Instrukcija netenka galios 2002-08-29:

Lietuvos Respublikos finansų ministerija, Įsakymas

Nr. 264, 2002-08-22, Žin., 2002, Nr. 83-3621 (2002-08-28), i. k. 1022050ISAK00000264

Dėl Lietuvos Respublikos finansų ministro 1994 m. balandžio 20 d. įsakymo Nr. 58 pripažinimo netekusiu galios ir Lietuvos Respublikos finansų ministro 1999 m. balandžio 21 d. įsakymo Nr. 100 "Dėl formų patvirtinimo" pakeitimo

 

Suvestinė redakcija nuo 1999-05-01 iki 2002-08-28

 

Instrukcija paskelbtas: Žin. 1994, Nr. 31-564, i. k. 0942050INST00000058

 

    

PATVIRTINTA

Finansų ministerijos

1994 m. balandžio 20 d. įsakymu Nr. 58

 

PRIDĖTOSIOS VERTĖS MOKESČIO APSKAIČIAVIMO IR MOKĖJIMO INSTRUKCIJA

 

Ši instrukcija išleista vykdant Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. balandžio 15 d. nutarimą Nr. 286 „Dėl pridėtosios vertės mokesčio“ ir reglamentuoja pridėtosios vertės mokesčio (toliau – PVM) skaičiavimo ir mokėjimo tvarką.

Instrukcijoje vartojamos sąvokos, kurios nepaaiškintos kituose norminiuose aktuose:

Pirkimo PVM – mokestis, kurį ūkio subjektai, pirkdami prekes ar gaudami paslaugas, sumoka kitiems ūkio subjektams, taip pat muitinėms ar valstybinėms mokesčių inspekcijoms už importuotas materialines vertybes.

Pardavimo PVM – mokestis, kurį ūkio subjektai ima iš kitų ūkio subjektų ir vartotojų už jiems parduotas prekes ir suteiktas paslaugas.

PVM atskaita – pirkimo PVM už prekes ir paslaugas, susijusias su apmokestinamų prekių gamyba ir realizavimu bei apmokestinamų paslaugų teikimu. Apskaičiuojant į biudžetą mokėtiną PVM, iš pardavimo PVM atimama PVM atskaita.

 

1. Mokesčio objektas

1.1. Pridėtosios vertės mokesčiu apmokestinama:

1) prekių gamybos, atliekamų darbų ir teikiamų paslaugų procese sukurta ir realizuota pridėtoji vertė. Skirtumas tarp PVM, mokėtojo apskaičiuoto už parduotas prekes ir suteiktas paslaugas (pardavimo PVM), ir PVM už gautas prekes ir paslaugas (pirkimo PVM), tenkančio parduotoms apmokestinamoms prekėms ir paslaugoms (PVM atskaita), yra mokestis nuo pridėtosios vertės;

2) importuojamos prekės.

1.2. Prekė, kaip mokesčio objektas, yra daiktai, numizmatinės paskirties pinigai, visų rūšių energija, nekilnojamasis turtas, išskyrus žemę.

1.3. Paslaugos, kaip mokesčio objektas, yra visų rūšių darbai, patarnavimai ir kita apmokama veikla, išskyrus atliekamą darbdaviui pagal darbo sutartį, reglamentuojamą Darbo sutarties įstatyme.

1.4. Pridėtosios vertės mokesčio įstatymo 4 ar 38 straipsniuose nustatytos neapmokestinamų prekių ir paslaugų grupės, kurios detalizuotos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. balandžio 15 d. nutarimo Nr. 286 „Dėl pridėtosios vertės mokesčio“ prieduose. Neapmokestinamų prekių ir paslaugų sąrašai pateikti šios instrukcijos 5, 6, 7, 8 prieduose.

Šių prekių sąrašą pagal Lietuvos Respublikos muitų tarifų nomenklatūrą, suderinęs su Finansų ministerija, parengia Muitinės departamentas prie Finansų ministerijos.

Nuo šių prekių ir paslaugų pardavimo PVM neimamas visuose pardavimo etapuose.

Pirkimo PVM, tenkantis neapmokestinamoms prekėms (paslaugoms), įskaitomas į šių prekių (paslaugų) savikainą ir iš pardavimo PVM sumos, apskaičiuotos už apmokestinamas prekes (paslaugas), neatskaitomas bei negrąžinamas iš biudžeto.

1.5. PVM neimamas nuo mokesčių už dujas, vandenį, elektros ir šiluminę energiją, kanalizacijos paslaugas, kurie įskaityti į gyvenamųjų namų ir butų nuomos mokestį. Jeigu šie mokesčiai imami atskirai nuo nuomos mokesčio, PVM nuo jų imamas bendra tvarka, išskyrus 1994 metus, kuriais šios paslaugos neapmokestinamos.

1.6. Paslaugas teikiančios organizacijos – PVM mokėtojai gali iki 1996 m. sausio 1 d. neskaičiuoti PVM už gyvenamųjų namų statybos ir projektavimo darbus, įskaitant inžinerinių tinklų statybą ir teritorijos tvarkymą. Pirkimo PVM, tenkantis šiems darbams, įtraukiamas į jų savikainą bei kainą.

1.7. PVM neimamas nuo mokesčio už importuotų prekių garantinį remontą.

1.8. PVM neapmokestinamos tik draudimo įstaigai ar jos agentui mokamos draudimo premijos.

1.9. Konfiskuotos prekės, kreditorių parduodamas skoloms padengti iš skolininkų paimtas turtas PVM apmokestinamas bendra tvarka.

1.10. PVM apmokestinamas tik naujas, mažiau kaip metus eksploatuotas ilgalaikis turtas, įsigytas po PVM įvedimo, įskaitant gyvenamuosius namus ir kitus pastatus.

1.11. Paslaugos ir veiksmai, mokestis už kuriuos įskaitomas į privatizavimo fondus, PVM neapmokestinamos ta pačia tvarka kaip ir paslaugos bei veiksmai, mokestis už kuriuos įskaitomas į biudžetą.

1.12. Teikiant PVM lengvatas, paaukotomis lėšomis nelaikomos Labdaros ir paramos įstatymo nustatyta tvarka skiriamos lėšos labdarai ir paramai.

 

2. Mokesčio mokėtojai ir jų registravimo tvarka

2.1. Visi juridiniai asmenys, juridinio asmens teisių neturinčios įmonės, užsienio valstybių ūkio subjektų padaliniai, veikiantys Lietuvos Respublikoje, ir fiziniai asmenys, gaminantys ir parduodantys PVM apmokestinamas prekes (teikiantys apmokestinamas paslaugas), kurių bendros realizacinės pajamos (be PVM), gautos per metus už parduotas prekes ir suteiktas paslaugas, neįskaitant pajamų, gautų už parduotą ilgiau kaip metus naudotą ilgalaikį turtą, viršijo 50 tūkst. litų, yra PVM mokėtojai.

2.2. Asmenys, kurių pajamos, nurodytos 2.1 punkte, sudaro nuo 5 iki 50 tūkst. litų per metus, gali tapti PVM mokėtojais, jeigu to pageidauja.

2.3. Asmenys, kurių pajamos, nurodytos 2.1 punkte, sudaro iki 5 tūkst. litų, PVM nemoka ir neregistruojami kaip PVM mokėtojai.

2.4. Privalomas PVM mokėtojų registravimas 1994 metais

2.4.1. Asmenys, numatantys, kad jų realizacinės pajamos 1994 m. (be PVM) viršys 50 tūkst. litų, privalo registruotis valstybinėje mokesčių inspekcijoje kaip PVM mokėtojai. Šie asmenys valstybinei mokesčių inspekcijai pareiškimus (forma PVM- 1) dėl įregistravimo PVM mokėtoju turi pateikti ne vėliau kaip iki 1994 m. rugpjūčio 20 dienos.

Neregistruoti asmenys, tarp jų ir pateikę pareiškimą valstybinei mokesčių inspekcijai, PVM turi skaičiuoti ir mokėti į biudžetą pradedant tuo mėnesiu, kurį realizacinės pajamos viršys 50 tūkst. litų. Jeigu ši suma buvo viršyta iki 1994 m. gegužės 1 d., tai PVM pradeda skaičiuoti nuo 1994 m. gegužės 1 dienos.

