Suvestinė redakcija nuo 2017-04-01 iki 2024-02-14

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2006, Nr. 132-5023, i. k. 106110MISAK00B1-712

 

Nauja redakcija nuo 2017-04-01:

Nr. B1-238, 2017-03-30, paskelbta TAR 2017-03-31, i. k. 2017-05235

 

VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL TRICHINELIOZĖS KONTROLĖS REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO

 

2006 m. lapkričio 27 d. Nr. B1-712

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymo 6 straipsnio 11 dalimi ir įgyvendindamas 2015 m. rugpjūčio 10 d. Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) Nr. 2015/1375, nustatančio specialiąsias oficialios Trichinella kontrolės mėsoje taisykles (OL 2015 L 212, p. 7), 7 straipsnio reikalavimus:

1T v i r t i n u pridedamus Trichineliozės kontrolės reikalavimus.

2. Pavedu:

2.1. įsakymo vykdymą Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinėms valstybinėms maisto ir veterinarijos tarnyboms;

2.2. įsakymo vykdymo kontrolę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojui pagal administruojamą sritį.

 

 

 

DIREKTORIUS                                                                                   KAZIMIERAS LUKAUSKAS

 


 

PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus

2006 m. lapkričio 27 d. įsakymu Nr. B1-712

(Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus

2017 m. kovo 30 d. įsakymo Nr. B1-238 redakcija)

 

TRICHINELIOZĖS KONTROLĖS REIKALAVIMAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

 

1Trichineliozės kontrolės reikalavimai (toliau – Reikalavimai) nustato trichineliozės likvidavimo tvarką skerdyklose, medžiojamųjų gyvūnų perdirbimo įmonėse, rinkoje, gyvūnų laikymo vietose ir medžioklės ploto vienetuose. 

2Trichineliozei imlūs maistiniai gyvūnai, paskersti ar sumedžioti žmonių maistui, turi būti ištirti dėl trichineliozės.

3. Apraše vartojamos sąvokos:

3.1. Atsekamumas – galimybė visais produkto tvarkymo etapais surasti arba atsekti maisto produktą, pašarą, gyvūną arba į maistą ar pašarą skirtą ar numatytą dėti medžiagą, asmenis, turėjusius sąlytį su gyvūnu ar tvarkomu produktu.

3.2. Prižiūrintysis valstybinis veterinarijos gydytojas – valstybinis veterinarijos gydytojas, pagal veterinarijos veiklą reglamentuojančius teisės aktus vykdantis skerdyklos valstybinės veterinarinės priežiūros funkciją.

3.3. Skerdyklavalstybinės veterinarinės priežiūros objektas, kuriame skerdžiami arba žudomi gyvūnai.

3.4. Trichinelės – Trichinella genties nematodai.

3.5. Trichineliozė Trichinella genties nematodų sukeliama antropozoonozė.

3.6. Trichinelių lervų tyrimas – maistinių ar medžiojamųjų gyvūnų mėsos tyrimas, kuriuo siekiama tiriamoje mėsoje nustatyti trichinelių lervas.

3.7. Kitos Apraše vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, vartojamas 2015 m. rugpjūčio 10 d. Komisijos įgyvendinimo reglamente (ES) Nr. 2015/1375, nustatančiame specialiąsias oficialios Trichinella kontrolės mėsoje taisykles (OL 2015 L 212, p. 7) (toliau – įgyvendinimo reglamentas (ES) Nr. 2015/1375), Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatyme, Lietuvos Respublikos medžioklės įstatyme, Reikalavimuose veterinarijos paslaugų teikėjams, patvirtintuose Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2012 m. birželio 4 d. įsakymu Nr. B1-457 „Dėl Reikalavimų veterinarijos paslaugų teikėjams patvirtinimo“, ir kituose teisės aktuose.

4. Jei maistinių gyvūnų mėsa skirta tiekti rinkai, ji turi būti ištirta taikant vieną iš trichinelių lervų aptikimo metodų, nurodytų reglamento (ES) Nr. 2015/1375 I priedo I ar II skyriuje.

5. Jei mėsa skirta asmeniniam vartojimui, ji turi būti ištirta taikant vieną iš trichinelių lervų aptikimo metodų, nurodytų Trichinelių lervų tyrimų paslaugų teikimo tvarkos apraše, patvirtintame Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2015 m. gruodžio 17 d. įsakymu Nr. B1-1115 „Dėl Trichinelių lervų tyrimų paslaugų teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

 

II SKYRIUS

TRICHINELIOZĖS LIKVIDAVIMO TVARKA SKERDYKLOSE IR MEDŽIOJAMŲJŲ GYVŪNŲ PERDIRBIMO ĮMONĖSE

 

6. Skerdyklose ir medžiojamųjų gyvūnų perdirbimo įmonėse turi būti parengta savikontrolės programa, kurioje aprašyti atsekamumo veiksmai, pagal kuriuos iš gautų dokumentų, skerdenų

ženklinimo bei pildomų įrašų būtų galima nustatyti maistinių gyvūnų laikytoją, laikymo vietą ar medžiojamųjų gyvūnų sumedžiojimo vietą, medžioklės klubą / būrelį, skerdenas, jų dalis, vidaus organus, šalutinius gyvūninius produktus.

7. Skerdykloje ir medžiojamųjų gyvūnų perdirbimo įmonėje paimtame jungtiniame mėsos mėginyje, sudarytame pagal įgyvendinimo reglamento (ES) Nr. 2015/1375 I priedo I skyriaus 2 punktą ar III priedą, nustačius trichinelių lervų, atliekamos įgyvendinimo reglamento (ES) Nr. 2015/1375 I priedo I ar II skyriuose nurodytos procedūros.

8. Nustačius skerdenoje nors vieną trichinelės lervą (nepriklausomai nuo jos formos ir gyvybingumo), laikoma, kad visa skerdena ir jos dalys, turinčios raumenų audinio, yra netinkamos maistui.

9. Prižiūrintysis valstybinis veterinarijos gydytojas skerdyklos ir medžiojamųjų gyvūnų perdirbimo įmonės atsakingiesiems asmenims nurodo:

9.1. atsekti trichinelių lervomis užkrėstą skerdeną ir visas jos dalis, turinčias raumenų audinio, jas surinkti ir tvarkyti kaip 1 kategorijos šalutinius gyvūninius produktus;

9.2. nustatyti maistinio / medžiojamojo gyvūno, kurio skerdenoje ar jos raumenų audinio turinčiose dalyse buvo nustatyta trichinelių lervų, laikymo vietą, laikytoją, sumedžiojimo vietą, medžioklės klubą / būrelį ir šiuos duomenis pateikti prižiūrinčiajam valstybiniam veterinarijos gydytojui.

10. Skerdyklos ir medžiojamųjų gyvūnų perdirbimo įmonės atsakingieji asmenys turi vykdyti prižiūrinčiojo valstybinio veterinarijos gydytojo nurodymus nedelsiant.

11. Atsekus užkrėstą skerdeną ir jos raumenų audinio turinčias dalis, prižiūrintysis valstybinis veterinarijos gydytojas turi:

11.1. visą trichinelių lervomis užkrėstą skerdeną ir jos raumenų audinio turinčias dalis išbrokuoti ir kontroliuoti, kad būtų tvarkomos kaip 1 kategorijos šalutiniai gyvūniniai produktai;

11.2. nedelsdamas pranešti VMVT teritoriniam padaliniui apie maistinio / medžiojamojo gyvūno, kurio skerdenoje ar jos raumenų audinio turinčiose dalyse buvo nustatyta trichinelių lervų, laikymo vietą, laikytoją, sumedžiojimo vietą, medžioklės klubą / būrelį.

12. Kai skerdenos nelaukiant trichinelių lervų tyrimo rezultatų buvo padalytos į gabalus ir sumaišytos su kitų skerdenų gabalais, prižiūrintysis valstybinis veterinarijos gydytojas turi priimti sprendimą dėl visų skerdenų ar jų raumeninio audinio turinčių dalių, galimai susimaišiusių su trichinelių lervomis užkrėsta skerdena, pripažinimo netinkama maistui ir nurodyti ją tvarkyti kaip 1 kategorijos šalutinius gyvūninius produktus.

13. Negavus trichinelių lervų tyrimo rezultatų, draudžiama iš skerdyklos išvežti skerdenas ir jų raumeninį audinį turinčias dalis.

 

III SKYRIUS

TRICHINELIOZĖS LIKVIDAVIMO TVARKA RINKOJE

 

14. Nustačius, kad trichinelių lervomis užkrėsta mėsa ar mėsos produktas galimai pateko ar pateko į rinką, VMVT teritorinis padalinys taiko produkto (-ų) tiekimo rinkai ribojimo priemones, nustatytas Produktų tiekimo rinkai ribojimo priemonių taikymo tvarkos apraše, patvirtintame Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2013 m. liepos 19 d. įsakymu Nr. B1-487 „Dėl Produktų tiekimo rinkai ribojimo priemonių taikymo tvarko aprašo patvirtinimo“ (toliau – Produktų tiekimo rinkai ribojimo priemonių taikymo tvarkos aprašas).

15. Sprendimas laikinai uždrausti tiekti, siūlyti tiekti rinkai, demonstruoti produktą (-us) priimamas, jeigu VMVT teritorinis padalinys maisto tvarkymo subjekto tikrinimo metu pagrįstai įtaria, kad mėsa ar mėsos produktas gali būti užkrėstas trichinelių lervomis, arba gauna informacijos apie galimai užkrėstą produktą iš sveikatos priežiūros įstaigų. Toks sprendimas galioja tol, kol išakredituotosios laboratorijos bus gauti trichinelių lervų nustatymo tyrimų rezultatai.

16. Jeigu trichinelių lervų tyrimų rezultatai neigiami, VMVT teritorinis padalinys priima sprendimą dėl leidimo tiekti produktą (-us) rinkai, t. y. leidžia toliau tiekti produktą (-us) rinkai.

17. Jeigu trichinelių lervų tyrimų rezultatai teigiami, VMVT teritorinis padalinys priima sprendimą dėl produkto (-ų) tiekimo rinkai ribojimo priemonių taikymo ir užtikrina, kad nesaugus (-ūs) produktas (-ai) būtų pašalintas (-i) iš rinkos ir būtų perduotas (-i) 1 kategorijos šalutinius gyvūninius produktus tvarkančiai įmonei.

18. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT), gavusi Skubių pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus sistema skubų pranešimą ar nustačiusi, kad nesaugios mėsos ar mėsos produktų yra ar gali būti Lietuvos rinkoje, nedelsiant apie tai informuoja VMVT teritorinį padalinį, kurio veiklos teritorijoje veikia nesaugią mėsą ar mėsos produktus įvežęs, importavęs, pagaminęs fizinis ar juridinis asmuo. VMVT teritorinis padalinys, gavęs VMVT pranešimą, atlieka nesaugios mėsos ir mėsos produktų gamintojo, platintojo, importuotojo patikrinimą ir taiko produkto (-ų) tiekimo rinkai ribojimo priemones, vadovaudamasis Produktų tiekimo rinkai ribojimo priemonių taikymo tvarkos aprašu, papildomai neatlikdamas tų mėsos produktų laboratorinių tyrimų.

19. VMVT teritorinis padalinys visais atvejais apie asmenims taikytas produkto (-ų) tiekimo rinkai ribojimo priemones informuoja VMVT.

20. VMVT apie asmenims taikytas produkto (-ų) tiekimo rinkai ribojimo priemones informuoja Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą prie Sveikatos apsaugos ministerijos, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2017 m. vasario 6 d. įsakymu Nr. V-112 „Dėl Per maistą plintančių užkrečiamųjų ligų protrūkių, kilusių dėl maisto tvarkymo subjektų veiklos, epidemiologinės diagnostikos tvarkos aprašo patvirtinimo“, ir skelbia savo interneto svetainėje ir žiniasklaidoje.

 

IV SKYRIUS

TRICHINELIOZĖS LIKVIDAVIMO TVARKA GYVŪNŲ LAIKYMO VIETOSE IR MEDŽIOKLĖS PLOTO VIENETUOSE

 

21 VMVT teritorinis padalinys, gavęs pranešimą apie iš maistinio gyvūno paimtame mėsos mėginyje nustatytas trichinelių lervas, atlieka epizootinį tyrimą ir užkrėsto maistinio gyvūno laikytojui raštu nurodo:

21.1. neišvežti trichineliozei imlių maistinių gyvūnų iš laikymo vietos, išskyrus jų vežimą paskersti į VMVT teritorinio padalinio nurodytas skerdyklas. Tokiu atveju Leidime paskersti gyvūną skerdykloje, kurio forma patvirtinta Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2006 m. kovo 16 d. įsakymu Nr. B1-207 „Dėl Lietuvos Respublikoje vežamų gyvūnų važtaraščio ir Leidimo paskersti gyvūną skerdykloje formų patvirtinimo“, turi būti nurodyta, kad gyvūnas kilęs iš laikymo vietos, kurioje maistiniam gyvūnui nustatyta trichineliozė;

21.2. neįvežti trichineliozei imlių maistinių gyvūnų į laikymo vietą be VMVT teritorinio padalinio leidimo, kuris gali būti išduodamas, tik laikymo vietoje atlikus deratizaciją;

21.3. visą trichinelių lervomis užkrėstą skerdeną ir jos raumenų audinio turinčias dalis  perduoti 1 kategorijos šalutinius gyvūninius produktus tvarkančiai įmonei;

21.4. gyvūnų laikymo vietoje naikinti graužikus;

21.5. jei žmonių maistui skerdžiami kiti laikymo vietoje laikomi trichineliozei imlūs maistiniai gyvūnai, juos po skerdimo ištirti dėl trichineliozės.

22. 21 punkte nurodytos priemonės taikomos iki paskutinio trichineliozei imlių maistinių gyvūnų, laikytų laikymo vietoje trichineliozės nustatymo metu, paskerdimo.

23. VMVT teritorinis padalinys, gavęs pranešimą apie iš šerno paimtame mėsos mėginyje nustatytas trichinelių lervas, atlieka epizootinį tyrimą ir:

23.1. raštu nurodo medžioklės plotų naudotojui trichinelių lervomis užkrėstą skerdeną ir jos raumenų audinio turinčias dalis tvarkyti kaip 1 kategorijos šalutinius gyvūninius produktus (perduoti 1 kategorijos šalutinius gyvūninius produktus tvarkančiai įmonei ar sudėti į medžioklės plotų vienete esančią gyvūninių atliekų duobę;

23.2. pateikia Mėginio paėmimo trichinelių lervoms nustatyti akto, kurio forma patvirtinta Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2012 m. birželio 22 d. įsakymu Nr. B1-489 „Dėl mėginių paėmimo tirti aktų formų patvirtinimo“  (toliau – Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2012 m. birželio 22 d. įsakymas Nr. B1-489), kopiją VMVT elektroniniu paštu info@vmvt.lt.

24. VMVT teritorinis padalinys, gavęs pranešimą apie nustatytą žmonių užsikrėtimo trichinelių lervomis atvejį, turi:

24.1. atlikti epizootinį tyrimą – išsiaiškinti užsikrėtimo trichinelių lervomis priežastis ir užsikrėtimo paplitimą ir taikyti priemones, nurodytas atitinkamai 20 ar 21 punktuose;

24.2. kontroliuoti graužikų naikinimą trichineliozei imlių maistinių gyvūnų laikymo vietoje;

24.3. informuoti gyventojus apie gyvūnų užsikrėtimo trichinelių lervomis prevencijos priemones;

24.4. apie taikytas priemones raštu informuoti VMVT.

 

V SKYRIUS

TRICHINELIŲ LERVŲ RŪŠIES NUSTATYMAS

 

25. Privatus veterinarijos gydytojas, nustatęs trichinelių lervas mėsoje, vadovaudamasis Trichinelių lervų tyrimų paslaugų teikimo tvarkos aprašu, nedelsiant turi informuoti VMVT teritorinį padalinį, kurio veikimo teritorijoje veterinarijos gydytojas vykdo veiklą, pateikdamas Trichinelių lervų tyrimo pranešimo kopiją ir kaip įmanoma greičiau, bet ne vėliau kaip per 48 valandas, pristatydamas VMVT teritoriniam padaliniui, kurio veikimo teritorijoje jis vykdo veiklą, mažiausiai 50 g mėginio likutį.

26. VMVT teritorinis padalinys turi ne vėliau kaip per 3 darbo dienas išsiųsti mažiausiai 50 g mėginio likutį Nacionaliniam maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutui trichinelių rūšiai nustatyti. Mėginį turi lydėti Mėginio paėmimo trichinelių lervoms nustatyti aktas (jei tai medžiojamojo gyvūno mėginys) arba Maisto / pašaro valstybinio mėginio paėmimo tirti aktas (jei tai ūkinis gyvūnas), kurių formos patvirtintos Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2012 m. birželio 22 d. įsakymu Nr. B1-489.

27. Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas, gavęs, mėginio likutį, atlieka tyrimus trichinelių lervų rūšiai nustatyti arba mėginį tokiam tyrimui išsiunčia į Europos Sąjungos parazitologijos kontrolinę laboratoriją.

28. Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute trichinelių lervų rūšis nustatoma taikant Europos Sąjungos parazitologijos kontrolinės laboratorijos rekomenduojamą metodą.

29. Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas vieną kartą per metus teikia VMVT suvestinę ataskaitą apie nustatytas trichinelių lervų rūšis.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

30. Asmenys, pažeidę šio Aprašo nuostatas, atsako Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

31. VMVT ir Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto sprendimai gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

______________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, Įsakymas

Nr. B1-377, 2008-07-11, Žin., 2008, Nr. 83-3339 (2008-07-22), i. k. 108110MISAK00B1-377

Dėl Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2006 m. lapkričio 27 d. įsakymo Nr. B1-712 „Dėl Reikalavimų mėsoje nustačius trichinelių patvirtinimo“ pakeitimo

 

2.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, Įsakymas

Nr. B1-238, 2017-03-30, paskelbta TAR 2017-03-31, i. k. 2017-05235

Dėl Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2006 m. lapkričio 27 d. įsakymo Nr. B1-712 „Dėl Reikalavimų mėsoje nustačius trichinelių patvirtinimo“ pakeitimo