Įsakymas netenka galios 2001-04-14:

Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Įsakymas

Nr. 532, 2001-04-09, Žin., 2001, Nr. 32-1084 (2001-04-13), i. k. 1012070ISAK00000532

Dėl Išsilavinimo pažymėjimų blankų registravimo tvarkos patvirtinimo

 

Suvestinė redakcija nuo 1999-12-02 iki 2001-04-13

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 1999, Nr. 51-1645, i. k. 0992070ISAK00000729

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL IŠSILAVINIMO PAŽYMĖJIMŲ REGISTRAVIMO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

1999 m. birželio 1 d. Nr. 729

Vilnius

 

Vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. kovo 22 d. nutarimą Nr. 318 „Dėl išsilavinimo pažymėjimų registravimo“ (Žin., 1999, Nr. 28-804),

Tvirtinu Išsilavinimo pažymėjimų registravimo tvarką (pridedama).

 

 

 

L. E. ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRO PAREIGAS                      KORNELIJUS PLATELIS

 

PATVIRTINTA

l. e. švietimo ir mokslo ministro pareigas

1999 06 01 įsakymu Nr. 729

 

IŠSILAVINIMO PAŽYMĖJIMŲ REGISTRAVIMO TVARKA

 

I. Bendroji dalis

 

1. Išsilavinimo pažymėjimų registravimo tvarka (toliau vadinama – Tvarka) nustato išsilavinimo pažymėjimų rengimo, derinimo, įteisinimo, registravimo, užsakymo spausdinti, išdavimo ir apskaitos procedūras.

2. Tvarka taikoma bendrojo lavinimo, profesinio mokymo, aukštesniųjų ir aukštųjų studijų programų (toliau vadinama – programų) baigimo pažymėjimams.

3. Šioje Tvarkoje vartojamos sąvokos:

3.1. išsilavinimo pažymėjimas (toliau vadinama – pažymėjimas) – diplomas, atestatas, pažymėjimas, liudijimas ir jų priedas, kuris išduodamas baigus Studijų ir mokymo programų registre įrašytą programą ir yra valstybės pripažintas;

3.2. pažymėjimo blankas – šia Tvarka suderinta ir atitinkanti privalomus technologinės apsaugos reikalavimus išspausdinta dokumento forma;

3.3. pažymėjimo blanko projekto eskizas – pažymėjimo blanko teksto išdėstymas norimame formate;

3.4. pažymėjimo blanko projektas – spalvinis, grafinis pažymėjimo blanko sprendimas;

3.5. pažymėjimo blanko fotoplėvelė – pažymėjimo blanko projekto spalvų fotopozityvas;

3.6. pažymėjimo blanko etalonas – pažymėjimo blanko užsakovo, Valstybės dokumentų technologinės apsaugos tarnybos prie Finansų ministerijos ir spaustuvės pripažintas tinkamu pažymėjimo blankas;

3.7. pažymėjimo blanko pateikėjas – institucija ar jos padalinys, inicijuojantis pažymėjimą;

3.8. pažymėjimo blanko užsakovas – institucija, kuriai suteikiama teisė užsakyti gaminti pažymėjimų blankus bei tvarkyti jų išdavimo apskaitą;

3.9. atsakingoji institucija – institucija ar jos padalinys, teikiantis išvadas dėl pažymėjimų turinio ir formos tinkamumo.

4. Pažymėjimai turi atitikti turiniui, formai ir išdavimui keliamus reikalavimus, nustatytus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. spalio 18 d. nutarimu Nr. 773 „Dėl Išsilavinimo, įgyjamo Lietuvos Respublikoje, pažymėjimų nuostatų patvirtinimo“. Pagrindinio profesinio ir darbo rinkos profesinio mokymo programų baigimo pažymėjimai turi atitikti Lietuvos profesinio mokymo tarybos nustatytus reikalavimus.

5. Pažymėjimų atitikimą nustatytiems reikalavimams vertina atsakingoji institucija:

5.1. aukštųjų studijų programų baigimo pažymėjimų – Mokslo ir studijų departamentas prie Švietimo ir mokslo ministerijos;

5.2. aukštesniųjų studijų programų baigimo pažymėjimų – Švietimo ir mokslo ministerijos Aukštesniųjų studijų skyrius;

5.3. pagrindinio profesinio mokymo programų baigimo pažymėjimų – Švietimo ir mokslo ministerijos Profesinio rengimo skyrius;

5.4. bendrojo lavinimo programų baigimo pažymėjimų – Švietimo ir mokslo ministerijos Pagrindinio ir vidurinio ugdymo skyrius;

Punkto pakeitimai:

Nr. 1176, 1999-11-18, Žin., 1999, Nr. 102-2937 (1999-12-01), i. k. 0992070ISAK00001176

 

5.5. darbo rinkos profesinio mokymo programų baigimo pažymėjimų – Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

 

II. Pažymėjimo blanko rengimas ir derinimas

 

6. Pažymėjimo blanko pateikėjas privalo:

6.1. suderinti pažymėjimo blanko projekto eskizą su atsakingąja institucija.

Atsakingoji institucija ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo dokumentų gavimo raštu informuoja pažymėjimo blanko pateikėją apie pažymėjimo blanko atitikimą nustatytiems reikalavimams. Atsakingoji institucija turi teisę reikalauti, kad pažymėjimo blanko pateikėjas pateiktų papildomų duomenų ar pataisytų pažymėjimo blanko projekto eskizą. Šiuo atveju atsakymo pažymėjimo blanko pateikėjui parengimo terminas skaičiuojamas nuo paskutinių dokumentų ar duomenų pateikimo dienos;

6.2. pažymėjimo blanko projekto eskizą suderinti su Valstybine lietuvių kalbos komisija prie Lietuvos Respublikos Seimo.

7. Gavęs Valstybinės lietuvių kalbos komisijos prie Lietuvos Respublikos Seimo raštišką pritarimą, pažymėjimo blanko pateikėjas teikia atsakingajai institucijai pažymėjimo blanko projekto eskizą ir paraišką, kurioje nurodomas tikslus pažymėjimo pavadinimas, pageidaujamas spausdinti tiražas, pažymėjimo blanko užsakovas, institucija, turinti teisę išduoti šių pažymėjimų blankus, ir kam šie pažymėjimai bus išduodami.

8. Atsakingoji institucija ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo dokumentų gavimo dienos teikia 9 punkte nurodytus dokumentus Švietimo ir mokslo ministerijos Registrų skyriui įregistruoti pažymėjimą.

 

III. Pažymėjimo registravimas

 

9. Atsakingoji institucija Registrų skyriui pateikia:

9.1. teikimą įregistruoti pažymėjimą. Tuo atveju, kai pažymėjimo blanko pateikėjas ir atsakingoji institucija yra tos pačios ministerijos institucijos ar padaliniai, atskiro teikimo nereikia;

9.2. pažymėjimo blanko pateikėjo paraišką;

9.3. pažymėjimo blanko projekto eskizą, suderintą su Valstybine lietuvių kalbos komisija prie Lietuvos Respublikos Seimo ir atsakingąja institucija.

10. Pažymėjimas įregistruojamas švietimo ir mokslo ministro įsakymu. Registrų skyrius ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo dokumentų gavimo pažymėjimui suteikia kodą, įrašo jį pažymėjimo blanko projekto eskize kairiajame viršutiniame kampe ir paruošia įsakymą dėl pažymėjimo įregistravimo. Įsakyme nurodomas pažymėjimo blanko užsakovas.

11. Ministro įsakymą bei pažymėjimo blanko projekto eskizą su užrašytu kodu Registrų skyrius perduoda atsakingajai institucijai. Atsakingoji institucija perduoda dokumentus pažymėjimo blanko užsakovui. Registrų skyriuje paliekama pažymėjimo blanko projekto eskizo kopija.

 

IV. Pažymėjimo blankų užsakymas ir gamyba

 

12. Pažymėjimo blanko užsakovas Valstybės dokumentų technologinės apsaugos tarnybai prie Finansų ministerijos pateikia:

12.1. garantinį užsakymą suprojektuoti pažymėjimo blanką (jeigu reikalinga), nustatyti privalomus technologinės apsaugos reikalavimus, pagaminti fotoplėveles ir organizuoti nurodyto tiražo pažymėjimų blankų bei blankų-pavyzdžių išspausdinimą;

12.2. švietimo ir mokslo ministro įsakymą dėl pažymėjimo įregistravimo;

12.3. pažymėjimo blanko projekto eskizą, suderintą su Valstybine lietuvių kalbos komisija prie Lietuvos Respublikos Seimo ir atsakingąja institucija.

13. Norėdamas užsakyti tęstinį pažymėjimų blankų tiražą, pažymėjimo blanko užsakovas Valstybės dokumentų technologinės apsaugos tarnybai prie Finansų ministerijos pateikia:

13.1. garantinį užsakymą organizuoti nurodyto tiražo pažymėjimų blankų bei blankų-pavyzdžių išspausdinimą;

13.2. atsakingosios institucijos raštišką sutikimą dėl tęstinio tiražo spausdinimo.

14. Valstybės dokumentų technologinės apsaugos tarnyba prie Finansų ministerijos ne ilgiau kaip per 35 dienas projektuoja pažymėjimą. Pažymėjimo projektą tvirtina pažymėjimo blanko užsakovo ir Valstybės dokumentų technologinės apsaugos tarnybos prie Finansų ministerijos administracijos vadovų įgalioti darbuotojai. Per 10 dienų po pažymėjimo projekto tvirtinimo Valstybės dokumentų technologinės apsaugos tarnyba prie Finansų ministerijos organizuoja spausdinimo kainų apklausą ir kainų apklausos rezultatus pateikia pažymėjimo blanko užsakovui. (Jeigu vykdant kainų apklausą yra būtina skelbti viešojo pirkimo konkursą, kainų apklausą privalo organizuoti pažymėjimo blanko užsakovas). Pažymėjimo blanko užsakovas išsirenka spaustuvę, kuri gamins pažymėjimo blankus, ir apie tai ne vėliau kaip per 5 darbo dienas raštu praneša Valstybės dokumentų technologinės apsaugos tarnybai prie Finansų ministerijos.

Užsakant tęstinį pažymėjimų blankų tiražą, galima organizuoti naują spausdinimo kainų apklausą.

15. Valstybės dokumentų technologinės apsaugos tarnyba prie Finansų ministerijos ne vėliau kaip per 5 darbo dienas spaustuvei pateikia:

15.1. užsakymą spausdinti;

15.2. pažymėjimo blanko projektą;

15.3. pažymėjimo blanko fotoplėveles.

16. Spaustuvė kartu su Valstybės dokumentų technologinės apsaugos tarnyba prie Finansų ministerijos ne ilgiau kaip per 10 dienų rengia pažymėjimo blanko etaloną, kurį derina su pažymėjimo blanko užsakovu. Pažymėjimo blanko etaloną (trys egzemplioriai) tvirtina pažymėjimo blanko užsakovo, Valstybės dokumentų technologinės apsaugos tarnybos prie Finansų ministerijos ir spaustuvės administracijos vadovų įgalioti darbuotojai, kurių kiekvienas saugo po vieną etalono egzempliorių.

17. Spaustuvė išspausdina nurodytą kiekį pažymėjimų blankų-pavyzdžių, užsakomą pažymėjimų blankų tiražą ir kartu su pažymėjimo blanko fotoplėvelėmis perduoda Valstybės dokumentų technologinės apsaugos tarnybai prie Finansų ministerijos.

18. Valstybės dokumentų technologinės apsaugos tarnyba prie Finansų ministerijos perduoda:

18.1. pažymėjimo blanko užsakovui nurodytą kiekį blankų-pavyzdžių bei užsakytą pažymėjimų blankų tiražą;

18.2. Švietimo ir mokslo ministerijos Registrų skyriui pažymėjimų blankų-pavyzdžių du egzempliorius ir blanko technologinės apsaugos priemonių aprašymą (vartotojų lygis) bei informaciją apie tai, kiek buvo išspausdinta pažymėjimų blankų, jų serijos ir numeriai.

Registrų skyrius vieną pažymėjimo blanką-pavyzdį perduoda atsakingajai institucijai.

 

V. Pažymėjimo blankų ir pažymėjimų išdavimas, apskaita ir saugojimas

 

19. Pažymėjimo blanko užsakovas tvarko griežtą pažymėjimų blankų gavimo, išdavimo ir naudojimo apskaitą. Prireikus pažymėjimo blanko užsakovas gali nustatyti papildomus pažymėjimo blankų išdavimo, apskaitos ir saugojimo reikalavimus.

20. Visose pažymėjimų blankų perdavimo pakopose jie registruojami specialiose sunumeruotose, surištose ir institucijos vadovo parašu patvirtintose pažymėjimų blankų apskaitos knygose, kuriose įrašomi šie duomenys:

20.1. įrašo eilės numeris;

20.2. pažymėjimo blankų gavimo data;

20.3. pažymėjimo blankų pavadinimas, serija ir numeriai;

20.4. pažymėjimo blankų skaičius;

20.5. įgaliojimo, pagal kurį gauti pažymėjimo blankai, data ir numeris;

20.6. pažymėjimo blankus gavusiojo vardas, pavardė ir parašas.

Valstybės dokumentų technologinės apsaugos tarnyba prie Finansų ministerijos ir pažymėjimo blanko užsakovas, be šių duomenų, įrašo spaustuvės pavadinimą ir adresą.

21. Pažymėjimų blankai išduodami institucijų darbuotojams, turintiems įgaliojimus, patvirtintus institucijos vadovo ir vyriausiojo buhalterio parašais bei institucijos antspaudu.

22. Pažymėjimų blankus, išskyrus bendrojo lavinimo pažymėjimo blankus, mokymo institucijoms ar jų padaliniams išduoda pažymėjimo blanko užsakovas. Bendrojo lavinimo pažymėjimų blankus mokymo institucijoms išduoda miestų ir rajonų savivaldybių švietimo padaliniai, kuriems juos perduoda pažymėjimo blanko užsakovas.

23. Pažymėjimų blankai, jų apskaitos knygos ir dokumentai, kuriais remiantis blankai gauti ir išduoti, saugomi kaip valstybinės svarbos dokumentai.

24. Išrašytieji pažymėjimai registruojami specialiose registracijos knygose, kuriose įrašomi šie duomenys:

24.1. įrašo eilės numeris;

24.2. institucijos vadovo įsakymo dėl pažymėjimo išdavimo data ir numeris;

24.3. pažymėjimo serija ir numeris;

24.4. asmens, gavusio pažymėjimą, vardas, pavardė ir kodas;

24.5. pažymėjimo išdavimo data;

24.6. pažymėjimą gavusiojo parašas.

Prireikus knyga gali būti papildoma kitais duomenimis.

25. Išrašyti ir dėl kokių nors priežasčių neišduoti pažymėjimai ir jų dublikatai saugomi institucijoje, kurioje asmuo baigė programą.

26. Sugadinti pažymėjimų blankai surašius aktą sunaikinami. Akte turi būti įrašyta sunaikintų blankų skaičius, jų serijos ir numeriai. Aktus surašo ir sugadintus pažymėjimų blankus sunaikina institucijos vadovo įsakymu sudaryta komisija. Aktą tvirtina institucijos vadovas savo parašu ir institucijos antspaudu.

Sugadintieji bendrojo lavinimo pažymėjimų blankai naikinami miestų ir rajonų savivaldybių švietimo padaliniuose, kitų pažymėjimų blankai – mokymo institucijose, jei pažymėjimo blanko užsakovas nenustatė kitaip.

Negaliojančių ir sugadintų išsilavinimo pažymėjimų blankų naikinimo bei griežtos šio naikinimo priežiūros konkrečią tvarką nustato pažymėjimo blanko užsakovas.

27. Asmuo, pametęs ar kitaip praradęs pažymėjimą, įteikia mokymo institucijos vadovui prašymą gauti pažymėjimo dublikatą, nurodydamas prarasto pažymėjimo pavadinimą, išdavimo metus. Dublikatas išduodamas tik tuo atveju, jei mokymo institucijoje yra duomenų, pagal kuriuos pažymėjimas buvo išduotas.

Išrašant dublikatą, blanko viršutiniame kairiajame kampe įrašoma: „Dublikatas“. Asmuo, gaunantis dublikatą, turi apmokėti su jo gamyba ir išdavimu susijusias išlaidas. Dublikatas registruojamas pažymėjimų registracijos knygoje, nurodant, kad tai dublikatas.

28. Pažymėjimų registracijos knygos, neišduotieji pažymėjimai ir visi dokumentai, susiję su pažymėjimų išdavimu, taip pat pažymėjimų blankų sunaikinimo aktai saugomi kaip valstybinės svarbos dokumentai.

29. Kiekvienais metais miestų ir rajonų savivaldybių švietimo padaliniai ir mokymo institucijos pateikia ataskaitas dėl pažymėjimų panaudojimo juos išdavusiai institucijai pagal jos nustatytą tvarką.

 

VI. Pažymėjimų registras

 

30. Registrų skyrius įrašo duomenis apie pažymėjimo blanką į Išsilavinimo pažymėjimų registro duomenų bazę, kur šie duomenys kaupiami.

31. Registrų skyriui perduoti dokumentai saugomi neterminuotai. Registrų skyrius skelbia pagrindinius duomenis apie įregistruotus pažymėjimus „Valstybės žiniose“.

______________

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Įsakymas

Nr. 1176, 1999-11-18, Žin., 1999, Nr. 102-2937 (1999-12-01), i. k. 0992070ISAK00001176

Dėl 1999 06 01 įsakymo Nr. 729 dalinio pakeitimo