Suvestinė redakcija nuo 1996-06-01 iki 1998-02-19
Nutarimas paskelbtas: Žin. 1991, Nr. 3-89, i. k. 0901100NUTA00000394
LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL LIETUVOS DARBO BIRŽOS PRIE SOCIALINĖS APSAUGOS MINISTERIJOS ĮSTEIGIMO BEI GYVENTOJŲ UŽIMTUMĄ REGULIUOJANČIŲ NORMATYVINIŲ AKTŲ TVIRTINIMO
1990 m. gruodžio 29 d. Nr. 394
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1990 m. gruodžio 13 d. nutarimu Nr. I-865, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
3. Pavesti Socialinės apsaugos ministerijai iki 1990 m. gruodžio 31 d. patvirtinti Lietuvos darbo biržos struktūrą ir jos išlaikymo 1991 m. išlaidas.
4. Neteko galios nuo 1991-05-15
Punkto naikinimas:
Nr. 194, 1991-05-15, Žin. 1991, Nr. 16-442 (1991-06-10), i. k. 0911100NUTA00000194
5. Nustatyti, kad, iki bus įsteigtos Respublikinė darbo birža ir teritorinės (miestų, rajonų) darbo biržos, jų funkcijas, numatytas Lietuvos Respublikos gyventojų užimtumo įstatyme, vykdys esami gyventojų užimtumo organai, bet ne ilgiau kaip 2 mėnesius nuo Lietuvos Respublikos gyventojų užimtumo įstatymo įsigaliojimo.
6. Patvirtinti:
a) Neteko galios nuo 1996-06-01
Papunkčio naikinimas:
Nr. 618, 1996-05-24, Žin. 1996, Nr. 51-1227 (1996-05-31), i. k. 0961100NUTA00000618
Patvirtinta
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1990 m. gruodžio 29 d. nutarimu Nr. 394
Lietuvos darbo biržos prie Socialinės apsaugos ministerijos nuostatai
I. Bendrieji nuostatai
1. Lietuvos darbo birža prie Socialinės apsaugos ministerijos (toliau vadinama – Lietuvos darbo birža) yra valstybinė organizacija, įgyvendinanti valstybines gyventojų užimtumo garantijas darbo rinkoje. Lietuvos darbo birža susideda iš Respublikinės darbo biržos ir teritorinių (miestų, rajonų) darbo biržų.
2. Lietuvos darbo birža savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija (Pagrindiniu Įstatymu), Lietuvos Respublikos gyventojų užimtumo įstatymu, kitais Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais ir potvarkiais, Socialinės apsaugos ministerijos normatyviniais aktais ir šiais nuostatais.
3. Lietuvos darbo birža yra juridinis asmuo, turi antspaudą su Lietuvos valstybės herbu bei savo pavadinimu ir yra išlaikoma iš užimtumo fondo lėšų.
II. Lietuvos darbo biržos uždaviniai ir funkcijos
6. Svarbiausias Lietuvos darbo biržos uždavinys yra realizuoti Respublikos gyventojų užimtumo garantijas darbo rinkoje. Šį Lietuvos darbo biržos uždavinį vykdo Respublikinė darbo birža ir teritorinės (miestų, rajonų) darbo biržos.
7. Respublikinė darbo birža, vykdydama jai pavestą uždavinį:
a) analizuoja darbo paklausą ir pasiūlą, prognozuoja galimus darbo rinkos pokyčius, organizuoja ir finansuoja mokslinius tyrimus gyventojų užimtumo srityje. Esant disproporcijai tarp darbo pasiūlos ir paklausos atskirose Respublikos vietovėse, rengia valstybines, o kartu su savivaldybėmis – teritorines gyventojų užimtumo programas, padeda jas įgyvendinti;
c) organizuoja kartu su darbdaviais negalinčių įsidarbinti gyventojų profesinį konsultavimą, mokymą, permokymą ir perkvalifikavimą;
e) tvarko nustatytąja tvarka užimtumo fondo lėšas, skirsto jas teritorinėms (miestų, rajonų) darbo biržoms, finansuoja gyventojų užimtumo programas, papildomų darbo vietų steigimą, teikia pasiūlymus dėl užimtumo fondo sudarymo ir panaudojimo tobulinimo;
f) vykdo įstatymo nustatyta tvarka ūkinę ir informacinę leidybinę veiklą, rengia parodas, labdaros loterijas, aukcionus ir kitas priemones arba dalyvauja veikloje, padedančioje gauti papildomų užimtumo fondo lėšų;
i) rengia pranešimus, apžvalgas Lietuvos Respublikos Vyriausybei, Socialinės apsaugos ministerijai apie Respublikos, atskirų jos vietovių darbo rinkos būklę, informuoja apie tai visuomenę, teikia pasiūlymus, kaip išvengti nedarbo;
l) bendradarbiauja su užsienio šalimis gyventojų užimtumo politikos formavimo ir realizavimo srityje;
m) organizuoja darbo knygelių bei jų intarpų spausdinimą ir aprūpina šiomis knygelėmis bei jų intarpais visas Lietuvos Respublikos teritorijoje esančias įmones, įstaigas ir organizacijas pagal jų pateiktas paraiškas.
