Suvestinė redakcija nuo 2017-01-01 iki 2021-12-31
Nutarimas paskelbtas: Žin. 2001, Nr. 101-3604, i. k. 1011100NUTA00001426
Nauja redakcija nuo 2017-01-01:
Nr. 993, 2016-10-05, paskelbta TAR 2016-10-11, i. k. 2016-24921
LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
NUTARIMAS
DĖL PRIVERSTINIO TRANSPORTO PRIEMONIŲ NUVEŽIMO IR uždraudimo toliau važiuoti TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2001 m. lapkričio 27 d. Nr. 1426
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 603 straipsniu ir Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 33 straipsnio 5 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
Patvirtinti Priverstinio transporto priemonių nuvežimo ir uždraudimo toliau važiuoti tvarkos aprašą (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2001 m. lapkričio 27 d. nutarimu Nr. 1426
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2016 m. spalio 5 d. nutarimo Nr. 993
redakcija)
PRIVERSTINIO TRANSPORTO PRIEMONIŲ NUVEŽIMO IR UŽDRAUDIMO TOLIAU VAŽIUOTI TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Priverstinio transporto priemonių nuvežimo ir uždraudimo toliau važiuoti tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato priverstinio transporto priemonių nuvežimo ir uždraudimo toliau važiuoti tvarką.
II SKYRIUS
PRIVERSTINIS TRANSPORTO PRIEMONIŲ NUVEŽIMAS
3. Transporto priemonė priverstinai nuvežama iš jos stovėjimo vietos vilkiku ar specialiu vežimėliu (toliau – vilkikas).
4. Prieš priverstinai nuvežant transporto priemonę, Ieškomų transporto priemonių registre patikrinama, ar ji neieškoma. Nustačius, kad transporto priemonė ieškoma, toliau atliekami veiksmai atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro patvirtintas rekomendacijas dėl transporto priemonių, kurios, įtariama, yra pagrobtos, paėmimo, saugojimo, tikrinimo ir grąžinimo atliekant ikiteisminį tyrimą.
5. Nustatęs, kad transporto priemonė priverstinai nuvežtina, ir sprendimą dėl priverstinio transporto priemonės nuvežimo priėmęs policijos, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas) ar jam pavaldžios įstaigos pareigūnas (jeigu jis atlieka gelbėjimo darbų vadovo funkcijas) organizuoja jos nuvežimą atlikdamas šiuos veiksmus:
5.1. Praneša policijos įstaigai, iš kurios veiklos teritorijos bus priverstinai nuvežta transporto priemonė, arba Bendrajam pagalbos centrui (kai sprendimą priima Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento ar jam pavaldžios įstaigos pareigūnas) apie priverstinai nuvežtiną transporto priemonę, nurodo jos valstybinį registracijos numerį, gamybinę markę, modelį, transporto priemonės buvimo vietą, nuvežimo pagrindą ir priežastį. Policijos įstaiga, iš kurios veiklos teritorijos bus priverstinai nuvežta transporto priemonė, ar Bendrasis pagalbos centras atitinkamame registre, informacinėje sistemoje ar žurnale užregistruoja pranešimą ir iš karto iškviečia vilkiką, kuriuo priverstinai bus nuvežama transporto priemonė.
5.2. Prieš priverstinai nuvežant transporto priemonę, nuodugniai apžiūri šią transporto priemonę, matomą jos įrangą (garso aparatūrą, anteną ir kitokią įrangą), matomus transporto priemonėje esančius daiktus, transporto priemonės gedimus. Transporto priemonės matoma įranga, gedimai, transporto priemonėje esantys daiktai filmuojami ir (arba) fotografuojami pažymint filmavimo ir (arba) fotografavimo faktą policijos generalinio komisaro (kai sprendimą dėl priverstinio transporto priemonės nuvežimo priima policijos pareigūnas) ar Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus (kai sprendimą priima Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento ar jam pavaldžios įstaigos pareigūnas) nustatytos formos akte (toliau – aktas). Jeigu transporto priemonės savininkas (valdytojas) dalyvauja apžiūrint transporto priemonę arba transporto priemonės gedimų nematyti, transporto priemonės matoma įranga, gedimai (jeigu jų yra) ir transporto priemonėje esantys daiktai aprašomi akte arba filmuojami ir (arba) fotografuojami. Jeigu dėl atliekamų gelbėjimo ar avarijos padarinių likvidavimo darbų būtina transporto priemonę priverstinai nuvežti nedelsiant, tai yra kai gelbėjama žmogaus gyvybė, sveikata ar turtas, transporto priemonė apžiūrima ir aprašoma arba filmuojama ir (arba) fotografuojama po to, kai nuvežama į Aprašo 8 punkte nurodytą vietą, bet ne vėliau kaip per valandą nuo gelbėjimo darbų vadovo sprendimo nutraukti gelbėjimo darbus ar avarijos padarinių likvidavimą.
5.3. Perduoda transporto priemonę vilkiko, kuriuo priverstinai nuvežama transporto priemonė, vairuotojui ir nurodo policijos įstaigai, iš kurios veiklos teritorijos priverstinai nuvežama transporto priemonė, arba Bendrajam pagalbos centrui (kai sprendimą priima Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento ar jam pavaldžios įstaigos pareigūnas) vietą, į kurią priverstinai bus nuvežta transporto priemonė. Policijos pareigūnas arba Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento ar jam pavaldžios įstaigos pareigūnas ir vilkiko vairuotojas pasirašo aktą. Jeigu dėl atliekamų gelbėjimo ar avarijos padarinių likvidavimo darbų būtina transporto priemonę priverstinai nuvežti nedelsiant, tai yra kai gelbėjama žmogaus gyvybė, sveikata ar turtas, policijos pareigūnas arba Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento ar jam pavaldžios įstaigos pareigūnas ir vilkiko vairuotojas pasirašo aktą po to, kai transporto priemonė nuvežama į Aprašo 8 punkte nurodytą vietą, bet ne vėliau kaip per valandą nuo gelbėjimo darbų vadovo sprendimo nutraukti gelbėjimo darbus ar avarijos padarinių likvidavimą.
6. Policijos pareigūnas sprendimą dėl transporto priemonių priverstinio nuvežimo iš vietų, kurios turi būti atlaisvintos dėl rengiamo oficialaus vizito, priima ir Aprašo 5 punkte nurodytus veiksmus atlieka gavęs vizito saugumą užtikrinančios institucijos rašytinį prašymą, o iš vietų, kur transporto priemonė trukdo valyti ir tvarkyti tą vietą, – gavęs savivaldybės vykdomosios institucijos rašytinį prašymą.
7. Priverstinai transporto priemonė gali būti nenuvežama, jeigu iki jos perdavimo vilkiko vairuotojui pašalinami Įstatymo 33 straipsnio 1 ir 2 dalyse nurodyti transporto priemonės priverstinio nuvežimo pagrindai ir jeigu tai nepakenks administracinio nusižengimo teisenai.
8. Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 603 straipsnyje nustatytais atvejais priverstinai nuvežta transporto priemonė laikoma policijos įstaigos saugomoje vietoje arba ūkio subjekto, kuris turi teisę verstis tokia ūkine komercine veikla, transporto priemonių stovėjimo aikštelėje, o transporto priemonės savininko (valdytojo) sutikimu (sutikimas užfiksuojamas akte) transporto priemonė gali būti pastatoma ir į kitą transporto priemonių stovėjimo aikštelę ar vietą, kurioje leidžiama transporto priemonėms stovėti.
Įstatymo 33 straipsnio 1 dalyje nustatytais atvejais priverstinai nuvežta transporto priemonė laikoma ūkio subjekto, kuris turi teisę verstis tokia ūkine komercine veikla, transporto priemonių stovėjimo aikštelėje.
Įstatymo 33 straipsnio 2 dalyje nustatytais atvejais priverstinai nuvežta transporto priemonė laikoma policijos įstaigos, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento ar jam pavaldžios įstaigos saugomoje vietoje arba kitoje transporto priemonių stovėjimo aikštelėje ar vietoje, kurioje leidžiama transporto priemonėms neatlygintinai stovėti.
