Suvestinė redakcija nuo 1992-07-01 iki 1993-05-05

 

Nutarimas paskelbtas: Žin. 1992, Nr. 4-73, i. k. 0911100NUTA00000461

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL DUOMENŲ APIE PILIEČIO NUOLATINĘ GYVENAMĄJĄ VIETĄ ĮRAŠYMO TVARKOS

 

1991 m. lapkričio 11 d. Nr. 461

Vilnius

 

Vykdydama Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1990 m. lapkričio 8 d. nutarimą Nr. I-766 „Dėl Lietuvos Respublikos piliečio paso nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 1990, Nr. 33-795), Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Duomenų apie asmens nuolatinę gyvenamąją vietą įrašymo Lietuvos Respublikos piliečio pase ir registravimo tvarką (pridedama).

2. Patvirtinti Lietuvos Respublikos piliečio asmens tapatybę patvirtinančio laikinojo pažymėjimo išdavimo taisykles (pridedama).

3. Pavesti Vidaus reikalų ministerijai patvirtinti Duomenų apie asmens nuolatinę gyvenamąją vietą įrašymo Lietuvos Respublikos piliečio pase ir registravimo taisykles.

4. Pripažinti netekusiais galios:

4.1. Lietuvos Ministrų Tarybos 1974 m. spalio 14 d. nutarimą Nr. 353 „Dėl gyventojų registravimo kai kurių taisyklių“ (Žin., 1974, Nr. 30-314);

4.2. Lietuvos Ministrų Tarybos Prezidiumo Komisijos einamiesiems reikalams 1984 m. lapkričio 1 d. posėdžio sprendimą „Dėl jaunųjų specialistų įregistravimo“(protokolo Nr. 18, klausimas XIII);

4.3. Lietuvos Ministrų Tarybos 1986 m. kovo 7 d. nutarimą Nr. 83 „Dėl asmenų, paleistų iš būtinosios karinės tarnybos į atsargą arba dimisiją, registravimo tvarkos dalinio pakeitimo“ (Žin., 1986, Nr. 8-72);

4.4. Lietuvos Ministrų Tarybos 1990 m. sausio 23 d. nutarimo Nr. 18 „Dėl Lietuvos Komunistų partijos Centro Komiteto ir Lietuvos TSR Ministrų Tarybos nutarimų lengvatų aprūpinant gyvenamosiomis patalpomis kai kurių kategorijų asmenis klausimais pakeitimo ir pripažinimo netekusiais galios“ (Žin., 1990, Nr. 5-111) 1 punkto 2) papunktį.

5. Šis nutarimas įsigalioja priėmus atskirą Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimą.

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS MINISTRAS PIRMININKAS                               G. VAGNORIUS

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1991 m. lapkričio 11 d. nutarimu Nr. 461

 

DUOMENŲ APIE ASMENS NUOLATINĘ GYVENAMĄJĄ VIETĄ ĮRAŠYMO LIETUVOS RESPUBLIKOS PILIEČIO PASE IR REGISTRAVIMO TVARKA

 

1. Duomenys apie asmens nuolatinę gyvenamąją vietą įrašomi Lietuvos Respublikos piliečio pase.

Duomenims apie asmens nuolatinę gyvenamąją vietą įrašyti (įregistruoti) pateikiamas nustatytos formos asmens prašymas, kuriame turi būti gyvenamąjį plotą suteikiančio asmens bei jo pilnamečių šeimos narių arba savininko (individualinio butų fondo namuose) parašais patvirtintas sutikimas dėl įregistravimo, ir pasas.

Išrašyti (išregistruoti) iš nuolatinės gyvenamosios vietos pateikiamas asmens prašymas ir pasas.

2. Duomenis apie asmens nuolatinę gyvenamąją vietą įrašo (įregistruoja ir išregistruoja) policijos komisariatų pasų tarnybos, taip pat pareigūnai, turintys atitinkamus apylinkės, gyvenvietės (valsčiaus) savivaldybės įgaliojimus.

3. Atvykęs asmuo duomenims apie asmens nuolatinę gyvenamąją vietą įrašyti per 10 dienų nuo atvykimo privalo pateikti reikiamus dokumentus gyvenamosios patalpos savininkui (valdytojui) arba jo įgaliotam asmeniui. Gauti dokumentai per 3 dienas turi būti pateikti registraciją vykdančiam pareigūnui.

4. Vaikų, kurie nėra sukakę 16 metų ir kurie gyvena kartu su tėvais (globėjais, rūpintojais), įregistravimo duomenys įrašomi atitinkamuose tėvų (globėjų, rūpintojų) registravimo dokumentuose.

Nepilnamečių vaikų, kurie nėra sukakę 16 metų ir, kurie gyvena atskirai nuo tėvų, duomenys apie jų nuolatinę gyvenamąją vietą įrašomi jų gimimo liudijimuose.

Vaikai, esantys vaikų globos ir ugdymo ikimokyklinėse įstaigose bei mokyklose, įregistruojami šiose įstaigose ir mokyklose, jeigu jie nėra įregistruoti tėvų (globėjų, rūpintojų) arba kitų giminaičių, gyvenančių miestų ar rajonų, kuriuose yra šios vaikų įstaigos, ar mokyklos teritorijose, registravimo dokumentuose.

Duomenys apie gimusius vaikus įrašomi registravimo dokumentuose pagal motinos nuolatinę gyvenamąją vietą.

5. Asmenys, keičiantys gyvenamąją vietą, prieš išvykdami privalo išsiregistruoti (išskyrus išvykstančius į komandiruotę, atostogauti, ilsėtis arba gydytis, pašauktus į tikrąją krašto apsaugos tarnybą ar alternatyviąją darbo tarnybą, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputatus ir jų šeimos narius).

6. Valstybės saugumo, gyventojų sveikatos apsaugos tikslais, taip pat ypatingo režimo vietovėse bei landšaftiniuose draustiniuose gali būti nustatomi asmenų gyvenamosios vietos pasirinkimo apribojimai. Šių vietovių sąrašą tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

Šie apribojimai netaikomi, kai nurodytose vietovėse asmenys apsigyvena jiems nuosavybės teise priklausančioje gyvenamojoje patalpoje, taip pat kai nuolat apsigyventi atvyksta:

6.1. sutuoktinis pas sutuoktinį;

6.2. nepilnamečiai vaikai ir globotiniai – pas tėvus (globėjus, rūpintojus);

6.3. pilnamečiai vaikai, neturintys savo šeimos, o turintys šeimą, – tuo atveju, jeigu jie anksčiau gyveno šioje vietovėje, – pas tėvus;

6.4. tėvai – pas vaikus;

6.5. nepilnamečiai broliai ir seserys, neturintys tėvų, taip pat nedarbingi broliai ir seserys, neturintys savo šeimos, nepriklausomai nuo amžiaus – pas brolius ar seseris;

6.6. asmenys, anksčiau gyvenę šioje vietovėje ir laikinai išvykę į kitą vietovę dirbti arba dėl kitų pateisinamų priežasčių (jeigu išliko teisė naudotis gyvenamąja patalpa);

6.7. asmenys, paleisti iš įkalinimo vietos – pas savo šeimos narius, gimines ar kitus asmenis, kur jie gyveno iki nuteisimo.

Miestų ir rajonų valdybos, esant svarbioms priežastims, turi teisę išimties būdu leisti įregistruoti šiose vietovėse Lietuvos Respublikos piliečius ir kitais šiame punkte nenurodytais atvejais.

7. Lietuvos Respublikos piliečiai, nuolat gyvenantys užsienyje, įregistruojami atitinkamoje Lietuvos Respublikos atstovybėje, o atvykę gyventi į Lietuvos Respubliką, – bendra tvarka.

Asmenys, kuriems Lietuvos Respublikos pilietybė atstatyta įstatymų nustatyta tvarka, registruojami tik tada, kai jie yra atvykę nuolat gyventi į Lietuvos Respubliką, tai yra atitinka Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1991 m. gruodžio 10 d. nutarimo Nr. I-2080 „Dėl Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymo įgyvendinimo tvarkos“ 3 punkte nurodytas sąlygas.

Punkto pakeitimai:

Nr. 519, 1992-07-02, Žin., 1992, Nr. 25-763 (1992-09-10), i. k. 0921100NUTA00000519

 

8. Viešbučiuose, sanatorijose, poilsio namuose, pensionuose ir kitose panašiose įstaigose asmenys įregistruojami, kai tik atvyksta. Taip pat įregistruojami ir asmenys, dėl darbo santykių laikinai atvykę gyventi iš vienos vietovės į kitą ilgiau kaip vieneriems metams. Spaudas apie įregistravimą asmens dokumentuose nededamas.

Asmenys, atvykę mokytis, įregistruojami, kai priimami į mokymo įstaigą.

9. Gyvenamosios patalpos savininkas (valdytojas) turi prižiūrėti, kad privalantis įsiregistruoti asmuo tai atliktų laiku. Apie atsisakymą įsiregistruoti pranešama vietos policijos komisariatui.

10. Pareigūno atsisakymas įregistruoti asmenis gali būti apskųstas aukštesniajam pareigūnui arba teismui.

11. Asmenys, nuteisti laisvės atėmimu, taip pat asmenys, lygtinai nuteisti laisvės atėmimu (privalomai juos įdarbinant), išregistruojami įsiteisėjus teismo nuosprendžiui. Tokių asmenų išregistravimo tvarką nustato Vidaus reikalų ministerija.

12. Užsieniečiai (asmenys, turintys kurios nors užsienio valstybės pilietybę, taip pat asmenys be pilietybės) registruojami bendra tvarka. Jų registravimo spaudas dedamas leidime užsieniečiui gyventi Lietuvos Respublikoje.

13. Mirusieji išregistruojami pateikus mirties liudijimą.

14. Už įregistravimą imama valstybinė rinkliava (išskyrus įregistravimo spaudo keitimą pase pakeitus gatvės pavadinimą ar namo numerį; šias išlaidas padengia vietos savivaldybė).

15. Įregistravimo prašymų, kortelių, adresų lapelių, namų knygų ir kitų įregistravimo bei išregistravimo dokumentų formas ir spaudų pavyzdžius nustato Vidaus reikalų ministerija.

Įregistravimo ir išregistravimo dokumentų blankai išduodami nemokamai.

Už namų knygas imamas nustatyto dydžio mokestis. Namų knygų lapai turi būti sunumeruoti, susiūti ir patvirtinti policijos komisariato pasų tarnybos viršininko parašu ir antspaudu.

16. Duomenų apie asmens nuolatinę gyvenamąją vietą įrašymo Lietuvos Respublikos piliečio pase tvarką kontroliuoja policijos komisariatų pasų tarnybos ir savivaldybių valdymo organai.

Piliečiai ir pareigūnai, pažeidę šią tvarką, traukiami atsakomybėn įstatymo nustatyta tvarka.

______________

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1991 m. lapkričio 11 d. nutarimu Nr. 461

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS PILIEČIO ASMENS TAPATYBĘ PATVIRTINANČIO LAIKINOJO PAŽYMĖJIMO IŠDAVIMO TAISYKLĖS

 

1. Lietuvos Respublikos pilietis, praradęs pasą, privalo pranešti apie tai artimiausiai policijos komisariato pasų tarnybai arba Lietuvos Respublikos konsulinei įstaigai.

2. Piliečiui, praradusiam pasą, naujas pasas išduodamas Lietuvos Respublikos piliečio paso nuostatų nustatyta tvarka.

3. Piliečiui, praradusiam pasą, kol bus išduotas naujas pasas, išduodamas nustatytos formos Lietuvos Respublikos piliečio asmens tapatybę patvirtinantis laikinasis pažymėjimas (toliau vadinama – laikinasis pažymėjimas; forma pridedama) lietuvių, anglų arba prancūzų kalba.

4. Laikinąjį pažymėjimą išduoda policijos komisariato pasų tarnyba arba Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga, į kurią kreipėsi pilietis, praradęs pasą.

5. Pilietis laikinajam pažymėjimui gauti pateikia Vidaus reikalų ministerijos nustatyto pavyzdžio prašymą, tris 35x45 mm dydžio fotonuotraukas, turimą asmens dokumentą, galintį patvirtinti jo asmens tapatybę.

6. Policijos komisariato pasų tarnyba arba Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga patikrina piliečio prašyme nurodytus duomenis ir, jeigu būtina, siunčia skubų paklausimą pasą išdavusiai įstaigai, kuri į paklausimą turi atsakyti ne vėliau kaip per 3 dienas.

Jeigu nereikia papildomai tikrinti, laikinasis pažymėjimas išduodamas kreipimosi į policijos komisariato pasų tarnybą ar Lietuvos Respublikos konsulinę įstaigą dieną.

7. Laikinajame pažymėjime įrašomi šie piliečio asmens duomenys: vardas, pavardė, gimimo metai, mėnuo, diena, gimimo vieta, asmens kodas, gyvenamoji vieta. Laikinajame pažymėjime turi būti piliečio parašas.

Piliečio asmens duomenys laikinajame pažymėjime rašomi lietuvių kalba.

Laikinąjį pažymėjimą piliečiui išduoda policijos komisariato pasų tarnybos viršininkas arba Lietuvos Respublikos konsulinės įstaigos pareigūnas, kuris pasirašo pažymėjime ir savo parašą patvirtina herbiniu antspaudu.

8. Lietuvos Respublikos piliečio asmens tapatybę patvirtinantis laikinasis pažymėjimas galioja du mėnesius nuo išdavimo dienos.

Pilietis, gaudamas Lietuvos Respublikos piliečio pasą, turi grąžinti jam išduotą laikinąjį pažymėjimą.

9. Laikinųjų pažymėjimų išdavimo apskaitos tvarką nustato Vidaus reikalų ministerija ir Užsienio reikalų ministerija.

______________

 

 

Forma

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKA

LAIKINASIS PILIEČIO PAŽYMĖJIMAS Nr.

 

__________________________________________________________________________

vardas

 

__________________________________________________________________________

pavardė

 

__________________________________________________________________________

gimimo metai, mėnuo, diena

 

__________________________________________________________________________

gimimo vieta

 

__________________________________________________________________________

asmens kodas

 

                                                                                 __________________________________

                                                                                                                                          gyvenamoji vieta

                                                                                 __________________________________

                                                                                                                       kas išdavė laikinąjį piliečio pažymėjimą

fotonuotraukos vieta

                                                                                 __________________________________

                                                                                                                                             išdavimo data

 

                                                                                 __________________________________

                                                                                                                                                                    galioja iki

 

 

(antspaudo vieta)

 

asmens parašas ______________

pareigūno parašas_____________                                        ______________________

                                                                                                                                         (vardo raidė, pavardė)

______________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 519, 1992-07-02, Žin., 1992, Nr. 25-763 (1992-09-10), i. k. 0921100NUTA00000519

Dėl vietovių, kuriose nustatomi asmenų gyvenamosios vietos pasirinkimo apribojimai