Papildyta papunkčiu:
Nr. 367, 1991-08-29, Žin., 1991, Nr. 28-770 (1991-10-10), i. k. 0911100NUTA00000367
8. Teritorinės (miestų, rajonų) darbo biržos, vykdydamos joms pavestą uždavinį:
a) analizuoja darbo paklausą ir pasiūlą savo teritorijoje, prognozuoja galimus darbo rinkos pokyčius;
b) registruoja laisvas darbo vietas ir viešai jas skelbia, registruoja ieškančius darbo piliečius ir bedarbius, informuoja juos apie galimybes įsidarbinti, išmokti naujų profesijų, persikvalifikuoti, tarpininkauja įsidarbinant;
c) kartu su savivaldybėmis rengia teritorines užimtumo programas pirmiausia toms gyventojų grupėms, kurios negali lygiaverčiai su kitais piliečiais realizuoti teisės į darbą, rengia pasiūlymus savivaldybėms dėl jų įdarbinimo arba papildomų darbo vietų steigimo;
d) tarpininkauja piliečiams sudarant samdos sutartis su darbdaviais, esančiais ne nuolatinėje jų gyvenamojoje vietovėje;
e) teikia savivaldybėms pasiūlymus dėl laikino (iki 6 savaičių) grupinio darbuotojų atleidimo sustabdymo arba terminų atidėjimo, jeigu nesudarytos sąlygos juos įdarbinti, permokyti ir perkvalifikuoti, taip pat jeigu darbdaviai prieš 3 mėnesius nepranešė teritorinei (miesto, rajono) darbo biržai, jog numatoma darbuotojus atleisti iš darbo;
g) skiria įstatymo nustatyta tvarka baudas darbdaviams, pažeidusiems laisvų darbo vietų registravimo tvarką;
h) skiria ir išmoka nustatytąja tvarka bedarbių pašalpas, atsiskaito Respublikinei darbo biržai, kaip naudojamas užimtumo fondas;
k) teikia Respublikinei darbo biržai ir savivaldybėms pasiūlymus dėl gyventojų užimtumo programų, papildomų darbo vietų steigimo finansavimo;
III. Lietuvos darbo biržos darbo organizavimas
9. Lietuvos darbo biržos struktūrą ir išlaikymo iš užimtumo fondo lėšų išlaidas nustato Socialinės apsaugos ministerija.
Teritorinių (miestų, rajonų) darbo biržų išlaikymo išlaidas, iš jų darbo apmokėjimo lėšas, nustato Respublikinė darbo birža.
Socialinės apsaugos ministerijos sprendimu atskiroms teritorinėms (miestų, rajonų) darbo biržoms gali būti suteiktas juridinio asmens statusas ir patvirtinti jų nuostatai.
10. Prie Respublikinės darbo biržos ir teritorinių (miestų, rajonų) darbo biržų steigiamas visuomeninis patariamasis organas – trišalės komisijos, sudarytos iš vienodo skaičiaus lygiateisių narių: darbuotojų (profesinių sąjungų, susivienijimų, asociacijų ir kitų organizacijų atstovų), darbdavių (susivienijimų, asociacijų ir kitų organizacijų atstovų) bei valstybinio valdymo organų atstovų.
11. Lietuvos darbo biržai vadovauja generalinis direktorius, kurį Socialinės apsaugos ministerijos teikimu skiria pareigoms ir atleidžia iš pareigų Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Generalinis direktorius kartu vadovauja Respublikinei darbo biržai. Teritorinėms (miestų, rajonų) darbo biržoms vadovauja jų direktoriai arba vedėjai, kuriuos, suderinęs su savivaldybėmis, konkurso tvarka skiria pareigoms ir atleidžia iš pareigų Lietuvos darbo biržos generalinis direktorius.
12. Lietuvos darbo biržos generalinis direktorius:
b) veikia Lietuvos darbo biržos vardu, atstovauja jai visose Respublikos įmonėse, įstaigose ir organizacijose;
d) paskirsto pareigas tarp pavaldinių, leidžia įsakymus, tvirtina instrukcijas, taisykles, kurios yra privalomos Lietuvos darbo biržos darbuotojams;
e) tvirtina teritorinių (miestų, rajonų) darbo biržų struktūrą, įstatymo nustatyta tvarka priima ir atleidžia iš darbo Lietuvos darbo biržos darbuotojus, skatina juos bei skiria jiems drausmines nuobaudas;
Patvirtinta. Neteko galios nuo 1996-06-01
Priedo naikinimas:
Nr. 618, 1996-05-24, Žin. 1996, Nr. 51-1227 (1996-05-31), i. k. 0961100NUTA00000618
Patvirtinta
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1990 m. gruodžio 29 d. nutarimu Nr. 394
Viešųjų darbų atlikimo tvarka
I. Bendrieji nuostatai
1. Viešieji darbai organizuojami asmenims, kurie pagal Lietuvos Respublikos gyventojų užimtumo įstatymo 5 straipsnį laikomi bedarbiais, laikinai įdarbinti.
Esant galimybėms, šiuose darbuose gali dalyvauti ir kiti ieškantys darbo piliečiai, įsiregistravę teritorinėje (miestų, rajonų) darbo biržoje.
2. Teritorinės (miestų, rajonų) darbo biržos kartu su savivaldybėmis jų teritorijoje esančiose įmonėse, įstaigose ir organizacijose organizuoja šiuos viešuosius darbus:
c) įvairius specialios kvalifikacijos nereikalingus darbus sveikatos apsaugos, socialinės globos sferose;
3. Sprendimą organizuoti viešuosius darbus atitinkamos teritorinės (miestų, rajonų) darbo biržos teikimu priima savivaldybės valdymo organai.
4. Užsakovas sudaro viešųjų darbų sąmatą ir, suderinęs su savivaldybėmis, pateikia ją teritorinei (miestų, rajonų) darbo biržai. Darbo apmokėjimui skirta sąmatos išlaidų dalis, bet ne daugiau kaip 50 procentų, teritorinės (miestų, rajonų) darbo biržos sprendimu gali būti padengta iš užimtumo fondo lėšų.
5. Piliečius dirbti viešuosius darbus įmonėse, įstaigose, organizacijose siunčia teritorinės (miestų, rajonų) darbo biržos, atsižvelgdamos į darbų pobūdį ir norinčiųjų dirbti viešuosius darbus pageidavimus.
Esant kitoms lygioms sąlygoms, pirmenybė dirbti viešuosius darbus teikiama piliečiams, kuriems baigiasi bedarbio pašalpos mokėjimo laikotarpis, artėja pensijos skyrimo metas, nėra galimybių persikvalifikuoti, taip pat piliečiams, kurių šeimose yra du ir daugiau nedirbančių asmenų.
II. Samdos sutarties dirbti viešuosius darbus sudarymas
6. Tarp bedarbių, siunčiamų dirbti viešuosius darbus, ir darbdavių tam tikram laikui atitinkamam darbui atlikti, bet ne ilgiau kaip 2 mėnesiams sudaroma tipinė samdos sutartis dirbti viešuosius darbus įmonėse, įstaigose ir organizacijose (pridedama).
8. Piliečiams, sudarantiems samdos sutartį dirbti viešuosius darbus, keliami tie patys kvalifikaciniai reikalavimai, kaip ir priimamiems į nuolatinį darbą darbuotojams. Jiems taikomos visos socialinės garantijos, nustatytos atitinkamos profesijos (specialybės) darbuotojams.
Darbdaviai nustatytąja tvarka moka valstybinio socialinio draudimo įnašus nuo šių darbuotojų darbo apmokėjimui skirtų lėšų.
9. Viešųjų darbų trukmė įrašoma darbo knygelėje. Piliečiams, pradėjusiems dirbti pirmą kartą, darbo knygelę išduoda įmonė, įstaiga ar organizacija, kurioje atliekami viešieji darbai, Samdos įstatymo nustatyta tvarka.
III. Viešųjų darbų apmokėjimas
12. Dirbantiems viešuosius darbus bedarbio pašalpos mokėjimas nutraukiamas, jeigu darbo užmokestis viršija jos dydį.
13. Bedarbio pašalpos mokėjimas atnaujinamas pasibaigus samdos sutarties dirbti viešuosius darbus laikui. Pašalpa vėl mokama tokio dydžio, kokią bedarbis gavo prieš pradėdamas dirbti viešuosius darbus.
14. Jeigu darbo užmokestis už viešuosius darbus yra mažesnis negu anksčiau gauta bedarbio pašalpa, bedarbiui iš užimtumo fondo lėšų mokamas skirtumas tarp darbo užmokesčio ir gautos bedarbio pašalpos.
Viešųjų darbų atlikimo tvarkos
priedas
Tipinė samdos sutartis dirbti viešuosius darbus įmonėse, įstaigose ir organizacijose
..........................................................................................................................................
(įmonės, įstaigos, organizacijos pavadinimas)
vadovas (darbdavys) .............................................................................................................................
(vardas, pavardė)
iš vienos pusės, ir pilietis.........................................................................................................................
(vardas, pavardė)
iš kitos pusės, pateikęs pasą, serija...... Nr. ......., išduotą, ir darbo knygelę, serija.................................
Nr. ..........., sudaro šią samdos sutartį dirbti viešuosius dar-bus:
1. Pilietis įsipareigoja dirbti....................................................................................................................
(Profesija, specialybės kategorija)
............................................................ laikotarpį, laikydamasis darbo režimo, arba atlikti šiuos darbus:
(trukmė)
a) ............................................................................................................................................................
b) ............................................................................................................................................................
c) ............................................................................................................................................................
d) ...........................................................................................................................................................
e) ............................................................................................................................................................
2. Darbdavys įsipareigoja užtikrinti tinkamas darbo sąlygas, aprūpinti įrankiais ir teikti visas socialines lengvatas, numatytas šios įmonės, įstaigos, organizacijos kolektyvinėje sutartyje, ir mokėti darbo užmokestį.
3. Šį sutartis sudaroma dviem egzemplioriais ir teikiama abiem sutarties dalyviams.
4. Sutartis galioja nuo pasirašymo dienos.
(antspaudo vieta)
.................................................. ..........................................
(įmonės, įstaigos, organizacijos (piliečio vardas ir pavardė)
vadovo vardas ir pavardė)
.................................................. ..........................................
(parašas) (parašas)
19.... m............ mėn. .... d.
Samdos sutarties pratęsimas
Šalys susitarė šią samdos sutartį, nekeisdamos joje numatytų sąlygų, iki .............................................
(data)
(antspaudo vieta)
.................................................. ..........................................
(įmonės, įstaigos, organizacijos (piliečio vardas ir pavardė)
vadovo vardas ir pavardė)
.................................................. ..........................................
(parašas) (parašas)
19.... m............ mėn. .... d.
______________
Patvirtinta
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1990 m. gruodžio 29 d. nutarimu Nr. 394
Nedirbančių piliečių mokymo, permokymo ir perkvalifikavimo tvarka
I. Bendrieji nuostatai
1. Nedirbančių piliečių (bedarbių) mokymas, permokymas ir perkvalifikavimas (toliau vadinama – mokymas), vadovaujantis Lietuvos Respublikos gyventojų užimtumo įstatymo 19 straipsniu, organizuojamas tiems nedirbantiems piliečiams, kuriems teritorinė (miesto, rajono) darbo birža po jų įregistravimo nustatytąja tvarka per 6 mėnesius (išskyrus laikotarpį, kurį bedarbis dirbo viešuosius darbus) negalėjo pasiūlyti nuolatinio darbo pagal profesinį pasirengimą, ankstesnę profesinę veiklą bei sveikatos būklę.
Bedarbiams sutikus, juos mokyti galima pradėti anksčiau.
Mokymas organizuojamas taip pat bedarbiams, norintiems pradėti savo verslą ir gauti atitinkamą paskolą iš užimtumo fondo.
Mokymas organizuojamas ir kitiems ieškantiems darbo piliečiams, pageidaujantiems įgyti arba pakeisti profesiją (specialybę), taip pat dirbantiems piliečiams, kurie yra įspėti apie samdos sutarties nutraukimą darbdavio iniciatyva nesant darbuotojų kaltės ir jiems sutikus.
II. Piliečių mokymo ir įdarbinimo organizavimas
3. Piliečių mokymą ir vėliau jų įdarbinimą organizuoja Respublikinė darbo birža ir teritorinės (miestų, rajonų) darbo biržos.
Tuo tikslu darbo biržos:
a) remdamosi darbdavių informacija, analizuoja darbo paklausą atskirose vietovėse ir ūkio šakose, prognozuoja galimus darbo rinkos pokyčius atskirų specialybių atžvilgiu;
b) tiria nedirbančių gyventojų sudėtį, atskirų specialybių (profesijų) poreikį, nustato pagrindines mokymo kryptis;
c) teikia profesinio orientavimo paslaugas, konsultacijas, informuoja piliečius apie Respublikai reikalingas profesijas (specialybes) ir organizuoja jų mokymą;
4. Nedirbantys piliečiai mokomi paklausių arba perspektyvių profesijų ir specialybių;
a) valstybinėse mokslo ir mokymo įstaigose (aukštosiose mokyklose, aukštesniosiose, profesinėse technikos mokyklose ir jų filialuose);
5. Nedirbantys piliečiai siunčiami mokytis kitos specialybės (profesijos) arba įgyti aukštesnę kvalifikaciją ir įdarbinami pagal sutartis, sudarytas:
III. Mokymo finansavimas ir stipendijų mokėjimas
7. Nedirbančių piliečių mokymas finansuojamas ir jiems mokamos stipendijos iš užimtumo fondo lėšų, kai mokymas trunka ne ilgiau kaip 6 mėnesius.
Tuo atveju, kai mokymas trunka ilgiau kaip 6 mėnesius, kitas išlaidas padengia tie darbdaviai, kurie pagal sutartį įdarbins apmokytus piliečius.
8. Pagal Lietuvos Respublikos gyventojų užimtumo įstatymą (19 straipsnis) nedirbantiems piliečiams mokymo laikotarpiu mokama stipendija:
piliečiams, kurie ne mažiau kaip 24 mėnesius pastarųjų trejų metų laikotarpiu dirbo pagal samdos sutartį ir buvo draudžiami nuo nedarbo (19 straipsnio 4 dalis), mokama vidutinio darbo užmokesčio dydžio ankstesnėje darbovietėje stipendija, kuri negali būti dvigubai didesnė už sumą, atitinkančią indeksuotą minimalų gyvenimo lygį;
piliečiams, kurie buvo draudžiami nuo nedarbo ir turi dvejų metų darbo stažą, bet ilgesnę kaip vienerių metų samdomo darbo pertrauką (19 straipsnio 5 dalis), mokama Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų garantijų įstatymo numatyta pajamų garantijos dydžio stipendija;
kitiems piliečiams (19 straipsnio 6 dalis) Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų garantijų įstatymo nustatyta valstybės remiamų pajamų dydžio stipendija;
piliečiams, kurie buvo įspėti apie samdos sutarties nutraukimą darbdavio iniciatyva nesant darbuotojų kaltės ir jiems sutikus, kurie pradėjo mokytis nepasibaigus sutarties nutraukimo terminui, stipendija nustatytąja tvarka mokama nutraukus samdos sutartį, atsižvelgiant į gautą išeitinę pašalpą;
piliečiams, savarankiškai įsidarbinusiems ir besimokantiems kitos specialybės, įgyjantiems aukštesnę kvalifikaciją tiesiogiai gautos specialybės, įgyjantiems aukštesnę kvalifikaciją tiesiogiai gamyboje arba įmonių, įstaigų ir organizacijų siuntimu atitinkamose mokymo įstaigose, stipendijų dydis mokymo laikotarpiu nustatomas darbdavio ir darbuotojo susitarimu.
9. Stipendijas iš užimtumo fondo moka kartą per mėnesį mokymo įstaiga, gavusi lėšų iš teritorinės (miesto, rajono) darbo biržos pagal faktinį mokomų piliečių skaičių ir jų lankomumą.
10. Nedirbančių piliečių, kuriuos teritorinė (miesto, rajono) darbo birža pasiuntė mokytis tiesiogiai gamyboje, mokymas finansuojamas pagal šios tvarkos 7 ir 8 punktus, atsižvelgiant į trišalių komisijų prie teritorinių (miesto, rajono) darbo biržų pasiūlymus.
12. Stipendijos mokėjimas nutraukiamas piliečiams, savo noru pasitraukusiems arba pašalintiems iš mokymo įstaigos.
Nedirbančių piliečių mokymo, permokymo
ir perkvalifikavimo tvarkos
1 priedas
Profesijos (specialybės) įsigijimo ir įsidarbinimo sutartis
Pilietis(-ė), gyvenantis............................................................................................................................
(adresas)
pasas, serija.... Nr., išduotas,...................................................................................................................
(išdavimo data ir VRS pavadinimas)
iš vienos pusės, ir........................................................ darbo birža, atstovaujama..................................
(pavadinimas) (pareigos, vardas, pavardė)
bei...........................................................................................................................................................
