų siuntos iškrovimo paskirties laikymo vietoje turi informuoti teritorinę VMVT ir įgaliotąjį veterinarijos gydytoją apie galvijų siuntą ir nedelsiant pateikti patikrinimui veterinarijos sertifikatą ir galvijų pasą ar pasus, jiems pareikalavus.

11. Importuoti ar įvežti iš ES veislei ir auginimui galvijai, vyresni kaip 12 mėnesių amžiaus, turi būti laikomi atskirti nuo bandos galvijų ir tiriami du kartus dėl EGL pagal Prekybos galvijais ir kiaulėmis veterinarijos reikalavimus. Tyrimai turi būti atliekami ne dažniau kaip kas 4 mėnesius ir ne rečiau kaip kas 12 mėnesių. Galvijai netiriami, jeigu jie atvežti iš ES šalies ar jos dalies, kuri turi oficialiai EGL neužkrėstos šalies ar jos dalies statusą.

12. Importuoti ar įvežti iš ES skersti skirti galvijai turi būti paskersti kaip galima greičiau, bet ne vėliau kaip per 72 valandas nuo jų atvežimo. Skersti skirti galvijai turi būti atvežti iš oficialiai EGL neužkrėstos bandos.

13. Įtariami ir užsikrėtę galvijai, nurodyti 11 punkte, turi būti paskersti, o likę galvijai turi būti laikomi atskirti nuo kitų galvijų tol, kol sulaukia 24 mėnesių amžiaus. Tuomet tiriami du kartus pagal Prekybos galvijais ir kiaulėmis veterinarijos reikalavimus. Tyrimai turi būti atliekami ne dažniau kaip kas 4 mėnesius ir ne rečiau kaip kas 12 mėnesių. Įtariamų ir užsikrėtusių karvių veršeliai turi būti atskiriami nuo karvių, laikomi laikymo vietoje ir paskerdžiami juos atpenėjus. Įtariami arba užsikrėtę galvijai turi būti paskerdžiami. Laikymo vieta turi būti išvaloma ir išdezinfekuojama.

 

IV. PRIEMONĖS ĮTARUS EGL

 

14. Gavusi pranešimą apie įtariamą EGL, teritorinė VMVT turi:

14.1. nedelsdama informuoti apie tai savininką ir uždrausti išvežti iš bandos galvijus be teritorinės VMVT leidimo;

14.2. kuo greičiau atlikti epizootinį galvijų bandos tyrimą;

14.3. ištirti įtariamus galvijus pagal Prekybos galvijais ir kiaulėmis veterinarijos reikalavimus.

15. Kol bus atliekami EGL tyrimai, teritorinė VMVT turi:

15.1. stebėti galvijų bandą;

15.2. uždrausti bet kokį šios bandos galvijų judėjimą, nebent toks judėjimas vyktų teritorinei VMVT leidus, siekiant, kad įtariami galvijai būtų nedelsiant paskersti;

15.3. atskirti įtariamus galvijus nuo kitų galvijų tokiu būdu, kad būtų išvengta tiesioginio arba netiesioginio sąlyčio su kitais galvijais, kol bus gauti tyrimo rezultatai.

16. 15 punkto nurodymai galioja tol, kol tyrimais patvirtinama, kad bandoje nėra įtariamų arba užsikrėtusių galvijų.

 

V. PRIEMONĖS NUSTAČIUS EGL

 

17. Nustačius EGL bandoje, teritorinė VMVT turi:

17.1. pranešti savininkui apie tyrimų rezultatus ir įpareigoti kuo greičiau paskersti užsikrėtusius galvijus, tačiau ne vėliau kaip per 30 dienų nuo pranešimo gavimo datos teritorinės VMVT nurodytoje skerdykloje;

17.2. uždrausti bet kokį užsikrėtusių galvijų judėjimą, išskyrus galvijų vežimą į skerdyklą, teritorinei VMVT leidus, siekiant, kad šie galvijai būtų nedelsiant paskersti;

17.3. kontroliuoti, kad užsikrėtę galvijai būtų atskirti nuo kitų galvijų ir būtų laikomi teritorinės VMVT nurodytose patalpose ar vietoje;

17.4. kontroliuoti, kad galvijai, kuriems diagnozuota EGL, ir galvijai, kurie galėjo nuo jų užsikrėsti, būtų suženklinti papildomu ženklu;

17.5. nedelsiant ištirti susijusias galvijų bandas dėl EGL.

