Suvestinė redakcija nuo 1998-12-17 iki 2002-06-19

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 1998, Nr. 93-2596, i. k. 098301MISAK00000200

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS LAUKINĖS GYVŪNIJOS ĮSTATYMO ĮGYVENDINIMO

 

1998 m. spalio 19 d. Nr. 200

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos laukinės gyvūnijos įstatymo (Žin., 1997, Nr. 108-2726) 18, 21, 22, 24 straipsnių nuostatomis,

ĮSAKAU:

1. Patvirtinti Lietuvos Respublikoje leidžiamų naudoti laukinių gyvūnų rūšių sąrašą (1 priedas).

2. Patvirtinti Laukinių gyvūnų naudojimo zoologinėms kolekcijoms sudaryti taisykles (2 priedas).

3. Patvirtinti Prekybos laukiniais gyvūnais taisykles (3 priedas).

4. Patvirtinti Aptvarų ir voljerų laukiniams gyvūnams laikyti steigimo ir naudojimo tvarką (4 priedas).

5. Aplinkos ministerijos kompiuterinėje sistemoje vadovautis reikšminiais žodžiais „gyvūnija“, „valdymas“.

 

 

Susisiekimo ministras,

pavaduojantis aplinkos ministrą                                           Algis Žvaliauskas

 

1 priedas. Neteko galios nuo 1998-12-17

Priedo naikinimas:

Nr. 249, 1998-12-11, Žin. 1998, Nr. 110-3049 (1998-12-16), i. k. 098301MISAK00000249

 


 

Patvirtinta

aplinkos ministro

1998 m. spalio 19 d. įsakymu Nr. 200

 

2 priedas

 

Laukinių gyvūnų naudojimo zoologinėms kolekcijoms sudaryti TAISYKLĖS

 

Šios taisyklės nustato juridinių ir fizinių asmenų zoologinių kolekcijų – zoologijos sodų, okeanariumų ir kitų, taip pat gyvūnų iškamšų, lizdų ir kiaušinių, preparatų ir dalių rinkinių – sudarymo ir papildymo tvarką.

 

Pagrindinės sąvokos

 

1. Zoologinės kolekcijos – apibūdintų, sistematizuotų ir paruoštų saugoti mokslinę, istorinę, pažintinę ir estetinę vertę turinčių gyvų gyvūnų (zoologijos sodai, okeanariumai, akvariumai, insektariumai bei terariumai) ir negyvų gyvūnų, jų kūnų dalių, gyvybinės veiklos produktų ir preparatų rinkiniai.

2. Zoologinių kolekcijų rūšys:

2.1. Entomologinės kolekcijos – gyvų ir negyvų drugių, vabalų, dvisparnių ir kitų vabzdžių grupių rinkiniai.

2.2. Ornitologinės kolekcijos – gyvų paukščių, paukščių iškamšų, jų lizdų ir kiaušinių rinkiniai.

2.3. Žinduolių kolekcijos – gyvų žinduolių, žinduolių iškamšų, kailių, kaukolių, kaulų rinkiniai.

2.4. Žūklės ir medžioklės trofėjų kolekcijos – žūklės trofėjų, medžiojamųjų žvėrių ir paukščių iškamšų, kailių, ragų, ilčių ir kitų kūno dalių rinkiniai.

2.5. Moliuskų kolekcijos – moliuskų kriauklių, kūno dalių preparatų rinkiniai.

2.6. Mišrios kolekcijos – aukščiau išvardytų kolekcijų rinkiniai.

 

Kolekcionavimo ir kolekcijų papildymo tvarka

 

3. Juridiniai ir fiziniai asmenys gali sudaryti ir papildyti zoologines kolekcijas gamtinės aplinkos gyvūnais tik gavę regiono aplinkos apsaugos departamento leidimą, išskyrus kolekcijas, kurias sudaro medžioklės, žūklės trofėjai.

4. Gyvus gyvūnus leidžiama kolekcionuoti Lietuvos Respublikos ir užsienio šalių fiziniams asmenims, taip pat Lietuvos Respublikos juridiniams asmenims, gavusiems regiono aplinkos apsaugos departamento leidimą, pagal Aptvarų ir voljerų laukiniams gyvūnams laikyti steigimo ir naudojimo tvarką.

5. Visos kolekcijos turi būti užregistruotos Aplinkos ministerijoje, Biologinės įvairovės registre.

6. Apie kolekcijos pakeitimus, papildymus, savininko pasikeitimą būtina informuoti regiono aplinkos apsaugos departamentą. Regiono aplinkos apsaugos departamentas kiekvienų metų pabaigoje šiuos duomenis teikia Aplinkos ministerijai.

7. Kolekcionuojant saugomus, į Lietuvos raudonąją knygą įrašytus gyvūnus, būtina turėti jų įsigijimo teisėtumą patvirtinančius dokumentus.

8. Rastais žuvusiais Lietuvos Respublikos raudonosios knygos gyvūnais papildyti kolekcijas galima tik gavus rajono, kuriame rastas gyvūnas, aplinkos apsaugos agentūros pažymą.

9. Kolekcijų savininkai privalo užtikrinti kolekcijų apsaugą nuo pažeidimų ar sunaikinimo.

______________

3 priedas. Neteko galios nuo 1998-12-17

Priedo naikinimas:

Nr. 249, 1998-12-11, Žin. 1998, Nr. 110-3049 (1998-12-16), i. k. 098301MISAK00000249

 


 

Patvirtinta

aplinkos ministro

1998 m. spalio 19 d. įsakymu Nr. 200

 

4 priedas

 

APTVARŲ IR VOLJERŲ LAUKINIAMS GYVŪNAMS LAIKYTI STEIGIMO IR NAUDOJIMO TVARKA

 

Bendroji dalis

 

Ši tvarka nustato aptvarų, voljerų ir kitų statinių laukiniams gyvūnams (toliau – gyvūnai) laikyti įrengimą ir naudojimą.

 

Pagrindinės sąvokos

 

1. Aptvarai ir voljerai bei kiti statiniai – tai teritorijos/įrenginiai, aptverti tvora ar įrengti taip, kad juose laikomi gyvūnai negalėtų pabėgti, o laisvėje gyvenantys gyvūnai negalėtų į juos patekti.

2. Aptvarų, voljerų ir kitų statinių naudotojai – tai žemės savininkai, valdytojai ar nuomininkai (toliau – žemės naudotojai), Aplinkos ministerijos nustatyta tvarka gavę leidimą aptvarams, voljerams ir kitiems statiniams įrengti bei naudoti.

 

Aptvarų ir voljerų bei kitų statinių įrengimo tvarka

 

3. Leidimus (3 forma) aptvarams bei voljerams įrengti išduoda regionų aplinkos apsaugos departamentai. Aptvarų, voljerų bei kitų statinių naudotojas atlieka ar organizuoja darbus, susijusius su aptvarų, voljerų bei kitų statinių įrengimu, ir naudoja aptvarus, voljerus bei kitus statinius gyvūnams laikyti, veisti ar eksponuoti, vadovaudamasis įstatymais, šia tvarka bei kitais teisės aktais.

4. Aptvarų, voljerų ar kitų statinių dydis bei kiti parametrai nustatomi išduodant leidimą jiems įrengti, atsižvelgus į teritorijos gamtines sąlygas bei numatomų juose laikyti gyvūnų biologines savybes.

5. Žemės naudotojas, norintis įrengti voljerą, aptvarą ar kitą statinį ir laikyti jame gyvūnus, pateikia regionų aplinkos apsaugos departamentams paraišką (2 forma) dėl aptvaro ar voljero įrengimo. Joje nurodoma: numatomo įrengti aptvaro, voljero ar kito statinio teritorija, plotas, numatytos laikyti gyvūnų rūšys, individų skaičius, jų naudojimo būdai bei žemės naudojimo teisėtumą patvirtinantys dokumentai, taip pat reikia pateikti veterinarijos tarnybos pažymą apie teritorijos tinkamumą laikyti numatomą gyvūnų rūšį.

6. Leidimas aptvarui, voljerui ar kitam statiniui įrengti ir jį eksploatuoti yra išduodamas ne trumpesniam kaip penkerių metų laikotarpiui. Pateikus paraišką, leidimas išduodamas ne vėliau kaip per du mėnesius.

 

Gyvūnų laikymas aptvaruose, voljeruose bei kituose statiniuose, jų naudojimas, veisimas, eksponavimas ar išleidimas į laisvę

 

7. Į aptvarus, voljerus ar kitus statinius gyvūnai gali būti įleidžiami tik turint veterinarijos tarnybos pažymą apie gyvūnų būklę.

8. Aptvaruose, voljeruose ar kituose statiniuose išauginti Lietuvoje natūraliai gyvenantys gyvūnai gali būti išleidžiami į laisvę tik suderinus su rajono (miesto) aplinkos apsaugos agentūra (inspekcija/tarnyba) ir surašius atitinkamus gyvūnų išleidimo aktus.

9. Lietuvoje natūraliai negyvenantys gyvūnai iš kitų aptvarų, voljerų ar kitų statinių, esančių šalies teritorijoje, įsigyjami netaikant apribojimų. Įvežant juos iš kitų valstybių, būtina turėti Aplinkos ministerijos leidimą ir atitinkamą veterinarijos tarnybos sertifikatą.

10. Aptvaruose ir voljeruose išauginti gyvūnų hibridai bei Lietuvoje natūraliai negyvenę gyvūnai negali būti išleidžiami į laisvę. Jiems pabėgus iš aptvarų, voljerų ar kitų statinių, naudotojai privalo šiuos gyvūnus per 5 dienas sugauti, o jei tai neįmanoma – sunaikinti. Apie gyvūnų pabėgimą aptvarų, voljerų bei kitų statinių naudotojai privalo nedelsdami informuoti rajono (miesto) aplinkos apsaugos agentūrą (inspekciją/ tarnybą).

11. Aptvaruose, voljeruose ar kituose statiniuose numatomų laikyti gyvūnų naudojimo būdas (veisimas, ekspozicija ir pan.) įrašomas į regionų aplinkos apsaugos departamentų išduotą leidimą.

12. Aptvarų naudotojai kiekvienų metų pabaigoje pateikia regionų aplinkos apsaugos departamentams duomenis apie aptvaruose, voljeruose ar kituose statiniuose laikomų gyvūnų skaičiaus pokyčius ir jų būklę. Regionų aplinkos apsaugos departamentai šiuos duomenis pateikia Aplinkos ministerijai.

 

Aptvarų, voljerų ir kitų statinių likvidavimo tvarka

 

13. Baigiantis leidime nurodytam aptvaro, voljero ar kito statinio įrengimo ir eksploatavimo terminui, jis gali būti pratęsiamas tik regiono aplinkos apsaugos departamentui atlikus pakartotinį aptvaro, voljero ar kito statinio įvertinimą.

14. Aptvarai, voljerai ir kiti statiniai gali būti likviduojami tik regiono aplinkos apsaugos departamento sprendimu.

 

Aptvarų, voljerų ir kitų statinių naudotojų atsakomybė

 

15. Aptvarų, voljerų ir kitų statinių naudotojui pažeidus Lietuvos Respublikos gyvūnijos apsaugą ir naudojimą reglamentuojančius įstatymus bei kitus teisės aktus, leidimas aptvarui, voljerui ar kitam statiniui įrengti gali būti pripažintas netekusiu galios.

16. Laiku nepratęsęs leidimo galiojimo laiko dėl gyvūnų laikymo aptvaruose, voljeruose ar kituose statiniuose, naudotojas atsako įstatymų nustatyta tvarka.

______________

 

 


 

2 forma

 

Paraiška aptvarui, voljerui ar kitam statiniui įrengti

 

Prašome išduoti leidimą aptvarui, voljerui ar kitam statiniui įrengti.

Duomenys apie numatomą įrengti aptvarą, voljerą ar kitą statinį:

1. Rajonas, kuriame projektuojamas aptvaras, voljeras ar kitas statinys.................................................

2. Aptvaro, voljero ar kito statinio plotas...............................................................................................

3. Numatomos laikyti gyvūnų rūšys.......................................................................................................

4. Individų skaičius (patinų, patelių, jauniklių)......................................................................................

5. Gyvūnų naudojimo būdai (ekspozicija, veisimas ir pan.)...................................................................

6. Žemės naudojimo teisėtumą patvirtinantys dokumentai....................................................................

7. Veterinarijos tarnybos pažymos apie teritorijos tinkamumą laikyti numatomą gyvūnų rūšį Nr.........

8. Veterinarijos tarnybos pažymos apie gyvūnų būklę Nr......................................................................

Priedas. Schema (M 1: 10 000), kurioje nurodoma numatomo įrengti voljero, aptvaro ar kito statinio vieta.

 

Pareiškėjas..................................................................

(vardas, pavardė)

 

Adresas:......................................................................

....................................................................................

....................................................................................

....................................................................................

Tel./faks......................................................................

 

Data......................................                                   Parašas....................................................................

______________

 


 

3 forma

 

Leidimas aptvarui, voljerui ar kitam statiniui įrengti

 

1. Rajonas, seniūnija, kurioje numatomas įrengti aptvaras, voljeras ar kitas statinys.............................

2. Aptvaro, voljero ar kito statinio plotas...............................................................................................

3. Numatomos laikyti gyvūnų rūšys.......................................................................................................

4. Individų skaičius (patinų, patelių, jauniklių)......................................................................................

5. Gyvūnų naudojimo būdai (ekspozicija, veisimas ir pan.)...................................................................

6. Leidimas išduotas.............................................................................................................. .................

                                                                     (fizinio asmens vardas, pavardė, adresas)

............................................................................................................. ...................................................

                                                    (juridinio asmens pavadinimas, adresas, registracijos kodas)

............................................................................................................. ...................................................

7. Leidimo galiojimo laikas............................................................................................................... ......

 

 

........................................................... regiono aplinkos apsaugos

departamento direktorius

 

A. V.

 

Data......................................

______________

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Įsakymas

Nr. 249, 1998-12-11, Žin., 1998, Nr. 110-3049 (1998-12-16), i. k. 098301MISAK00000249

Dėl aplinkos ministro 1998 m. lapkričio 19 d. įsakymo Nr. 200 "Dėl Lietuvos Respublikos laukinės gyvūnijos įstatymo įgyvendinimo" dalinio pakeitimo