(įmonės, įstaigos, organizacijos pavadinimas)
toliau vadinama darbdaviu, atstovaujama, iš kitos pusės, sudarėme šią sutartį, pagal kurią:
(pareigos, vardas, pavardė)
1. Pilietis(-ė)......................................................................................................................... įsipareigoja:
(vardas, pavardė)
a) atvykti 19.... m.................. mėn. .... d. į mokymo įstaigą...................................................................
(mokymo įstaigos pavadinimas)
b) išklausyti visą mokymo programą ir išlaikyti egzaminus profesijai (specialybei) įsigyti;
c) įsigijęs (-usi) profesiją (specialybę), sudaryti su nurodytoju darbdaviu samdos sutartį ir dirbti pagal ją ne trumpiau kaip dvejus metus;
d) laikytis mokymo įstaigos vidaus tvarkos taisyklių;
e) grąžinti darbdaviui ir darbo biržai 50 procentų mokymo išlaidų, jeigu darbo sutartis bus nutraukta dėl jo kaltės ar jo prašymu be svarbių priežasčių pirma laika (nesuėjus dvejiems metams).
2. Darbo birža įsipareigoja:
a) organizuoti..................................................... mokymą..................................... darbo biržos lėšomis;
(vardas, pavardė) (trukmė)
b) mokymo laikotarpiu (iki 6 mėnesių) mokėti stipendiją po..................................... rublių per mėnesį.
3. Darbdavys įsipareigoja:
a) įdarbinti,.............................................................................................................................................
(vardas, pavardė)
įsigijusį(-ią)................................................................................................................................ įmonėje;
(profesijos, specialybės pavadinimas)(įmonės, įstaigos, organizacijos pavadinimas)
b) padengti papildomas įdarbinamo (-os) piliečio(-ės) mokymo išlaidas, jeigu mokymas trunka ilgiau kaip 6 mėnesius;
c) grąžinti darbo biržai visas darbuotojo (-os) mokymo išlaidas, jeigu jo (jos) neįdarbins.
Papildomos sąlygos:...............................................................................................................................
4. Ši sutartis sudaryta trimis egzemplioriais, kurių vienas įteikiamas darbuotojui (-ai), kitas – įmonei, o trečias lieka darbo biržoje, visi sutarties tekstai turi vienodą galią.
5. Ginčai dėl šios sutarties vykdymo sprendžiami įstatymo nustatyta tvarka.
(antspaudo vieta)
Įmonės, įstaigos, organizacijos atstovas Pilietis (-ė) Darbo biržos atstovas
................................................................ ....................................
(parašas) (parašas) (parašas)
19.... m............... mėn. .... d.
______________
Nedirbančių piliečių mokymo, permokymo
ir perkvalifikavimo tvarkos
2 priedas
Darbuotojų rengimo sutartis
.......................... 19.... m................ mėn. .... d.
(sutarties sudarymo vieta)
..................................................................................................... darbo birža, toliau vadinama – Birža,
(pavadinimas)
Atstovaujama, veikiančio pagal
(pareigos, vardas, pavardė)
Biržos nuostatus, iš vienos pusės, ir,
(mokymo įstaigos pavadinimas)
toliau vadinama – Mokymo įstaiga, atstovaujama, veikiančio pagal
(pareigos, vardas, pavardė)
, iš kitos pusės, sudarėme šią sutartį:
(atstovavimo pagrindas)
1. Birža įsipareigoja 19.... m. pasiųsti į............................................ mokytis šių profesijų ir specialybių
(mokymo įstaigos pavadinimas)
................................................................................................................................................................
(pavadinimas ir žmonių skaičius)
2. Birža įsipareigoja sudaryti mokymo sutartis su piliečiais, kurių skaičius nurodytas šios sutarties 1 punkte.
3. Jeigu Birža laiku nesurenka reikiamo mokomojo kontingento, šalių susitarimu mokymo laikas gali būti pakeistas.
4. Už mokymo procesą ir kokybę atsako Mokymo įstaiga.
5. Birža, komplektuodama grupes, turi laikytis Mokymo įstaigos reikalavimų (reikiamas išsilavinimas, kvalifikacija, pareigos, amžius ir sveikatos būklė).
6. Neturinčius gyvenamojo ploto piliečius Mokymo įstaiga apgyvendina bendrabutyje arba samdo gyvenamąjį plotą. Šiuo atveju Birža moka nuompinigius po............... rublių per mėnesį. Be to, Birža apmoka kelionės išlaidas į mokymosi vietą ir atgal bei dienpinigius už kelionėje išbūtą laiką.
7. Mokymo įstaigos klausytojai, įvykdę visus mokymo programos reikalavimus ir sėkmingai išlaikę egzaminus, gauna nustatyto pavyzdžio pažymėjimą.
8. Mokymo įstaiga grąžina Biržai mokymo išlaidas tų piliečių, kurie nebuvo apmokyti dėl Mokymo įstaigos kaltės.
9. Už atliktą darbą, nurodytą šios sutarties 1 punkte, Birža moka Mokymo įstaigai sutinkamai su priede....................... pateikta sąmata.
10. Visi ginčai dėl šios sutarties vykdymo sprendžiami įstatymo nustatyta tvarka.
11. Ši sutartis sudaryta dviem egzemplioriais, po vieną kiekvienai pusei, abu tekstai turi vienodą galią.
12. Juridinių šalių adresai ir atsiskaitomosios sąskaitos:
a) Birža...................................................................................................................................................
(adresas, atsiskaitomoji sąskaita Nr.)
b) Mokymo įstaiga..................................................................................................................................
(adresas, atsiskaitomoji sąskaita Nr.)
