Suvestinė redakcija nuo 2024-01-25
Įsakymas paskelbtas: Žin. 2010, Nr. 99-5166, i. k. 110231FISAK0000V-73
Nauja redakcija nuo 2024-01-25:
Nr. V-17, 2024-01-24, paskelbta TAR 2024-01-24, i. k. 2024-01132
FINANSINIŲ NUSIKALTIMŲ TYRIMO TARNYBOS
PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL FINANSINIŲ NUSIKALTIMŲ TYRIMO TARNYBOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS SPECIALISTŲ ATLIEKAMŲ ŪKINĖS FINANSINĖS VEIKLOS TYRIMŲ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
2010 m. rugpjūčio 12 d. Nr. V-73
Vilnius
1. T v i r t i n u Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos specialistų atliekamų ūkinės finansinės veiklos tyrimų nuostatus (pridedama).
2. N u r o d a u Tarnybos apygardų valdybų, Specialiųjų užduočių valdybos, Neteisėtos paramos prevencijos ir tyrimo valdybos vadovams per Dokumentų valdymo bendrąją informacinę sistemą (DBSIS) supažindinti su šiuo įsakymu pavaldžius darbuotojus.
3. S k e l b i u šį įsakymą:
PATVIRTINTA
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos
prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus
2010 m. rugpjūčio 12 d. įsakymu Nr. V-73
(Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos
prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus
2024 m. sausio 24 d. įsakymo Nr. V-17
redakcija)
FINANSINIŲ NUSIKALTIMŲ TYRIMO TARNYBOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS SPECIALISTŲ ATLIEKAMŲ ŪKINĖS FINANSINĖS VEIKLOS TYRIMŲ NUOSTATAI
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos specialistų atliekamų ūkinės finansinės veiklos tyrimų nuostatai (toliau – Nuostatai) reglamentuoja Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Tarnyba) specialistų atliekamų ūkinės finansinės veiklos tyrimų tvarką.
2. Ūkinės finansinės veiklos tyrimai atliekami vadovaujantis Lietuvos Respublikos Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos įstatymu, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos nuostatais, Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksu (toliau – BPK), Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksu (toliau – ANK), Rekomendacijomis dėl užduočių specialistams ir ekspertams skyrimo, patvirtintomis Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2011 m. sausio 18 d. įsakymu Nr. I-14, kitais teisės aktais bei šiais nuostatais.
3. Nuostatuose vartojamos sąvokos:
Pareigūnas – prokuroras ir ikiteisminio tyrimo įstaigos pareigūnas, pagal kompetenciją atskleidžiantis ir tiriantis nusikalstamas veikas bei kitus teisės pažeidimus.
Specialios žinios – išsilavinimo arba profesinės veiklos pagrindu įgytos finansinės apskaitos tvarkymo, mokesčių apskaičiavimo, finansinės atskaitomybės sudarymo ir kitos fizinių bei juridinių asmenų ūkinės finansinės veiklos organizavimo srities žinios, reikalingos ūkinės finansinės veiklos tyrimui atlikti. Duomenų procesinis įrodomasis vertinimas, kaltės ar kitų nusikalstamos veikos sudėties elementų nustatymas, veiksmų kvalifikavimas ir teisinės atsakomybės rūšies nustatymas nepriklauso specialistų kompetencijai.
Specialistas – reikiamų specialių žinių ir įgūdžių turintis Tarnybos darbuotojas, kuriam BPK ar kitų teisės aktų nustatyta tvarka pavedama atlikti ūkio subjektų ūkinės finansinės veiklos tyrimą ir pateikti išvadą arba paaiškinimus jo kompetencijos klausimais. Taip pat specialistas teikia paaiškinimus ar specialisto išvadą jo kompetencijos klausimais nagrinėjant administracinio nusižengimo bylą Administracinių bylų teisenos įstatyme nustatytais atvejais ir tvarka.
Specialisto išvada – atlikusio pavestą ūkinės finansinės veiklos tyrimą specialisto pateikta išvada, įrašyta į tyrimo veiksmo protokolą arba surašyta atskiru dokumentu.
Specialisto paaiškinimas – BPK ir kitų teisės aktų nustatytais atvejais pareigūnui specialisto duotas paaiškinimas jam pateiktais klausimais, kuris įrašomas į tyrimo veiksmo protokolą arba surašomas atskiru dokumentu, arba surašomas specialistų paaiškinimo protokole, jeigu paaiškinimai duodami dėl anksčiau pateiktos išvados. Teisme, nagrinėjant bylą, specialisto duotas paaiškinimas įrašomas į teismo posėdžio protokolą arba surašomas atskiru dokumentu.
Užduotis atlikti objekto tyrimą – pareigūno pavedimas atlikti objektų tyrimą, ikiteisminio tyrimo teisėjo ar teismo nutartis skirti objektų tyrimą (toliau – užduotis).
Ūkinės finansinės veiklos tyrimas – teisės aktų nustatytais atvejais specialistų atliekamas ūkio subjektų ūkinės ir finansinės veiklos tyrimas (toliau – tyrimas) ir duomenų apie finansinės apskaitos tvarkymą, finansinių ataskaitų rinkinių sudarymą, mokesčių apskaičiavimą ir mokėjimo teisingumą bei pagrįstumą analizė, siekiant nustatyti, ar laikomasi Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimų bei siekiant nustatyti aplinkybes, turinčias reikšmės nusikalstamai veiklai ar kitiems teisės pažeidimams atskleisti, tirti ir nagrinėti.
Ūkio subjektas – fizinis ar juridinis asmuo arba kita organizacija, juridinio asmens ar kitos organizacijos filialas, Lietuvos Respublikos teritorijoje vykdantis teisės aktų reglamentuojamą ūkinę veiklą, kurią prižiūri subjektai (priežiūros institucijos), įstatymų nustatyta tvarka įgalioti atlikti viešąjį administravimą.
II SKYRIUS
UŽDUOTIES IR DOKUMENTŲ PATEIKIMAS
4. Tyrimo atlikimo teisinis pagrindas yra pareigūno surašyta užduotis atlikti Tyrimą ar ikiteisminio tyrimo teisėjo arba teismo nutartis skirti tyrimą.
5. Ūkinės finansinės veiklos tyrimo skyriaus vadovas apie užduotį atlikti ūkinės finansinės veiklos tyrimą informuojamas Integruotos baudžiamojo proceso informacinės sistemos (toliau – IBPS) užduotimi. Užduotis atlikti tyrimą gali būti perduodama per Dokumentų valdymo bendrąją informacinę sistemą (toliau – DBSIS) tik tais atvejais, kai ją paskyrusi institucija nėra IBPS vartotoja.
6. Prieš pateikdami užduotį, joje nurodytinus klausimus pareigūnai IBPS priemone (užduotimi) turi suderinti su ūkinės finansinės veiklos tyrimo skyriaus vadovu ar jo paskirtu asmeniu, kuris įvertina, ar specialistui pavesti ištirti visi jo kompetencijai priskirti klausimai, ar nėra perteklinių klausimų, ar pateikti klausimai yra aiškūs, reikšmingi, konkretūs, ar atitinka ikiteisminio tyrimo byloje tiriamas aplinkybes ir nusikalstamos veikos padarymo laikotarpį. Jeigu pareigūnas nėra IBPS naudotojas, klausimai suderinami elektroninio ryšio priemonėmis.
7. Kartu su užduotimi atlikti tyrimą pateikiami su tyrimo objektu susiję dokumentai, kurie turi būti susiūti ar susegti ir sunumeruoti. Pareigūnas, pateikdamas dokumentus, juos įrašo užduotyje (dalyje „Pridedama“ arba dalyje „Dokumento priedai“), arba surašo atskirą dokumentą (tarnybinį pranešimą / raštą), kuriame nurodo dokumentus bei jų turinį ir sudarymo laikotarpį identifikuojančius duomenis.
8. Ūkinės finansinės veiklos tyrimo skyriaus vadovas ar jo įgaliotas asmuo įvertina, ar kartu su užduotimi pateiktų dokumentų pakanka atlikti tyrimą. Nustačius, kad pateikti ne visi apskaitos dokumentai ar registrai, vadovas ar jo įgaliotas asmuo tarnybiniu pranešimu / raštu pareigūnui pateikia trūkstamų dokumentų sąrašą. Jei trūkstami dokumentai nepateikiami per 1 mėnesį nuo prašymo pateikimo, užduotis gali būti grąžinama ją pateikusiam pareigūnui, neatlikus tyrimo, arba tyrimas gali būti atliekamas tik iš turimos medžiagos.
9. Tyrimą paskyrus konkrečiam specialistui, visi gauti dokumentai per IBPS nukreipiami specialistui, formuojant užduotį „priimti dokumentus“.
10. Pareigūnas, pateikdamas apskaitos duomenis ar kitą tyrimui reikšmės turinčią informaciją, sukauptą elektroninės informacijos laikmenose, nurodo įkeltų duomenų identifikuojančius duomenis, užtikrina pateiktų laikmenų saugumą ir šios informacijos prieinamumą. Pareigūnas, pateikdamas užsienio kalba surašytus dokumentus, prireikus užtikrina jų vertimą į lietuvių kalbą. Atlikus tyrimą, visi pateikti dokumentai grąžinami užduotį paskyrusiam pareigūnui ar institucijai.
III SKYRIUS
SPECIALISTŲ TEISĖS, PAREIGOS IR ATSAKOMYBĖ
11. Specialisto teisės, pareigos ir atsakomybė yra nustatytos BPK 89 straipsnyje, pareigybių aprašymuose ir šiuose nuostatuose.
12. Specialistas, atlikdamas tyrimus, yra nepriklausomas. Savo specialisto išvadas ir paaiškinimus jis teikia remdamasis tik teisės aktais, specialiomis žiniomis, tyrimo metu nustatytomis aplinkybėmis ir atliktų tyrimų rezultatais. Jokia valstybės institucija, pareigūnas ar kitas asmuo negali duoti privalomų nurodymų dėl specialisto kompetencijai priklausančių sprendimų priėmimo.
13. Specialistas turi teisę:
13.3. informuoti pareigūną apie būtinybę išsiaiškinti tyrimui atlikti reikalingas aplinkybes ir surinkti duomenis (apklausiant asmenis, atliekant priešpriešinius patikrinimus, pinigų ir materialinių vertybių inventorizacijas, kitus faktinius darbų ir paslaugų patikrinimus ir kt.), susijusius su tyrimo dalyku ir objektu;
13.4. atsisakyti pateikti specialisto išvadą, jei tyrimui pateiktos medžiagos nepakanka išvadai padaryti arba specialistui pateikta medžiaga bei klausimai neatitinka specialių jo žinių;
13.5. nustačius kitus teisės aktų neatitikimus, dėl kurių užduotyje nebuvo pateikta klausimų, nurodyti juos specialisto išvadoje arba paaiškinime;
14. Specialistas privalo:
14.4. suderinti specialisto išvadą, surašytą atskiru dokumentu, su ūkinės finansinės veiklos skyriaus vadovu;
14.8. šaukiamas atvykti pas pareigūną ir pateikti nešališką išvadą ar paaiškinimus jam pateiktais klausimais.
15. Specialistui, kuris be svarbios priežasties neatvyksta pas pareigūną ar į teismą arba be teisėto pagrindo atsisako atlikti savo pareigas, gali būti taikomos BPK 163 straipsnyje nustatytos prievartos priemonės. Už neatvykimą į teismą ar atsisakymą teisme duoti paaiškinimus specialistas atsako teisės aktų nustatyta tvarka.
16. Specialistas asmeniškai atsako už atlikto tyrimo pagrįstumą ir tikrumą. Už melagingos išvados ar paaiškinimo pateikimą ikiteisminio tyrimo metu arba teisme specialistas atsako pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – BK) 235 straipsnį.
17. Už melagingų paaiškinimų davimą administracinio nusižengimo byloje specialistas atsako pagal ANK 224 straipsnio 2 dalį.
IV SKYRIUS
TARNYBOS APYGARDOS VALDYBŲ VADOVŲ IR ŪKINĖS FINANSINĖS VEIKLOS TYRIMO SKYRIAUS VADOVO TEISĖS IR PAREIGOS, SUSIJUSIOS SU TYRIMŲ ATLIKIMU
19. Tarnybos apygardų valdybų vadovai ir ūkinės finansinės veiklos tyrimo skyrių vadovai užtikrina, kad tyrimai būtų atliekami laikantis teisės aktų, reglamentuojančių tyrimo atlikimo tvarką, reikalavimų.
20. Tarnybos apygardų valdybų vadovai ir ūkinės finansinės veiklos tyrimo skyrių vadovai privalo:
21. Ūkinės finansinės veiklos tyrimo skyrių vadovai turi teisę:
V SKYRIUS
TYRIMO ATLIKIMO TVARKA IR REZULTATŲ ĮFORMINIMAS
23. Tyrimai atliekami eilės tvarka, atsižvelgiant į anksčiausiai gautos užduoties datą, ir per kiek įmanoma trumpesnį terminą. Tyrimai gali būti atliekami skubos tvarka teisės aktuose nustatytais atvejais, kai pareigūno užduotyje arba rašte nurodytas konkretus tyrimo atlikimo skubos tvarka pagrindas.
24. Jei užduotis atlikti tyrimą perduota per IBPS, visi veiksmai, susiję su šios užduoties vykdymu (tyrimo stabdymas, pratęsimas, susirašinėjimas, išvados derinimas ir pateikimas) atliekami IBPS. Jeigu įstaiga, paskyrusi tyrimą nėra IBPS vartotoja, visi veiksmai atliekami DBSIS. Tyrimo atlikimui gali būti paskirti keli vienos institucijos ar skirtingų institucijų specialistai.
25. Ūkinės finansinės veiklos tyrimo skyriaus vadovas paveda atlikti tyrimą specialistui ar jų grupei, atsižvelgdamas į:
26. Pradinis terminas tyrimui atlikti nustatomas atsižvelgiant į aplinkybes, galinčias paveikti tyrimo trukmę (užduotyje nurodytas tikrinamasis laikotarpis, tyrimui pateiktų dokumentų kiekis, jų pakankamumas, tikrinamo ūkio subjekto veiklos apimtys, specialistui pateiktų klausimų kiekis ir sudėtingumas, kt. aplinkybės). Tuo atveju, kai paskiriant atlikti tyrimą nėra galimybės įvertinti visų aplinkybių, turinčių įtakos būsimo tyrimo trukmei, nustatomas 1 mėnesio pradinis terminas, kuris, esant reikalui, gali būti pratęsiamas.
27. Kai tyrimą pavedama atlikti keliems specialistams, ūkinės finansinės veiklos tyrimo skyriaus vadovas nustato specialistų grupės vadovą, kuris parengia bendrą specialisto išvados pateikimo planą, paskirsto specialistams užduotyje atlikti objektų tyrimą nurodytus klausimus ir koordinuoja šios grupės darbą.
28. Jeigu tyrimo metu, specialistas nustato, kad tyrimui atlikti pateikta ne visa reikalinga medžiaga, sudaro trūkstamų dokumentų sąrašą, kurį suderinęs su ūkinės finansinės veiklos tyrimo skyriaus vadovu, tarnybiniu pranešimu pateikia tyrimą pavedusiam pareigūnui.