Valstybinė mokesčių inspekcija per 30 dienų po pareiškimo pateikimo, įsitikinusi, kad pareiškime nurodyti duomenys yra teisingi, išduoda PVM mokėtojo registracijos pažymėjimą (forma PVM-2).

Įregistruoti asmenys, kurių pajamos nuo metų pradžios dar nesiekia 50 tūkst. litų, PVM pradeda skaičiuoti nuo kito mėnesio, po registracijos pažymėjimo išdavimo pirmos dienos.

2.4.2. PVM mokėtojų ištisinės registracijos metu iki 1994 m. spalio 1 d. PVM mokėtojai, kurių metinės realizacinės pajamos viršija 5 tūkst. litų, turi teisę sąskaitose-faktūrose išskirti PVM ir iš pardavimo PVM sumos atskaityti PVM atskaitą nepriklausomai nuo įsiregistravimo. Po 1994 m. spalio 1 d. tik įsiregistravę asmenys turės teisę sąskaitose-faktūrose ar kituose realizavimo dokumentuose išskirti PVM ir iš apskaičiuotos pardavimo PVM sumos atskaityti PVM atskaitą.

2.4.3. Asmenys, laiku neįsiregistravę kaip PVM mokėtojai, nuo PVM mokėjimo į biudžetą neatleidžiami.

2.4.4. Asmenys, kurie realizacines pajamas gauna tik už parduotas neapmokestinamas prekes ir paslaugas, registruotis neprivalo.

2.5. Savanoriškas PVM mokėtojų registravimas

2.5.1. Asmenys, kurių realizacinės pajamos, nurodytos 2.1 punkte, sudaro nuo 5 tūkst. litų iki 50 tūkst. litų per metus, gali registruotis PVM mokėtojais, jeigu to pageidauja.

2.5.2. Šie asmenys pateikia valstybinei mokesčių inspekcijai pareiškimą (forma PVM-1). Valstybinė mokesčių inspekcija per 30 dienų po pareiškimo pateikimo, įsitikinusi, kad pareiškime nurodyti duomenys yra teisingi, išduoda PVM mokėtojo registracijos pažymėjimą (forma-2). Šie asmenys PVM moka į biudžetą (PVM grąžinamas jiems iš biudžeto) pradedant nuo kito mėnesio, po registracijos.

2.6. Naujų įmonių registravimas

Besisteigiančios įmonės, įstaigos ir organizacijos, numatančios, kad jų realizacinės pajamos, nurodytos 2.1 punkte, per metus viršys 50 tūkst. litų, turi pateikti valstybinei mokesčių inspekcijai pareiškimą (forma PVM-1) ne vėliau kaip 20 dienų prieš veiklos pradžią. Valstybinė mokesčių inspekcija turi išduoti šiam asmeniui PVM mokėtojo registracijos pažymėjimą (forma PVM-2) per 10 dienų nuo pareiškimo pateikimo dienos, įsitikinusi, kad pareiškime nurodyti duomenys teisingi. Šie asmenys tampa PVM mokėtojais nuo pirmos veiklos dienos po jų įregistravimo.

2.7. Neregistruoti asmenys

2.7.1. Asmenys, kurių realizacinės pajamos, nurodytos 2.1 punkte, neviršija 5 tūkst. litų, taip pat asmenys, kurių realizacinės pajamos sudaro nuo 5 tūkst. litų iki 50 tūkst. litų per metus, neįsiregistravę kaip PVM mokėtojai, neturi teisės PVM imti iš prekių pirkėjų, paslaugų gavėjų. Jei šie asmenys PVM paėmė, tai jį privalo sumokėti į biudžetą per 30 dienų nuo prekių pardavimo ir paslaugų suteikimo. Šie asmenys iš sumokamo į biudžetą pardavimo PVM negali atskaityti PVM atskaitos.

2.7.2. Neįsiregistravę kaip PVM mokėtojai asmenys, kurių realizacinės pajamos per metus viršija 50 tūkst. litų, privalo PVM skaičiuoti pagal 15,25 procento tarifą nuo realizuotų prekių, suteiktų paslaugų vertės ir neturi teisės sąskaitose-faktūrose išskirti PVM, taip pat iš apskaičiuotos pardavimo PVM sumos atskaityti PVM atskaitos.

Ši nuostata netaikoma PVM mokėtojų ištisinės registracijos laikotarpiu iki 1994 m. spalio 1 dienos.

2.8. PVM mokėtojų išregistravimas

2.8.1. Asmenys, nutraukę ūkinę-komercinę veiklą, arba savanoriškai įsiregistravę ir toliau nebenorintys būti PVM mokėtojais (jeigu jų realizacinės pajamos be PVM neviršija 50 tūkst. litų), gali išsiregistruoti, pateikę valstybinei mokesčių inspekcijai pareiškimą dėl išregistravimo (forma PVM-3).

2.8.2. Jeigu per kalendorinius metus PVM atskaitos suma yra didesnė už pardavimo PVM, valstybinė mokesčių inspekcija patikrinusi gali panaikinti mokėtojo registraciją, jeigu šis skirtumas susidarė ne dėl: 1) prekių ir paslaugų eksporto; 2) ilgalaikio gamybinės paskirties turto įsigijimo ir kūrimo; 3) sezoninių prekių, žaliavų bei medžiagų apmokestinamosioms prekėms gaminti atsargų sudarymo.

2.8.3. Išregistravus mokėtoją, iš jo išieškoma PVM atskaitos suma už prekes ir paslaugas, nepanaudotas apmokestinamoms prekėms gaminti (paslaugoms teikti).

 

3. Apmokestinamosios vertės nustatymas

3.1. Importuojamų prekių apmokestinamoji vertė nustatoma ta pačia tvarka, kaip ir muitui skaičiuoti (įskaitant į ją akcizus ir muitą).

3.2. Šalyje gaminamų prekių ir paslaugų apmokestinamąją vertę sudaro:

1) prekių gamybos ir paslaugų teikimo kaina;

2) pakavimo, transportavimo, draudimo ir kitos panašaus pobūdžio išlaidos, išskyrus grąžinamos taros kainą;

3) įmokos už įrengimų surinkimą;

4) įmokos už tarpininkavimą, komisų, aukcionų mokesčiai;

5) įvairios į sąskaitas-faktūras neįrašytos nuolaidos ir priedai;

6) prekių pirkimo ir pardavimo kreditan išlaidos;

7) įvairūs su produkcijos realizavimu susiję mokesčiai (muitai, akcizai), išskyrus PVM;

8) aptarnavimo išlaidos arba kitos į prekių gamybos ar paslaugų teikimo kainą neįskaitytos sumos, kurias pirkėjai (paslaugų gavėjai) sumoka prekių pardavėjui (paslaugos teikėjui).

Į apmokestinamąją vertę neįskaitoma biudžeto dotacija, skirta sumažinti prekių ar paslaugų kainą.

3.3. 3.2 punkte nustatyta tvarka apmokestinamoji vertė nustatoma taip pat ir:

1) mainomoms prekėms;

2) nemokamai perduotoms prekėms.

Nesant 3.2 punkte nurodytų duomenų, mainomų ir nemokamai perduotų prekių apmokestinamoji vertė nustatoma pagal analogiškų prekių (paslaugų) rinkos kainą.

3.4. Į turizmo ir kelionių paslaugų apmokestinamąją vertę neįskaitoma už Lietuvos Respublikos ribų suteiktų paslaugų vertė.

 

4. Mokesčio apskaičiavimo laikas

4.1. PVM už prekes ir paslaugas apskaičiuojamas:

1) pardavėjui (paslaugos teikėjui) išrašant pirkėjui (paslaugos gavėjui) sąskaitą-faktūrą arba kitą dokumentą, pagal kurį teisė disponuoti preke (paslaugos rezultatu) perleidžiama kitam asmeniui;

2) sumokant į kasą pinigus, kai prekės (paslaugos) apmokamos grynaisiais pinigais ir neišrašoma sąskaita-faktūra ar kitas prekių perleidimo (paslaugų suteikimo) dokumentas;

3) pateikus importo krovinio deklaraciją, kai prekės importuojamos.

4.2. PVM už turto nuomą imamas atsižvelgiant į sutartyje numatytą nuomos mokesčio mokėjimo periodiškumą:

1) kai nuomos mokestis sumokamas už visą nuomos laiką, PVM apskaičiuojamas už visą nuomos laiką;

2) kai sudarius ilgalaikę nuomos sutartį, nuomos mokestis mokamas periodiškai, PVM apskaičiuojamas nuo kiekvieno periodo mokėjimo sumos. Prievolė mokėti PVM atsiranda nuo sutartyje numatyto nuomos mokesčio mokėjimo termino

 

5. Mokesčio tarifai

5.1. PVM tarifai:

1) 0 – eksportuojamoms prekėms ir paslaugoms;

2) 18 procentų – visoms kitoms prekėms ir paslaugoms, išskyrus išvardintas šios instrukcijos 5, 6, 7, 8 prieduose.

5.2. PVM skaičiuojamas taikant 18 procentų tarifą, nuo realizuojamų ar importuojamų prekių (teikiamų paslaugų) apmokestinamosios vertės arba – 15,25 procento tarifą, skaičiuojant nuo realizuojamų prekių ir paslaugų vertės kartu su PVM.

5.3. PVM 15,25 procentų tarifas taikomas:

1) visuomeninio maitinimo įstaigoms, 1994 metais apskaičiuojant mokestį nuo prekybinio antkainio;

2) parduotuvėms, parduodančioms supirktus naudotus daiktus, apskaičiuojant mokestį nuo pirkimo-pardavimo kainų skirtumo;

3) šios instrukcijos 2.7.2 punkte numatytais atvejais.

 

6. Mokesčio laikotarpis

PVM mokesčio laikotarpis yra kalendorinis mėnuo. Už mokesčio laikotarpį šios instrukcijos 14 skirsnio nustatyta tvarka sudaroma PVM deklaracija.

 

7. Importo apmokestinimas

7.1. Nuo importuojamų prekių vertės imamas 18 procentų dydžio PVM.

7.2. PVM neapmokestinamos šios importuojamos prekės:

1) įvežamos kaip labdara ar humanitarinė pagalba;

2) apmokamos užsienio valstybių, tarptautinių organizacijų ir fondų lėšomis;

3) įvežamos fizinių asmenų, jeigu prekių įvežama ne daugiau, kaip Lietuvos Respublikos Vyriausybės leista įvežti be muitų;

4) nurodytos šios instrukcijos 5 ir 6 prieduose.

7.3. PVM taip pat neapmokestinamos:

1) laikinai įvežamos prekės;

2) laikinai įvežamos perdirbti prekės;

3) atgal įvežtos laikinai išvežtos prekės;

4) prekės ir kitos vertybės, įvežamos į Lietuvos Respublikos muitų teritorijoje esančias neapmuitinamas parduotuves ar muitinės sandėlius ir išvežamos iš jų už Lietuvos Respublikos muitų teritorijos;

5) transporto priemonės, kuriomis reguliariai pervežami į kitas valstybes kroviniai, bagažas ir keleiviai, taip pat įrankiai, kuras, maisto produktai ir kiti reikmenys, kurių gali prireikti kelyje, tarpinio sustojimo metu ar minėtų transporto priemonių remontui.

 

8. Eksporto apmokestinimas

8.1. Pagal 0 PVM tarifą apmokestinamos:

1) eksportuotos prekės;

2) prekės, darbai ir paslaugos, susijusios su eksportuojamų prekių vežimu, pakrovimu, iškrovimu, užsienio krovinių pervežimu tranzitu per Lietuvos Respubliką;

3) lėktuvų ir laivų, vežančių prekes ir keleivius tarptautiniais maršrutais, aprūpinimas, komplektavimas, remontas, eksploatavimas ir nuoma, taip pat užsienio laivų ir lėktuvų remontas;

4) prekės, įvežamos į muitinės sandėlius ir parduotuves, muitų požiūriu esančius ne Lietuvos Respublikos muitų teritorijoje;

5) mokėtojų – įmonių, įstaigų ir organizacijų atliktos paslaugos už Lietuvos Respublikos ribų.

8.2. Eksportuotomis prekėmis pripažįstamos prekės, kurių išvežimą į užsienį patvirtina muitinės prekių eksporto deklaracija. Teisę į 0 tarifą turi asmenys, tiesiogiai išsiuntę prekes į užsienį ir deklaracijose įrašyti kaip eksportuotojai.

8.3. Eksportui nepriskiriamas:

1) laikinas prekių išvežimas;

2) laikinas prekių išvežimas perdirbti.

8.4. Eksportuotoms neapmokestinamoms prekėms (išvardintos 5, 6 ir 8 prieduose) taikomas 0 tarifas.

8.5. PVM 0 tarifas taikomas tik paslaugoms, atliktoms už Lietuvos Respublikos ribų, atsižvelgiant, kad:

1) individualia profesine veikla užsiimančių asmenų (advokatų, notarų, gydytojų, finansinių kontrolierių, buhalterių ir kt.) paslaugos laikomos atliktos ten, kur yra jų įstaiga, jos nesant, – ten, kur yra jų nuolatinė gyvenamoji vieta;

2) paslaugos, susijusios su nekilnojamuoju turtu (projektavimas, statyba, remontas ir pan.), laikomos atliktos toje šalyje, kurioje šis turtas yra ar bus;

3) paslaugos šalies nuolatiniams gyventojams už šalies ribų laikomos eksportu;

4) transporto paslaugos, išskyrus išvardintas 8.1 punkto 2 papunktyje, laikomos atliktos už Lietuvos Respublikos ribų, kai daugiau kaip 50% maršruto yra už Lietuvos Respublikos ribų.

 

9. PVM už importuotas materialines vertybes sumokėjimo tvarka

9.1. PVM už importuojamas materialines vertybes apskaičiuoja muitinių tarnybos ir įrašo į importuotojo prekių importo deklaraciją.

9.2. Importuotojai PVM už importuotas materialines vertybes sumoka:

1) į muitinės sąskaitą Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta muitams mokėti tvarka;

2) į valstybinės mokesčių inspekcijos sąskaitą.

9.3. PVM už importuotas materialines vertybes į miestų (rajonų) valstybinių mokesčių inspekcijų sąskaitas moka importuotojai, įrašyti į sąrašą „Už importą mokančių PVM į valstybinių mokesčių inspekcijų sąskaitas įmonių sąrašas“.

9.4. Į 9.3 punkte nurodytą sąrašą įrašomos gamybinės įmonės:

1) eksportuojančios ne mažiau kaip 30 procentų parduodamų prekių;

2) importuojančios ne mažiau kaip 30 procentų įsigyjamų materialinių vertybių.

Pageidaujančios būti įtrauktos į minėtą sąrašą įmonės turi kreiptis į miesto (rajono) valstybinę mokesčių inspekciją raštu, kuriame turi būti nurodyti praeito apyskaitinio laikotarpio (metų, laikotarpio nuo metų pradžios) duomenys, reikalingi šio punkto pirmoje dalyje nurodytiems dydžiams pagrįsti.

Valstybinė mokesčių inspekcija, gavusi įmonės raštą, per 15 dienų jai praneša apie įtraukimą į sąrašą ar atsisakymo įtraukti motyvus. Ginčai sprendžiami įstatymų nustatyta tvarka.

9.5. Valstybinės mokesčių inspekcijos pagal argumentuotus įmonių raštiškus prašymus gali išduoti įmonėms pažymas, pagal kurias perima iš muitinių PVM išieškojimą už importuojamą savo reikmėms gamybinės paskirties ilgalaikį turtą, kurio bendra vertė 100 tūkstančių ir daugiau litų.

Įmonėms išduodami 2 pažymų egzemplioriai, kurių vienas pateikiamas muitinei, o kitas lieka įmonėje. Šios pažymos išduodamos iki prekių įvežimo.

9.6. Importuotojai, įtraukti į sąrašą „Už importą mokančių PVM į valstybinių mokesčių inspekcijų sąskaitas įmonių sąrašas“ arba gavę valstybinių mokesčių inspekcijų pažymas, pagal kurias jos perėmė iš muitinių PVM išieškojimą, muitinių tarnybų apskaičiuotą PVM sumą už per šio mokesčio laikotarpį importuotas materialines vertybes įtraukia į šio mokesčio laikotarpio PVM deklaraciją.

 

10. Pirkimo PVM atskaitymas už mažmeninės prekybos įmonėse įsigytas prekes

10.1. PVM mokėtojai, įsigiję Lietuvos Respublikos mažmeninės prekybos įmonėse, įregistruotose kaip PVM mokėtojai, PVM apmokestinamų prekių, kurių įsigijimas patvirtintas juridinę galią turinčiais dokumentais, kuriuose nėra išskirtas PVM, pirkimo PVM gali apskaičiuoti patys.

10.2. Pirkimo PVM apskaičiuojamas taikant 15,25 procento tarifą nuo prekės pirkimo kainos. Apskaičiavimas įrašomas prekių pirkimo dokumente arba pridedamas prie jo. Apskaičiavimas turi būti pasirašytas jį atlikusio asmens.

10.3. Šiame skirsnyje nurodyta tvarka apskaičiuota pirkimo PVM suma per kalendorinius metus negali viršyti 2000 litų.

 

11. Prekybos įmonių PVM skaičiavimo tvarka

11.1. Parduoti skirtos prekės (įskaitant ir pirktas iki 1994 m. gegužės l d.) nuo 1994 m. gegužės 1 d. į 204 sąskaitą „Pirktos prekės, skirtos perparduoti“ turi būti įtrauktos kainomis be bendrojo akcizo. Jeigu į minėtą sąskaitą iki 1994 m. gegužės l d. prekės buvo įtrauktos kainomis su bendruoju akcizu, jų kainas reikia patikslinti, t. y. bendrąjį akcizą iškelti į sąskaitą 251 „Gautinas pridėtosios vertės mokestis“.

11.2. Prekybos įmonės pardavimo PVM už prekes, išskyrus neapmokestinamas prekes, išvardintas šios instrukcijos 5, 6 ir 8 prieduose, skaičiuoja pagal 18 procentų tarifą nuo šių prekių pardavimo kainos be PVM arba pagal 15,25 procentų tarifą nuo pardavimo kainos su PVM.

11.3. Jeigu prekybos įmonės prekiauja apmokestinamomis ir neapmokestinamomis prekėmis, tai užpildydamos PVM deklaraciją, pardavimo PVM gali skaičiuoti taikydamos vidutinį tarifą nuo prekių pardavimo kainos su PVM.

Vidutinis tarifas apskaičiuojamas per mokesčio laikotarpį įtrauktų į apskaitą prekių pirkimo PVM sumą padalijus iš per tą patį laikotarpį gautų prekių vertės įskaičius ir PVM.

 

Pavyzdys:

 

 

Prekių vertė

Pirkimo PVM

Prekių vertė įskaitant PVM

Gauta per mokesčio laikotarpį:

 

 

 

apmokestinamų prekių (tarifas 18%)

10000

1800

11800

neapmokestinamų prekių

5000

-

5000

iš viso

15000

1800

16800

 

Vidutinis tarifas 10,71% (1800:16800 x 100)

 

Parduota prekių kainomis su PVM ir be PVM                                              14000

Pardavimo PVM 1499(14000x10,71:100)

 

Jeigu pagal apskaitos duomenis negalima apskaičiuoti vidutinio tarifo, pardavimo PVM apskaičiuojamas pagal 15,25 procento tarifą nuo prekių pardavimo pajamų.

11.4. Jeigu prekės parduodamos pigiau negu pirktos, atitinkamai sumažinamas ir jų pirkimo PVM.

11.5. Visuomeninio maitinimo įmonės laikinai, iki 1995 m. sausio 1 d., už pirktas ir savos gamybos prekes (išskyrus parduotas prekybos įmonėms) pardavimo PVM skaičiuoja pagal 15,25 procento tarifą nuo antkainio sumos.

11.6. Specialios komiso parduotuvės, prekiaujančios supirktais naudotais daiktais, pardavimo PVM už parduotus supirktus naudotus daiktus apskaičiuoja ir moka į biudžetą pagal 15,25 procento tarifą nuo pardavimo ir pirkimo kainų skirtumo.

 

12. PVM atskaitos apskaičiavimas

12.1. PVM atskaita apskaičiuojama iš bendros įtrauktos į apskaitą pirkimo PVM sumos už tiekėjų pateiktas prekes, suteiktas paslaugas, importuotas prekes, įskaitant PVM, apskaičiuotą šios instrukcijos 10 skirsnio nustatyta tvarka, atėmus pirkimo PVM už prekes ir paslaugas:

1) kurių pirkimo PVM neatskaitomas iš pardavimo PVM;

2) panaudotas PVM neapmokestinamoms prekėms gaminti ir neapmokestinamoms paslaugoms teikti (išvardintoms šios instrukcijos 5, 6, 7, 8 prieduose).

12.2. Pagal Pridėtosios vertės mokesčio įstatymo 19 straipsnio 2-6 punktus iš pardavimo PVM neatskaitomas pirkimo PVM už prekes ir paslaugas, panaudotas:

1) mokėtojo darbuotojams maitinti;

2) atlyginti natūra mokėtojo darbuotojams už darbą;

3) vaikų darželiams, lopšeliams, reabilitaciniams centrams, gyvenamajam plotui (gyvenamiesiems namams), poilsio namams, vasaros stovykloms, skirtoms mokėtojo darbuotojų poreikiams tenkinti, išlaikyti;

4) dovanoms, reprezentacijai ir įvairioms pramogoms;

5) keleiviniams automobiliams, skirtiems vežti ne daugiau kaip lO žmonių (neskaičiuojant vairuotojo), eksploatuoti, jeigu eksploatavimas nesusijęs su apmokamu ir PVM apmokestinamu keleivių vežimu.

12.3. Neteko galios nuo 1999-05-01

Punkto naikinimas:

Nr. 100, 1999-04-21, Žin. 1999, Nr. 38-1183 (1999-04-30) ; Žin. 1999, Nr. 43-0 (1999-05-19), i. k. 0992050ISAK00000100

 

12.4. Pakeitus ilgalaikio turto, kurio pirkimo PVM atskaitytas iš pardavimo PVM, paskirtį ir dėl to netekus teisės atskaityti PVM, atskaityta suma koreguojama kalendoriniams metams pasibaigus. Koregavimas gali būti atliktas per laikotarpį, kurį skaičiuojami amortizaciniai atskaitymai, tačiau ne ilgiau kaip 10 metų už nekilnojamąjį turtą ir 5 metais už kitą ilgalaikį turtą. Metams tenkanti atskaityta PVM atskaita paskirstoma proporcingai turto panaudojimui PVM apmokestinamoms ir neapmokestinamoms prekėms gaminti (paslaugoms teikti). Pavyzdys: Įmonė 1994 m. gruodžio mėn. įsigijo ilgalaikį turtą ir atskaitė 1000 Lt PVM atskaitos. Turtas amortizuojamas per 4 metus. 1996 m. birželio mėn. buvo pakeista turto paskirtis ir jis nebenaudojamas PVM apmokestinamoms prekėms gaminti. Įmonė privalo sumokėti į biudžetą atskaitytą PVM atskaitą: 1996 m. 125 Lt(1000:4:12x6), 1997 m. – 250(1000:4) ir 1998 m. – 250 Lt.

 

13. Pridėtosios vertės mokesčio apskaita

13.1. Prekių pardavėjai ir paslaugų teikėjai privalo prekių (paslaugų) gavėjams išrašyti sąskaitas-faktūras arba kitus dokumentus, pagal kuriuos teisė disponuoti preke (paslaugos rezultatu) perleidžiama kitam asmeniui. Minėtuose dokumentuose turi būti Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos pagrindų įstatymo 10 straipsnyje nurodyti privalomi rekvizitai ir prekių pardavėjo (paslaugų teikėjo) – PVM mokėtojo kodas.

Pirkėjo rekvizitų gali nebūti mažmeninės prekybos įmonių kasos aparatų atspausdintuose prekių čekiuose.

13.2. 13.1 punkte nurodytų dokumentų taisyti neleidžiama. Jeigu išrašius sąskaitą-faktūrą keičiamos prekių kainos ar jų kiekis, turi būti išrašoma nauja sąskaita-faktūra, patikslinanti anksčiau išrašytąją.

13.3. Jeigu išrašytos sąskaitos-faktūros ar kiti dokumentai neatitinka 13.1 ir 13.2 punktų reikalavimų, pirkėjas (paslaugų gavėjas) pagal tokias sąskaitas-faktūras ar kitus dokumentus prekių pardavėjams (paslaugų teikėjams) sumokėtino pirkimo PVM neturi teisės atskaityti iš pardavimo PVM.

13.4. Iki bus įvesta privalomas kasos aparatų naudojimas, mažmeninės prekybos įmonės prekes gyventojams gali parduoti, buitinio aptarnavimo įmonės smulkius patarnavimus gyventojams gali atlikti neišduodamos dokumento.

13.5. Jeigu mokėtojas apskaičiavo ir įrašė į sąskaitą- faktūrą PVM už prekes ir paslaugas, už kurias pagal Pridėtosios vertės mokesčio įstatymą mokestis neturi būti skaičiuojamas, į sąskaitą-faktūrą įrašytą PVM privalo nustatyta tvarka sumokėti į biudžetą.

13.6. Juridiniai asmenys, juridinio asmens teisių neturinčios įmonės ir fiziniai asmenys, parduodantys prekes ir teikiantys paslaugas, privalo pildyti pirkimo ir pardavimo žurnalus.

13.7. PVM apskaitai skirtos šios sąskaitos:

1) 251 sąskaita „Gautinas pridėtosios vertės mokestis“;

2) 4701 sąskaitos „Mokėtinas pridėtosios vertės mokestis“ subsąskaitos:

47011 „Pardavimo PVM“;

47012 „Atidėtas importo PVM“.

13.8. Į 251 sąskaitos debetą įtraukiamas pirkimo PVM:

1) už iš kitų ūkio subjektų gautas prekes, paslaugas, jeigu PVM įrašytas sąskaitose-faktūrose ar kituose juridinę galią turinčiuose dokumentuose, pagal kuriuos prekės (paslaugos) gautos;

2) muitinių tarnybų nurodytas prekių importo deklaracijose už įtrauktas į apskaitą materialines vertybes;

3) už mažmeninės prekybos įmonėse įsigytas apmokestinamas prekes, apskaičiuotas 10 skirsnyje nustatyta tvarka.

13.9. 251 sąskaitą kredituojama:

1) debetuojant 47011 subsąskaitą PVM atskaitos suma, nurodyta PVM deklaracijos 30 pozicijoje, bet ne daugiau negu 47011 subsąskaitos kredito apyvarta;

2) debetuojant atitinkamas sąskaitas, į kurias perkeliamas pirkimo PVM, nesusijęs su apmokestinamų ar eksportuojamų prekių (paslaugų) gamyba, įrašytas į PVM deklaracijos 28 ir 29 pozicijas;

3) debetuojant subsąskaitą 47012, kai mokesčio laikotarpio PVM atskaita yra didesnė už pardavimo PVM sumą, bet ne daugiau kaip šios subsąskaitos kredito apyvarta;

4) debetuojant sąskaitą 27, kai mokėtojui grąžinama dalis PVM atskaitos.

13.10. Į subsąskaitos 47011 kreditą įtraukiamas pardavimo PVM, apskaičiuotas:

1) už pirkėjams išsiųstas (perduotas) prekes, suteiktas paslaugas ir įrašytas į sąskaitas-faktūras ar kitus dokumentus, pagal kuriuos teisė disponuoti preke (paslaugos rezultatu) perleidžiama kitam asmeniui;

2) už prekes, parduotas (paslaugas, suteiktas) už grynuosius pinigus, sumokėtus į kasą.

13.11. Mokesčio periodui pasibaigus, 47011 subsąskaita uždaroma (debetuojama):

1) kredituojant sąskaitą 251 PVM atskaita, nurodyta PVM deklaracijos 30 pozicijoje;

2) kredituojant 27 sąskaitą į biudžetą sumokama PVM suma (skirtumas tarp 47011 subsąskaitos kredito apyvartos ir šio punkto 1 papunktyje nurodytos sumos).

13.12. Į subsąskaitos 47012 kreditą įtraukiamas pirkimo PVM už importuotas materialines vertybes, kuris į biudžetą mokamas šios instrukcijos 9.3 ir 9.6 punktuose nustatyta tvarka.

Ši subsąskaita mokesčio laikotarpiui pasibaigus uždaroma, kredituojant 27 sąskaitą, jeigu šis mokestis sumokamas į biudžetą, arba – 251 sąskaitą, kai mokesčio laikotarpio PVM atskaita yra didesnė už pirkimo PVM sumą, bet ne daugiau kaip 251 sąskaitos debeto likutis.

 

14. Neteko galios nuo 1999-05-01

Punkto naikinimas:

Nr. 100, 1999-04-21, Žin. 1999, Nr. 38-1183 (1999-04-30) ; Žin. 1999, Nr. 43-0 (1999-05-19), i. k. 0992050ISAK00000100

 

15. PVM sumokėjimo į biudžetą tvarka

15.1. Pagal deklaraciją apskaičiuota mokėti į biudžetą PVM suma turi būti sumokėta per 10 dienų nuo PVM deklaracijai pateikti nustatyto termino, t. y. iki kito mėnesio 25 dienos.

15.2. 1994 metų gegužės-liepos mėnesių PVM deklaracijose apskaičiuotos mokėti į biudžetą sumos sumokamos per 30 kalendorinių dienų nuo mokesčio laikotarpio pabaigos.

15.3. PVM mokėtojai, kurių praėjusių 3 mėnesių vidutinės mėnesinės PVM įmokos į biudžetą buvo ne mažesnės kaip 100 tūkstančių litų, einamojo mėnesio 20 d., paskutinę darbo dieną ir kito mėnesio 10 d. moka po 1/3 praėjusių 3 mėnesių vidutinės mėnesinės apskaičiuotos mokėti į biudžetą PVM sumos dydžio PVM avansą.

1994 metų gegužės-liepos mėnesiais PVM avansas į biudžetą nemokamas, tačiau eksportuotojams PVM atskaita pagal mokėtojo pareiškimą grąžinama avansu šio punkto pirmoje dalyje nurodytais terminais po 1/3 praėjusių 3 mėnesių vidutinės mėnesinės grąžintos sumos.

15.4. Jeigu suėjus PVM mokėjimo terminui PVM deklaracija nebuvo pateikta, valstybinė mokesčių inspekcija laikinai, iki deklaracijos pateikimo, iš mokėtojų – įmonių, įstaigų ir organizacijų neginčo tvarka išieško į biudžetą praėjusio mokesčio laikotarpio PVM deklaracijoje apskaičiuotą mokesčio sumą, padidintą 10 procentų. Pateikus PVM deklaraciją, išieškota PVM suma patikslinama ir taikoma 14.9 punkte numatytą sankciją.

15.5. Jeigu pagal PVM deklaraciją priklauso PVM sumą grąžinti mokėtojui, ji grąžinama 15.1 ir 15.2 punktuose nurodytais terminais.

15.6. Jeigu tris mokesčio laikotarpius iš eilės pagal PVM deklaraciją PVM priklauso grąžinti mokėtojui, valstybinė mokesčių inspekcija jo gali negrąžinti iki patikrinimo.

Jei per kalendorinius metus PVM atskaitos suma yra didesnė už pardavimo PVM, valstybinė mokesčių inspekcija patikrinusi išieško nepagrįstai grąžintą PVM sumą ir gali panaikinti mokėtojo registraciją.

Šiame punkte nurodytos nuostatos netaikomos, jei PVM grąžinamas dėl:

1) prekių ir paslaugų eksporto;

2) ilgalaikio gamybinės paskirties turto įsigijimo ir kūrimo;

3) sezoninių prekių, žaliavų bei medžiagų apmokestinamosioms prekėms gaminti atsargų sudarymo.

15.7. Nustatytu laiku PVM nesumokėjus į biudžetą, imama 0,3% delspinigių už kiekvieną pradelstą dieną, įskaitant mokesčio sumokėjimo į biudžetą dieną.

Esant mokėtojo prašymui grąžinti PVM permoką, valstybinė mokesčių inspekcija, 15.1 ir 15.2 punktuose nurodytais terminais jos negrąžinusi, privalo šio punkto pirmoje dalyje nustatyta tvarka mokėtojui mokėti delspinigius.

Ši nuostata netaikoma, kai PVM negrąžinamas 15.6 punkte nustatytais atvejais.

 

16. Mokesčio kontrolė ir ekonominės sankcijos

16.1. Jeigu tikrinant nustatoma, kad mokėtojas PVM deklaracijoje sumažino pirkimo PVM ar padidino PVM atskaitą ir dėl to per mažą PVM sumokėjo į biudžetą, apskaičiuotą papildomą mokesčio sumą ir jos dydžio baudą mokėtojas privalo per penkias dienas po pažeidimo nustatymo dienos sumokėti į biudžetą. Delspinigiai skaičiuojami 15.7 punkte nustatyta tvarka.

16.2. Laiku nesumokėtas mokesčių ir baudų sumas valstybinės mokesčių inspekcijos iš įmonių, įstaigų ir organizacijų išieško neginčo tvarka, o iš fizinių asmenų – per teismą.

Nesumokėtas PVM išieškomas už einamuosius ir 5 praėjusius metus.

 

17. Pridėtosios vertės mokesčio klausimais mokėtojus konsultuoja miestų ir rajonų valstybinės mokesčių inspekcijos.

 

18. Papildoma lengvata 1994 metams

18.1. Gamybinės įmonės, kuriose dirba riboto darbingumo asmenų, 1994 metais apskaičiuotą mokėti į biudžetą skirtumą tarp pardavimo PVM ir PVM atskaitos sumažina:

 

 

Riboto darbingumo dirbančiųjų dalis tarp             visų dirbančiųjų

Mokėtina į biudžetą PVM suma sumažinama

daugiau kaip 50 proc.

100 proc.

40-50 proc.

90 proc.

30-40 proc.

80 proc.

20-30 proc.

70 proc.

 

18.2. Invalidų visuomeninių organizacijų personalinės įmonės apskaičiuotą mokėti į biudžetą PVM skirtumą sumažina 100 procentų.

18.3. Teikiant šią lengvatą, riboto darbingumo asmenimis laikomi:

1) invalidai;

2) II ir III kurtumo laipsnio asmenys (pagal Neimaną);

3) pataisos įstaigų darbo terapijos dirbtuvėse dirbantys nuteistieji;

4) gydymo įstaigų darbo terapijos dirbtuvėse dirbantys ligoniai.

18.4. Teikiant šią lengvatą, gamybinėmis įmonėmis laikomos įmonės, kurių savos gamybos prekių (paslaugų) dalis bendroje realizacinių pajamų sumoje yra ne mažesnė kaip 80 procentų. Nustatant šią dalį į bendrą realizacinių pajamų sumą neįskaitomos pajamos už realizuotas prekes, gautas mainais į savo gamybos prekes.

18.5. Lengvatos suma įrašoma į PVM deklaracijos 33 poziciją. Ši suma įtraukiama į 340 sąskaitos „Nepaskirstytas ataskaitinių metų pelnas“ kreditą debetuojant 47011 subsąskaitą.

 

Priedai:

1. PVM deklaracijos forma

2. Įregistravimo pareiškimas

3. PVM mokėtojo registracijos pažymėjimas

4. Išregistravimo pareiškimas

5. Prekių, už kurias PVM neskaičiuojamas, sąrašas

6. Vaistinių prekių, už kurias PVM neskaičiuojamas, sąrašas

7. Paslaugų, už kurias PVM neskaičiuojamas, sąrašas

8. Lietuvos Respublikos gamintojų parduodamų gyventojams ir prekybos įmonėms maisto prekių, iki 1995 m. sausio 1 d. neapmokestinamų PVM, sąrašas

______________


Forma PVM-4

 

Gauta

01

 

miesto(rajono)valst. mokesčių inspekcijoje

 

02

199...m. ..................... mėn. .... d.

 

Priklauso pagal deklaracija mokėti (grąžinti)

(neigiama suma – grąžinti)

03

 

Bauda už nustatytu laiku nepateiktą deklaraciją

(įstatymo 33 str.)

04

 

Apskaičiavimą patikrino

mokesčių inspekcijos darbuotojas                                                                                            

 

199... m. ........................ mėn. ..... d.

 

 

 

PVM DEKLARACIJA

 

05

 

PVM mokėtojo kodas

 

06

 

 

07

PVM laikotarpis

 

                                                                 metai             mėnuo

 

Įmonės, įstaigos, organizacijos pavadinimas/asmens vardas, pavardė

08

 

 

Adresas, telefonas, faksas

09

 

 

Sąskaitos Nr., banko įstaigos pavadinimas

10

 

 

Pardavimo PVM

(Apskaičiuotas PVM už parduotas prekes, suteiktas paslaugas)                (Lt)

Prekės, paslaugos

Apmokestinamoji vertė

Tarifas, %

PVM suma

Apmokestinamos

11

 

18

 

16

Apmokestinamos (vertė su PVM)

12

 

15,25

 

17

Neapmokestinamos

13

 

X

X

18

Eksportuotos

14

 

0

X

19

Iš viso

15

 

X

 

20

 

PVM už importuotas prekes, kurio ieškojimas perduotas VMI

 

21

 

Pirkimo PVM

(Įtrauktas į apskaitą PVM už įsigytas prekes, gautas paslaugas)                    (Lt)

Prekės, paslaugos

Apmokestinamoji vertė

PVM suma

Gautos iš kitų mokėtojų

22

 

 

25

Importuotos

23

 

 

26

Iš viso

24

 

 

27

 

Neatskaitomas PVM (įstatymo 19 str. 2-6 p.)

 

28

Tenka neapmokestinamoms parduotoms prekėms, suteiktoms paslaugoms

(13: (15 – 17) x (27 – 28)

 

29

Tenka apmokestinamoms parduotoms prekėms, suteiktoms paslaugoms (PVM ataskaita)                                                      27 – 28 – 29

 

30

 

Atsiskaitymas su biudžetu                                                    (Lt)

Išieškoma atskaityta PVM suma, pakeitus ilgalaikio gamybinio turto paskirtį (įstatymo 17 str.

 

31

Priklauso grąžinti iš biudžeto                                              30 – 20 – 21 – 31

 

32

Papildomos lengvatos

 

33

Priklauso mokėti į biudžetą                                           20 + 21 – 30 + 31 – 33

 

34

 

 

Įmonės vadovas                              A. V.                                    Vyr. finansininkas

                       (Asmuo)                                                                                                                      (Vyr. buhalteris)

 

199... m. .....................................  mėn. ...d.

______________


Forma PVM-1

 

Įmonės, įstaigos, organizacijos pavadinimas/asmens vardas, pavardė

01

 

 

Adresas, telefonas, faksas

02

 

 

Sąskaitos Nr., banko įstaigos pavadinimas

03

 

 

Įregistravimo PAREIŠKIMAS

 

Prašome įrašyti į pridėtosios vertės mokesčio (PVM) mokėtojų registrą ir suteikti PVM mokėtojo kodą.

 

Gauta pajamų už realizuotas prekes ir paslaugas (be PVM) per paskutiniuosius 12 mėnesių

04

 

Lt

 

Numatoma, kad realizacinės pajamos (be PVM) pasieks

 

5000 Lt

 

50000 Lt

ribą

05

 

 

           nereikalingą išbraukti                                                                                                     metais                    mėnesį

 

PVM apmokestinamų prekių pirmoji realizavimo data

06

 

 

                                                                                                                                                metai                       mėnuo

 

                                                          A. V.

        Įmonės vadovas                                                                       Vyr. finansininkas

                     (Asmuo)                                                                                                                (Vyr. buhalteris)

 

199... m. .......................  mėn. .... d.

 

 

Mokesčių inspekcijos atžyma:

 

Suteiktas PVM mokėtojo kodas

07

 

Įregistravimo data

08

 

 

 

                                                                                         metai           mėnuo                    data

 

Atsisakymo registruoti motyvai:

_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

Valstybės mokesčių inspekcijos viršininkas

 

199..... m. ..........................mėn. ..... d.

 

______________


Forma PVM-2

LIETUVOS RESPUBLIKOS

  FINANSŲ MINISTERIJA

 

..................................................

valstybinė mokesčių inspekcija

 

 

Pridėtosios vertės mokesčio (PVM) mokėtojo

 

REGISTRACIJOS PAŽYMĖJIMAS

 

Nr. _______________

 

 

________________________________________________________________________________

Įmonės, įstaigos, organizacijos pavadinimas/asmens vardas, pavardė

yra pridėtosios vertės mokesčio (PVM) mokėtojas(-a).

Leidžiama nuo

 

metų

 

mėnesio

sąskaitose-faktūrose išskirti PVM ir iš apskaičiuotos PVM sumos už parduotas prekes ir suteiktas paslaugas atskaityti PVM sumą už pirktas prekes ir gautas paslaugas.

 

PVM mokėtojo kodas

 

PVM mokėtojo kodas turi būti nurodomas PVM deklaracijose, muitinės formose, išsiųstos produkcijos ir suteiktų paslaugų sąskaitose-faktūrose, bei kituose dokumentuose.

 

A. V.

Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkas

 

199... m. ..........................................  mėn. .... d.

 

Įmonės, įstaigos, organizacijos pavadinimas/asmens vardas, pavardė

01

 

 

Adresas, telefonas, faksas

02

 

 

 

 

Išregistravimo PAREIŠKIMAS

 

 

Prašome išregistruoti iš pridėtosios vertės mokesčio (PVM) mokėtojų registro.

 

Išregistravimo priežastis:

03

 

 

 

 

PVM mokėtojo kodas

 

04

 

 

Apskaičiuoto ir atskaityto PVM paskutinio mokėjimo data

 

05

 

 

                                                                                         metai                               mėnuo

 

                                                                          A. V.

                                   Įmonės vadovas                                         Vyr. finansininkas

                                      (Asmuo)                                                                                        (Vyr. buhalteris)

 

199..... m. ...............................  mėn. ...... d.

______________


Instrukcijos

5 priedas

 

PREKĖS, UŽ KURIAS NESKAIČIUOJAMAS PRIDĖTOSIOS VERTĖS MOKESTIS

 

1. Vaistai, vaistinės prekės, medicinos technika:

1.1. vaistai;

1.2. medicinos technika;

1.3. donorų kraujas, jo preparatai ir komponentai, motinos pienas bei transplantantai;

1.4. vaistinės prekės, kurių sąrašą nustato Sveikatos apsaugos ministerija, suderinusi su Finansų ministerija.

2. Karstai, vainikai, gėlių krepšeliai, laikinieji paminklai.

3. Laikraščiai, žurnalai, knygos. **

4. Tradiciniai dailiųjų amatų dirbiniai, kuriems tarpžinybinė tradicinių dailiųjų amatų ekspertų komisija nustatyta tvarka suteikė šių dirbinių statusą.

5. Prekės užsienio šalių diplomatinėms ir konsulinėms atstovybėms bei tarptautinėms organizacijoms.

6. Cukrus ir jo žaliava, importuojami 1994 metais neviršijant Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyto kiekio.

7. Privatizuojamas valstybinis turtas.

 

* Prekių grupių (prekių) kodai pateikti pagal Europos Ekonominės Bendrijos kombinuotąją prekių aprašymo ir kodavimo sistemą.

Šių prekių detalų sąrašą pagal Lietuvos Respublikos muitų tarifų nomenklatūrą parengia Muitinės departamentas prie Finansų ministerijos, suderinęs su Finansų ministerija.

** Knyga – neperiodinis spaudinys, ne mažesnis kaip 49 puslapių (neskaičiuojant viršelio), prieinamas visuomenei1.

Šis apibrėžimas apima:

brošiūra – neperiodinis įrištas (segtas, siūtas, klijuotas ar kt.) spaudinys, ne mažiau 5 ir ne daugiau 48 puslapių (neskaičiuojant viršelio), prieinamas visuomenei.

 

1 Leidinys laikomas visuomenei prieinamu, kai jis įsigyjamas perkant ar platinant nemokamai.

______________


Sudarė:

Sveikatos apsaugos ministerija,

suderinusi su Finansų ministerija

 

Instrukcijos

6 priedas

 

VAISTINIŲ PREKIŲ, UŽ KURIAS PVM NESKAIČIUOJAMAS, SĄRAŠAS

 

1. Pudra vaikams.

2. Pieštukai kraujavimui stabdyti.

3. Garstyčių trauklapiai.

4. Pieštukai nuo migrenos.

5. Skystis rankų odai minkštinti.

6. Pipiriniai pleistrai.

7. Hemostatinės kempinės.

8. Pleistrai baktericidiniai ir paprasti.

9. Formidronas (ir kt. kojų odos priežiūros priemonės).

10. Pušų ekstrakto briketai.

11. Taurės medicininės.

12. Vonelės akims.

13. Esmarcho indai (guminiai, stikliniai).

14. Šlapimo rinktuvai.

15. Išmatų priimtuvai.

16. Spjaudyklės kišeninės.

17. Pakišamieji indai.

18. Antkrūčiai.

19. Lazdelės akims.

20. Indai vaistų priėmimui.

21. Kraujo perpylimo sistemos.

22. Medicininiai termometrai.

23. Bintai marliniai.

24. Bintai guminiai.

25. Bintai elastiniai.

26. Bintai gipsiniai.

27. Bintai trikotažiniai.

28. Bintai retelastiniai.

29. Vata higroskopinė medicininė.

30. Raiščiai nuo nudegimo.

31. Vata kompresinė.

32. Marlė medicininė.

33. Marlė hemostatinė.

34. Individualūs paketai su pagalvėle.

35. Paketai perrišimui.

36. Medicininės servetėlės sterilios.

37. Medicininiai raiščiai įvairūs.

38. Medicininės pagalvėlės (vatos-marlės).

39. Aligninas.

40. Kateteriai įvairūs.

41. Zondai įvairūs.

42. Medicininės kojinės.

43. Medicininiai antkulniai.

44. Vaistinėlės įvairios.

45. Žiedai vaikams.

46. Žiedai nuospaudoms.

47. Higieniniai paketai moterims.

48. Švirkštynės minkštu ir kietu antgaliu.

49. Tamponai ausims.

50. Kontraceptyvai.

51. Sanitariniai rinkiniai ir krepšiai.

52. Deguonies pagalvės.

53. Balionėliai pulverizatoriai.

54. Guminiai šildytuvai.

55. Žgutai įvairūs.

56. Žiedai gimdai.

57. Pientraukiai.

58. Medicininės pirštinės (chirurginės anatominės).

59. Pakišamieji ratai.

60. Klijuotė kompresinė ir paklojamoji.

61. Pūslės ledams.

62. Žindukai pienui.

63. Čiulptukai.

64. Švirkštai vienkartiniai ir stikliniai.

65. Vamzdeliai kraujo perpylimui.

66. Vamzdeliai dujoms pašalinti.

67. Prezervatyvai.

68. Higieniniai tamponai moterims.

69. Inhaliatoriai.

70. Gydomosios juostos.

71. Respiratoriai.

72. Supinatoriai.

73. Profilaktinės kelnaitės vaikams.

74. Kelnaitės higieninės vaikams.

75. Suspenzorijai.

76. Bandažai įvairūs.

77. Girdytuvai medicininiai.

78. Pasta sulseno.

79. Sulseno muilas.

80. Mineraliniai gydomieji vandenys.

81. Paklotai vienkartiniai.

82. Įvairios priemonės nuo pedikuliozės.

83. Antgaliai ramentams, lazdoms.

84. Špateliai mediniai.

85. Kranai Esmarcho indams, antgaliai klizmoms.

86. Piltuvėliai deguonies pagalvėms.

87. Balionėliai ausų prapūtimui.

88. Indai šlapimui matuoti.

89. Buteliukai vaikų maitinimui.

90. Antpirščiai.

91. Juostos higieninės.

92. Pūslės akims, širdžiai, gerklei, ausims ir kitos.

93. Pesarijai.

94. Drenažiniai vamzdeliai.

95. Irigaciniai švirkštai.

96. Švirkštai insulinui.

97. Tamponai Beruši.

98. Pipetės.

______________

 

Instrukcijos

7 priedas

 

PASLAUGOS, UŽ KURIAS NESKAIČIUOJAMAS PRIDĖTOSIOS VERTĖS MOKESTIS

 

1. Medicinos ir stomatologinės paslaugos:

1.1. gydytojų konsultacijos;

1.2. įvairios procedūros;

1.3. ligonio slaugymas namuose;

1.4. laboratoriniai tyrimai;

1.5. bakteriologiniai tyrimai;

1.6. rentgenologiniai tyrimai;

1.7. fizioterapija;

1.8. funkciniai tyrimai;

1.9. elektrokardiografiniai tyrimai;

1.10. masažas;

1.11. otorinolaringologija;

1.12. oftalmologija;

1.13. akušerija, ginekologija;

1.14. urologija;

1.15. balneologija ir hidroterapija;

1.16. gydomoji kūno kultūra ir mechanoterapija;

1.17. gydymas nuo alkoholizmo ir rūkymo;

1.18. gydymas pagal unikalią metodiką;

1.19. psichoterapinė pagalba;

1.20. dantų gydymas ir protezavimas (stomatologija);

1.21. higieninė veikla (higieninė ekspertizė, fizikinių ir cheminių, fizikinių veiksmų, mikrobiologiniai tyrimai);

1.22. dezinfekcijos, deratizacijos ir dezinsekcijos darbai;

1.23. sanatorinis gydymas;

1.24. sanitarinio minimumo kursai ir vairuotojų mokymas suteikti pirmąją medicinos pagalbą nukentėjusiems keliuose;

1.25. medicinos darbuotojų kvalifikacijos kėlimas įvairiuose kursuose;

1.26. medicinos technikos taisymas.

2. Vaikų lopšelių ir darželių, senelių ir invalidų pensionų teikiamos socialinės paslaugos.

3. Švietimo, mokslo ir studijų, taip pat nekomercinių kultūros įstaigų, įregistruotų Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka, teikiamos mokymo, mokslo, studijų ir kultūrinės paslaugos:

3.1. vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų mokymas, švietimas, taip pat kvalifikacijos kėlimas ir perkvalifikavimas visose nustatytąja tvarka įregistruotose švietimo įstaigose bei Kultūros ir švietimo ministerijos leidimus ugdymo veiklai turinčiose įstaigose nepriklausomai nuo jų reguliavimo sferos ir veiklos formų;

3.2. švietimo įstaigose teikiamos paslaugos, skirtos vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų ugdymui, mokymui, švietimui, taip pat kvalifikacijos kėlimui ir perkvalifikavimui organizuoti;

3.3. tradicinės kultūros ir meno renginių (spektaklių, parodų, koncertų, kūrybos vakarų ir švenčių) lankymas;

3.4. zoologijos sodų, muziejų, parodų ekspozicijų lankymas;

3.5. kultūrinio švietimo ir meninio ugdymo paslaugos (studijos, būreliai ir kt.);

3.6. kilnojamųjų kultūros vertybių konservavimo ir restauravimo paslaugos;

3.7. valstybės finansuojamų kino filmų kūrimo, sutitravimo ir dubliavimo paslaugos;

3.8. lietuviškų kino filmų nuoma ir rodymas;

3.9. vaikiškų kino filmų nuoma ir rodymas;

3.10. jaunimui skirtų renginių (šokių, poilsio vakarų, diskotekų) lankymas;

3.11. valstybinių mokslo ir studijų institucijų atliekami mokslo darbai ir Lietuvos valstybinio mokslo ir studijų fondo remiami mokslo darbai.

4. Maršrutinio keleivinio transporto paslaugos (t. y. keleivių vežimas bendrojo naudojimo keleiviniu transportu Susisiekimo ministerijos ir savivaldybių nustatytais maršrutais).

5. Pašto paslaugos (išskyrus siuntinių persiuntimo ir telekomunikacijų paslaugas bei kolekcijoms skirtus pašto ženklus ir vokus):

5.1. pašto siuntos:

5.1.1. laiškai;

5.1.2. pašto atvirukai;

5.1.3. spaudiniai;

5.1.4. smulkūs paketai;

5.1.5. piniginės perlaidos (įskaitant pensijas);

5.2. kitos pašto paslaugos:

5.2.1. paslaugos, apmokamos išperkamuoju mokesčiu;

5.2.2. pranešimas apie pašto siuntų įteikimą;

5.2.3. mokesčių už butą, elektrą, telefoną ir kitas komunalines paslaugas priėmimas pagal bendrąją atsiskaitymų knygelę;

5.2.4. įvertintų laiškų pristatymas į namus;

5.2.5. pašto siuntų persiuntimas kitu adresu arba grąžinimas;

5.2.6. pašto siuntų saugojimas;

5.2.7. siuntinių, smulkių paketų ir spaudinių įpakavimas;

5.2.8. naudojimasis abonementinėmis dėžutėmis;

5.2.9. ilgalaikio įgaliojimo pašto siuntoms gauti išdavimas;

5.2.10. pašto siuntų pristatymas arba priėmimas vietoje;

5.2.11. paslaugų teikimas namuose;

5.2.12. mokesčių priėmimas namuose;

5.3. periodinių leidinių prenumeratos priėmimas, apdorojimas, ekspedijavimas, pervežimas, pristatymas, peradresavimas ir anuliavimas;

5.4. tarptautinio greitojo pašto siuntos-laiškai;

5.5. vyriausybinio ir specialiojo pašto siuntos – laiškai ir kita.

6. Draudimo ir bankinės paslaugos (išskyrus bankų saugyklų paslaugas), vertybinių popierių apyvarta:

6.1. draudimo paslaugos pagal visas draudimo ir perdraudimo rūšis (įmokos ir išmokos – draudimo atlyginimas, draudimo sumos, draudimo pašalpos, draudimo pensijos);

6.2. bankinės paslaugos (išskyrus bankų saugyklų paslaugas):

6.2.1. paskolos;

6.2.2. sąskaitų atidarymas;

6.2.3. banko operacijų atlikimas;

6.2.4. mokėjimo pavedimų tvarkymas;

6.2.5. inkasavimas;

6.2.6. čekių tvarkymas;

6.2.7. akredityvų atidarymas;

6.2.8. banko kortelių tvarkymas;

6.2.9. kitos paslaugos;

6.3. vertybinių popierių apyvarta.

7. Laidojimo paslaugos:

7.1. laidojimo dokumentų įforminimas;

7.2. karsto, laidojimo reikmenų ir palydos vežimas;

7.3. laidotuvių apeigų atlikimas;

7.4. autokatafalkų nuoma;

7.5. karstų drapiravimas;

7.6. duobės iškasimas ir užkasimas;

7.7. laikinųjų paminklų pastatymas;

7.8. laidojimo ritualo reikmenų nuoma;

7.9. krematoriumo paslaugos;

7.10. memorialiniai skelbimai, susiję su mirusiųjų pagerbimu (pranešimai apie mirtį, nekrologai, užuojautos, atminimo epitafijos).

8. Laikraščių, žurnalų ir knygų spausdinimas, leidyba ir platinimas.

9. Paslaugos ir veiksmai, už kuriuos mokestis įskaitomas į biudžetą.

10. Paslaugos, teikiamos užsienio šalių diplomatinėms ir konsulinėms atstovybėms bei tarptautinėms organizacijoms.

11. Darbai ir paslaugos, atliekami (apmokami) už paaukotas lėšas.

12. Gyvenamųjų namų ir butų išnuomojimas ilgiau kaip 2 mėnesiams.

13. Žemės nuoma.

______________

 

Instrukcijos

8 priedas

 

IKI 1995 M. SAUSIO 1 D. NEAPMOKESTINAMOS PRIDĖTOSIOS VERTĖS MOKESČIU MAISTO PREKĖS, KURIAS LIETUVOS RESPUBLIKOS GAMINTOJAI PARDUODA GYVENTOJAMS IR PREKYBOS ĮMONĖMS

 

1. Duona ir jos gaminiai (ruginė, kvietinė duona, vienetiniai pyrago, dietiniai duonos ir pyrago, riestainių ir džiūvėsių gaminiai).

2. Miltai, kruopos, makaronai.

3. Mėsa (įskaitant paukštieną), mėsos miltai, maistiniai lydyti taukai, mėsos pusfabrikačiai, dešros, dešrelės, sardelės, koldūnai, subproduktai, rūkyti mėsos gaminiai, mėsos konservai.

4. Pienas ir jo produktai.

5. Žuvys ir jų produktai.

6. Vaikų mitybai skirtos daržovių, vaisių ir uogų sultys, tyrelės (konservai).

7. Cukrus, medus ir kiti bičių produktai.

8. Vaisiai, uogos, daržovės, bulvės.

9. Kultūriniai grybai (pievagrybiai ir kreivabudės).

10. Kiaušiniai.

______________

 

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos finansų ministerija, Įsakymas

Nr. 100, 1999-04-21, Žin., 1999, Nr. 38-1183 (1999-04-30); Žin., 1999, Nr. 43-0 (1999-05-19), i. k. 0992050ISAK00000100

Dėl formų patvirtinimo