(antspaudo vieta) (antspaudo vieta)
Biržos atstovas Mokymo įstaigos atstovas
............................................................................. .....................................................................
(parašas) (parašas)
19.... m......... mėn. .... d. 19.... m........ mėn. .... d.
______________
Patvirtinta
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1990 m. gruodžio 29 d. nutarimu Nr. 394
Įsidarbinimo pagal sutartį tvarka
I. Bendrieji nuostatai
1. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos gyventojų užimtumo įstatymo 4 straipsniu, nustatoma piliečių įsidarbinimo ne nuolatinėje gyvenamojoje vietovėje, taip pat užsienio valstybių teritorijoje tvarka, kai sudarant samdos sutartį tarp piliečio ir darbdavio tarpininkauja Lietuvos darbo birža arba kitos organizacijos pagal Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ministerijos išduotus įgaliojimus (licencijas).
2. Įsidarbinimas pagal sutartį ne nuolatinėje gyvenamojoje vietovėje, taip pat užsienio valstybių teritorijoje organizuojamas siekiant įgyvendinti piliečio teisę laisvai pasirinkti darbą.
3. Lietuvos darbo birža nuolat registruoja darbdavių, iš jų ir esančių užsienyje, pasiūlymus dirbti, taip pat renka duomenis apie buities sąlygas, persikėlimo kompensacijas, pašalpas ir viešai juos skelbia.
Lietuvos darbo birža savarankiškai ieško galimybių Respublikos gyventojams laikinai įsidarbinti užsienyje, tariasi su užsienyje esančiais darbdaviais dėl darbo ir buities sąlygų, kompensacijų ir pašalpų, atsižvelgiant į tų valstybių nustatytas darbo apmokėjimo sąlygas ir sudarytas tarpvalstybines sutartis.
II. Įsidarbinimas ne nuolatinėje gyvenamojoje vietovėje pagal sutartį
4. Darbdaviai, norintys įdarbinti darbuotojus iš kitų vietovių, pateikia Respublikinei darbo biržai nustatytos formos paraišką – įsipareigojimą apie darbuotojų poreikį, darbo ir buities sąlygas, aprūpinimą gyvenamuoju plotu bei kitas sąlygas (1 priedas).
5. Piliečiai, norintys įsidarbinti pas darbdavius, esančius ne nuolatinėje jų gyvenamojoje vietovėje, registruojami pagal gyvenamąją vietą teritorinėje (miesto, rajono) darbo biržoje.
6. Darbdavių pageidavimu, prieš sudarant sutartį, pilietis gali būti pakviestas susipažinti su darbo ir buities sąlygomis vietoje.
Jeigu norintysis sudaryti sutartį yra bedarbis, jo kelionės išlaidos nepriklausomai nuo tolesnių ketinimų gali būti padengtos iš užimtumo fondo lėšų.
7. Tarp piliečio ir darbdavio, esančio ne nuolatinėje pirmojo gyvenamojoje vietovėje, tarpininkaujant teritorinėms (miesto, rajono) darbo biržoms, sudaroma nustatytos formos sutartis (2 priedas).
Sutartyje nurodomos šios svarbiausios sąlygos:
darbo vieta;
darbo funkcijos, profesija, specialybė, kvalifikacija;
atlyginimas už darbą;
darbo tvarkos reikalavimai;
persikėlimo išlaidų padengimo tvarka;
kitos papildomos sąlygos;
šalių atsakomybė už sutarties nevykdymą.
8. Sutartis paprastai sudaroma su darbingais asmenimis: vyrais – nuo 18 iki 55 metų, moterimis – nuo 18 iki 50 metų.
9. Sudarantis sutartį pilietis pateikia teritorinei (miesto, rajono) darbo biržai:
pasą;
darbo knygelę;
sveikatos pažymėjimą.
Jeigu sudaroma sutartis darbams, kuriems reikia specialaus pasirengimo, darbuotojas privalo pateikti dokumentus, liudijančius jo išsimokslinimą ir kvalifikaciją (profesiją).
10. Darbdavys apmoka iš savo lėšų pagal sutartį įdarbinamiems piliečiams iš kitų gyvenamųjų vietovių;
darbuotojo ir jo šeimos narių kelionės išlaidas į darbo vietą ir sutarčiai pasibaigus – atgal į nuolatinę gyvenamąją vietą;
dienpinigius už kiekvieną kelionėje išbūtą dieną;
krovinio pervežimo išlaidas (darbuotojui – iki 500 kg, kiekvienam šeimos nariui po 150 kg).
Konkreti apmokamų persikėlimo išlaidų suma nustatoma šalių susitarimu. Visais atvejais turi būti atlygintos išlaidos, patvirtintos dokumentais.
11. Darbuotojams, kurių sutarties trukmė – ne mažiau kaip vieneri metai, iš darbdavio lėšų išmokama ne mažesnė kaip atitinkanti minimalų gyvenimo lygį vienkartinė pašalpa, numatyta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų garantijų įstatyme.
Nurodytojo dydžio vienkartinė pašalpa darbuotojui išmokama taip pat pratęsus sutartį naujam terminui.
12. Darbdavys, atvykus darbuotojui dirbti pagal sutartį:
paros laikotarpiu įformina jo priėmimą į darbą;
per 12 valandų nuo atvykimo momento suteikia gyvenamąjį plotą;
per savaitę praneša teritorinei (miesto, rajono) darbo biržai apie darbuotojo atvykimą ir įdarbinimą.
III. Įsidarbinimas pagal sutartį kitų valstybių teritorijoje
14. Lietuvos Respublikos piliečiai gali įsidarbinti pas darbdavius, esančius kitų valstybių teritorijoje, tarpininkaujant įgaliojimus (licencijas), arba savarankiškai.
