Suvestinė redakcija nuo 2019-05-01 iki 2021-11-23
Įsakymas paskelbtas: Žin. 2007, Nr. 7-290, i. k. 1072250ISAK0000V-14
Nauja redakcija nuo 2019-05-01:
Nr. V-1488, 2018-12-21, paskelbta TAR 2019-01-23, i. k. 2019-01001
LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL STACIONARINIŲ Paliatyviosios pagalbos paslaugų
suaugusiesiems ir vaikams teikimo IR APMOKĖJIMO PRIVALOMOJO SVEIKATOS DRAUDIMO FONDO BIUDŽETO LĖŠOMIS reikalavimų aprašo ir AMBULATORINIŲ Paliatyviosios pagalbos paslaugų suaugusiesiems ir vaikams teikimo IR APMOKĖJIMO PRIVALOMOJO SVEIKATOS DRAUDIMO FONDO BIUDŽETO LĖŠOMIS reikalavimų aprašo PATVIRTINIMO
2007 m. sausio 11 d. Nr. V-14
Vilnius
1. Stacionarinių paliatyviosios pagalbos paslaugų suaugusiesiems ir vaikams teikimo ir apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis reikalavimų aprašą;
2. Ambulatorinių paliatyviosios pagalbos paslaugų suaugusiesiems ir vaikams teikimo ir apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis reikalavimų aprašą.
PAtvirtinta
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. sausio 11 d. įsakymu Nr. V-14
(Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. gruodžio 21 d. įsakymo Nr. V-1488 redakcija)
STACIONARINIŲ Paliatyviosios pagalbos paslaugų
suaugusiesiems ir vaikams teikimo IR APMOKĖJIMO PRIVALOMOJO SVEIKATOS DRAUDIMO FONDO BIUDŽETO LĖŠOMIS reikalavimų aprašas
I SKYRIUS
bendrosios nuostatos
1. Stacionarinių paliatyviosios pagalbos paslaugų suaugusiesiems ir vaikams teikimo ir apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis reikalavimų aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja stacionarinių paliatyviosios pagalbos asmens sveikatos priežiūros paslaugų suaugusiesiems ir vaikams (toliau – stacionarinės paliatyviosios pagalbos paslaugos) teikimo tvarką, kokybės kriterijus, šias paslaugas teikiančių asmens sveikatos priežiūros įstaigų (toliau – ASPĮ) teikiamų paslaugų apimtį, specialistų profesinio pasirengimo reikalavimus ir darbo krūvį, reikalavimus patalpoms, medicinos priemonėms (prietaisams) ir stacionarinės paliatyviosios pagalbos paslaugų apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau – PSDF) biudžeto lėšomis tvarką.
2. Stacionarinės paliatyviosios pagalbos tikslas:
2.3. nustatyti psichologines ir socialines paciento ir jo artimųjų problemas, padėti jas spręsti, stiprinti paciento norą gyventi ir suformuoti nuostatą, kad mirtis yra natūralus procesas;
3. Stacionarines paliatyviosios pagalbos paslaugas gali teikti asmens sveikatos priežiūros įstaigos, turinčios licenciją teikti atitinkamas paliatyviosios pagalbos paslaugas.
4. Kokybės kriterijai, kuriuos privalo atitikti hospisuose teikiamos paliatyviosios pagalbos asmens sveikatos priežiūros paslaugos:
4.2. paslaugų teikimo kompleksiškumas – paslaugas ASPĮ teikia ambulatoriškai, dienos stacionare ir stacionare;
4.3. pacientų, kuriems per kalendorinius metus buvo suteiktos ambulatorinės ir stacionarinės paliatyviosios pagalbos paslaugos, skaičiaus santykis turi būti ne mažesnis kaip 5:1;
4.4. ASPĮ, teikiančioje tik paliatyviosios pagalbos paslaugas, turi būti ne mažiau kaip 8 paliatyviosios pagalbos lovos;
5. Apraše vartojamos sąvokos ir jų apibrėžimai:
5.1. Paliatyvioji pagalba – paciento, sergančio nepagydoma progresuojančia liga, pasiekusia su gyvybe nesuderinamą stadiją, ir jo artimųjų gyvenimo kokybės gerinimo priemonės, lengvinančios fizines ir psichologines kančias, padedančios spręsti kitas psichosocialines ir dvasines problemas.
5.2. Hospisas – ASPĮ, teikianti kompleksinę paliatyviąją pagalbą, apimančią stacionarines ir ambulatorines paliatyviosios pagalbos paslaugas.
II SKYRIUS
REIKALAVIMAI SPECIALISTAMS IR REKOMENDUOJAMAS JŲ DARBO KRŪVIS
6. Stacionarines paliatyviosios pagalbos paslaugas pagal atitinkamos profesinės kvalifikacijos gydytojo medicinos normoje apibrėžtą kompetenciją teikia visų profesinių kvalifikacijų gydytojai ir kiti Aprašo 7 punkte išvardyti specialistai, papildomai išklausę ne trumpesnius kaip 36 val. paliatyviosios pagalbos teikimo profesinės kvalifikacijos tobulinimo kursus pagal su Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija suderintą programą ir turintys tai patvirtinantį pažymėjimą. Vėliau kas penkerius metus, skaičiuojant nuo minėtų kursų baigimo dienos, gydytojai ir kiti specialistai turi išklausyti ne trumpesnę kaip 8 val. paliatyviosios pagalbos teikimo profesinės kvalifikacijos tobulinimo programą.
7. Stacionarines paliatyviosios pagalbos paslaugas pagal kompetenciją teikia specialistų komanda, kurią sudaro gydytojas, slaugytojas, slaugytojo padėjėjas ir medicinos psichologas (toliau – specialistų komanda). Specialistų komandos darbą koordinuoja gydytojas, kurio sprendimu į specialistų komandą gali būti įtraukti ir kiti specialistai. Kartu su specialistų komanda stacionarinės paliatyviosios pagalbos paslaugas, nesusijusias su asmens sveikatos priežiūra, pagal kompetenciją gali teikti socialinis darbuotojas ir savanoriai.
8. Kai į specialistų komandą įtraukiami kiti, nei nurodyti Aprašo 7 punkte, specialistai, ASPĮ, jei turi tų paslaugų teikimo asmens sveikatos priežiūros licenciją, jų paslaugų teikimą užtikrina pati arba pagal sutartis su kitomis asmens sveikatos priežiūros įstaigomis, turinčiomis tų paslaugų teikimo asmens sveikatos priežiūros licenciją.
9. Stacionarines paliatyviosios pagalbos paslaugas teikiantiems specialistams rekomenduojamas darbo krūvis (per dieną):
9.3. socialinis darbuotojas, dirbdamas 1 etato krūviu, paslaugas teikia ne daugiau kaip 10 pacientų;
10. Kai teikiant stacionarines paliatyviosios pagalbos paslaugas pacientams yra atliekama dirbtinė plaučių ventiliacija, rekomenduojami tokie darbo krūviai (per dieną):
III SKYRIUS
REIKALAVIMAI PATALPOMS, MEDICINOS PRIEMONĖMS (PRIETAISAMS)
11. ASPĮ turi būti įrengtos šios patalpos:
11.11. pavienėms (atskiroms) fizinės medicinos ir reabilitacijos paslaugoms teikti skirtos patalpos atitinkančios Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2015 m. liepos 24 d. įsakyme Nr. V-889 „Dėl Medicininės reabilitacijos įstaigų (padalinių) veiklos specialiųjų reikalavimų aprašo patvirtinimo“ nustatytus reikalavimus;
12. ASPĮ turi būti medicinos priemonės (prietaisai), nustatytos Palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugos teikimo reikalavimų apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2012 m. gegužės 4 d. įsakymu Nr. V-393 „Dėl Palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugos teikimo reikalavimų aprašo patvirtinimo“.
IV SKYRIUS
STACIONARINIŲ PALIATYVIOSIOS PAGALBOS PASLAUGŲ TEIKIMO TVARKA
13. Stacionarinės paliatyviosios pagalbos paslaugos pacientams teikiamos pagal Aprašo 1 ir 2 prieduose nustatytas indikacijas.
14. Siuntimą stacionarinėms paliatyviosios pagalbos paslaugoms gauti išrašo gydantis gydytojas, užpildydamas formą Nr. 027/a „Medicinos dokumentų išrašas / siuntimas“, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. sausio 27 d. įsakymu Nr. V-120 „Dėl privalomų sveikatos statistikos apskaitos ir kitų tipinių formų bei privalomų sveikatos statistikos ataskaitų formų patvirtinimo“ (toliau – forma Nr. 027/a).
15. Stacionarines paliatyviosios pagalbos paslaugas teikiantis gydytojas, įvertinęs paciento sveikatos būklę ir susipažinęs su paciento medicinine dokumentacija, kartu su specialistų komandos ir, esant indikacijų, kitais sveikatos priežiūros specialistais bei paciento artimaisiais nustato stacionarinių paliatyviosios pagalbos paslaugų teikimo mastą.
16. Gydymo ir slaugos būdai, taikomi teikiant stacionarines paliatyviosios pagalbos paslaugas:
16.3. paciento slaugos poreikių nustatymas ir jų įgyvendinimas (gyvybinių veiklų vertinimas ir stebėjimas, paciento slaugos plano sudarymas, paciento asmens higiena, pragulų profilaktika ir kt.);
16.4. psichologinė pagalba, individuali ar grupinė psichoterapija pacientui ir (ar) jo artimiesiems;
16.5. paciento socialinių poreikių vertinimas ir stebėjimas, socialinės pagalbos planavimas ir teikimas, tarpininkavimas, paciento atstovavimas sprendžiant socialines problemas;
16.7. kiti gydymo ir slaugos veiksmai / procedūros, atliekami ASPĮ esant indikacijų:
17. Medicinos psichologas, teikdamas stacionarines paliatyviosios pagalbos paslaugas, turi gebėti padėti pacientui bei jo artimiesiems įveikti su liga ir jos progresija susijusias psichologines problemas, padėti jiems prisitaikyti prie paliatyvaus gydymo, teikti psichologinę pagalbą paciento artimiesiems netekties ir gedėjimo laikotarpiu, bendradarbiauti su kitais specialistų komandos nariais ir teikti jiems psichologinę bei emocinę pagalbą.
18. Kai teikiant stacionarines paliatyviosios pagalbos paslaugas pacientams yra atliekama dirbtinė plaučių ventiliacija, rekomenduojama, kad ne rečiau kaip kas 3 mėn. pacientų sveikatos būklę vertintų gydytojai specialistai (suaugusiesiems konsultaciją teikia gydytojas anesteziologas reanimatologas arba gydytojas pulmonologas, vaikams konsultaciją teikia vaikų intensyviosios terapijos gydytojas arba gydytojas vaikų pulmonologas, arba gydytojas anesteziologas reanimatologas).
19. Esant indikacijų:
20. Pacientui ir (ar) jo artimiesiems pageidaujant, pacientui ir (ar) jo artimiesiems gali būti teikiama dvasinė pagalba. Esant poreikiui ši pagalba taip pat teikiama paliatyviosios pagalbos sveikatos priežiūros specialistams. ASPĮ dvasinė pagalba teikiama vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. liepos 24 d. įsakymu Nr. V-639 „Dėl sielovados patarnavimų teikimo sveikatos priežiūros įstaigose“.
21. Psichologinė ir (ar) dvasinė pagalba ASPĮ nustatyta tvarka gali būti teikiama paciento artimiesiems ir po paciento mirties.
V SKYRIUS
stacionarinės PALIATYVIOSIOS PAGALBOS PASLAUGŲ išlaidų apmokėjimo PRIVALOMOJO SVEIKATOS DRAUDIMO FONDO BIUDŽETO LĖŠOMIS tvarka
23. Stacionarinės paliatyviosios pagalbos paslaugų išlaidos apmokamos PSDF biudžeto lėšomis neribojant šių paslaugų teikimo trukmės ir nepriklausomai nuo to, ar pacientui jau buvo suteiktos stacionarinės slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugos.
24. Jeigu teikiant stacionarinės paliatyviosios pagalbos paslaugas pacientui dėl indikacijų pradedamos teikti aktyviajam gydymui priskiriamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos, iš PSDF biudžeto lėšų ASPĮ už stacionarinės paliatyviosios pagalbos paslaugas apmokama už faktinį lovadienių skaičių (lovadienių skaičius apskaičiuojamas iš išvykimo iš ASPĮ datos atimant atvykimo į ASPĮ datą. Jei pacientas atvyko ir išvyko tą pačią dieną, lovadienių skaičius prilyginamas vienam). Jei stacionarines paliatyviosios pagalbos paslaugas gaunančiam pacientui dėl indikacijų pradedamos teikti hemodializės, onkologijos dienos stacionaro, hematologijos, kai atliekama kraujo komponentų transfuzija, dienos stacionaro paslaugos, jos apmokamos atskirai.
