Suvestinė redakcija nuo 2024-06-15
Nutarimas paskelbtas: Žin. 2012, Nr. 29-1290, i. k. 1121100NUTA00000212
Nauja redakcija nuo 2024-06-15:
Nr. 475, 2024-06-12, paskelbta TAR 2024-06-14, i. k. 2024-10908
LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
NUTARIMAS
DĖL IŠSILAVINIMO IR KVALIFIKACIJŲ, ĮGYTŲ PAGAL UŽSIENIO VALSTYBIŲ IR TARPTAUTINIŲ ORGANIZACIJŲ ŠVIETIMO PROGRAMAS, AKADEMINIO PRIPAŽINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2012 m. vasario 29 d. Nr. 212
Vilnius
Vadovaudamasi Europos Tarybos ir UNESCO kvalifikacijų, susijusių su aukštuoju mokslu, pripažinimo Europos regiono valstybėse konvencija, Lietuvos Respublikos įstatymu dėl Europos Tarybos ir UNESCO kvalifikacijų, susijusių su aukštuoju mokslu, pripažinimo Europos regiono valstybėse konvencijos ratifikavimo 2 straipsniu, Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo 52 straipsnio 13 dalimi, Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo 39 straipsnio 6 dalimi ir Lietuvos Respublikos profesinio mokymo įstatymo 23 straipsnio 5 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Patvirtinti Išsilavinimo ir kvalifikacijų, įgytų pagal užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų švietimo programas, akademinio pripažinimo tvarkos aprašą (pridedama).
2. Paskirti Studijų kokybės vertinimo centrą Europos nacionalinių akademinio mobilumo ir pripažinimo informacijos centrų tinklo (toliau – ENIC) ir Nacionalinių akademinio pripažinimo informacijos centrų tinklo (toliau – NARIC) Lietuvos nariu.
3. Pavesti Studijų kokybės vertinimo centrui atlikti ENIC ir NARIC Lietuvos nario funkcijas, pagal poreikį kaupti ir teikti informaciją apie užsienio ir Lietuvos valstybių švietimo sistemas, siekiant užtikrinti išsilavinimo ir kvalifikacijų, įgytų pagal užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų švietimo programas, akademinį pripažinimą, akademinį bei profesinį mobilumą ir tarptautinį bendradarbiavimą.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012
m. vasario 29 d. nutarimu Nr. 212
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2024 m. birželio 12 d. nutarimo Nr. 475
redakcija)
Išsilavinimo ir kvalifikacijų, įgytų pagal užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų švietimo programas, AKADEMINIO PRIPAŽINIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Išsilavinimo ir kvalifikacijų, įgytų pagal užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų švietimo programas, akademinio pripažinimo tvarkos apraše (toliau – Aprašas) nustatomi išsilavinimo ir kvalifikacijų, įgytų pagal užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų švietimo programas (toliau – užsienio ar tarptautinė kvalifikacija), akademinį pripažinimą Lietuvoje vykdantys kompetentingi subjektai ir jų kompetencija, subjektai, turintys teisę kreiptis dėl užsienio ar tarptautinių kvalifikacijų akademinio pripažinimo, pateiktini dokumentai, sprendimų dėl užsienio ar tarptautinių kvalifikacijų akademinio pripažinimo (toliau – sprendimas) priėmimo ir rekomendacijų dėl užsienio ar tarptautinių kvalifikacijų akademinio pripažinimo (toliau – rekomendacija) priėmimo, apeliacijų dėl užsienio ar tarptautinių kvalifikacijų akademinio pripažinimo (toliau – apeliacija) teikimas ir nagrinėjimas.
