Suvestinė redakcija nuo 1999-12-02 iki 2001-05-23
Nutarimas paskelbtas: Žin. 1996, Nr. 33-819, i. k. 0961100NUTA00000421
LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL PABĖGĖLIŲ STATUSO LIETUVOS RESPUBLIKOJE
1996 m. balandžio 3 d. Nr. 421
Vilnius
Vykdydama Lietuvos Respublikos Seimo 1995 m. liepos 4 d. nutarimą Nr. I-1005 „Dėl Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl pabėgėlių Lietuvos Respublikoje statuso“ įgyvendinimo“ (Žin., 1995, Nr. 63-1579), Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Patvirtinti pridedamas:
1.2. Užsieniečio, gavusio laikiną teritorinį prieglobstį Lietuvos Respublikoje, kilnojimosi laisvės apribojimo tvarką;
2. Pavesti Vidaus reikalų ministerijai:
2.1. parengti ir patvirtinti užsieniečių registravimo centro nuostatus;
Punkto pakeitimai:
Nr. 1221, 1996-10-24, Žin., 1996, Nr. 104-2379 (1996-10-30), i. k. 0961100NUTA00001221
3. Nustatyti, kad pabėgėlių Lietuvos Respublikoje apskaitą pagal savo kompetenciją tvarko Vidaus reikalų ministerija bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerija šių ministerijų nustatyta tvarka.
4. Įpareigoti Vidaus reikalų ministeriją kasmet iki vasario 15 dienos paskelbti statistinę informaciją apie užsieniečius, prašiusius suteikti pabėgėlio statusą Lietuvos Respublikoje.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1996 m. balandžio 3 d. nutarimu Nr. 421
Užsieniečio, ieškančio prieglobsčio Lietuvos Respublikoje, valstybės sienos kirtimo tvarka
1. Užsienietis gali atvykti į Lietuvos Respubliką per veikiančius Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punktus, turėdamas savo valstybės galiojantį užsienio pasą ar jį atitinkantį kelionės dokumentą bei Lietuvos Respublikos vizą, jeigu Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimu ar Lietuvos Respublikos pasirašytoje tarptautinėje sutartyje nėra nustatyta kitokia tvarka.
Teisėtai atvykęs į Lietuvos Respubliką, užsienietis prašymą suteikti pabėgėlio statusą pateikia pasienio kontrolės punktui arba rajono (miesto) policijos komisariatui Vidaus reikalų ministerijos nustatyta tvarka. Priėmus prašymą, užsienietis siunčiamas (perduodamas) į pabėgėlių priėmimo centrą.
2. Jeigu užsienietis Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkte raštu ar žodžiu pareiškia, kad ieško prieglobsčio, ir pateikia atitinkamus įrodymus kaip pagrindą nagrinėti jo prašymą suteikti pabėgėlio statusą pagal Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl pabėgėlių Lietuvos Respublikoje statuso“ 2 straipsnyje numatytus atvejus, į 1 punkto pirmojoje pastraipoje nurodytus reikalavimus šiuo atveju neatsižvelgiama. Policija apie tai praneša Migracijos departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos, kuris sprendžia klausimą dėl užsieniečio teisinės padėties, atsižvelgdamas į Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl pabėgėlių Lietuvos Respublikoje statuso“ 4 straipsnyje nurodytas priežastis.
3. Nurodyti 2 punkte reikalavimai taikomi ir užsieniečiui, neteisėtai atvykusiam į Lietuvos Respubliką iš valstybės, kurioje jo gyvybei ar laisvei gresia pavojus, ir ieškančiam prieglobsčio, jeigu jis per 48 valandas nuo valstybės sienos perėjimo prisistato į rajono (miesto) policijos komisariatą arba vietos valdžios instituciją, kuri nedelsdama užsienietį perduoda rajono (miesto) policijos komisariatui. Policija apie šį užsienietį praneša Migracijos departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos, kuris sprendžia klausimą dėl užsieniečio teisinės padėties valstybėje, atsižvelgdamas į Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl pabėgėlių Lietuvos Respublikoje statuso“ 4 straipsnyje nurodytas priežastis.
4. Neteisėtai atvykęs arba neteisėtai esantis Lietuvos Respublikoje užsienietis, kuris pateikia prašymą suteikti pabėgėlio statusą Lietuvos Respublikoje, Migracijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos sprendimu gali būti nusiųstas į užsieniečių registravimo centrą siekiant nustatyti, ar nėra priežasčių, kliudančių užsieniečiui naudotis prieglobsčiu Lietuvos Respublikoje.
Užsieniečio buvimas užsieniečių registravimo centre nesuteikia jam teisės naudotis laikinu teritoriniu prieglobsčiu Lietuvos Respublikoje.
5. Ieškantis prieglobsčio užsienietis gali atvykti į Lietuvos Respubliką kartu su šeimos nariais. Užsieniečio, kuris pateikia prašymą suteikti pabėgėlio statusą Lietuvos Respublikoje, šeimos nariais pripažįstami sutuoktinis ir jo nepilnamečiai vaikai iki 18 metų.
Šeimos nariai, likę užsienio valstybėje, užsieniečio prašymo suteikti pabėgėlio statusą Lietuvos Respublikoje nagrinėjimo metu į valstybę neįleidžiami.
6. Migracijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos gali neleisti atvykti į Lietuvos Respubliką prieglobsčio ieškančiam užsieniečiui iš valstybės, iš kurios jis kilęs, arba trečiosios valstybės, kuriose nėra rizikos būti persekiojamam.
7. Užsienietis, kuris įleidžiamas į Lietuvos Respubliką kaip ieškantysis prieglobsčio, įsipareigoja iš jos išvykti, jeigu jam nebūtų suteiktas pabėgėlio statusas.
8. Užsieniečiui, kuriam suteikiamas laikinas teritorinis prieglobstis, vietoj turėtųjų asmens dokumentų išduodamas asmens registracijos pažymėjimas su fotografija. Pažymėjimas suteikia teisę užsieniečiui naudotis laikinu teritoriniu prieglobsčiu Lietuvos Respublikoje ir galioja, iki bus priimtas sprendimas dėl pabėgėlio statuso jam suteikimo, bet ne ilgiau kaip 6 mėnesius.
9. Užsienietis, gavęs laikiną teritorinį prieglobstį Lietuvos Respublikoje, perduodamas (nusiunčiamas) į pabėgėlių priėmimo centrą.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1996 m. balandžio 3 d. nutarimu Nr. 421
Užsieniečio, gavusio laikiną teritorinį prieglobstį Lietuvos Respublikoje, kilnojimosi laisvės apribojimo tvarka
1. Prašymo suteikti pabėgėlio statusą Lietuvos Respublikoje nagrinėjimo metu užsienietis, gavęs laikiną teritorinį prieglobstį, privalo gyventi pabėgėlių priėmimo centre.
2. Užsienietis, kuris dėl pateisinamų priežasčių pageidauja laikinai išvykti iš pabėgėlių priėmimo centro, privalo iš anksto gauti leidimą.
Užsieniečiui leidžiama išvykti iš pabėgėlių priėmimo centro ne ilgiau kaip 72 valandoms.
Užsieniečiui, gavusiam laikiną teritorinį prieglobstį, leidžiama lankytis visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje, išskyrus pasienio ruožą.
Punkto pakeitimai:
Nr. 1299, 1999-11-25, Žin., 1999, Nr. 102-2929 (1999-12-01), i. k. 0991100NUTA00001299
3. Jeigu užsienietis iš pabėgėlių priėmimo centro išvyksta be leidimo ilgiau kaip 72 valandoms be pateisinamų priežasčių, prašymo suteikti pabėgėlio statusą Lietuvos Respublikoje nagrinėjimas gali būti nutrauktas, o Migracijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos paveda policijai surasti užsienietį ir pateikti dokumentus dėl jo išsiuntimo iš valstybės.
4. Gavusiems laikiną teritorinį prieglobstį Lietuvos Respublikoje užsieniečiams, kurių asmens tapatybė nėra nustatyta, išvykti iš pabėgėlių priėmimo centro neleidžiama.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1996 m. balandžio 3 d. nutarimu Nr. 421
Valstybės paramos ir paslaugų teikimo pabėgėliui sąlygos ir tvarka
Bendroji dalis
1. Šiuo dokumentu nustatomos valstybės paramos ir paslaugų teikimo sąlygos ir tvarka užsieniečiui, pateikusiam prašymą suteikti pabėgėlio statusą Lietuvos Respublikoje (toliau vadinama – pabėgėlis), gavusiam atitinkamą dokumentą apie laikino teritorinio prieglobsčio Lietuvos Respublikoje suteikimą ir apsigyvenusiam pabėgėlių priėmimo centre (toliau vadinama – centras).
2. Pabėgėlis gauna šią valstybės paramą:
3. Pabėgėlis, gyvendamas centre, gali naudotis šiomis valstybės teikiamomis paslaugomis:
3.1. kelionės nuo vietovės, kurioje pateikiamas prašymas suteikti pabėgėlio statusą Lietuvos Respublikoje, iki centro bei išvykų, susijusių su dokumentų tvarkymu pabėgėlio statuso suteikimo procedūros metu, išlaidų apmokėjimu;
4. Valstybės paramos ir paslaugų teikimo pabėgėliui sąlygų ir tvarkos įgyvendinimą organizuoja centras, vadovaudamasis Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patvirtintomis Valstybės paramos ir paslaugų teikimo pabėgėliui sąlygų ir tvarkos taikymo taisyklėmis.
Valstybės paramos ir paslaugų teikimas pabėgėliui
6. Valstybės paramos ir paslaugų teikimo pabėgėliui išlaidas apmoka centras iš Lietuvos valstybės biudžeto centrui išlaikyti skiriamų lėšų.
7. Valstybės parama ir paslaugos teikiamos visiems pabėgėlio šeimos nariams, kartu gyvenantiems centre.
8. Pabėgėlio kelionės nuo vietovės, kurioje pateikiamas prašymas suteikti pabėgėlio statusą Lietuvos Respublikoje, iki centro bei kelionių, susijusių su dokumentų tvarkymu pabėgėlio statuso suteikimo procedūros metu, išlaidas apmoka centras.
9. Centro išlaidos, skirtos pabėgėliui maitinti ir piniginėms pašalpoms mokėti, nustatomos šia tvarka:
(minimalaus gyvenimo lygio dydžio
koeficientais)
|
Išlaidos per mėnesį, jeigu pabėgėlis |
|
|
yra gavęs pabėgėlio statusą |
naudojasi laikinu prieglobsčiu |
Pabėgėlis Sutuoktinis Vaikai iki 18 metų |
1,4 1,3 1,1 |
1,3 1,2 1 |
10. Pabėgėlio šeimos narių maitinimo išlaidos skaičiuojamos sudedant kiekvienam šeimos nariui taikomus minimalaus gyvenimo lygio dydžio koeficientus.
11. Jeigu dėl pabėgėlio statuso suteikimo kreipiasi vaikai iki 18 metų, jiems taikomi maitinimo ir piniginių pašalpų normatyvai, nurodyti 9 punkto lentelės antrojoje pastraipoje.
12. Piniginės pašalpos smulkioms išlaidoms dydis – skirtumas tarp 9 punkto lentelėje nurodyto išlaikymo išlaidų normatyvo ir centro pabėgėliams maitinti panaudotų lėšų.
13. Prireikus pabėgėlį ir jo šeimos narius aprūpinti drabužiais bei avalyne, taikomi šie normatyvai (minimalaus gyvenimo lygio dydžiais):
suaugusiajam |
– |
1; |
vaikams iki 18 metų |
– |
0,8. |
14. Vienkartinės pašalpos įsikurti nuolatinio gyvenimo vietovėje skiriamos, jeigu asmeniui suteiktas pabėgėlio statusas ir įstatymų nustatyta tvarka – gyvenamasis plotas. Vienkartinės pašalpos įsikurti dydis yra (minimalaus gyvenimo lygio dydžiais):
suaugusiam šeimos nariui |
– |
10; |
vaikams iki 18 metų |
– |
7. |
15. Vienai pabėgėlio šeimai vienkartinė pašalpa įsikurti negali viršyti 30 minimalių gyvenimo lygių. Vienkartinės pašalpos pabėgėliams išmokamos centre prieš jiems išvykstant iš centro į nuolatinio gyvenimo vietovę arba pagal susitarimą su vietos savivaldybe tos savivaldybės socialinės rūpybos įstaigoje iš centro lėšų, pabėgėliams atvykus į nuolatinio gyvenimo vietovę ir per 7 dienas užsiregistravus policijos komisariate.
16. Minimalias pabėgėlio aprūpinimo normas (buitinio aptarnavimo, mitybos, pirminės medicinos pagalbos ir aprūpinimo drabužiais bei avalyne) nustato Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, suderinusi jas su Sveikatos apsaugos ministerija.
Valstybės paramos ir paslaugų teikimo pabėgėliams apribojimai bei nutraukimas
18. Pabėgėliui, kuris pažeidžia centro vidaus tvarkos taisykles, gali būti mažinamas valstybės paramos ir teikiamų paslaugų dydis, vadovaujantis Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patvirtintomis Valstybės paramos ir paslaugų teikimo pabėgėliui sąlygų ir tvarkos taikymo taisyklėmis.
19. Pabėgėliui valstybės paramos ir paslaugų teikimas nutraukiamas, jeigu pabėgėlis:
19.1. apsigyvena nuolatinio gyvenimo vietovėje ir užsiregistruoja miesto (rajono) policijos komisariate;
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1996 m. balandžio 3 d. nutarimu Nr. 421
Pabėgėlio asmens ir kelionės dokumentų išdavimo tvarka
1. Migracijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos sulaukusiems 18 metų užsieniečiams, kuriems suteiktas pabėgėlio statusas Lietuvos Respublikoje, išduoda leidimą nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje (toliau vadinama – leidimas). Šis dokumentas atnaujinamas kas vienerius metus.
2. Leidimą keičia rajonų (miestų) policijos komisariatų migracijos tarnybos, jeigu užsienietis nuolat gyvena Lietuvos Respublikoje.
Dokumentus, patvirtinančius nuolatinį gyvenimą valstybėje, pabėgėlis pateikia migracijos tarnybai asmeniškai.
4. Pabėgėliui išduotas leidimas netenka galios nusprendus, kad išnyko užsieniečio teisė į pabėgėlio statusą pagal Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl pabėgėlių Lietuvos Respublikoje statuso“ 6 straipsnyje nurodytus pagrindus.
Apie leidimo pripažinimą netekusiu galios užsienietis informuojamas raštu.
5. Leidimą pripažinus netekusiu galios, užsienietis ne vėliau kaip per 30 dienų privalo išvykti iš Lietuvos Respublikos. Užsienietis, per nustatytąjį laiką neišvykęs iš Lietuvos Respublikos, yra išsiunčiamas.
6. Sprendimą dėl leidimo pripažinimo netekusiu galios priima Migracijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos.
7. Pabėgėliui, kuris teisėtai yra gavęs leidimą, jo prašymu gali būti išduotas kelionės dokumentas vykti į užsienį, jeigu nėra priežasčių, kliudančių šį dokumentą išduoti.
8. Pabėgėliui kelionės dokumentą išduoda ir pratęsia rajono (miesto) policijos komisariato migracijos tarnyba pagal asmens gyvenamąją vietą.
Pabėgėliui kelionės dokumentą iki 6 mėnesių gali pratęsti ir Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė ar konsulinė įstaiga užsienyje, gavusi Migracijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos sutikimą.
9. Kelionės dokumentas pabėgėliui gali būti neišduotas, jeigu:
9.2. pabėgėlis nuteistas už padarytą nusikaltimą – iki bausmės atlikimo pabaigos arba atleidimo nuo bausmės atlikimo;
10. Kelionės dokumentas išduodamas pabėgėliui nepriklausomai nuo jo amžiaus.
Vaikai iki 16 metų gali būti įrašomi į tėvų kelionės dokumentus.
Asmeniui iki 18 metų kelionės dokumentas išduodamas vienam iš tėvų arba teisėtam atstovui raštiškai sutikus.
12. Pabėgėlio kelionės dokumentas galioja leidimo galiojimo laiką, bet ne trumpiau kaip 3 mėnesius ir ne ilgiau kaip 2 metus.
13. Kelionės dokumentas suteikia teisę pabėgėliui keliauti už Lietuvos Respublikos teritorijos ribų, jeigu tam nekliudo svarbios valstybės saugumo ar viešosios tvarkos priežastys, ir grįžti į Lietuvos Respubliką visą šio dokumento galiojimo laiką.
Esant svarbioms priežastims, kelionės dokumente pabėgėliui gali būti apribotas vykimo į užsienį dažnumas (iki vienkartinio) ir išplėstas valstybių, kuriose draudžiama lankytis, sąrašas.
14. Pabėgėlio kelionės dokumentas paimamas, jeigu:
14.5. pabėgėlis nuteistas už padarytą nusikaltimą – iki bausmės atlikimo pabaigos arba atleidimo nuo bausmės atlikimo;
15. Kelionės dokumentą iš pabėgėlio turi teisę paimti policija, užsienio diplomatinė atstovybė ar konsulinė įstaiga Lietuvos Respublikoje, kurios nusiunčia šį dokumentą su pranešimu apie paėmimo aplinkybes Migracijos departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos.
16. Pabėgėlis, praradęs kelionės dokumentą, privalo nedelsdamas pranešti apie praradimą ir jo aplinkybes Migracijos departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos per policiją arba Lietuvos Respublikos diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą užsienyje. Tik ištyrus praradimo faktą ir jo aplinkybes, gali būti sprendžiamas naujo pabėgėlio kelionės dokumento išdavimo klausimas.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1996 m. balandžio 3 d. nutarimu Nr. 421
Pabėgėlio buvimo, išvykimo ir išsiuntimo sąlygos ir tvarka
1. Pabėgėliams taikomos tos pačios atvykimo į Lietuvos Respubliką ir buvimo joje taisyklės, kurios nustatytos Lietuvos Respublikoje esantiems užsieniečiams.
2. Teisėtai gyvenantys Lietuvos Respublikoje pabėgėliai gali pasirinkti gyvenamąją vietą ir laisvai kilnotis Lietuvos Respublikos teritorijoje.
3. Pabėgėliai, keisdami savo nuolatinę gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje, privalo per 7 dienas apie tai pranešti naujos nuolatinės gyvenamosios vietos policijos komisariato migracijos tarnybai.
4. Pabėgėliai, pageidaujantys išvykti iš Lietuvos Respublikos nuolat gyventi į užsienio valstybę, turi gauti Vidaus reikalų ministerijos leidimą.
Pabėgėliui išvykti iš Lietuvos Respublikos neleidžiama Lietuvos Respublikos įstatymuose nurodytais atvejais.
5. Pabėgėlis, pažeidęs Lietuvos Respublikos įstatymus, gali būti iš jos išsiųstas valstybės saugumo ar viešosios tvarkos užtikrinimo sumetimais tik remiantis teismo sprendimu.
6. Pabėgėlis negali būti išsiųstas į valstybę, kur jo gyvybei ar laisvei grėstų pavojus dėl rasės, religijos, pilietybės, priklausymo tam tikrai socialinei grupei ar dėl politinių pažiūrų.
7. Priimant sprendimą dėl pabėgėlio išsiuntimo iš Lietuvos Respublikos, turi būti atsižvelgta į jo gyvenimo laiką Lietuvos Respublikoje, amžių, šeiminę padėtį ir kitas integravimosi į Lietuvos visuomenę aplinkybes.
8. Pabėgėlis išsiunčiamas vadovaujantis nustatytosiomis užsieniečių išsiuntimo iš Lietuvos Respublikos taisyklėmis.
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 1221, 1996-10-24, Žin., 1996, Nr. 104-2379 (1996-10-30), i. k. 0961100NUTA00001221
Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. balandžio 3 d. nutarimo Nr. 421 "Dėl pabėgėlių statuso Lietuvos Respublikoje" dalinio pakeitimo
2.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 1299, 1999-11-25, Žin., 1999, Nr. 102-2929 (1999-12-01), i. k. 0991100NUTA00001299
Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. balandžio 3 d. nutarimo Nr. 421 "Dėl pabėgėlių statuso Lietuvos Respublikoje" dalinio pakeitimo