25. Stacionarinių paliatyviosios pagalbos paslaugų, teikiamų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis, bazinės kainos yra nustatytos Paliatyviosios pagalbos paslaugų, teikiamų suaugusiesiems ir vaikams Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis, bazinių kainų sąraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. gegužės 16 d. įsakyme Nr. V-470 „Dėl Paliatyviosios pagalbos paslaugų, teikiamų suaugusiesiems ir vaikams Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis, bazinių kainų sąrašo tvirtinimo“.
________________________
Priedo pakeitimai:
Nr. V-946, 2015-08-13, paskelbta TAR 2015-08-17, i. k. 2015-12342
Stacionarinių paliatyviosios pagalbos paslaugų suaugusiesiems ir vaikams teikimo ir apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis reikalavimų aprašo
1 priedas
STACIONARINIŲ PALIATYVIOSIOS PAGALBOS PASLAUGŲ SUAUGUSIESIEMS TEIKIMO INDIKACIJOS
Eil. Nr. |
Ligos kodas (pagal TLK-10-AM) |
Ligos pavadinimas |
Papildomos sąlygos |
1 |
2 |
3 |
4 |
1. |
B20–24 |
Žmogaus imunodeficito viruso (toliau – ŽIV) sukelta liga |
Terminalinė ŽIV ligos stadija esant gyvybei pavojingoms komplikacijoms, Karnovskio indeksas ne didesnis kaip 10 balų. |
2. |
C00–C96 |
Piktybiniai navikai |
Gydytojo specialisto išvada, kai aktyvus stacionarinis gydymas nebetaikomas. |
3. |
D10–D36 |
Gerybiniai navikai |
Gydytojo specialisto išvada, kai aktyvus stacionarinis gydymas nebetaikomas. |
4. |
D37–D48 |
Neaiškios ar nežinomos eigos navikai |
Gydytojo specialisto išvada, kai aktyvus stacionarinis gydymas nebetaikomas. |
5. |
D50–D89 |
Kraujo ir kraujodaros organų ligos bei tam tikri sutrikimai, susiję su imuniniais mechanizmais |
Nustatytas ligos progresavimas, Karnovskio indeksas ne didesnis kaip 30 balų. |
6. |
G12
G13 G13.0 G13.1
|
Spinalinė raumenų atrofija ir su ja susiję sindromai Paraneoplastinė neuromiopatija, kitos sisteminės atrofijos, pažeidžiančios CNS, sergant navikine liga |
Bartelio (angl. Barthel) indeksas ne didesnis kaip 20 balų. |
7. |
G20 G35–37 |
Parkinsono liga Demielinizuojančios centrinės nervų sistemos ligos |
Dvipusė hemiparezė ir (ar) smegenėlių ir smegenų kamieno pažeidimo simptomai, ir (ar) recidyvuojanti pneumonija, ir (ar) pseudobulbarinis ir (ar) bulbarinis paralyžius, Bartelio (angl. Barthel) indeksas ne didesnis kaip 20 balų. |
8. |
G70
G71 |
Generalizuota miastenija (myasthenia gravis) ir kiti mioneuralinių jungčių sutrikimai Pirminės raumenų ligos |
Progresuojantis raumenų silpnumas ir (ar) sąmonės sutrikimai, ir (ar) pulmokardialinis nepakankamumas, ir (ar) kvėpavimo sutrikimas, Bartelio (angl. Barthel) indeksas ne didesnis kaip 20 balų. |
9. |
G91.1
G91.8
G93.1 |
Obstrukcinė hidrocefalija
Kita hidrocefalija
Anoksinis smegenų pažeidimas, neklasifikuojamas kitur |
Chirurgiškai negydoma liga, tetraplegija, smegenų edema ar koma, Bartelio (angl. Barthel) indeksas ne didesnis kaip 20 balų.
|
10. |
I 50
|
Širdies nepakankamumas
|
Gydymui atsparus širdies nepakankamumas – IV funkcinė klasė pagal NYHA, kai Bartelio (angl. Barthel) indeksas ne didesnis kaip 20 balų. |
11. |
J96.1
J96.9 |
Lėtinis kvėpavimo nepakankamumas Kvėpavimo nepakankamumas, nepatikslintas |
Progresuojantis gydymui atsparus kvėpavimo funkcijos nepakankamumas. Arterinio kraujo parcialinis deguonies slėgis (pO2) mažesnis nei 60 mmHg; arterinio kraujo parcialinis anglies dioksido slėgis (pCO2) didesnis nei 50 mmHg, kai Bartelio (angl. Barthel) indeksas ne didesnis kaip 20 balų. |
12. |
K72.1 |
Lėtinis kepenų nepakankamumas |
Lėtinio, greitai progresuojančio kepenų nepakankamumo terminalinė stadija ir gyvybei pavojingos komplikacijos. III laipsnio portinė hipertenzija, pasikartojantis kraujavimas iš išsiplėtusių venų, hepatinė encefalopatija, kai Bartelio (angl. Barthel) indeksas ne didesnis kaip 20 balų. |
13. |
N18
N19
|
Lėtinis inkstų nepakankamumas
Nepatikslintas inkstų nepakankamumas (inkstų nepakankamumas, neklasifikuojamas kitaip; uremija, neklasifikuojama kitaip)
|
Lėtinio inkstų nepakankamumo terminalinė stadija, kai Bartelio (angl. Barthel) indeksas ne didesnis kaip 20 balų. |
14. |
F00.0
F00.1
F00.2
F01.1–F01.3
F01.8 F01.9
F02.8 |
Demencija, sergant anksti prasidėjusia Alzheimerio liga (G30.0†) Demencija, sergant vėlai prasidėjusia Alzheimerio liga (G30.1†) Demencija, sergant netipiška arba mišria Alzheimerio liga (G30.8†) Multiinfarktinė demencija, subkortikinė demencija, mišri kortikinė ir subkortikinė kraujagyslinė demencija Kita kraujagyslinė demencija Nepatikslinta kraujagyslinė demencija Demencija, sergant kitomis ligomis, klasifikuojamomis kitur |
Kai yra ryškus (sunkus) pažinimo sutrikimas, vertinant pagal trumpą protinės būklės tyrimą (MMSE) nuo 0 iki 8 balų, pagal BLESED demencijos skalę nuo 23 iki 28 balų. Rijimo sutrikimai, gastrostoma.
|
15. |
Y95 R40.2 |
Koma |
Pagal Glazgo (angl. Glasgow) komų skalę sveikatos būklės įvertinimas yra ne didesnis kaip 8 balai. |
16. |
T91.3
S14.0
S14.1
T09.3
G0.4
G95
G99.2 |
Nugaros smegenų sužalojimo padariniai
Kaklinės dalies nugaros smegenų sutrenkimas ir pabrinkimas
Kiti nepatikslinti nugaros smegenų kaklinės dalies sužalojimai
Nugaros smegenų sužalojimas, lygis nepatikslintas Encefalitas, mielitas ir encefalomielitas
Kitos nugaros smegenų ligos
Mielopatija sergant ligomis, klasifikuojamomis kitur (C41.2; C70.1; C72.0; D16.6; D32.1; D33.4; M43.1; M48.0 ir kt.)
|
Kai yra tetraplegija, esant ASIA-A, B, C tipo pažeidimui C2–C5 lygyje, ir yra tracheostoma ir (ar) pacientui reikalinga dirbtinė plaučių ventiliacija. |
17. |
G96.8 |
Kitos patikslintos centrinės nervų sistemos ligos |
Vegetacinė būklė. |
18. |
I70 |
Galūnių arterijų aterosklerozė su gangrena |
Kai galūnių amputacija kontraindikuotina. |
Priedo pakeitimai:
Nr. V-702, 2009-08-28, Žin., 2009, Nr. 107-4485 (2009-09-08), i. k. 1092250ISAK000V-702
Nr. V-946, 2015-08-13, paskelbta TAR 2015-08-17, i. k. 2015-12342
Stacionarinių paliatyviosios pagalbos paslaugų suaugusiesiems ir vaikams teikimo ir apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis reikalavimų aprašo
2 priedas
PALIATYVIOSIOS PAGALBOS PASLAUGŲ TEIKIMO VAIKAMS INDIKACIJOS
Eil. Nr. |
Ligos kodas (pagal TLK-10-AM) |
Ligos pavadinimas |
Papildomos sąlygos |
1 |
2 |
3 |
4 |
1. |
B20–24 |
Žmogaus imunodeficito viruso (toliau – ŽIV) sukelta liga |
Terminalinė ŽIV ligos stadija esant gyvybei pavojingoms komplikacijoms. |
2. |
C00–C96 |
Piktybiniai navikai |
Nustatytas ligos progresavimas arba terminalinė ligos stadija, kai būtina suvaldyti simptomus: skausmą, pykinimą, vėmimą, karščiavimą, kvėpavimo sutrikimą ir kt., kai nebetaikytinas aktyvus stacionarinis gydymas. |
3. |
D10–D36 |
Gerybiniai navikai |
Nustatytas ligos progresavimas arba terminalinė ligos stadija, kai būtina suvaldyti simptomus: skausmą, pykinimą, vėmimą, karščiavimą, kvėpavimo sutrikimą ir kt., kai nebetaikytinas aktyvus stacionarinis gydymas. |
4. |
D37–D48 |
Neaiškios ar nežinomos eigos navikai |
Nustatytas ligos progresavimas arba terminalinė ligos stadija, kai būtina suvaldyti simptomus: skausmą, pykinimą, vėmimą, karščiavimą, kvėpavimo sutrikimą ir kt., kai nebetaikytinas aktyvus stacionarinis gydymas. |
5. |
D50–D89 |
Kraujo ir kraujodaros organų ligos bei tam tikri sutrikimai, susiję su imuniniais mechanizmais |
Nustatytas ligos progresavimas arba terminalinė ligos stadija, kai būtina suvaldyti simptomus: skausmą, pykinimą, vėmimą, karščiavimą, kvėpavimo sutrikimą ir kt., kai nebetaikytinas aktyvus stacionarinis gydymas. |
6. |
G11-12 |
Paveldimoji ataksija Spinalinė raumenų atrofija ir su ja susiję sindromai |
Progresuojanti raumenų atrofija ir (ar) recidyvuojanti pneumonija, ir (ar) pseudobulbarinis ir (ar) bulbarinis paralyžius. |
7.
|
G35–37
|
Demielinizuojančios centrinės nervų sistemos ligos
|
Dvipusė hemiparezė ir (ar) smegenėlių ir smegenų kamieno pažeidimo simptomai, ir (ar) recidyvuojanti pneumonija, ir (ar) pseudobulbarinis ir (ar) bulbarinis paralyžius.
|
8.
|
G40-41
|
Išplitusi (generalizuota) epilepsija ir epilepsiniai sindromai, esant sunkiai gydomai epilepsijai
|
Esant sunkiems specifiniams raidos sutrikimams, kai netaikomas chirurginis gydymas, išlieka nuolatinis traukulinis aktyvumas ir (ar) yra tracheostoma, gastrostoma, gali būti gydymo deguonies ar dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatais poreikis.
|
9.
|
G47.31
|
Centrinis miego apnėjos sindromas Centrinis miego hipopnėjos sindromas
|
Kai yra gydymo invazinės ar neinvazinės dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatais poreikis.
|
10.
|
G60
|
Paveldėtoji ir idiopatinė neuropatija
|
Sutrikusi ir labai apribota fizinė veikla, reikalinga visapusė pagalba.
|
11.
|
G70
G71
G72.9
|
Generalizuota miastenija (myasthenia gravis) ir kiti mioneuralinių jungčių sutrikimai
Pirminės raumenų ligos
Miopatija, nepatikslinta
|
Progresuojantis raumenų silpnumas ir (ar) sąmonės sutrikimai, ir (ar) pulmokardialinis nepakankamumas, ir (ar) kvėpavimo sutrikimas. Raumenų silpnumas, ryškus fizinės veiklos sutrikimas, reikalinga dirbtinė plaučių ventiliacija.
|
12. |
G80–G83 |
Cerebrinis paralyžius ir kiti paralyžiniai sindromai
|
Dėl galūnių paralyžiaus ar sunkaus protinio atsilikimo žymiai apribotas savarankiškumas, blogėjant terapinei būklei, kai būtina suvaldyti simptomus (skausmą, pykinimą, vėmimą, karščiavimą, kvėpavimo sutrikimą ir kt.).
|
13.
|
G91.1
G91.8
|
Obstrukcinė hidrocefalija
Kita hidrocefalija
|
Chirurgiškai negydoma liga ar pacientai su ventrikuloperitonealiniais šuntais, esant tetraplegijai (kai būtina suvaldyti simptomus).
|
14.
|
G93.1
G93.5
P10.9
P11
P20
P21
|
Anoksinis smegenų pažeidimas, neklasifikuojamas kitur
Smegenų suspaudimas
Intrakranijinis pažeidimas ir kraujavimas dėl gimdymo traumos, nepatikslintas Kiti centrinės nervų sistemos pažeidimai dėl gimdymo traumos
Antenatalinė (intrauterinė) hipoksija
Vaisiaus asfiksija gimdymo metu (intranatalinė)
|
Pasireiškiantis sunkia blogėjančia neurologine būkle (traukuliniu aktyvumu, kvėpavimo sutrikimais ir kt.).
|
15.
|
P35
P37
|
Įgimtos virusų sukeltos ligos
Kitos įgimtos bakterijų ir parazitų sukeltos ligos |
Pasireiškiančios sunkiais apsigimimais, progresuojančiais daugybiniais organų ir sistemų funkcijų pakenkimais.
|
16.
|
P52
P57
P91
|
Vaisiaus ir naujagimio netrauminis kraujavimas į kaukolės vidų
Branduolių gelta
Kiti naujagimio smegenų veiklos sutrikimai
|
Atspari gydymui, sunki, negrįžtamai blogėjanti neurologinė būklė, pasireiškianti traukuliais, parezėmis, ir (ar) kvėpavimo sutrikimais.
Sunkūs ekstrapiramidinės motorikos sutrikimai su spastiniais paralyžiais.
Sutrikimai, pasireiškiantys sunkia neurologine būkle (traukuliais, kvėpavimo sutrikimais ir kt.)
|
17.
|
Q00–Q07
|
Įvairios galvos smegenų formavimosi ydos
|
Sunkūs chirurgiškai nekoreguotini apsigimimai, pasireiškiantys ryškiais psichomotorinės funkcijos sutrikimais.
|
18.
|
I50
P29.0
|
Širdies nepakankamumas
Naujagimio širdies nepakankamumas
|
Progresuojantis gydymui atsparus širdies nepakankamumas – D stadija, IV funkcinė klasė.
|
19.
|
J96.1
J96.9
P27
P28.3
|
Lėtinis kvėpavimo nepakankamumas
Kvėpavimo nepakankamumas, nepatikslintas
Lėtinė kvėpavimo takų liga, išsivysčiusi perinataliniu laikotarpiu
Naujagimio pirminis kvėpavimo sustojimas (apnėja) miegant. Įgimta centrinė hipoventiliacija |
Gydymui atsparus lėtinis įvairių priežasčių kvėpavimo funkcijos nepakankamumas, reikalaujantis: 1) nuolatinės deguonies terapijos arba invazinės ar neinvazinės plaučių ventiliacijos; 2) naktinės invazinės ventiliacijos dėl blogos kvėpavimo funkcijos; 3) naktinės neinvazinės ventiliacijos dėl blogos kvėpavimo funkcijos (pacientas gali išgyventi tik trumpalaikį, atsitiktinį atjungimą nuo aparato).
|
20. |
K72.1
Q44
K56
K90
K86.8
P77
Q41
Q44.72
Q45.81
|
Lėtinis kepenų nepakankamumas
Įgimtos tulžies pūslės, tulžies latakų ir kepenų formavimosi ydos
Paralyžinis žarnų nepraeinamumas ir obstrukcija
Žarnų malabsorbcija
Kitos patikslintos kasos ligos
Vaisiaus ir naujagimio nekrotizuojantis enterokolitas
Įgimtas plonosios žarnos nebuvimas, atrezija ir stenozė
Įgimtas kepenų nebuvimas. Įgimta kepenų agenezė
Virškinimo trakto nebuvimas (visiškas) (dalinis), neklasifikuojamas kitur
|
Lėtinio, greitai progresuojančio kepenų nepakankamumo terminalinė stadija ir gyvybei pavojingos komplikacijos.
Chirurgiškai nebegydomos ydos, kepenų funkcijos nepakankamumas.
Kai reikalingas visiškas parenterinis maitinimas.
Kai reikalingas visiškas parenterinis maitinimas.
Progresuojant ryškiems kasos nepakankamumo požymiams.
Po viso ar didžiosios dalies plonojo ar storojo žarnyno pašalinimo, kai reikalinga parenterinė mityba.
Kai reikalingas visiškas parenterinis maitinimas.
Kai reikalingas visiškas parenterinis maitinimas.
|
21. |
N18
P96.0
Q60–Q64
|
Lėtinis inkstų nepakankamumas
Įgimtas inkstų nepakankamumas
Inkstų agenezė ir kitos inkstų redukcinės ydos
|
Lėtinio inkstų nepakankamumo terminalinė stadija, kai hemodializės nebetaikomos dėl kontraindikacijų ar atsisakius pačiam pacientui.
Esant būklei, kai dializės neatliekamos ar jos neefektyvios. |
22.
|
Q80
Q81
Q90–Q93
Q91
E70–E89:
E70–E72
E74
E75
|
Įgimta ichtiozė
Pūslinė epidermolizė
Chromosomų aberacijos, neklasifikuojamos kitur
Edvardso (angl. Edwards) ir Patau sindromai
Medžiagų apykaitos sutrikimai (išskyrus E73; E81-82; E86-87; E89) Amino rūgščių apykaitos sutrikimai
Kiti angliavandenių apykaitos sutrikimai
Sfingolipidų apykaitos ir kitų lipidų kaupimosi sutrikimai
|
Sunki forma, yra kvėpavimo sutrikimų.
Su gyvybe nesuderinamos būklės.
Sunkios progresuojančios ligos, pasireiškiančios ryškiais psichomotorinių funkcijų sutrikimais, daugybiniais organų ir sistemų pakenkimais.
|
23. |
F72- F73
F78 |
Sunkus protinis atsilikimas
Kitas protinis atsilikimas |
Reikšmingas elgesio sutrikimas, reikalaujantis dėmesio ar gydymo.
|
24. |
Y95 R40.2 |
Koma |
Pagal Glazgo (angl. Glasgow) komų skalę ne daugiau kaip 8 balai. |
25. |
T91.3
S14.0
S14.1
T09.3
G0.4
G95
G99.2 |
Nugaros smegenų sužalojimo padariniai
Kaklinės dalies nugaros smegenų sutrenkimas ir pabrinkimas
Kiti nepatikslinti nugaros smegenų kaklinės dalies sužalojimai
Nugaros smegenų sužalojimas, lygis nepatikslintas Encefalitas, mielitas ir encefalomielitas
Kitos nugaros smegenų ligos
Mielopatija sergant ligomis, klasifikuojamomis kitur (C41.2; C70.1; C72.0, D16.6, D32.1, D33.4; M43.1, M48.0 ir kt.)
|
Kai yra tetraplegija. |
26. |
G96.8 |
Kitos patikslintos centrinės nervų sistemos ligos
|
Vegetacinė būklė. |
_____________________
Priedo pakeitimai:
Nr. V-946, 2015-08-13, paskelbta TAR 2015-08-17, i. k. 2015-12342
PAtvirtinta
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. sausio 11 d. įsakymu Nr. V-14
(Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. gruodžio 21 d. įsakymo Nr. V-1488 redakcija)
AMBULATORINIŲ Paliatyviosios pagalbos paslaugų suaugusiesiems ir vaikams teikimo IR APMOKĖJIMO PRIVALOMOJO SVEIKATOS DRAUDIMO FONDO BIUDŽETO LĖŠOMIS reikalavimų aprašas
I SKYRIUS
bendrosios nuostatos
1. Ambulatorinių paliatyviosios pagalbos paslaugų suaugusiesiems ir vaikams teikimo ir apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis reikalavimų aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja ambulatorinių paliatyviosios pagalbos asmens sveikatos priežiūros paslaugų suaugusiesiems ir vaikams (toliau – ambulatorinės paliatyviosios pagalbos paslaugos) teikimo tvarką ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančioje įstaigoje, kokybės kriterijus, šias paslaugas teikiančių asmens sveikatos priežiūros įstaigų (toliau – ASPĮ) specialistų profesinio pasirengimo reikalavimus, jų darbo krūvį, reikalavimus patalpoms, medicinos priemonėms (prietaisams) bei kitai įrangai ir ambulatorinių paliatyviosios pagalbos paslaugų apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau – PSDF) biudžeto lėšomis tvarką.
2. Ambulatorines paliatyviosios pagalbos paslaugas gali teikti asmens sveikatos priežiūros įstaigos, turinčios licenciją teikti atitinkamas paliatyviosios pagalbos paslaugas.
3. Ambulatorinės paliatyviosios pagalbos paslaugos teikiamos paciento namuose, asmens sveikatos priežiūros įstaigoje arba paliatyviosios pagalbos dienos stacionare.
4. Ambulatorinės paliatyviosios pagalbos paslaugos namuose neteikiamos pacientams, kuriems teikiamos ambulatorinės slaugos namuose paslaugos, išskyrus atvejus, kai teikiama gleivių išsiurbimo paslauga pagal Ambulatorinės slaugos paslaugų namuose teikimo reikalavimų aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2017 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. V-1026 „Dėl Ambulatorinių slaugos paslaugų namuose teikimo reikalavimų aprašo patvirtinimo“.
5. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Stacionarinių paliatyviosios pagalbos paslaugų suaugusiesiems ir vaikams teikimo ir apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis reikalavimų apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu, ir kituose sveikatos priežiūros paslaugų teikimą reglamentuojančiuose teisės aktuose.
II SKYRIUS
REIKALAVIMAI SPECIALISTAMS IR REKOMENDUOJAMAS JŲ DARBO KRŪVIS
6. Ambulatorines paliatyviosios pagalbos paslaugas pagal kompetenciją, apibrėžtą atitinkamos profesinės kvalifikacijos gydytojo specialisto medicinos normoje, teikia visų profesinių kvalifikacijų gydytojai ir kiti Aprašo 7 punkte išvardyti specialistai, papildomai išklausę ne trumpesnius kaip 36 val. paliatyviosios pagalbos teikimo profesinės kvalifikacijos tobulinimo kursus pagal su Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija suderintą programą ir turintys tai patvirtinantį pažymėjimą. Vėliau kas penkerius metus, skaičiuojant nuo minėtų kurso baigimo dienos, gydytojai ir kiti specialistai turi išklausyti ne trumpesnę kaip 8 val. paliatyviosios pagalbos teikimo profesinės kvalifikacijos tobulinimo programą.
7. Ambulatorines paliatyviosios pagalbos paslaugas pagal kompetenciją teikia specialistų komanda, kurią sudaro gydytojas, slaugytojas, slaugytojo padėjėjas, socialinis darbuotojas ir medicinos psichologas (toliau – specialistų komanda). Specialistų komandos darbą koordinuoja gydytojas, kurio sprendimu į specialistų komandą gali būti įtraukti ir kiti specialistai, taip pat savanoriai.
8. Ambulatorinės paliatyviosios pagalbos paslaugos ASPĮ dienos stacionare teikiamos ne ilgiau kaip 12 val. per dieną.
9. Ambulatorinės paliatyviosios pagalbos paslaugos ASPĮ dienos stacionare teikiančių specialistų rekomenduojami darbo krūviai (per dieną):
9.3. socialinis darbuotojas, dirbdamas 1 etato krūviu, paslaugas teikia ne daugiau kaip 10 pacientų;
10. Ambulatorines paliatyviosios pagalbos paslaugas ASPĮ teikiančių specialistų rekomenduojami darbo krūviai (per dieną):
10.3. socialinis darbuotojas, dirbdamas 1 etato krūviu, paslaugas teikia ne daugiau kaip 7 pacientams;
III SKYRIUS
REIKALAVIMAI PATALPOMS, MEDICINOS PRIEMONĖMS (PRIETAISAMS) IR KITAI ĮRANGAI
11. Vykstant į paciento namus teikti ambulatorinių paliatyviosios pagalbos paslaugų, gydytojams ir slaugytojams privaloma turėti paliatyviosios pagalbos teikimo priemonių rinkinį (toliau – paliatyviosios pagalbos priemonių rinkinys), kurį sudaro:
11.1. gydytojo paliatyviosios pagalbos priemonių rinkinys:
11.1.10. anafilaksinio šoko vaistų rinkinys, kurio sudėtis patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. liepos 11 d. įsakymu Nr. V-450 „Dėl sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijos teikiant pirmąją medicinos pagalbą, pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlių ir pirmosios pagalbos rinkinių“;
11.2. slaugytojo paliatyviosios pagalbos priemonių rinkinys:
11.2.9. anafilaksinio šoko vaistų rinkinys, kurio sudėtis atitinka Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. liepos 11 d. įsakymu Nr. V-450 „Dėl sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijos teikiant pirmąją medicinos pagalbą, pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlių ir pirmosios pagalbos rinkinių“ reikalavimus.
12. Vykstant į paciento namus teikti ambulatorinių paliatyviosios pagalbos paslaugų gydytojo ir slaugytojo paliatyviosios pagalbos priemonių rinkiniuose gali būti ir papildomų priemonių, atsižvelgiant į paciento poreikius.
13. Teikiant ambulatorines paliatyviosios pagalbos paslaugas ASPĮ, ASPĮ privalo turėti šias medicinos priemones (prietaisus):
IV SKYRIUS
AMBULATORINIŲ PALIATYVIOSIOS PAGALBOS PASLAUGŲ TEIKIMO TVARKA
15. Ambulatorinės paliatyviosios pagalbos paslaugos pacientams teikiamos pagal indikacijas, nustatytas Aprašo priede, ir Stacionarinių paliatyviosios pagalbos paslaugų suaugusiesiems ir vaikams teikimo ir apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis reikalavimų aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu, 2 priede.
16. Siuntimą ambulatorinėms paliatyviosios pagalbos paslaugoms gauti išrašo gydantis gydytojas, užpildydamas formą Nr. 027/a „Medicinos dokumentų išrašas / siuntimas“, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. sausio 27 d. įsakymu Nr. V-120 „Dėl privalomų sveikatos statistikos apskaitos ir kitų tipinių formų bei privalomų sveikatos statistikos ataskaitų formų patvirtinimo“ (toliau – forma Nr. 027/a).
17. Teikiant ambulatorines paliatyviosios pagalbos paslaugas, pirmąjį vizitą paciento namuose organizuoja specialistų komandos gydytojas. Jei pirmojo vizito metu gydytojas nustato, kad paciento sveikatos būklė neatitinka ambulatorinių paliatyviosios pagalbos paslaugų teikimo indikacijų, užpildo formą Nr. 027/a, kurioje įrašo išvadą ir informuoja paciento šeimos gydytoją.
18. Ambulatorines paliatyviosios pagalbos paslaugas teikiantis gydytojas, įvertinęs paciento sveikatos būklę ir susipažinęs su paciento medicinine dokumentacija, kartu su specialistų komandos ir, esant indikacijų, kitais sveikatos priežiūros specialistais bei paciento artimaisiais nustato ambulatorinių paliatyviosios pagalbos paslaugų teikimo mastą, vietą ir sudaro paciento gydymo ir priežiūros planą. Specialistų komandos nariai ne vėliau kaip kitą parą pradeda vykdyti gydytojo sudarytą planą.
19. Tęsiant sudarytą paciento gydymo ir priežiūros planą, esant indikacijų, ambulatorinės stacionaro paslaugos gali būti kartojamos keletą kartų per dieną.
20. Gydymo metodai ir kitos priemonės, taikomos teikiant ambulatorines paliatyviosios pagalbos paslaugas:
20.3. paciento slaugos poreikių nustatymas ir jų įgyvendinimas (gyvybinių veiklų vertinimas ir stebėjimas, paciento slaugos plano sudarymas, paciento asmens higiena, pragulų profilaktika ir kt.), kaip yra reglamentuota Ambulatorinių slaugos paslaugų namuose teikimo reikalavimų apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. V-1026 „Dėl Ambulatorinių slaugos paslaugų namuose teikimo reikalavimų aprašo patvirtinimo“;
20.4. psichologinė pagalba, individuali ar grupinė psichoterapija pacientui ir (arba) jo artimiesiems, specialistų komandos nariams;
20.5. paciento socialinių poreikių vertinimas bei stebėjimas, socialinės pagalbos planavimas ir teikimas, tarpininkavimas sprendžiant socialines problemas;
20.7. kiti gydymo metodai, esant indikacijų, taikomi ASPĮ:
21. Esant indikacijų pacientai gali būti siunčiami į ASPĮ, teikiančias reikiamas paslaugas (pvz., esant mechaniniam žarnų nepraeinamumui stomoms suformuoti ir kt.).
22. Pacientui ir (ar) jo artimiesiems pageidaujant, pacientui ir (ar) jo artimiesiems gali būti teikiama dvasinė pagalba. Esant poreikiui ši pagalba taip pat teikiama paliatyviosios pagalbos sveikatos priežiūros specialistams. Dvasinę pagalbą teikia dvasinės misijos grupė – kapelionas ir dvasiniai asistentai.
23. Apie pacientui pradėtas teikti ambulatorines paliatyviosios pagalbos paslaugas nedelsiant informuojamas paciento šeimos gydytojas.
V SKYRIUS
ambulatorinių PALIATYVIOSIOS PAGALBOS PASLAUGŲ išlaidų apmokėjimo PRIVALOMOJO SVEIKATOS DRAUDIMO FONDO BIUDŽETO LĖŠOMIS tvarka
25. Jeigu teikiant ambulatorinės paliatyviosios pagalbos paslaugos ASPĮ dienos stacionare gydymą būtina pratęsti toje pačioje ASPĮ stacionariniame skyriuje tą pačią dieną, iš PSDF biudžeto lėšų mokama tik už stacionaro skyriuje teiktas paslaugas.
26. Ambulatorinių paliatyviosios pagalbos paslaugų, teikiamų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis, bazinės kainos yra tokios, kaip nustatyta Paliatyviosios pagalbos paslaugų, teikiamų suaugusiesiems ir vaikams Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis, bazinių kainų sąraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. gegužės 16 d. įsakyme Nr. V-470 „Dėl Paliatyviosios pagalbos paslaugų, teikiamų suaugusiesiems ir vaikams Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis, bazinių kainų sąrašo tvirtinimo“.
Ambulatorinių paliatyviosios pagalbos paslaugų suaugusiesiems ir vaikams teikimo ir apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis reikalavimų aprašo
priedas
AMBULATORINIŲ PALIATYVIOSIOS PAGALBOS PASLAUGŲ TEIKIMO SUAUGUSIESIEMS INDIKACIJOS
Eil. Nr. |
Ligos kodas (pagal TLK-10-AM) |
Ligos pavadinimas |
Papildomos sąlygos |
1 |
2 |
3 |
4 |
1. |
B20–24 |
Žmogaus imunodeficito viruso (toliau – ŽIV) sukelta liga |
Terminalinė ŽIV ligos stadija esant gyvybei pavojingoms komplikacijoms, Karnovskio indeksas mažesnis kaip 50 balų.
|
2. |
C00–C97 |
Piktybiniai navikai |
Gydytojo specialisto išvada, kad aktyvus stacionarinis gydymas nebetaikytinas.
|
3. |
D10–D36 |
Gerybiniai navikai |
Gydytojo specialisto išvada, kai aktyvus stacionarinis gydymas nebetaikytinas.
