Suvestinė redakcija nuo 2016-05-01 iki 2018-02-07
Įsakymas paskelbtas: Žin. 2011, Nr. 118-5608, i. k. 1115310ISAK022.3-90
VALSTYBINĖS ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS
INSPEKCIJOS VIRŠININKO
ĮSAKYMAS
DĖL BRANDUOLINĖS SAUGOS REIKALAVIMŲ BSR-1.9.2-2011 „RADIONUKLIDŲ NEBEKONTROLIUOJAMŲJŲ RADIOAKTYVUMO LYGIŲ MEDŽIAGOMS IR ATLIEKOMS, SUSIDARANČIOMS BRANDUOLINĖS ENERGETIKOS SRITIES VEIKLOS METU, NUSTATYMAS IR TAIKYMAS“ PATVIRTINIMO
2011 m. rugsėjo 27 d. Nr. 22.3-90
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatymo (Žin., 1999, Nr. 50-1600; 2011, Nr. 91-4318) 7 straipsnio 2 dalies 2 punktu:
1. Tvirtinu Branduolinės saugos reikalavimus BSR-1.9.2-2011 „Radionuklidų nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių medžiagoms ir atliekoms, susidarančioms branduolinės energetikos srities veiklos metu, nustatymas ir taikymas“ (pridedama).
PATVIRTINTA
Valstybinės atominės energetikos saugos
inspekcijos viršininko
2011 m. rugsėjo 27 d. įsakymu Nr. 22.3-90
BRANDUOLINĖS SAUGOS REIKALAVIMAI
bsr-1.9.2-2011
RADIONUKLIDŲ NEBEKONTROLIUOJAMŲJŲ RADIOAKTYVUMO LYGIŲ MEDŽIAGOMS IR ATLIEKOMS, SUSIDARANČIOMS BRANDUOLINĖS ENERGETIKOS SRITIES VEIKLOS METU, NUSTATYMAS IR TAIKYMAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Branduolinės saugos reikalavimai BSR-1.9.2-2011 „Radionuklidų nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių medžiagoms ir atliekoms, susidarančioms branduolinės energetikos srities veiklos metu, nustatymas ir taikymas“ (toliau – Reikalavimai) nustato sąlygas ir kriterijus, pagal kuriuos medžiagoms, atliekoms, prietaisams, įrenginiams ir statiniams, susidariusiems ar naudojamiems vykdant veiklą, nurodytą Reikalavimų 2 punkte, ir užterštiems radionuklidais ar turintiems radionuklidų (toliau – medžiagos ir atliekos), nebetaikomi radiacinės saugos reikalavimai, taip pat medžiagų ir atliekų dezaktyvavimo lygį, siekiant nebetaikyti radiacinės saugos reikalavimų.
2. Reikalavimai taikomi medžiagoms ir atliekoms, susidarančioms branduolinės energetikos srities veiklos (toliau – reguliuojama veikla) metu.
II. NUORODOS
4. Reikalavimuose pateiktos nuorodos į šiuos teisės aktus:
4.1. Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatymą (Žin., 2011, Nr. 91-4316);
4.2. Lietuvos Respublikos branduolinės energijos įstatymą (Žin., 1996, Nr. 119-2771; 2011, Nr. 91-4314);
4.3. Lietuvos Respublikos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatymą (Žin., 1999, Nr. 50-1600; 2011, Nr. 91-4318);
4.5. Lietuvos Respublikos metrologijos įstatymą (Žin., 1996, Nr. 74-1768; 2006, Nr. 77-2966);
4.6. Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. gruodžio 30 d. įsakymą Nr. D1-711 „Dėl leidimų atlikti taršos šaltinių išmetamų į aplinką teršalų ir teršalų aplinkos elementuose matavimus ir tyrimus išdavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 4-81; 2007, Nr. 108-4444);
4.7. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. gruodžio 21 d. įsakymą Nr. 663 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 73:2001 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“ patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 11-388);
4.8. Neteko galios nuo 2016-05-01
Punkto naikinimas:
Nr. 22.3-72, 2016-04-29, paskelbta TAR 2016-05-02, i. k. 2016-10827
III. PAGRINDINĖS SĄVOKOS
5. Šiuose Reikalavimuose vartojamos sąvokos:
Paviršinis aktyvumas – bandinio paviršiuje esančių radionuklidų aktyvumo ir bandinio ploto santykis. Vienetas: Bq/m2.
