Suvestinė redakcija nuo 2016-09-01 iki 2018-02-28
Įsakymas paskelbtas: Žin. 2011, Nr. 147-6925, i. k. 111207CISAK1-01-157
STUDIJŲ KOKYBĖS VERTINIMO CENTRO DIREKTORIAUS
ĮSAKYMAS
DĖL KETINAMOS VYKDYTI STUDIJŲ PROGRAMOS APRAŠO RENGIMO, JOS išorinio VERTINIMO IR AKREDITAVIMO METODIKOS PATVIRTINIMO
2011 m. lapkričio 28 d. Nr. 1-01-157
Vilnius
Vadovaudamasis Studijų programų išorinio vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2009 m. liepos 24 d. įsakymu Nr. ISAK-1652 (Žin., 2009, Nr. 96-4083; 2011, Nr. 100-4702), 7 ir 19.2 punktais:
1. Tvirtinu Ketinamos vykdyti studijų programos aprašo rengimo, jos išorinio vertinimo ir akreditavimo metodiką (pridedama).
3. Pripažįstu netekusiu galios Ketinamų vykdyti studijų programų aprašo rengimo ir jo atitikties Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro patvirtintiems bendriesiems ir specialiesiems reikalavimams studijų programoms nustatymo metodinius nurodymus, patvirtintus Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus 2010 m. kovo 3 d. įsakymu Nr. 1-01-18 (Žin., 2010, Nr. 27-1286, Nr. 156-7955).
PATVIRTINTA
Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus 2011 m. lapkričio 28 d. įsakymu Nr. 1-01-157
(Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus 2013 m. balandžio 22 d. įsakymo Nr. V-23 redakcija)
KETINAMOS VYKDYTI STUDIJŲ PROGRAMOS APRAŠO RENGIMO, JOS IŠORINIO VERTINIMO IR AKREDITAVIMO METODIKa
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Ketinamos vykdyti studijų programos aprašo rengimo, jos išorinio vertinimo ir akreditavimo metodika (toliau – Metodika) nustato reikalavimus ketinamų vykdyti pirmosios pakopos, antrosios pakopos, vientisųjų, laipsnio nesuteikiančių studijų programų aprašams (toliau – aprašas), kuriuos aukštosios mokyklos ar užsienio aukštųjų mokyklų filialai Lietuvos Respublikoje teikia Studijų kokybės vertinimo centrui (toliau – Centras), taip pat prašymo ir kitų dokumentų dėl ketinamos vykdyti studijų programos (toliau – programa) akreditavimo nagrinėjimo Centre procedūrą, programos išorinio vertinimo eigą ir kriterijus bei apeliacijų teikimo tvarką.
2. Metodika parengta įgyvendinant Studijų programų išorinio vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2009 m. liepos 24 d. įsakymu Nr. ISAK‑1652 (Žin., 2009, Nr. 96‑4083; 2011, Nr. 100-4702; 2012, Nr. 144-7439) (toliau – Vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašas), nuostatas.
3. Metodikoje vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatyme (Žin., 2009, Nr. 54-2140), Vertinimo ir akreditavimo tvarkos apraše bei kituose teisės aktuose, nustatančiuose bendruosius bei specialiuosius reikalavimus studijų programoms, apibrėžtas sąvokas.
4. Centras Lietuvos Respublikos aukštųjų mokyklų ar užsienio aukštųjų mokyklų filialų Lietuvos Respublikoje (toliau – filialas) prašymu priima sprendimus dėl programų akreditavimo ir jų išorinio įvertinimo Vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo bei šios Metodikos nustatyta tvarka.
5. Sprendimai dėl programos akreditavimo gali būti priimami:
6. Programos kūrimą inicijuoja aukštoji mokykla. Programa kuriama įvertinus:
6.1. pagal programą numatomų rengti specialistų poreikį šalyje ar regione, absolventų galimybes įsidarbinti;
6.3. turimus ar ketinamus pasitelkti išteklius (žmonių, materialiuosius ir metodinius) numatytų studijų formų studijoms vykdyti (mokslininkai ir dėstytojai, tinkamai įrengtos auditorijos, meninės kūrybos ir veiklos erdvės, laboratorijos, kompiuteriai su reikiama programine įranga, mokslinės ir profesinės periodikos, naujos literatūros ir (ar) meno kūrinių fondai, atitinkama komunikacijų įranga ir kt.).
II. REIKALAVIMAI PATEIKIAMIEMS DOKUMENTAMS
8. Aukštoji mokykla, siekianti, kad programa būtų akredituota, Centrui turi pateikti:
8.1. prašymą akredituoti programą, nurodydama pageidaujamą akreditavimo termino pradžią bei studijų metų pabaigos aukštojoje mokykloje datą;
8.3. aukštosios mokyklos senato (akademinės tarybos) ar atitinkamo nevalstybinės aukštosios mokyklos valdymo organo deklaraciją dėl programos atitikties studijų programų reikalavimams pagal Vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo 3 priede pateiktą formą;
8.4. įgaliotos institucijos pritarimą dėl numatomos teikti profesinės kvalifikacijos (jeigu ji bus teikiama);
9. Tuo atveju, jei Centrui akreditavimo tikslu teikiama programa gali būti akredituojama tik atlikus jos išorinį vertinimą Vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo 18 punkte nustatytais atvejais, tačiau vertinimą atliko ne Centras, o Agentūra, aukštoji mokykla Centrui turi pateikti:
9.2. programos studijų planą (jei programa numatoma vykdyti nuolatine ir ištęstine studijų formomis, studijų planas pateikiamas abiem formoms atskirai) ir Studijų, mokymo programų ir kvalifikacijų registro objektų registravimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro įsakymu, nurodytus duomenis, kurių reikia programai įregistruoti Studijų, mokymo programų ir kvalifikacijų registre;
9.3. Agentūros pagal Vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašą atlikto vertinimo išvadas (ar jų kopiją), kuriose turi būti pateiktas programos įvertinimas pagal 6 vertinimo sritis ir sričių įvertinimas balais, taip, kaip tai yra numatyta Vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo 1 ir 2 prieduose. Jei vertinimo išvados yra parengtos ne valstybine kalba, taip pat Centrui pateikiamas jų vertimas į valstybinę kalbą teisės aktų nustatyta tvarka.
I. reikalavimai programos aprašui
11. Studijų programos aprašo paskirtis yra:
11.1. informuoti būsimus studentus apie programos tikslą (-us), programoje numatomus studijų rezultatus, turinį, studijų metodus, vertinimą;
Punkto pakeitimai:
Nr. V-68, 2016-07-22, paskelbta TAR 2016-07-25, i. k. 2016-21002
11.2. informuoti studentus apie tai, ką jie privalės žinoti, gebėti, suprasti baigus programą (studijų dalyką), kokie bus jų pasiekimų vertinimo kriterijai, metodai, formos;
11.3. informuoti darbdavius apie programos studijų rezultatus, studijų turinį ir absolventų kvalifikaciją;
12. Programos aprašą sudaro: antraštinis puslapis (programą teikiančios aukštosios mokyklos pavadinimas, studijų programos pavadinimas su prierašu, rodančiu, kad tai yra ketinama vykdyti studijų programa, aukštosios mokyklos vadovo ir studijų programos aprašo rengimo grupės vadovo pareigos, parašas, pedagoginis vardas ir (ar) mokslo laipsnis, vardas, pavardė, aprašo parengimo metai ir mėnuo), programos aprašymas, aprašo priedai. Apraše privalo būti pateikta visa informacija, būtina akreditavimo sprendimui priimti.
13. Programos aprašymo sudėtinės dalys yra šios: programos poreikis, programos tikslas (-ai) ir numatomi studijų rezultatai, programos sandara, personalas, materialieji ištekliai, studijų eiga ir jos vertinimas, programos vadyba
Punkto pakeitimai:
Nr. V-67, 2014-12-18, paskelbta TAR 2014-12-18, i. k. 2014-19919
Nr. V-68, 2016-07-22, paskelbta TAR 2016-07-25, i. k. 2016-21002
14. Programos tikslų ir numatomų studijų rezultatų dalyje pateikiama ši informacija:
14.1. programos tikslas (-ai) ir numatomi programos studijų rezultatai pateikiami pagal Metodikos priede pateiktą 1 lentelės formą, nurodant programos tikslo (-ų) ir numatomų programos studijų rezultatų bei juos įgyvendinančių studijų dalykų (modulių) sąsajas. Programos tikslas (-ai) turi būti pagrįsti atitinkamos pakopos ir rūšies studijoms bei ketinamų rengti specialistų veiklai keliamais reikalavimais, kurie susieti su asmens, baigusio studijas pagal tą programą, įgyjamais studijų rezultatais (žiniomis ir gebėjimais), valstybės, visuomenės ir darbo rinkos poreikiais, bei derėti su aukštosios mokyklos misija, veiklos tikslais ir (ar) strategija. Jeigu baigus programą įgyjama kvalifikacija, kurios reikalavimai yra nustatyti nacionaliniuose ar tarptautiniuose teisės aktuose, studijų tikslas (-ai) ir numatomi studijų rezultatai turi atitikti ir šiuos reikalavimus. Formuluojant numatomus studijų rezultatus, rekomenduojama įvardinti žinias ir jų taikymą, gebėjimus vykdyti tyrimus, specialiuosius gebėjimus, socialinius gebėjimus, asmeninius gebėjimus, remiantis Studijų pakopų apraše pateikiamu atitinkamos studijų pakopos ir studijų rūšies studijų rezultatų aprašymu, taip pat turi būti atsižvelgiama į Lietuvos kvalifikacijų sandaros atitinkamo kvalifikacijos lygio reikalavimus (netaikoma užsienio aukštųjų mokyklų filialų studijų programoms);
Punkto pakeitimai:
Nr. V-68, 2016-07-22, paskelbta TAR 2016-07-25, i. k. 2016-21002
15. Programos poreikio dalyje aukštoji mokykla pateikia atliktą programos poreikio analizę susiejant ją su numatomų rengti specialistų karjeros galimybėmis. Analizei atlikti gali būti naudojami programos rengėjų, darbdavių ir kitų socialinių partnerių, kitų institucijų atliktų tyrimų, apklausų rezultatai, programą teikiančios aukštosios mokyklos vykdomų panašių studijų programų absolventų įsidarbinamumo duomenys, duomenys apie kitose aukštosiose mokyklose rengiamus tokius pačius ar panašius specialistus, nacionalinės žmogiškųjų išteklių stebėsenos duomenys, kita ketinamų rengti specialistų poreikį įrodanti informacija. Nurodomi tikslūs naudotos informacijos šaltiniai. Šioje aprašo dalyje pagrindžiamas programos poreikis aukštajai mokyklai, regionui, valstybei, jeigu programa orientuota į esamą ar numatomą tokių specialistų poreikį tam tikroje teritorijoje. Jeigu programa orientuota į tam tikras studentų grupes (pvz. užsienio šalių piliečius; dirbančius asmenis, siekiančius išplėsti savo profesinės veiklos galimybes; dirbančius asmenis, orientuotus į savo profesinėje veikloje reikalingų žinių ir gebėjimų įgijimą/gilinimą, ir kt.), pagrindžiamas programos poreikis konkrečiai stojančiųjų grupei. Taip pat būtina aprašyti numatomas absolventų profesinės ir (ar) mokslinės karjeros galimybes susiejant jas su tokių specialistų poreikiu.