29. Tyrimo atlikimo terminas gali būti sustabdytas šiais atvejais:
30. Specialistas, dėl objektyvių priežasčių negalėdamas tęsti tyrimo ar baigti tyrimo nustatytu laiku (didelė tyrimui pateiktos medžiagos apimtis, pateikta papildoma medžiaga, negauta tyrimui reikalinga informacija ar dokumentai, specialistui pateikti nagrinėti papildomi klausimai, gautos užduotys atlikti kitus tyrimus ir kt.), IBPS arba tarnybiniu pranešimu informuoja ūkinės finansinės veiklos tyrimo skyriaus vadovą apie priežastis ir aplinkybes, dėl kurių tyrimo negalima tęsti ar baigti laiku, tyrimo metu jau atliktus ir dar reikalingus atlikti darbus bei datą, iki kurios numato baigti tyrimą. Ūkinės finansinės veiklos tyrimo skyriaus vadovas, įvertinęs specialisto nurodytų teiginių pagrįstumą, gali pratęsti tyrimo atlikimo terminą ar sustabdyti tyrimą.
31. Ūkinės finansinės veiklos tyrimo skyriaus vadovas, nustatęs, kad specialistas nesilaiko nustatytų tyrimo atlikimo terminų, nepagrįstai ilgai atlieka tyrimą bei prašo pratęsti terminą, taip pat jeigu tyrimą atlieka nesivadovaudamas šiais Nuostatais bei kitais teisės aktais, apie tai tarnybiniu pranešimu, suderintu su tiesioginiu vadovu (apygardos valdybos viršininku), informuoja Tarnybos direktorių.
33. Atskiru dokumentu surašytoje specialisto išvadoje nurodoma:
33.4. tyrimą atlikusio specialisto ar specialistų asmens duomenys – vardas, pavardė, išsilavinimas, specialybė (pareigos), kvalifikacija;
33.5. specialisto pasirašytas patvirtinimas, kad jis įspėtas dėl baudžiamosios atsakomybės pagal BK 235 straipsnį už melagingos išvados ar paaiškinimo pateikimą;
33.10. tikrinamojo juridinio asmens pavadinimas, kodas, buveinės adresas ar fizinio asmens vardas, pavardė, gimimo metai ar data;
33.18. nustačius teisės aktų reikalavimų nesilaikymo ar netinkamo vykdymo atvejus, jų požymiai bei pasekmės;
34. Jei tyrimą atliko grupė specialistų, išvadoje nurodoma, koks specialistas kokiu klausimu atliko tyrimą.
35. Specialisto išvada surašoma išsamiai, aiškiai, motyvuotai, objektyviai, išvengiant perteklinės informacijos, kuri nepagrįstai išplečia specialisto išvados turinį. Specialistas pateikia esmines, koncentruotas ir pagrįstas išvadas.
37. Tyrimą atlikęs specialistas išvadą pateikia savo vardu, ją pasirašo ir yra asmeniškai už ją atsakingas. Pateiktai specialisto išvadai suteikiamas registracijos IBPS (DBSIS) numeris.
38. Specialistas, dalyvaudamas pareigūno atliekamame tyrimo veiksme (įvykio vietos, daiktų apžiūroje, poėmyje, kratoje, apklausoje ir pan.), duoda paaiškinimus ar teikia specialisto išvadą į tyrimo veiksmo protokolą tik tokiais klausimais, į kuriuos atsakant nereikia atlikti tyrimo arba reikia atlikti nedidelės apimties, nesudėtingus tyrimus arba atsisako pateikti išvadą į tyrimo veiksmo protokolą, jeigu reikia atlikti išsamų tyrimą.
Pakeitimai:
1.
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, Įsakymas
Nr. V-288, 2013-12-13, Žin., 2013, Nr. 131-6716 (2013-12-20), i. k. 113231FISAK000V-288
Dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2010 m. rugpjūčio 12 d. įsakymo Nr. V-73 "Dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos specialistų atliekamų ūkinės finansinės veiklos tyrimų nuostatų patvirtinimo" pakeitimo
2.
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, Įsakymas
Nr. V-17, 2024-01-24, paskelbta TAR 2024-01-24, i. k. 2024-01132
Dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2010 m. rugpjūčio 12 d. įsakymo Nr. V-73 „Dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos specialistų atliekamų ūkinės finansinės veiklos tyrimų nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo