Nutarimas netenka galios 2019-01-01:
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 1176, 2018-11-28, paskelbta TAR 2018-12-03, i. k. 2018-19573
Dėl Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymo įgyvendinimo
Suvestinė redakcija nuo 2018-09-11 iki 2018-12-31
Nutarimas paskelbtas: Žin. 2012, Nr. 155-8024, i. k. 1121100NUTA00001575
Lietuvos Respublikos Vyriausybė
NUTARIMAS
Dėl VALSTYBĖS TARNAUTOJŲ MOKYMO ORGANIZAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2012 m. gruodžio 28 d. Nr. 1575
Vilnius
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2012 m. gruodžio 28 d. nutarimu Nr. 1575
VALSTYBĖS TARNAUTOJŲ MOKYMO ORGANIZAVIMO TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Valstybės tarnautojų mokymo organizavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato valstybės tarnautojų mokymo programų (toliau – mokymo programos) rengimo, įvertinimo, tvirtinimo, pripažinimo negaliojančiomis, valstybės tarnautojų mokymo organizavimo procedūras ir mokymo kokybės vertinimo sistemą.
2. Mokymo programos turi atitikti vidaus reikalų ministro nustatytus Valstybės tarnautojų mokymo programų turinio reikalavimus.
3. Valstybės ir savivaldybių institucijos ir įstaigos (toliau – įstaigos) gali inicijuoti mokymo programų parengimą, pirkdamos mokymo programų parengimo paslaugas Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo (Žin., 1996, Nr. 84-2000; 2006, Nr. 4-102) nustatyta tvarka. Inicijuotų mokymo programų parengimo išlaidas įstaigos apmoka iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ar savivaldybių biudžetų lėšų, skirtų valstybės tarnautojų mokymui, arba kitų lėšų teisės aktų nustatyta tvarka.
II. MOKYMO PROGRAMOS
4. Mokymo programos, kurių trukmė viršija 8 akademines valandas, teikiamos tvirtinti Valstybės tarnybos departamentui.
5. Teikiamoje tvirtinti mokymo programoje turi būti:
5.1. nurodytas mokymo programos pavadinimas, jos trukmė akademinėmis valandomis, tikslas ir uždaviniai, mokymo modulių sąrašas ir jų trukmė akademinėmis valandomis, taikomi mokymo metodai ir praktinių užduočių trukmė akademinėmis valandomis;
6. Kartu su teikiama tvirtinti mokymo programa pateikiami dėstytojų išsilavinimą ir darbo patirtį patvirtinantys dokumentai, o elektroninėje laikmenoje – mokymo programos metodinė medžiaga.
7. Mokymo programos dėstytojai turi atitikti vidaus reikalų ministro nustatytus reikalavimus asmenims, teikiantiems mokymo paslaugas valstybės tarnautojams.
8. Valstybės tarnybos departamentui teikiamos tvirtinti mokymo programos turi būti recenzuotos dviejų recenzentų (vieno – atitinkamos srities praktiko, kito – atitinkamos srities mokslininko). Recenzijose turi būti išnagrinėta ir įvertinta metodinė mokymo programos medžiaga ir jos atitiktis mokymo programos turiniui; atskleistas mokymo programos mokymo metodikos taikymo tikslingumas; įvertintas mokymo programos aktualumas tikslinei mokymo dalyvių grupei; aptarti dalykiniai ir taikomieji aspektai, užtikrinantys iškeltų mokymo programos tikslų ir uždavinių įgyvendinimą; jeigu reikia, pateiktos rekomendacijos dėl mokymo programos tobulinimo.
9. Recenzentai turi atitikti šiuos reikalavimus:
9.1. recenzentas praktikas mokymo programos recenzavimo laikotarpiu turi vykdyti darbinę veiklą, susijusią su mokymo programos (-ų) turiniu, ir turėti ne mažesnę kaip 4 metų darbo patirtį šioje srityje;
9.2. recenzentas mokslininkas turi turėti su recenzuojamos (-ų) mokymo programos (-ų) turiniu susijusios mokslo srities ir (ar) mokslo krypties daktaro ar habilituoto daktaro laipsnį;
9.3. recenzentai negali:
9.3.2. mokymo programos recenzavimo laikotarpiu būti sudarę autorinę ar preliminarią sutartį dėl mokymo paslaugų teikimo su kvalifikacijos tobulinimo įstaiga, kuri teikia tvirtinti mokymo programą;
10. Kartu su mokymo programos recenzijomis Valstybės tarnybos departamentui turi būti pateikti dokumentai, patvirtinantys, kad recenzentai atitinka Aprašo 9 punkte nustatytus reikalavimus.
11. Jeigu recenzijose buvo pateiktos rekomendacijos dėl mokymo programos tobulinimo, Valstybės tarnybos departamentui turi būti pateikta asmens, teikiančio mokymo paslaugas, motyvuota pažyma, suderinta su rekomendacijas dėl mokymo programos tobulinimo pateikusiu recenzentu, kurioje būtų nurodyta, kaip atsižvelgta į pateiktas rekomendacijas.
12. Valstybės tarnybos departamentas per 7 darbo dienas nuo mokymo programos pateikimo ją įvertina ir patvirtina arba su pastabomis grąžina patikslinti jos rengėjams. Gavęs pagal pastabas patikslintą mokymo programą, Valstybės tarnybos departamentas per 5 darbo dienas ją įvertina ir patvirtina arba su pastabomis grąžina jos rengėjams.
13. Valstybės tarnybos departamentui pateiktos mokymo programos tvirtinamos ir pripažįstamos negaliojančiomis Valstybės tarnybos departamento direktoriaus įsakymu.
14. Valstybės tarnybos departamento direktoriaus įsakymu patvirtintos mokymo programos registruojamos Valstybės tarnybos valdymo informacinės sistemos (toliau – VATIS) duomenų bazėje ir įrašomos į mokymo programų sąrašą Valstybės tarnybos departamento interneto svetainėje, o pripažintos negaliojančiomis mokymo programos išregistruojamos iš VATIS ir išbraukiamos iš mokymo programų sąrašo Valstybės tarnybos departamento interneto svetainėje.
15. Valstybės tarnybos departamentas per 2 darbo dienas nuo mokymo programos patvirtinimo apie tai raštu praneša jos rengėjui.
16. Valstybės tarnybos departamentas mokymo programą pripažįsta negaliojančia, jeigu:
16.1. asmuo, teikiantis mokymo paslaugas, raštu kreipiasi į Valstybės tarnybos departamentą dėl mokymo programos pripažinimo negaliojančia;
16.2. pasikeitus Valstybės tarnautojų mokymo programų turinio reikalavimams, mokymo programa jų nebeatitinka;
17. Valstybės tarnybos departamentas per 3 darbo dienas nuo mokymo programos pripažinimo negaliojančia apie tai raštu praneša jos rengėjui.
18. Atsižvelgdami į teisės aktų, nagrinėjamų pagal mokymo programas, pakeitimus, asmenys, teikiantys mokymo paslaugas, atnaujina mokymo programas, bet neteikia jų iš naujo tvirtinti Valstybės tarnybos departamentui. Pasikeitus mokymo programos pavadinimui ar trukmei, mokymo programos mokymo modulių pavadinimui ar trukmei, mokymo programa turi būti tvirtinama iš naujo.
19. Mokymo programas, kurių trukmė – 8 ir mažiau akademinių valandų, tvirtina ir pripažįsta negaliojančiomis asmenys, teikiantys mokymo paslaugas. Šiose mokymo programose turi būti pateikti duomenys, nurodyti Aprašo 5 punkte.
20. Asmenys, teikiantys mokymo paslaugas, savo patvirtintas mokymo programas registruoja VATIS duomenų bazėje, o pripažintas negaliojančiomis mokymo programas iš VATIS išregistruoja (išskyrus Aprašo 34.3.2 punkte nurodytą atvejį) VATIS nuostatų nustatyta tvarka.