9. Jeigu policijos pareigūnui ar Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento ar jam pavaldžios įstaigos pareigūnui priimant sprendimą priverstinai nuvežti transporto priemonę ar ją nuvežant transporto priemonės savininko (valdytojo) vietoje nebuvo, priverstinai nuvežtos transporto priemonės savininkas (valdytojas) policijos generalinio komisaro ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus nustatyta tvarka informuojamas apie transporto priemonės atsiėmimo tvarką.
III SKYRIUS
UŽDRAUDIMAS TOLIAU VAŽIUOTI
10. Policijos ar Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos (toliau – Valstybinė kelių transporto inspekcija) pareigūnas, dėl transporto priemonės techninės būklės, krovinių ar keleivių vežimo tvarkos, vairuotojų vairavimo ir poilsio režimo reikalavimų pažeidimo nustatęs Įstatymo 33 straipsnio 1 dalyje nurodytus pagrindus, gali uždrausti toliau važiuoti transporto priemone.
11. Policijos ar Valstybinės kelių transporto inspekcijos pareigūnas sprendimą uždrausti toliau važiuoti transporto priemone įformina policijos generalinio komisaro (kai sprendimą uždrausti toliau važiuoti transporto priemone priima policijos pareigūnas) ar Valstybinės kelių transporto inspekcijos viršininko (kai sprendimą uždrausti toliau važiuoti transporto priemone priima Valstybinės kelių transporto inspekcijos pareigūnas) nustatytos formos administraciniame sprendime.
12. Policijos ar Valstybinės kelių transporto inspekcijos pareigūnas, priėmęs sprendimą uždrausti toliau važiuoti transporto priemone, kai nustatomi Kelių eismo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio 11 d. nutarimu Nr. 1950 „Dėl Kelių eismo taisyklių patvirtinimo“, nurodyti techninės būklės pažeidimai, dėl kurių važiuoti draudžiama, krovinių ar keleivių vežimo tvarkos arba vairuotojų vairavimo ir poilsio režimo reikalavimų pažeidimas, įteikdamas transporto priemonės vairuotojui sprendimą uždrausti toliau važiuoti transporto priemone, leidžia, laikantis reikiamo atsargumo, nuvežti ar nutempti transporto priemonę iki transporto priemonių stovėjimo aikštelės ar vietos, kurioje leidžiama transporto priemonėms stovėti, arba remonto vietos. Šiuo atveju sprendime uždrausti toliau važiuoti transporto priemone nurodoma artimiausia transporto priemonių stovėjimo aikštelė ar vieta, kurioje leidžiama transporto priemonėms stovėti, arba remonto vieta.
13. Policijos ar Valstybinės kelių transporto inspekcijos pareigūnas, priėmęs sprendimą uždrausti toliau važiuoti transporto priemone kitais, nenurodytais Aprašo 12 punkte, atvejais, laikydamasis reikiamo atsargumo, privalo transporto priemonę palydėti iki artimiausios transporto priemonių stovėjimo aikštelės ar vietos, kurioje leidžiama transporto priemonėms stovėti, arba remonto vietos.
Priedo pakeitimai:
Nr. 118, 2009-02-11, Žin., 2009, Nr. 23-900 (2009-02-28), i. k. 1091100NUTA00000118
Nr. 993, 2016-10-05, paskelbta TAR 2016-10-11, i. k. 2016-24921
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 643, 2004-05-27, Žin., 2004, Nr. 86-3128 (2004-05-28), i. k. 1041100NUTA00000643
Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. lapkričio 27 d. nutarimo Nr. 1426 "Dėl Transporto priemonių priverstinio nuvežimo ir važiuoklės užblokavimo tvarkos patvirtinimo" pakeitimo
2.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 118, 2009-02-11, Žin., 2009, Nr. 23-900 (2009-02-28), i. k. 1091100NUTA00000118
Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. lapkričio 27 d. nutarimo Nr. 1426 "Dėl Transporto priemonių priverstinio nuvežimo ir važiuoklės užblokavimo tvarkos patvirtinimo" pakeitimo
3.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 993, 2016-10-05, paskelbta TAR 2016-10-11, i. k. 2016-24921
Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. lapkričio 27 d. nutarimo Nr. 1426 „Dėl Transporto priemonių priverstinio nuvežimo ir važiuoklės užblokavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo