Nutarimas netenka galios 1994-08-13:

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 705, 1994-08-08, Žin., 1994, Nr. 62-1219 (1994-08-12), i. k. 0941100NUTA00000705

Dėl Socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigų nuostatų patvirtinimo

 

Suvestinė redakcija nuo 1992-03-31 iki 1994-08-12

 

Nutarimas paskelbtas: Žin. 1991, Nr. 18-484, i. k. 0911100NUTA00000221

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL SOCIALINĖS BEI PSICHOLOGINĖS REABILITACIJOS ĮSTAIGŲ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

1991 m. gegužės 31 d. Nr. 221

Vilnius

 

Vykdydama Lietuvos Respublikos socialinės bei psichologinės reabilitacijos taikymo laikinąjį įstatymą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigų nuostatus (pridedama).

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                                 G. VAGNORIUS

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

l99l m. gegužės 31 d. nutarimu Nr. 221

 

Socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigų nuostatai

 

Bendrieji nuostatai

 

1. Socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigų paskirtis – įstatymo nustatyta tvarka pasiųstų į jas asmenų socialinė bei psichologinė reabilitacija.

2. Socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigos veikia kaip specifinės paskirties valstybinės įmonės pagal Lietuvos Respublikos valstybinių įmonių įstatymo 1 straipsnį ir yra Vidaus reikalų ministerijos reguliavimo sferoje.

3. Priklausomai nuo laikomų socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigose asmenų kategorijos, jos yra:

3.1. bendrojo tipo – asmenims, anksčiau atlikusiems laisvės atėmimo bausmę;

3.2. bendrojo tipo – kitiems asmenims;

3.3. specialaus tipo – I, II grupės invalidams, pensinio amžiaus asmenims bei asmenims, sergantiems somatinėmis ligomis, kurių sąrašą tvirtina Sveikatos apsaugos ministerija.

4. Socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigas steigia Lietuvos Respublikos Vyriausybė Vidaus reikalų ministerijos teikimu.

5. Socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigos savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos socialinės bei psichologinės reabilitacijos taikymo laikinuoju įstatymu, Lietuvos Respublikos valstybinių įmonių įstatymu, kitais Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais bei potvarkiais, Vidaus reikalų ministerijos įsakymais ir kitais aktais, taip pat šiais nuostatais.

6. Socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigos turi juridinio asmens teises ir antspaudą, kuriame yra jos pavadinimas ir žodžiai „Lietuvos Respublika“.

7. Socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigų struktūrą tvirtina Vidaus reikalų ministerija.

 

Socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigų uždaviniai ir funkcijos

 

8. Pagrindiniai socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigų uždaviniai yra jose laikomų asmenų:

8.1. psichologinis ištyrimas ir individualus bei grupinis psichologinis psichoterapinis poveikis, siekiant pakeisti arba koreguoti neteisingas elgesio nuostatas;

8.2. dorovinis-moralinis auklėjimas;

8.3. darbo įgūdžių atstatymas ir jų ugdymas;

8.4. profesinis apmokymas;

8.5. sveikatos išsaugojimas ir stiprinimas;

8.6. noro gydytis nuo alkoholizmo, narkomanijos arba toksikomanijos įteigimas ir, asmeniui pareiškus norą, gydymas;

8.7. pagalbos suteikimas, sprendžiant socialines problemas;

8.8. poreikio kultūriniam ir dvasiniam gyvenimui ugdymas;

8.9. noro dalyvauti visuomeninėje blaivybės veikloje ugdymas ir sąlygų dalyvauti tokioje veikloje sudarymas.

9. Pagrindiniai socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigų uždaviniai vykdomi laikantis teisėtumo, humaniškumo, readaptacinių ir reabilitacinių tikslų pirmumo, gydymo nuo alkoholizmo, narkomanijos arba toksikomanijos medikamentais ir psichoterapija savanoriškumo principų.

10. Socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigos, vykdydamos joms pavestus uždavinius:

10.1. organizuoja (bendrojo tipo socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigos) laikomų asmenų darbą, vadovaudamosi Lietuvos Respublikos darbo ir darbų saugos įstatymų reikalavimais;

10.2. nustatytąja tvarka teikia įstaigoje laikomiems asmenims medicinos pagalbą bei medicinines ir socialines paslaugas;

10.3. formuoja įstaigoje laikomų asmenų sveiką gyvenseną;

10.4 nustato režimą, kuris užtikrintų socialinio bei psichologinio reabilitavimo priemonių įgyvendinimą;

10.5. vykdo įstaigoje laikomų asmenų apsaugą bei priežiūrą;

10.6. organizuoja įstaigoje laikomų asmenų, neturinčių profesijos, profesinį apmokymą;

10.7. sudaro įstaigoje laikomiems asmenims komunalines buitines sąlygas, atitinkančias sanitarijos ir higienos reikalavimus;

10.8. organizuoja įstaigoje laikomiems asmenims kultūrinius renginius;

10.9. užtikrina įstaigos sanitarinį ir epidemiologinį režimą;

10.10 rūpinasi įstaigų kadrų rengimu, darbuotojų kvalifikacijos kėlimu, jų darbo, buities ir poilsio sąlygų gerinimu;

10.11. vykdo kitas su įstaigų veikla susijusias funkcijas.

11. Socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigose yra specializuota poliklinika su stacionaru (stacionaro lovų skaičius bendrojo tipo įstaigose 6 procentai, o specialiojo tipo – l5 procentų nuo galimų laikyti asmenų skaičiaus).

Medicinos darbuotojai naudojasi psichiatrinės pagalbos medicinos darbuotojams nustatytomis socialinėmis garantijomis.

 

Asmenų priėmimo į socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigas ir jų laikymo tvarka

 

12. Asmenų siuntimo į socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigą pagrindas yra teismo nutarimas.

13. Į socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigą asmenis su jų asmens byla pristato policija.

Asmens byloje turi būti: įsiteisėjusio teismo nutarimo nuorašas, sulaikymo protokolas, nustatyto pavyzdžio anketa, keturios fotonuotraukos (4x6 cm), gydytojų pažymėjimas, pasas arba jį pakeičiantis kitas dokumentas, darbo knygelė arba pažymėjimas apie darbo stažą, pažymėjimas apie teistumą, kvito apie pinigų arba kitų vertybių paėmimą iš asmens nuorašas.

Toliau asmens byloje kaupiama asmenį liečianti medžiaga.

14. Asmenų, priimamų į socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigą, daiktai yra patikrinami.

15. Asmenys, laikomi socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigoje, turi Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytas teises, išskyrus įstatymų numatytus apribojimus.

16. Asmenys, laikomi socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigoje, privalo laikytis socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigos vidaus tvarkos taisyklių.

17. Socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigoje laikomiems asmenims draudžiama:

17.l. įsigyti, laikyti ir vartoti alkoholinius gėrimus (jų surogatus), narkotines ar toksines priemones, turėti medicininių instrumentų ir kitų uždraustų daiktų, kurių sąrašą nustato vidaus tvarkos taisyklės;

17.2. žaisti azartinius žaidimus;

17.3. savavališkai pasišalinti iš įstaigos teritorijos, darbo objekto arba įstaigos administracijos nustatytos kitos buvimo vietos;

17.4. gyventi ne tam skirtose patalpose;

17.5. kurstyti kitus asmenis, atsisakyti vykdyti teisėtą administracijos reikalavimą dirbti, taip pat nesilaikyti vidaus tvarkos taisyklėse nustatyto režimo.

18. Socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigos teritorijoje turi būti reikiamos gyvenamosios, buitinės, komunalinės ir darbo patalpos.

19. Socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigos teritorija aptveriama, joje yra kontroliniai leidimų punktai ir reikiami inžineriniai įrengimai laikomų asmenų izoliavimui garantuoti.

20. Socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigose gyvenamojo ploto vienam asmeniui normą tvirtina Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis gydytojas higienistas, suderinęs su vidaus reikalų ministru.

21. Asmenų, laikomų socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigoje, darbo dienos trukmė ir poilsio dienos nustatomos pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.

22. Būtinais atvejais socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigoje laikomiems asmenims skubią konsultacinę ir specializuotą medicinos pagalbą teikia Sveikatos apsaugos ministerijos gydymo ir profilaktikos įstaigos ir higienos centrai.

23. Asmenys, laikomi socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigoje, gali būti apieškomi, o jų korespondencija tikrinama, kai esama patikimų žinių, kad jie turi arba bandys įsigyti, arba perduoti alkoholinius gėrimus, narkotines ar toksines priemones bei kitus draudžiamus daiktus.

24. Jeigu asmuo, išleidžiamas iš socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigos, neturi lėšų apmokėti už visą gautą turtą ir maistą, neapmokėta suma nurašoma.

25. Iš socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigos išleidžiamam asmeniui šios įstaigos viršininkas gali išduoti iki indeksuoto minimalaus gyvenimo lygio per mėnesį vienam Lietuvos Respublikos gyventojui vienkartinę piniginę pašalpą iš tam skirto fondo lėšų (fondas sudaromas kiekvieną mėnesį į jį pervedant 1 procentą socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigoje laikomų asmenų bendrojo darbo užmokesčio fondo).

Punkto pakeitimai:

Nr. 216, 1992-03-31, Žin., 1992, Nr. 16-458 (1992-06-10), i. k. 0921100NUTA00000216

 

26. Apie asmenis, išleidžiamus iš socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigos, įstaigos administracija prieš l5 dienų praneša jų gyvenamosios vietos policijos komisariatui, o apie asmenis, kurie buvo pasiųsti iš socialinės globos įstaigų, – socialinės globos įstaigoms bei miestų, rajonų valdybų globos ir rūpybos organams.

27. Režimo, priežiūros ir sargybos organizavimo, komunalinio ir buitinio aprūpinimo, skatinimo priemonių ir nuobaudų taikymo pagrindus ir tvarką reglamentuoja įstaigos vidaus tvarkos taisyklės.

 

Socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigų darbo organizavimas

 

28. Socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigai vadovauja viršininkas, kurį skiria pareigoms ir atleidžia iš pareigų vidaus reikalų ministras.

Įstaigos viršininkas turi pavaduotojus, kuriuos skiria pareigoms ir atleidžia iš pareigų vidaus reikalų ministras viršininko teikimu.

29. Socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigos viršininkas:

29.1. asmeniškai atsako už tai, kad įstaiga vykdytų jai pavestus uždavinius bei funkcijas;

29.2. paskirsto pareigas tarp viršininko pavaduotojų;

29.3. teikia Vidaus reikalų ministerijai pasiūlymus dėl darbuotojų, kurie pagal pareigas privalo turėti specialųjį laipsnį, priėmimo į darbą įstaigoje, taip pat tarpininkauja dėl specialiojo laipsnio suteikimo;

29.4. skiria pareigoms ir atleidžia iš pareigų pagal savo kompetenciją įstaigos darbuotojus, nustato jų tarnybinius atlyginimus, neviršydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytų dydžių, skatina juos, skiria jiems drausmines nuobaudas;

29.5. įstatymo nustatytais atvejais teikia teismui teikimus dėl įstaigoje laikomų asmenų paleidimo prieš terminą iš įstaigos, dėl jų buvimo įstaigoje laiko pratęsimo, dėl neįskaitymo šiems asmenims anksčiau išbūto įstaigoje laiko;

29.6. pagal savo kompetenciją leidžia įsakymus ir kitus aktus, kurie yra privalomi visiems įstaigos struktūriniams padaliniams bei įstaigoje laikomiems asmenims;

29.7. kai asmenys, laikomi socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigoje, padaro neteisėtus grupinius veiksmus, šiurkščiai pažeidžiančius įstaigos vidaus tvarką, turi teisę, pranešęs prokurorui, laikinai sustabdyti:

asmenų, laikomų socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigoje, laiškų išsiuntimą bei gautų laiškų, banderolių su spauda, siuntinių ir kitų perduodamų daiktų įteikimą šiems asmenims;

pasimatymų suteikimą;

maisto produktų ir būtiniausių reikmenų pardavimą;

paskatinimus bei lengvatas;

29.8. vykdo kitus įstatymo jam suteiktus įgaliojimus.

30. Socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigos viršininkui nesant, viršininko pareigas (jo pavedimu) eina vienas iš viršininko pavaduotojų.

______________

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 216, 1992-03-31, Žin., 1992, Nr. 16-458 (1992-06-10), i. k. 0921100NUTA00000216

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. gegužės 31 d. nutarimo Nr. 221 dalinio pakeitimo