Savitasis aktyvumas – bandinio aktyvumo ir jo masės santykis. Vienetas: Bq/kg.
Konservatyvus vertinimas – toks radionuklidų aktyvumo ar apšvitos dozės vertinimas, kai, stingant tikslių duomenų ar taikant nepakankamai tikslius radionuklidų sklaidos modelius, tenka daryti prielaidas, didinančias skaičiavimų rezultatą.
Licencijos turėtojas – asmuo, kuriam teisės aktuose nustatyta tvarka išduota licencija veiklai, nurodytai Reikalavimų 4.1 punkte nurodyto teisės akto 21 straipsnio 1 dalyje.
Nebekontroliavimas – medžiagų ir atliekų, susidariusių reguliuojamos veiklos metu ir užterštų radionuklidais ar turinčių jų savo sudėtyje, kontrolės panaikinimas radiacinės saugos požiūriu.
Nesąlyginiai nebekontroliuojamieji radioaktyvumo lygiai – nebekontroliuojamieji lygiai, nustatyti įvertinus visus įmanomus medžiagų ir atliekų panaudojimo, tvarkymo ar šalinimo būdus.
Sąlyginiai nebekontroliuojamieji radioaktyvumo lygiai – nebekontroliuojamieji lygiai, nustatyti konkrečiam medžiagų panaudojimo ar atliekų tvarkymo būdui (pavyzdžiui, metalo perlydymui, atliekų deginimui).
Kitos Reikalavimuose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos yra apibrėžtos šių Reikalavimų 4 punkte nurodytuose teisės aktuose.
IV. MEDŽIAGŲ IR ATLIEKŲ ATITIKIMAS NEBEKONTROLIUOJAMIESIEMS RADIOAKTYVUMO LYGIAMS
6. Reguliuojamos veiklos metu susidariusių medžiagų ir atliekų, turinčių radionuklidų ar užterštų radionuklidais, kurių savitasis ar paviršinis aktyvumas neviršija nustatytų nesąlyginių nebekontroliuojamųjų lygių, kontrolė panaikinama, t. y. jos naudojamos ar tvarkomos kaip neradioaktyviosios. Medžiagos, prietaisai, įranga ir statiniai gali būti pakartotinai naudojami be apribojimų radiacinės saugos požiūriu, o atliekos turi būti tvarkomos Reikalavimų 4.4 punkte nurodyto teisės akto nustatyta tvarka.
7. Medžiagos ir atliekos, kurių savitasis aktyvumas ar paviršinis aktyvumas viršija nustatytus nesąlyginius nebekontroliuojamuosius lygius, tvarkomos vadovaujantis Reikalavimų 4.3 punkte nurodyto teisės akto nustatyta tvarka.
8. Kai medžiagose ir atliekose yra kelių rūšių radionuklidų, laikoma, kad jos atitinka nebekontroliavimo reikalavimą, jeigu jos atitinka šią sąlygą:
;
čia:
Ci – i-tojo radioizotopo nuklidų, esančių medžiagoje ar atliekose, savitasis arba paviršinis aktyvumas. Vienetai: Bq/kg arba Bq/m2; CLi – i-tojo radioizotopo nuklidų, esančių medžiagoje ar atliekose, nebekontroliuojamasis lygis. Vienetai: Bq/kg arba Bq/m2; n – radioizotopų skaičius mišinyje.
9. Medžiagas ir atliekas maišyti su neradioaktyviosiomis, siekiant sumažinti savitąjį aktyvumą, draudžiama.
10. Nesąlyginiai nebekontroliuojamieji lygiai nustatomi neribotam medžiagų ir atliekų kiekiui, atsižvelgiant į radionuklidų prigimtį bei medžiagų ir atliekų savybes taip, kad jų sąlygojama gyventojų kritinės grupės nario metinė efektinė dozė neviršytų 0,01 mSv. Dažniausiai pasitaikančių radionuklidų nesąlyginių nebekontroliuojamųjų lygių vertės pateiktos Reikalavimų 1 priede.
11. Radionuklidų, nenurodytų Reikalavimų 1 priede, nesąlyginiai nebekontroliuojamieji lygiai (savitasis aktyvumas arba paviršinis aktyvumas) yra lygūs vienai dešimtajai nereguliuojamosios veiklos kriterijų, pateikiamų Reikalavimų 4.7 punkte nurodytame teisės akte, verčių, išreikštų Bq/g.
12. Licencijos turėtojas gali kreiptis į VATESI dėl sąlyginių nebekontroliuojamųjų lygių, viršijančių nesąlyginius nebekontroliuojamuosius lygius, nustatymo. Sąlyginiai nebekontroliuojamieji lygiai turi būti nustatyti konkrečiam medžiagų panaudojimo ar atliekų tvarkymo būdui.
13. Sąlyginiai nebekontroliuojamieji lygiai turi neviršyti nereguliuojamosios veiklos kriterijų, nustatytų Reikalavimų 4.7 punkte nurodytame teisės akte.
15. Sąlyginių nebekontroliuojamųjų lygių vertės nustatomos vadovaujantis teisės aktais, reglamentuojančiais gyventojų apšvitos dozių vertinimą, Tarptautinės atominės energijos agentūros ir Europos Komisijos rekomendacijomis ir reikalavimu, kad gyventojų kritinės grupės nario metinė efektinė dozė neviršytų 0,01 mSv. Turi būti taikomi konservatyvūs vertinimo modeliai, atsižvelgiant į visus reikšmingus radionuklidų sklaidos ir žmonių apšvitos būdus.
16. Licencijos turėtojas, vadovaudamasis Reikalavimų 12–15 punktuose nurodytais reikalavimais, turi parengti sąlyginių nebekontroliuojamųjų lygių verčių projektą, kuriame turi būti nurodyta skaičiavimus pagrindžianti informacija, suderinti jį su Sveikatos apsaugos ministerija arba jos įgaliotąja institucija ir pateikti VATESI nebekontroliuojamųjų lygių nustatymui.
17. VATESI per 4.1 punkte nurodyto teisės akto 34 straipsnio 2 dalyje nurodytą terminą išnagrinėja sąlyginių nebekontroliuojamųjų lygių verčių projektą ir priima sprendimą dėl sąlyginių nebekontroliuojamųjų lygių nustatymo. Licencijos turėtojas raštu informuojamas apie priimtą sprendimą.
18. Medžiagas ir atliekas perduoti pakartotinai naudoti, perdirbti, tvarkyti ar šalinti licencijos turėtojas gali tik įsitikinęs, kad neviršijami nebekontroliuojamieji lygiai, t. y. privalo, vadovaudamasis Reikalavimų 2 priedu, išmatuoti savitąjį ar paviršinį aktyvumą. Laboratorija (laboratorijos), atliekanti matavimus, turi turėti vadovaujantis Reikalavimų 4.6 punkte nurodyto teisės akto nuostatomis išduotą leidimą atlikti taršos šaltinių išmetamų į aplinką teršalų aplinkos elementuose matavimus ir tyrimus arba Europos akreditacijos organizacijai priklausančios akreditavimo įstaigos išduotą akreditavimo pažymėjimą atlikti radionuklidų radiologinius tyrimus aplinkos komponentuose konkretiems nebekontroliuojamojo lygio įvertinimui būtiniems parametrams nustatyti.
19. Prieš išveždamas iš BEO medžiagas ir atliekas, kurių aktyvumas neviršija nustatytų nesąlyginių nebekontroliuojamųjų lygių, licencijos turėtojas kiekvienai medžiagų ir atliekų siuntai turi parengti radioizotopinių matavimų pažymėjimą, kuriame nurodoma: matavimus atlikusios laboratorijos pavadinimas, data, medžiagų ir atliekų savininkas, medžiagų ir atliekų pavadinimas, kilmė, siuntos dydis (masė arba tūris), mėginio paėmimo akto numeris (jei mėginys imamas) ir data, matavimų akto numeris ir data, išmatuotas radionuklidų aktyvumas, informacija, įrodanti atitiktį Reikalavimų 8 punkte nurodytai sąlygai, asmuo – medžiagų ar atliekų gavėjas.
20. Siekiant užtikrinti, kad išvežamų iš BEO medžiagų ir atliekų savitieji ar paviršiniai aktyvumai neviršija nebekontroliuojamųjų lygių, licencijos turėtojas privalo suderinti išvežimą su VATESI. Licencijos turėtojas turi pateikti VATESI prašymą suderinti medžiagų ir atliekų siuntos (siuntų) išvežimą bei kiekvienos planuojamos išvežti medžiagų ir atliekų siuntos radioizotopinių matavimų pažymėjimą, parengtą pagal Reikalavimų 19 punkto reikalavimus. VATESI per 10 darbo dienų turi priimti sprendimą dėl šių dokumentų suderinimo ir per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo raštu informuoti licencijos turėtoją.
21. Licencijos turėtojas privalo registruoti matuojamas medžiagas ir atliekas registracijos žurnale. Žurnale turi būti nurodyta medžiagų ir atliekų masė ir (arba) tūris, atitikimo nebekontroliuojamiesiems lygiams matavimų rezultatai, panaudojimo būdas, asmuo – medžiagų ar atliekų gavėjas. Registracijos žurnalas turi būti saugomas 5 metus po paskutinio įrašo žurnale. Žurnalo puslapiai turi būti sunumeruoti ir susiūti. Licencijos turėtojas atsako už žurnale pateiktų duomenų teisingumą.
V. NEPRIKLAUSOMI MEDŽIAGŲ IR ATLIEKŲ AKTYVUMO MATAVIMAI IR ATASKAITŲ TEIKIMAS
Pakeistas skyriaus pavadinimas:
Nr. 22.3-72, 2016-04-29, paskelbta TAR 2016-05-02, i. k. 2016-10827
22. Patikrinimų metu VATESI darbuotojai organizuoja nepriklausomus medžiagų ir atliekų aktyvumo matavimus.
Punkto pakeitimai:
Nr. 22.3-72, 2016-04-29, paskelbta TAR 2016-05-02, i. k. 2016-10827
23. Licencijos turėtojas iki kiekvienų einamųjų kalendorinių metų kovo mėnesio 1 dienos turi pateikti VATESI ir Sveikatos apsaugos ministerijai arba jos įgaliotajai institucijai metinę ataskaitą apie išvežtas iš BEO medžiagas ir atliekas, kurių aktyvumas neviršija nustatytų nesąlyginių nebekontroliuojamųjų lygių.
VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
Branduolinės saugos reikalavimų
BSR-1.9.2-2011 „Radionuklidų nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių
medžiagoms ir atliekoms, susidarančioms
branduolinės energetikos srities veiklos metu,
nustatymo ir taikymo reikalavimai“
1 priedas
RADIONUKLIDŲ NESĄLYGINIAI NEBEKONTROLIUOJAMIEJI LYGIAI
Radionuklidai |
Nebekontroliuojamasis lygis Bq/g, Bq/cm2* |
||
228Th** 230Th 232Th 234U |
235U** 237Np** 239Pu 240Pu |
241Am 244Cm |
0,1 |
22Na 24Na 54Mn 60Co 65Zn |
94Nb 110mAg 124Sb 134Cs** 137Cs |
152Eu 210Pb** 226Ra** 228Ra** 238U** |
0,4 |
58Co 59Fe 90Sr |
106Ru** 111In 131I |
192Ir 198Au 210Po |
4 |
51Cr 57Co 99mTc |
123I 125I 129I |
144Ce 201Tl 241Pu |
40 |
14C 32P 36Cl |
55Fe 89Sr 90Y |
99Tc 109Cd |
400 |
3H 35S |
45Ca 63Ni |
147Pm |
4000 |
Pastabos: 1. *Dimensija Bq/g taikoma, kai radionuklidai pasiskirstę medžiagos tūryje, dimensija Bq/cm2 – kai radionuklidai pasiskirstę tik paviršiuje. Abiem atvejais taikoma ta pati nebekontroliuojamojo lygio skaitinė vertė.
Branduolinės saugos reikalavimų
BSR-1.9.2-2011 „Radionuklidų
nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių
medžiagoms ir atliekoms, susidarančioms
branduolinės energetikos srities veiklos metu,
nustatymo ir taikymo reikalavimai“
2 priedas
AKTYVUMO MATAVIMAS
1. Norint pritaikyti nebekontroliavimo sąlygą, t. y. medžiagas ir atliekas tvarkyti kaip neradioaktyviąsias, būtina išmatuoti medžiagose, atliekose esančių radionuklidų aktyvumus. Tam gali būti taikomi tiesioginio matavimo metodai (pavyzdžiui, gama spektrų matavimai) arba mėginių laboratorinių tyrimų metodai. Pasirinkdamas konkrečius matavimo bei mėginių ėmimo metodus ir priemones, licencijos turėtojas vadovaujasi Reikalavimų 4.5 punkte nurodyto teisės akto nuostatomis ir atsižvelgia į medžiagų ir atliekų sudėtį, kilmę ir kiekį. Prieš atliekant matavimus turi būti atlikti medžiagų ir atliekų paviršinės dozės galios ir, esant reikalui, kitų parametrų (pavyzdžiui, paviršinio aktyvumo) kontroliniai matavimai. Kontrolines matuojamų parametrų vertes nustato licencijos turėtojas.
2. Kadangi faktinės radioaktyvaus užterštumo lygių vertės įvertinamos darant prielaidą, kad radionuklidai pasiskirstę tolygiai, pasirenkant matavimų būdą ir prietaisus, svarbu, kad medžiagos ir atliekos būtų kiek įmanoma vienalytiškesnės. Medžiagas ir atliekas tikslinga grupuoti, įvertinus tiek jų sudėtį, tiek kilmę.
3. Esant nedideliam medžiagų ir atliekų kiekiui, savitojo aktyvumo vertė įvertinama visą medžiagų ir atliekų tūrį dalijant mažiausiai į 10 dalių ir matuojant kiekvienos dalies aktyvumą. Medžiagų ir atliekų vidutinis savitasis aktyvumas neturi viršyti nebekontroliuojamojo lygio. Paėmus mėginį, pildomas mėginio paėmimo aktas, kuriame nurodoma: data, medžiagų ir atliekų savininkas, medžiagų ir atliekų pavadinimas, mėginio tūris arba masė, laboratorijos, į kurią siunčiamas mėginys, pavadinimas ir adresas, mėginį paėmusio darbuotojo pareigos, vardas ir pavardė.
4. Paviršiaus užterštumas skaičiuojamas nustatant išmatuotų radionuklido aktyvumo verčių vidurkį 300 cm2 labiausiai užteršto paviršiaus plote.
5. Susidarant dideliam medžiagų ir atliekų kiekiui (daugiau nei 100 kg), galima taikyti statistinius matavimų optimizavimo metodus, apimančius mėginių paėmimo ir matavimo procedūras. Šiuo atveju licencijos turėtojas turi parengti mėginių paėmimo ir matavimo procedūrų aprašą ir suderinti jį su VATESI.
6. Radionuklidų aktyvumui matuoti naudojama įranga turi būti kalibruojama ne rečiau nei kartą per metus, o jos efektyvumo tikrinimas – atliekamas ne rečiau kaip kartą per mėnesį arba prieš kiekvieną matavimų seriją.
Pakeitimai:
1.
Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija, Įsakymas
Nr. 22.3-72, 2016-04-29, paskelbta TAR 2016-05-02, i. k. 2016-10827
Dėl Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos viršininko 2011 m. rugsėjo 27 d. įsakymo Nr. 22.3-90 „Dėl Branduolinės saugos reikalavimų BSR-1.9.2-2011 „Radionuklidų nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių medžiagoms ir atliekoms, susidarančioms branduolinės energetikos srities veiklos metu, nustatymas ir taikymas“ pakeitimo