18. Užsikrėtusių karvių pienas gali būti:

18.1. naudojamas gyvuliams šerti, jeigu jis buvo tinkamai pasterizuotas, sterilizuotas arba apdorotas aukšta temperatūra laikymo vietoje arba pieno perdirbimo įmonėje; termiškai neapdorotu pienu gali būti šeriami EGL užsikrėtusių bandų galvijai, jeigu jie bus paskersti pagal teritorinės VMVT nurodytą laikotarpį;

18.2. perdirbamas šalutinių gyvūninių produktų perdirbimo įmonėje pagal 2002 metų spalio 3 dienos Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1774/2002, nustatantį sveikatos taisykles gyvūninės kilmės šalutiniams produktams, neskirtiems vartoti žmonėms.

19. Užsikrėtusių galvijų skerdenos, skerdenų pusės, ketvirčiai, gabalai ir šalutiniai gyvūniniai produktai, skirti gyvūnų pašarui, turi būti perdirbti šalutinių gyvūninių produktų perdirbimo įmonėje pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1774/2002.

Punkto pakeitimai:

Nr. B1-392, 2005-06-28, Žin., 2005, Nr. 82-3037 (2005-07-05), i. k. 105110MISAK00B1-392

 

20. Šalutinių gyvūninių produktų perdirbimo įmonės turi užtikrinti, kad EGL neišplistų per perdirbtus šalutinius gyvūninius produktus.

21. Savininkas privalo informuoti teritorinę VMVT apie laikymo vietoje laikomų galvijų gaišimą arba skerdimą.

22. Patalpose, kuriose laikomi užsikrėtę galvijai, negali būti laikomi kiti galvijai. Išvežus užsikrėtusius galvijus iš šių patalpų, jos turi būti išvalomos ir išdezinfekuojamos.

23. Nustačiusi, kad EGL užsikrėtęs galvijas atvežtas į skerdyklą arba buvo paskerstas skerdykloje, dalyvauja ar dalyvavo parodoje, parduodamas ar buvo parduotas turguje, laikomas ar buvo laikytas galvijų surinkimo centre ar prekiautojo galvijais patalpose, teritorinė VMVT turi nurodyti skerdyklos, turgaus, parodos, surinkimo centro bei prekiautojo galvijais patalpų savininkui ar nuomotojui atlikti patalpų ir kitų medžiagų, prie kurių lietėsi užsikrėtęs galvijas, valymą ir dezinfekciją.

 

VI. VALYMAS IR DEZINFEKCIJA

 

24. Išvežus į skerdyklą užsikrėtusius galvijus, tvartai ir kitos patalpos, skirtos galvijams laikyti, visi konteineriai, įrengimai ir kiti daiktai, naudojami galvijams prižiūrėti, turi būti valomi ir dezinfekuojami pagal teritorinės VMVT nurodymus.

25. Visos transporto priemonės, konteineriai ir įrengimai bei medžiagos, kurios lietėsi su užsikrėtusiais galvijais, turi būti valomi ir dezinfekuojami išvežus galvijus iš EGL užkrėstų galvijų bandų. Užsikrėtusių galvijų pakrovimo vieta turi būti išvalyta ir išdezinfekuota. Dezinfekcija turi būti atliekama VMVT patvirtintomis dezinfekavimo priemonėmis.

 

VII. PRIEMONĖS LIKVIDAVUS EGL

 

26. Išvežus iš užkrėstų bandų į skerdyklą užsikrėtusius galvijus:

26.1. draudžiama išvežti galvijus iš EGL užkrėstos bandos be teritorinės VMVT leidimo; teritorinė VMVT gali leisti išvežti užsikrėtusius galvijus į skerdyklą paskersti;

26.2. galvijai tiriami dėl EGL pagal Prekybos galvijais ir kiaulėmis veterinarijos reikalavimus, siekiant patvirtinti, kad liga likviduota;

26.3. taikomos biologinės saugos priemonės, siekiant apsaugoti galvijų bandą nuo užkrėtimo EGL.

27. Galvijų banda neturi būti didinama tol, kol nepatvirtinama, kad bandoje laikomi vyresni kaip 12 mėnesių amžiaus galvijai nėra užsikrėtę EGL. Galvijai tiriami dėl EGL pagal Prekybos galvijais ir kiaulėmis veterinarijos reikalavimus.

28. Galvijų banda gali būti atstatoma galvijais iš oficialiai EGL neužkrėstų galvijų bandų.

 

VIII. GALVIJŲ JUDĖJIMO BANDOSE REIKALAVIMAI

 

29. Teritorinė VMVT turi kontroliuoti:

29.1. galvijų judėjimą iš bandų, kuriose taikomos EGL likvidavimo priemonės;

29.2. kad galvijai iš EGL neužkrėstų bandų neturėtų kontaktų su galvijais iš EGL užkrėstų bandų.