Punkto pakeitimai:
Nr. V-68, 2016-07-22, paskelbta TAR 2016-07-25, i. k. 2016-21002
16. Programos sandaros dalyje pateikiamas pagal aukštosios mokyklos nusistatytą formą parengtas numatomas studijų planas. Jeigu numatoma programą vykdyti ir nuolatine, ir ištęstine studijų forma, pateikiamas numatomas studijų planas abiem studijų formoms atskirai. Programos studijų plane atskleidžiama programos struktūra, pagal semestrus išdėstomi dalykai (moduliai), nurodoma jų apimtis kreditais. Studijų dalykai (moduliai) plane išdėstomi pagal jų priskyrimą studijų krypties dalykams, bendriesiems universitetinių (koleginių) studijų dalykams, kitos krypties dalykams, jeigu programai keliami tikslai susiję su tarpkryptinėmis studijomis. Išskiriama praktika, studento laisvai pasirenkamų dalykų (jei yra) apimtis, baigiamasis darbas, gretutinės krypties (šakos) studijoms numatytas kreditų skaičius.
Punkto pakeitimai:
Nr. V-67, 2014-12-18, paskelbta TAR 2014-12-18, i. k. 2014-19919
17. Personalo dalyje pateikiamas numatomų dėstytojų sąrašas pagal Metodikos priede pateiktą 2 lentelės formą.
18. Programos apraše pateikiama informacija apie programai vykdyti reikalingus ir aukštosios mokyklos (jeigu teikiama jungtinė studijų programa, ir jos partnerės (-ių)) turimus materialiuosius išteklius – bibliotekos fondus, laboratorijas, kompiuterius ir specialiąją programinę įrangą, auditorijas ir pan., taip pat metodinę medžiagą.
Punkto pakeitimai:
Nr. V-68, 2016-07-22, paskelbta TAR 2016-07-25, i. k. 2016-21002
19. Numatomos studijų eigos ir jos vertinimo dalyje nurodomi reikalavimai stojantiesiems. Jei teikiama magistrantūros studijų programa, nurodoma, kurių studijų krypčių pirmosios pakopos studijas baigę studentai gali būti priimami studijuoti pagal šią programą, kokie yra priėmimo į programą kriterijai. Jei priimami kitos krypties arba kolegines studijas baigę asmenys ir jiems yra nustatyti papildomi reikalavimai (pavyzdžiui, papildomosios studijos), šie taip pat aprašomi ir pagrindžiami. Taip pat turi būti nurodyti specialieji reikalavimai dėl tam tikrų gebėjimų, fizinių savybių ir pan., jeigu tokie reikalavimai yra numatomi taikyti priimant į studijas. Nurodoma, kokiomis priemonėmis numatoma užtikrinti sąžiningą studijavimą, nediskriminavimą, studentų skundų nagrinėjimą. Jeigu teikiama jungtinė studijų programa, nurodoma, kaip bus vykdomas studentų ir dėstytojų mobilumas. Šioje dalyje taip pat aptariami numatomi taikyti studijų metodai ir studijavimo pasiekimų vertinimo sistema, studentų paramos sistema (akademinė, socialinė).
Punkto pakeitimai:
Nr. V-67, 2014-12-18, paskelbta TAR 2014-12-18, i. k. 2014-19919
Nr. V-68, 2016-07-22, paskelbta TAR 2016-07-25, i. k. 2016-21002
20. Aprašant programos vadybą apibūdinami studijų planavimo, organizavimo, priežiūros ir tobulinimo procesai ir kaip į šiuos procesus buvo ir bus įtraukti socialiniai dalininkai (darbdaviai, studentai, absolventai), kokios procedūros buvo taikomos rengiant ir tvirtinant teikiamą studijų programą, nurodomos vidinio studijų kokybės užtikrinimo priemonės.
Punkto pakeitimai:
Nr. V-68, 2016-07-22, paskelbta TAR 2016-07-25, i. k. 2016-21002
21. Neteko galios nuo 2016-09-01
Punkto naikinimas:
Nr. V-68, 2016-07-22, paskelbta TAR 2016-07-25, i. k. 2016-21002
22. Kai sprendimas dėl programos akreditavimo gali būti priimamas vadovaujantis Vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo 17 punkte nustatyta tvarka, programos aprašas turi atitikti Metodikos 12–20 punktuose nurodytus reikalavimus. Su programos aprašu pateikiami šie priedai:
22.1. studijų dalykų (modulių) (įskaitant praktikas ir baigiamąjį darbą) aprašai elektronine versija. Aprašai pateikiami pagal aukštosios mokyklos nustatytą formą, nurodant šią būtiną informaciją: dalyko (modulio) pavadinimas, studijų dalyko (modulio) apimtis kreditais ir valandomis (nurodant kontaktinio ir savarankiško darbo apimtį valandomis), tikslai, programos studijų rezultatų, studijų dalyko (modulio) rezultatų, studijų metodų ir studentų pasiekimų vertinimo metodų sąsajos (Metodikos priede pateikta 3 lentelės forma), vertinimo kriterijai, studijų dalyko (modulio) turinys, pagrindinė literatūra;
22.1.1 perspektyvinis materialiosios bazės gerinimo planas, pagrįstas programos poreikiais ir aukštosios mokyklos finansinėmis galimybėmis, taip pat jis gali būti integruotas į materialiosios bazės aprašymą;
Punkto pakeitimai:
Nr. V-68, 2016-07-22, paskelbta TAR 2016-07-25, i. k. 2016-21002
22.2. Studijų, mokymo programų ir kvalifikacijų registro objektų registravimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro įsakymu, nurodyti duomenys, kurių reikia programai įregistruoti Studijų, mokymo programų ir kvalifikacijų registre;
22.3. visų aukštųjų mokyklų partnerių pasirašytos jungtinės studijų programos vykdymo sutarties kopija lietuvių arba anglų kalba jei teikiama jungtinė studijų programa.
Punkto pakeitimai:
Nr. V-68, 2016-07-22, paskelbta TAR 2016-07-25, i. k. 2016-21002
Punkto pakeitimai:
Nr. V-68, 2016-07-22, paskelbta TAR 2016-07-25, i. k. 2016-21002
23. Kai sprendimas dėl programos akreditavimo gali būti priimtas tik atlikus išorinio vertinimo procedūrą Vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo 18 punkte nustatytais atvejais, programos aprašas turi atitikti Metodikos 12–20 punktuose nurodytus reikalavimus bei šiuos papildomus reikalavimus: personalo dalyje pateikiama informacija apie personalo patirtį kryptyje, kurioje ketina vykdyti programą. Ši patirtis turi būti įrodoma dėstytojų parengtais ir mokslinėje ir (ar) profesinėje spaudoje paskelbtais straipsniais, atliktais ir sėkmingai įgyvendintais projektais (pateikiant straipsnių, įgyvendintų projektų ar pan. sąrašą), konsultacine, mokslo populiarinimo veikla. Su programos aprašu pateikiami šie priedai:
23.1. studijų dalykų (modulių), įskaitant praktikas ir baigiamąjį darbą, aprašai. Aprašai pateikiami pagal aukštosios mokyklos nustatytą formą, nurodant šią būtiną informaciją: dalyko (modulio) pavadinimas, studijų dalyko (modulio) apimtis kreditais ir valandomis (nurodant kontaktinio ir savarankiško darbo apimtį valandomis), tikslai, programos studijų rezultatų, studijų dalyko (modulio) rezultatų, studijų metodų ir studentų pasiekimų vertinimo metodų sąsajos (Metodikos priede pateikta 3 lentelės forma), vertinimo kriterijai, studijų dalyko (modulio) turinys, pagrindinė literatūra;
23.2. numatomų dėstytojų gyvenimo aprašymai. Dėstytojo gyvenimo aprašyme turi būti ši informacija: dėstytojo vardas ir pavardė, įgytas išsilavinimas, darbovietės (nurodant pareigas ir darbo pobūdį), reikšmingiausi moksliniai (meniniai), metodiniai darbai, parengti per paskutinius 7 metus, užsienio kalbų mokėjimo lygis. Dėstytojų gyvenimo aprašymai programos aprašo priede pateikiami abėcėlės tvarka (pagal pavardes);
23.2.1 perspektyvinis materialiosios bazės gerinimo planas, pagrįstas programos poreikiais ir aukštosios mokyklos finansinėmis galimybėmis, taip pat jis gali būti integruotas į materialiosios bazės aprašymą;
Punkto pakeitimai:
Nr. V-68, 2016-07-22, paskelbta TAR 2016-07-25, i. k. 2016-21002
23.3. Studijų, mokymo programų ir kvalifikacijų registro objektų registravimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro įsakymu, nurodyti duomenys, kurių reikia programai įregistruoti Studijų, mokymo programų ir kvalifikacijų registre;
23.4. visų aukštųjų mokyklų partnerių pasirašytos jungtinės studijų programos vykdymo sutarties kopija lietuvių arba anglų kalba, jei teikiama jungtinė studijų programa.
Punkto pakeitimai:
Nr. V-68, 2016-07-22, paskelbta TAR 2016-07-25, i. k. 2016-21002
Punkto pakeitimai:
Nr. V-68, 2016-07-22, paskelbta TAR 2016-07-25, i. k. 2016-21002
24. Kai ketinamą vykdyti studijų programą teikia filialas, programos aprašas turi atitikti Metodikos 12–20 punktuose nurodytus reikalavimus. Programos aprašo priedai turi atitikti Metodikos 23.1 ir 23.2 punktuose nurodytus reikalavimus. Kaip papildomas priedas prie programos aprašo turi būti pateikti dokumentai, liudijantys apie programos įvertinimą ir akreditavimą pagal tos šalies vertinimo ir akreditavimo tvarką.
Punkto pakeitimai:
Nr. V-68, 2016-07-22, paskelbta TAR 2016-07-25, i. k. 2016-21002
25. Aukštoji mokykla Centrui pateikia programos aprašą spausdinta ir elektronine forma. Elektroninę programos aprašo formą aukštoji mokykla pateikia paštu kokybe@skvc.lt arba kompiuterinėje laikmenoje. Programos aprašo elektroninė forma pateikiama „doc“, „docx“ arba „pdf“ formatu. Informacija apie programą, kurios reikia programai įregistruoti Studijų, mokymo programų ir kvalifikacijų registre, pateikiama tik „doc“ arba „docx“ formatu. Kiekvienas programos aprašo priedas elektroninėje versijoje pateikiamas atskiru dokumentu.
Punkto pakeitimai:
Nr. V-68, 2016-07-22, paskelbta TAR 2016-07-25, i. k. 2016-21002
III. AUKŠTOSIOS MOKYKLOS ARBA FILIALO PATEIKTŲ DOKUMENTŲ NAGRINĖJIMO EIGA
26. Centras, gavęs prašymą akredituoti programą, nustato:
26.1. ar pateikti visi Vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo 19 punkte nurodyti dokumentai ir ar jie tinkamai įforminti;
26.2. ar programa atitinka Vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo 17 punkte nustatytus reikalavimus;
26.4. jei vertinimui pateikta jungtinė programa, ar visi programą vykdysiantys partneriai turi teisę vykdyti tos pačios pakopos ir rūšies studijas bei suteikti atitinkamą kvalifikacinį laipsnį.
Punkto pakeitimai:
Nr. V-67, 2014-12-18, paskelbta TAR 2014-12-18, i. k. 2014-19919
27. Tuo atveju, jei Centras nustato, kad pateikti ne visi Vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo 19 punkte ir šioje Metodikoje nurodyti dokumentai ir (arba) pateikti dokumentai yra netinkamai įforminti, ir (arba) programa neatitinka reikalavimų, nustatytų Vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo 17.1–17.3 punktuose, 20 darbo dienų sprendimo dėl programos akreditavimo terminas sustabdomas, iki nustatyti trūkumai bus ištaisyti. Apie nustatytus trūkumus bei proceso sustabdymą Centras aukštąją mokyklą informuoja Vertinimo ir akreditavimo tvarkos apraše nustatyta tvarka.
28. Aukštoji mokykla ištaisyti nustatytus trūkumus gali ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo sprendimo dėl konstatuotų trūkumų bei procedūros sustabdymo gavimo dienos. Jei per šį terminą aukštoji mokykla Centro nustatytų trūkumų neištaiso, Centras nutraukia prašymo akredituoti programą nagrinėjimo procedūrą ir apie tai informuoja aukštąją mokyklą.
Punkto pakeitimai:
Nr. V-68, 2016-07-22, paskelbta TAR 2016-07-25, i. k. 2016-21002
29. Tuo atveju, jei vertinant prašymą akredituoti programą nustatoma, jog yra bent viena iš sąlygų, nurodytų Vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo 18 punkte, Centras sustabdo 20 darbo dienų sprendimo dėl programos akreditavimo priėmimo terminą bei apie tai informuoja aukštąją mokyklą. Šiame sprendime išdėstomas įpareigojimas aukštajai mokyklai ne vėliau kaip per 15 dienų nuo šio sprendimo išsiuntimo dienos informuoti Centrą apie tai, ar aukštoji mokykla pageidauja programos išorinį vertinimą atlikti Centre. Prašymas atlikti išorinį vertinimą Centre gali būti pateikiamas kartu su prašymu akredituoti programą.
30. Centras, gavęs filialo prašymą atlikti programos išorinį vertinimą, šią procedūrą atlieka Metodikos 34–54 punktuose nustatyta tvarka ir priima sprendimą dėl programos išorinio įvertinimo.
I. SPRENDIMO DĖL PROGRAMOS AKREDITAVIMO PRIĖMIMAS VERTINIMO IR AKREDITAVIMO TVARKOS APRAŠO 17 PUNKTE NUSTATYTA TVARKA
32. Tuo atveju, jei Centras, vertindamas aukštosios mokyklos prašymą akredituoti programą, kuri akredituotina Vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo 17 punkte nustatyta tvarka, nustato, kad pateikti visi Vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo 19 punkte nustatyti ir tinkamai įforminti dokumentai, programa atitinka Vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo 17.1–17.3 punktuose nustatytus reikalavimus bei nėra nei vienos iš sąlygų, išdėstytų Vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo 18 punkte, Centras priima sprendimą programą akredituoti Vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo 9 punkte nustatytam terminui.
33. Kai kyla abejonių dėl programos, akredituotinos Vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo 17 punkte nustatyta tvarka, atitikimo teisės aktų reikalavimams, Centras gali: inicijuoti išorinį programos vertinimą arba pasitelkti ekspertą (-us) pateikti ekspertinę nuomonę. Tokiu atveju Centras per 20 darbo dienų nuo Aprašo 19 punkte nurodytų dokumentų gavimo informuoja aukštąją mokyklą dėl programos akreditavimo procedūros sustabdymo kol bus atliktas programos išorinis vertinimas arba gauta ekspertinė nuomonė. Centrui priėmus sprendimą atlikti programos išorinį vertinimą, apie išorinio vertinimo eigą aukštoji mokykla informuojama teisės aktų nustatyta tvarka ir terminais.
Punkto pakeitimai:
Nr. V-68, 2016-07-22, paskelbta TAR 2016-07-25, i. k. 2016-21002
II. PROGRAMOS IŠORINIO VERTINIMO EIGA IR SPRENDIMO DĖL PROGRAMOS AKREDITAVIMO PRIĖMIMAS
34. Programa Vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo 18 punkte nustatytais atvejais išoriškai vertinama pagal Metodikos III skyriaus III skirsnyje nustatytus kriterijus.
35. Išoriniam vertinimui atlikti ekspertai atrenkami Ekspertų atrankos aprašo, patvirtinto Centro direktoriaus įsakymu, nustatyta tvarka.
36. Centras aukštąją mokyklą apie ekspertų grupės sudėtį informuoja elektroniniu paštu. Aukštoji mokykla per 5 darbo dienas nuo pranešimo apie numatomą ekspertų grupės sudėtį išsiuntimo dienos gali argumentuotai siūlyti pakeisti numatomos ekspertų grupės narį (-ius).
Punkto pakeitimai:
Nr. V-68, 2016-07-22, paskelbta TAR 2016-07-25, i. k. 2016-21002
37. Centras organizuoja ekspertų pasitarimą, kurio metu padeda ekspertų grupei išsiaiškinti vertinimo tikslus ir uždavinius, aiškina šią Metodiką bei supažindina su vertinimą reglamentuojančiais teisės aktais.
38. Ekspertai, išnagrinėję programos apraše pateiktą informaciją, parengia pirmines išvadas, nustato vertinimo sritis ir klausimus, kuriems reikia skirti ypatingą dėmesį vizito metu. Centras sudaro vizito darbotvarkę ir ją suderina su ekspertų grupe bei aukštąja mokykla.
40. Vizito metu vyksta susitikimai su aukštosios mokyklos ar jos padalinio administracija, programos aprašo rengėjais, numatomais programos dėstytojais, socialiniais partneriais. Vizitas laikomas įvykusiu, kai jame dalyvauja ne mažiau kaip 2/3 ekspertų grupės narių. Vizito metu ekspertai apžiūri programos įgyvendinimui numatomą skirti materialiąją bazę.
Punkto pakeitimai:
Nr. V-58, 2013-08-22, Žin., 2013, Nr. 91-4565 (2013-08-27), i. k. 113207CISAK0000V-58
41. Aukštoji mokykla pagal galimybes sudaro sąlygas visiems pageidaujantiems bendruomenės nariams susitikti su ekspertų grupe.
42. Aukštoji mokykla vizito metu turi užtikrinti susitikimams ir ekspertų grupės darbui tinkamas patalpas bei įrangą.
43. Ekspertų grupė parengia išvadų projektą ir pateikia jį Centrui ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo vizito į aukštąją mokyklą pabaigos.
44. Teikdami išvadų projektą Centrui, ekspertai pateikia vieną iš šių siūlymų:
45. Programa vertinama teigiamai tada, kai ekspertai nepateikė pastabų arba pateiktos pastabos nėra esminės. Programa taip pat vertinama teigiamai, jei aukštoji mokykla programą pataisė pagal ekspertų rekomendacijas per terminą, nustatytą Metodikos 48 punkte.
46. Programą rekomenduojama taisyti tada, kai yra programos trūkumų, kuriuos būtina pašalinti iš esmės nekeičiant studijų programos.
47. Programa vertinama neigiamai tada, kai yra svarbios ir ekspertų išsamiai pagrįstos priežastys – programa neatitinka reikalavimų, neaiški programos paskirtis, nėra tinkamos materialiosios bazės norint pradėti programą vykdyti, materialioji bazė nepakankama ir aukštoji mokykla nepateikia pagrįsto perspektyvinio materialiųjų išteklių gerinimo plano ir pan. Programa taip pat vertinama neigiamai, jeigu aukštoji mokykla per terminą, nustatytą Metodikos 48 punkte, programos nepataisė.
Punkto pakeitimai:
Nr. V-67, 2014-12-18, paskelbta TAR 2014-12-18, i. k. 2014-19919
48. Centras išvadų projektą be ekspertų siūlymų, išskyrus Metodikos 44.2 punkte numatytą atvejį, elektroniniu paštu išsiunčia aukštajai mokyklai, kuri per 10 darbo dienų nuo išvadų projekto išsiuntimo dienos gali pateikti pastabas dėl išvadų projekte, aukštosios mokyklos nuomone, esančių faktinių klaidų. Jei išvadų projekte buvo pateiktas Metodikos 44.2 punkte nustatytas siūlymas programą pataisyti, aukštoji mokykla per 10 darbo dienų nuo išvadų projekto išsiuntimo dienos gali atlikti ekspertų nurodytus programos taisymus bei elektroniniu paštu pateikti Centrui tai pagrindžiančius dokumentus.
Punkto pakeitimai:
Nr. V-67, 2014-12-18, paskelbta TAR 2014-12-18, i. k. 2014-19919
49. Centras persiunčia aukštosios mokyklos pastabas dėl išvadų projekte, aukštosios mokyklos nuomone, esančių faktinių klaidų ir (ar) ekspertų nurodytų programos trūkumų ištaisymą pagrindžiančius dokumentus programą vertinusiai ekspertų grupei.
50. Ekspertai, išnagrinėję aukštosios mokyklos pastabas dėl išvadų projekte, aukštosios mokyklos nuomone, esančių faktinių klaidų ir (ar) ekspertų nurodytų programos trūkumų ištaisymą pagrindžiančius dokumentus per 14 dienų parengia ir pateikia galutines programos vertinimo išvadas Centrui. Kiekviena programos vertinimo sritis įvertinama pagal Vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo 2 priede nustatytą įvertinimo skalę.
51. Vertinimo išvados nagrinėjamos Studijų vertinimo komisijoje, veikiančioje Studijų vertinimo komisijos nuostatų, patvirtintų Centro direktoriaus įsakymu, nustatyta tvarka. Į Studijų vertinimo komisijos posėdį gali būti kviečiamas ekspertų grupės, vertinusios programą, vadovas arba kitas narys, taip pat programos aprašo rengėjas (rengėjai) ar kiti aukštosios mokyklos atstovai.
52. Išnagrinėjusi vertinimo išvadas ir išklausiusi posėdžio dalyvių argumentus, Studijų vertinimo komisija priima vieną iš siūlymų, numatytų Studijų vertinimo komisijos nuostatuose.
53. Tuo atveju, jeigu kyla abejonių dėl programos vertinimo išvadų išsamumo, pagrįstumo ar objektyvumo, Centras gali inicijuoti papildomą programos išorinį vertinimą.
54. Vadovaudamasis ekspertų išvadomis, atsižvelgdamas į Studijų vertinimo komisijos siūlymą, Centras Vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo nustatyta tvarka priima sprendimą dėl programos įvertinimo. Kartu su šiuo sprendimu Centras aukštajai mokyklai elektroniniu paštu bei paštu pateikia vertinimo išvadas ar jų kopiją.
Punkto pakeitimai:
Nr. V-68, 2016-07-22, paskelbta TAR 2016-07-25, i. k. 2016-21002
55. Vadovaudamasis įsigaliojusiu sprendimu dėl programos įvertinimo arba gautomis Agentūros vertinimo išvadomis, Centras Vertinimo ir akreditavimo tvarkos apraše nustatyta tvarka priima sprendimą dėl programos akreditavimo. Priimtą sprendimą dėl akreditavimo Centras paskelbia viešai teisės aktų nustatyta tvarka.
Punkto pakeitimai:
Nr. V-68, 2016-07-22, paskelbta TAR 2016-07-25, i. k. 2016-21002
Nr. V-71, 2016-08-24, paskelbta TAR 2016-08-25, i. k. 2016-22629
III. IŠORINIO VERTINIMO KRITERIJAI
57. Programos išorinis vertinimas grindžiamas šių 6 sričių analize: programos tikslai ir numatomi studijų rezultatai, programos sandara, personalas, materialieji ištekliai, studijų eiga ir jos vertinimas, programos vadyba.
58. Atliekant programos išorinį vertinimą, kiekviena sritis išanalizuojama pagal nustatytus vertinimo kriterijus – požymius, kuriais remiantis nustatoma programos kokybė.
59. Programos tikslo (-ų) ir numatomų studijų rezultatų sritis įvertinama pagal šiuos kriterijus:
59.1. programos poreikis aukštosios mokyklos, regioniniu, nacionaliniu ar tarptautiniu lygmeniu yra aiškiai pagrįstas nacionalinės žmogiškųjų išteklių stebėsenos duomenimis ir susietas su absolventų karjeros galimybėmis;
59.2. programos tikslas (-ai) ir numatomi studijų rezultatai yra apibrėžti ir aiškūs, dera su aukštosios mokyklos misija, veiklos tikslais ir (ar) strategija;
59.3. programos tikslai ir numatomi studijų rezultatai pagrįsti akademiniais ir (ar) profesiniais reikalavimais, valstybės, visuomenės ir darbo rinkos poreikiais;
59.4. programos tikslai ir numatomi studijų rezultatai atitinka studijų rūšį, pakopą ir kvalifikacijų lygį;
59.5. programos pavadinimas, numatomi studijų rezultatai, programos turinys ir suteikiama kvalifikacija dera tarpusavyje.
Punkto pakeitimai:
Nr. V-68, 2016-07-22, paskelbta TAR 2016-07-25, i. k. 2016-21002
60. Programos sandaros sritis įvertinama pagal šiuos kriterijus:
61. Personalo sritis įvertinama pagal šiuos kriterijus:
62. Materialiųjų išteklių sritis įvertinama pagal šiuos kriterijus:
63. Studijų eigos (numatomos) ir jos vertinimo sritis įvertinama pagal šiuos kriterijus:
63.4. numatytos nesąžiningo studijavimo, diskriminavimo prevencijos, apeliavimo priemonės yra aiškios ir skaidrios.
Papildyta papunkčiu:
Nr. V-68, 2016-07-22, paskelbta TAR 2016-07-25, i. k. 2016-21002
64. Programos vadybos sritis įvertinama pagal šiuos kriterijus:
64.1. aiškiai apibūdinami studijų planavimo, organizavimo, priežiūros ir tobulinimo procesai, nurodomos vidinio studijų kokybės užtikrinimo priemonės;
64.2. į programos rengimo, vertinimo ir tobulinimo procesus buvo įtraukti/numatomi įtraukti socialiniai dalininkai;
Punkto pakeitimai:
Nr. V-67, 2014-12-18, paskelbta TAR 2014-12-18, i. k. 2014-19919
IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
65. Aukštoji mokykla, nesutikdama su Centro priimtu sprendimu dėl programos įvertinimo, per 30 dienų nuo sprendimo išsiuntimo dienos Centrui gali pateikti argumentuotą apeliaciją dėl programos įvertinimo.
66. Aukštosios mokyklos apeliacija nagrinėjama Studijų programų apeliacinėje komisijoje (toliau vadinama – Apeliacinė komisija), veikiančioje pagal Studijų programų apeliacinės komisijos nuostatus, patvirtintus Centro direktoriaus įsakymu. Apeliacinės komisijos sprendimas priimamas ne vėliau kaip per 60 dienų nuo apeliacijos pateikimo.
Punkto pakeitimai:
Nr. V-67, 2014-12-18, paskelbta TAR 2014-12-18, i. k. 2014-19919
661. Tiek Centro sprendimas, tiek Apeliacinės komisijos sprendimas gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka per vieną mėnesį nuo sprendimo gavimo dienos.
Papildyta punktu:
Nr. V-68, 2016-07-22, paskelbta TAR 2016-07-25, i. k. 2016-21002
68. Centro direktoriaus įsakymai, kuriais akredituojamos studijų programos, skelbiami Teisės aktų registre. Informacija apie programos akreditavimą taip pat skelbiama Centro interneto svetainėje.
Punkto pakeitimai:
Nr. V-67, 2014-12-18, paskelbta TAR 2014-12-18, i. k. 2014-19919
69. Aukštosios mokyklos studijų programų vertinimo rezultatus privalo viešinti teisės aktų nustatyta tvarka.
70. Neteko galios nuo 2016-09-01
Punkto naikinimas:
Nr. V-68, 2016-07-22, paskelbta TAR 2016-07-25, i. k. 2016-21002
Priedo pakeitimai:
Nr. V-23, 2013-04-22, Žin., 2013, Nr. 49-2469 (2013-05-11), i. k. 113207CISAK0000V-23
Ketinamos vykdyti studijų programos aprašo rengimo, jos išorinio vertinimo ir akreditavimo metodikos
priedas
LENTELIŲ FORMOS
1 lentelė. Studijų programos tikslo (-ų), studijų pakopos studijų rezultatų, numatomų programos studijų rezultatų ir studijų dalykų (modulių) sąsajos.
Programos tikslas |
||
|
||
Studijų pakopos studijų rezultatų aprašymas* |
Numatomi programos studijų rezultatai |
Studijų dalykai (moduliai) |
Žinios ir jų taikymas |
|
|
|
||
|
|
|
|
||
Gebėjimai vykdyti tyrimus |
|
|
|
||
|
|
|
|
||
Specialieji gebėjimai |
|
|
|
||
|
|
|
|
||
Socialiniai gebėjimai |
|
|
|
||
|
|
|
|
||
Asmeniniai gebėjimai |
|
|
|
||
|
|
|
|
*Vietoje studijų pakopos studijų rezultatų aprašymo gali būti pateikiamas Lietuvos kvalifikacijų sandaros atitinkamo kvalifikacijos lygio aprašymas. Šioje dalyje turi būti pateikiamas atitinkamos pakopos studijų rūšies (profesinio bakalauro, bakalauro ar magistro) studijų rezultatų apibūdinimas pagal Studijų pakopų aprašą parodant sąsajas su numatomais programos studijų rezultatais.
2 lentelė. Numatomų dėstytojų sąrašas.
Vardas, pavardė |
Kvalifikacinis ir (ar) mokslo laipsnis, užimamos ar numatomos užimti pareigos |
Numatomas dėstyti dalykas (modulis)* |
Mokslinės (meninės) veiklos kryptis |
Profesinės veiklos (praktinio darbo) patirtis metais** |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Studijų krypties dalykų dėstytojai |
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bendrųjų universitetinių (koleginių) studijų dalykų dėstytojai |
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
* Taikomieji dalykai magistrantūros studijų programos atveju pažymimi raide „T“.
** Per pastaruosius septynerius metus įgyta dėstytojo praktinio darbo (pavyzdžiui, gamybos, prekybos, paslaugų teikimo, viešojo administravimo ir kt.) patirtis, susijusi su dėstomu studijų dalyku (dalykais). Profesinės veiklos patirtis būtina nurodyti tik tų magistrantūros studijų programos dėstytojų, kurie dėstys taikomuosius dalykus. Koleginių studijų programos atveju būtina nurodyti visų dėstytojų praktinio darbo dėstomo dalyko srityje patirtį.
3 lentelė. Programos numatomų studijų rezultatų sąsajos su studijų dalyko (modulio) rezultatais bei studijų ir studentų pasiekimų vertinimo metodais.
Programos numatomi studijų rezultatai |
Studijų dalyko (modulio) studijų rezultatai |
Dalyko studijų metodai |
Studentų pasiekimų vertinimo metodai |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Priedo pakeitimai:
Nr. V-23, 2013-04-22, Žin., 2013, Nr. 49-2469 (2013-05-11), i. k. 113207CISAK0000V-23
Pakeitimai:
1.
Studijų kokybės vertinimo centras, Įsakymas
Nr. V-23, 2013-04-22, Žin., 2013, Nr. 49-2469 (2013-05-11), i. k. 113207CISAK0000V-23
Dėl Ketinamos vykdyti studijų programos aprašo rengimo, jos išorinio vertinimo ir akreditavimo metodikos, patvirtintos Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus 2011 m. lapkričio 28 d. įsakymu Nr. 1-01-157, pakeitimo
2.
Studijų kokybės vertinimo centras, Įsakymas
Nr. V-58, 2013-08-22, Žin., 2013, Nr. 91-4565 (2013-08-27), i. k. 113207CISAK0000V-58
Dėl Ketinamos vykdyti studijų programos aprašo rengimo, jos išorinio vertinimo ir akreditavimo metodikos, patvirtintos Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus 2011 m. lapkričio 28 d. įsakymu Nr. 1-01-157, pakeitimo
3.
Studijų kokybės vertinimo centras, Įsakymas
Nr. V-67, 2014-12-18, paskelbta TAR 2014-12-18, i. k. 2014-19919
Dėl ketinamos vykdyti studijų programos aprašo rengimo, jos išorinio vertinimo ir akreditavimo metodikos, patvirtintos studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus 2011 m. lapkričio 28 d. įsakymu Nr. 1-01-157, pakeitimo
4.
Studijų kokybės vertinimo centras, Įsakymas
Nr. V-68, 2016-07-22, paskelbta TAR 2016-07-25, i. k. 2016-21002
Dėl Ketinamos vykdyti studijų programos aprašo rengimo, jos išorinio vertinimo ir akreditavimo metodikos, patvirtintos Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus 2011 m. lapkričio 28 d. įsakymu Nr. 1-01-157 „Dėl ketinamos vykdyti studijų programos aprašo rengimo, jos išorinio vertinimo ir akreditavimo metodikos patvirtinimo“, pakeitimo
5.
Studijų kokybės vertinimo centras, Įsakymas
Nr. V-71, 2016-08-24, paskelbta TAR 2016-08-25, i. k. 2016-22629
Dėl Ketinamos vykdyti studijų programos aprašo rengimo, jos išorinio vertinimo ir akreditavimo metodikos, patvirtintos Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus 2011 m. lapkričio 28 d. įsakymu Nr. 1-01-157 „Dėl ketinamos vykdyti studijų programos aprašo rengimo, jos išorinio vertinimo ir akreditavimo metodikos patvirtinimo“, pakeitimo