Tuo atveju, kai sutartis sudaroma tarpininkaujant organizacijoms, turinčioms atitinkamus įgaliojimus (licencijas), už savo veiklą jos atsiskaito nustatyta tvarka Lietuvos darbo biržai.
15. Lietuvos darbo birža arba kitos organizacijos, turinčios atitinkamus įgaliojimus (licencijas) tarpininkauti Lietuvos Respublikos piliečiams įsidarbinti užsienyje, sudaro su darbdaviais, esančiais kitų valstybių teritorijoje, sutartis – įsipareigojimus, kuriose nurodoma:
sudarančiųjų sutartis įsipareigojimai;
darbuotojų poreikis ir jų kvalifikacijos reikalavimai;
darbo trukmė;
atlyginimo už darbą tvarka;
socialinio draudimo dydis ir jų mokėjimo tvarka;
kompensacija nelaimingo atsitikimo ir ligos atveju;
kitos papildomos darbo ir buities sąlygos;
darbuotojų siuntimo išlaidų kompensavimo tvarka.
16. Darbo užsienyje sutartis įforminą Lietuvos darbo birža arba kitos organizacijos, turinčios atitinkamus įgaliojimus (licencijas). Jos taip pat supažindina piliečius su svarbiausiais užsienio šalies darbo įstatymų reikalavimais.
18. Darbo užsienyje sutartyje turi būti nurodyta:
šalies pavadinimas;
darbdavys;
samdos trukmė;
darbo pobūdis (turinys);
atlyginimo už darbą dydis ir tvarka;
socialinio draudimo įnašų dydis ir mokėjimo tvarka;
išlaidų, susijusių su darbo paieška užsienyje ir piliečio įdarbinimu, kompensavimo tvarka;
kitos papildomos sąlygos (amžiaus cenzas, aprūpinimas gyvenamuoju plotu, šeimos įkurdinimo galimybės, kalbos mokėjimo reikalavimai, sutarties nutraukimo sąlygos ir kt.).
IV. Papildomos sąlygos ir garantijos
20. Lietuvos Respublikos piliečių, dirbančių kitų valstybių teritorijoje pagal sutartį, sudarytą tarpininkaujant Lietuvos darbo biržai arba kitoms organizacijoms, turinčioms atitinkamus įgaliojimus (licencijas), darbo stažas prilyginamas darbui Lietuvos Respublikoje ir jiems garantuojamas socialinis aprūpinimas pagal valstybinio socialinio draudimo įstatymo nustatytas normas bei rezervuojamas turimas gyvenamasis plotas.
21. Lietuvos Respublikos piliečių, dirbančių kitų valstybių teritorijoje pagal jų savarankiškai sudarytą sutartį, darbo stažas prilyginamas darbui Lietuvos Respublikoje, ir jiems garantuojamas socialinis aprūpinimas pagal Valstybinio socialinio draudimo įstatymo normas tik tuo atveju, jeigu:
apie šios sutarties sudarymą informuojama Lietuvos darbo birža;
grįžus pateikiami darbo stažą užsienyje patvirtinantys dokumentai;
kas mėnesį mokami socialinio draudimo įnašai nuo gaunamo atlyginimo tokio dydžio, kaip darbuotojams, dirbantiems Lietuvos Respublikoje.
Lietuvos Respublikos piliečiai, kurie darbo užsienyje metu mokėjo į užimtumo fondo sąskaitą nustatyto dydžio draudimo nuo nedarbo įnašus, sutarčiai pasibaigus, naudojasi visomis Lietuvos Respublikos gyventojų užimtumo įstatymo numatytomis teisėmis ir garantijomis.
______________
Įsidarbinimo pagal sutartį tvarkos
1 priedas
Paraiška – įsipareigojimas
Darbdavys (įmonė, įstaiga, organizacija) ...............................................................................................
................................................................................................................................................................
Adresas...................................................................................................................................................
Finansiniai banko rekvizitai....................................................................................................................
................................................................................................................................................................
I. Trumpa gamybinė ekonominė įmonės, įstaigos, organizacijos charakteristika
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
II. Bendras reikalingų darbuotojų skaičius.........
(vnt.)
iš jų poreikis pagal profesijas.........
(vnt.)
Profesijos pavadinimas |
Kategorija |
Darbuotojų skaičius |
Darbo apmokėjimo forma |
Vidutinis darbo užmokestis |
Kiti išmokėjimai ir lengvatos |
III. Gali priimti............ darbuotojų, neturinčių reikalingų profesijų, ar apmokyti šių profesijų
Profesijos pavadinimas |
Mokymo forma |
Mokymo trukmė |
Apmokėjimas mokymosi laikotarpiu |
IV. Buitinės ir socialinės-kultūrinės sąlygos
1. Apgyvendinimo sąlygos:
a) gali apgyvendinti priimtų į darbą viengungių, iš viso: .......................................................................
iš jų:
viengungių bendrabučiuose,
atskiruose bendrabučių kambariuose,
atskiruose butuose;
b) gali apgyvendinti priimtų į darbą darbuotojų šeimų, iš viso:..............................................................
iš jų:
bendrabučių kambariuose,
atskiruose butuose,
atskiruose namuose,
2. Prekybos organizavimas gyvenamojoje vietovėje, tiesiogiai įmonėje.................................................
3. Aprūpinimas ikimokyklinėmis įstaigomis, mokyklomis, medicininis, kultūrinis-buitinis aptarnavimas
................................................................................................................................................................
4. Papildomos sąlygos............................................................................................................................
................................................................................................................................................................