30. Galvijai, kilę EGL užkrėstose bandose, teritorinei VMVT leidus, gali būti vežami tik į skerdyklą.

31. Atvežti į EGL neužkrėstą bandą galvijai turi būti laikomi atskirti nuo kitų galvijų ir tiriami pagal Prekybos galvijais ir kiaulėmis veterinarijos reikalavimus.

 

IX. GALVIJŲ BANDŲ TYRIMAS DĖL EGL

 

32. Galvijų bandos turi būti tiriamos pagal Prekybos galvijais ir kiaulėmis veterinarijos reikalavimus.

33. Galvijų savininkas turi saugoti EGL tyrimo protokolų kopijas.

34. Jeigu šalis neturi EGL neužkrėstos šalies statuso, vyresni kaip 12 mėnesių amžiaus veislei ir auginimui bei skersti skirti galvijai, kurie eksportuojami į trečiąsias šalis arba vežami į ES, 30 dienų turi būti karantinuojami ir tiriami pagal Prekybos galvijais ir kiaulėmis veterinarijos reikalavimus.

35. Galvijų bandų tyrimai turi būti atliekami VMVT nurodytose veterinarijos laboratorijose.

36. Veterinarijos laboratorijos, atliekančios galvijų EGL tyrimus, turi:

36.1. saugoti tyrimų protokolus;

36.2. per 24 valandas informuoti VMVT, jei gaunami teigiami tyrimo rezultatai;

36.3. kas mėnesį teikti EGL tyrimų ataskaitas VMVT Gyvūnų sveikatingumo skyriui.

37. Draudžiama naudoti priemones, kurios galėtų pakeisti EGL tyrimų rezultatus.

 

X. GALVIJŲ ŽENKLINIMAS

 

38. Galvijų savininkas turi suženklinti užsikrėtusius galvijus teritorinės VMVT nurodytu būdu. Galvijai gali būti ženklinami dažais, ausų įsagais ar kitu tinkamu būdu.

39. Draudžiama pakeisti, pašalinti, sunaikinti bei sugadinti arba bandyti pakeisti, pašalinti, sunaikinti bei sugadinti 38 punkte nurodytus ženklus.

 

XII. SPERMOS NAUDOJIMAS, SĖKLINIMAS AR KERGIMAS

 

40. Užsikrėtusių bulių sperma draudžiama sėklinti karves; draudžiama kergti bei sėklinti užsikrėtusias karves ir telyčias.

 

XII. PRIEMONĖS NUSTAČIUS EGL PARODOJE AR GALVIJŲ TURGUJE

 

41. Įtariami ir užsikrėtę galvijai, laikomi patalpose, skirtose parodoms ar galvijų turgui, gali būti:

41.1. vežami į skerdyklą paskersti;

41.2. grąžinami į laikymo vietą, iš kurios jie buvo nupirkti parodai ar parduoti turguje;

41.3. vežami į teritorinės VMVT nurodytas patalpas.

 

XIII. GALVIJŲ LAIKYMAS PREKYBAI

 

42. Draudžiama laikyti galvijus prekiautojo galvijais patalpose, jeigu jos nepatvirtintos pagal Valstybinės veterinarinės kontrolės objektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veterinarinio patvirtinimo reikalavimus, patvirtintus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2005 m. kovo 1 d. įsakymu Nr. B1-146 (Žin., 2005, Nr. 31-1025).

 

XIV. ĮGALIOTOJO VETERINARIJOS GYDYTOJO TEISĖS

 

43. Įgaliotasis veterinarijos gydytojas gali:

43.1. atvykti į galvijų laikymo vietą, atlikti galvijų klinikinį tyrimą ir nugaišusių galvijų patologinį anatominį tyrimą arba pristatyti galvijo gaišeną tyrimui į Nacionalinę veterinarijos laboratoriją arba jos padalinius, Klaipėdos VMVT laboratoriją;

43.2. paimti mėginius EGL tyrimui;

43.3. patikrinti laikymo vietoje laikomus apskaitos ir registracijos dokumentus;

43.4. duoti nurodymus pagal šių Nurodymų reikalavimus.

 

______________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, Įsakymas

Nr. B1-392, 2005-06-28, Žin., 2005, Nr. 82-3037 (2005-07-05), i. k. 105110MISAK00B1-392

Dėl Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2005 m. balandžio 13 d. įsakymo Nr. B1-235 "Dėl Galvijų bruceliozės kontrolės nurodymų patvirtinimo" ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2005 m. balandžio 13 d. įsakymo Nr. B1-236 "Dėl Enzootinės galvijų leukozės kontrolės nurodymų patvirtinimo" pakeitimo