Įsakymas netenka galios 2020-12-22:

Kalėjimų departamentas prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos, Įsakymas

Nr. V-389, 2020-12-21, paskelbta TAR 2020-12-21, i. k. 2020-28021

Dėl Pataisos įstaigų (tardymo izoliatorių) įrengimo ir eksploatavimo taisyklių patvirtinimo

 

Suvestinė redakcija nuo 2016-01-28 iki 2020-12-21

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2009, Nr. 84-3564, i. k. 109227KISAK000V-176

 

KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS DIREKTORIAUS

ĮSAKYMAS

 

DĖL TARDYMO IZOLIATORIŲ ĮRENGIMO IR EKSPLOATAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2009 m. liepos 10 d. Nr. V-176

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. spalio 21 d. nutarimo Nr. 1316 „Dėl normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų normavimo sričių paskirstymo tarp valstybės institucijų“ (Žin., 2004, Nr. 156-5701) 9 punktu ir Tardymo izoliatorių vidaus tvarkos taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2009 m. birželio 1 d. įsakymu Nr. 1R-172 „Dėl Tardymo izoliatorių vidaus tvarkos taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2009, Nr. 68-2782), 3 ir 65 punktais:

1. Tvirtinu Tardymo izoliatorių įrengimo ir eksploatavimo taisykles (pridedama).

2. Įpareigoju tardymo izoliatorių direktorius vadovautis šio įsakymo 1 punktu patvirtintomis taisyklėmis.

3. Pavedu Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus pavaduotojui, atsakingam už infrastruktūros sritį, kontroliuoti, kaip vykdomas šis įsakymas.

 

 

 

Direktorius                                                                                    Saulius Vitkūnas


PATVIRTINTA

Kalėjimų departamento prie Lietuvos

Respublikos teisingumo ministerijos

direktoriaus 2009 m. liepos 10 d.

įsakymu Nr. V-176

 

TARDYMO IZOLIATORIŲ ĮRENGIMO IR EKSPLOATAVIMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Tardymo izoliatorių įrengimo ir eksploatavimo taisyklės (toliau – šios Taisyklės) nustato tardymo izoliatorių, tardymo izoliatorių gyvenamųjų, pasimatymų patalpų, pasivaikščiojimo gryname ore kiemų įrengimo ir eksploatavimo reikalavimus.

2. Šios Taisyklės taikomos naujai statomiems, rekonstruojamiems ar kapitaliai remontuojamiems tardymo izoliatoriams. Veikiantiems tardymo izoliatoriams taikomi tik tie šių Taisyklių reikalavimai, kurie nesusiję su pastato ar patalpų rekonstrukcijos darbais.

3. Šios Taisyklės privalomos juridiniams ir fiziniams asmenims, projektuojantiems, įrengiantiems, rekonstruojantiems, eksploatuojantiems tardymo izoliatorius.

 

II. TARDYMO IZOLIATORIŲ ĮRENGIMAS

 

4. Tardymo izoliatorių teritorija skirstoma į tris izoliuotas teritorijas: administracinę, režiminę ir gamybinę.

5. Administracinėje teritorijoje įrengiami tardymo izoliatorių administraciniai pastatai, kurie statomi kartu su kontrolės ir praleidimo punktu Nr. 1, įrengiamu šių įstaigų apsaugos perimetre, ir transporto praleidimo aikštele.

6. Administraciniuose pastatuose įrengiami tardymo izoliatorių vadovybės ir kiti tarnybiniai kabinetai, tardymo izoliatorių direktorių budinčiųjų padėjėjų kambariai su atskira patalpa šaunamiesiems ginklams, šaudmenims ir specialiosioms priemonėms laikyti ir atskira patalpa konvojuotojų šaunamiesiems ginklams laikyti, suimtųjų pasimatymų su artimaisiais giminaičiais ir kitais asmenimis patalpos, patalpos su trumpalaikio laikymo kameromis priimtiems į tardymo izoliatorių (išvykstantiems iš jo) suimtiesiems laikyti, atskiros patalpos jų kratai ir daiktų apžiūrai atlikti, atskiros patalpos medicininei apžiūrai atlikti, proceso veiksmų atlikimo ir advokatų kabinetai, pašto bei perduodamų siuntinių ir smulkiųjų paketų su spauda priėmimo biuras, asmenų, įeinančių į tardymo izoliatoriaus teritoriją ar išeinančių iš jos, apžiūros ir jų daiktų patikrinimo kambariai.

7. Administracinėje teritorijoje taip pat įrengiama parduotuvė, vaistinė (vaistų sandėlis) ir kiti administraciniai bei ūkiniai pastatai ir patalpos.

8. Režiminėje teritorijoje įrengiami gyvenamieji pastatai su kameromis suimtiesiems laikyti, ūkio darbus atliekančių nuteistųjų bendrabutis (kameros), sporto aikštelė, sportui skirtos patalpos, drausmės izoliatorius, apsaugos ir priežiūros, socialinės reabilitacijos, psichologinės, vidaus tyrimų ir kitų tarnybų patalpos, asmens sveikatos priežiūros uždaroji įstaiga su paciento stebėjimo palatomis, radijo laidų transliavimo patalpa, biblioteka, religinių apeigų atlikimo patalpos, virtuvė, skalbykla, sanitarinė švarykla su dušine ir dezinfekcijos kamera, kirpykla, patalynės, drabužių ir avalynės taisyklos, patalynės, suimtųjų aprangos ir asmeninių daiktų sandėliai, dirbtuvės ir kiti ūkiniai pastatai bei patalpos.

9. Gyvenamieji pastatai gali būti sujungti su gamybiniais, komunaliniais, buitiniais ir kitais pastatais požeminiais tuneliais arba antžeminėmis uždaromis galerijomis.

10. Gamybinėje teritorijoje įrengiamos patalpos, kuriose dirba suimtieji ir nuteistieji, gamybinio personalo kabinetai, gamybos žaliavų ir pagamintos produkcijos sandėliai.

11. Tardymo izoliatorių teritoriją juosia ne žemesnė kaip šešių metrų išorinė maskuojanti apsaugos tvora ir trijų metrų aukščio įspėjamoji vielos tinklo tvora.

12. Tardymo izoliatorių teritorijai saugoti gali būti įrengtas inžinerinių ir techninių apsaugos priemonių kompleksas.

 

III. TARDYMO IZOLIATORIŲ KAMERŲ ĮRENGIMAS

 

13. Tardymo izoliatoriuose suimtieji ir nuteistieji, išskyrus ūkio darbus atliekančius nuteistuosius, laikomi rakinamose kamerose. Gyvenimo ir buities sąlygos kamerose turi atitikti Lietuvos Respublikos higienos normas.

14. Kameroje turi būti:

14.1. langas, užtikrinantis natūralios dienos šviesos patekimą. Lango angoje įstatomos metalinės grotos. Lango stiklas gali būti aptrauktas metaliniu tinklu arba apsaugine plėvele;

14.2. išorinės ir vidinės metalinės durys. Duryse turi būti įrengiama stebėjimo akutė ar langelis ir užsklendžiamas langelis maistui, knygoms ir kitiems daiktams perduoti. Langelio durys turi atsidaryti tiktai į koridoriaus pusę ir gali būti rakinamos. Vidinėse ir išorinėse duryse įtaisomi mechaniniai arba elektromechaniniai užraktai, kad jų negalėtų atsklęsti kameroje laikomi asmenys. Vidinių durų konstrukcija turi būti iš skersinių plieninių juostų ir įstatomų į jas ne plonesnių kaip 1,4 centimetro skersmens lygaus paviršiaus plieninių strypų (taikoma tik įrengiant naujas arba rekonstruojant ar kapitaliai remontuojant esamas patalpas). Išorinės ir vidinės durys turi atsidaryti tiktai į koridoriaus pusę, išorinėms durims įrengiamas atidarymo ribotuvas. Išorinių durų užraktas gali būti montuojamas į sieną.

Punkto pakeitimai:

Nr. V-26, 2016-01-27, paskelbta TAR 2016-01-27, i. k. 2016-01665

 

14.3. dieninis ir naktinis elektros apšvietimas. Kamerose gali būti įrengiami elektros instaliacijos kištukiniai lizdai. Elektros laidai montuojami paslėptuoju būdu, įmontuojami kameros sienose ir lubose po tinku. Koridoriuje prie kameros įmontuojami elektros jungikliai;

14.4. vidinio ryšio sistema (pasikalbėjimo moduliai ir radijas, mobiliojo ryšio telefonų aptikimas, aliarminis iškvietimas);

14.5. sanitarinio mazgo patalpa. Ši patalpa turi būti atitverta nuo likusio kameros ploto ne žemesne kaip 1,5 metro aukščio pertvara ir padengta lengvai valoma, drėgmei ir dezinfekcijos medžiagoms atsparia danga. Esant galimybių, sanitarinis mazgas turi būti visiškai izoliuotas nuo likusio kameros ploto. Kameroje įrengiamas praustuvas;

14.6. pritvirtintos prie grindų metalinės lovos kiekvienam suimtajam, stalas ir taburetės (suoliukai), po lova gali būti įrengiama dėžė asmeniniams daiktams sudėti;

14.7. viena spintelė arba sieninė lentyna dviem suimtiesiems knygoms ir daiktams susidėti;

14.8. spintelė arba lentyna maisto produktams laikyti;

14.9. viršutinių drabužių pakaba;

14.10. natūralus arba mechaninis vėdinimas;

14.11. patalpos šildymo įranga.

15. Drausmės izoliatoriaus kameroje turi būti sanitarinis mazgas, praustuvas, pritvirtinta prie grindų metalinė lova, sieninė lentyna asmens higienos reikmenims sudėti, viršutinių drabužių pakaba ir pritvirtinti prie grindų stalas bei taburetė. Lango stiklas iš vidaus aptraukiamas metaliniu tinklu. Elektros lemputė įrengiama nišoje virš kameros durų arba lubose ir aptraukiama metaliniu tinklu.

16. Kamerų langai ir durys gali būti blokuojami apsaugos signalizacijos priemonėmis bei stebėjimo kameromis.

17. Kamerų baldai ir inventorius turi būti pagaminti ir įrengti taip, kad jų nebūtų galima lengvai išardyti ar naudoti užpuolimui.

 

IV. PASIMATYMŲ PATALPŲ ĮRENGIMAS

 

18. Pasimatymų salėse įrengiamos vietos pasimatymams fiziškai atskiriant suimtąjį nuo lankytojų ir vietos – neatskiriant suimtojo nuo lankytojų. Pasimatymams fiziškai atskiriant suimtąjį nuo lankytojų tardymo izoliatorių pasimatymų patalpose įrengiama salė. Išilgai salės įrengiamas ne siauresnis kaip 120 centimetrų ir ne aukštesnis kaip 70 centimetrų stalas. Stalas vienu galu turi remtis į salės sieną. Nuo stalviršio apačios iki grindų stalas pertveriamas ištisine pertvara. Pagal stalo ilgį nuo lubų iki stalo viršaus įrengiama saugi permatoma pertvara, izoliuojanti lankytojus ir suimtąjį nuo fizinio kontakto. Toje stalo pusėje, kurioje turi sėdėti suimtieji, įrengiamos kabinos. Visos kabinos nuo grindų iki lubų atskiriamos pertvaromis. Nuo grindų iki stalo viršaus pertvarų šonai turi būti nepermatomi. Likusioje pertvarų dalyje iki lubų įrengiamos saugios permatomos pertvaros. Kiekvienos kabinos viduje įrengiamas telefoninis pasikalbėjimo su priešais kabiną kitoje pertvaros pusėje esančiais asmenimis įrenginys, kuris įjungiamas ir išjungiamas iš pasimatymų prižiūrėtojo vietos; pastatoma po vieną taburetę, nejudamai pritvirtintą prie grindų. Kabinos uždaromos užsklendžiamomis arba rakinamomis durimis. Kabinos sunumeruojamos.

Vietos pasimatymams fiziškai neatskiriant suimtojo nuo lankytojų įrengiamos toje pačioje pasimatymų salėje arba atskiroje patalpoje. Šioje patalpoje turi būti reikalingas kiekis stalų ir kėdžių. Taip pat turi būti įrengta saugi vaikų žaidimo aikštelė su specialiais baldais ir žaislais. Visas aikštelės plotas turi būti padengtas minkšta danga. Visos baldų briaunos, kampai ir išsikišusios dalys turi būti suapvalintos ir be atplaišų. Baldų ir žaislų bei jų sudedamųjų dalių bet kuris matmuo turi būti ne mažesnis kaip 3,2 centimetro. Baldai ir žaislai turi nekelti pavojaus vaikų ir kitų asmenų saugai ir sveikatai. Elektros lizdai žaidimo aikštelėje vaikams prieinamose vietose turi būti uždengti specialiomis apsaugos priemonėmis.

Punkto pakeitimai:

Nr. V-26, 2016-01-27, paskelbta TAR 2016-01-27, i. k. 2016-01665

 

19. Toje stalo pusėje, kurioje turi sėdėti suimtieji, įrengiamos kabinos. Visos kabinos nuo grindų iki lubų atskiriamos pertvaromis. Nuo grindų iki stalo viršaus pertvarų šonai turi būti nepermatomi. Likusioje pertvarų šonų dalyje iki lubų įrengiamos saugios permatomos pertvaros. Kiekvienos kabinos viduje įrengiamas telefoninis pasikalbėjimo su priešais kabiną kitoje pertvaros pusėje esančiais asmenimis įrenginys, pastatoma po vieną taburetę, nejudamai pritvirtintą prie grindų. Kabinos uždaromos užsklendžiamomis arba rakinamomis durimis. Kabinos sunumeruojamos.

20. Toje stalo pusėje, kurioje turi sėdėti asmenys, atvykę pasimatyti su suimtaisiais, pastatomas reikiamas kiekis taburečių arba kėdžių. Šioje stalo pusėje kabinos neįrengiamos ir taburetės arba kėdės prie grindų nepritvirtinamos.

 

V. PASIVAIKŠČIOJIMO GRYNAME ORE KIEMŲ ĮRENGIMAS

 

21. Kad suimtieji galėtų pasivaikščioti ir mankštintis gryname ore, tardymo izoliatorių režiminės teritorijos gyvenamųjų pastatų viršutiniuose aukštuose arba ant žemės įrengiami pasivaikščiojimo kiemai. Ant žemės režiminėje teritorijoje įrengti pasivaikščiojimo kiemai gali būti sujungti su gyvenamaisiais pastatais antžeminėmis arba požeminėmis perėjomis suimtiesiems lydėti.

22. Pasivaikščiojimo kiemuose įrengiamos rakinamos kameros. Kameros uždengiamos metaliniu grotuotu rėmu. Pasivaikščiojimo kiemų kamerų durys įrengiamos pagal reikalavimus, kurie taikomi gyvenamųjų kamerų durims (nėra tik užsklendžiamų langelių). Vidinių grotuotų kamerų durų nėra. Išilgai pasivaikščiojimo kiemų kamerų sienų, viršuje, įrengiama prižiūrėtojo pakyla ir įrengiami 120 centimetrų pločio stogeliai, kad suimtieji galėtų pasislėpti nuo atmosferos kritulių. Pasivaikščiojimo kiemų kamerose turi būti įrengta atmosferos kritulių vandens šalinimo sistema.

Punkto pakeitimai:

Nr. V-26, 2016-01-27, paskelbta TAR 2016-01-27, i. k. 2016-01665

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

23. Tardymo izoliatorių patalpos, įrenginiai ir inventorius eksploatuojami laikantis Lietuvos Respublikos higienos normų ir kitų teisės aktų reikalavimų.

_________________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Kalėjimų departamentas prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos, Įsakymas

Nr. V-26, 2016-01-27, paskelbta TAR 2016-01-27, i. k. 2016-01665

Dėl Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus 2009 m. liepos 10 d. įsakymo Nr.V-176 „Dėl Tardymo izoliatorių įrengimo ir eksploatavimo taisyklių patvirtinimo'' pakeitimo