(antspaudo vieta)
Įmonės, įstaigos organizacijos vadovas..................................................................................................
(parašas)
19.... m............. mėn. .... d.
______________
Įsidarbinimo pagal sutartį tvarkos
2 priedas
Įsidarbinimo ne nuolatinėje gyvenamojoje vietovėje sutartis
Darbdavys,.............................................................................................................................................
(įmonės, įstaigos, organizacijos pavadinimas)
atstovaujamas, tarpininkaujant...............................................................................................................
(pareigos, vardas, pavardė)
................................................................................................................................................................
(darbo biržos pavadinimas)
darbo biržos atstovui,.............................................................................................................................
(pareigos, vardas, pavardė)
sudarė su piliečiu.................................................................................................................... šią sutartį:
(vardas, pavardė)
1. Pilietis priimamas dirbti......................................................................................................................
................................................................................................................................................................
(įmonės, įstaigos, organizacijos pavadinimas)
................................................................................................................................................................
(specialybė (profesija), kvalifikacija, samdos trukmė)
apmokėjimo sąlygos................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
(apmokėjimo sistema, premijos, priemokos)
2. Pilietis vyksta į darbo vietą kartu su šiais šeimos nariais:...................................................................
................................................................................................................................................................
(vardas, pavardė, gimimo metai)
3. Darbdavys iš savo lėšų įsipareigoja apmokėti:
a) piliečio ir jo šeimos narių kelionės išlaidas;
b) krovinio pervežimo išlaidas;
c) dienpinigius piliečiui......................... už kiekvieną kelionėje išbūtą dieną;
d) vienkartinę pašalpą;
e) vidutinį darbo užmokestį už pasirengimo išvykti ir įsikūrimo naujoje vietoje dienas (ne daugiau kaip 6 dienos) bei kelionėje išbūtą laiką.
Darbdavys piliečio pageidavimu išduoda kreditą..................................................................................
įsikūrimui, grąžintiną per .......................................................................................................................
5. Darbdavys, atvykus piliečiui į naują darbo vietą, įsipareigoja:
a) per 12 valandų nuo atvykimo momento suteikti jam ir šeimos nariams gyvenamąjį plotą ;
b) suteikti per 3 dienas darbą pagal sutartyje numatytą profesiją;
c) organizuoti kvalifikacijos kėlimą, o jeigu numatyta sutartyje, – ir perkvalifikavimą.
6. Darbdavys apmoka piliečio ir jo šeimos narių sugrįžimo į nuolatinę gyvenamąją vietą išlaidas, jeigu jis atleidžiamas iš darbo darbdavio iniciatyva sumažėjus personalo poreikiui arba pasibaigus sutarčiai.
7. Pratęsus sutartį naujam terminui, darbdavys išmoka piliečiui visą vienkartinę pašalpą.
8. Darbdavys, atsisakęs priimti pilietį ir jo šeimos narius arba nepasirengęs jo priimti (nebuvimas sutartyje numatytų gamybos ir buities sąlygų), apmoka grįžimo į nuolatinę, gyvenamąja vietą išlaidas, krovinio pervežimo išlaidas, taip pat dienpinigius už kelionėje išbūtą laiką.
9. Pilietis privalo grąžinti darbdaviui visas išmokėtas sumas sutinkamai su šios sutarties 3 punktu, jeigu:
a) be pateisinamų priežasčių neatvyko į darbą arba atsisakė jį pradėti;
b) yra atleistas iš darbo savo noru be pateisinamos priežasties nepasibaigus sutarties terminui arba atleistas iš darbo už veiksmus, kurie pagal darbo įstatymus yra pagrindas nutraukti darbo sutartį darbdavio iniciatyva.
10. Atvejais, nenumatytais šioje sutartyje, šalys vadovaujasi darbo įstatymais.
11. Ši sutartis sudaryta trimis egzemplioriais, kurių vienas įteikiamas piliečiui, kitas išsiunčiamas darbdaviui, o trečiasis pasilieka darbo biržoje.
Sutartis įsigalioja nuo jos pasirašymo momento. Šalių adresai:
Darbo birža ............................................................................................................................................
Darbdavys .............................................................................................................................................
Pilietis ....................................................................................................................................................
(antspaudo vieta) (antspaudo vieta)
Darbo biržos atstovas Darbdavys Pilietis
....................................................... ......................................... ......................................
(parašas) (parašas) (parašas)
19.. m... mėn. .. d. 19.. m... mėn. .. d. 19.. m... mėn. .. d.
Sutartis pratęsta......................................................................................................................................
(trukmė)
(antspaudo vieta) (antspaudo vieta)
Darbo biržos atstovas Darbdavys Pilietis
....................................................... ......................................... ......................................
(parašas) (parašas) (parašas)
19.. m... mėn. .. d. 19.. m... mėn. .. d. 19.. m... mėn. .. d.
______________
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 194, 1991-05-15, Žin., 1991, Nr. 16-442 (1991-06-10), i. k. 0911100NUTA00000194
Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimų biudžetinių įstaigų ir organizacijų darbuotojų darbo užmokesčio klausimais pripažinimo netekusiais galios
2.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 367, 1991-08-29, Žin., 1991, Nr. 28-770 (1991-10-10), i. k. 0911100NUTA00000367
Dėl Lietuvos darbo biržos prie Socialinės apsaugos ministerijos nuostatų papildymo
3.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 618, 1996-05-24, Žin., 1996, Nr. 51-1227 (1996-05-31), i. k. 0961100NUTA00000618
Dėl Užimtumo tarybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nuostatų ir Trišalių komisijų prie Lietuvos darbo biržos nuostatų patvirtinimo