Suvestinė redakcija nuo 2000-05-24 iki 2000-12-31
Įstatymas paskelbtas: Žin. 1995, Nr. 61-1531, i. k. 0951010ISTA00I-1006
LIETUVOS RESPUBLIKOS
PRAMONINIO DIZAINO
ĮSTATYMAS
1995 m. liepos 4 d. Nr. I-1006
Vilnius
I SKIRSNIS.
BENDROSIOS NUOSTATOS
II SKIRSNIS.
PRAMONINIO DIZAINO SĄVOKA IR JO APSAUGA
2 straipsnis. Pramoninio dizaino sąvoka
Pramoninis dizainas yra viso gaminio ar jo dalies, sukonstruotų iš specifinių linijų, kontūrų, spalvų, formų ir (arba) medžiagų, estetinis vaizdas.
Gaminys – tai pramoniniu ar rankiniu būdu pagamintas daiktas arba jo atskiros dalys, taip pat daiktų rinkiniai ar kompozicijos, įpakavimas, grafiniai simboliai bei spaustuvės šriftai.
3 straipsnis. Naujumas
Pramoninis dizainas yra naujas, jeigu iki paraiškos padavimo arba prioriteto datos savo išvaizda nebuvo tapatus kitam visuomenei prieinamam ar žinomam Lietuvoje gaminiui.
Pramoninis dizainas buvo visuomenei prieinamas ar žinomas, jeigu jis buvo skelbtas Valstybinio patentų biuro oficialiame biuletenyje, eksponuotas parodoje, pateiktas rinkai ar parodytas visuomenei kitu būdu.
Pramoninio dizaino naujumui netrukdo informacijos apie jį paskleidimas, jeigu ši informacija buvo paskleista per 6 mėnesius iki paraiškos padavimo ar prioriteto datos ir jei informaciją paskleidė:
4 straipsnis. Individualios savybės
Pramoninis dizainas turi individualias savybes, jeigu informuotas vartotojas atskiria vieną pramoninį dizainą pagal bendrą jo išvaizdą nuo kito pramoninio dizaino:
5 straipsnis. Pramoninio dizaino savininko teisės
Įregistruoto pramoninio dizaino savininkas turi išimtinę teisę leisti arba drausti kitiems asmenims, neturintiems jo leidimo, gaminti, siūlyti parduoti, parduoti, išleisti į rinką, importuoti ar eksportuoti, kaupti ir naudoti gaminius ar jų dalis, kurie yra įregistruoto pramoninio dizaino kopija ar iš esmės yra kopija, kai tokie veiksmai vykdomi komerciniais tikslais.
Straipsnio dalies pakeitimai:
Nr. VIII-1676, 2000-05-11, Žin., 2000, Nr. 42-1196 (2000-05-24), i. k. 1001010ISTAIII-1676
Pramoninio dizaino savininko teisių pažeidimu nelaikoma šio straipsnio pirmojoje dalyje išvardyti veiksmai, jeigu:
1) jie atliekami savo poreikiams tenkinti ir neprieštarauja ekonominiams pramoninio dizaino savininko interesams;
3) pramoninis dizainas naudojamas užsienio valstybėse įregistruotuose laivuose, lėktuvuose ir kitose transporto priemonėse bei jų įrengimuose ir įvežtose atsarginėse dalyse bei reikmenyse, skirtuose šių transporto priemonių remontui, kai šie laivai, lėktuvai ir kitos transporto priemonės laikinai yra Lietuvos Respublikos teritorijoje.
6 straipsnis. Pirmalaikio naudojimo teisė
Fiziniai ir juridiniai asmenys, kurie teisėtai naudojo arba yra visiškai pasirengę naudoti pramoninį dizainą iki paraiškos, pagal kurią išduodamas pramoninio dizaino liudijimas, padavimo datos arba, jeigu prašoma prioriteto, iki paraiškos prioriteto datos, neatsižvelgdami į pramoninio dizaino savininko valią gali pramoninį dizainą naudoti taip, kaip naudojo ar numatė naudoti pasirengimo metu.
7 straipsnis. Registruoto pramoninio dizaino galiojimo terminas
Pramoninio dizaino galiojimo terminas gali būti pratęsiamas dar keturis kartus po 5 metus iki 25 metų, skaičiuojant nuo paraiškos padavimo datos.
Pramoninio dizaino apsaugos galiojimo terminas pratęsiamas, jeigu laikomasi šių sąlygų:
1) prašymas galiojimo terminui pratęsti paduodamas ne vėliau kaip per 6 paskutiniuosius pramoninio dizaino galiojimo mėnesius;
8 straipsnis. Teisė į pramoninio dizaino apsaugą
9 straipsnis. Nuosavybės teisė į pramoninį dizainą, sukurtą atliekant tarnybines pareigas arba vykdant konkrečią tarnybinę užduotį
Nuosavybės teisė į pramoninį dizainą, kurį sukūrė darbuotojas atlikdamas tarnybines pareigas ar vykdydamas konkrečią tarnybinę užduotį, priklauso darbdaviui, jeigu tai nustatyta darbdavio ir darbuotojo sudarytoje sutartyje.
10 straipsnis. Autoriaus pavardės nurodymas
Valstybinis patentų biuras, skelbdamas duomenis apie pramoninio dizaino įregistravimą, privalo nurodyti autoriaus ar autorių pavardes.
III SKIRSNIS.
PRAMONINIO DIZAINO REGISTRACIJA
11 straipsnis. Paraiškos padavimo tvarka
Paraišką pareiškėjo vardu gali paduoti jo atstovas. Užsienio valstybių juridiniai ir fiziniai asmenys paraiškas Valstybiniam patentų biurui paduoda per Lietuvos Respublikos patentinį patikėtinį.
Paraiška gali būti paduota dėl vieno arba kelių pramoninio dizaino pavyzdžių, priklausančių tai pačiai tarptautinei pramoninio dizaino klasifikacijos klasei, nustatytai Lokarno sutarties dėl tarptautinės pramoninio dizaino klasifikacijos. Vienoje paraiškoje gali būti iki 10 pavyzdžių.
Pareiškėjas, paduodamas paraišką, turi sumokėti mokestį už paraiškos padavimą ir kiekvieną papildomą pramoninio dizaino pavyzdį.
12 straipsnis. Pramoninio dizaino paraiškos dokumentai
Pramoninio dizaino paraišką sudaro:
13 straipsnis. Paraiškos padavimo datos suteikimas
Pramoninio dizaino paraiškos padavimo data laikoma ta diena, kai Valstybinis patentų biuras gavo šiuos dokumentus:
14 straipsnis. Prioriteto teisė
Paraiškoje gali būti prašymas suteikti prioritetą vienai ar daugiau pirmiau paduotų paraiškų tam pačiam pramoniniam dizainui registruoti valstybėje, kuri yra Paryžiaus konvencijos dėl pramoninės nuosavybės saugojimo dalyvė, jeigu pareiškėjas ar jo teisių perėmėjas paduoda paraišką Valstybiniam patentų biurui per 6 mėnesius nuo pirmosios paraiškos ar paraiškų padavimo datos.
Paraiškoje gali būti prašymas pripažinti prioriteto datą, kada pramoninis dizainas buvo eksponuojamas oficialioje arba oficialiai pripažintoje tarptautinėje parodoje, jeigu paraiška paduodama Valstybiniam patentų biurui per 6 mėnesius nuo parodos atidarymo dienos.
Pareiškėjas, norintis pasinaudoti šio straipsnio pirmosios ir antrosios dalių nuostatomis, privalo pateikti Valstybiniam patentų biurui pirmosios paraiškos ar paraiškų tos valstybės patentų tarnybos patvirtintas kopijas arba parodos, kurioje pirmą kartą buvo eksponuojamas pramoninis dizainas, administracijos pažymą. Tokie dokumentai gali būti pateikti paraiškos padavimo Lietuvos Respublikoje metu arba per 3 mėnesius nuo paraiškos padavimo datos.
15 straipsnis. Pramoninio dizaino paraiškos ekspertizė
Valstybinis patentų biuras atlieka pramoninio dizaino paraiškos ekspertizę. Valstybinio patentų biuro ekspertas tikrina pramoninio dizaino paraiškos dokumentus, išvardytus šio įstatymo 12 ir 14 straipsniuose.
Valstybinio patentų biuro ekspertas, nustatęs, kad paraiškoje nėra 12 ir 14 straipsniuose išvardytų dokumentų arba šie dokumentai parengti ne pagal reikalavimus, praneša apie tai pareiškėjui arba jo atstovui. Jeigu per 3 mėnesius nuo šio pranešimo išsiuntimo dienos paraiškos dokumentai pagal reikalavimus neparengiami, Valstybinio patentų biuro ekspertas priima sprendimą pramoninio dizaino neregistruoti.
Pareiškėjas, nesutinkantis su Valstybinio patentų biuro eksperto sprendimu, turi teisę per 3 mėnesius nuo eksperto pranešimo išsiuntimo dienos paduoti Valstybinio patentų biuro Apeliaciniam skyriui protestą dėl eksperto sprendimo. Pareiškėjas turi teisę dalyvauti Apeliacinio skyriaus posėdžiuose, kai svarstomas jo protestas. Apie Apeliacinio skyriaus priimtą sprendimą pranešama pareiškėjui.
16 straipsnis. Paraiškos atšaukimas ar pataisymas
17 straipsnis. Pramoninio dizaino registracija
Valstybinio patentų biuro ekspertas, priėmęs sprendimą registruoti pramoninį dizainą, apie tai praneša pareiškėjui. Pareiškėjas per 3 mėnesius nuo pranešimo išsiuntimo dienos turi sumokėti mokestį už registravimą, paskelbimą ir liudijimo išdavimą. Pareiškėjui laiku nesumokėjus mokesčio, pramoninis dizainas neregistruojamas.
Valstybinis patentų biuras pramoninį dizainą įrašo į Lietuvos Respublikos pramoninio dizaino registrą.
Lietuvos Respublikos pramoninio dizaino registre pateikiamas pramoninio dizaino vaizdas ir įrašomi duomenys, susiję su pramoninio dizaino liudijimo išdavimu, dizaino naudojimu bei jo apsauga.
18 straipsnis. Pramoninio dizaino įregistravimo skelbimas ir užprotestavimas
Apie pramoninio dizaino įrašymą į Lietuvos Respublikos pramoninio dizaino registrą skelbiama Valstybinio patentų biuro oficialiame biuletenyje.
Suinteresuoti asmenys per 3 mėnesius nuo paskelbimo dienos, vadovaudamiesi šio įstatymo 2–4 straipsniais, sumokėję mokestį, gali pareikšti protestą dėl pramoninio dizaino įregistravimo. Protestas turi būti motyvuotas ir pareikštas raštu Valstybinio patentų biuro Apeliaciniam skyriui. Įregistruoto pramoninio dizaino savininkas supažindinamas su protestu ir jam suteikiama teisė per 3 mėnesius nuo protesto gavimo dienos pateikti motyvuotą atsakymą.
Jei protestas atmetamas, Valstybinio patentų biuro Apeliacinis skyrius apie tai praneša protestą padavusiam asmeniui ir pramoninio dizaino savininkui.
19 straipsnis. Pramoninio dizaino liudijimo išdavimas
Jei 18 straipsnio antrojoje ir trečiojoje dalyse nustatytomis sąlygomis protestas nebuvo pareikštas arba buvo atmestas, Valstybinis patentų biuras įregistruoto pramoninio dizaino savininkui išduoda pramoninio dizaino liudijimą.
IV SKIRSNIS.
PRAMONINIO DIZAINO PERDAVIMAS IR LICENCIJOS JĮ NAUDOTI SUTEIKIMAS
20 straipsnis. Pramoninio dizaino perdavimas
Įregistruotą pramoninį dizainą savininkas pagal sutartį gali perduoti kartu su savo veikla arba be jos.
21 straipsnis. Licencijos naudoti pramoninį dizainą suteikimas
Pramoninio dizaino savininkas turi teisę suteikti kitam asmeniui išimtinę ar neišimtinę licenciją pramoniniam dizainui naudoti visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje.
V SKIRSNIS.
PRAMONINIO DIZAINO REGISTRACIJOS PRIPAŽINIMAS NEGALIOJANČIA. REGISTRACIJOS PANAIKINIMAS
22 straipsnis. Registracijos pripažinimas negaliojančia
Kiekvieno suinteresuoto asmens reikalavimu teismas, vadovaudamasis tuo, kad pramoninis dizainas neatitinka šio įstatymo 2–4 straipsnių reikalavimų, gali pripažinti registraciją negaliojančia.
Teismas, priėmęs sprendimą pramoninio dizaino registraciją pripažinti negaliojančia, išsiunčia sprendimo nuorašą Valstybiniam patentų biurui, kuris duomenis apie pramoninio dizaino registracijos pripažinimą negaliojančia įrašo į Lietuvos Respublikos pramoninio dizaino registrą ir skelbia savo oficialiame biuletenyje.
23 straipsnis. Registracijos panaikinimas
Pramoninio dizaino savininkas gali panaikinti registraciją paduodamas Valstybiniam patentų biurui raštišką prašymą. Pramoninio dizaino registracijos panaikinimas įsigalioja nuo tos dienos, kada Valstybinis patentų biuras gavo prašymą.
Panaikinti galima vieną arba kelis pagal vieną paraišką įregistruotus pramoninio dizaino pavyzdžius.
VI SKIRSNIS.
GINČŲ NAGRINĖJIMAS. TEISIŲ GYNIMAS
24 straipsnis. Institucijos, nagrinėjančios ginčus dėl pramoninio dizaino apsaugos
Ginčus dėl pramoninio dizaino registravimo ir naudojimo nagrinėja šios institucijos:
1) Valstybinio patentų biuro Apeliacinis skyrius – ginčus dėl pramoninio dizaino įregistravimo, kilusius iki pramoninio dizaino liudijimo išdavimo;
25 straipsnis. Teisių gynimas
Teismas pagal pramoninio dizaino savininko ieškinį gali priimti sprendimą nutraukti veiksmus, pažeidžiančius arba galinčius pažeisti 5 straipsnyje nurodytas teises.
26 straipsnis. Asmenys, turintys teisę pareikšti ieškinius
Teisę pareikšti ieškinį dėl teisės į pramoninį dizainą pažeidimo turi pramoninio dizaino savininkas. Tačiau jam nepasinaudojus šia teise, licenciatas gali pareikšti ieškinį, jeigu licencinėje sutartyje nebuvo numatyta kitaip.
27 straipsnis. Pramoninio dizaino registracijos Lietuvos Respublikos pramoninio dizaino registre panaikinimas
Pramoninio dizaino registracija panaikinama Lietuvos Respublikos pramoninio dizaino registre, jeigu:
VII SKIRSNIS.
TARPTAUTINIAI SUSITARIMAI
28 straipsnis. Tarptautinės sutartys, užsienio fizinių ir juridinių asmenų teisės
Jeigu Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys nustato kitokias taisykles ir jos pramoninio dizaino savininkui yra palankesnės už nustatytas šiame įstatyme bei kituose norminiuose aktuose, taikomos tarptautinių sutarčių taisyklės.
VIII SKIRSNIS.
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas
Nr. VIII-1676, 2000-05-11, Žin., 2000, Nr. 42-1196 (2000-05-24), i. k. 1001010ISTAIII-1676
Lietuvos Respublikos pramoninio dizaino įstatymo 5 straipsnio pakeitimo įstatymas