III. VALSTYBĖS TARNAUTOJŲ MOKYMO PLANAI
23. Mokymo plane pateikiami duomenys apie įstaigos valstybės tarnautojų, dalyvausiančių mokymuose, skaičių pagal atskiras mokymo rūšis ir lėšas, kurios bus skiriamos valstybės tarnautojų mokymui.
24. Mokymo planą rengia įstaigos struktūrinis padalinys arba valstybės tarnautojai, atliekantys personalo administravimo funkcijas (toliau – personalo administravimo tarnyba).
25. Personalo administravimo tarnyba, rengdama mokymo planą, atlieka šiuos veiksmus:
25.2. apibendrina valstybės tarnautojų tiesioginių vadovų ir valstybės tarnautojų tarnybinės veiklos vertinimo komisijų pasiūlymus (rekomendacijas) dėl valstybės tarnautojų kvalifikacijos tobulinimo, atsižvelgdama į valstybės tarnautojų tarnybinės veiklos vertinimo rezultatus;
26. Suderintas su įstaigos vadovu mokymo planas kasmet iki kovo 10 d. pateikiamas Valstybės tarnybos departamentui per VATIS.
27. Valstybės tarnybos departamentas analizuoja įstaigų pateiktus mokymo planus ir vertina jų atitiktį Strategijos nuostatoms. Nustatęs mokymo planų ir Strategijos nuostatų neatitikčių, apie tai kasmet iki kovo 24 d. per VATIS praneša įstaigoms. Įstaigos, kurioms pranešta apie neatitiktis, patikslintus mokymo planus per VATIS pateikia Valstybės tarnybos departamentui iki einamųjų metų balandžio 10 dienos.
IV. VALSTYBĖS TARNAUTOJŲ MOKYMO ATASKAITOS
28. Įstaigos kasmet iki vasario 1 d. Valstybės tarnybos departamentui per VATIS teikia valstybės tarnautojų mokymo ataskaitą už praėjusius metus. Ataskaitoje pateikiami duomenys apie įstaigos valstybės tarnautojų skaičių ir mokymuose pagal atskiras mokymo rūšis dalyvavusių valstybės tarnautojų skaičių, mokymui skirtas lėšas ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų lėšų, skirtų valstybės tarnautojų mokymui, dalį procentais, palyginti su įstaigos valstybės tarnautojų darbo užmokesčiui nustatytais asignavimais.
29. Asmenys, teikiantys mokymo paslaugas, kasmet iki vasario 1 d. Valstybės tarnybos departamentui per VATIS teikia savo metinę veiklos ataskaitą. Ataskaitoje pateikiami duomenys apie vykdytas mokymo programas ir jų trukmę, mokymuose dalyvavusių valstybės tarnautojų skaičių ir dėstytojus, nurodomos už mokymus gautos lėšos ir įstaigos, kurių valstybės tarnautojams buvo teikiamos mokymo paslaugos, pateikiama informacija apie valstybės tarnautojų kvalifikacijos tobulinimą užsienyje, taip pat mokymuose dalyvavusių valstybės tarnautojų atsiliepimai apie mokymo kokybę.
30. Valstybės tarnybos departamentas:
30.2. analizuoja asmenų, teikiančių mokymo paslaugas, pateiktas metines veiklos ataskaitas ir prireikus teikia jiems pastabas dėl mokymo programų įgyvendinimo;
30.3. apibendrintus įstaigų ataskaitų ir asmenų, teikiančių mokymo paslaugas, metinių veiklos ataskaitų duomenis apie valstybės tarnautojų mokymą įrašo į bendrą ataskaitą apie Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 66-2130; 2002, Nr. 45-1708) ir su juo susijusių teisės aktų įgyvendinimą. Ši ataskaita skelbiama Valstybės tarnybos departamento interneto svetainėje.
V. VALSTYBĖS TARNAUTOJŲ MOKYMO KOKYBĖS VERTINIMO SISTEMA
31. Asmenys, teikiantys mokymo paslaugas, užtikrindami valstybės tarnautojų mokymo kokybę:
31.1. po kiekvienų mokymų privalo atlikti valstybės tarnautojų apklausą apie mokymo kokybę; apibendrintus šios apklausos duomenis įrašo į savo metines veiklos ataskaitas;
32. Valstybės tarnautojus į pareigas priimantys asmenys įstaigose:
33. Pasibaigus mokymui VATIS Savitarnos posistemėje valstybės tarnautojams pateikiamas klausimynas apie mokymo kokybę. Valstybės tarnautojai privalo jį užpildyti per 5 darbo dienas nuo elektroninio pranešimo apie jo pateikimą VATIS Savitarnos posistemėje gavimo.
34. Valstybės tarnybos departamentas, atlikdamas mokymo programų įgyvendinimo kokybės priežiūrą:
34.1. išanalizavęs asmenų, teikiančių mokymo paslaugas, pateiktas metines veiklos ataskaitas ir nustatęs, kad 50 ir daugiau procentų valstybės tarnautojų neigiamai atsiliepė apie šių asmenų teikiamų mokymo paslaugų kokybę, vidaus reikalų ministro nustatyta tvarka gali inicijuoti asmens, teikiančio mokymo paslaugas, patvirtinimo panaikinimą;
34.2. analizuoja VATIS pateiktus duomenis apie mokymo kokybę ir kasmet skelbia juos Valstybės tarnybos departamento interneto svetainėje;
34.3. pagal Valstybės tarnybos departamento direktoriaus patvirtintą planą analizuoja valstybės tarnautojų atsiliepimus VATIS apie konkrečių asmenų, teikiančių mokymo paslaugas, organizuotų mokymo renginių kokybę ir nustatęs, kad 50 ir daugiau procentų valstybės tarnautojų neigiamai atsiliepė apie šių asmenų konkrečių mokymo programų įgyvendinimo kokybę:
34.3.1. mokymo programas, kurių trukmė viršija 8 akademines valandas, pripažįsta negaliojančiomis ir apie tai ne vėliau kaip kitą darbo dieną praneša asmeniui, teikiančiam mokymo paslaugas;
VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
36. Ginčai, kylantys dėl mokymo programų tvirtinimo, jų pripažinimo negaliojančiomis ir valstybės tarnautojų mokymo, nagrinėjami teisės aktų nustatyta tvarka.
37. Asmenys, teikiantys mokymo paslaugas, gali mokyti valstybės tarnautojus pagal visą mokymo programą arba atskirus jos modulius.
38. Valstybės tarnautojams, išklausiusiems atitinkamą mokymo programą arba atskirus jos modulius, asmenys, teikiantys mokymo paslaugas, išduoda tai patvirtinantį dokumentą (toliau – pažymėjimas). Jeigu valstybės tarnautojai išklauso atskirus mokymo programos modulius, pažymėjime nurodoma, kokios mokymo programos kokie mokymo moduliai buvo išklausyti.
39. Pažymėjimo duomenis personalo administravimo tarnyba per 5 darbo dienas po mokymų pabaigos įrašo į Valstybės tarnautojų registrą, o jeigu įstaigoje pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. vasario 7 d. nutarimą Nr. 126 „Dėl buhalterinės apskaitos ir personalo administravimo funkcijų atlikimo centralizuotai“ personalo administravimo funkcijos atliekamos centralizuotai, įstaiga, centralizuotai atliekanti personalo administravimo funkcijas, pažymėjimo duomenis įrašo į Valstybės tarnautojų registrą ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šios informacijos gavimo.
Punkto pakeitimai:
Nr. 886, 2018-09-04, paskelbta TAR 2018-09-10, i. k. 2018-14300
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 886, 2018-09-04, paskelbta TAR 2018-09-10, i. k. 2018-14300
Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. gruodžio 28 d. nutarimo Nr. 1575 „Dėl Valstybės tarnautojų mokymo organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo