Suvestinė redakcija nuo 2011-03-04
Įsakymas paskelbtas: Žin. 2006, Nr. 113-4315, i. k. 1062310ISAK001V-388
LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL VIDAUS REIKALŲ TELEKOMUNIKACINIO TINKLO NUOSTATŲ IR VIDAUS REIKALŲ TELEKOMUNIKACINIO TINKLO ADMINISTRAVIMO IR PLĖTROS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2006 m. spalio 13 d. Nr. 1V-388
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymo (Žin., 2004, Nr. 69-2382) 4 straipsnio 3 dalimi:
1. Tvirtinu pridedamus:
2. Neteko galios nuo 2010-12-23
Punkto naikinimas:
Nr. 1V-791, 2010-12-22, Žin. 2011, Nr. 9-388 (2011-01-22), i. k. 1102310ISAK001V-791
3. Nustatau, kad šis įsakymas įsigalioja nuo Vidaus reikalų informacinės sistemos nuostatų įsigaliojimo dienos.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro
2006 m. spalio 13 d. įsakymu Nr. 1V-388
VIDAUS REIKALŲ TELEKOMUNIKACINIO TINKLO NUOSTATAI
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Vidaus reikalų telekomunikacinio tinklo nuostatai (toliau – Nuostatai) nustato Vidaus reikalų telekomunikacinio tinklo (toliau – VRTT) paskirtį, funkcinę struktūrą, finansavimą, valdytoją ir tvarkytojus.
2. VRTT – elektroninių ryšių tinklas, kurio paskirtis yra:
2.1. sudaryti sąlygas saugiai teikti Vidaus reikalų informacinės sistemos (toliau – VRIS) duomenis VRIS Centrinio duomenų banko (toliau – CDB) vartotojams;
2.2. sudaryti sąlygas VRTT vartotojams saugiai ir efektyviai keistis VRIS duomenimis ir kita informacija tarpusavyje ir su kitomis valstybės institucijoms ir įstaigomis;
2.4. sudaryti galimybę VRIS vartotojams naudotis interneto ir tarnybinio elektroninio pašto paslaugomis;
2.5. sudaryti galimybę VRTT vartotojams naudotis viešųjų telekomunikacijų paslaugų teikėjų paslaugomis;
4. Nuostatuose vartojamos sąvokos:
Pagrindinė įranga – įrenginys ar jo dalis, leidžiantys priimti, perduoti, saugoti ir apdoroti elektroninę informaciją, atliekantys ryšio kanalų ar duomenų paketų komutavimo, sutankinimo, multipleksavimo, kelio parinkimo ir radijo signalų retransliavimo funkcijas.
Pagalbinė įranga – pagrindinei įrangai sujungti naudojamos priemonės, tokios kaip jungiamieji varinių gyslų ir šviesolaidinių skaidulų kabeliai, šių kabelių komutacijos įranga, antenos, optiniai keitikliai, vartikliai, elektromagnetinių signalų stiprintuvai ir kartotuvai, rezervinio elektros tiekimo įrenginiai.
Programinė įranga – taikomoji programa, naudojama kompiuteriui ar kitam telekomunikacijų įrenginiui valdyti ar jame esančiai informacijai apdoroti.
Tinklo galinis įrenginys – įrenginys (tarnybinė stotis, darbo stotis, telefono ir fakso aparatai, radijo ryšio stotis ir kt.) ar jo dalis, leidžiantys priimti, perduoti, saugoti ir apdoroti elektroninę informaciją ir VRTT vartotojui naudotis telekomunikacijų paslaugomis, tiesiogiai ar netiesiogiai prisijungti prie VRTT.
Vidaus reikalų kamieninis duomenų perdavimo tinklas – pagrindinės įrangos (ryšio linijų ar duomenų paketų komutavimo, sutankinimo, multipleksavimo, kelio parinkimo), pagalbinės įrangos ir programinės įrangos visuma.
Vidaus reikalų radijo ryšio tinklas – radijo ryšio pagrindinės įrangos (radijo signalų komutavimo ir retransliavimo įrangos), sujungtos Vidaus reikalų kamieniniu duomenų perdavimo tinklu, tinklo galinių įrenginių (stacionarių, automobilių, nešiojamų radijo stočių), pagalbinės įrangos ir programinės įrangos visuma.
Vietiniai tinklai – vietiniai kompiuterių ir fiksuoto telefono ryšio tinklai.
VRM reguliavimo srities įstaigos -Vidaus reikalų ministerijos administracijos padaliniai, įstaigos prie Vidaus reikalų ministerijos ir šioms įstaigoms pavaldžios įstaigos ir (ar) padaliniai, taip pat šios Vidaus reikalų ministerijos reguliavimo sričiai priskirtos įstaigos: Klaipėdos policijos mokykla, vidaus tarnybos I ir II pulkai, Vidaus reikalų ministerijos Autoūkis, viešoji įstaiga Vilniaus kultūros, pramogų ir sporto rūmai.
VRM reguliavimo srities įstaigos vietinis kompiuterių tinklas (angl. LAN – Local Area Network) – vieno VRM reguliavimo srities įstaigos objekto kompiuterių tinklo pagrindinės įrangos (tinklo komutatorių ir kt.), tinklo galinių įrenginių (tarnybinių ir darbo stočių), pagalbinės įrangos ir programinės įrangos visuma.
VRM reguliavimo srities įstaigos vietinis fiksuoto telefono ryšio tinklas – vieno VRM reguliavimo srities įstaigos objekto pagrindinės įrangos (telefono stočių ir kt.), tinklo galinių įrenginių (telefono ir fakso aparatų), pagalbinės įrangos ir programinės įrangos visuma.
VRTT plėtra – telekomunikacijų paslaugų kiekio, VRTT vartotojų skaičiaus ir Vidaus reikalų radijo ryšio tinklo aprėpties didinimas.
VRTT tvarkymas – VRTT administravimas, priežiūra, modernizavimas, plėtra ir VRTT valdytojos nustatytos VRTT saugos politikos įgyvendinimas.
VRTT vartotojai – VRIS CDB vartotojai, kurie naudojasi telekomunikacijų paslaugomis tarnybos ar darbo tikslais, ir (ar) VRIS vartotojai.
5. Nuostatuose vartojamos kitos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatyme (Žin., 2004, Nr. 69-2382) ir VRIS nuostatuose vartojamas sąvokas.
II. VRTT VALDYTOJAS IR TVARKYTOJAI
6. VRTT valdytoja – Vidaus reikalų ministerija:
6.3. užtikrina, kad VRTT būtų tvarkoma vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais, Nuostatais ir kitais teisės aktais;
8. VRTT pagrindinis tvarkytojas – Informatikos ir ryšių departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos:
8.2. teikia pasiūlymus VRTT valdytojai dėl VRTT saugos politikos nustatymo ir efektyvaus lėšų, skirtų VRTT tvarkyti, panaudojimo;
Punkto pakeitimai:
Nr. 1V-791, 2010-12-22, Žin., 2011, Nr. 9-388 (2011-01-22), i. k. 1102310ISAK001V-791
Nr. 1V-137, 2011-02-24, Žin., 2011, Nr. 26-1267 (2011-03-03), i. k. 1112310ISAK001V-137
9. Kiti VRTT tvarkytojai – VRM reguliavimo srities įstaigos:
9.2. teikia pasiūlymus VRTT valdytojai ir VRTT pagrindiniam tvarkytojui dėl VRTT saugos politikos nustatymo ir efektyvaus lėšų, skirtų VRTT tvarkyti, panaudojimo;
10. Policijos departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybai prie Vidaus reikalų ministerijos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai prie Vidaus reikalų ministerijos, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos pavaldžios įstaigos Nuostatų 9.2 punkte nustatytą funkciją vykdo per šiame punkte nurodytas vidaus reikalų centrines įstaigas.
III. VRTT FUNKCINĖ STRUKTŪRA
11. VRTT pagal funkcinę paskirtį sudaro Vidaus reikalų kompiuterių, Vidaus reikalų fiksuoto telefono ryšio ir Vidaus reikalų radijo ryšio tinklai.
12. Vidaus reikalų kompiuterių tinklą sudaro VRM reguliavimo srities įstaigų vietiniai kompiuterių tinklai, sujungti Vidaus reikalų kamieniniu duomenų perdavimo tinklu.
13. Vidaus reikalų fiksuoto telefono ryšio tinklą sudaro VRM reguliavimo srities įstaigų vietiniai fiksuoto telefono ryšio tinklai, sujungti Vidaus reikalų kamieniniu duomenų perdavimo tinklu.
IV. VRTT ADMINISTRAVIMAS IR PLĖTRA
V. VRTT SAUGA
16. VRTT sauga užtikrinama vadovaujantis:
16.1. Lietuvos standartu LST ISO/IEC 17799: 2005 „Informacijos technologija. Saugumo metodai. Informacijos saugumo valdymo praktikos kodeksas“ (tpt ISO/IEC 17799: 2005);
VI. FINANSAVIMAS
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro
2006 m. spalio 13 d. įsakymu Nr. 1V-388
VIDAUS REIKALŲ TELEKOMUNIKACINIO TINKLO ADMINISTRAVIMO IR PLĖTROS TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Vidaus reikalų telekomunikacinio tinklo administravimo ir plėtros taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato Vidaus reikalų telekomunikacinio tinklo (toliau – VRTT) administravimo, plėtros ir dokumentavimo tvarką bei VRTT tvarkytojų funkcijas.
2. Taisyklėse vartojamos sąvokos:
Incidentas – įvykis, trikdantis telekomunikacijų ir elektroninių viešųjų paslaugų teikimą ir (ar) turintis neigiamą įtaką šių paslaugų kokybei ir (ar) VRTT saugumui.
Saugos raktas – vidinis ar išorinis telekomunikacijų įrenginio įtaisas, suteikiantis prieigą prie telekomunikacijų įrenginio ir teises naudotis šiuo įrenginiu ar jį administruoti.
Sisteminių įrašų byla (angl. log file) – automatiškai generuojama byla, kurioje įrašyta informacija apie įvykius pagrindinėje įrangoje ir tarnybinėse stotyse.
Slaptažodis – nustatyto ilgio simbolių kombinacija, dažniausiai įvedama į telekomunikacijų įrenginį kaip atsakas į šio įrenginio programinės įrangos užklausą ar kitaip naudojama kitų technologijų pagrindu, suteikianti prieigą prie telekomunikacijų įrenginio ir teises naudotis šiuo įrenginiu ar jį administruoti.
VRTT ištekliai – elektroninių ryšių ištekliai (radijo dažniai (kanalai), telefono ryšio numeriai, kompiuterių tinklo adresai ir kiti identifikatoriai, įskaitant radijo šaukinius), reikalingi VRTT funkcionavimui užtikrinti.
3. Taisyklėse vartojamos kitos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatyme (Žin., 2004, Nr. 69-2382) ir VRTT nuostatuose vartojamas sąvokas.
II. VRTT ADMINISTRAVIMAS
4. VRTT administruojamas pagal struktūrines šio tinklo dalis, nurodytas Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro patvirtintuose VRTT nuostatuose.
5. VRTT pagrindinis tvarkytojas administruoja:
6. Kiti VRTT tvarkytojai, išskyrus Taisyklių 5.5 punkte nurodytus VRTT tvarkytojus, administruoja:
6.2. savo vietinių fiksuoto telefono ryšio tinklų galinius įrenginius (telefono ir fakso aparatus) ir pagalbinę įrangą; VRM reguliavimo srities įstaiga, suderinusi su VRTT pagrindiniu tvarkytoju, gali administruoti VRM reguliavimo srities įstaigos telefono stoties abonentus (telefono stoties abonentų dalį).
7. VRM reguliavimo srities įstaigos prašymu jos vietinius tinklus gali administruoti VRTT pagrindinis tvarkytojas ar kiti VRTT tvarkytojai.
8. Informacija (vardas, pavardė, pareigos, telefono, fakso numeriai, el. pašto adresas) apie valstybės tarnautojus ar darbuotojus, dirbančius pagal darbo sutartis, vykdančius vietinių tinklų ir radijo ryšio galinių įrenginių administravimo funkcijas, turi būti pateikta VRTT pagrindiniam tvarkytojui per 5 darbo dienas nuo asmenų paskyrimo vykdyti administravimo funkcijas dienos.
9. VRTT administruojamas vadovaujantis šiais principais ir taisyklėmis:
9.2. prieiga prie VRTT pagrindinės įrangos ir tarnybinių stočių suteikiama tik valstybės tarnautojams ar darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis, vykdantiems VRTT, vietinių tinklų ir radijo ryšio galinių įrenginių administravimo funkcijas (toliau – administratoriai), ir apsaugoma slaptažodžiais; kaip papildoma saugos priemonė gali būti naudojami saugos raktai;
9.3. VRTT vartotojų prieiga prie darbo stočių apsaugoma slaptažodžiais; kaip papildoma saugos priemonė gali būti naudojami saugos raktai;
9.4. kiekvienas administratorius atpažįstamas pagal individualų vardą, kuris patvirtinamas slaptažodžiu;
9.5. administratoriai gali naudotis suteiktomis teisėmis tik vykdydami administravimo funkcijas, nustatytas Taisyklėse;
9.6. administratoriai, atliekantys su pagrindinės įrangos administravimu nesusijusius darbus, turi naudotis ribotąja vartotojo prieiga;
9.7. visa naudojama programinė įranga privalo turėti galiojančias licencijas, kurios apibrėžia programinės įrangos naudojimo sąlygas; administratoriai ir VRTT vartotojai turi laikytis programinės įrangos naudojimo sąlygų; administratoriai turi teisę šalinti iš jiems administruoti priskirtos įrangos bet kokią nelegalią programinę įrangą.
III. VRTT ADMINISTRAVIMO FUNKCIJOS
10. VRTT pagrindinis tvarkytojas vykdo šias administravimo funkcijas:
10.4. inicijuoja VRTT pagrindinės, pagalbinės ir programinės įrangos bei tinklo galinių įrenginių įsigijimą arba nuomą;
10.5. priima sprendimus dėl VRM reguliavimo srities įstaigų vietinių tinklų sujungimo tarpusavyje, užtikrina ir administruoja šiuos sujungimus;
10.6. priima sprendimus dėl VRTT sujungimo su kitais valstybės institucijų ir įstaigų telekomunikacijų tinklais ir viešaisiais telekomunikacijų tinklais (toliau – kiti tinklai), užtikrina ir administruoja šiuos sujungimus ir iš kitų tinklų gaunamų viešųjų telekomunikacijų paslaugų teikimą;
10.8. atlieka centralizuotą Vidaus reikalų fiksuoto telefono ryšio ir Vidaus reikalų radijo ryšio tinklų vartotojų administravimą;
10.12. visą parą atlieka centralizuotą VRTT vartotojų pranešimų apie incidentus registravimą, organizuoja ir koordinuoja incidentų šalinimo darbus, šalina incidentus, informuoja kitus VRTT tvarkytojus apie galimus, vykstančius ar jau įvykusius incidentus;
10.13. informavęs kitus VRTT tvarkytojus ar kitas valstybės institucijas ir įstaigas, kurios naudojasi VRTT, gali riboti VRTT vartotojų galimybę naudotis VRTT, jei VRTT vartotojai pažeidžia duomenų, perduodamų VRTT, saugos reikalavimus, kelia grėsmę VRTT saugumui arba sukelia incidentą;
10.15. informuoja kitus VRTT tvarkytojus apie numatomus VRTT remonto darbus, kurie gali daryti įtaką VRTT veikimui;
11. VRTT pagrindinis tvarkytojas vykdo kitas teisės aktuose nustatytas funkcijas, susijusias su VRTT administravimu.
12. Kiti VRTT tvarkytojai vykdo šias administravimo funkcijas:
12.2. teisės aktų nustatyta tvarka inicijuoja ir (ar) organizuoja vietinių tinklų pagalbinės ir programinės įrangos bei tinklo galinių įrenginių įsigijimą arba nuomą ir šią įrangą administruoja;
12.5. esant tarnybiniam būtinumui, suderinę su VRTT pagrindiniu tvarkytoju, administruoja savo radijo ryšio galinius įrenginius;
12.9. nedelsdami informuoja VRTT pagrindinį tvarkytoją apie incidentus, kurie įvyksta vietiniuose tinkluose;
12.10. derina su VRTT pagrindiniu tvarkytoju numatomus vietinių tinklų įrangos pakeitimus, turėsiančius įtakos VRTT veikimui;
12.11. teikia prašymus VRTT pagrindiniam tvarkytojui dėl VRTT išteklių ir telekomunikacijų paslaugų poreikio;
13. Kiti VRTT tvarkytojai vykdo kitas teisės aktuose nustatytas funkcijas, susijusias su vietinių tinklų administravimu.
14. Esant tarnybiniam būtinumui, Policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos ir jam pavaldžių įstaigų operatyviniai padaliniai, Valstybės sienos apsaugos tarnyba prie Vidaus reikalų ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų operatyviniai padaliniai, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie Vidaus reikalų ministerijos, suderinę su VRTT pagrindiniu tvarkytoju, teisės aktų nustatyta tvarka savarankiškai organizuoja savo vietinių tinklų sujungimą su kitais tinklais.
15. Policijos departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybai prie Vidaus reikalų ministerijos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai prie Vidaus reikalų ministerijos, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos pavaldžios įstaigos, Taisyklių 6.2, 8, 12.3, 12.5, 12.10, 12.11, 24 ir 24.2 punktuose nustatytas funkcijas vykdo per šiame punkte nurodytas vidaus reikalų centrines įstaigas. Taisyklių 5.5 punkte nurodyti VRTT tvarkytojai vykdo tik Taisyklių 12.9 ir 12.11 punktuose nustatytas administravimo funkcijas.
IV. VRTT DOKUMENTAVIMAS
16. VRTT dokumentuojamas aprašant VRTT topologiją, sąranką, pagrindinę ir pagalbinę įrangą ir incidentus.
18. VRTT dokumentaciją sudaro:
18.1. Vidaus reikalų kamieninio duomenų perdavimo tinklo struktūrinė schema, pagrindinės ir pagalbinės įrangos sąrašas su šio tinklo identifikatoriais, pagrindinės ir pagalbinės įrangos išdėstymo schema;
18.2. Vidaus reikalų radijo ryšio tinklo struktūrinė schema, pagrindinės ir pagalbinės įrangos sąrašas su šio tinklo identifikatoriais, pagrindinės ir pagalbinės įrangos išdėstymo schema;
18.3. VRM reguliavimo srities įstaigų vietinių tinklų struktūrinės schemos, apimančios galinius įrenginius, pagrindinę ir pagalbinę įrangą, pavaizduotus scheminiais ženklais, su šių tinklų identifikatoriais ir pagrindinės bei pagalbinės įrangos išdėstymo schema;
18.4. VRM reguliavimo srities įstaigų objektų silpnųjų srovių schemos (su nurodytais kabinetų numeriais ir skirstytuvo schema);
19. Dokumentacija turi būti atnaujinama atlikus bent vieną VRTT pagrindinės, pagalbinės ir programinės įrangos ar tinklo galinių įrenginių pakeitimą.
V. VRTT PLĖTRA
23. VRTT pagrindinis tvarkytojas rengia projektus (tarp jų ir investicinius), inicijuoja darbo grupių sudarymą projektams rengti ir koordinuoja VRTT plėtros darbus. VRTT plėtros projekto rengimo iniciatoriais gali būti ir kiti VRTT tvarkytojai.
24. VRM reguliavimo srities įstaiga, vykdydama vietinio tinklo plėtros darbus, kurie gali daryti įtaką VRTT veikimui, derina šiuos darbus su VRTT pagrindiniu tvarkytoju:
24.1. projekto rengimą inicijavus VRTT pagrindiniam tvarkytojui, projekto techninė specifikacija derinama su tais VRTT tvarkytojais, kurie susiję su projektuojama VRTT dalimi;
24.2. projekto rengimą inicijavus kitam VRTT tvarkytojui, parengta projekto techninė specifikacija derinama su VRTT pagrindiniu tvarkytoju ne vėliau kaip prieš 3 mėn. iki numatomos projekto parengimo datos, o tais atvejais, kai projektas susijęs su naujų radijo dažnių gavimu – ne vėliau kaip prieš 6 mėn. iki numatomos projekto parengimo datos.
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija, Įsakymas
Nr. 1V-791, 2010-12-22, Žin., 2011, Nr. 9-388 (2011-01-22), i. k. 1102310ISAK001V-791
Dėl Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2006 m. spalio 13 d. įsakymo Nr. 1V-388 "Dėl Vidaus reikalų telekomunikacinio tinklo nuostatų ir Vidaus reikalų telekomunikacinio tinklo administravimo ir plėtros taisyklių patvirtinimo" pakeitimo
2.
Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija, Įsakymas
Nr. 1V-137, 2011-02-24, Žin., 2011, Nr. 26-1267 (2011-03-03), i. k. 1112310ISAK001V-137
Dėl Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2006 m. spalio 13 d. įsakymo Nr. 1V-388 "Dėl Vidaus reikalų telekomunikacinio tinklo nuostatų ir Vidaus reikalų telekomunikacinio tinklo administravimo ir plėtros taisyklių patvirtinimo" pakeitimo