Įsakymas netenka galios 2004-09-22:

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba, Įsakymas

Nr. 1V-297, 2004-09-17, Žin., 2004, Nr. 141-5174 (2004-09-21), i. k. 10411RRISAK001V-297

Dėl Rinkos tyrimo taisyklių patvirtinimo

 

Suvestinė redakcija nuo 2003-12-04 iki 2004-09-21

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2002, Nr. 125-5702, i. k. 102110RISAK00000195

 

 

RYŠIŲ REGULIAVIMO TARNYBOSS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS DIREKTORIAUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL RINKOS TYRIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2002 m. gruodžio 20 d. Nr. 195

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos telekomunikacijų įstatymo (Žin., 1998, Nr. 56-1548; 2002, Nr. 75-3215) 8 straipsnio 23 ir 24 punktais, 11 straipsnio 3 dalimi ir Lietuvos Respublikos telekomunikacijų įstatymo pakeitimo įstatymo (Žin., 2002, Nr. 75-3215) 3 straipsnio 3 dalimi bei atsižvelgdamas į 1997 m. birželio 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 97/33/EB dėl telekomunikacijų tinklų sujungimo siekiant užtikrinti universaliąsias paslaugas ir sąveiką vadovaujantis atvirojo tinklo teikimo nuostatomis, 1992 m. birželio 5 d. Tarybos direktyvą 92/44/EEB dėl atvirų tinklų teikimo nuostatos taikymo nuomojamoms linijoms, 1990 m. birželio 28 d. Komisijos direktyvą 90/387/EEB dėl telekomunikacijų paslaugų vidaus rinkos sukūrimo, įgyvendinant atvirojo tinklo teikimo nuostatą, 1997 m. spalio 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 97/51/EEB, iš dalies pakeičiančią Tarybos direktyvas 90/387/EEB ir 92/44/EEB, siekiant prisitaikyti prie konkurencinės telekomunikacijų aplinkos, 1998 m. vasario 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 98/10/EB dėl atvirojo tinklo nuostatos taikymo balso telefonijai ir visuotinės telekomunikacijų paslaugos konkurencingoje aplinkoje bei į 1999 m. kovo 1 d. Europos komisijos pranešimą „Dėl ūkio subjektų, turinčių didelę įtaką rinkoje nustatymo, įgyvendinant atvirojo tinklo nuostatų direktyvas“:

1. Tvirtinu Rinkos tyrimo taisykles.

2. Nustatau, jog šis įsakymas įsigalioja nuo 2003 m. sausio 1 d.

3. Nurodau šį įsakymą paskelbti oficialiame leidinyje „Valstybės žinios“.

 

 

 

DIREKTORIUS                                                                                       TOMAS BARAKAUSKAS


PATVIRTINTA

Ryšių reguliavimo tarnybos prie Lietuvos

Respublikos Vyriausybės direktoriaus

2003 m. lapkričio 24 d. įsakymu Nr. 1V-155

 

RINKOS TYRIMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Rinkos tyrimo taisyklėmis (toliau – Taisyklės) siekiama sudaryti prielaidas Lietuvos Respublikos telekomunikacijų įstatymo (Žin., 1998, Nr. 56-1548; 2002, Nr. 75-3215) įgyvendinimui ir konkurencijos telekomunikacijų rinkose užtikrinimui.

2. Šios Taisyklės nustato rinkos tyrimo organizavimo, rinkos apibrėžimo, konkurencijos efektyvumo tyrimo, didelę įtaką turinčių ūkio subjektų bei įpareigojimų jiems nustatymo procedūras bei kitus klausimus, susijusius su rinkos tyrimo atlikimu.

3. Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos telekomunikacijų įstatymu ir įgyvendinant 1997 m. birželio 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 97/33/EB dėl telekomunikacijų tinklų sujungimo siekiant užtikrinti universaliąsias paslaugas ir sąveiką vadovaujantis atvirojo tinklo teikimo nuostatomis, 1992 m. birželio 5 d. Tarybos direktyvą 92/44/EEB dėl atvirų tinklų teikimo nuostatos taikymo nuomojamoms linijoms, 1990 m. birželio 28 d. Komisijos direktyvą 90/387/EEB dėl telekomunikacijų paslaugų vidaus rinkos sukūrimo, įgyvendinant atvirojo tinklo teikimo nuostatą, 1998 m. vasario 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 98/10/EB dėl atvirojo tinklo nuostatos taikymo balso telefonijai ir visuotinės telekomunikacijų paslaugos konkurencinėje aplinkoje (toliau – Direktyvos) bei atsižvelgiant į 1999 m. kovo 1 d. Komisijos pranešimą Dėl ūkio subjektų, turinčių didelę įtaką rinkoje nustatymo, įgyvendinant atvirojo tinklo nuostatų direktyvas“ (toliau – Pranešimas).

4. šiame dokumente vartojamos sąvokos:

Herfindalio Hiršmano indeksas (HHI) – rinkos koncentracijos rodiklis, apskaičiuojamas kaip rinkoje veikiančių ūkio subjektų rinkos dalių, rinką matuojant pajamomis, išreikštų procentais, kvadratų suma.

Prieigos prie tinklo galinio taško kontrolė – galimybė kontroliuoti telekomunikacijų paslaugų prieinamumą telekomunikacijų paslaugų gavėjams tinklo galiniuose taškuose ir (arba) galimybė neleisti kitiems telekomunikacijų paslaugų teikėjams pasiekti telekomunikacijų paslaugų gavėją tuose tinklo galiniuose taškuose.

Kitos šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip Lietuvos Respublikos telekomunikacijų įstatyme.

 

II. RINKOS TYRIMO ORGANIZAVIMAS

 

5. Pagal šias Taisykles atliekami šių rinkų, kurios apibrėžiamos pagal šių Taisyklių III skyriuje nustatytus kriterijus ir tvarką, tyrimai:

5.1. viešųjų fiksuoto telefono ryšio paslaugų ir tinklų rinkos;

5.2. skirtųjų linijų paslaugų rinkos;

5.3. viešųjų judriojo telefono ryšio paslaugų ir tinklų (t. y. viešųjų judriojo radijo ryšio tinklų, visiškai arba iš dalies naudojamų teikti viešąsias judriojo telefono ryšio paslaugas) rinkos;

5.4. telekomunikacijų tinklų sujungimo rinkos.

6. Konkrečios rinkos iš nurodytųjų Taisyklių 5 punkte tyrimas pradedamas Ryšių reguliavimo tarnybos direktoriaus sprendimu.

7. Atitinkamos rinkos tyrimo procedūrą sudaro šie etapai:

7.1. atitinkamos rinkos apibrėžimas;

7.2. tyrimas, ar toje rinkoje konkurencija efektyvi;

7.3. ūkio subjektų, kurie atitinkamoje rinkoje turi didelę įtaką, nustatymas;

7.4. vieno ar kelių Lietuvos Respublikos telekomunikacijų įstatyme numatytų įpareigojimų ūkio subjektams, turintiems didelę įtaką atitinkamoje rinkoje, nustatymas.

8. Ryšių reguliavimo tarnyba, atlikdama rinkos tyrimą, gali naudotis bet kuria turima ar prieinama informacija apie atitinkamą rinką ir (ar) ūkio subjektus, įskaitant, bet neapsiribojant informacija, pateikta Ryšių reguliavimo tarnybai pagal Bendrąsias vertimosi telekomunikacine veikla sąlygas, patvirtintas Ryšių reguliavimo tarnybos direktoriaus įsakymu Nr. 176 „Dėl Bendrųjų vertimosi telekomunikacine veikla sąlygų patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 120-5465), Ryšių reguliavimo tarnybai pateiktas arba viešai skelbiamas oficialias finansines ataskaitas.

9. Atlikdama rinkos tyrimą, Ryšių reguliavimo tarnyba turi teisę apklausti ūkio subjektus. Ūkio subjektai, apklausiami atliekant atitinkamos rinkos tyrimą, privalo pateikti Ryšių reguliavimo tarnybos prašomą informaciją per 20 darbo dienų, jei konkrečiame prašyme nenurodyta kitaip.

10. Atitinkamos rinkos tyrimo metu vertinama paskutinių praėjusių dvejų kalendorinių pusmečių iki priimant sprendimą tirti konkrečią rinką (toliau – tiriamasis laikotarpis) informacija apie atitinkamą rinką ir ūkio subjektus.

11. Ryšių reguliavimo tarnyba, prieš pripažindama ūkio subjektą turinčiu didelę įtaką atitinkamoje telekomunikacijų rinkoje, raštu praneša apie tai šiam ūkio subjektui ne vėliau kaip prieš 28 dienas iki sprendimo priėmimo dienos, tuo pačiu metu apie tai informuodama Konkurencijos tarybą ir suteikdama šiai institucijai galimybę pateikti pasiūlymus. Ryšių reguliavimo tarnybos direktoriaus sprendimas dėl didelę įtaką atitinkamoje rinkoje turinčių ūkio subjektų paskelbiamas oficialaus leidinio Valstybės žinios“ priede „Informaciniai pranešimai“.

12. Visų atitinkamos rinkos tyrimo etapų rezultatai yra įforminami vienu Ryšių reguliavimo tarnybos direktoriaus sprendimu dėl rinkos tyrimo rezultatų.

13. Didelę įtaką atitinkamose rinkose turinčių ūkio subjektų sąrašas oficialaus leidinio Valstybės žinios“ priede „Informaciniai pranešimai“ skelbiamas ne rečiau kaip vieną kartą per kalendorinius metus.

14. Atlikdama rinkos tyrimą, Ryšių reguliavimo tarnyba vadovaujasi Lietuvos Respublikos telekomunikacijų įstatymo normomis, šiomis Taisyklėmis ir atsižvelgia į Taisyklių 3 punkte nurodytas Direktyvas ir Pranešimą.

15. Atsiradus naujiems, apibrėžtiems šių Taisyklių 19 punkte, susijusiems juridiniams asmenims, įeinantiems į ūkio subjekto, turinčio didelę įtaką atitinkamoje rinkoje, sudėtį, ar susijusiems juridiniams asmenims paradus susijusio juridinio asmens statusą, naujas atitinkamos rinkos tyrimas neatliekamas, išskyrus, kai Ryšių reguliavimo tarnybai pateikti įrodymai, kad ūkio subjekto sudėties keitimas iš esmės keičia jo įtaką rinkoje. Šiuo atveju Ryšių reguliavimo tarnybos direktorius priima sprendimą dėl ūkio subjekto sudėties pasikeitimo. Ūkio subjektai, turintys didelę įtaką atitinkamoje rinkoje, privalo nedelsdami raštu informuoti Ryšių reguliavimo tarnybą apie savo sudėties pasikeitimus kartu pateikdami tai patvirtinančius dokumentus.

 

III. ATITINKAMOS RINKOS APIBRĖŽIMAS

 

16. Atitinkamos rinkos apibrėžimas yra tirtinų veiklos sričių (paslaugų, produktų), jų kiekio vienetų ir tirtinų ūkio subjektų sąrašo bei rinkos geografinės teritorijos nustatymas pagal šiuos kriterijus:

16.1. į atitinkamos rinkos apibrėžimą įtraukiamos pagal savo paskirtį tiesiogiai susijusios su tiriama rinka veiklos sritys (paslaugos, produktai), neatsižvelgiant į paslaugų ir produktų paklausos ir pasiūlos pakeičiamumą, taip pat paslaugos ir produktai, kuriuos naudoja pats ūkio subjektas savo reikmėms tenkinti (teikia paslaugas pats sau) ir kurie yra analogiški produktams ir paslaugoms, teikiamoms kitiems paslaugų gavėjams. Rinkos apibrėžimo metu nustatomi veiklos sričių (paslaugų, produktų) būdingiausi kiekio vienetai (toliau – kiekio vienetai), pagal kuriuos ūkio subjektai paprastai skaičiuoja užmokesčius už paslaugas. Nustatant į atitinkamos rinkos apibrėžimą įtraukiamas veiklos sritis (paslaugas, produktus) ir jas atitinkančius kiekio vienetus, atsižvelgiama į Pranešime pateiktus rinkų apibrėžimus;

16.2. į atitinkamos rinkos apibrėžimą įtraukiami ūkio subjektai pagal veiklas, nurodytas Bendrųjų vertimosi telekomunikacine veikla sąlygų 5 punkte, kuriomis jie teisėtai vertėsi tiriamuoju laikotarpiu ar įgijo teisę šiuo laikotarpiu verstis;

16.3. tiriama rinka apibrėžiama Lietuvos Respublikos teritorija ar jos dalimi, kurioje dauguma ūkio subjektų tiriamuoju laikotarpiu turėjo teisę verstis atitinkama telekomunikacine veikla;

16.4. jeigu nustatoma, kad pagal šių Taisyklių 16.1, 16.2, 16.3 punktus apibrėžta rinka yra aiškiai sudaryta iš smulkesnių savarankiškų rinkos segmentų (subrinkų), kuriuos sudaro vienas ar keli atitinkamoje rinkoje veikiantys ūkio subjektai ar jų tinklai, tai šie segmentai laikomi atskiromis atitinkamomis rinkomis. Laikoma, kad pagal 16.1, 16.2, 16.3 punktus apibrėžta rinka yra aiškiai sudaryta iš smulkesnių savarankiškų rinkos segmentų (subrinkų), jei konkretaus ūkio subjekto (ar kelių ūkio subjektų) rinkoje teikiamas paslaugas (produktus) ar konkrečias paslaugas, teikiamas naudojant konkretų tinklą (ar tinklus), gali teikti tik konkretus ūkio subjektas (ar ūkio subjektai) arba jei jos gali būti teikiamos tik naudojant konkretų tinklą (ar tinklus), o kiti ūkio subjektai tokį patį poreikį patenkinančių paslaugų pateikti negali ar toks poreikis negali būti patenkintas naudojant kitus tinklus;

16.5. jei pagal šių Taisyklių 16.1, 16.2, 16.3 punktus apibrėžta rinka yra suskaidoma į subrinkas pagal 15.4 punkte nustatytą kriterijų, tai atitinkamos rinkos tyrimo metu kaip atskiros atitinkamos rinkos tiriamos visos subrinkos, kurios savo apimtimi yra ne mažesnės nei 5 procentai pagal šių Taisyklių 16.1, 16.2, 16.3 punktus apibrėžtos rinkos.

 

IV. TYRIMAS, AR ATITINKAMOJE RINKOJE KONKURENCIJA YRA EFEKTYVI

 

17. Ryšių reguliavimo tarnyba, tirdama, ar konkurencija atitinkamoje rinkoje yra efektyvi, vertina rinkos struktūrą (naudodama HHI) bei patekimo į rinką barjerus ir nustato, kad konkurencija atitinkamoje rinkoje nėra efektyvi, jei ji atitinka bent 2 iš toliau išvardytų kriterijų:

17.1. tiriamuoju laikotarpiu rinkos HHI buvo daugiau nei 1800;

17.2. kai atitinkamai veiklai vykdyti nepriklausomai nuo kitų atitinkamoje rinkoje veikiančių ūkio subjektų reikalingi radijo dažniai (kanalai) ir laisvi radijo dažniai (kanalai), lygiaverčiai jau rinkoje veikiančių ūkio subjektų naudojamiems radijo dažniams, reikalingiems ūkio subjekto veiklai atitinkamoje rinkoje vykdyti, sudaro mažiau nei 50 procentų didžiausią kiekį radijo dažnių (kanalų) turinčio ūkio subjekto radijo dažnių (kanalų) skaičiaus;

17.3. kai veiklai vykdyti nepriklausomai nuo kitų atitinkamoje rinkoje veikiančių ūkio subjektų bei tam, kad atitinkamu mastu būtų teikiamos atitinkamos kokybės paslaugos, kaip tai teikia atitinkamoje rinkoje jau veikiantys ūkio subjektai, reikalinga sukurti infrastruktūrą, investuojant ne mažiau kaip 100 000 000 litų per dešimties metų laikotarpį.

 

V. ŪKIO SUBJEKTŲ, KURIE ATITINKAMOJE RINKOJE TURI DIDELĘ ĮTAKĄ, NUSTATYMAS

 

18. Nustatant ūkio subjektus, kurie turi didelę įtaką atitinkamoje rinkoje, bendrai vertinami visi susiję juridiniai asmenys, veikiantys Lietuvos Respublikoje. Visi tokie juridiniai asmenys pripažįstami vienu ūkio subjektu, turinčiu didelę įtaką atitinkamoje rinkoje.

19. Susiję juridiniai asmenys yra:

19.1. juridiniai asmenys, kuriuose, kaip ir nagrinėjamame juridiniame asmenyje, tas pats fizinis asmuo arba tie patys fiziniai asmenys turi akcijų dalį, kuri sudaro daugiau kaip 50 procentų įstatinio kapitalo, arba turi teises į daugiau kaip 50 procentų visų balsų;

19.2. juridiniai asmenys, kurie su nagrinėjamu juridiniu asmeniu yra bendrai valdomi ar turi bendrą administracinį padalinį arba kurių stebėtojų taryboje, valdyboje ar kitame valdymo organe yra pusė ar daugiau tų pačių narių, kaip ir nagrinėjamo juridinio asmens valdymo organuose;

19.3. juridiniai asmenys, kuriuose nagrinėjamas juridinis asmuo turi akcijų dalį, sudarančią daugiau kaip 50 procentų įstatinio kapitalo, arba turi teises į daugiau kaip 50 procentų visų balsų, arba kurie yra įsipareigoję derinti savo ūkinės veiklos sprendimus su nagrinėjamu juridiniu asmeniu, arba už kurių prievolių tretiesiems asmenims įvykdymą yra įsipareigojęs atsakyti nagrinėjamas juridinis asmuo, arba kurie yra įsipareigoję perduoti visą arba dalį pelno ar suteikę teisę naudoti daugiau kaip 50 procentų savo turto nagrinėjamam juridiniam asmeniui;

19.4. juridiniai asmenys, kurie nagrinėjamame juridiniame asmenyje turi akcijų dalį, sudarančią daugiau kaip 50 procentų įstatinio kapitalo, arba turi teises į daugiau kaip 50 procentų visų balsų, arba su kuriais nagrinėjamas juridinis asmuo yra įsipareigojęs derinti savo ūkinės veiklos sprendimus, arba kurie yra įsipareigoję atsakyti už nagrinėjamo juridinio asmens prievolių tretiesiems asmenims įvykdymą, arba kuriems nagrinėjamas juridinis asmuo yra įsipareigojęs perduoti visą arba dalį pelno ar suteikęs teisę naudoti daugiau kaip 50 procentų savo turto;

19.5. juridiniai asmenys, kurie tiesiogiai ar netiesiogiai, per kitus juridinius asmenis, įskaitant ir veikiančius kitose valstybėse, yra susiję su šių Taisyklių 19.1, 19.2, 19.3 ir 19.4 punktuose nurodytais juridiniais asmenimis bet kuriuo iš šių Taisyklių 19.1, 19.2, 19.3 ir 19.4 punktuose nurodytų būdų;

19.6. nagrinėjamo juridinio asmens dukterinės ar patronuojančios bendrovės, įskaitant ir bendroves, susijusias su nagrinėjamu juridiniu asmeniu per kitose valstybėse veikiančias bendroves, arba nagrinėjamo juridinio asmens patronuojančių bendrovių, įskaitant ir veikiančias kitose valstybėse, dukterinės bendrovės Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymo (Žin., 2000, Nr. 64-1914; Nr. 68) prasme.

20. Ūkio subjekto užimama santykinė atitinkamos rinkos dalis yra pagrindinis didelės įtakos turėjimo atitinkamoje rinkoje nustatymo kriterijus. Laikoma, kad ūkio subjektas atitinka pagrindinį didelės įtakos turėjimo atitinkamoje rinkoje nustatymo kriterijų, jei šio ūkio subjekto užimama santykinė atitinkamos rinkos dalis yra didesnė nei 25 procentai.

21. Ūkio subjekto užimama santykinė atitinkamos rinkos dalis apskaičiuojama kaip ūkio subjekto pajamų, tiriamuoju laikotarpiu gautų iš veiklos sričių (paslaugų), priskirtų atitinkamai rinkai, santykis su visų į atitinkamos rinkos apibrėžimą įtrauktų ūkio subjektų bendromis pajamomis, tiriamuoju laikotarpiu gautomis iš atitinkamų veiklos sričių (paslaugų) (toliau – rinkos dydis pajamomis).

22. Papildomi didelės įtakos turėjimo atitinkamoje rinkoje nustatymo kriterijai yra šie:

22.1. ūkio subjekto galimybės veikti atitinkamos rinkos sąlygas; laikoma, kad ūkio subjektas turi galimybes veikti atitinkamos rinkos sąlygas, jeigu, vertinant rinkos apibrėžimo metu nustatytu bent vienu kiekio vienetu, ūkio subjekto atitinkamos veiklos srities (paslaugos), įtrauktos į atitinkamos rinkos apibrėžimą, apimtis tiriamuoju laikotarpiu sudaro daugiau nei 25 procentus bendros visų ūkio subjektų, įtrauktų į atitinkamos rinkos apibrėžimą, atitinkamos veiklos srities (paslaugos) apimties tiriamuoju laikotarpiu;

22.2. ūkio subjekto apyvartos santykinis svoris atitinkamoje rinkoje, t. y. ūkio subjekto bendrųjų pajamų, gautų per tiriamąjį laikotarpį, ir atitinkamos rinkos dydžio, išreiškus jį pajamomis, tuo pačiu laikotarpiu santykis; laikoma, kad apyvartos santykinis svoris atitinkamoje rinkoje rodo ūkio subjekto turimą didelę įtaką atitinkamoje rinkoje, jeigu ūkio subjekto bendrosios pajamos yra didesnės nei 25 procentai atitinkamos rinkos dydžio, išreikšto pajamomis;

22.3. ūkio subjekto kontroliuojamos prieigos prie galutinio paslaugų gavėjo priemonės, t. y. ūkio subjekto turimas prieigos prie galutinio paslaugų gavėjo kontrolės laipsnis; laikoma, kad prieigos kontrolės laipsnis rodo ūkio subjekto turimą didelę įtaką atitinkamoje rinkoje, jeigu ūkio subjektas visiškai kontroliuoja prieigą daugiau nei prie pusės savo paslaugų gavėjų naudojamų tinklo galinių taškų;

22.4. ūkio subjektui prieinami finansiniai ištekliai; laikoma, kad ūkio subjektui finansiniai ištekliai yra prieinami, jeigu ūkio subjektas atitinka bent vieną šių kriterijų:

22.4.1. ūkio subjekto ir susijusių juridinių asmenų, tarp jų ir kitų valstybių, įskaitant jo dukterines ir (arba) patronuojančias bendroves, (grupės) bendrosios pajamos per paskutinius kalendorinius metus yra ne mažesnės nei atitinkamos rinkos dydis tiriamuoju laikotarpiu,

22.4.2. ūkio subjekto ar susijusių juridinių asmenų, tarp jų ir kitų valstybių, įskaitant jo dukterines ir (arba) patronuojančias bendroves, kredito reitingas pagal reitingų agentūros „Standard&Poors“ skelbiamą kredito reitingą yra ne žemesnis negu BBB arba ekvivalentišką kitų reitingų agentūrų skelbiamą kredito reitingą,

22.4.3. susijęs kitos valstybės juridinis asmuo, įskaitant jo dukterines ir (arba) patronuojančias bendroves, savo valstybėje yra pripažintas turinčiu didelę įtaką rinkoje;

22.5. ūkio subjekto patirtis teikiant prekes ir paslaugas atitinkamoje rinkoje; laikoma, kad ūkio subjekto patirtis yra didelė, jeigu ūkio subjektas atitinka bent vieną šių kriterijų:

22.5.1. ūkio subjektas vykdo telekomunikacinę veiklą Lietuvos Respublikoje daugiau kaip 5 metus,

22.5.2. su ūkio subjektu susiję kitų valstybių juridiniai asmenys, įskaitant jų dukterines ir (arba) patronuojančias bendroves, tiesiogiai ar netiesiogiai veikia Lietuvos Respublikos ar kitų valstybių telekomunikacijų rinkose ne mažiau kaip 8 metus.

23. Jei ūkio subjektas atitinka pagrindinį kriterijų, tai vertinami papildomi didelės įtakos turėjimo kriterijai ir pripažįstama, kad ūkio subjektas turi didelę įtaką atitinkamoje rinkoje, jeigu atitinka bent vieną papildomą didelės įtakos turėjimo atitinkamoje rinkoje nustatymo kriterijų.

24. Jei ūkio subjektas neatitinka pagrindinio kriterijaus, tai vertinami papildomi didelės įtakos turėjimo kriterijai ir pripažįstama, kad šis ūkio subjektas turi didelę įtaką atitinkamoje rinkoje, jeigu atitinka bent tris papildomus didelės įtakos turėjimo atitinkamoje rinkoje nustatymo kriterijus.

25. Jei ūkio subjekto užimama santykinė atitinkamos rinkos dalis yra mažesnė nei 5 procentai, pripažįstama, kad šis ūkio subjektas neturi didelės įtakos atitinkamoje rinkoje ir papildomi didelės įtakos turėjimo atitinkamoje rinkoje nustatymo kriterijai nėra vertinami.

 

VI. VIENO AR KELIŲ ĮPAREIGOJIMŲ ŪKIO SUBJEKTAMS, TURINTIEMS DIDELĘ ĮTAKĄ RINKOJE, NUSTATYMAS

 

26. Didelę įtaką atitinkamose rinkose turintiems ūkio subjektams taikomi įpareigojimai, nustatyti Lietuvos Respublikos telekomunikacijų įstatyme.

27. Lietuvos Respublikos telekomunikacijų įstatymo 12 straipsnyje nustatytas skaidrumo įpareigojimas nustatomas ūkio subjektams, kurie turi didelę įtaką rinkose, kurių sąrašas patvirtintas Ryšių reguliavimo tarnybos direktoriaus 2002 m. gruodžio 13 d. įsakymu Nr. 177 „Dėl rinkų, kuriose didelę įtaką turintiems ūkio subjektams taikomas skaidrumo įpareigojimas, sąrašo ir reikalaujamos skelbti informacijos masto, detalumo ir paskelbimo būdo nustatymo“ (Žin., 2002, Nr. 119-5390).

28. Lietuvos Respublikos telekomunikacijų įstatymo 16 straipsnyje nustatytas įpareigojimas suteikti prieigą nustatomas ūkio subjektams, kurie turi didelę įtaką rinkose, kurių sąrašas patvirtintas Ryšių reguliavimo tarnybos direktoriaus 2002 m. lapkričio 28 d. įsakymu Nr. 158 „Dėl rinkų, kuriose didelę įtaką turintiems ūkio subjektams taikomas įpareigojimas suteikti prieigą, sąrašo patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 117-5284).

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

29. Tarnybos veiksmai ar neveikimas, įgyvendinant šį teisės aktą, skundžiami teisės aktų nustatyta tvarka.

______________

Priedo pakeitimai:

Nr. 1V-155, 2003-11-24, Žin., 2003, Nr. 113-5104 (2003-12-03); Žin., 2003, Nr. 117-0 (2003-12-17), i. k. 103110RISAK001V-155

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Ryšių reguliavimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Įsakymas

Nr. 1V-155, 2003-11-24, Žin., 2003, Nr. 113-5104 (2003-12-03); Žin., 2003, Nr. 117-0 (2003-12-17), i. k. 103110RISAK001V-155

Dėl Rinkos tyrimo taisyklių, patvirtintų Ryšių reguliavimo tarnybos direktoriaus 2002 m. gruodžio 20 d. įsakymu Nr. 195 "Dėl Rinkos tyrimo taisyklių patvirtinimo" pakeitimo