Suvestinė redakcija nuo 2018-08-22

 

Nutarimas paskelbtas: Žin. 2010, Nr. 142-7275, i. k. 1101100NUTA00001691

 

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė

NUTARIMAS

 

DĖL GRIEŽTAI SAUGOMOS RŪŠIES RADAVIETĖS IR AUGAVIETĖS APSAUGOS REGLAMENTO SUDARYMO IR ŽEMĖS SAVININKŲ, VALDYTOJŲ, NAUDOTOJŲ IR KITŲ SUINTERESUOTŲ ASMENŲ INFORMAVIMO APIE NUSTATOMĄ GRIEŽTAI SAUGOMOS RŪŠIES RADAVIETĖS IR AUGAVIETĖS APSAUGOS REGLAMENTĄ IR NUOSTOLIŲ DĖL GRIEŽTAI SAUGOMŲ RŪŠIŲ APSAUGOS PRIEMONIŲ TAIKYMO KOMPENSAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2010 m. lapkričio 24 d. Nr. 1691

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatymo (Žin., 1997, Nr. 108-2727; 2009, Nr. 159-7200) 3 straipsnio 2 dalies 3 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Griežtai saugomos rūšies radavietės ir augavietės apsaugos reglamento sudarymo ir žemės savininkų, valdytojų, naudotojų ir kitų suinteresuotų asmenų informavimo apie nustatomą griežtai saugomos rūšies radavietės ir augavietės apsaugos reglamentą ir nuostolių dėl griežtai saugomų rūšių apsaugos priemonių taikymo kompensavimo tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                              ANDRIUS KUBILIUS

 

 

 

APLINKOS MINISTRAS                                                        GEDIMINAS KAZLAUSKAS

 

 

Patvirtinta

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2010 m. lapkričio 24 d.

nutarimu Nr. 1691

 

GRIEŽTAI SAUGOMOS RŪŠIES RADAVIETĖS IR AUGAVIETĖS APSAUGOS REGLAMENTO SUDARYMO IR ŽEMĖS SAVININKŲ, VALDYTOJŲ, NAUDOTOJŲ IR KITŲ SUINTERESUOTŲ ASMENŲ INFORMAVIMO APIE NUSTATOMĄ GRIEŽTAI SAUGOMOS RŪŠIES RADAVIETĖS IR AUGAVIETĖS APSAUGOS REGLAMENTĄ IR NUOSTOLIŲ DĖL GRIEŽTAI SAUGOMŲ RŪŠIŲ APSAUGOS PRIEMONIŲ TAIKYMO KOMPENSAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Griežtai saugomos rūšies radavietės ir augavietės apsaugos reglamento sudarymo ir žemės savininkų, valdytojų, naudotojų ir kitų suinteresuotų asmenų informavimo apie nustatomą griežtai saugomos rūšies radavietės ir augavietės apsaugos reglamentą ir nuostolių dėl griežtai saugomų rūšių apsaugos priemonių taikymo kompensavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato griežtai saugomos rūšies radavietės ir augavietės apsaugos reglamento (toliau – Reglamentas) sandaros, rengimo, tvirtinimo, keitimo ir panaikinimo, žemės savininkų, valdytojų, naudotojų ir kitų suinteresuotų asmenų (toliau – suinteresuoti asmenys) informavimo apie nustatomą Reglamentą tvarką, informacijos turinį, patirtų nuostolių suinteresuotiems asmenims dėl griežtai saugomų rūšių apsaugos priemonių taikymo kompensavimo apskaičiavimo ir mokėjimo tvarką.

2. Apraše vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatyme (Žin., 1997, Nr. 108-2727; 2009, Nr. 159-7200).

 

II. GRIEŽTAI SAUGOMOS RŪŠIES RADAVIETĖS IR AUGAVIETĖS APSAUGOS REGLAMENTO SUDARYMAS, TVIRTINIMAS, KEITIMAS IR PANAIKINIMAS

 

3. Reglamentas nustatomas siekiant užtikrinti griežtai saugomos rūšies palankią apsaugos būklę – apsaugoti griežtai saugomos rūšies augavietę ar radavietę nuo neigiamos ūkinės veiklos poveikio, kad jose plėtojama ūkinė veikla sudarytų tinkamas griežtai saugomos rūšies buveinės būklės sąlygas.

4. Reglamentai rengiami ir nustatomi tik toms griežtai saugomos rūšies augavietėms ir radavietėms, kurios įrašytos į Svarbiausių griežtai saugomų rūšių radaviečių ir augaviečių sąrašą. Reglamentus rengia Aplinkos ministerija.

5. Reglamento projektą sudaro tokia informacija:

5.1. griežtai saugomos rūšies radavietės ar augavietės aprašymas (aprašomas esamas rūšies biotopas, rūšies būklė, gausumas, kitos vietovėje randamos saugomos rūšys ir jų santykis su griežtai saugoma rūšimi, apibūdinamas esamas žemės naudojimas, rūšies ekologiniai poreikiai, ūkinės veiklos teigiamas ir neigiamas poveikis rūšies apsaugos būklei);

5.2. griežtai saugomos rūšies radavietės ar augavietės žemėlapis (radavietės ar augavietės centro taško koordinatės, kurios pateikiamos koordinačių sistemoje LKS-94; skaitmeniniams duomenims sukuriami metaduomenys pagal tarptautinio standarto ISO 19115 reikalavimus; griežtai saugomos rūšies radavietės ar augavietės skaitmeninėms riboms žymėti naudojami naujausi ortofotografiniai žemėlapiai ir georeferencinės GIS duomenų bazės, mastelis 1:10 000);

5.3. suinteresuotų asmenų teisės ir pareigos;

5.4. sąrašas ūkinės veiklos rūšių, galinčių sukelti grėsmę griežtai saugomos rūšies individams arba griežtai saugomos rūšies radavietei ar augavietei;

5.5. aprašymas rekomenduojamos plėtoti ūkinės veiklos, palankiai veikiančios griežtai saugomą rūšį ir jos buveinę;

5.6. informacija apie instituciją, įgaliotą konsultuoti suinteresuotus asmenis apie leistinumą veiklos, galinčios kelti grėsmę griežtai saugomos rūšies individams arba rūšies radavietei ar augavietei.

6. Aplinkos ministerija, prieš pradėdama rengti Reglamento projektą, kreipiasi į Valstybinę saugomų teritorijų tarnybą prie Aplinkos ministerijos (toliau – Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba) ir Aplinkos apsaugos departamentą prie Aplinkos ministerijos (toliau – Aplinkos apsaugos departamentas), kad jie įvertintų jų teritorijose esančių griežtai saugomų rūšių radaviečių ar augaviečių, įrašytų į Svarbiausių griežtai saugomų rūšių radaviečių ir augaviečių sąrašą, būklę, jose vykdomą ūkinę veiklą, suinteresuotų asmenų interesus.

Punkto pakeitimai:

Nr. 796, 2018-08-13, paskelbta TAR 2018-08-21, i. k. 2018-13221

 

7. Griežtai saugomos rūšies augavietės ar radavietės būklei įvertinti Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba organizuoja, kad saugomų teritorijų direkcijų specialistai saugomų teritorijų direkcijų administruojamose ir joms priskirtose nacionalinėse saugomose teritorijose ir Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijose (toliau – „Natura 2000“ tinklas), lankydamiesi vietoje, nustatytų griežtai saugomos rūšies radavietės ar augavietės ribas ir aprašytų esamą žemės naudojimą. Jeigu griežtai saugomos rūšies radavietė ar augavietė yra ne saugomoje teritorijoje, Aplinkos apsaugos departamento specialistai, esant būtinybei – kartu su artimiausios saugomos teritorijos direkcijos specialistu, lankydamiesi vietoje, nustato griežtai saugomos rūšies radavietės ar augavietės ribas ir aprašo esamą žemės naudojimą. Aplinkos apsaugos departamento specialistai surenka informaciją apie visose nustatytose griežtai saugomų rūšių radavietėse ar augavietėse išduotus ūkinės veiklos leidimus, galiojančius teritorijų planavimo dokumentus, miškotvarkos projektus, atvejus, kai išduotos teritorijų planavimo ir statinių projektavimo sąlygos. Įvertinimo ataskaita pateikiama Aplinkos ministerijai.

Punkto pakeitimai:

Nr. 796, 2018-08-13, paskelbta TAR 2018-08-21, i. k. 2018-13221

 

8. Susipažinusi su Aprašo 7 punkte nurodyta ataskaita, Aplinkos ministerija parengia Reglamento projektą, su kuriuo suinteresuoti asmenys supažindinami registruotu laišku. Suinteresuotiems asmenims pateikiamas visas Reglamento projektas, kuris paskelbiamas Aplinkos ministerijos interneto svetainėje, išskyrus griežtai saugomos rūšies radavietės ar augavietės žemėlapį.

9. Suinteresuoti asmenys, kuriems pateikiamas Reglamento projektas, informuojami apie bendrą susitikimą, nurodoma susitikimo data ir vieta. Bendras susitikimas negali būti rengiamas anksčiau kaip po 40 kalendorinių dienų nuo registruoto laiško išsiuntimo.

10. Suinteresuoti asmenys turi teisę per 20 kalendorinių dienų nuo registruoto laiško išsiuntimo raštu teikti Aplinkos ministerijai pastabas ir pasiūlymus.

11. Aplinkos ministerija gautus suinteresuotų asmenų pastabas ir pasiūlymus išnagrinėja ir aptaria bendrame susitikime su suinteresuotais asmenimis. Suinteresuotiems asmenims, kurie pastabas pateikia raštu ir bendrame susitikime nedalyvauja, per 10 darbo dienų po bendro susitikimo pateikiami motyvuoti atsakymai. Po susitikimo su suinteresuotais asmenimis parengiama susitikimo ataskaita, kuri paskelbiama Aplinkos ministerijos interneto svetainėje.

12. Jeigu suinteresuoti asmenys bendrame susitikime nedalyvauja ir iki bendro susitikimo nepateikia pastabų raštu, laikoma, kad jie pritaria Reglamento projektui.

13. Informuodama suinteresuotus asmenis apie parengtą Reglamento projektą, Aplinkos ministerija pateikia ir informaciją apie galimas paramos priemones, kuriomis būtų skatinama tokia ūkinė veikla ir kompensuojami dėl Reglamento reikalavimų taikymo patiriami nuostoliai.

14. Parengtas ir apsvarstytas su suinteresuotais asmenimis Reglamento projektas teikiamas svarstyti Lietuvos raudonosios knygos komisijai. Įvertinus gautas išvadas, Reglamento projektas teikiamas tvirtinti aplinkos ministrui.

15. Patvirtintas Reglamentas skelbiamas Aplinkos ministerijos interneto svetainėje. Kad būtų išvengta galimos grėsmės griežtai saugomos rūšies radavietės ar augavietės apsaugai ir išlikimui, patvirtinto Reglamento tikslus griežtai saugomos rūšies radavietės ar augavietės žemėlapis neskelbiamas.

16. Patvirtinusi Reglamentą, Aplinkos ministerija registruotu laišku apie tai informuoja suinteresuotus asmenis ir pateikia jiems Reglamento kopiją. Patvirtinto Reglamento kopija pateikiama Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai ir Aplinkos apsaugos departamentui.

Punkto pakeitimai:

Nr. 796, 2018-08-13, paskelbta TAR 2018-08-21, i. k. 2018-13221

 

17. Reglamentas nustatomas 5 metams. Siekiant palaikyti griežtai saugomos rūšies palankią būklę, Reglamento galiojimas gali būti pratęstas dar 5 metams.

18. Gavusi papildomos informacijos apie griežtai saugomos rūšies radavietės ar augavietės būklės pokyčius, Aplinkos ministerija kreipiasi į Valstybinę saugomų teritorijų tarnybą, jeigu Reglamentas nustatytas saugomų teritorijų direkcijų administruojamoms ir joms priskirtoms nacionalinėms saugomoms teritorijoms ir „Natura 2000“ tinklo teritorijoms, arba į Aplinkos apsaugos departamentą, su prašymu įvertinti gautą informaciją, atlikus patikrą vietoje, ir pateikti išvadas. Įvertinęs gautą informaciją ir prireikus pasikonsultavęs su Lietuvos raudonosios knygos komisija ar mokslo institucijomis, aplinkos ministras turi teisę Reglamentą pakeisti arba pripažinti netekusiu galios. Reglamentas keičiamas laikantis Aprašo 8–16 punktų reikalavimų.

Punkto pakeitimai:

Nr. 796, 2018-08-13, paskelbta TAR 2018-08-21, i. k. 2018-13221

 

19. Ketvirtaisiais Reglamento galiojimo metais Aplinkos ministerija kreipiasi į Valstybinę saugomų teritorijų tarnybą, jeigu Reglamentas nustatytas saugomų teritorijų direkcijų administruojamoms ir joms priskirtoms nacionalinėms saugomoms teritorijoms ir „Natura 2000“ tinklo teritorijoms, arba į Aplinkos apsaugos departamentą, su prašymu įvertinti griežtai saugomos rūšies augavietės ir radavietės, kuriai nustatytas Reglamentas, būklę ir apie ją pateikti informaciją. Gauta informacija pateikiama Lietuvos raudonosios knygos komisijai įvertinti, ar esama griežtai saugomos rūšies radavietės ar augavietės būklė gera. Susipažinęs su Lietuvos raudonosios knygos komisijos išvadomis, aplinkos ministras turi teisę Reglamento galiojimą pratęsti.

Punkto pakeitimai:

Nr. 796, 2018-08-13, paskelbta TAR 2018-08-21, i. k. 2018-13221

 

20. Reglamentas pripažįstamas netekusiu galios, kai griežtai saugomos rūšies individai ir (ar) jos buveinė sunaikinama, įvyksta negrįžtami pokyčiai ir rūšis toje radavietėje ar augavietėje neatsikurs arba saugomos rūšies buveinės būklė tampa stabili.

21. Aplinkos ministerija, gavusi pranešimą apie Aprašo 20 punkte nurodytas aplinkybes, kreipiasi į Valstybinę saugomų teritorijų tarnybą, jeigu Reglamentas nustatytas saugomų teritorijų direkcijų administruojamoms ir joms priskirtoms nacionalinėms saugomoms teritorijoms ir „Natura 2000“ tinklo teritorijoms, arba į Aplinkos apsaugos departamentą, su prašymu patikrinti griežtai saugomos rūšies augavietės ar radavietės būklę vietoje. Atlikę patikrinimą, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba arba Aplinkos apsaugos departamentas parengia ataskaitą ir išvadas pateikia Aplinkos ministerijai. Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos arba Aplinkos apsaugos departamento pateikta išvada, surinkta informacija teikiama svarstyti Lietuvos raudonosios knygos komisijai. Gauta Lietuvos raudonosios knygos komisijos išvada, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos arba Aplinkos apsaugos departamento pateikta išvada, surinkta informacija svarstoma Aplinkos ministerijoje. Atsižvelgdamas į šio svarstymo rezultatus, aplinkos ministras turi teisę Reglamentą pripažinti netekusiu galios.

Punkto pakeitimai:

Nr. 796, 2018-08-13, paskelbta TAR 2018-08-21, i. k. 2018-13221

 

22. Kaip laikomasi Reglamente nustatytų reikalavimų, ne rečiau kaip 2 kartus per metus tikrina Aplinkos apsaugos departamento, o saugomų teritorijų direkcijų administruojamose ir joms priskirtose nacionalinėse saugomose teritorijose ir „Natura 2000“ tinklo teritorijose – saugomų teritorijų direkcijų specialistai.

Punkto pakeitimai:

Nr. 796, 2018-08-13, paskelbta TAR 2018-08-21, i. k. 2018-13221

 

III. KONSULTAVIMASIS DĖL ŪKINĖS VEIKLOS GRIEŽTAI SAUGOMOS RŪŠIES RADAVIETĖJE AR AUGAVIETĖJE

 

23. Aplinkos apsaugos departamentas, saugomų teritorijų direkcijos (toliau – Aplinkos ministerijos konsultuojanti institucija) konsultuoja suinteresuotus asmenis dėl leistinumo ūkinės veiklos, įtrauktos į Reglamentą, taip pat griežtai saugomos rūšies augavietes ar radavietes palankiai veikiančios ar atkuriančios ūkinės veiklos, galimų paramos priemonių, kuriomis būtų skatinama tokia ūkinė veikla ir kompensuojami dėl jų taikymo patiriami nuostoliai.

Punkto pakeitimai:

Nr. 796, 2018-08-13, paskelbta TAR 2018-08-21, i. k. 2018-13221

 

24. Suinteresuoti asmenys, prieš pradėdami ūkinę veiklą, įtrauktą į Reglamentą ir galinčią sukelti grėsmę griežtai saugomos rūšies individams arba griežtai saugomos rūšies radavietei ar augavietei, privalo raštu kreiptis į Aplinkos ministerijos konsultuojančią instituciją ir minėtai institucijai pateikti prašymą, kuriame būtų nurodyta, kokią ūkinę veiklą (veiklas) norėtų vykdyti toje teritorijoje, taip pat Reglamento žemėlapio kopiją su konkrečiai pažymėta teritorija, kurioje ketinama ūkinę veiklą vykdyti.

25. Aplinkos ministerijos konsultuojanti institucija, gavusi suinteresuoto asmens prašymą leisti vykdyti ūkinę veiklą, įvertina galimą šios veiklos poveikį rūšies būklei ir buveinei ir per 20 darbo dienų nuo prašymo gavimo registruotu laišku informuoja, ar leidžiama vykdytu ūkinę veiklą, motyvuotai priėmusi vieną iš šių sprendimų: veikla konkrečioje vietoje leidžiama; veikla konkrečioje vietoje leidžiama laikantis tam tikrų sąlygų; veikla konkrečioje vietoje draudžiama. Sprendime dėl ūkinės veiklos griežtai saugomos rūšies radavietėje ar augavietėje leistinumo perspėjama, kad šis sprendimas neatleidžia nuo pareigos parengti teritorijų planavimo dokumentą, statinio projektą ar kitą dokumentą, jeigu pagal teisės aktų reikalavimus dėl ūkinės veiklos rūšies, masto ar kitų priežasčių tokius dokumentus rengti privaloma.

26. Jeigu neatsakoma per 30 darbo dienų nuo prašymo gavimo, laikoma, kad veikla leidžiama.

27. Jeigu konsultuojamasi dėl ūkinės veiklos leistinumo augavietėje ar radavietėje, esančioje „Natura 2000“ tinklo teritorijoje, kuriai vykdyti pagal teisės aktų reikalavimus privaloma parengti planą ar projektą, tokia veikla vertinama vadovaujantis Lietuvos Respublikos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymu (Žin., 1996, Nr. 82-1965; 2005, Nr. 84-3105) ir Planų ir programų strateginio pasekmių aplinkai vertinimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugpjūčio 18 d. nutarimu Nr. 967 (Žin., 2004, Nr. 130-4650).

 

IV. NUOSTOLIŲ DĖL GRIEŽTAI SAUGOMŲ RŪŠIŲ APSAUGOS PRIEMONIŲ TAIKYMO KOMPENSAVIMAS

 

28. Suinteresuotiems asmenims prarastos pajamos ar susidarančios papildomos išlaidos dėl Reglamento nustatytų veiklos apribojimų kompensuojamos pinigine išmoka.

29. Suinteresuotiems asmenims atlyginami realiai jų patirti nuostoliai, jeigu tenkinamos šios sąlygos:

29.1. dėl patvirtinto Reglamento suinteresuoti asmenys turi nutraukti iki tol vykdytą ūkinę veiklą arba vykdyti ją kitomis sąlygomis ir dėl to realiai sumažėja gaunama nauda;

29.2. Reglamente numatytas ūkinės veiklos nutraukimas arba jos sąlygų pakeitimas nefinansuojamas pagal kitus finansavimo šaltinius, kurių tikslas – paremti biologinės įvairovės apsaugą, išskyrus tuos atvejus, kai iš minimų finansavimo šaltinių gautas finansavimas visiškai nepadengia patirtų dėl Reglamento nustatymo nuostolių.

30. Jeigu Reglamentas nustatomas valstybinei žemei, šios žemės patikėtiniams piniginės išmokos už realiai patirtus dėl Reglamento apribojimų nuostolius nemokamos.

31. Aprašo nuostatos netaikomos apskaičiuojant nuostolius ir išmokant pinigines išmokas, kai griežtai saugomos rūšies radavietė ar augavietė, kuriai nustatomas Reglamentas, yra saugomoje teritorijoje. Jeigu Reglamentas nustatomas saugomoje teritorijoje rastai griežtai saugomos rūšies radavietei ar augavietei ir Reglamento nustatytų priemonių taikymas:

31.1. realiai sumažina suinteresuotų asmenų iš miško kirtimo gaunamą naudą, piniginė išmoka apskaičiuojama ir išmokama pagal Kompensacijų privataus miško savininkams ir valdytojams, kurių valdose steigiama nauja saugoma teritorija, keičiamas esamos saugomos teritorijos statusas arba nustatyti veiklos apribojimai realiai sumažina gaunamą naudą, arba uždraudžia anksčiau vykdytą veiklą, apskaičiavimo ir išmokėjimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gruodžio 3 d. nutarimu Nr. 1578 (Žin., 2004, Nr. 177-6554);

31.2. realiai sumažina suinteresuotų asmenų iš žemės ūkio veiklos gaunamą naudą, piniginė išmoka apskaičiuojama ir išmokama pagal Kompensacijų žemės savininkams ir valdytojams, kurių žemės valdose steigiama nauja saugoma teritorija, keičiamas esamos saugomos teritorijos statusas arba nustatyti veiklos apribojimai realiai sumažina gaunamą naudą arba uždraudžia anksčiau vykdytą veiklą, apskaičiavimo ir išmokėjimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. lapkričio 10 d. nutarimu Nr. 1100 (Žin., 2006, Nr. 123-4640);

31.3. realiai sumažina suinteresuotų asmenų gaunamą naudą iš žemės ūkio veiklos ir miško kirtimų, patenkančių į „Natura 2000“ tinklo teritorijas, piniginės išmokos mokamos pagal Lietuvos kaimo plėtros 20072013 metų programos priemonių „Išmokos ūkininkams vietovėse, kuriose yra kliūčių, išskyrus kalnuotas vietoves“, „Natura 2000“ išmokos ir su direktyva 2000/06/EB susijusios išmokos“ ir „Natura 2000 išmokos“ įgyvendinimo taisykles, patvirtintas žemės ūkio ministro 2007 m. balandžio 6 d. įsakymu Nr. 3D-151 (Žin., 2007, Nr. 41-1560; 2010, Nr. 39-1869).

32. Jeigu Reglamentas nustatomas ne saugomai teritorijai ir negalima pritaikyti paramos schemų pagal kitus finansavimo šaltinius, susidarę dėl Reglamente nustatytų apribojimų taikymo nuostoliai arba skirtumas, kuris nepadengiamas taikant paramos schemas pagal kitus finansavimo šaltinius, kompensuojami išmokant pagal Aprašą apskaičiuotą piniginę išmoką iš Aplinkos ministerijai šiam tikslui skiriamų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų.

33. Piniginė išmoka už realiai patirtus dėl Reglamente nustatytų apribojimų taikymo nuostolius suinteresuotiems asmenims išmokama kaip vienkartinė kompensacija už visą Reglamento galiojimo laiką. Išmokas moka Aplinkos apsaugos departamentas.

Punkto pakeitimai:

Nr. 796, 2018-08-13, paskelbta TAR 2018-08-21, i. k. 2018-13221

 

34. Suinteresuoti asmenys, kurių žemės sklypui nustatytas Reglamentas, prašymą išmokėti piniginę išmoką pateikia Aplinkos apsaugos departamentui.

Punkto pakeitimai:

Nr. 796, 2018-08-13, paskelbta TAR 2018-08-21, i. k. 2018-13221

 

35. Gavęs prašymą išmokėti piniginę išmoką, Aplinkos apsaugos departamentas išnagrinėja kiekvieno prašymo pagrįstumą, įsitikina, kad ūkinės veiklos apribojimai taikomi toje teritorijoje, kuriai nustatytas Reglamentas, ir nustato asmens teisę gauti piniginę išmoką.

Punkto pakeitimai:

Nr. 796, 2018-08-13, paskelbta TAR 2018-08-21, i. k. 2018-13221

 

36. Piniginės išmokos už realiai patirtus dėl Reglamento reikalavimų taikymo nuostolius dydis apskaičiuojamas visam Reglamento galiojimo laikui ir išmokama per vieną kartą. Piniginė išmoka apskaičiuojama taip: žemės plotas (hektarais), kuriam nustatytas ūkinės veiklos apribojimas, dauginamas iš piniginės išmokos dydžio (eurais), kuris nustatytas pagal žemės naudojimo paskirtį, ir gauta suma padauginama iš Reglamento galiojimo laiko (metais).

Punkto pakeitimai:

Nr. 796, 2018-08-13, paskelbta TAR 2018-08-21, i. k. 2018-13221

 

37. Piniginės išmokos už realiai patirtus vandens ūkio veiklos nuostolius dėl Reglamente nustatytų apribojimų taikymo dydis apskaičiuojamas pagal formulę:

 

K= dxL1d,  kur:

 

K – piniginės išmokos dydis (eurais);

d – dienų, kuriomis suinteresuoti asmenys neteko galimybės žvejoti dėl Reglamento apribojimų, skaičius;

L1d – suinteresuoto asmens, kuriam sustabdyta žvejyba, vidutinės pajamos per dieną.

Vidutinės pajamos per dieną apskaičiuojamos taip: paskutinių trejų metų atitinkamo mėnesio sugavimas pagal žuvų rūšis dauginamas iš tų žuvų pirmojo supirkimo kainos, dalijamas iš to mėnesio dienų skaičiaus ir dar kartą – iš trijų.

Punkto pakeitimai:

Nr. 796, 2018-08-13, paskelbta TAR 2018-08-21, i. k. 2018-13221

 

38. Piniginės išmokos ūkinei veiklai žemės ūkio valdose dydis už vieną žemės ūkio veiklai naudojamų žemės ūkio naudmenų hektarą atitinka išmokos dydžius, kurie nustatyti Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos II krypties „Aplinkos ir kraštovaizdžio gerinimo“ priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ veiklose.

39. Piniginės išmokos dėl Reglamento nustatytų ūkinės veiklos apribojimų miško valdose apskaičiuojamos pagal Aprašo priedą.

40. Aplinkos apsaugos departamento direktorius per 30 darbo dienų nuo prašymo išmokėti kompensacinę išmoką gavimo priima sprendimą išmokėti piniginę išmoką arba prašymą atmesti kaip nepagrįstą. Priėmus sprendimą prašymą atmesti kaip nepagrįstą, nurodoma, kodėl prašymas nepagrįstas. Jeigu priimti sprendimui dėl piniginės išmokos mokėjimo reikia papildomos informacijos, konsultacijų ar ekspertų išvadų, prašymo pagrįstumas turi būti išnagrinėtas per 20 darbo dienų nuo papildomos informacijos gavimo. Aplinkos apsaugos departamentas apie priimtą sprendimą per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos raštu informuoja suinteresuotą asmenį.

Punkto pakeitimai:

Nr. 796, 2018-08-13, paskelbta TAR 2018-08-21, i. k. 2018-13221

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

41. Visi piniginės išmokos apskaičiavimo ir išmokėjimo ginčai sprendžiami teisės aktų nustatyta tvarka.

42. Suinteresuoti asmenys, pažeidę Reglamente nustatytus ūkinės veiklos apribojimus, turi atlyginti aplinkai padarytą žalą ir atkurti iki pažeidimo buvusią saugomų objektų būklę.

43. Jeigu iki pažeidimo buvusios griežtai saugomos rūšies augavietės ar radavietės būklės atkurti neįmanoma ir išmokėtos piniginės išmokos už realiai patirtus nuostolius dėl Reglamento reikalavimų taikymo, pinigines išmokas išmokėjusi institucija išmokėtas pinigines išmokas išieško per teismą.

 

_________________

 

 

Griežtai saugomos rūšies radavietės ir augavietės apsaugos reglamento sudarymo ir žemės savininkų, valdytojų, naudotojų ir kitų suinteresuotų asmenų informavimo apie nustatomą griežtai saugomos rūšies radavietės ir augavietės apsaugos reglamentą ir nuostolių dėl griežtai saugomų rūšių apsaugos priemonių taikymo kompensavimo tvarkos aprašo

priedas

 

PINIGINIŲ IŠMOKŲ UŽ ŪKINĖS VEIKLOS MIŠKO VALDOSE APRIBOJIMUS APSKAIČIAVIMAS

 

1Suinteresuoti asmenys, norintys gauti piniginę išmoką už ūkinės veiklos miško valdoje nustatytus apribojimus, turi turėti šiai valdai galiojantį miškotvarkos projektą, kuriame nustatyti piniginei išmokai apskaičiuoti būtini duomenys, nurodyti šio priedo 2 punkte. Nustačius Reglamente apribojimus, už kuriuos pagal Aprašą apskaičiuojamos ir išmokamos piniginės išmokos, pinigines išmokas mokantis Aplinkos apsaugos departamentas suinteresuotiems asmenims kompensuoja miškotvarkos projektų tikslinimo arba naujų parengimo išlaidas, kai medynas pasiekęs pagrindinių miško kirtimų amžių (arba iki apribojimų nustatymo galiojusį pagrindinių miško kirtimų amžių, jeigu nustatant apribojimus šis amžius padidintas). Minėtos išlaidos taip pat kompensuojamos, jeigu iki pagrindinių miško kirtimų amžiaus (arba iki apribojimų nustatymo galiojusio pagrindinių miško kirtimų amžiaus, jeigu nustatant apribojimus amžius padidintas) lieka ne daugiau kaip 10 metų. Miškotvarkos projektų tikslinimo arba naujų parengimo išlaidos kompensuojamos pagal pateiktus išlaidas įrodančius dokumentus, tačiau ne didesnė suma už nurodytąją:

 

Miško valdos dydis, hektarais

Piniginės išmokos dydis, eurais

Iki 1

144,81

1,01–5

237,49

5,01–10

246,18

10,01–100

246,18+5,79 už kiekvieną hektarą, viršijantį 10 hektarų

Daugiau kaip 100

767,49+4,92 už kiekvieną hektarą, viršijantį 100 hektarų

 

2. Piniginei išmokai apskaičiuoti reikalingus duomenis nustato miškotvarkos projekto rengėjas. Jis apskaičiuoja:

2.1. vertę medienos, kuri vykdant nustatytuosius reikalavimus paliekama visam laikui arba laikinai neiškirsta brandžiame medyne, taikydamas aplinkos ministro patvirtintas vidutines nenukirsto miško 1 kietmetrio medienos pagal medžių rūšis kainas;

2.2. vertę medienos, po kiekvieno kirtimo paliekamos brandžiame medyne, jeigu uždraustas plynas pagrindinio kirtimo būdas ar sumažintas leistinas pagrindinio plyno kirtimo biržės plotas arba plotis.

3. Jeigu per laikotarpį nuo miškotvarkos projekto patvirtinimo iki suinteresuoto asmens pateikto prašymo išmokėti kompensaciją nagrinėjimo aplinkos ministro patvirtintos vidutinės nenukirsto miško 1 kietmetrio medienos kainos indeksuotos, Aplinkos apsaugos departamentas perskaičiuoja vertę medienos, kuri vykdant nustatytuosius reikalavimus paliekama visam laikui arba laikinai neiškirsta brandžiame medyne, taikydamas indeksuotas kainas.

 

___________________

 

Priedo pakeitimai:

Nr. 796, 2018-08-13, paskelbta TAR 2018-08-21, i. k. 2018-13221

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 796, 2018-08-13, paskelbta TAR 2018-08-21, i. k. 2018-13221

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. lapkričio 24 d. nutarimo Nr. 1691 „Dėl Griežtai saugomos rūšies radavietės ir augavietės apsaugos reglamento sudarymo ir žemės savininkų, valdytojų, naudotojų ir kitų suinteresuotų asmenų informavimo apie nustatomą griežtai saugomos rūšies radavietės ir augavietės apsaugos reglamentą ir nuostolių dėl griežtai saugomų rūšių apsaugos priemonių taikymo kompensavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo