Įstatymas skelbtas: Žin., 1994, Nr. 99-1957

Neoficialus įstatymo tekstas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

LIETUVOS BANKO

ĮSTATYMAS

1994 m. gruodžio 1 d. Nr. I-678

Vilnius

Nauja įstatymo redakcija:

Nr. IX-205, 2001 03 13, Žin., 2001, Nr. 28-890 (2001 03 30)

 

PIRMASIS SKIRSNIS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1 straipsnio redakcija iki dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

1 straipsnis. Lietuvos bankas

1. Lietuvos Respublikoje centrinis bankas yra Lietuvos bankas, kuris nuosavybės teise priklauso Lietuvos valstybei. Lietuvos bankas yra Europos centrinių bankų sistemos dalis. Lietuvos banko veiklos reglamentavimas suderintas su šio įstatymo priede nurodytais Europos Sąjungos teisės aktais.

2. Lietuvos bankas turtą valdo, naudoja ir juo disponuoja šio įstatymo nustatytu mastu, tvarka ir sąlygomis.

3. Lietuvos banką steigia ir likviduoja Seimas.

1 straipsnio redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

1 straipsnis. Lietuvos bankas

1. Lietuvos Respublikoje centrinis bankas yra Lietuvos bankas, kuris nuosavybės teise priklauso Lietuvos valstybei. Lietuvos bankas yra sudėtinė Europos centrinių bankų sistemos dalis ir Europos centrinių bankų sistemos tikslų siekia bei uždavinius vykdo vadovaudamasis Europos centrinio banko gairėmis ir nurodymais. Lietuvos bankas savo funkcijas atlieka ir veiklą vykdo tiek, kiek tai neprieštarauja Europos centrinio banko ir Europos centrinių bankų sistemos tikslams ir Europos Sąjungos teisės aktams, tarp jų Europos centrinio banko teisės aktams. Lietuvos banko veiklos reglamentavimas suderintas su šio įstatymo priede nurodytais Europos Sąjungos teisės aktais.

2. Lietuvos bankas turtą valdo, naudoja ir juo disponuoja Europos Sąjungos teisės ir šio įstatymo nustatytu mastu, tvarka ir sąlygomis.

3. Lietuvos banką steigia Seimas.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1998, 2004-02-05, Žin., 2004, Nr. 28-869 (2004-02-21)

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

2 straipsnis. Lietuvos banko teisinis statusas

1. Lietuvos bankas yra juridinis asmuo.

2. Lietuvos bankas turi antspaudą, kuriame yra Lietuvos valstybės herbas ir žodžiai „Lietuvos bankas“.

3. Lietuvos banko buveinė yra Vilniuje, Gedimino pr. 6.

4. Lietuvos valstybė neatsako už Lietuvos banko prievoles ir Lietuvos bankas neatsako už Lietuvos valstybės prievoles.

 

3 straipsnis. Lietuvos banko nepriklausomumas

1. Lietuvos bankas vadovaujasi Europos Bendrijos steigimo sutartimi, taip pat Europos Bendrijos steigimo sutarties Protokolu dėl Europos centrinių bankų sistemos ir Europos centrinio banko statuto bei kitais Europos Sąjungos teisės aktais. Lietuvos bankas taip pat vadovaujasi Lietuvos Respublikos įstatymais ir kitais teisės aktais tiek, kiek jie neprieštarauja Europos Bendrijos steigimo sutarčiai, taip pat Europos Bendrijos steigimo sutarties Protokolui dėl Europos centrinių bankų sistemos ir Europos centrinio banko statuto. Esant prieštaravimų tarp Lietuvos Respublikos teisės aktų ir tarptautinių sutarčių, vadovaujamasi Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis.

2. Įgyvendindamas tikslus ir atlikdamas savo funkcijas bei vykdydamas tam reikalingą veiklą, Lietuvos bankas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas, jo pavaduotojai, valdybos nariai ir kiti Lietuvos banko tarnautojai (toliau – Lietuvos banko tarnautojai) turi nesiekti nurodymų ir jų nepriimti iš Europos Sąjungos institucijų ir organų, Europos Sąjungos valstybių narių vyriausybių ar iš jokios kitos institucijos ar organo. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir valstybės institucijos privalo gerbti Lietuvos banko nepriklausomumą ir nesiekti daryti įtaką Lietuvos bankui ir Lietuvos banko tarnautojams, kai jie vykdo savo pareigas.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1998, 2004-02-05, Žin., 2004, Nr. 28-869 (2004-02-21)

 

4 straipsnis. Lietuvos banko skyriai, atstovybės, įstaigos, įmonės

Lietuvos bankas turi teisę steigti skyrius, atstovybes, įstaigas ir įmones bei būti kitų įstaigų ir įmonių akcininku ar dalininku tiek Lietuvos Respublikoje, tiek užsienio valstybėse, jei to reikia Lietuvos banko funkcijoms atlikti.

 

5 straipsnis. Lietuvos banko užsienio ryšiai ir atstovavimas valstybei

1. Lietuvos bankas palaiko ryšius ir sudaro sutartis su užsienio valstybių ir tarptautinėmis finansų institucijomis.

2. Lietuvos bankas gali atstovauti Lietuvos Respublikai tarptautinėse finansų institucijose.

 

6 straipsnio pavadinimo redakcija iki dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

6 straipsnis. Išimtinė Lietuvos banko teisė leisti pinigus

6 straipsnio pavadinimo redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

6 straipsnis. Banknotų ir monetų išleidimas

 

1 dalies redakcija iki dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

1. Pinigų emisijos teisę turi tik Lietuvos bankas. Jis:

1) įstatymų nustatyta tvarka išleidžia į apyvartą ir išima iš apyvartos Lietuvos Respublikos pinigus;

2) nustato Lietuvos Respublikos pinigų nominalus, skiriamuosius, apsaugos ir mokumo požymius, išima iš apyvartos banknotus ir monetas, pakeičia juos kitais ir apie tai paskelbia viešai, organizuoja pinigų gaminimą, gabenimą bei saugojimą, nustato susidėvėjusių ir sugadintų pinigų išėmimo iš apyvartos, jų keitimo bei naikinimo tvarką, Lietuvos Respublikos banknotų ir monetų atvaizdų naudojimo tvarką, sudaro atsarginius banknotų ir monetų fondus, atlieka Lietuvos Respublikos pinigų ir Europos Sąjungos bendros valiutos banknotų ir monetų ekspertizę.

1 dalies redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

1. Lietuvos bankas, laikydamasis Europos Bendrijos steigimo sutarties reikalavimų, turi teisę išleisti banknotus ir monetas.

 

2. Lietuvos bankas yra nacionalinis analizės centras ir nacionalinis monetų analizės centras Lietuvos Respublikoje.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1998, 2004-02-05, Žin., 2004, Nr. 28-869 (2004-02-21)

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

7 straipsnio redakcija iki dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

7 straipsnis. Lietuvos banko pagrindinis tikslas

1. Pagrindinis Lietuvos banko tikslas – palaikyti kainų stabilumą.

2. Lietuvos bankas pagal savo kompetenciją palaiko Lietuvos Respublikos Vyriausybės ekonominę politiką, kiek ji neprieštarauja Lietuvos banko pagrindiniam tikslui.

7 straipsnio redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

7 straipsnis. Lietuvos banko pagrindinis tikslas

1. Vadovaujantis Europos Bendrijos steigimo sutartimi, pagrindinis Lietuvos banko tikslas – palaikyti kainų stabilumą.

2. Nepažeisdamas pagrindinio tikslo, Lietuvos bankas pagal savo kompetenciją remia bendrąsias ekonominės politikos kryptis Europos Bendrijoje, kad padėtų siekti Europos Bendrijos steigimo sutartyje nustatytų Europos Bendrijos tikslų, ir palaiko Lietuvos Respublikos Vyriausybės ekonominę politiką, kiek ji neprieštarauja Lietuvos banko pagrindiniam tikslui ir atitinka Europos centrinio banko ir Europos centrinių bankų sistemos tikslus.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1998, 2004-02-05, Žin., 2004, Nr. 28-869 (2004-02-21)

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

8 straipsnio redakcija iki dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

8 straipsnis. Lietuvos banko funkcijos ir veikla

1. Lietuvos bankas, įgyvendindamas pagrindinį tikslą, atlieka šias funkcijas:

1) vykdo Lietuvos Respublikos pinigų emisiją;

2) formuoja ir vykdo pinigų politiką;

3) nustato lito kurso reguliavimo sistemą ir skelbia oficialų lito kursą;

4) valdo, naudoja Lietuvos banko užsienio atsargas ir jomis disponuoja;

5) atlieka valstybės iždo agento funkcijas;

6) įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytais atvejais ir tvarka išduoda bei atšaukia licencijas Lietuvos Respublikos kredito įstaigoms bei užsienio valstybių kredito įstaigų filialams ir prižiūri jų veiklą, taip pat atlieka kitas įstatymų nustatytas funkcijas, susijusias su kredito įstaigų veikla;

7) nustato Lietuvos Respublikos kredito įstaigų ir užsienio valstybių kredito įstaigų skyrių, veikiančių Lietuvos Respublikoje, finansinės apskaitos principus ir atskaitomybės tvarką;

8) skatina patvarų ir veiksmingą mokėjimo ir vertybinių popierių atsiskaitymo sistemų veikimą;

9) renka pinigų ir bankų, mokėjimo balanso, Lietuvos finansinės ir su ja susijusios statistikos duomenis, diegia šios statistikos surinkimo, atskaitomybės, jos skelbimo standartus, sudaro Lietuvos Respublikos mokėjimų balansą.

2. Lietuvos bankas vykdo veiklą, reikalingą šio straipsnio 1 dalyje numatytoms funkcijoms įgyvendinti ir tam reikalingai infrastruktūrai sukurti bei palaikyti.

8 straipsnio redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

8 straipsnis. Lietuvos banko funkcijos ir veikla

1. Vykdydamas Europos Bendrijos steigimo sutarties nuostatas ir veikdamas kaip sudėtinė Europos centrinių bankų sistemos dalis, Lietuvos bankas atlieka šias funkcijas:

1) išleidžia banknotus ir vykdo kitą su tuo susijusią veiklą;

2) įgyvendina pinigų politiką;

3) valdo, naudoja Lietuvos banko oficialiąsias užsienio atsargas (toliau – užsienio atsargos) ir jomis disponuoja;

4) skatina patvarų ir veiksmingą mokėjimo ir vertybinių popierių atsiskaitymo sistemų veikimą;

5) renka Europos centrinių bankų sistemos uždaviniams vykdyti reikalingą statistinę informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir ūkio subjektų.

2. Lietuvos bankas taip pat:

1) pagal susitarimą su Finansų ministerija atlieka valstybės iždo agento funkcijas;

2) įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytais atvejais ir tvarka išduoda ir atšaukia licencijas Lietuvos Respublikos kredito įstaigoms bei užsienio valstybių kredito įstaigų filialams ir prižiūri jų veiklą, taip pat atlieka kitas įstatymų nustatytas funkcijas, susijusias su kredito įstaigų veikla;

3) nustato Lietuvos Respublikos kredito įstaigų ir užsienio valstybių kredito įstaigų filialų, veikiančių Lietuvos Respublikoje, finansinės apskaitos ir atskaitomybės principus;

4) renka Lietuvos banko funkcijoms, nesusijusioms su Europos centrinių bankų sistemos veikla, vykdyti reikalingą statistinę informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir ūkio subjektų, nustato jos rinkimo, sudarymo ir platinimo tvarką, taip pat sudaro Lietuvos Respublikos mokėjimų ir tarptautinių investicijų balansus ir finansines sąskaitas;

5) savo nustatyta tvarka, sąlygomis ir terminais gali duoti paskolas, užtikrintas įkeičiamu Lietuvos bankui pakankamu turtu, Lietuvos Respublikoje įregistruotoms kredito įstaigoms, jei tai neprieštarauja reikalavimams, kylantiems dėl Lietuvos banko dalyvavimo Europos centrinių bankų sistemoje, ypač reikalavimams, kylantiems dėl viešosios teisės subjektų vardu atliekamų operacijų;

6) išleidžia monetas, laikydamasis Europos Bendrijos steigimo sutarties reikalavimų, ir vykdo kitą su tuo susijusią veiklą.

3. Lietuvos bankas vykdo veiklą, reikalingą šio straipsnio 1 ir 2 dalyse numatytoms funkcijoms įgyvendinti ir tam reikalingai infrastruktūrai sukurti bei palaikyti.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1598, 2003-06-05, Žin., 2003, Nr. 61-2755 (2003-06-27)

Nr. IX-2069, 2004-03-23, Žin., 2004, Nr. 54-1830 (2004-04-15)

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

9 straipsnis. Lietuvos banko teisės aktai

Lietuvos banko valdyba priima nutarimus, o Lietuvos banko valdybos pirmininkas išleidžia įsakymus pagal savo kompetenciją.

 

ANTRASIS SKIRSNIS

LIETUVOS BANKO VEIKLOS ORGANIZAVIMAS IR VALDYMAS

 

10 straipsnis. Lietuvos banko valdyba

1. Lietuvos bankui vadovauja Lietuvos banko valdyba. Valdybą sudaro Lietuvos banko valdybos pirmininkas, du jo pavaduotojai ir du valdybos nariai.

2. Lietuvos banko valdybos pirmininku, jo pavaduotojais ir valdybos nariais gali būti tik Lietuvos Respublikos piliečiai, jeigu jiems iki paskyrimo dienos nesukakę 65 metai.

3. Lietuvos banko valdybos pirmininkas, jo pavaduotojai ir valdybos nariai gali dalyvauti valdant tarptautines finansų institucijas, kurių narė yra Lietuvos Respublika ar Lietuvos bankas.

4. Lietuvos banko valdybos pirmininką penkeriems metams skiria ir atleidžia prieš terminą Seimas Respublikos Prezidento teikimu.

5. Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojus ir valdybos narius devyneriems metams skiria ir atleidžia prieš terminą Respublikos Prezidentas Lietuvos banko valdybos pirmininko teikimu.

6. Lietuvos banko valdybos pirmininkas į šias pareigas gali būti skiriamas neribojant kadencijų skaičiaus. Valdybos pirmininko pavaduotojai ir valdybos nariai į šias pareigas gali būti skiriami ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės.

7. Atlyginimo dydį Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojams ir valdybos nariams nustato valdyba, atsižvelgdama į valdybos pirmininko atlyginimo dydį.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1998, 2004-02-05, Žin., 2004, Nr. 28-869 (2004-02-21)

 

11 straipsnis. Lietuvos banko valdybos funkcijos ir veikla

1. Lietuvos banko valdyba:

1) nustato Lietuvos banko pinigų politikos programą;

2) nustato rediskonto, paskolų, indėlių, atviros rinkos operacijų Lietuvos banke ir kredito įstaigų privalomųjų atsargų sudarymo bei laikymo Lietuvos banke tvarką, nustato kitų pinigų politikos priemonių taikymo tvarką;

3) nustato lito kurso reguliavimo sistemą ir oficialaus lito kurso skaičiavimo tvarką;

1 dalies 1, 2 ir 3 punktai netenka galios nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą.

 

1 dalies 4 punkto redakcija iki dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

4) nustato Lietuvos banko užsienio atsargų valdymo, naudojimo ir disponavimo jomis principus ir tvarką;

1 dalies 4 punkto redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

4) nustato užsienio atsargų, kurios Europos Sąjungos teisės aktų nustatyta tvarka nebuvo perduotos Europos centriniam bankui, valdymo, naudojimo ir disponavimo jomis principus ir tvarką, atitinkančius Europos centrinio banko reikalavimus, taikomus nacionalinių centrinių bankų užsienio atsargoms;

 

5) nustato Lietuvos banko išleidžiamų skolos vertybinių popierių emisijos ir apyvartos tvarką;

1 dalies 5 punktas netenka galios nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą.

 

6) nustato kredito įstaigų riziką ribojančius normatyvus, jų dydžius bei skaičiavimo metodiką;

7) priima nutarimus;

 

1 dalies 8 ir 9 punktų redakcija iki dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

8) sprendžia klausimus dėl Lietuvos banko dalyvavimo tarptautiniuose bankuose ir kitose tarptautinėse finansų institucijose, jei tai susiję su Lietuvos banko funkcijomis;

9) sprendžia pinigų išleidimo ir išėmimo iš apyvartos bei kitus su tuo susijusius klausimus, nustatytus šio įstatymo 6 straipsnyje;

1 dalies 8 ir 9 punktų redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

8) Europos centriniam bankui pritarus, sprendžia klausimus dėl Lietuvos banko dalyvavimo tarptautinėse pinigų institucijose;

9) laikydamasi Europos Bendrijos steigimo sutarties reikalavimų, sprendžia banknotų ir monetų išleidimo, išėmimo iš apyvartos ir kitus su tuo susijusius klausimus;

 

10) steigia Lietuvos banko skyrius, atstovybes, įmones ir įstaigas savo funkcijoms atlikti, taip pat sprendžia klausimus dėl įmonių, įstaigų, susijusių su Lietuvos banko funkcijomis, akcijų (jų dalies) įsigijimo;

11) tvirtina Lietuvos banko struktūrą;

12) nustato Lietuvos banko tarnautojų tarnybos (darbo) principus ir tarnautojo statusą, tvirtina valdybos darbo reglamentą;

13) taiko įstatymų nustatytas poveikio priemones kredito įstaigoms;

14) sprendžia klausimus dėl bankroto bylų iškėlimo kredito įstaigoms;

15) tvirtina Lietuvos banko biudžetą;

 

1 dalies 16 ir 17 punktų redakcija iki dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

16) nustato Lietuvos banko finansinės apskaitos politiką, tvirtina metinę finansinę ataskaitą ir finansinių metų pelno paskirstymą;

17) nustato Lietuvos banko turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo tvarką ir sąlygas, taip pat pirkimų tvarką;

1 dalies 16 ir 17 punktų redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

16) vadovaudamasi Europos centrinio banko teisės aktų reikalavimais, nustato Lietuvos banko finansinės apskaitos politiką, tvirtina metinę finansinę ataskaitą ir finansinių metų pelno paskirstymą, kaip nustatyta šio įstatymo 23 straipsnio 3 dalyje;.

17) nustato Lietuvos banko turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo tvarką, kurios pagrindinis principas – siekti Europos centrinių bankų sistemos tikslų ir vykdyti uždavinius ekonomiškiausiomis, efektyviausiomis ir rezultatyviausiomis priemonėmis, taip pat nustato pirkimų tvarką;

 

18) sprendžia klausimus dėl įstatymuose nustatytų licencijų, leidimų, sutikimų išdavimo kredito įstaigoms ir jų atšaukimo dėl prieštaravimo (neprieštaravimo) kredito įstaigos kvalifikuotosios įstatinio kapitalo ir (arba) balsavimo teisių dalies įsigijimui (padidinimui), taip pat dėl asmenų, turinčių kredito įstaigos kvalifikuotąją įstatinio kapitalo ir (arba) balsavimo teisių dalį, teisės naudotis balsavimo teise sustabdymo ar sustabdymo atšaukimo;

19) vykdo kitą veiklą, susijusią su Lietuvos banko pagrindinio tikslo įgyvendinimu.

 

2 dalies redakcija iki dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

2. Lietuvos banko valdyba gali dalį savo funkcijų pavesti vykdyti valdybos pirmininkui, išskyrus šio straipsnio 1 dalies 1, 2, 3, 4, 6, 7, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 18 ir 19 punktuose numatytas funkcijas.

2 dalies redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

2. Lietuvos banko valdyba gali dalį savo funkcijų pavesti vykdyti valdybos pirmininkui, išskyrus šio straipsnio 1 dalies 4, 6, 7, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 18 ir 19 punktuose numatytas funkcijas.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1998, 2004-02-05, Žin., 2004, Nr. 28-869 (2004-02-21)

Nr. IX-2069, 2004-03-23, Žin., 2004, Nr. 54-1830 (2004-04-15)

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

Nr. XI-202, 2009-03-19, Žin., 2009, Nr. 38-1441 (2009-04-04)

 

12 straipsnis. Lietuvos banko valdybos narių atleidimas iš pareigų

1. Lietuvos banko valdybos pirmininkas, jo pavaduotojai ir valdybos nariai atleidžiami prieš terminą, tik kai jie neatitinka reikalavimų, kurie reikalingi šioms pareigoms atlikti, arba kai jie pripažįstami kaltais padarę sunkų nusižengimą.

2. Sprendimą dėl Lietuvos banko valdybos pirmininko atleidimo šio straipsnio 1 dalyje nurodytais pagrindais priima Seimas Respublikos Prezidento teikimu, o dėl valdybos pirmininko pavaduotojų ir valdybos narių – Respublikos Prezidentas Lietuvos banko valdybos pirmininko teikimu.

3. Sprendimas dėl atleidimo priimamas per vieną mėnesį nuo teikimo Seimui ar Respublikos Prezidentui įteikimo dienos. Nepriėmus sprendimo per šį terminą, asmuo, dėl kurio buvo teikimas, toliau eina pareigas.

4. Lietuvos banko valdybos pirmininkas sprendimą dėl atleidimo prieš terminą turi teisę per du mėnesius nuo sprendimo paskelbimo dienos arba nuo pranešimo apie jį gavimo dienos, arba, jei to nebuvo padaryta, nuo tos dienos, kurią ieškovas apie jį sužinojo, apskųsti Europos Teisingumo Teismui, motyvuodamas Europos Bendrijos steigimo sutarties ar kitos teisės normos, susijusios su minėtos sutarties taikymu, pažeidimu. Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojai ir valdybos nariai sprendimą dėl atleidimo prieš terminą turi teisę apskųsti Vilniaus apygardos teismui.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1998, 2004-02-05, Žin., 2004, Nr. 28-869 (2004-02-21)

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

13 straipsnis. Lietuvos banko valdybos narių atsistatydinimas

1. Lietuvos banko valdybos pirmininkas gali atsistatydinti įteikęs prašymą Respublikos Prezidentui, o valdybos pirmininko pavaduotojai ir valdybos nariai – valdybos pirmininkui.

2. Lietuvos banko valdybos pirmininko prašymą dėl atsistatydinimo svarsto Seimas, o pirmininko pavaduotojų ir valdybos narių – Respublikos Prezidentas.

3. Sprendimas dėl atsistatydinimo priimamas per vieną mėnesį nuo prašymo atsistatydinti įteikimo dienos.

4. Jeigu sprendimas per šio straipsnio 3 dalyje nustatytą terminą nepriimamas, valdybos pirmininkas, valdybos pirmininko pavaduotojai ir valdybos nariai laikomi atsistatydinusiais po mėnesio nuo prašymo padavimo dienos.

5. Kai priimamas sprendimas netenkinti prašymo, valdybos pirmininkas, valdybos pirmininko pavaduotojai ir valdybos nariai laikomi atsistatydinusiais po mėnesio nuo tokio sprendimo priėmimo dienos, jeigu jie per dvi savaites nuo sprendimo netenkinti prašymo priėmimo pateikia ankstesnį prašymą patvirtinantį prašymą.

 

14 straipsnis. Lietuvos banko valdybos posėdžiai

1. Lietuvos banko valdybos posėdžiai rengiami prireikus, bet ne rečiau kaip vieną kartą per mėnesį. Valdybos posėdžių rengimo tvarką nustato Lietuvos banko valdybos darbo reglamentas.

2. Lietuvos banko valdybos posėdžiai yra teisėti, kai juose dalyvauja ne mažiau kaip trys valdybos nariai. Lietuvos banko valdybos sprendimai priimami ne mažiau kaip trijų balsų dauguma.

3. Lietuvos banko valdybos posėdžiams pirmininkauja valdybos pirmininkas arba vienas iš jo pavaduotojų valdybos darbo reglamento nustatyta tvarka.

4. Lietuvos banko valdybos sprendimai įgyvendinami jos nutarimais arba valdybos pirmininko įsakymais.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1998, 2004-02-05, Žin., 2004, Nr. 28-869 (2004-02-21)

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

15 straipsnis. Lietuvos banko valdybos narių balsavimo teisės apribojimas

Jei Lietuvos banko valdybos posėdyje sprendžiamas klausimas susijęs su valdybos nario privačiais interesais, keliančiais viešųjų ir privačių interesų konfliktą, valdybos narys apie tai raštu praneša prieš svarstymą ir neturi teisės dalyvauti svarstant ir priimant sprendimą.

 

16 straipsnis. Lietuvos banko valdybos narių veiklos apribojimas

1. Lietuvos banko valdybos pirmininkas, jo pavaduotojai ir valdybos nariai gali dirbti tik Lietuvos banke, tik šiose pareigose ir negali verstis jokia kita veikla, kuri sukeltų viešųjų ir privačių interesų konfliktą. Lietuvos banko valdyba gali jiems duoti sutikimą dirbti mokslinį ar pedagoginį darbą.

2. Lietuvos banko valdybos pirmininkas, jo pavaduotojai ir valdybos nariai vienerius metus po to, kai nustoja eiti savo pareigas, privalo vengti viešųjų ir privačių interesų konflikto, kuris kiltų dėl jų naujos veiklos. Ketindami imtis tokios veiklos, kuri, jų manymu, galėtų kelti viešųjų ir privačių interesų konfliktą, prieš įsipareigodami jos imtis, jie raštu apie tai informuoja Lietuvos banko valdybą ir prašo jos nuomonės.

3. Lietuvos banko valdybos pirmininkui, jo pavaduotojams ir valdybos nariams nustojus eiti pareigas išmokama išeitinė kompensacija. Ši kompensacija išmokama tiek jų vidutinių mėnesinių atlyginimų dydžio, kiek metų nepertraukiamai truko jų kadencija Lietuvos banke, bet ne daugiau kaip šešių vidutinių mėnesinių atlyginimų. Išeitinė kompensacija nemokama nustojus eiti pareigas dėl pripažinimo kaltu padarius sunkų nusižengimą.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1998, 2004-02-05, Žin., 2004, Nr. 28-869 (2004-02-21)

 

17 straipsnis. Lietuvos banko valdybos pirmininkas

1. Lietuvos banko valdybos pirmininkas:

1) organizuoja Lietuvos banko darbą;

2) be atskiro įgaliojimo atstovauja Lietuvos bankui Lietuvos Respublikoje bei užsienyje;

3) sudaro darbo sutartis su Lietuvos banko tarnautojais bei Lietuvos banko skyrių, atstovybių ar Lietuvos banko įstaigų, įmonių vadovais, skatina pasižymėjusius tarnautojus, skiria drausmines nuobaudas;

4) tvirtina valdybos pirmininko, jo pavaduotojų ir valdybos narių pasiskirstymą pareigomis;

5) išduoda įgaliojimus;

6) tvirtina Lietuvos banko struktūrinių padalinių nuostatus;

7) atlieka kitas Lietuvos banko valdybos pavestas funkcijas.

2. Kai Lietuvos banko valdybos pirmininko nėra, Lietuvos banko valdybos pirmininko pareigas jo pavedimu eina vienas iš pavaduotojų.

3. Lietuvos banko valdybos pirmininkas arba jo pavaduotojas turi teisę dalyvauti Lietuvos Respublikos Vyriausybės posėdžiuose patariamojo balso teise.

4. Lietuvos banko valdybos pirmininko atlyginimas lygus šešiems piniginio tarpininkavimo įstaigų tarnautojų vidutiniams mėnesiniams darbo užmokesčiams, skelbiamiems Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.

5. Lietuvos banko valdybos pirmininkui atstovavimo šalyje ir užsienyje išlaidoms finansuoti neatsiskaitytinai kas mėnesį skiriama 20 procentų jo darbo užmokesčio dydžio suma.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1998, 2004-02-05, Žin., 2004, Nr. 28-869 (2004-02-21)

 

18 straipsnis. Lietuvos banko tarnautojai

1. Lietuvos banko tarnautojai šio įstatymo nustatytas Lietuvos banko funkcijas atlieka vykdydami Lietuvos banko valdybos nutarimus ir pirmininko įsakymus, vadovaudamiesi atitinkamo struktūrinio padalinio nuostatais ir darbo sutartimi.

2. Lietuvos banko tarnautojams taikomi darbo santykius reglamentuojantys įstatymai.

3. Lietuvos banko tarnautojai gali dirbti tik šiame banke. Lietuvos banko valdybos sutikimu galima dirbti ir kitur.

4. Lietuvos banko valdyba turi teisę Lietuvos banko tarnautojo prašymu ar savo iniciatyva Lietuvos banko tarnautojo sutikimu laikinai deleguoti tarnautoją darbui į Europos Sąjungos, tarptautines, kitos valstybės institucijas ir organus, nenutraukiant su juo darbo sutarties ir nesustabdant tarnybos Lietuvos banke stažo skaičiavimo, nekeičiant arba darbo sutarties šalims pakeičiant darbo sutartimi nustatytas darbo apmokėjimo sąlygas. Lietuvos banko tarnautojas paties prašymu ir Lietuvos banko valdybos sutikimu gali vykti tam tikram laikui dirbti į šioje dalyje išvardytas institucijas ir organus, suteikus nemokamų atostogų ir nesustabdžius tarnybos Lietuvos banke stažo skaičiavimo.

5. Lietuvos banko tarnautojams gali būti suteikiamos finansinės paslaugos Lietuvos banko valdybos nustatyta tvarka ir sąlygomis.

6. Informaciją apie tarnautoją Lietuvos bankas teikia tik įstatymų nustatytais atvejais ir tvarka.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1998, 2004-02-05, Žin., 2004, Nr. 28-869 (2004-02-21)

 

18(1) straipsnis. Reikalavimai Lietuvos banko tarnautojams, siekiant išvengti viešųjų ir privačių interesų konflikto

1. Lietuvos banko tarnautojai privalo vengti veiklos, kuri sukeltų viešųjų ir privačių interesų konfliktą.

2. Lietuvos banko valdyba, užtikrindama Lietuvos banko interesus ir siekdama įsitikinti, kad Lietuvos banko tarnautojai vengia viešųjų ir privačių interesų konflikto, nepasinaudoja valstybės, tarnybos ir banko paslaptį sudarančia informacija ir nesudaro galimybių kitiems asmenims pasinaudoti ja savo ar kitų asmenų interesams, gali nustatyti, kokią informaciją apie asmeninę ir šeimos finansinę veiklą jie privalo pateikti Lietuvos bankui, taip pat gali nustatyti apribojimus sudaryti atitinkamus finansinius sandorius ir verstis tam tikra veikla.

Įstatymas papildytas straipsniu:

Nr. IX-1998, 2004-02-05, Žin., 2004, Nr. 28-869 (2004-02-21)

 

19 straipsnis. Pareiga saugoti paslaptis

1. Lietuvos banko tarnautojai bei kiti asmenys, kuriems suteikta teisė susipažinti su valstybės, tarnybos ir banko paslaptis sudarančia informacija arba kurie sužino ją be tokios teisės, privalo saugoti valstybės, tarnybos ir banko paslaptis sudarančią informaciją. Ši pareiga išlieka ir pasibaigus Lietuvos banko tarnautojų darbo santykiams su Lietuvos banku ar kitų asmenų bet kokiems kitiems ryšiams, susijusiems su Lietuvos banku.

 

2, 3 ir 4 dalių redakcija iki dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

2. Banko paslaptis – tai Lietuvos banko veikloje naudojama informacija, kuri pagal savo svarbą nesudaro valstybės ir tarnybos paslapties, tačiau kurios neteisėtas atskleidimas arba praradimas gali turėti neigiamų padarinių Lietuvos banko funkcionavimui ir jo vykdomai veiklai, pakenkti teisėtiems kitų asmenų interesams.

3. Valstybės, tarnybos ir banko paslaptis sudarančios informacijos detalius sąrašus tvirtina Lietuvos banko valdybos pirmininkas. Valstybės ir tarnybos paslaptis sudarančios informacijos detalūs sąrašai tvirtinami ir keičiami Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo nustatyta tvarka.

4. Susipažinimo su banko paslaptį sudarančia informacija bei jos naudojimo tvarką tvirtina Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

2, 3 ir 4 dalių redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

2. Banko paslaptistai bet kokia nevieša su Europos centrinių bankų sistema susijusi informacija ir kita Lietuvos banko veikloje naudojama informacija, kuri pagal savo svarbą nesudaro valstybės ir tarnybos paslapties, tačiau kurios neteisėtas atskleidimas arba praradimas gali turėti neigiamų padarinių Lietuvos banko funkcionavimui ir jo vykdomai veiklai, pakenkti teisėtiems kitų asmenų interesams.

3. Valstybės ir tarnybos paslaptis sudarančios informacijos detalius sąrašus tvirtina Lietuvos banko valdybos pirmininkas. Valstybės ir tarnybos paslaptis sudarančios informacijos detalūs sąrašai tvirtinami ir keičiami Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo nustatyta tvarka.

4. Banko paslaptį sudarančios informacijos naudojimo tvarką tvirtina Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

 

5. Nagrinėjant bylas teismuose, banko paslaptį sudarančios informacijos apsaugai taikomos Lietuvos Respublikos įstatymų nuostatos, užtikrinančios komercinės paslapties apsaugą.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1998, 2004-02-05, Žin., 2004, Nr. 28-869 (2004-02-21)

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

TREČIASIS SKIRSNIS

LIETUVOS BANKO FINANSAI

Skirsnio pavadinimas pakeistas:

Nr. IX-1998, 2004-02-05, Žin., 2004, Nr. 28-869 (2004-02-21)

 

20 straipsnis. Lietuvos banko kapitalas

1. Lietuvos banko kapitalą sudaro įstatinis kapitalas ir atsargos kapitalas.

 

2 dalies redakcija iki dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

2. Įstatinis kapitalas – 200 mln. litų. Jis sudaromas iš Lietuvos valstybės lėšų ir (ar) Lietuvos banko pelno.

2 dalies redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

2. Įstatinis kapitalas – 60 mln. eurų. Jis sudaromas iš Lietuvos valstybės lėšų ir (ar) Lietuvos banko pelno.

 

3. Atsargos kapitalas sudaromas iš Lietuvos banko pelno.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1998, 2004-02-05, Žin., 2004, Nr. 28-869 (2004-02-21)

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

21 straipsnis. Lietuvos banko biudžetas

Lietuvos bankas planuoja savo metinį biudžetą atsižvelgdamas į poreikius, susijusius su šiame įstatyme numatytų tikslų įgyvendinimu ir funkcijų atlikimu bei veikla. Biudžete numatomos operacinės išlaidos bei investicijos į materialųjį ir nematerialųjį turtą.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1998, 2004-02-05, Žin., 2004, Nr. 28-869 (2004-02-21)

 

22 straipsnis. Lietuvos banko pelnas (nuostolis)

Lietuvos banko finansinių metų pelnas (nuostolis) skaičiuojamas iš pajamų atimant išlaidas.

 

23 straipsnis. Lietuvos banko nuostolio padengimas ir pelno paskirstymas

1. Operacijos, susijusios su Lietuvos banko nuostolio padengimu ir pelno paskirstymu, atliekamos po metinės finansinės ataskaitos patvirtinimo.

2. Finansinių metų nuostolis dengiamas Lietuvos banko atsargos kapitalu.

3. Finansinių metų pelnas skirstomas šia eilės tvarka:

1) praėjusių finansinių metų nepadengtiems nuostoliams dengti;

2) į valstybės biudžetą įmokama Lietuvos banko pelno įmoka, lygi 70 procentų Lietuvos banko finansinių metų pelno ar jo dalies, likusios po pelno dalies skyrimo pagal šios dalies 1 punkto nuostatas;

3) pelno dalis, likusi po pelno paskirstymo pagal šios dalies 1 ir 2 punktų nuostatas, skiriama lygiomis dalimis įstatiniam ir (arba) atsargos kapitalui. Kai įstatiniam kapitalui iki šio Įstatymo 20 straipsnyje nustatyto dydžio reikia mažiau, skiriama reikiama suma, o likusi suma skiriama atsargos kapitalui.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1352, 2003-03-04, Žin., 2003, Nr. 27-1079 (2003-03-19)

Nr. IX-1998, 2004-02-05, Žin., 2004, Nr. 28-869 (2004-02-21)

Nr. XI-510, 2009-12-02, Žin., 2009, Nr. 147-6553 (2009-12-12)

 

24 straipsnis. Lietuvos banko ir valstybės biudžeto santykis

Lietuvos banko pelno įmoka įmokama į valstybės biudžetą vieną kartą per metus, ne vėliau kaip iki kitų metų gegužės 1 dienos.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1998, 2004-02-05, Žin., 2004, Nr. 28-869 (2004-02-21)

 

Ketvirtojo skirsnio pavadinimo redakcija iki dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

KETVIRTASIS SKIRSNIS

LIETUVOS BANKO PINIGŲ POLITIKA

Ketvirtojo skirsnio pavadinimo redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

KETVIRTASIS SKIRSNIS

PINIGŲ POLITIKA

 

25 straipsnio redakcija iki dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

25 straipsnis. Pinigų politikos priemonės

Vykdydamas pinigų politiką, Lietuvos bankas parenka ir nustato pinigų politikos priemones ir jų taikymo tvarką.

25 straipsnio redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

25 straipsnis. Sąskaitų atidarymas ir pinigų politikos priemonės

1. Lietuvos bankas, veikdamas kaip sudėtinė Europos centrinių bankų sistemos dalis, vykdo nustatytą pinigų politiką.

2. Lietuvos bankas operacijoms vykdyti gali atidaryti sąskaitas kredito įstaigoms, viešiesiems subjektams ir kitiems rinkos dalyviams ir priimti turtą, įskaitant nematerialius vertybinius popierius, kaip įkeitimo objektą.

3. Lietuvos bankas pagal Europos centrinio banko nustatytus bendrus atviros rinkos ir kredito operacijų principus, įskaitant sąlygų, kuriomis jis pasirengęs atlikti tokius sandorius, paskelbimą, gali:

1) veikti finansų rinkose pirkdamas ir parduodamas (sudarydamas neatidėliotinus ir išankstinius sandorius), įskaitant pirkimą ir pardavimą pagal atpirkimo sutartis, ir skolindamas arba skolindamasis skolos įsipareigojimus ir likvidžias rinkos priemones Bendrijos arba ne Bendrijos valiutomis, taip pat tauriuosius metalus;

2) atlikti kredito operacijas su kredito įstaigomis ir kitais rinkos dalyviais skolindamas lėšas, adekvačias pakankamam įkaitui.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

26 straipsnis. Rediskonto operacijos

1. Lietuvos bankas turi teisę savo nustatyta tvarka ir sąlygomis rediskontuoti kredito įstaigoms vekselius ir kitus skolinius įsipareigojimus.

2. Lietuvos bankas nustato bendrą sumą rediskonto operacijoms bei maksimalią sumą kiekvienai kredito įstaigai atskirai.

26 straipsnis netenka galios nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

27 straipsnis. Lietuvos banko paskolos

1. Lietuvos bankas turi teisę savo nustatyta tvarka, sąlygomis ir terminais duoti paskolas litais Lietuvos Respublikoje įregistruotoms kredito įstaigoms, turinčioms savo sąskaitas Lietuvos banke.

2. Lietuvos banko paskolos užtikrinamos įkeičiant šį paskolą gaunančios kredito įstaigos turtą:

1) Vyriausybės arba Lietuvos banko skolos vertybinius popierius;

2) užsienio valiutą arba tauriuosius metalus;

3) vekselius, kitus skolinius įsipareigojimus ir nekilnojamąjį turtą, atitinkančius Lietuvos banko nustatytas sąlygas.

3. Paskolos taip pat gali būti užtikrinamos valstybės garantija ar kredito įstaigos laidavimu ar garantija.

27 straipsnis netenka galios nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

28 straipsnis. Indėliai Lietuvos banke

Lietuvos bankas turi teisę savo nustatyta tvarka ir sąlygomis priimti indėlius litais iš Lietuvos Respublikoje įregistruotų kredito įstaigų.

28 straipsnis netenka galios nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

29 straipsnis. Atviros rinkos operacijos

1. Atviros rinkos operacijos – tai Lietuvos banko iniciatyva atsargų bankų sistemoje didinimas ar mažinimas sudarant sandorius su bankais.

2. Lietuvos bankas savo nustatyta tvarka ir sąlygomis vykdo šias atviros rinkos operacijas:

1) perka ir parduoda Vyriausybės bei kitus Lietuvos banko nustatytus skolos vertybinius popierius antrinėje rinkoje ir atlieka su jais kitas operacijas;

2) išleidžia ir perka savo skolos vertybinius popierius ir atlieka su jais kitas operacijas bei nustato jų išleidimo ir apyvartos tvarką;

3) priima terminuotuosius indėlius;

4) perka ir parduoda užsienio valiutą, atlieka su ja kitas operacijas.

29 straipsnis netenka galios nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

30 straipsnis. Privalomosios atsargos

1. Lietuvos bankas turi teisę reikalauti, kad kredito įstaigos dalį savo turto, apskaičiuoto nuo įsipareigojimų, laikytų kaip privalomąsias atsargas.

2. Privalomųjų atsargų normą, sudarymo ir laikymo tvarką, baudų ir delspinigių dydį už šių normų ir tvarkos nesilaikymą nustato Lietuvos bankas.

30 straipsnis netenka galios nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

31 straipsnio redakcija iki dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

31 straipsnis. Lito kurso reguliavimas

Savo pagrindiniam tikslui įgyvendinti Lietuvos bankas nustato lito kurso reguliavimo sistemą. Vadovaudamasis šia sistema, Lietuvos bankas nustato ir skelbia oficialų lito kursą užsienio valiutų atžvilgiu.

31 straipsnio redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

31 straipsnis. Euro ir užsienio valiutų santykių nustatymas ir skelbimas

1. Lietuvos bankas skelbia Lietuvos Respublikoje Europos centrinio banko paskelbtus orientacinius euro ir užsienio valiutų santykius.

2. Lietuvos bankas taip pat gali nustatyti ir skelbti Lietuvos Respublikoje kitus, šio straipsnio 1 dalyje nenurodytus, orientacinius euro ir užsienio valiutų santykius.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

32 straipsnis. Kitos pinigų politikos priemonės

Savo pagrindiniam tikslui įgyvendinti Lietuvos bankas gali nustatyti bei taikyti ir kitas pinigų politikos priemones.

32 straipsnis netenka galios nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

Penktojo skirsnio pavadinimo redakcija iki dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

PENKTASIS SKIRSNIS

UŽSIENIO ATSARGOS IR OPERACIJOS
SU UŽSIENIO FINANSŲ IR KREDITO ĮSTAIGOMIS

Penktojo skirsnio pavadinimo redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

PENKTASIS SKIRSNIS

UŽSIENIO ATSARGOS IR OPERACIJOS

 

33 straipsnio redakcija iki dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

33 straipsnis. Užsienio atsargos

Lietuvos bankas valdo, naudoja Lietuvos banko užsienio atsargas ir jomis disponuoja įgyvendindamas Lietuvos banko pagrindinį tikslą ir užtikrindamas lito kurso reguliavimo sistemos patikimumą.

33 straipsnio redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

33 straipsnis. Užsienio atsargos

Lietuvos bankas užsienio atsargas valdo, naudoja ir jomis disponuoja pagal principus ir tvarką, atitinkančius Europos Sąjungos teisės reikalavimus.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

34 straipsnis. Užsienio atsargų struktūra

Užsienio atsargas gali sudaryti:

1) auksas;

2) užsienio valiuta banknotais ir monetomis;

3) turtas užsienio valiuta užsienyje;

4) specialios skolinimosi teisės (SST) ir atsargos Tarptautiniame valiutos fonde;

5) kitos visuotinai pripažįstamos tarptautinės atsargos.

 

35 straipsnio redakcija iki dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

35 straipsnis. Operacijos su užsienio finansų ir kredito įstaigomis

Atlikdamas savo funkcijas, Lietuvos bankas turi teisę su užsienio valstybių centriniais bankais, užsienio valstybių ir tarptautinėmis finansų bei kredito įstaigomis atlikti šias operacijas:

1) atsidaryti sąskaitas ir padėti indėlius;

2) atidaryti bei tvarkyti sąskaitas ir priimti indėlius litais;

3) imti ir duoti paskolas;

4) pirkti ir parduoti auksą bei turtą užsienio valiuta;

5) atlikti kitas operacijas.

35 straipsnio redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

35 straipsnis. Lietuvos banko operacijos

Atlikdamas savo funkcijas, Lietuvos bankas turi teisę atlikti šias operacijas:

1) atsidaryti sąskaitas ir padėti indėlius;

2) atidaryti bei tvarkyti sąskaitas ir priimti indėlius;

3) imti ir duoti paskolas;

4) pirkti ir parduoti auksą bei turtą užsienio valiuta;

5) atlikti kitas operacijas.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

36 straipsnio redakcija iki dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

36 straipsnis. Atsiskaitymo sutartys

Lietuvos bankas gali savo vardu ar pagal susitarimą su Lietuvos Respublikos Vyriausybe jos vardu sudaryti atsiskaitymų sutartis su užsienio valstybinėmis ir (ar) privačiomis institucijomis.

36 straipsnio redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

36 straipsnis. Atsiskaitymo sutartys

Lietuvos bankas gali sudaryti atsiskaitymų sutartis su užsienio valstybinėmis ir (ar) privačiomis institucijomis.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

ŠEŠTASIS SKIRSNIS

VALSTYBĖS IŽDO AGENTO FUNKCIJOS

 

37 straipsnis. Skolinimo teisės apribojimas ir draudimas teikti privilegijas

1. Lietuvos bankui draudžiama leisti pereikvoti lėšas sąskaitose ar teikti bet kuriuos kitus kreditus Europos Sąjungos institucijoms ar organams, Lietuvos Respublikos ir kitų valstybių narių centrinėms vyriausybėms, regioninėms, vietos ar kitoms valstybinės valdžios ar valdymo įstaigoms, kitoms viešosios teisės reglamentuojamoms įstaigoms arba valstybės ir savivaldybių įmonėms. Lietuvos bankui taip pat draudžiama tiesiogiai pirkti iš šių institucijų skolos priemones. Šie draudimai netaikomi valstybei ar viešosioms įstaigoms nuosavybės teise priklausančioms kredito įstaigoms, kurios Europos centrinio banko ir valstybių Europos Sąjungos narių nacionalinių centrinių bankų atsargų pasiūlos atžvilgiu vertinamos taip pat kaip ir privačios kredito įstaigos.

2. Lietuvos bankas negali refinansuoti Europos Sąjungos, jos institucijų ir organų, valstybių Europos Sąjungos narių, kitų viešosios teisės subjektų ar kredito įstaigų šioje dalyje nurodytų teisės subjektų vardu prisiimtų finansinių įsipareigojimų, išskyrus atvejus, kai tokį refinansavimą numato Europos Sąjungos teisės aktai.

37 straipsnis netenka galios nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1998, 2004-02-05, Žin., 2004, Nr. 28-869 (2004-02-21)

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

38 straipsnio redakcija iki dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

38 straipsnis. Valstybės institucijų sąskaitų atidarymas

Lietuvos bankas turi teisę atidaryti ir tvarkyti Lietuvos Respublikos iždo ir įstatymais ar nutarimais įsteigtų valstybės fondų sąskaitas litais ar (ir) užsienio valiuta.

38 straipsnio redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

38 straipsnis. Valstybės iždo sąskaitų atidarymas

Lietuvos bankas turi teisę atidaryti ir tvarkyti Lietuvos Respublikos valstybės iždo sąskaitas.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

39 straipsnis. Operacijos su Vyriausybės vertybiniais popieriais

Lietuvos bankas pagal sutartį su Finansų ministerija gali organizuoti Vyriausybės vertybinių popierių išleidimą, išpirkimą ir palūkanų už juos išmokėjimą.

 

40 straipsnis. Valstybės skolos tvarkymas

Lietuvos bankas pagal sutartį su Finansų ministerija gali tvarkyti valstybės skolą.

 

41 straipsnis. Vyriausybės konsultavimas

Lietuvos bankas gali konsultuoti ir teikti pasiūlymus Vyriausybei finansų rinkos ir Valstybės iždo politikos klausimais.

 

SEPTINTASIS SKIRSNIS

KREDITO ĮSTAIGŲ LICENCIJAVIMAS IR PRIEŽIŪRA

 

42 straipsnis. Kredito įstaiga

Kredito įstaiga – tai bankas, kitas juridinis asmuo ar užsienio valstybės kredito įstaigos padalinys, kuris turi Lietuvos banko išduotą licenciją teikti licencines finansines paslaugas.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2069, 2004-03-23, Žin., 2004, Nr. 54-1830 (2004-04-15)

 

43 straipsnis. Kredito įstaigų licencijavimas

1. Lietuvos bankas kredito įstaigoms išduoda licencijas teikti licencines finansines paslaugas.

2. Licencijų suteikimo sąlygas ir tvarką nustato kredito įstaigų steigimą bei jų veiklą reglamentuojantys ir kiti Lietuvos Respublikos įstatymai bei Lietuvos banko teisės aktai.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2069, 2004-03-23, Žin., 2004, Nr. 54-1830 (2004-04-15)

 

44 straipsnis. Kredito įstaigų veiklos riziką ribojančių normatyvų nustatymas

Lietuvos bankas nustato kredito įstaigų veiklos riziką ribojančius normatyvus, jų dydžius ir skaičiavimo metodiką.

 

45 straipsnis. Kredito įstaigų veiklos priežiūra

1. Lietuvos bankas įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka prižiūri Lietuvos banko išduotą licenciją turinčių kredito įstaigų veiklą.

2. Lietuvos banko licenciją turinčių kredito įstaigų veiklos priežiūra – tai:

1) licencijavimas - prašymų dėl įstatymuose nustatytų licencijų, leidimų, sutikimų išdavimo nagrinėjimas ir sprendimų priėmimas bei kita su tuo susijusi veikla;

2) priežiūrai atlikti reikalingos iš kredito įstaigų ataskaitų forma gautos informacijos kaupimas, analizė, kredito įstaigų veiklos bei finansinės būklės vertinimas šios informacijos pagrindu, atsižvelgiant į teisės aktuose nustatytus kredito įstaigų veiklos riziką ribojančius normatyvus bei kitus reikalavimus;

3) kredito įstaigų inspektavimas - tikrinimas, ar teisingai sudarytos Lietuvos bankui pateiktos finansinės ataskaitos, taip pat kredito įstaigos veiklos bei finansinės būklės (kapitalo, aktyvų kokybės, pelningumo), rizikų (kredito, likvidumo, rinkos, operacinės ir kitų) valdymo bei vadovavimo kredito įstaigai efektyvumo vertinimas;

4) įstatymuose nustatytų poveikio priemonių taikymas kredito įstaigoms.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2069, 2004-03-23, Žin., 2004, Nr. 54-1830 (2004-04-15)

 

46 straipsnis. Lietuvos banko teisės atliekant kredito įstaigų veiklos priežiūrą

1. Lietuvos bankas, atlikdamas kredito įstaigų veiklos priežiūrą, turi teisę:

1) gauti priežiūros funkcijai atlikti reikalingą informaciją iš valstybės institucijų, kredito įstaigų, jų dukterinių įmonių bei kitų įmonių, įstaigų, organizacijų;

2) inspektuoti (tikrinti) Lietuvos banko išduotą licenciją turinčias kredito įstaigas, o įstatymų nustatytais atvejais - ir kitus asmenis;

3) įstatymų nustatytais atvejais ir tvarka taikyti poveikio priemones Lietuvos banko išduotą licenciją turinčioms kredito įstaigoms ir kitiems asmenims;

4) imtis priemonių, reikalingų efektyviam kredito sistemos funkcionavimui užtikrinti.

2. Informacija, kurią Lietuvos bankas gauna kredito įstaigų priežiūros tikslui, negali būti skelbiama viešai, kam nors perduodama ar kitokiu būdu padaroma prieinama, išskyrus kredito įstaigų veiklą reglamentuojančių įstatymų numatytus atvejus.

3. Neteko galios nuo 2004 m. gegužės 1 d.

4. Neteko galios nuo 2004 m. gegužės 1 d.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2069, 2004-03-23, Žin., 2004, Nr. 54-1830 (2004-04-15)

 

46(1) straipsnis. Lietuvos banko ir Lietuvos banko tarnautojų neteisėtais veiksmais padarytos žalos atlyginimas ir kompensacija Lietuvos banko tarnautojams dėl išlaidų, susijusių su jiems iškeltomis bylomis ar pareikštais ieškiniais

1. Žala, atsiradusi dėl Lietuvos banko ar Lietuvos banko tarnautojų neteisėtų veiksmų, susijusių su kredito įstaigų priežiūros funkcijų atlikimu, atlyginama tik tuo atveju, jei nukentėjęs asmuo įrodo, kad žala padaryta dėl Lietuvos banko ar Lietuvos banko tarnautojų kaltės.

2. Lietuvos bankas jame dirbantiems bei dirbusiems Lietuvos banko tarnautojams išmoka kompensaciją, lygią jų išlaidoms, turėtoms dėl iškeltų baudžiamųjų ar administracinių teisės pažeidimų bylų ar kitų su tokiomis veikomis susijusių teisėsaugos institucijų veiksmų, arba dėl jiems pareikštų civilinių ieškinių už vykdant tarnybos pareigas, susijusias su priežiūros funkcijų atlikimu, atliktas veikas. Kompensacijos išmokėjimo tvarką nustato Lietuvos banko valdyba.

3. Lietuvos banke dirbantis ar dirbęs Lietuvos banko tarnautojas privalo grąžinti Lietuvos banko jam išmokėtą šio straipsnio 1 dalyje nustatytą kompensaciją šiais atvejais:

1) kai jis, išnagrinėjus baudžiamąją ar administracinių teisės pažeidimų bylą, pripažintas kaltu padaręs nusikalstamą veiką ar administracinį teisės pažeidimą arba teismo sprendimu pripažintas kaltu dėl žalos padarymo;

2) kai jo turėtas ir teismo iš kito asmens jam priteistas išlaidas sumoka asmuo, iš kurio priteistos išlaidos. Kompensacija grąžinama tokio dydžio, kokią sumą sumoka asmuo, iš kurio priteistos išlaidos.

Įstatymas papildytas straipsniu:

Nr. IX-1998, 2004-02-05, Žin., 2004, Nr. 28-869 (2004-02-21)

 

47 straipsnio redakcija iki dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

47 straipsnis. Bendradarbiavimas su kitų valstybių kredito įstaigų priežiūros institucijomis

Atlikdamas kredito įstaigų priežiūros funkcijas, Lietuvos bankas turi teisę keistis su kitų valstybių kredito įstaigų priežiūros institucijomis informacija apie bet kurios kredito įstaigos veiklą, užtikrindamas tokios informacijos konfidencialumą. Gauta iš kitos kredito įstaigų priežiūros institucijos informacija gali būti perduodama kitiems asmenims tik kredito įstaigų veiklą reglamentuojančių įstatymų numatytais atvejais.

47 straipsnio redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

47 straipsnis. Bendradarbiavimas su kitų valstybių kredito įstaigų priežiūros institucijomis

Lietuvos bankas turi teisę sudaryti sutartis su kitų valstybių kredito įstaigų priežiūros institucijomis dėl bendradarbiavimo kredito įstaigų priežiūros srityje.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1465, 2003-04-03, Žin., 2003, Nr. 38-1710 (2003-04-24)

Nr. IX-2069, 2004-03-23, Žin., 2004, Nr. 54-1830 (2004-04-15)

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

AŠTUNTASIS SKIRSNIS

LIETUVOS BANKO FINANSINĖ APSKAITA IR ATSKAITOMYBĖ

 

48 straipsnis. Lietuvos banko finansiniai metai

Lietuvos banko finansiniai metai prasideda sausio mėnesio 1 dieną ir baigiasi gruodžio mėnesio 31 dieną.

 

49 straipsnio pavadinimo redakcija iki dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

49 straipsnis. Finansinė apskaita ir metinė finansinė ataskaita

49 straipsnio pavadinimo redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

49 straipsnis. Finansinė apskaita ir finansinė atskaitomybė

 

1 dalies redakcija iki dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

1. Lietuvos bankas finansinę apskaitą tvarko ir metinę finansinę ataskaitą parengia vadovaudamasis Europos centrinio banko rekomendacijomis, nustatytomis Europos centrinių bankų sistemoje dalyvaujantiems centriniams bankams.

1 dalies redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

1. Lietuvos bankas finansinę apskaitą tvarko ir finansinę atskaitomybę rengia vadovaudamasis Europos centrinio banko teisės aktais, gairėmis ir nurodymais, reglamentuojančiais nacionalinių centrinių bankų vykdomų operacijų apskaitą ir atskaitomybę.

 

2. Lietuvos banko metinę finansinę ataskaitą sudaro balansas, pelno (nuostolio) ataskaita ir aiškinamasis raštas.

3. Metinę finansinę ataskaitą kartu su auditoriaus išvada per keturis mėnesius nuo finansinių metų pabaigos Lietuvos bankas pateikia Seimui ir paskelbia jas viešai.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1998, 2004-02-05, Žin., 2004, Nr. 28-869 (2004-02-21)

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

50 straipsnio redakcija iki dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

50 straipsnis. Lietuvos banko metinės finansinės ataskaitos auditas

Lietuvos banko metinį auditą atlieka audito įmonė, kurią parenka Lietuvos bankas.

50 straipsnio redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

50 straipsnis. Lietuvos banko metinės finansinės ataskaitos auditas

Lietuvos banko metinės finansinės ataskaitos auditą atlieka Lietuvos banko parinkti nepriklausomi išorės auditoriai, kuriuos tvirtina Europos Sąjungos Taryba rekomendavus Europos centriniam bankui.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1998, 2004-02-05, Žin., 2004, Nr. 28-869 (2004-02-21)

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

51 straipsnis. Lietuvos banko metinė ataskaita

Lietuvos bankas viešai skelbia ir leidžia atskiru leidiniu metinę ataskaitą, kurioje pateikia informaciją apie pagrindinius pinigų politikos uždavinius ir jų vykdymą, pinigų politikos operacijas, veiklą vykdant kredito įstaigų priežiūrą ir kitas įstatymų numatytas funkcijas bei apie šalies makroekonominę padėtį – pokyčių šalies ekonomikoje ir finansų rinkose analizę, taip pat apie banko finansinę būklę ir veiklos rezultatus.

 

52 straipsnis. Lietuvos banko valdybos pirmininko pranešimai apie pagrindinio tikslo

įgyvendinimą

Lietuvos banko valdybos pirmininkas du kartus per metus teikia pranešimus Seimui apie pagrindinio tikslo įgyvendinimą, funkcijų vykdymą ir bankų sistemos būklę.

 

DEVINTASIS SKIRSNIS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

53 straipsnis. Lėšų ir vertybinių popierių išieškojimas iš skolininkų, nevykdančių savo

įsipareigojimų

1. Lietuvos bankas turi teisę be finansų įstaigos nurodymo nurašyti lėšas iš finansų įstaigos sąskaitų, jeigu ši įstaiga Lietuvos banko teisės aktuose ar sutartyse nustatytu laiku neįvykdo savo įsipareigojimų Lietuvos bankui.

2. Jeigu finansų įstaigai iškelta bankroto byla ar priimtas sprendimas, kuris susijęs su draudimu disponuoti lėšomis, Lietuvos bankas turi teisę be teismo ar kitos įgaliotos institucijos sprendimo panaudoti Lietuvos banke finansų įstaigos sąskaitose esančias lėšas įstaigos piniginiams įsipareigojimams Lietuvos bankui įvykdyti.

 

3 dalies redakcija iki dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

3. Jeigu skolininkas sutartyje nustatytu laiku neįvykdo prievolių, kurių įvykdymas buvo užtikrintas vertybinių popierių ar kito finansinio turto, išskyrus lėšų, esančių skolininko banko sąskaitoje, įkeitimu, Lietuvos bankas turi teisę perimti įkeistą turtą ir jį realizuoti teisės aktų nustatyta tvarka. Tokią teisę Lietuvos bankas gali įgyvendinti net ir tada, kai skolininkui iškelta bankroto byla ar draudžiama disponuoti įkeistu turtu.

3 dalies redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

3. Jeigu skolininkas sutartyje nustatytu laiku neįvykdo prievolių, kurių įvykdymas buvo užtikrintas finansiniu užstatu (įkaitu), Lietuvos bankas turi teisę perimti pateiktą finansinį užstatą (įkaitą) ir jį realizuoti teisės aktų nustatyta tvarka. Tokią teisę Lietuvos bankas gali įgyvendinti net ir tada, kai skolininkui iškelta bankroto byla ar draudžiama disponuoti pateiktu finansiniu užstatu (įkaitu).

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1598, 2003-06-05, Žin., 2003, Nr. 61-2755 (2003-06-27)

Nr. IX-2131, 2004-04-15, Žin., 2004, Nr. 61-2187 (2004-04-27)

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

54 straipsnio redakcija iki dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

54 straipsnis. Informacijos gavimas

Lietuvos Respublikos valdžios ir valdymo institucijos, įmonės, įstaigos ir organizacijos privalo pateikti Lietuvos bankui informaciją, reikalingą jo funkcijoms atlikti.

54 straipsnio redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

54 straipsnis. Informacijos gavimas ir teikimas

1. Valstybės ir savivaldybių institucijos ir ūkio subjektai privalo teikti Lietuvos bankui informaciją, reikalingą jo funkcijoms atlikti.

2. Lietuvos bankas gali teikti informaciją Europos centriniam bankui, Europos Sąjungos valstybių centriniams bankams, tarptautinėms pinigų ir finansų institucijoms, valstybės ir savivaldybių institucijoms, jei ji reikalinga jų funkcijoms atlikti ir jei tokios informacijos teikimo nedraudžia šis ar kiti Lietuvos Respublikos įstatymai. Šis draudimas netaikomas, kai reikia teikti statistinę informaciją Europos centriniam bankui - šiuo atveju taikoma 1998 m. lapkričio 23 d. Tarybos reglamento (EB) 2533/98 dėl Europos centrinio banko renkamos statistinės informacijos 8 straipsnyje nustatyta konfidencialumo tvarka.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

54(1) straipsnio redakcija iki dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

54(1) straipsnis. Poveikio priemonės, susijusios su statistinės informacijos pateikimo pažeidimais

Lietuvos bankas turi teisę skirti baudas ir delspinigius finansų įstaigoms už Lietuvos banko nustatytos statistinės informacijos pateikimo pažeidimus. Baudų ir delspinigių dydį, jų taikymo tvarką ir su tuo susijusios medžiagos saugojimo terminus nustato Lietuvos bankas, vadovaudamasis tuo, kad poveikio priemonės turi būti objektyviai pagrįstos, nediskriminacinės ir proporcingos siekiamam tikslui bei pažeidimo pobūdžiui.

54(1) straipsnio redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

54(1) straipsnis. Poveikio priemonės, susijusios su statistinės informacijos pateikimo pažeidimais

Lietuvos bankas turi teisę skirti baudas ir delspinigius ūkio subjektams už Lietuvos banko nustatytos statistinės informacijos, reikalingos Lietuvos banko funkcijoms, nesusijusioms su Europos centrinių bankų sistemos veikla, taip pat susijusioms su Europos centrinių bankų sistemos veikla, jei tokiems pažeidimams netaikoma Europos centrinio banko poveikio priemonių tvarka, atlikti teikimo pažeidimus. Baudų ir delspinigių dydį, jų taikymo tvarką ir su tuo susijusios medžiagos saugojimo terminus nustato Lietuvos bankas.

Įstatymas papildytas straipsniu:

Nr. IX-1998, 2004-02-05, Žin., 2004, Nr. 28-869 (2004-02-21)

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

55 straipsnio redakcija iki dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

55 straipsnis. Lietuvos banko duomenų skelbimas

Lietuvos bankas ne rečiau kaip vieną kartą per mėnesį leidžia informacinius biuletenius apie pinigų ir finansų rinkos būklę.

55 straipsnio redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

55 straipsnis. Informacijos skelbimas

Lietuvos bankas ne rečiau kaip vieną kartą per mėnesį skelbia statistinę ir kitą informaciją.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

56 straipsnis. Atsargos kapitalo sudarymo ypatumai

Įsigaliojus šiam įstatymui, Lietuvos bankas sukauptą bendros paskirties rezervą perkelia į atsargos kapitalą.

 

57 straipsnis. Neteko galios nuo 2004 m. gegužės 1 d.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2139, 2004-04-15, Žin., 2004, Nr. 61-2188 (2004-04-27)

 

58 straipsnis. Lietuvos banko 2000 metų pelno paskirstymas

1. Lietuvos banko 2000 metų pelnas skirstomas šia eile:

1) 10 procentų – Lietuvos banko įstatiniam kapitalui sudaryti;

2) 50 procentų – Lietuvos banko atsargos kapitalui sudaryti.

2. Likęs pelnas sumokamas į valstybės biudžetą iki 2001 metų gegužės 1 dienos.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                             ALGIRDAS BRAZAUSKAS

                                                                                                         Lietuvos Respublikos

                                                                                                            1994 m. gruodžio 1 d.

                                                                                                            įstatymo Nr. I-678

                                                                                                            priedas

 

ĮGYVENDINAMI EUROPOS SĄJUNGOS TEISĖS AKTAI

 

1. 1957 m. kovo 25 d. Europos Bendrijos steigimo sutartis.

2. 1992 m. vasario 7 d. Europos Bendrijos steigimo sutarties Protokolas Nr. 18 dėl Europos centrinių bankų sistemos ir Europos centrinio banko statuto.

3. 1993 m. gruodžio 13 d. Tarybos reglamentas (EB) 3603/93, kuriame pateikti apibrėžimai, susiję su sutarties 104 ir 104b (1) straipsniuose numatytų uždraudimų taikymu.

4. 1993 m. gruodžio 13 d. Tarybos reglamentas (EB) 3604/93, kuriame pateikiami apibrėžimai, susiję su sutarties 104a straipsnyje numatytos privilegijuotos teisės naudotis finansinių institucijų teikiama parama, uždraudimo taikymu.

5. 2001 m. birželio 28 d. Tarybos reglamentas (EB) 1338/2001, nustatantis priemones, būtinas euro apsaugai nuo padirbinėjimo.

6. 2001 m. birželio 28 d. Tarybos reglamentas (EB) 1339/2001, išplečiantis Reglamento (EB) Nr. 1338/2001, nustatančio priemones, būtinas euro apsaugai nuo klastojimo, veikimą toms valstybėms, kurios nėra priėmusios euro kaip savo bendros valiutos.

 

Priedas papildomas 7 punktu nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą:

7. 2002 m. birželio 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2002/47/EB dėl susitarimų dėl finansinio įkaito.

Įstatymas papildytas priedu:

Nr. IX-1998, 2004-02-05, Žin., 2004, Nr. 28-869 (2004-02-21)

Priedo pakeitimas:

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

 

_________________

 

Pakeitimai:

1.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. I-1225, 96.03.12, Žin., 1996,  Nr. 30-731

LIETUVOS RESPUBLIKOS LIETUVOS BANKO ĮSTATYMO PAKEITIMO IR PAPILDYMO ĮSTATYMAS

2.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. VIII-179, 97.04.08, Žin., 1997, Nr.33-812 (97.04.18)

LIETUVOS RESPUBLIKOS LIETUVOS BANKO ĮSTATYMO 44 STRAIPSNIO PAPILDYMO ĮSTATYMAS

 

3.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. VIII-389, 97.07.02, Žin., 1997, Nr.67-1666 (97.07.16)

LIETUVOS RESPUBLIKOS LIETUVOS BANKO ĮSTATYMO 11, 43(1) STRAIPSNIŲ PAPILDYMO IR PAKEITIMO ĮSTATYMAS

 

4.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. IX-205, 2001 03 13, Žin., 2001, Nr. 28-890 (2001 03 30)

LIETUVOS BANKO ĮSTATYMO PAKEITIMO ĮSTATYMAS

Nauja įstatymo redakcija

 

5.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. IX-1352, 2003-03-04, Žin., 2003, Nr. 27-1079 (2003-03-19)

LIETUVOS BANKO ĮSTATYMO 23 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMAS

Šio Įstatymo nuostatos taikomos skirstant 2002 ir vėlesnių finansinių metų Lietuvos banko pelną.

 

6.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. IX-1465, 2003-04-03, Žin., 2003, Nr. 38-1710 (2003-04-24)

LIETUVOS BANKO ĮSTATYMO 47 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMAS

Šis Įstatymas įsigalioja kartu su Lietuvos Respublikos baudžiamuoju kodeksu (Žin., 2000, Nr. 89-2741) ir Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksu (Žin., 2002, Nr. 37-1341), t.y. nuo 2003 m. gegužės 1 d.

 

7.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. IX-1598, 2003-06-05, Žin., 2003, Nr. 61-2755 (2003-06-27)

LIETUVOS BANKO ĮSTATYMO 8 IR 53 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMAS

Šis Įstatymas įsigalioja nuo 2003 m. liepos 1 d.

 

8.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. IX-1998, 2004-02-05, Žin., 2004, Nr. 28-869 (2004-02-21)

LIETUVOS BANKO ĮSTATYMO 1, 3, 6, 7, 10, 11, 12, 14, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 23, 24, 37, 49, 50 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO, ĮSTATYMO PAPILDYMO 18(1), 46(1) , 54(1) STRAIPSNIAIS, TREČIOJO SKIRSNIO PAVADINIMO PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO PRIEDU ĮSTATYMAS

Šis Įstatymas įsigalioja nuo 2004 m. gegužės 1 d.

 

9.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. IX-2069, 2004-03-23, Žin., 2004, Nr. 54-1830 (2004-04-15)

LIETUVOS BANKO ĮSTATYMO 8, 11, 42, 43, 45, 46 IR 47 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMAS

Šis Įstatymas įsigalioja nuo 2004 m. gegužės 1 d.

 

10.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. IX-2131, 2004-04-15, Žin., 2004, Nr. 61-2187 (2004-04-27)

LIETUVOS BANKO ĮSTATYMO 53 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMAS

Šis Įstatymas įsigalioja nuo 2004 m. gegužės 1 d.

 

11.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. IX-2139, 2004-04-15, Žin., 2004, Nr. 61-2188 (2004-04-27)

ĮMONIŲ IR ORGANIZACIJŲ NEKILNOJAMOJO TURTO MOKESČIO ĮSTATYMO, KELIŲ PRIEŽIŪROS IR PLĖTROS PROGRAMOS FINANSAVIMO ĮSTATYMO, GARANTINIO FONDO ĮSTATYMO, RINKLIAVŲ ĮSTATYMO, MOKESČIŲ UŽ PRAMONINĖS NUOSAVYBĖS OBJEKTŲ REGISTRAVIMĄ ĮSTATYMO, MOKESČIO UŽ APLINKOS TERŠIMĄ ĮSTATYMO, KONSULINIO MOKESČIO ĮSTATYMO, LIETUVOS BANKO ĮSTATYMO PAKEITIMO IR PAPILDYMO ĮSTATYMAS

Šis Įstatymas įsigalioja nuo 2004 m. gegužės 1 d.

 

12.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. X-569, 2006-04-25, Žin., 2006, Nr. 48-1699 (2006-04-29)

LIETUVOS BANKO ĮSTATYMO 1, 6, 7, 8, 11, 12, 14, 19, 20, 25, 31, 33, 35, 36, 38, 47, 49, 50, 53, 54, 54(1), 55 STRAIPSNIŲ, KETVIRTOJO IR PENKTOJO SKIRSNIŲ PAVADINIMŲ PAKEITIMO, 26, 27, 28, 29, 30, 32, 37 STRAIPSNIŲ PRIPAŽINIMO NETEKUSIAIS GALIOS IR ĮSTATYMO PRIEDO PAPILDYMO ĮSTATYMAS

Šis įstatymas, išskyrus 6 ir 7 straipsnius, įsigalioja dieną, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą.

 

13.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. XI-202, 2009-03-19, Žin., 2009, Nr. 38-1441 (2009-04-04)

LIETUVOS BANKO ĮSTATYMO 11 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMAS

 

14.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. XI-510, 2009-12-02, Žin., 2009, Nr. 147-6553 (2009-12-12)

LIETUVOS BANKO ĮSTATYMO 23 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMAS

 

*** Pabaiga ***

 

 

Redagavo Aušrinė Trapinskienė (2009-12-14)

                  autrap@lrs.lt