2. Užsienio ar tarptautinių kvalifikacijų akademinis pripažinimas atliekamas vadovaujantis Europos Tarybos ir UNESCO kvalifikacijų, susijusių su aukštuoju mokslu, pripažinimo Europos regiono valstybėse konvencija (toliau – Lisabonos pripažinimo konvencija), Globalia su aukštuoju mokslu susijusių kvalifikacijų pripažinimo konvencija, kitomis Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymu, Lietuvos Respublikos švietimo įstatymu, Lietuvos Respublikos profesinio mokymo įstatymu, Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymu, Lietuvos kvalifikacijų sandaros aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. gegužės 4 d. nutarimu Nr. 535 „Dėl Lietuvos kvalifikacijų sandaros aprašo patvirtinimo“, kitais teisės aktais, reglamentuojančiais užsienio ar tarptautinių kvalifikacijų akademinį pripažinimą, 2018 m. lapkričio 26 d. Europos Sąjungos Tarybos rekomendacija Nr. 2018/C 444/01 dėl aukštojo mokslo, vidurinio ugdymo ir mokymo kvalifikacijų bei mokymosi užsienyje laikotarpių rezultatų automatinio tarpusavio pripažinimo skatinimo, 2023 m. lapkričio 15 d. Komisijos rekomendacija (ES) 2023/2611 dėl trečiųjų šalių piliečių kvalifikacijų pripažinimo, Lisabonos pripažinimo konvencijai taikyti ir įgyvendinti skirtais Lisabonos pripažinimo konvencijos Komiteto, Europos nacionalinių akademinio mobilumo ir pripažinimo informacijos centrų tinklo (toliau – ENIC), Nacionalinių akademinio pripažinimo informacijos centrų tinklo (toliau – NARIC), Europos Tarybos ar kitų kompetentingų subjektų priimtais dokumentais, Europos aukštojo mokslo erdvės švietimo ministrų susitikimuose patvirtintais dokumentais ir Aprašu.
3. Apraše vartojamos sąvokos:
3.1. Automatinis kvalifikacijos pripažinimas – užsienio ar tarptautinės kvalifikacijos laikymas lygiaverte to paties Lietuvos Respublikos kvalifikacijų sandaros lygio atitinkamai kvalifikacijai, neatliekant individualaus vertinimo ir nereikalaujant patvirtinimo.
3.2. Bendrieji kvalifikacijos reikalavimai – sąlygos, kurias privalu įvykdyti, siekiant įgyti Lietuvos Respublikos, užsienio ar tarptautinę kvalifikaciją.
3.3. Esminis kvalifikacijų skirtumas – padėtis, kai užsienio ar tarptautinė kvalifikacija pagal jai keliamus kvalifikacijos lygio, paskirties, apimties (nustatytos įgijimo trukmės), kokybės, studijų (mokymosi) rezultatų reikalavimus iš esmės skiriasi nuo reikalavimų, nustatytų Lietuvos Respublikoje teikiamai artimiausiai atitinkamo lygio kvalifikacijai.
3.4. Įgaliotoji aukštoji mokykla – Lietuvos Respublikos aukštoji mokykla, kuriai švietimo, mokslo ir sporto ministras yra suteikęs teisę atlikti užsienio ir tarptautinių kvalifikacijų akademinį pripažinimą.
3.5. Kompetentingas subjektas – bet kurios šalies asmuo arba organizacija, turintys teisėtai deleguotą ar suteiktą galią, pajėgumus ir įgaliojimus vykdyti akademinio kvalifikacijos pripažinimo funkciją.
3.6. Profesinis kvalifikacijos pripažinimas – užsienio ar tarptautinės kvalifikacijos tinkamumo darbui nustatymas, kai kvalifikacijos turėtojas siekia dirbti arba užsiimti profesine veikla Lietuvos Respublikoje.
3.7. Specifiniai reikalavimai – papildomos sąlygos, kurias privalu įvykdyti kartu su bendraisiais užsienio ar tarptautinės kvalifikacijos reikalavimais, siekiant būti priimtam Lietuvos Respublikoje studijuoti (mokytis) pagal tam tikrą švietimo programą ar siekiant, kad būtų pripažinta atitinkamo lygio tam tikra kvalifikacija.
3.8. Tarptautinė kvalifikacija – pripažintų tarptautinių organizacijų ar kelių šalių kompetentingų institucijų suteikta kvalifikacija, kuri nepriklauso jokios konkrečios šalies formaliajai švietimo sistemai ir kurios kokybė buvo užtikrinta tarptautinei bendruomenei priimtinomis kokybės užtikrinimo priemonėmis.
3.9. Užsienio kvalifikacija – ne Lietuvos Respublikos kompetentingos institucijos suteikta kvalifikacija, priklausanti kilmės šalies formaliojo švietimo sistemai.
3.10. Kvalifikacijos vertinimas – užsienio ar tarptautinės kvalifikacijos vertės Lietuvos Respublikoje nustatymas, kuris atliekamas palyginus užsienio ar tarptautinę kvalifikaciją su Lietuvos Respublikoje teikiama atitinkamo lygio artimiausia kvalifikacija, ir jo pagrindu priimamas užsienio ar tarptautinės kvalifikacijos akademinio pripažinimo sprendimas.
4. Kitos Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lisabonos pripažinimo konvencijoje, Globalioje su aukštuoju mokslu susijusių kvalifikacijų pripažinimo konvencijoje, Švietimo įstatyme, Mokslo ir studijų įstatyme, Profesinio mokymo įstatyme, Lietuvos Respublikos pilietybės įstatyme, Lietuvos Respublikos įstatyme „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ ir Europos Sąjungos Tarybos rekomendacijoje dėl aukštojo mokslo, vidurinio ugdymo ir profesinio mokymo kvalifikacijų bei studijų ir (ar) mokymosi užsienyje laikotarpių rezultatų automatinio tarpusavio pripažinimo skatinimo vartojamas sąvokas.
5. Užsienio ar tarptautinių kvalifikacijų akademiniu pripažinimu (toliau – akademinis kvalifikacijos pripažinimas) nėra liudijamas užsienio ar tarptautinės kvalifikacijos dokumento autentiškumas, dokumentas gali būti atskirai patikrintas atliekant akademinį ar profesinį kvalifikacijos pripažinimą.
6. Sprendimas nereiškia:
7. Aprašas nereglamentuoja:
7.1. profesinio kvalifikacijos pripažinimo, kai kvalifikacijos turėtojas siekia dirbti Lietuvoje:
7.2. Europos mokyklose (kurios veikia pagal Konvenciją, apibrėžiančią Europos mokyklų statutą) įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į studijas (mokymąsi), akademinio pripažinimo;
7.3. jungtinių kvalifikacinių laipsnių, kurie įgyjami baigus jungtines studijų programas, vykdomas Mokslo ir studijų įstatyme ir jį įgyvendinančiuose teisės aktuose nustatyta tvarka, akademinio pripažinimo;
8. Kvalifikacijos turėtojui, siekiančiam mokytis pagal bendrojo ugdymo programą ar jos dalį, mokymosi laikotarpio rezultatus pripažįsta ir įskaito mokykla, į kurią jis priimamas mokytis pagal bendrojo ugdymo programą švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka.
9. Dalies kvalifikacijos, jei mokytasi pagal užsienio valstybių ar tarptautinių organizacijų profesinio mokymo programą, akademinį pripažinimą, kai siekiama tęsti mokymąsi pagal profesinio mokymo programą, atlieka kompetentingas subjektas, kurio pagrindinė paskirtis yra vykdyti profesinį mokymą. Kai siekiama tęsti profesinį mokymąsi pas kitus švietimo teikėjus, – kiti švietimo teikėjai.
10. Neformaliojo švietimo būdu užsienyje įgytų kvalifikacijų akademinį pripažinimą, kai siekiama tęsti profesinį mokymąsi ar studijas, vadovaujantis Švietimo įstatymu, Profesinio mokymo įstatymu, Mokslo ir studijų įstatymu ir juos įgyvendinančiais teisės aktais, atlieka kompetentingas subjektas, kuriame siekiama tęsti mokymąsi ar studijas.
II SKYRIUS
AKADEMINIO KVALIFIKACIJOS PRIPAŽINIMO TIKSLAS, AKADEMINĮ KVALIFIKACIJOS PRIPAŽINIMĄ VYKDANTYS KOMPETENTINGI SUBJEKTAI
11. Akademinio kvalifikacijos pripažinimo tikslas – užtikrinti, kad kvalifikacijų turėtojai turėtų galimybes tęsti studijas ar profesinį mokymąsi, įsilieti į Lietuvos darbo rinką ir užsiimti kita veikla, kuriai reikalinga atitinkamo lygio kvalifikacija.
12. Sprendimą priima:
12.1. Aprašo 15.3 ir 15.4 papunkčiuose nurodyti kompetentingi subjektai, kai kvalifikacijos turėtojas siekia mokytis, studijuoti, dirbti ar imtis kitos, su įgyta kvalifikacija susijusios, veiklos Lietuvoje;
13. Akademinis kvalifikacijos pripažinimas Aprašo 15.1–15.3 papunkčiuose nurodytose kompetentinguose subjektuose vykdomas vadovaujantis Aprašu ir atsižvelgus į Studijų kokybės vertinimo centro (toliau – Centras) su Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija suderintas ir patvirtintas Kvalifikacijų, įgytų pagal užsienio valstybių ar tarptautinių organizacijų švietimo programas, akademinio pripažinimo metodines gaires (toliau – Pripažinimo gairės) ir rekomendaciją.
14. Atsakomybė už akademiniam kvalifikacijos pripažinimui reikiamų dokumentų ir tikros, teisingos bei aiškios informacijos apie užsienio ar tarptautinę kvalifikaciją teikimą pirmiausiai tenka kvalifikacijos turėtojui. Akademiniam kvalifikacijos pripažinimui reikiamą informaciją apie užsienio šalies švietimo sistemą, kvalifikacijas teikiančias institucijas, jų statusą, gautų išsilavinimo dokumentų pavyzdžius bei dokumentų autentiškumą, ankstesnius sprendimus renka ir (ar) sistemina akademinį kvalifikacijos pripažinimą vykdantis kompetentingas subjektas.
15. Akademinį kvalifikacijos pripažinimą vykdo šie kompetentingi subjektai:
15.1. profesinio mokymo įstaiga ar kitas profesinio mokymo teikėjas, kai siekiama mokytis pagal profesinio mokymo programą;
III SKYRIUS
AKADEMINĮ KVALIFIKACIJOS PRIPAŽINIMĄ VYKDANČIŲ KOMPETENTINGŲ SUBJEKTŲ KOMPETENCIJA
16. Aprašo 15.1 ir 15.2 papunkčiuose nurodyti kompetentingi subjektai lygina bendruosius ir specifinius užsienio ar tarptautinei kvalifikacijai įgyti nustatytus ir įvykdytus reikalavimus su atitinkamais reikalavimais, nustatytais Lietuvoje.
17. Aprašo 15.3 ir 15.4 papunkčiuose nurodyti kompetentingi subjektai lygina bendruosius užsienio ar tarptautinei kvalifikacijai įgyti nustatytus ir įvykdytus reikalavimus su atitinkamais reikalavimais, nustatytais Lietuvoje.
18. Akademinis kvalifikacijos pripažinimas atliekamas atsižvelgiant į kvalifikacijos turėtojo tikslą:
18.1. įgyti bendrą teisę toliau mokytis ir (ar) studijuoti pagal atitinkamo lygio švietimo programas ar doktorantūroje, dirbti ar užsiimti profesine veikla, kai sprendimą priima 15.3 ir 15.4 papunkčiuose nurodyti kompetentingi subjektai;
19. Kompetentingi subjektai, priėmę mokytis ar studijuoti kvalifikacijos turėtojus su Aprašo 15.3 ir 15.4 papunkčiuose nurodytų kompetentingų subjektų priimtais sprendimais, turėtų papildomai nustatyti specifinių reikalavimų atitiktį.
20. Akademinį kvalifikacijos pripažinimą vykdantys kompetentingi subjektai užsienio ar tarptautinei kvalifikacijai vertinti Pripažinimo gairėse nurodytais atvejais turi teisę:
21. Užsienio ar tarptautinė kvalifikacija pripažįstama lygiaverte Lietuvoje teikiamai atitinkamai kvalifikacijai ar atitinkamam Lietuvos kvalifikacijų sandaros lygiui, jeigu nenustatomas esminis kvalifikacijų skirtumas tarp bendrųjų reikalavimų, keliamų užsienio ar tarptautinei kvalifikacijai ir Lietuvos švietimo sistemai priklausančiai kvalifikacijai.
22. Akademinį kvalifikacijos pripažinimą vykdantis kompetentingas subjektas pripažinimo metu privalo nurodyti esminį kvalifikacijų skirtumą, jei jis tokį nustato.
23. Sprendimas priimamas remiantis turima informacija ir įvertinus akademinį kvalifikacijų pripažinimą vykdančių kompetentingų subjektų įgytą analogiškų ar iš esmės panašių užsienio ar tarptautinių kvalifikacijų akademinio pripažinimo praktiką.
IV SKYRIUS
TEISĖ KREIPTIS DĖL AKADEMINIO KVALIFIKACIJOS PRIPAŽINIMO IR REKOMENDACIJOS GAVIMO
25. Jei asmuo nori mokytis, studijuoti, dirbti arba imtis kitos veiklos su savo turima užsienio ar tarptautine kvalifikacija, – į kompetentingą subjektą dėl akademinio kvalifikacijos pripažinimo jis gali kreiptis tuomet, jei tenkina bent vieną iš šių sąlygų:
25.1. jis yra Lietuvos, kitos Europos Sąjungos valstybės narės, Europos ekonominės erdvės valstybės pilietis ar jo šeimos narys;
26. Į Centrą ar Tarybą (dėl užsienio mokslo (meno) daktaro laipsnių), siekdamas gauti rekomendaciją, gali kreiptis:
V SKYRIUS
KOMPETENTINGAM SUBJEKTUI PATEIKTINI DOKUMENTAI
28. Kvalifikacijos turėtojas akademinį kvalifikacijos pripažinimą vykdančiam kompetentingam subjektui jo nustatyta tvarka turi pateikti šiuos dokumentus:
28.1. akademinį kvalifikacijos pripažinimą vykdančio kompetentingo subjekto nustatytos formos prašymą, jame nurodydamas savo vardą, pavardę, gimimo datą, pilietybę, asmens dokumento numerį, telefono ryšio numerį ir (ar) elektroninio pašto adresą bei adresą (korespondencijai);
28.2. kokybiškas spalvotas skaitmenines kopijas arba prieigą prie kvalifikacijos suteikimą ir (ar) mokymosi aplinkybes liudijančių skaitmeninių įrašų atitinkamuose šalies oficialiuose registruose ar informacinėse sistemose:
28.2.1. užsienio ar tarptautinę kvalifikaciją liudijančio dokumento ar kito jį atitinkančio dokumento kopiją;
28.2.2. užsienio ar tarptautinę kvalifikaciją liudijančio dokumento priedo ar kito jį atitinkančio dokumento kopiją;
28.2.3. kvalifikacijos turėtojo asmens tapatybę liudijančio dokumento kopiją (jei pateikiamas originalus dokumentas ar jo nustatyta tvarka patvirtinta kopija, išsaugojus būtinus asmens duomenis (vardas, pavardė, gimimo data, pilietybė, dokumento išdavimo numeris), dokumentas grąžinamas);
28.2.4. vardo ir (ar) pavardės keitimą liudijančio dokumento kopiją, jeigu įgytą kvalifikaciją liudijantis dokumentas išduotas kitu vardu ir (ar) pavarde (jei pateikiamas originalus dokumentas ar jo nustatyta tvarka patvirtinta kopija, išsaugojus būtinus asmens duomenis (vardas, pavardė, gimimo data, dokumento numeris), dokumentas grąžinamas);
28.2.5. kitų akademinį kvalifikacijos pripažinimą vykdančių kompetentingų subjektų nurodytų pripažinimui reikiamų papildomų dokumentų Aprašo 3.3 papunktyje nurodytam esminiam kvalifikacijų skirtumui nustatyti apie užsienio ar tarptautinės kvalifikacijos lygį, paskirtį, apimtį (nustatytą įgijimo trukmę), kokybę, studijų (mokymosi) rezultatus, taip pat atitikčiai Aprašo 25 punkte nustatytoms sąlygoms pagrįsti bei užsienio ar tarptautinės kvalifikacijos autentiškumui įrodyti reikalingų papildomų dokumentų, įskaitant jų legalizavimą ar patvirtinimą pažyma (Apostille), vadovaujantis Dokumentų legalizavimo ir tvirtinimo pažyma (Apostille) tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. spalio 30 d. nutarimu Nr. 1079 „Dėl Dokumentų legalizavimo ir tvirtinimo pažyma (Apostille) tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – LRV nutarimas Nr. 1079);
28.3. kompetentingas subjektas dokumentų pateikimo tvarką nustato remdamasis Asmenų prašymų ir skundų nagrinėjimo viešojo administravimo subjektuose taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 „Dėl Asmenų prašymų ir skundų nagrinėjimo viešojo administravimo subjektuose taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Asmenų prašymų ir skundų nagrinėjimo taisyklės);
28.4. jei prašymą teikia kvalifikacijos turėtojo atstovas, jo teisė atstovauti kvalifikacijos turėtoją turi būti įrodyta remiantis Viešojo administravimo įstatymo 11 straipsnio 2 dalyje nurodytu būdu. Jei kvalifikacijos turėtojo atstovavimą patvirtinantis dokumentas yra išduotas užsienyje, šis dokumentas turi būti patvirtintas vadovaujantis LRV nutarimu Nr. 1079.
29. Atskirais atvejais, kai Aprašo 28.2.1–28.2.5 papunkčiuose nurodytų dokumentų tikrumas kompetentingam subjektui kelia pagrįstų abejonių, kompetentingas subjektas gali paprašyti pateikti jų originalus.
30. Aprašo 26 punkte nurodytos institucijos, turinčios teisę kreiptis į Centrą ar Tarybą dėl rekomendacijos, Centro ar Tarybos nustatyta tvarka teikia Centro ar Tarybos nustatytos formos prašymą ir Aprašo 28.2 ir 28.3 papunkčiuose nurodytus dokumentus. Centras ar Taryba prašymo teikimo tvarką nustato remdamiesi Asmenų prašymų ir skundų nagrinėjimo taisyklėmis. Centras ar Taryba turi teisę prašyti pateikti ir kitus papildomus dokumentus, reikiamus rekomendacijai suteikti.
31. Tais atvejais, kai kvalifikaciją liudijantis (-ys) dokumentas (-ai) yra prarastas (-i) ir dėl objektyvių aplinkybių, nurodytų Aprašo 31.1–31.3 papunkčiuose, neįmanoma gauti dokumento (-ų) dublikato (-ų), akademinį kvalifikacijos pripažinimą vykdantis kompetentingas subjektas savo nusistatyta tvarka atlieka akademinio kvalifikacijos pripažinimo be dokumentacijos procedūrą. Objektyviomis aplinkybėmis gali būti laikomi visi šiame punkte nurodyti atvejai:
31.1. užsienio ar tarptautinę kvalifikaciją liudijančio dokumento išdavėjas nebevykdo veiklos ir nėra kitos institucijos, galinčios tokį dokumentą išduoti;
31.2. turima oficiali informacija ir (ar) patvirtinimas, kad atitinkama informacija apie įgytą užsienio ar tarptautinę kvalifikaciją ir (ar) jos įgijimo aplinkybes yra prarasta ir jos neįmanoma atkurti;
VI SKYRIUS
REKOMENDACIJOS TEIKIMAS IR SPRENDIMO PRIĖMIMAS
32. Centras ar Taryba Aprašo 26 punkte nurodytoms institucijoms, prašančioms rekomendacijos:
32.1. suteikia rekomendaciją apie užsienio ar tarptautinės kvalifikacijos vertinimo metu nustatytą kvalifikacijos lygį;
33. Akademinį kvalifikacijos pripažinimą vykdantys Aprašo 15 punkte nurodyti kompetentingi subjektai, atlikę bendrųjų kvalifikacijos ir (ar) specifinių reikalavimų palyginimą, priima vieną iš sprendimų:
33.1. pripažinti užsienio ar tarptautinę kvalifikaciją lygiaverte:
33.2. pripažinti užsienio ar tarptautinę kvalifikaciją ir suteikti kvalifikacijos turėtojui tam tikras teises (siekti tik profesinės veiklos ir (arba) tolesnio mokymosi tam tikros švietimo srities (posričio) profesinio mokymo programose ar programų moduliuose; siekti tolesnių studijų, stojant tik į tam tikros studijų krypties (krypčių grupių) programas;
33.3. pripažinti užsienio ar tarptautinę kvalifikaciją tik kartu su papildomais reikalavimais (egzaminas (-ai), kvalifikacijos turėtojo įgytų kompetencijų vertinimas, papildomi kursai, mokymasis), kuriuos kvalifikacijos turėtojas turės įvykdyti;
34. Rekomendacija, sprendimas turi būti motyvuoti, pagrįsti faktinėmis aplinkybėmis ir teisės normomis, juose turi būti raštu išdėstytos aiškios sprendimo ar rekomendacijos priėmimo priežastys, nurodoma jų apskundimo tvarka. Kartu paaiškinamos priimto sprendimo kvalifikacijos turėtojui suteikiamos teisės, kai jis siekia studijuoti ar mokytis, įsilieti į Lietuvos darbo rinką ar užsiimti kita veikla.
35. Rekomendacija, sprendimas išduodami per kompetentingo subjekto nustatytą terminą, tačiau ne ilgesnį nei 20 darbo dienų nuo visų dokumentų ir informacijos, nurodytų Aprašo 28 ir 30 punktuose, pateikimo dienos. Šis terminas, jei akademiniam kvalifikacijos pripažinimui atlikti reikia surinkti papildomą informaciją, Centro, Tarybos vadovo ar jo įgalioto asmens sprendimu gali būti pratęsiamas, tačiau ne ilgesniam nei 60 darbo dienų terminui. Apie termino pratęsimą kvalifikacijos turėtojas informuojamas prašyme nurodytu elektroniniu paštu per 5 darbo dienas nuo sprendimo pratęsti terminą priėmimo dienos. Jei Aprašo 26 punkte nurodytos institucijos per nustatytą ar pratęstą terminą rekomendacijos, sprendimo negauna, jos gali priimti savarankišką sprendimą.
36. Prašymo išduoti rekomendaciją ar priimti sprendimą nagrinėjimą kompetentingas subjektas gali nutraukti šiais atvejais:
36.1. jeigu kvalifikacijos turėtojas ar prašymą dėl rekomendacijos pateikusi institucija per kompetentingo subjekto nustatytą terminą nepateikia rekomendacijai suteikti reikiamų dokumentų ar informacijos;
36.2. jeigu kompetentingam subjektui nepakanka informacijos sprendimui priimti ir tokios informacijos dėl objektyvių aplinkybių nėra galimybių gauti;
36.3. paaiškėjus, kad užsienio ar tarptautinė kvalifikacija nepriklauso kilmės šalies formaliojo švietimo sistemai;
36.4. jeigu kyla pagrįstų įtarimų, kad užsienio ar tarptautinę kvalifikaciją liudijantis dokumentas (-ai) galėjo būti suklastotas (-i) ar pakeistas (-i). Tokiu atveju užsienio ar tarptautinę kvalifikaciją liudijantys dokumentai su visais kvalifikacijos turėtojo duomenimis perduodami Lietuvos Respublikos teisėsaugos institucijoms pagal kompetenciją.
37. Kvalifikacijos turėtojo pakartotinis prašymas dėl akademinio kvalifikacijos pripažinimo nagrinėjamas, jeigu:
37.1. paaiškėja naujų aplinkybių, kurios nebuvo žinomos ankstesnio akademinio kvalifikacijos pripažinimo metu;
VII SKYRIUS
AKADEMINIO KVALIFIKACIJOS PRIPAŽINIMO KOKYBĖS UŽTIKRINIMAS
38. Priimant sprendimą, turi būti vadovaujamasi gerąja pripažinimo praktika, įtvirtinta Europos pripažinimo erdvės vadovuose, Lisabonos pripažinimo konvencijoje, Globalioje su aukštuoju mokslu susijusių kvalifikacijų pripažinimo konvencijoje ir kituose susijusiuose dokumentuose, taip pat Pripažinimo gairėse.
39. Centras, kaip ENIC ir NARIC narys, teikia akademinį kvalifikacijos pripažinimą atliekančioms institucijoms metodinę pagalbą, taip pat, remdamasis sukaupta pripažinimo praktika, savo interneto svetainėje ir kitais būdais skelbia rekomendacijas, pagal poreikį teikia konsultacijas ir rekomendacijas, skleidžia tarptautinę gerąją pripažinimo praktiką, informuodamas apie naujausias tendencijas pripažinimo srityje, užsienio ar tarptautinių kvalifikacijų vertintojams sukurtus įrankius ar priimtus tarptautinius dokumentus, organizuoja kompetentingų subjektų darbuotojų mokymus akademiniam kvalifikacijų pripažinimui aktualiais klausimais.
40. Akademinį kvalifikacijos pripažinimą atliekančių kompetentingų subjektų nusistatytos savo vidaus kokybės užtikrinimo sistemos turi apimti akademinį kvalifikacijų pripažinimą, kad būtų užtikrinta nusistatytais akademinio kvalifikacijų pripažinimo principais ir kriterijais paremta nuosekli ir teisinga akademinio kvalifikacijų pripažinimo praktika.
41. Akademinio kvalifikacijos pripažinimo procedūra akademinį kvalifikacijų pripažinimą vykdančių kompetentingų subjektų kokybės vadybos sistemose turi būti koreguojama nedelsiant, jei atsirado poreikis, o sistemiškai peržiūrima ne rečiau kaip kartą per trejus metus.
42. Akademinis kvalifikacijų pripažinimas yra kompetentingų subjektų išorinio kokybės užtikrinimo procedūrų sudėtinė dalis.
43. Centro, Tarybos, įgaliotųjų aukštųjų mokyklų, profesinio mokymo įstaigų ir kitų profesinio mokymo teikėjų vykdomo akademinio kvalifikacijų pripažinimo stebėseną vykdo Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
44. Taryba, įgaliotosios aukštosios mokyklos, profesinio mokymo įstaigos ir kiti profesinio mokymo teikėjai švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatytais terminais ir periodiškumu kasmet teikia Centrui Centro patvirtintos formos ataskaitas dėl taikomų akademinio kvalifikacijos pripažinimo procedūrų bei rezultatų.
45. Centras kasmet teikia Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai laisvos formos ataskaitą apie Centro, Tarybos, įgaliotųjų aukštųjų mokyklų, profesinio mokymo įstaigų ir kitų profesinio mokymo teikėjų vykdomą akademinį kvalifikacijų pripažinimą ir, esant būtinybei, siūlo tobulinti akademinio kvalifikacijų pripažinimo praktiką ir teisinį reglamentavimą.
VIII SKYRIUS
APELIACIJŲ TEIKIMAS IR NAGRINĖJIMAS
46. Jei kvalifikacijos turėtojas nesutinka su kompetentingo subjekto sprendimu ar jo veiksmais (neveikimu), jis gali per 10 darbo dienų nuo sprendimo įteikimo dienos atitinkamai apeliacinei komisijai, kaip nustatyta Aprašo 47 ir 48 punktuose, pateikti apeliaciją arba Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatyme (toliau – ABTĮ) nustatyta tvarka kreiptis į Regionų administracinį teismą. ABTĮ nustatyta tvarka gali būti skundžiami ne tik Aprašo 47 ir 48 punktuose nustatytų apeliacinių komisijų sprendimai, bet ir šių komisijų veiksmai (neveikimas).
47. Aprašo 15.1, 15.3 ir 15.4 papunkčiuose nurodytų kompetentingų subjektų priimtų sprendimų apeliacijoms nagrinėti švietimo, mokslo ir sporto ministras sudaro dvi apeliacines komisijas, veikiančias pagal švietimo, mokslo ir sporto ministro patvirtintus nuostatus:
48. Aprašo 15.2 papunktyje nurodyto kompetentingo subjekto priimtų sprendimų apeliacijoms nagrinėti Centras sudaro apeliacinę komisiją, veikiančią pagal Centro patvirtintus, su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija suderintus nuostatus. Komisiją sudaro 5 nariai, iš kurių 3 turi būti nepriklausomi specialistai, kurie nėra Centro darbuotojai ir valstybės tarnautojai.
49. Rekomendaciją rengęs Centro ar Tarybos specialistas (atstovas) negali nagrinėti apeliacijos, jei skundžiamas kompetentingo subjekto sprendimas ar veiksmai (neveikimas) susiję su rekomendacija.
50. Aprašo 47 ir 48 punktuose nurodytos apeliacinės komisijos gali:
50.1. palikti galioti akademinį kvalifikacijos pripažinimą vykdančio kompetentingo subjekto sprendimą;
50.2. įpareigoti akademinį kvalifikacijos pripažinimą vykdantį kompetentingą subjektą atlikti pakartotinį akademinį kvalifikacijos pripažinimą;
51. Kvalifikacijos turėtojo duomenys tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016 / 679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95 / 46 / EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu, duomenų valdytojų patvirtintais ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais tokių duomenų tvarkymą. Kvalifikacijos turėtojų duomenų tvarkymo tikslas – teikiančiųjų prašymus dėl akademinio kvalifikacijų pripažinimo identifikavimas; prašymų dėl akademinio kvalifikacijų pripažinimo atitikties Aprašo reikalavimams vertinimas; akademinio kvalifikacijų pripažinimo procedūrų vykdymas; sprendimų priėmimas, apskaita ir kaupimas nuosekliai akademinio kvalifikacijų pripažinimo praktikai užtikrinti; skundų ir (ar) apeliacijų dėl priimtų sprendimų nagrinėjimas; informacijos apie aukštojo mokslo sistemas ir teikiamas kvalifikacijas kitose šalyse kaupimas. Duomenų subjektų teisės įgyvendinamos duomenų valdytojo, į kurį kreipiamasi dėl duomenų subjekto teisių įgyvendinimo, nustatyta tvarka.
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 475, 2024-06-12, paskelbta TAR 2024-06-14, i. k. 2024-10908
Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. vasario 29 d. nutarimo Nr. 212 „Dėl Išsilavinimo ir kvalifikacijų, susijusių su aukštuoju mokslu ir įgytų pagal užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų švietimo programas, pripažinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo