Redagavo: Angonita Rupšytė (2000.02.22)

 

 

Nutarimas paskelbtas: Žin., 1999, Nr.61-2009

 

Neoficialus nutarimo tekstas

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 145, 00.02.08, Žin., 2000, Nr.14-362 (00.02.18)

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1999 M. LIEPOS 3 D. NUTARIMO NR. 804 „DĖL MIGRACIJOS PROCESŲ KONTROLĖS PROGRAMOS PATVIRTINIMO" DALINIO PAKEITIMO

 

*** Pabaiga ***

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

N U T A R I M A S

 

1999 m. liepos 3 d. Nr. 804

Vilnius

 

Dėl migracijos procesų kontrolės programos patvirtinimo

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė n u t a r i a:

1. Patvirtinti Migracijos procesų kontrolės programą (pridedama).

2. Pavesti Vidaus reikalų ministerijai organizuoti, koordinuoti ir kontroliuoti šiuo nutarimu patvirtintos Migracijos procesų kontrolės programos įgyvendinimą.

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                           Rolandas Paksas

 

 

Vidaus reikalų ministras                                                                       Česlovas Blažys

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1999 m. liepos 3 d. nutarimu Nr. 804

 

MIGRACIJOS PROCESŲ KONTROLĖS PROGRAMA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ši programa pradedama įgyvendinti 1999 metų III ketvirtį, baigiama – 2002 metų IV ketvirtį.

Už šios programos įgyvendinimą atsakinga Vidaus reikalų ministerija. Pagrindinis programos vykdytojas – Migracijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos. Programa įgyvendinama iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų, taip pat pagal tarptautinius susitarimus ir programas gali būti gautas finansavimas iš užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų kai kuriems programoms punktams vykdyti.

2. Sėkmingas programos vykdymas labai priklauso nuo šių veiksnių:

2.1. Lietuvos Respublikos teisės aktų migracijos ir prieglobsčio klausimais tolesnio tobulinimo ir efektyvaus jų įgyvendinimo;

2.2. tarptautinių sutarčių sudarymo su kitomis valstybėmis perspektyvų;

2.3. informacijos apie užsieniečius rinkimo, apdorojimo ir keitimosi ja sistemos tinkamo funkcionavimo;

2.4. atitinkamų tarnybų pareigūnų pasirengimo lygio;

2.5. valstybės institucijų, kurių veikla susijusi su migracijos ir prieglobsčio klausimais, sugebėjimo organizuoti darbą ekstremaliomis sąlygomis.

 

II. PROGRAMOS STRUKTŪRA

 

3. Programoje pateikiama jos charakteristika, tikslai, prognozuojami programos vykdymo rezultatai, įgyvendinimo tvarka ir būdai.

Programos įgyvendinimo priemonės išdėstytos jos priede.

Programoje detalizuojami bendrieji migracijos procesų kontrolės, imigracijos, emigracijos, prieglobsčio suteikimo ir nelegalios migracijos klausimai.

 

III. PROGRAMOS CHARAKTERISTIKA

 

4. Ši programa parengta siekiant nustatyti migracijos srautų reguliavimo kryptis ir priemones.

5. Pagrindinės programos kryptys yra šios:

5.1. Lietuvos Respublikos teisės aktų migracijos ir prieglobsčio klausimais derinimas su Europos Sąjungos teisės aktų nuostatomis orientuojantis į būsimą Lietuvos Respublikos narystę Europos Sąjungoje;

5.2. atsakas į didėjančią nelegalios migracijos įtaką Lietuvos valstybei.

6. Atkūrus nepriklausomybę, šiuolaikinės pasaulinės migracijos tendencijos su visomis joms būdingomis savybėmis ėmė ryškėti ir Lietuvos Respublikoje. Lietuvos Respublika yra kryžkelėje tarp migrantų kilmės šalių ir daugelio migrantų tikslo šalių, todėl migracijos procesų intensyvumas čia ateityje gali dar padidėti. Migracijos procesai, dabar pastebimi išsivysčiusiose Vakarų Europos ir Skandinavijos šalyse, tampa būdingi ir Lietuvos Respublikai. Griežtėjant migracijos politikai Vakaruose, migracijos srautai vis labiau krypsta į Centrinės ir Rytų Europos šalis, iš jų ir į Lietuvos Respubliką. Tikėtina, kad gerėjant ekonominei ir socialinei būklei, migracinis spaudimas Lietuvos Respublikai didės.

7. Lietuva po nepriklausomybės atkūrimo viena pirmųjų Centrinėje ir Rytų Europoje priėmė migracijos procesus kontroliuojančius įstatymus: antai 1991 metais priimti Lietuvos Respublikos imigracijos įstatymas, Lietuvos Respublikos įstatymas “Dėl užsieniečių teisinės padėties Lietuvos Respublikoje”, Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymas (nauja redakcija), Lietuvos Respublikos emigracijos įstatymas, o 1995 metais – Lietuvos Respublikos įstatymas “Dėl pabėgėlių Lietuvos Respublikoje statuso”.

8. Lietuvos valstybei integruojantis į Europos Sąjungą, kurios asocijuotąja nare, įsigaliojus Europos sutarčiai, steigiančiai asociaciją tarp Europos bendrijų bei jų šalių narių, iš vienos pusės, ir Lietuvos Respublikos, iš kitos pusės, Lietuva tapo nuo 1998 m. vasario 1 d., aktyviai pradėta derinti Lietuvos Respublikos įstatymus su tarptautiniais įsipareigojimais, kylančiais iš tarptautinių sutarčių, prie kurių Lietuva prisijungia arba jas sudaro. Lietuvos Respublika yra ratifikavusi daugelį pagrindinių tarptautinių dokumentų žmogaus teisių ir pabėgėlių teisių klausimais (1950 metų Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvenciją, 1951 metų Ženevos konvenciją dėl pabėgėlių statuso ir kt.).

Pastaraisiais metais vis daugiau pasirašoma sutarčių dėl bevizio režimo ir readmisijos. Šiomis sutartimis siekiama užtikrinti, kad būtų laikomasi laisvo asmenų judėjimo principo (pirmiausia su Europos Sąjungos šalimis) ir būtų užkirstas kelias nelegaliai migracijai.

9. Prisidėdama prie migracijos problemų sprendimo, Lietuvos Respublika įsitraukė į tarptautinių organizacijų - Tarptautinės migracijos organizacijos, kurios nare Lietuva tapo 1998 m. lapkričio 23 d. (iki to laiko nurodytosios organizacijos darbe dalyvauta stebėtojos teisėmis), Budapešto grupės, Jungtinių Tautų Vyriausiojo pabėgėlių komisaro, Tarptautinio migracijos politikos vystymo centro, Europos Tarybos, Europos Sąjungos organizacijų, Baltijos Ministrų Tarybos – veiklą. Išsiplėtė dvišalis bendradarbiavimas migracijos klausimais, ypač su Skandinavijos šalimis.

10. Sukurta Lietuvos migracijos procesų kontrolės valdymo sistema. Migracijos ir prieglobsčio klausimus sprendžia Vidaus reikalų ministerija, Užsienio reikalų ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Migracijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos buvo įsteigtas 1992 metais ir yra viena iš pagrindinių institucijų, įgyvendinančių valstybės politiką migracijos ir prieglobsčio suteikimo srityje.

11. Ši programa apima emigracijos, imigracijos, prieglobsčio suteikimo ir nelegalios migracijos kryptis, kuriomis siekiama išspręsti šias problemas:

11.1. emigracijos – užtikrinti Lietuvos Respublikos piliečio teisę laisvai išvykti iš Lietuvos Respublikos, kuri yra garantuojama Lietuvos Respublikos Konstitucijos 32 straipsnyje. Dabar ši teisė netiesiogiai varžoma, nes Lietuvos Respublikos pilietis, pageidaujantis išvykti nuolat gyventi į užsienio valstybę, turi kreiptis į Vidaus reikalų ministeriją ir gauti jos leidimą. Leidimas išvykti (emigruoti) išduodamas tik atlikus specialiame įstatyme (t.y. Lietuvos Respublikos emigracijos įstatyme) numatytą procedūrą;

11.2. imigracijos – reguliuoti imigrantų srautus atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos politinius, ekonominius ir socialinius interesus, vykdyti valstybės tarptautinius įsipareigojimus, kylančius prisijungus prie atitinkamų dokumentų, įgyvendinti sudarytų dvišalių sutarčių nuostatas imigracijos klausimais;

11.3. prieglobsčio suteikimo – tobulinti prieglobsčio suteikimo procedūrą remiantis 1951 metų Ženevos konvencijos dėl pabėgėlių statuso ir Europos Sąjungos teisės aktų nuostatomis. Būtina didinti procedūros veiksmingumą, užtikrinti įgyvendinimo lankstumą, mažinti prašymų nagrinėjimo laiko ir lėšų sąnaudas, iš esmės pertvarkyti prašymų dėl pabėgėlio statuso suteikimo nagrinėjimo procedūrą;

11.4. nelegalios migracijos – keisti kovos su nelegalia migracija, kaip reiškiniu, strategiją. Būtina šalinti nelegalią migraciją lemiančias priežastis, o ne kovoti su jos padariniais. Daugiau dėmesio skirti prevencijos sistemos sukūrimui ir jos įgyvendinimui, įsteigti specialų policijos padalinį, kuris kovotų su nelegalia migracija, įgyvendintų jos prevencijos priemones.

 

IV. PROGRAMOS TIKSLAS

 

12. Svarbiausias programos tikslas – reguliuoti migracijos srautus: šalinti kliūtis asmenims laisvai judėti, užkirsti kelią neteisėtai atvykti į Lietuvos Respubliką ir neteisėtai būti joje. Norint pasiekti šį tikslą, būtina:

12.1. rengti ir tobulinti teisės aktus migracijos ir prieglobsčio klausimais;

12.2. įgyvendinti nelegalios migracijos prevenciją;

12.3. šalinti nelegalią migraciją lemiančias priežastis, švelninti jos padarinius;

12.4. reorganizuoti prieglobsčio suteikimo procedūrą;

12.5. kurti kompiuterizuotas duomenų apie užsieniečius bazes, vykdyti informacijos mainus;

12.6. stiprinti valstybės institucijų, kurių darbas susijęs su migracijos ir prieglobsčio klausimais, materialinę bazę;

12.7. kelti programą vykdančių pareigūnų kvalifikaciją;

12.8. analizuoti migracijos procesus;

12.9. įvertinti valstybės vykdomos migracijos politikos efektyvumą.

 

V. PROGRAMOS REZULTATAI

 

13. Šios programos nuostatų įgyvendinimas leis pašalinti neigiamas migracijos tendencijas: specialiomis priemonėmis galima skatinti ar slopinti, didinti ar mažinti, kontroliuoti ir reguliuoti migracijos srautus.

Emigracijos procedūros panaikinimas nesukels neigiamų padarinių, nes įsigaliojus gyventojų gyvenamosios vietos deklaravimo tvarkai informacija apie asmenis, išvykstančius iš Lietuvos Respublikos, ir toliau bus renkama gyventojų gyvenamosios vietos deklaravimo institucijose.

Reorganizuoti prieglobsčio suteikimo procedūrą bus naudinga valstybės interesais (nes mažės jos įgyvendinimo sąnaudos), be to, tai leis suteikti minimalias garantijas asmenims, kurie prašo Lietuvos Respublikos apsaugos, taip pat patvirtins Lietuvos Respublikos prisiimtų tarptautinių įsipareigojimų vykdymą bei siekimą suderinti prieglobsčio procedūros vykdymo nuostatas su atitinkamais Europos Sąjungos reikalavimais. Procedūros reorganizavimas neturėtų sukelti neigiamų padarinių Lietuvos Respublikai.

Naujų imigracijos procedūros priemonių taikymas leis suderinti Lietuvos Respublikos imigracijos, kartu ir vizų politiką su Europos Sąjungos valstybių vykdoma politika. Imigracijos procesų kontrolė yra svarbus valstybės vidaus stabilumo veiksnys. Įvertinant Lietuvos valstybės ekonominės ir socialinės raidos kryptis, be šeimų susijungimo principo įtvirtinimo imigracijos srityje, ir toliau bus kompensuojama kvalifikuotos darbo jėgos stoka Lietuvos Respublikos vidaus darbo rinkoje, nes bus leidžiama įsidarbinti specialistams iš užsienio, bus skatinamos užsienio investicijos į Lietuvos Respublikos ūkį, sudaromos sąlygos toliau plėtoti turizmą, taigi ir diegti saugumo priemones, padedančias apsaugoti Lietuvos Respubliką nuo tarptautinio terorizmo bei organizuoto nusikalstamumo.

Nelegalios migracijos apimtis mažėja, tačiau esama būklė rodo, kad dar nepakankamai išnaudojamos esamos galimybės. Kompleksiškas priemonių taikymas, kurį numato programa nelegalios migracijos srityje, leis veiksmingiau kontroliuoti nelegalią migraciją.

Tik aktyvūs veiksmai, kuriais siekiama šalinti nelegalią migraciją lemiančias priežastis, gali sustabdyti nelegalių migrantų atvykimą ir jų buvimą valstybėje. Todėl šioje srityje neigiamų padarinių neprognozuojama.

14. Siūlomų įgyvendinti priemonių spektras labai platus, todėl dabar būtų sunku apskaičiuoti galimą efektą pinigine išraiška.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

15. Atskiroms šios programos vykdymo priemonėms lėšos gali būti gaunamos įvairiais būdais ir iš įvairių šaltinių:

15.1. iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžete Vidaus reikalų ministerijai skirtų asignavimų;

15.2. vykdant Tarptautinės migracijos organizacijos tikslines programas;

15.3. bendradarbiaujant su Jungtinių Tautų Vyriausiuoju pabėgėlių komisaru;

15.4. dalyvaujant Budapešto grupės darbe (finansuoja Tarptautinis migracijos politikos vystymo centras);

15.5. dalyvaujant Europos Sąjungos PHARE programoje;

15.6. bendradarbiaujant su kitomis valstybėmis dvišaliu pagrindu.

16. Šios programos įgyvendinimo priemonėms finansuoti lėšų iš įvairių šaltinių (pagal išankstinius skaičiavimus) reikės 2000 metais 9,2 mln. litų, 2001 metais - 6,9 mln. litų, 2002 metais - 3,8 mln. litų. Į skaičiavimus neįtrauktos lėšos, kurių reikės nacionalinei Šengeno informacinei sistemai sukurti (skaičiuoti pradėta su užsienio ekspertais). Konkreti iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto skiriamų lėšų suma programai įgyvendinti turi būti numatoma sudarant atitinkamų metų biudžetą.

 

 

 

___________________

 


 

Migracijos procesų kontrolės programos

priedas

 

MIGRACIJOS PROCESŲ KONTROLĖS PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO PRIEMONĖS

 

Tikslas

Priemonės pavadinimas

Įvykdymo terminas

Vykdytojai

 

I. BENDROJI DALIS

 

1. Suderinti Lietuvos Res-publikos teisės aktų projektus su Europos Sąjungos teisės aktais imigracijos, prieglobsčio ir kitais migracijos klausimais

rengti naujus teisės aktų projektus, pakeisti ir papildyti arba panaikinti galiojančius teisės aktus derinant juos su atitinkamais Europos Sąjungos teisės aktais migracijos klausimais

1999-2002 metai

Vidaus reikalų ministerija, Už-sienio reikalų ministerija, Tei-singumo minis-terija

2. Rinkti, analizuoti ir keistis informacija apie užsieniečius Lietuvoje

įsteigti užsieniečių registrą ir parengti jo nuostatus

1999 metų II pusmetis

Vidaus reikalų ministerija

3. Keistis informacija su kitų šalių imigracijos tarnybomis apie migrantus

sukurti nacionalinę Šengeno informacinę sistemą;

1999-2001 metai

Lietuvos Res-publikos Ministro Pirmininko 1998 m. gruodžio 24 d. potvarkiu Nr. 408 “Dėl darbo grupės sudarymo” su-daryta darbo grupė

 

pateikti teisės aktų dėl 1981 metų Europos konvencijos dėl asmenų apsaugos, susijusios su automatiniu asmens duomenų apdorojimu, ratifikavimo projektus

2000 metų II ketvirtis

Valdymo reformų ir savivaldybių reikalų ministerija

4. Spręsti nelegalių migrantų grąžinimo klausimus

sudaryti readmisijos sutartis, visų pirma su Baltarusija ir Rusija, taip pat su nelegalių migrantų kilmės valstybėmis

nuolat

Vidaus reikalų ministerija, Užsienio reikalų ministerija

5. Kelti pareigūnų profesinį lygį

mokyti pasienio policijos, policijos ir migracijos tarnybų pareigūnus dirbti užsieniečių reikalų srityje, ypač gerai išstudijuoti tarptautinius dokumentus žmogaus teisių klausimais, mokyti užsienio kalbų, kelti pareigūnų kvalifikaciją Lietuvos ir užsienio mokymo įstaigose

nuolat

Vidaus reikalų ministerija

6. Valdyti ekstremalias situacijas, kai masiškai plūsta nelegalūs migrantai, sparčiai gausėja prieglobsčio prašančiųjų užsieniečių

parengti veiksmų ekstremaliomis situacijomis (nelegalios migracijos, prieglobsčio suteikimo atvejais) planą

2000 metų II pusmetis

Vidaus reikalų ministerija

7. Stebėti migracijos procesų raidos tendencijas

rengti Lietuvos Respublikos Vyriausybei metinius pranešimus apie migracijos procesų raidos tendencijas, problemas ir būdus, kaip jas spręsti

kasmet, I ketvirtyje

Vidaus reikalų ministerija, Statistikos departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės

 

II. EMIGRACIJA

 

 

8. Užtikrinti Lietuvos Respublikos piliečio teisę laisvai išvykti iš Lietuvos

pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei pasiūlymus dėl Lietuvos Respublikos piliečio teisės laisvai išvykti iš Lietuvos Respublikos įgyvendinimo

1999 metų II pusmetis

Vidaus reikalų ministerija

9. Pašalinti kliūtis vaikams vykti į užsienio valstybes

parengti Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo, kuris išduodant Lietuvos piliečio pasą vykti į užsienio valstybes pripažintų vaiko kelionės dokumentą asmens dokumentu, netekusiu galios, projektą

2000 metų II pusmetis

Vidaus reikalų ministerija

10. Užkirsti kelią išvykti iš Lietuvos Respublikos Lietuvos Respublikos piliečiams bei užsieniečiams, kurių judėjimo laisvė apribota

iš dalies pakeisti ir papildyti Lietuvos Respublikos piliečio paso nuostatus, kad jie atitiktų Lietuvos Respublikos Konstitucijos 32 straipsnio reikalavimus;

2000 metų II pusmetis

Vidaus reikalų ministerija, Teisingumo ministerija

 

pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei pasiūlymus, kad būtų sukurta kontrolės sistema, įgalinanti užkirsti kelią Lietuvos Respublikos piliečiams bei užsieniečiams, kurių judėjimo laisvė apribota, išvykti iš Lietuvos Respublikos

1999 metų II pusmetis

Vidaus reikalų ministerija, Teisingumo ministerija

11. Užtikrinti gyvenančių Lietuvoje užsieniečių, kurie neturi kelionės dokumento ir negali gauti savo valstybės paso, teisę išvykti iš Lietuvos Respublikos

parengti užsieniečio paso, kaip kelionės dokumento, išduodamo Lietuvoje esantiems užsieniečiams, nuostatus

1999 metų II pusmetis

Vidaus reikalų ministerija, Užsienio reikalų ministerija

 

III. IMIGRACIJA

 

 

12. Reglamentuoti imigraciją pagal visuotinai pripažintą šeimų susijungimo principą

parengti leidimų gyventi išdavimo nuostatus, kuriuose būtų detalizuota, kaip įgyvendinti šeimų susijungimo principą

1999 metų II pusmetis

Vidaus reikalų ministerija

13. Sukurti centralizuotą išduotų vizų duomenų bazę

parengti vizų registro nuostatus

2000 metų II pusmetis

Vidaus reikalų ministerija, Užsienio reikalų ministerija

14. (Neteko galios)

 

 

 

15. Suderinti leidimo gyventi Lietuvos Respublikoje formą su Europos Sąjungos nustatytais reikalavimais

parengti ir patvirtinti naują leidimo gyventi Lietuvos Respublikoje formą

1999 metų II pusmetis

Vidaus reikalų ministerija

16. Reglamentuoti užsieniečių įsidarbinimą Lietuvos Respublikoje atsižvelgiant į vidaus darbo rinkos poreikius

tobulinti teisės aktus, kurie nustato užsieniečių įsidarbinimo Lietuvos Respublikoje pagal darbo sutartis tvarką

1999 metų II pusmetis

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

17. (Neteko galios)

 

 

 

18. (Neteko galios)

 

 

 

19. Kontroliuoti užsieniečių, kurių veikla susijusi su religinių apeigų vykdymu, atvykimą į Lietuvos Respubliką

iš dalies pakeisti vizų išdavimo nuostatus

1999 metų II pusmetis

Vidaus reikalų ministerija

20. Užtikrinti be palydos keliaujančių vaikų atvykimo į Lietuvos Respubliką ir buvimo joje teisėtumą

parengti be palydos keliaujančių vaikų atvykimo į Lietuvos Respubliką, buvimo joje ir išvykimo iš jos taisykles

2000 metų I pusmetis

Vidaus reikalų ministerija

21. (Neteko galios)

 

 

 

22. Suderinti su Europos Sąjungos reikalavimais asmenų vykimo tranzitu per Lietuvos Respublikos teritoriją tvarką

parengti ir pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei pasiūlymus keisti dvišales sutartis su Rusija, Baltarusija ir Ukraina abiejų šalių piliečių vykimo klausimais

2002 metai

Užsienio reikalų ministerija, Vidaus reikalų ministerija

 

IV. PRIEGLOBSTIS

 

 

23. Tobulinti teisinę bazę prieglobsčio suteikimo Lietuvos Respublikoje klausimais

parengti Lietuvos Respublikos įstatymo "Dėl pabėgėlių statuso Lietuvos Respublikoje" naujos redakcijos projektą

1999 metų II pusmetis

komisija, sudaryta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. birželio 22 d. nutarimu Nr. 745 “Dėl komisijos Lietuvos Respublikos įstatymo “Dėl pabėgėlių Lietuvos Respublikoje statuso” pakeitimo ir papildymo įstatymo projektui parengti sudarymo”

24. Įgyvendinti saugios trečiosios valstybės principą

parengti saugios trečiosios valstybės nustatymo kriterijus

2000 metų II pusmetis

Vidaus reikalų ministerija, Teisingumo ministerija, Užsienio reikalų ministerija

25. Įgyvendinti saugios kilmės valstybės principą

parengti saugios kilmės valstybės nustatymo kriterijus

2000 metų II pusmetis

Vidaus reikalų ministerija, Teisingumo ministerija, Užsienio reikalų ministerija

26. Paspartinti užsieniečių, pateikusių prašymus suteikti pabėgėlio statusą Lietuvos Respublikoje, prašymų nagrinėjimą

nustatyti paspartinto užsieniečių, pateikusių prašymus dėl pabėgėlio statuso suteikimo Lietuvos Respublikoje, prašymų nagrinėjimo tvarką

2000 metų II pusmetis

Vidaus reikalų ministerija

27. Apriboti užsieniečių judėjimo laisvę, kai pateikiamas prašymas suteikti pabėgėlio statusą

nustatyti užsieniečių, pateikusių prašymą suteikti pabėgėlio statusą, sulaikymo pagrindus ir tvarką rengiamos Lietuvos Respublikos įstatymo "Dėl pabėgėlių statuso Lietuvos Respublikoje" naujos redakcijos projekte

1999 metų II pusmetis

komisija, sudaryta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. birželio 22 d. nutarimu Nr. 745 “Dėl komisijos Lietuvos Respublikos įstatymo “Dėl pabėgėlių Lietuvos Respublikoje statuso” pakeitimo ir papildymo įstatymo projektui parengti sudarymo”

28. Siekti, kad užsienietis, pateikęs prašymą suteikti jam pabėgėlio statusą, galėtų naudotis bei gauti informaciją apie jo atžvilgiu priimamus sprendimus gimtąja kalba

parengti vertėjų paslaugų sistemos, apimančios ir kitas Baltijos valstybes, projektą ir jį įgyvendinti

1999 metų II pusmetis

Vidaus reikalų ministerija

29. Rinkti, analizuoti ir teikti informaciją apie pabėgėlių kilmės šalis

įgyvendinti informacinio centro apie pabėgėlių kilmės šalis projektą

Nuolat

Vidaus reikalų ministerija, Užsienio reikalų ministerija

30. Grąžinti pabėgėlio statuso negavusius užsieniečius į jų kilmės valstybes

dalyvauti savanoriško migrantų grąžinimo į jų kilmės valstybes programoje

Nuolat

Vidaus reikalų ministerija

 

V. NELEGALI MIGRACIJA

 

 

31. Vykdyti nelegalios migracijos prevenciją

sukurti nelegalios migracijos prevencijos sistemą

2000 metų I pusmetis

Vidaus reikalų ministerija, Užsienio reikalų ministerija

32. Siekti, kad darbdaviai negalėtų naudotis nelegalių migrantų darbo jėga

tobulinti teisės aktus, kurie užkardo nelegalių migrantų darbo jėgos panaudojimą

2001 metų I pusmetis

Vidaus reikalų ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

33. Siekti, kad būtų užkirstas kelias pereiti (pervažiuoti) valstybės sieną ne per valstybės sienos perėjimo punktą

užbaigti valstybės sienų su kaimyninėmis valstybėmis demarkavimo darbus ir jas techniškai įrengti

1999-2001 metai

Vidaus reikalų ministerija

34. Tobulinti imigracinę kontrolę pasienyje

rengiamame naujame Lietuvos Respublikos valstybės sienos ir jos apsaugos pagrindų įstatymo projekte išplėsti pasienio policijos teises vykdyti imigracinę kontrolę

2000 metų I pusmetis

Vidaus reikalų ministerija

35. Kontroliuoti užsieniečių buvimo Lietuvos Respublikoje teisėtumą

įsteigti policijos padalinį, kuris kovotų su nelegalia migracija, įgyvendintų jos prevencijos priemones, ir patvirtinti šio padalinio nuostatus

1999 metų II pusmetis

Vidaus reikalų ministerija

36. Tobulinti tyrimus apie nelegalių migrantų atvykimą ir buvimą valstybėje

parengti asmens tapatybės ir kelionės maršruto nustatymo metodiką

1999 metų II pusmetis

Vidaus reikalų ministerija

37. Padėti nelegaliems migrantams savanoriškai grįžti į jų kilmės valstybes

prisidėti prie Tarptautinės migracijos organizacijos priimtos Savanoriško migrantų grąžinimo programos vykdymo

Nuolat

Vidaus reikalų ministerija

Priedo pakeitimai:

Nr. 145, 00.02.08, Žin., 2000, Nr.14-362 (00.02.18)

 

___________________