Nutarimas netenka galios 2017-08-18:
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 666, 2017-08-09, paskelbta TAR 2017-08-17, i. k. 2017-13409
Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gruodžio 31 d. nutarimo Nr. 1514 „Dėl Šaulių sąjungos šaunamųjų ginklų ir šaudmenų įsigijimo, registravimo, saugojimo, išdavimo, apskaitos ir naudojimo tvarkos patvirtinimo“ pripažinimo netekusiu galios
Suvestinė redakcija nuo 2010-07-01 iki 2017-08-17
Nutarimas paskelbtas: Žin. 2000, Nr. 1-16, i. k. 0991100NUTA00001514
LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL ŠAULIŲ SĄJUNGOS ŠAUNAMŲJŲ GINKLŲ IR ŠAUDMENŲ ĮSIGIJIMO, REGISTRAVIMO, SAUGOJIMO, IŠDAVIMO, APSKAITOS IR NAUDOJIMO TVARKOS PATVIRTINIMO
1999 m. gruodžio 31 d. Nr. 1514
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos šaulių sąjungos įstatymo (Žin., 1997, Nr. 69-1736; 1999, Nr. 47-1468) 11 straipsniu ir Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo (Žin., 1996, Nr. 69-1665; 1999, Nr. 55-1768) 31 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Patvirtinti Šaulių sąjungos šaunamųjų ginklų ir šaudmenų įsigijimo, registravimo, saugojimo, išdavimo, apskaitos ir naudojimo tvarką (pridedama).
2. Įpareigoti Šaulių sąjungą per 6 mėnesius nuo šio nutarimo įsigaliojimo dienos įregistruoti Ginklų registre duomenis apie turimus ginklus.
Patvirtinta
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1999 m. gruodžio 31 d. nutarimu Nr. 1514
ŠAULIŲ SĄJUNGOS ŠAUNAMŲJŲ GINKLŲ IR ŠAUDMENŲ ĮSIGIJIMO, REGISTRAVIMO, SAUGOJIMO, IŠDAVIMO, APSKAITOS IR NAUDOJIMO TVARKA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Ši tvarka parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais ir kitais teisės aktais.
3. Už Sąjungos šaunamųjų ginklų (toliau vadinama – ginklai) ir šaudmenų apskaitą, saugojimą ir išdavimą atsako Sąjungos vado įsakymu skiriami už ginkluotę atsakingi asmenys. Už rinktinės ginklų ir šaudmenų apskaitą, saugojimą ir išdavimą atsako rinktinės vado įsakymu skiriami už ginkluotę atsakingi asmenys.
4. Keičiantis už Sąjungos ar rinktinės ginkluotę atsakingiems asmenims, ginklai, šaudmenys, apskaitos dokumentai perduodami ir priimami Sąjungos vado nustatyta tvarka. Ginklams perduoti ir priimti Sąjungos ar rinktinės vadų įsakymais taip pat skiriamos kontrolės komisijos.
5. Jeigu už Sąjungos ar rinktinės ginkluotę atsakingi asmenys išvyksta ilgiau kaip 20 parų, šaunamieji ginklai, šaudmenys bei apskaitos dokumentai surašius aktą perduodami kitiems asmenims, kurie skiriami Sąjungos ar rinktinės vadų įsakymais. Jeigu atsakingi už ginklus asmenys išvyksta trumpiau kaip 20 parų, spintas su ginklais arba dėžę su šaudmenimis gali atidaryti Sąjungos ar rinktinės vadų įsakymais sudarytos komisijos.
6. Ginklų ir šaudmenų apskaitai kontroliuoti:
6.1. už rinktinės ginkluotę atsakingas asmuo privalo kas 6 mėnesius sutikrinti ginklų ir šaudmenų apskaitos duomenis su Sąjungos štabo apskaitos duomenimis;
7. Sąjungos ginklų įsigijimą, registravimą, saugojimą, išdavimą, apskaitą bei naudojimą kontroliuoja valstybės institucijos pagal kompetenciją.
8. Sąjungos ginklų ir šaudmenų būklę, kiekį ir saugojimo sąlygas tikrina:
8.1. Sąjungos vadas ar jo pirmasis pavaduotojas bei atsakingas už Sąjungos ginkluotę asmuo Sąjungos štabe ir rinktinėse – ne rečiau kaip kartą per metus;
8.2. rinktinės vadas ar jo pirmasis pavaduotojas bei atsakingas už rinktinės ginkluotę asmuo rinktinės štabe, rinktinės padaliniuose ir šaulių, kuriems leista ginklus ir šaudmenis laikyti namuose, gyvenamojoje vietoje – ne rečiau kaip kartą per 6 mėnesius;
9. Ginklų ir šaudmenų būklės, kiekio, saugojimo padaliniuose ir šaulių gyvenamojoje vietoje tikrinimo rezultatai įrašomi į ginklų tikrinimo žurnalą, kuris saugomas ginklų saugykloje arba padalinio vado.
10. Sąjungos ginklų ir šaudmenų apskaitai, išdavimui ir saugojimui tvarkyti naudojami krašto apsaugos sistemoje nustatytos formos dokumentai.
11. Apie ginklų, šaudmenų grobimo, pametimo ar kitus netekimo atvejus vadai privalo nedelsdami pranešti Sąjungos vadui, atsakingam už Sąjungos ginkluotę asmeniui bei vietos teritoriniam policijos komisariatui ar miesto (rajono) apylinkės prokuratūrai. Pranešime nurodomi tikslūs prarasto ginklo duomenys ir jo praradimo aplinkybės.
II. GINKLŲ IR ŠAUDMENŲ ĮSIGIJIMAS
12. Ginklus ir šaudmenis Sąjungai gali perduoti Krašto apsaugos ministerija ir Vidaus reikalų ministerija.
13. Sąjunga už savo lėšas gali įsigyti:
13.1. kovinius ginklus ir šaudmenis – per Lietuvos Respublikos ginklų fondą prie Vidaus reikalų ministerijos;
Punkto pakeitimai:
Nr. 829, 2010-06-21, Žin., 2010, Nr. 77-3923 (2010-06-30), i. k. 1101100NUTA00000829
14. Ginklus ir šaudmenis Sąjunga gali įsigyti dovanojimo būdu. Sąjunga įregistruoja ginklus Ginklų registre, įrašo į apskaitos dokumentus, ir nustatytąja tvarka Sąjungos štabas išduoda ginklus ir šaudmenis rinktinės štabui, o rinktinės štabas – padaliniui.
16. Ginklai ir šaudmenys rinktinėms skiriami Sąjungos vado įsakymais, o kuopoms ir atskiriesiems būriams – rinktinių vadų įsakymais.
III. GINKLŲ REGISTRAVIMAS
IV. GINKLŲ IR ŠAUDMENŲ SAUGOJIMAS
19. Sąjungos ginklai ir šaudmenys saugomi Sąjungos ir rinktinių štabų, kuopų bei atskirųjų būrių ginklų saugyklose. Ginklų saugyklos turi būti įrengtos pagal Vidaus reikalų ministerijos nustatytus reikalavimus. Ginklai ir šaudmenys saugomi Sąjungos ginklų saugyklose Sąjungos vado nustatyta tvarka.
20. Sąjungos padaliniai, kurie negali užtikrinti, kad ginklai ir šaudmenys būtų saugomi pagal nustatytuosius reikalavimus, ginklus ir šaudmenis turi perduoti saugoti į artimiausiojo kariuomenės dalinio ginklų saugyklą kariuomenės vado nustatyta tvarka.
21. Šauliams taikos metu Sąjungos vado įsakymu paprastai tuo atveju, kai arti jų nuolatinės gyvenamosios vietos nėra Sąjungos ginklų saugyklos, gali būti leidžiama laikyti Sąjungai priklausančius ne didesnio kaip 9 milimetrų kalibro pistoletus (revolverius) ir sportinius ginklus bei šaudmenis jų nuolatinėse gyvenamosiose vietose, jeigu šauliai atitinka šiuos reikalavimus:
22. Sąrašas šaulių, kuriems gali būti leidžiama laikyti ginklus ir šaudmenis jų nuolatinėse gyvenamosiose vietose, turi būti suderintas su vietos teritoriniu policijos komisariatu. Leidimus laikyti ginklus teisės aktų nustatyta tvarka išduoda Sąjungos vadas.
23. Ginklai šaulių nuolatinėse gyvenamosiose vietose turi būti laikomi metaliniuose patikimai užrakintuose seifuose (dėžėse), pritvirtintuose prie sienos ar grindų taip, kad ginklu negalėtų pasinaudoti pašaliniai asmenys. Seifo (dėžės) sienelės turi būti ne plonesnės kaip 3 milimetrų ir atitikti Vidaus reikalų ministerijos nustatytus reikalavimus.
24. Šauliai, kuriems leista ginklą saugoti nuolatinėse gyvenamosiose vietose, jį naudoti gali tik šiais atvejais:
V. GINKLŲ IR ŠAUDMENŲ IŠDAVIMAS
27. Ginklų saugyklos atidaromos tada, kai reikia ginklus valyti, remontuoti, išduoti mokymams, pratyboms, varžyboms, užduotims vykdyti, apginkluoti sargybą.
28. Išduoti ginklus valyti ir užsiėmimams padalinio teritorijoje galima kuopos vado įsakymu, o kitais atvejais – tik rinktinės vado įsakymu.
29. Užduotims su policija vykdyti ginklai išduodami tik vietos teritorinio policijos komisariato vadovo prašymu, rinktinės vado įsakymu.
30. Sąjungos ginklus ir šaudmenis tada, kai jie saugomi kariuomenės ginklų saugykloje, šauliams išduoda kariuomenės dalinio (padalinio) budėtojas kariuomenės dalinio (padalinio) vado nurodymu. Šiuo atveju šaulių kuopos (atskirojo būrio) vadas, suderinęs su savo rinktinės vadu, kreipiasi į kariuomenės dalinio (padalinio) vadą su prašymu išduoti ginklus ir šaudmenis.
VI. GINKLŲ IR ŠAUDMENŲ APSKAITA
31. Sąjungos ginklų ir šaudmenų apskaitą tvarko Sąjungos štabas. Apskaita tvarkoma tarnybos materialinių priemonių apskaitos knygoje.
32. Rinktinei priskirtų ginklų ir šaudmenų apskaitą tvarko rinktinės štabas. Apskaitai tvarkyti rinktinės vado įsakymu skiriamas už rinktinės ginkluotę atsakingas štabo šaulys. Apskaita tvarkoma tarnybos materialinių priemonių apskaitos knygoje.
33. Padaliniui (kuopai, atskirajam būriui) priskirtų ginklų ir šaudmenų apskaitą tvarko padalinio vado pavaduotojas arba padalinio vado įsakymu paskirtas kitas šaulys. Apskaita tvarkoma padalinio materialinių priemonių apskaitos knygoje.
34. Sąjungos vadas savo įsakymu ginklus ir šaudmenis priskiria rinktinėms, rinktinės vadas – kuopoms ir atskiriesiems būriams. Ginklų priskyrimo apskaita tvarkoma ginkluotės technikos priskyrimo ir numerių apskaitos knygoje.
35. Ginklų priskyrimas šauliams užfiksuojamas ginklų priskyrimo žiniaraštyje. Kuopoje (atskirajame būryje) laikyti jai (jam)nepriskirtą šaunamąjį ginklą galima ne ilgiau kaip dešimt parų.
VII. GINKLŲ IR ŠAUDMENŲ APSKAITA BEI SAUGOJIMAS SARGYBINĖJE, SAUGOMAME OBJEKTE
38. Šaudmenų atsargų apskaita sargybinėje tvarkoma šovinių atsargų apskaitos knygoje. Tai daro rinktinės vado pirmasis pavaduotojas.
39. Rinktinės vadas ar jo pavedimu rinktinės vado pirmasis pavaduotojas sargybos šaudmenų atsargas privalo tikrinti ne rečiau kaip kartą per du mėnesius, o Sąjungos vado pirmasis pavaduotojas arba už Sąjungos ginkluotę atsakingas asmuo – ne rečiau kaip kartą per tris mėnesius.
41. Piramidė, kurioje laikomi sargybos ginklai, turi būti sujungta su garsine signalizacija, kuri turi būti įtaisyta ir sargybos viršininko kambaryje. Piramidės viduje prie kiekvieno lizdo tvirtinama ginklui kortelė, kurioje nurodoma ginklų laikymo vieta pagal postą ir pamainas.
VIII. GINKLŲ NAUDOJIMAS
43. Sąjungos ginklai ir šaudmenys gali būti naudojami:
44. Kai ginklai naudojami už padalinio teritorijos ribų, apie paimtus iš saugyklos ginklus ir šaudmenis padalinio vadas privalo pranešti Sąjungos štabui.
45. Kitais atvejais ginklai ir šaudmenys gali būti naudojami tik būtinosios ginties arba būtinojo reikalingumo atvejais:
45.7. stengiantis sulaikyti asmenį, kuris įtariamas padaręs nusikaltimą, jeigu jis priešinasi pavojingu žmogaus gyvybei ar sveikatai būdu;
47. Būtinosios ginties ir būtinojo reikalingumo atvejais šaulys ginklą turi teisę panaudoti perspėjęs apie tai balsu ir paleidęs įspėjamąjį šūvį, jeigu tai įmanoma.
48. Ginklas naudojamas tada, kai visi kiti galimi būdai ir priemonės jau panaudoti arba dėl laiko stokos ar užpuolimo pobūdžio jų panaudoti neįmanoma. Naudojant ginklą, būtina atsižvelgti į užpuolimo pobūdį, užpuoliko asmenį ir konkrečias aplinkybes, kad būtų išvengta sunkių padarinių.
49. Draudžiama naudoti ginklus prieš moteris, asmenis su aiškiais invalidumo požymiais, nepilnamečius, jeigu jų amžius aiškiai matomas arba žinomas, išskyrus ginkluoto ar grupinio užpuolimo atvejus.
51. Apie kiekvieną ginklo panaudojimą būtinajai ginčiai arba būtinojo reikalingumo atvejais turi būti nedelsiant pranešta Sąjungos štabui (jeigu padaroma kūno sužalojimų, – ir vietos teritoriniam policijos komisariatui ar miesto (rajono) apylinkės prokuratūrai), reikia stengtis išsaugoti nepakitusią įvykio vietą (jeigu nukentėjusį asmenį būtina vežti į medicinos įstaigą, pažymima įvykio vieta, kurioje jis buvo sužalotas, jo padėtis).
IX. ATSAKOMYBĖ
54. Už Sąjungos ginklų ir šaudmenų praradimą, netinkamą apskaitos tvarkymą, delsimą juos įregistruoti, neleistiną panaudojimą, įsigijimą ar išdavimą Sąjungos dalinių ir padalinių vadai, atsakingi už ginkluotę Sąjungos pareigūnai, šauliai atsako Lietuvos Respublikos įstatymų bei Sąjungos statuto nustatyta tvarka.
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 829, 2010-06-21, Žin., 2010, Nr. 77-3923 (2010-06-30), i. k. 1101100NUTA00000829
Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gruodžio 31 d. nutarimo Nr. 1514 "Dėl Šaulių sąjungos šaunamųjų ginklų ir šaudmenų įsigijimo, registravimo, saugojimo, išdavimo, apskaitos ir naudojimo tvarkos patvirtinimo" pakeitimo