|
4. |
D37–D48 |
Neaiškios ar nežinomos eigos navikai |
Gydytojo specialisto išvada, kai aktyvus stacionarinis gydymas nebetaikytinas. |
5. |
D50–D89 |
Kraujo ir kraujodaros organų ligos bei tam tikri sutrikimai, susiję su imuniniais mechanizmais |
Kai taikytinas tik simptominis gydymas. |
6. |
G12
G13 G13.0 G13.1
|
Spinalinė raumenų atrofija ir su ja susiję sindromai Paraneoplastinė neuromiopatija, kitos sisteminės atrofijos, pažeidžiančios CNS sergant navikine liga. |
Bartelio (angl. Barthel) indeksas ne didesnis kaip 40 balų. |
7. |
G20 G35-37 |
Parkinsono liga Demielinizuojančios centrinės nervų sistemos ligos |
Dvipusė hemiparezė ir (ar) smegenėlių ir smegenų kamieno pažeidimo simptomai, ir (ar) recidyvuojanti pneumonija, ir (ar) pseudobulbarinis ir (ar) bulbarinis paralyžius, Bartelio (angl. Barthel) indeksas ne didesnis kaip 40 balų.
|
8. |
G70
G71 |
Generalizuota miastenija (myasthenia gravis) ir kiti mioneuralinių jungčių sutrikimai Pirminės raumenų ligos |
Progresuojantis raumenų silpnumas ir (ar) sąmonės sutrikimai, ir (ar) pulmokardialinis nepakankamumas, ir (ar) kvėpavimo sutrikimas, Bartelio (angl. Barthel) indeksas ne didesnis kaip 40 balų.
|
9. |
G91.1
G91.8
G93.1 |
Obstrukcinė hidrocefalija
Kita hidrocefalija
Anoksinis smegenų pažeidimas, neklasifikuojamas kitur |
Chirurgiškai negydoma liga, hemiplegija, paraplegija arba tetraplegija, smegenų edema ar koma, Bartelio (angl. Barthel) indeksas ne didesnis kaip 40 balų arba pagal Glazgo (angl. Glasgow) komų skalę ne daugiau kaip 8 balai. |
10. |
I 50
|
Širdies nepakankamumas
|
Rezistentiškas gydymui širdies nepakankamumas – IV funkcinė klasė, kai Bartelio (angl. Barthel) indeksas ne daugiau kaip 40 balų.
|
11. |
J96.1
J96.9 |
Lėtinis kvėpavimo nepakankankamumas Kvėpavimo nepakankamumas, nepatikslintas |
Progresuojantis, gydymui atsparus kvėpavimo nepakankamumas, kai Bartelio (angl. Barthel) indeksas ne didesnis kaip 40 balų.
|
12. |
K72.1 |
Lėtinis kepenų nepakankamumas |
Lėtinio, greitai progresuojančio kepenų nepakankamumo terminalinė stadija ir gyvybei pavojingos komplikacijos, Bartelio (angl. Barthel) indeksas ne didesnis kaip 40 balų.
|
13. |
N18
N19
|
Lėtinis inkstų nepakankamumas
Nepatikslintas inkstų nepakankamumas (inkstų nepakankamumas, neklasifikuojamas kitaip; uremija, neklasifikuojama kitaip)
|
Lėtinio inkstų nepakankamumo terminalinė stadija. |
14. |
Y95 R40.2 |
Koma |
Pagal Glazgo (angl. Glasgow) komų skalę ne daugiau kaip 8 balai.
|
15. |
T91.3
S14.0
S14.1
T09.3
G0.4
G95
G99.2 |
Nugaros smegenų sužalojimo padariniai
Kaklinės dalies nugaros smegenų sutrenkimas ir pabrinkimas
Kiti nepatikslinti nugaros smegenų kaklinės dalies sužalojimai
Nugaros smegenų sužalojimas, lygis nepatikslintas Encefalitas, mielitas ir encefalomielitas
Kitos nugaros smegenų ligos
Mielopatija sergant ligomis, klasifikuojamomis kitur (C41.2; C70.1; C72.0, D16.6, D32.1, D33.4; M43.1, M48.0 ir kt.) |
Kai yra tetraplegija, esant ASIA-A, B, C tipo pažeidimui C2–C5 lygyje, ir yra tracheostoma ir (ar) pacientui reikalinga dirbtinė plaučių ventiliacija. |
16. |
G96.8 |
Kitos patikslintos centrinės nervų sistemos ligos |
Vegetacinė būklė. |
________________________
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas
Nr. V-469, 2008-05-16, Žin., 2008, Nr. 59-2246 (2008-05-24), i. k. 1082250ISAK000V-469
Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. sausio 11 d. įsakymo Nr. V-14 "Dėl Paliatyviosios pagalbos paslaugų suaugusiesiems ir vaikams teikimo reikalavimų aprašo patvirtinimo" pakeitimo
2.
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas
Nr. V-702, 2009-08-28, Žin., 2009, Nr. 107-4485 (2009-09-08), i. k. 1092250ISAK000V-702
Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. sausio 11 d. įsakymo Nr. V-14 "Dėl Paliatyviosios pagalbos paslaugų suaugusiesiems ir vaikams teikimo reikalavimų aprašo patvirtinimo" pakeitimo
3.
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas
Nr. V-589, 2014-05-15, paskelbta TAR 2014-05-19, i. k. 2014-05491
Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. sausio 11 d. įsakymo Nr. V-14 "Dėl Paliatyviosios pagalbos paslaugų saugusiesiems ir vaikams teikimo reikalavimų aprašo patvirtinimo" pakeitimo
4.
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas
Nr. V-946, 2015-08-13, paskelbta TAR 2015-08-17, i. k. 2015-12342
Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. sausio 11 d. įsakymo Nr. V-14 „Dėl paliatyviosios pagalbos paslaugų suaugusiesiems ir vaikams teikimo reikalavimų aprašo patvirtinimo“ pakeitimo
5.
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas
Nr. V-672, 2016-05-26, paskelbta TAR 2016-05-31, i. k. 2016-14357
Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. sausio 11 d. įsakymo Nr. V-14 „Dėl Paliatyviosios pagalbos paslaugų suaugusiesiems ir vaikams teikimo reikalavimų aprašo patvirtinimo“ pakeitimo
6.
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas
Nr. V-1488, 2018-12-21, paskelbta TAR 2019-01-23, i. k. 2019-01001
Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. sausio 11 d. įsakymo Nr. V-14 „Dėl Paliatyviosios pagalbos paslaugų suaugusiesiems ir vaikams teikimo reikalavimų aprašo patvirtinimo“ pakeitimo