Nutarimas netenka galios 1998-01-29:

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 85, 1998-01-22, Žin., 1998, Nr. 9-219 (1998-01-28), i. k. 0981100NUTA00000085

Dėl Nekilnojamojo turto registro nuostatų patvirtinimo

 

Suvestinė redakcija nuo 1997-10-04 iki 1998-01-28

 

Nutarimas paskelbtas: Žin. 1996, Nr. 82-1981, i. k. 0961100NUTA00001011

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL TEISINIO STATINIŲ REGISTRAVIMO LAIKINOSIOS TVARKOS PATVIRTINIMO

 

1996 m. rugpjūčio 23 d. Nr. 1011

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Teisinio statinių registravimo laikinąją tvarką (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. liepos 25 d. nutarimo Nr. 297 „Dėl pastatų, statinių ir butų teisinio registravimo“ (Žin., 1991, Nr. 23-630; 1994, Nr. 32-577) 1 punktą.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                      MINDAUGAS STANKEVIČIUS

 

 

 

STATYBOS IR URBANISTIKOS MINISTRĖ                              ALDONA BARANAUSKIENĖ

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1996 m. rugpjūčio 23 d. nutarimu Nr. 1011

 

Teisinio statinių registravimo laikinoji tvarka

 

Bendroji dalis

 

1. Vadovaujantis šia tvarka, registruojami dokumentai, patvirtinantys nuosavybės, patikėjimo ir kitas teises į gyvenamuosius namus (jų dalis, butus), negyvenamuosius pastatus, statinius (jų dalis), įrenginius, garažus, garažų boksus, vandentiekio bokštus, tunelius, viadukus, kelius, gatves, aikštes, sodo namus, nekilnojamąsias kultūros vertybes ir kitus objektus (toliau vadinama – statiniai), jeigu to reikalauja Lietuvos Respublikos teisės aktai. Šis registravimas vadinamas teisine statinių registracija.

2. Teisinė statinių registracija atliekama, kai:

2.1. registruojami dokumentai, patvirtinantys nuosavybės (patikėjimo) teises į statinius.

Pradinis dokumentų, patvirtinančių nuosavybės (patikėjimo) teises į statinius, registravimas atliekamas tais atvejais, kai statiniai registruojami pirmą kartą, taip pat kapitališkai suremontavus, rekonstravus, padalijus teisiškai įregistruotus statinius.

Vėlesnis dokumentų, patvirtinančių nuosavybės (patikėjimo) teises į statinius, registravimas atliekamas tais atvejais, kai teisiškai įregistruoti statiniai perleidžiami kitų asmenų nuosavybėn ar perduodami valdyti, naudotis, disponuoti patikėjimo teise.

Šiame punkte nurodyti dokumentai registruojami, jeigu yra atlikta statinių techninė inventorizacija;

2.2. registruojami dokumentai, patvirtinantys įkeitimo teisę ir įstatymų nustatytais atvejais – nuomos ar panaudos teises į statinius, nustačius naudojimosi patalpomis, esančiomis bendrojoje dalinėje nuosavybėje, tvarką, taip pat dokumentai, apribojantys savininkų (patikėjimo teisės turėtojų) teises disponuoti statiniais.

3. Statinius privalo teisiškai registruoti visi fiziniai ir juridiniai asmenys.

 

Teises į pastatus ir statinius patvirtinantys dokumentai

 

4. Nuosavybės, patikėjimo ar kitas teises į statinius patvirtina šie dokumentai (toliau vadinama – dokumentai):

4.1. Lietuvos Respublikos Seimo teisės aktai;

4.2. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimai;

4.3. Lietuvos Respublikos apskričių viršininkų sudarytų komisijų išduoti baigtų statyti statinių priėmimo naudoti aktai;

Punkto pakeitimai:

Nr. 1060, 1997-09-29, Žin., 1997, Nr. 90-2259 (1997-10-03), i. k. 0971100NUTA00001060

 

4.4. savivaldybių tarybų ir valdybų sprendimai bei merų potvarkiai;

4.5. savivaldybės, ministerijos ar kitos institucijos sprendimas dėl nuosavybės teisės atstatymo, kuriame nurodyta, kad konkretus pastatas, statinys (ar jo dalis, butas) grąžinamas natūra, arba sprendimas dėl teisinės registracijos valstybės, savivaldybės, kooperatinės ar visuomeninės organizacijos vardu;

4.6. notariškai patvirtintos sutartys (pirkimopardavimo, mainų, dovanojimo, įkeitimo ir kt.);

4.7. paveldėjimo teisės liudijimai;

4.8. teismo antstolių surašyti ir vyresniojo teismo antstolio patvirtinti turto pardavimo iš varžytynių aktai, turto pardavimo be varžytynių aktai, turto perdavimo išieškotojui aktai;

4.9. įsiteisėję teismų sprendimai;

4.10. valstybės ar savivaldybės turto privatizavimo sandoriai (privatizavimo objekto (statinių) perleidimo sutartys, statinių nuomos su išpirkimu sutartys bei politinei partijai ar politinei organizacijai perduotų statinių išpirkimo sutartys, kai visiškai sumokėta už statinius ir įvykdytos kitos sutartyje nurodytos privatizavimo sąlygos);

Punkto pakeitimai:

Nr. 1312, 1996-11-13, Žin., 1996, Nr. 112-2545 (1996-11-21), i. k. 0961100NUTA00001312

 

4.11. įmonės turto pardavimo iš varžytynių aktai (nuosavybės teisės liudijimai);

4.12. kiti įstatymų nustatyti dokumentai, kurių pagrindu įgyjama nuosavybės (patikėjimo) teisė į statinius;

4.13. statinių perdavimo ir priėmimo aktas, pasirašytas perduodančių ir priimančių statinius asmenų (pateikiamas papildomai, vykdant teisinę registraciją pagal 4.1, 4.2, 4.4, 4.5 ir 4.10 punktuose nurodytus dokumentus).

Papildyta punktu:

Nr. 1312, 1996-11-13, Žin., 1996, Nr. 112-2545 (1996-11-21), i. k. 0961100NUTA00001312

 

5. Dokumentai, apribojantys statinių savininkų (patikėjimo teisės turėtojų) teises disponuoti turtu, yra šie:

5.1. įsiteisėję teismų sprendimai;

5.2. teismų ir teisėjų nutartys dėl statinių arešto;

5.3. teismo antstolių reikalavimai įregistruoti statinių areštą;

5.4. kiti įstatymų nustatyti dokumentai, apribojantys statinių savininkų (patikėjimo teisės turėtojų) teises disponuoti turtu.

 

Statinių teisinė registracija

 

6. Statinius teisiškai registruoja valstybės įmonė Respublikinis inventorizavimo, projektavimo ir paslaugų biuras (toliau vadinama – Respublikinis inventorizavimo projektavimo, ir paslaugų biuras) bei jo filialai.

7. Teisiškai statiniai registruojami 4 ar 5 punktuose nurodytus dokumentus įregistravus Statybos ir urbanistikos ministerijos patvirtintos formos registracijos knygose ir padarius šiuose dokumentuose ir techninės inventorizacijos bylose atitinkamas žymas.

Atlikus pradinį dokumentų, patvirtinančių nuosavybės (patikėjimo) teises į statinius, registravimą, išduodamas nuosavybės (patikėjimo) teisės registracijos pažymėjimas.

8. Draudžiama teisiškai registruoti laikinus ar savavališkai pastatytus statinius, taip pat teisinė registracija draudžiama, jeigu teisės aktų nustatytais atvejais nepateikiama pajamų deklaravimo pažyma. Statiniai, esantys privačios žemės sklype, priklausančiame ne šio statinio savininkui, registruojami tik tada, kai sudaromas teisiškai patvirtintas susitarimas tarp statinių ir žemės savininkų dėl statinio savininko servituto teisės naudotis žemės plotu, kurio reikia statiniui eksploatuoti, ir privažiavimo keliais.

9. Respublikinis inventorizavimo, projektavimo ir paslaugų biuras ir jo filialai teisiškai įregistruoja statinį per 10 darbo dienų nuo dokumentų bei prašymo statinį teisiškai įregistruoti pateikimo dienos, jeigu ko kito nenustatyta Lietuvos Respublikos įstatymuose, arba motyvuotu raštu atsisako tą daryti, jeigu teisę į statinį patvirtinantys dokumentai neatitinka teisės aktų reikalavimų. Atsisakymas teisiškai įregistruoti statinį gali būti apskųstas teismui per 3 mėnesius Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka. Respublikinis inventorizavimo, projektavimo ir paslaugų biuras ir jo filialai, teisiškai įregistravę statinį, ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuosavybės (patikėjimo) teisės registracijos pažymėjimo kopiją neatlygintinai išsiunčia atitinkamo miesto (rajono) žemėtvarkos ir geodezijos tarnybai.

Dokumentai, nurodyti 5 punkte, turi būti įregistruoti jų gavimo dieną.

10. Detalizuotas pažymėjimas – tai nekilnojamojo turto registro duomenų bazės išrašas, patvirtinantis, kad asmeniui nuosavybės (patikėjimo) teise priklauso statinys, ir nurodantis turto apsunkinimus (įkeitimą, areštą ir kt.). Respublikinis inventorizavimo, projektavimo ir paslaugų biuras ir jo filialai išduoda detalizuotą pažymėjimą (tik vieną egzempliorių) nuosavybės (patikėjimo) teisės turėtojui, jeigu jis šio pažymėjimo prašo. Detalizuotame pažymėjime, kurio formą tvirtina Statybos ir urbanistikos ministerija, nurodoma, kam jis išduodamas, kas turto savininkas (ar patikėjimo teisės turėtojas), koks turtas priklauso savininkui (patikėjimo teisės turėtojui), turto adresas, turto įsigijimo pagrindas, vertė, nusidėvėjimo procentas, bendrasis bei gyvenamasis plotai. Detalizuotame pažymėjime nurodoma, ar turtui uždėtas areštas, ar turtas įkeistas ar kitaip apsunkintas, be to, pažymima apie anksčiau išduotus šio turto detalizuotus pažymėjimus. Detalizuotas pažymėjimas galioja mėnesį. Detalizuoto pažymėjimo galiojimo laiku neišduodamas kitas detalizuotas pažymėjimas. Duomenys, esantys detalizuotame pažymėjime, turi atitikti įrašus statinių teisinės registracijos dokumentuose. Respublikinis inventorizavimo, projektavimo ir paslaugų biuras atsako už detalizuoto pažymėjimo duomenų teisingumą (pagal šio pažymėjimo išdavimo dienos būklę).

11. Detalizuotų pažymėjimų išdavimo bei kitų su statinių teisine registracija susijusių paslaugų kainas tvirtina Komunalinio ūkio ir paslaugų departamentas prie Statybos ir urbanistikos ministerijos, suderinęs šį klausimą su Valstybine konkurencijos ir vartotojų teisių gynimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.

 

Statinių registro tvarkymas ir naudojimas

 

12. Teisiškai įregistravus statinius, duomenys apie juos, jų savininkus (patikėjimo teisės turėtojus), statinių įkeitimą, areštą ir kitokį apsunkinimą įrašomi į nekilnojamojo turto registro duomenų bazę (toliau vadinama – duomenų bazė) Komunalinio ūkio ir paslaugų departamento prie Statybos ir urbanistikos ministerijos nustatyta tvarka.

Statiniai teisiškai įregistruojami ir įrašai duomenų bazėje daromi tą pačią darbo dieną.

13. Į duomenų bazę įrašyti duomenys apie statinius, jų savininkus (patikėjimo teisės turėtojus), statinių įkeitimą ar kitokį apsunkinimą turi atitikti įregistruotų dokumentų, nurodytų 4 ir 5 punktuose, duomenis.

14. Duomenis į duomenų bazę įrašo ir už jų teisingumą atsako Respublikinis inventorizavimo, projektavimo ir paslaugų biuras.

15. Visi fiziniai ir juridiniai asmenys turi teisę gauti informaciją apie statinių savininkus (patikėjimo teisės turėtojus), turto įkeitimą ar kitokį turto apsunkinimą, pateikę motyvuotą prašymą Komunalinio ūkio ir paslaugų departamento prie Statybos ir urbanistikos ministerijos nustatyta tvarka.

16. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. liepos 19 d. nutarime Nr. 989 „Dėl naudojimosi valstybinių kadastrų, klasifikatorių ir registrų duomenimis tvarkos“ (Žin., 1995, Nr. 61-1537, Nr. 70-1680, Nr. 98-2198; 1996, Nr. 14-366, Nr. 28-689) nurodytiems subjektams informacija apie statinių savininkus (patikėjimo teisės turėtojus), jų turto apsunkinimą teikiama nemokamai, kitiems fiziniams ir juridiniams asmenims – už atlyginimą, kurio dydį nustato Komunalinio ūkio ir paslaugų departamentas prie Statybos ir urbanistikos ministerijos, suderinęs jį su Valstybine konkurencijos ir vartotojų teisių gynimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.

17. Respublikinis inventorizavimo, projektavimo ir paslaugų biuras atsako už žalą, padarytą fiziniams ir juridiniams asmenims dėl biuro darbuotojų, teisiškai registruojančių statinius ir tvarkančių duomenų bazę, kaltės Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyta tvarka.

______________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 1312, 1996-11-13, Žin., 1996, Nr. 112-2545 (1996-11-21), i. k. 0961100NUTA00001312

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. rugpjūčio 23 d. nutarimo Nr. 1011 „Dėl Teisinio statinių registravimo laikinosios tvarkos patvirtinimo" dalinio pakeitimo

 

2.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 1060, 1997-09-29, Žin., 1997, Nr. 90-2259 (1997-10-03), i. k. 0971100NUTA00001060

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. rugpjūčio 23 d. nutarimo Nr. 1011 „Dėl Teisinio statinių registravimo laikinosios tvarkos patvirtinimo" dalinio pakeitimo